ZEEUWSCH-VLAANDEREN M Uit Zzelcuids Steden. een gebied met twee grenzen. Zal Frankrijk nu ook Zeeuwse mosselen gaan invoeren? avonturen €2e Over illegale practijken, die de Nederlandse belangen ernstig schaadden en een kentering ten goede. Er wordt dit jaar een grote fruitoogst verwacht Middelburg. Zierikzee. 7 holen Een soepele houding niet gewenst. Dinsdag 17 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse vergaderde kwekers, die gemiddelde leveringspercentage niet haalden, krijgen vergoeding In de vorige week gehouden vergadering van de Mosselkwekersvereniging „Algemeen Visserbelang" te Bruinisse is medegedeeld, dat de vraag naar Waddenzeemosselen in het afgelopen seizoen groot was, omdat Frankrijk uitsluitend deze mosselen wilde accepteren. Buim 267.000 tonnen mosselen werden naar dit land uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wordt er bij de Franse regering steeds op aangedrongen ook Zeeuwse mosselen te nemen. Zodra Frankrijk hiertoe overgaat zullen waarschijnlijk minder Waddenzee mosselen worden uitgevoerd. In verband daarmede werd het dan levering in 1952—1953 als basis te nemen voor nieuwe standaardcapaci- teitscijfers voor levering uit de Wad denzee werd afgewezen. Men was n.l. van mening, dat dit voorstel overpro ductie in de hand werkt en dat geen rekening wordt gehouden met het feit, dat niet alle kwekers gelijke kansen hebben. Reeds nu bestaat er een tekort aan goede percelen, zodat het uitgeven van nieuwe percelen niet meer mogelijk is. ook niet raadzaam geacht een nieuw leveringssysteem op te bouwen. Hoe men precies moet handelen wist ook de vergadering niet en daarom sloot men zich maar aan bij de conclusie van het Aan- en Verkoopkantoor te Bergen op Zoom, naar bevind van z? en te handelen. Waast de 267.000 tonnen Wadden zeemosselen werden 242.000 tonnen Zeeuwse mosselen geleverd. Deze cij fers zijn op het oog bevredigend, doch men mag niet vergeten, dat 50 Zeeuwse bedrijven het gemiddelde leveringspercentage van 43% van hun standaardcapaciteitscijfer niet haalden. Voor deze kwekers is het seizoen dus niet gunstig geweest. Het gemiddelde leveringspercentage bedraagt voor Zeeuwse mosselen 43 en voor Wad denzeemosselen 48. Het besluit van het Aan- en Ver koopkantoor om van hetgeen op de prjjs der mosselen werd ingehouden een reservefonds van 1 ton te vor men, verwierf de goedkeuring van de vergadering. Een bedrag van f 20.000.is bovendien gereserveerd voor de 50 kwekers, die het gemid delde niet haalden. Zij zullen een tegemoetkoming voor niet geleverde mosselen ontvangen, terwijl de rest zal worden uitgekeerd aan de kwekers, waarbij een klein verschil zal worden gemaakt voor le veringen boven 100 LEVERING VAN MOSSELEN UIT WADDENZEE. De vergadering besteedde uitvoe rig aandacht aan een drietal voor stellen, die aan de orde waren ge weest tijdens de besprekingen van de Adviescommissie Mosselen te B. o. Zoom. Tegen elk der voorstellen be stonden grote bezwaren. De gedachte de levering van mos selen uit de Waddenzee los te maken van de bestaande standaardcapaci- teitscijfers, zodat alle kwekers daar gelijke kansen hebben, werd onjuist geacht. Hier spelen n.l. de kwaliteit der percelen, de geschiktheid van het vaartuig en de exploitatiemogelijk heden een te grote rol. Ook het voorstel de levering gelijk te verdelen over de groepsagenten, kon geen instemming verwerven. Hier liggen n.l. onderling zeer sterke tegenstellingen. Het derde voorstel om de kwekers in 19521953 zoveel mogelijk te laten kweken (ev. tot een hoog maximum, b.v. 8000 ton) en de Wat brengt de radio? WOENSDAG 18 JUNI 1952. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Hoe moet dat met Lidahoorspel; 12.10 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk thuisfront; 13.20 Mariniers kapel; 14.00 Bondsdag van de Bond van Chr. Geref. Meisjesver. in Nederland; 14.45 Gram.; 14.55 Voor de meisjes; 15.10 Kamermuziek. 5 *0 Clavecimbelrecital; lb.„j VOo, ue jeuo-, 17.20 Orgelspel; 17.50 „Ld opbouw van onz.t; "loot' 'raagge- sprek; 18.00 Nieuws; lt> .xu kilU'iuau-.ibü volksmuziek; 18.30 R.V.U.; Dr J. Schou.cu. „Enige menselijke instincten" „Het kud de-instinct"; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 „Ter reur", hoorspel; 21.00 Kamerorkest en so listen; 21.45 Vocaal ensemble; 22.05 Salon orkest; 22.30 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichteb; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM li wo 1.,., vaRA: 7.00 tfieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.33 Gram.; 3.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U.: Mej. M. Kehrer: „De taak van de vrouw bij de politie in Nederland". 11.30 Gram.; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Pianoauo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; „3.50 Gram.; 14.00 Gesproxen portret; „4.15 Grom.; 15.00 KinüerKoor; 15.20 Pianorecital; „„.oü Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Politiekapei; 17.50 Regeringsuitzen ding; Jeugduitzending; K. H. Smit; „Wat wil je weten?"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 Franse muziek; 19.00 Verkiezingstoespraak; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 „De weg naar vrijheid", causerie; 20.20 Hol land-Festival; „Un Balio in Maschera", opera; 22.45 „Varenzaadlegende en wer kelijkheid", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.4r>'ia 00 Gram. RR(Jö.juu (via„...s Sa* m.) 11.45 Gram.; 12.15 Piano en zang; 112.30 Weerberichten; 12.34 Piano en zang; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Causerie; 13.35 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 en 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Sopraan en piano, 18.30 Voor de soldaten; 19.U0 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 „Ma rietta", operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Ka- mermuziex; 22.5523.00 Nieuws. Dat dit jaar een grote fruitoogst ver wacht wordt is wel algemeen bekend. Er zijn schattingen gemaakt over de grootte van de oogst. Deze zijn in on derstaande tabel weergegeven. Er wordt gerekend op een totaal aan hard en zacht fruit van 650 millioen kg. Natuurlijk kunnen zich nog allerlei omstandigheden voordoen, welke invloed uitoefenen op de grootte van de oogst, maar thans houdt men het bij de vol gende cijfers: Productie in 1 millioen kg. 1949 1950 19511) 19521) 251.1 111.2 23.1 16.7 19.8 5.9 2.7 3.8 4.3 Deze cijfers zijn verzameld door de afd. Tuinbouw van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Appelen Peren Pruimen Kersen Aardbeien 385.9 194.0 27.2 23.8 17.5 R. bessen Kruisbessen Zw. bessen Frambozen 9.9 2.7 3.5 3.1 330 95 28 21 24 7.3 2.6 2.8 5.5 350 190 40 27 22 9 3 4 6 1) Voorlopig. Minimumprijzen voor bessen en frambozen Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveiling heeft thans ook een mi nimumprijsregeling getroffen voor rode bessen, zwarte bessen en fram bozen. Voor rode bessen geldt een ophoud- prijs van 25 cent. Bij doordraai wordt voor de kwaliteiten I en II 20 cent vergoed. Er zal van deze kwaliteiten 4 cent heffing worden ingehouden. Van frambozen en zwarte bessen zal 5 cent per kg. heffing worden inge houden. De ophoudprijs is voor fram bozen 50 cent en voor zwarte bessen 60 cent per kg. De vergoedingsprijs bij doordraai zal voor deze producten eerst na afloop van het seizoen worden vast gesteld. De hoogte hiervan zal afhan gen van de opbrengsten van de hef fing en van doordraai, die wordt ver werkt. In deze heffingen van 4 en 5 cent is 2 cent begrepen, dat dient ter dek king van speciale risico's. Als de fondsen het toelaten zal dit bedrag, voor zoover mogelijk, na afloop van het seizoen worden gerestitueerd. Geslaagd voor 3de stuurman Voor 3de stuurman grote handels vaart slaagde de heer C. P. Brakman, leerling der „De Ruyterschool". mm en KAPITEIN HEIN SNAPT ER NIKS VAN Gertjan, Pam en Maan tje hadden echter geen tijd om de kapitein ant woord te geven. „Ga mee!" riepen ze terwijl ze hem aan zijn mouwen trokken, en zo holde het viertal in de richting van de boot. „Ik snap er niets meer van", mompelde kapitein Hein. „Eerst nemen die negers je gevangen en als je goed en wel denkt dat je laatste uurtje geslagen heeft, dan vluchten ze met je wegStop!" brulde hij plotseling. „Waar is Gertjan? Waar is alle deksels dat jong?" Gertjan kon zijn lachen haast niet houden. Natuurlijk had de kapitein hem nog niet herkend. „Kleine blanke broeder in veiligheid is", sprak hij moei lijk tot de kapitein. „U hem straks zullen zien!" Toen renden ze weer verder. Spoedig kwam de boot in zicht. „Ga jij gauw naar je vlotje, Pam!" riep Gertjan, „we komen je zo ophalen!" Toen verdween Pam en klommen Gertjan, Maartje en de kapitein hijgend en puffend aan boord. „Volle kracht vooruit!" riep de kapitein, en even later maakte het schip zich langzaam van het eilandje los. Uitslag wedvlucht De postduivenvereniging „De Tele graaf" hield Zaterdag een wedvlucht vanuit St. Quintin (Fr.) over een af stand van 187 km. In het concurs wa ren 226 duiven. De eerste duif no teerde 1008 m. per min., de laatste 895 m. De eerste 10 prijzen werden gewon nen door: 1 M. D. Walraven, 2, 3, 5 E. van Vlaanderen, 4 W. M. Walra ven, allen te Middelburg; 6 C. Pou- wer, 7, 9 J. Sturm, 8 S. Kodde, allen te Veere en 10 J. Cujé te Middelburg. Examen Fröbelonderwijzeres Dezer dagen behaalden de volgende dames, die allen hun opleiding ont vingen aan de opleidingscursus ver bonden aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, het diploma van onder wijzeres bij het Chr. Voorbereidend Onderwijs: Mej. A. Aarnoutse, Koude- kerke; mej. J. Begthel, Wissenkerke; mej. J. Booij, Axel; mej. S. van de Bosse, Gapinge; mej. C. P. Dourleijn, Middelburg; mej. M. E. Flipse, St.- Laurens; mej. C. F. Jacobse, Middel burg; mej. D. S. Jansen, Hoek; mej. J. C. de Looff, Kamperland; mej. J. M. Moens, Middelburg; mej. A. J. Munter, St.-Laurens; mej. C. L. Poppe, Vlissingen; mej. L. E. Schout, Vlissingen; mej. J. Steketee, Souburg; mej. M. Vlieger, Meliskerke; mej. E. C. den Engelsman, Middelburg. Alle leerlingen, die onder verant woordelijkheid van de cursus examen deden, zijn geslaagd. Voor de nieuwe cursus, die begin September aanvangt, kan men zich alsnog aanmelden bij de Directeur (Heerengracht 52). Belgische auto in de sloot Zondagmiddag omstreeks half vier reed een Belgische personenauto, waarin zich 2 dames en 2 heren be vonden, uit de richting Zijpe naar Zierikzee. Ter hoogte van de boerderij van de heer F. Koopman te Capelle kwam de auto, waarschijnlijk door het slippen, in de sloot terecht. De beide dames werden zodanig verwond, dat dr van Hoorn overbrenging naar het ziekenhuis te Zierikzee noodzakelijk achtte. De heren kwamen met de schrik vrij. De zwaar beschadigde auto werd met een kraanwagen weg gesleept. Goede botvangsten Dank zij het warme weer van vorige week waren de botvangsten goed. De aan voer van herders was miniem. Op de weervisserijen werd aardig wat ansjovis en makreel gevangen, doch de uitkom sten der kreeftenvisserij worden weke lijks minder. De collecte voor het Sanatoria „Sonne- vanck" bracht te Tholen op, de som van f 249,82. A.M.C. „O.D.S." opgericht Enige tijd konden wij berichten, dat er in Hulst een Motor- en Autoclub was opgericht. Later bleek, dat de club slechts op papier bestond en dat zelfs de genoemde bestuursleden met de op richting onbekend waren. Vrijdagavond werd echter in café restaurant „De Dubbele Arend" te Hulst een openbare oprichtingsvergadering gehouden. Er gaven zich 19 leden op. In het bestuur werden benoemd de he ren L. Weemaes, voorzitter; P. Cerpen- tier, seer.; P. J. van Ham, penningm.; P. de Bruyn en J. Buys, leden. Als naam werd gekozen Motor- en Autoclub O.D.S. (Onder de Schelde). BORSSELE Woonhuis bleef onverkocht. Door No taris van Dissel werd Vrijdagmiddag voor de familie G. Melis een woonhuis ver kocht. Hoogste inschrijving 1000. Daar er 1700 kon geboden worden en er geen bod op kwam bleef de woning onver kocht. CO LI JNSPLAA T Vergadering N.C.L.B. Onder voorzitter schap van de heer J. van Gilst, verga derde Zaterdagavond de afd. Colijnsplaat van de N.C.L.B. in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Het lid J. de Smit hield een inleiding over het onderwerp „De techniek oorzaak der werkloosheid?", waarop een aangename bespreking volg de. Besloten werd op Zaterdag 12 Juli a.s. met de afdeling een uitstapje te ma ken naar Tilburg en omgeving. Tentoonstelling. Vrijdag en Zaterdag werd in de lokalen der Chr. School een tentoonstelling, uitgaande van de Land- bouwhuishoudschool te Kortgene. Met grote belangstelling werden de artikelen van de leerlingen bezichtigd. Elke 50ste bezoeker ontving een verrassing. HE1NKENSZAND Bevolkingsonderzoek. Nu de huisbe zoekers, inzake het te houden bevol kingsonderzoek op t.b.c., hun taak heb ben volbracht, blijkt dat te Heinkens- zand 80 der bevolking aan dit onder zoek zal deelnemen. Aangezien het ten zeerste noodzakelijk is, dat een ieder bo ven de 15 jaar zich aan dit onderzoek onderwerpt, is het te hopen dat de wei geraars zich alsnog op zullen geven. KRABBENDIJKE Verbouwing. Men heeft thans een aan vang gemaakt tot het verbouwen van het Groene Kruisgebouw voor badhuis. Om dat met de Krabbendijkse aannemers geen accoord kon worden bereikt is het Kinderfeest. De Oranjevereniging heeft besloten om, indien mogelijk op 30 Aug een kinderfeest te organiseren. Een voor bereidend comité is met het inzamelen van gelden reeds begonnen. Armbreuk. Het zoontje van de heer Ki-iekaard, dat op het hek van het sport veld gekropen was, kon zijn evenwicht niet meer houden en viel er af, waardoor hij zijn armpje brak. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. KAPELLE Kaad komt bijeen. Donderdagavond om half acht vergadert de raad. In be handeling komt o.m. een verzoek van het bestuur der bijz. lagere school te Kapelle om gelden voor aanvulling van leermiddelen. Ook is er een ver zoek om subsidie t.b.v. de Chr. lagere landbouwschool te 's-Heer Arends- kerke. O EN W.-SOUBURG Geref. Kerk. Tot ouderling in de Ge reformeerde Kerk is gekozen de heer A. Sinke. De raad vergadert. Vrijdagmiddag ver gadert de raad. 0.m. komen aan de orde, voorstellen tot het beschikbaar stellen van gelden voor aanbouw van twee les lokalen aan de o.l.s„ van gelden voor aanschaf van leermiddelen voor deze school, van gelden voor aankoop van ver duisteringsgordijnen in de Juliana- en de Marnixschool, tot aankoop van grond tus sen Kerklaan en Marnixplein, tot het be schikbaar stellen van gelden voor aanleg van een straat tussen Kerklaan en Mar nixplein, eveneens voor de straatverlich ting aan de Nieuwe Vlissingseweg, tot het aangaan van een geldlening van f 99.000 met de N.V. Bank van Ned. Ge meenten en tot het bouwen van negen woningen aan de Visodeweg. OVEZANDE 12%-jarig bestaan Wit-Gele-Kruis. Op 17 December 1939 werd in deze ge- werk gegund aan de heer J. van Gorsel.meente een „Wit-Gele-Kruis" vereniging SCiJtltiüPSiT IJ LHJN GE JN Van kindsbeen af is de Zeeuws-Vlaming vertrouwd geraakt met de eigenaardige situatie dat hij leeft in een klein gebied, dat besloten wordt door twee grenzen, nl, in het Noorden de natuurlijke barrière de Westerschelde die belangrijk bijdroeg tot het economische en culturele isolement der hele streek en haar bevolking, aan de Zuidzijde de door grillige vorm en onbegrijpelijke enclaves gekenmerkte rijks grens. Bracht de eerstgenoemde hindernis de Zeeuws-Vlaming in de loop der eeuwen meestal geen voordeel, de andere deed dat vaak evenmin. Deze rijksgrens is een gevolg van een arbeidsvergunning in Nederland zelden GROTE VAART. GAASTüRKZKK: 16 n. Port-Said; LEERDAM: pas. 15 Vlissingen n. Halifax; RIJNDAM: 15 v. Southampton n. Hali fax; WATERMAN: 19 te Hoek van Hol land vertr.; WILLEM RUYS: 16 m. Co lombo n. Belawan; BLOEMFONTEIN: 16 te Antwerpen; NOORDAM: 15 te New York; AAuTEKERK: 15 m. Singapore n. Rotterdam; BOSFONTEIN: 15 te Port- Said; JOHaN VAN OLDENBARNEVELD: 15 te fcyaney; ORANJE: pas. 15 Gibral tar n. Rotterdam; WESTERDAM: 16 te New York. HAVEN VAN VLISSINGEN Vlissingen aangekomen 15 Juni: ROCKET van Antwerpen; TERINIA van Gent. Gepaseerd naar Antwerpen 16 Juni: PRINS WILLEM III van Hamburg; AL- NATI van Hamburg; BLOEMFONTEIN van Genua. 15 Juni: VREDE naar Oslo; -EERDAM naar New York. der bepalingen van de Munsterse vrede van 1648, dat Nederland al het veroverde gebied in Limburg, Brabant en Staats- Vlaanderen mocht behouden, hetgeen be halve in geschiedenisboeken nog te con stateren is aan de granieten grenspalen uit die tijd, die na de afscneidmg in 1839 op de meeste plaatsen gevolgd werden door de bekende Kogelvormige metalen grenspalen. Zowel in de tijd der „Gene raliteitslanden", als later is deze grens een middel geweest om zich een illegale inkomstenbron te verschaffen, een gele genheid, die in de loop der eeuwen op alle mogelijke wijzen is benut. En die mogelijkheid bestond lang niet altijd in het smokkelen: ook het aanvaar den van normaal werK in Nederland kon een springplank worden om ongeoorloof de practijken te volvoeren. Een deskundige op dit gebied, die be schikt over een veelzijdige ervaring van vele jaren, vestigde onze aandacht op het feit, dat aanvaarding van een normale werkkring in Nederland door een buiten lander een middel kon worden om de Nederlandse economie en de werkgele genheid in de streek te benadelen, het geen men aan deze zijde van de grens vaak in machteloosheid moest aanzien. ZEEUWS-VLAAMSE VERHOU DINGEN. Onze zegsman deelde ons uit zjjn er varingen der laatste twee decennia o.m. het volgende mede: Voor arbeiders uit het buitenland met name uit België is het steeds veel eenvoudiger geweest om hier emplooi te vinden dan voor Nederlandse arbeids krachten bij onze Zuiderburen, omdat een wordt geweigerd. Men doet zulks in hoofdzaak slechts voor beroepssmokke laars en politieke delinquenten. Daardoor was er in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds een betrekkelijk hoog aantal vreemde werkkrachten. VERHOUDING NEDERLAND—BELGIE. In België werd daarentegen voor Ne derlandse arbeiders een geheel andere houding aangenomen, omdat practisch weinig arbeidsvergunningen werden uit gereikt. Hierop waren wel enkele uit zonderingen, n.l. de mijnindustrie, de steengroeven en de dienstboden, dus in hoofdzaak werkkringen, welke door Bel gen niet bepaald worden gezocht. Soms dwingt men zelfs Nederlanders, die in België willen wonen, een verklaring te tekenen, dat zij ginds geen werk zullen aanvaarden, daar anders geen woning zal worden toegewezen. De medewerking van voornoemde in stanties voor een Nederlands gegadigde was dan ook vaak nihil. Men stuurt zo iemand dan meestal naar de een of an dere firma, die de betrokkene wel em plooi zou kunnen verschaffen, doch dit moet weigeren omdat geen vergunning kon worden overgelegd. Jarenlange er varing bewijst zulks. Dit beleid der betrokken instanties in België is ten dele begrijpelijk omdat men daar met een grote werkloosheid te kam pen heeft, ten dele door de abnormaal hoge steunuitkering en kinderbijslag, waardoor de prikkel tot de arbeid vaak niet groot was. Dit had tot gevolg, dat de toeloop van Belgische arbeiders naar Nederland sterk afnam en zelfs dat Bel gische arbeiders in Nederland ontslag namen, omdat zij in hun land bij werk loosheid een ondersteuning genoten, die gelijk was aan het in Nederland ver diende loon! BELGISCHE MEDEWERKING ONVOLDOENDE. Door het geringe valuta-verschil is het aanbod van Belgische arbeidskrachten zeer sterk afgenomen. Enkele jaren ge leden kwamen zij echter in groten getale bij Nederlandse werkgevers, zowel recht streeks als via de arbeidsbemiddeling. Zij ontvingen dan de vereiste formulieren voor een z.g. „grensdocument", dat hen voor alles dekte. Verschillende Belgische gemeenten gaven op een verklaring van een Hollandse werkgever en de arbeids bemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer gemakkelijk een „grensarbeiders- kaart", die steeds een geldigheidsduur van twee jaar had! Of de houder van die kaart in Nederland werkte of niet, speelde geen rol! Had een arbeider eenmaal zo'n kaart verkregen, dan was dit een document, dat heus vele voordelen verschafte. Ten eerste omdat hij vaak in zijn land een werklozenuitkering genoot en ook omdat hem daardoor zowel tijd als gelegenheid werd geboden om in de illegale geldhan del en smokkel een weekloon te „ver dienen". Zowel politie als douane stonden vrijwel machteloos, omdat de overtreders bij ontdekking soms door ambtelijke in stanties van hun land werden geholpen! In een Zeeuws-Vlaamse grensgemeente werd een groep Belgen aangehouden, die wel een grensarbeiderskaart konden to nen, doch wegens smokkelarij werden geverbaliseerd en hun kaart afgenomen, waarna deze documenten naar de betrok ken gemeenten in België werden opge stuurd met opgaaf van redenen. Enkele dagen later werden dezelfde personen echter weer aangetroffen op Nederlands gebied en weer toonden deze personen dezelfde kaart. De betrokken gemeente had deze kaart onmiddellijk weer aan bedoelde personen overhandigd! Men poogde voorts bij een Zeeuws- Vlaams werkgever in accoordloon te werken, terwijl men tevens in België on dersteuning genoot. Men ging dan eerst in België stempel i en kwam vervolgens hier werken. Dit was mogelijk omdat de ambtelijke instanties in Nederland vaak totaal onvoldoende gegevens hadden. SMOKKEL EN VALUTA-VERSCHIL! Anderen lieten zelfs graag het werk in eigen land in de steek om in Nederland werk te aanvaarden voor een beduidend lager loon. Sommige regeringsbureaux in Nederland leek dit een onoplosbaar raad sel. Doch ingewijden in Zeeuwsch-Vlaan deren losten deze vrij eenvoudige puzzle als volgt op: Een arbeider kwam naar Nederland werken tegen een loon van ƒ40.per week. Dit loon werd thuis omgezet in Belgische valuta. Dit locn bracht men de volgende dag weer mee naar Nederland, waar het weer werd omgezet, waardoor het weekloon onge veer verdubbelde. De „winst" kon benut worden om levensmiddelen en huishou delijke artikelen (bij voorkeur gero-zil- ver) te kopen en zwart te exporteren. Aan deze duistere practijken, die zeker een winst van ƒ70.per week oplever den, kwam door de devaluatie van de gulden een einde. BUITENLANDSE BEVOORRECHTING. De diverse soorten van illegale prac tijken waren zeer schadelijk voor de Zeeuws-Vlaamse economie en de Neder landse belangen. Bovendien werd vroeger een Nederlands arbeider vaak gepasseerd ten voordele van zijn Belgische collega. Gelukkig is hierin na de bevrijding een gunstige wijziging gekomen, doordat vele leidende functies in verschillende Z. Vlaamse bedrijven thans meest in Neder landse handen zijn gekomen en ook om dat er veel meer Z.-Vlaamse arbeiders zijn tewerkgesteld. Blijkbaar is de pro- Belgische geest, die vroeger in verschil lende bedrijven heerste, verdwenen. Voorheen kon absoluut van Belgische bevoorrechting gesproken worden. Vol waardige en bonafide Z.-Vlamingen kon den dikwijls de hun toekomende plaats niet of met grote moeite bemachtigen, terwijl buitenlanders deze plaatsen ge makkelijk konden innemen. KENTERING. Thans is er meer contact tussen de Nederlandse arbeidsbemiddeling en de directies der bedrijven, terwijl aanwer ving van personeel buiten de arbeids bemiddeling een onmogelijkheid is ge worden. Daardoor was het mogelijk na de oorlog honderden Zeeuws-Vlaamse arbeiders in deze industrieën in te scha kelen. Was zodoende een grens een middel voor een heel complex van on-economi- sche handelingen tot nadeel der Neder landse belangen, het verheugendste van de keerzijde is ontegenzeggelijk de meer dere werkgelegenheid die geschapen werd voor Nederlandse arbeiders in Z. Vlaamse bedrijven. De voortdurende toe name onzer bevolking dwingt tot grote krachtsinspanning om voor allen emplooi te vinden, zodat een soepele houding veler belangen in het gedrang zou bren gen. GEMEENTERAAD. ST. ANNALAND Particulieren kunnen bouwvolume aanvragen Donderdag kwam de voltallige ge meenteraad te St. Annaland in verga dering bijeen onder leiding van burge meester F. M. Boogaard. Ingekomen was het bericht van de gem.-geneesheer, dokter H. R. M. J. v. Es, dat hij zijn benoeming aanvaard. Ook de herbenoemde leden van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim gingen accoord met hun verkiezing. De rekening 1951 en de begroting 1952 van de afd. „Het Groene Kruis" toonden resp. een nadelig saldo van f 2805, waarvan de gemeente f 2455 zal bijdragen en een geraamd tekort van f 1600. De voorzitter deelde mede, dat in de omgeving van de kleuterschool borden geplaatst zullen worden. Voorts komt er bij de Oude Molen een bord, terwijl op de Haven en bij de Wed. Theumsse eveneens voorrangsborden komen. De Simavi krijgt een subsidie van f 10, Het laatste punt van de agenda vorm de de „bespreking inzake bouw wonin gen." De voorzitter wees er op, dat vorig jaar bouwvolume ls gekregen voor twee woningen, nadat was verzocht om toe wijzing voor een 8-tal woningen. Er waren, zo deeide de voorzitter me de, echter nog een 3-tal gegadigden voor particuliere bouw. Als particulieren hun medewerking verlenen is het niet onmogelijk, dat thans 10 tot 15 woningen gebouwd kun nen worden. opgerient. De vereniging kwam tot stand onder het pastoraat van de Zeereerw. neer Pastoor Uiieman. Deze heelt vanaf ae opneming tot Augustus 1945 het voor zitterschap waargenomen. In het huidige oestuur nebben nog twee leden zitting, uie vanaf de oprichting reeds een be stuursfunctie bekleden, n.l. de heren P. Rijk en J. Oostelijk. De heer N. Nagtzaam oexieedt sedert iy45 de functie van secre taris-penningmeester. Het hoogtepunt ia net bestaan der vereniging is geweest de opening van een eigen wijkgebouw. Dit gebouw kwam tot stand onder het voor zitterschap van de heer Eikhuizen, des tijds burgemeester van Ovezande. Het ia net gebouw gevestigde consultatiebureau loopt uitstekend, aank zij de grote mede werking van dr de Haas. Aanrqding, Op de noek Bloemenstraat- Piantaanweeg te Ovezande, reed de auto van bakker Remijn tegen een jongetje met autostep. Het jongetje kwam er met enige schaarwonden ar. «nLAbl KA.PC.LLt, Voetbalvereniging heeft nieuw terrein. De onlangs neropgerichte voetbalver eniging .uostkapene heeft van het ge- meenteoestuur ue bescmkking gekregen over een weuana in de kom der gemeente, ten benoeve van het aanieggen van een voetDaiveld, Door de grote medewerking van diverse landbouwers is het thans zo ver gekomen, aat binnenkort de laatste nana aan net veld geiega kan worden om net zaaiktaar te hetiDen. Wei zal in het seizoen 1952-1953 nog niet op het veld ge speeld kunnen worden. uiiVl /HViV/iLAND uunnuig. Het onderhoud van de steen- giooungswerken en van de caiamiteuze uuzannapoiaer te zint-Annalnd wera ge- guna aan de laagste inschrijver, de neer a. ivioeriand alhier voor een bedrag van i 15.483. uesiaagu. ue oua-uoi^sgenoot, de neer a. a. nigtenaag, commies te Nispen (N. nr.j, siaagae voor assistent bij de Rijks belastingen. weuviuent. Zaterdag hield de P.V. „De uevieugeiae Vnenaente Hint Annaland een weuviucnt vanuit Noyon (jb'rj Ai- stand zuo km. ue prijzen waren ais volgt ut van ue rtepe i; Aor. boeiers Jzn 2 en 4; J. van Gorsel 3. ui. tw/i/irU a.NSL)l}K Rijtoer muien van dagen. Dinsdag 24 Ju ni a.s. nopen ae ouden van dagen weer ue jaariijxse rijtoer te nouaen. He auto bezitters neooen reeas ttun meaewerxing ^oegezega. ken bezoek zal woraen ge- oraeiit aan ae Ijzeren Man m Noord- uraoant. Aieuwe brug. De nieuwe brug over de iiooidieidingaivoer is dezer dagen voor net verkeer opengesteld, ueze 01 ug werd geDouwa aoor ae iirma Moenand te sint- ,-innaiand. kV JXLVlizLUlLS ue zing. Zaterdagavond hield ir P. G. ivieijers uit erronmgen voor ae aiaehug van ae nona van x-iatteiaiiasvrouwen te tv emeiamge een lezing over N .-Amerika, wp interessante wijze vertelde ir Meyers zijn ervaringen uit dit iana, een en anaer verduidelijkt met lichtbeelden. Veie oesierpannen. De temperate*- van net acneiaewater was Vrijdag IB a 19 graden. He oesters op de oovciiperceien s/jn bijna rijp. Het koude weer van za- terdag en Zondag neen weer een streep uoor de rekening genaaid en de tempe ratuur niet onaanzienlijk doen aaien, men krijgt nu toen broed maar de levenskan sen voor dat zaad zijn zeer twijieiacuug. inmiddels staan nu ongeveer J.uuu.uul) pannen klaar om te water te worden ge bracht. Bedrijfsongeval in de Noord-Uost Polder Gisterochtend is de 29-jarige on gehuwde metselaar Bezembinder uit Steenwijk bij zijn werkzaamheden te Luttelgeet in de N.O.-polder, van een steiger gevallen. B. kwam op zijn hoofd terecht en is onmiddellijk over leden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Vollenhove over gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2