ZWEEDS VLIEGTUIG DOOR MIGS NEERGESCHOTEN Grotewohl wil een nationaal Oostduits leger Enbom werkte samen met Russische militaire attache 1 SNIPPER NIEUWS' GOUDEN JUBILEUM VAN DE N.C.G.B. Nieuwe veerdienst tussen Schouwen en Overflakkee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waar eens de Amerikaanse „Privater" verdween Ook het wrak van een „Dakota" werd in de Oostzee gevonden Zonegrens wordt geen 38 ste breedtegraad t i i Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". 4f Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenc traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2198 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 17 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers.' Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.17 u., on der 21.06 u. Maan op 1.25 u., onder 17.37 u. Hoogwater Woensdag 18 Junli Vlissingen: 11.04 u. 1.63 m., 23.25 u. 1.46 m. Terneuzen: 11.28 u. 1.84 m., 23.53 u. 1.68 m. Wemel- dinge: 12.27 u. 1.56 m., u. m. Zierikzee: 12.12 u. 1.36 m., u. m. 3. Gisteren is een Zweedse „Catalina"-vliegboot in het zeegebied ten Noordwesten van het eiland Dagoe in de Oostzee ter hoogte van Riga door Russische jagers neergeschoten. De aanval duurde ongeveer tien minuten. Alle zeven inzittenden zijn door een Duits schip opgepikt. Twee hunner zijn licht gewond. De overigen zijn ongedeerd. In April 1950 is boven hetzelfde gebied een eveneens ongewapend verken ningsvliegtuig van de Amerikaanse marine, een „Privater" verdwenen. Het vliegtuig, noch de inzittenden zijn toen ooit gevonden. De commandant van de Catalina, kapitein Sven Goest Toerngren, heeft het volgende meegedeeld: „Wij waren mijlen ver verwijderd van de Russi sche territoriale wateren, toen de twee Russische jagers onverwachts neerdo ken en met machinegeweren op ons schoten. Wij poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden natuurlijk ge makkelijke manoeuvreren. Bij het tweede salvo werd de radio-installatie onklaar gemaakt. De jagers kwamen zes maal terug. De aanval duurde in het geheel ongeveer tien minuten. De laatste salvo's troffen de motor aan bakboordzijde, die vlam vatte. Het toestel begon hoogte te verliezen en werd moeilijk bestuurbaar. Toen wij het wateroppervlak naderden, vuurde een der Mig's een salvo af in de staart van ons toestel, als om er zeker van te zijn dat het met ons afgelopen was. Wij stuurden naar een klein schip, dat het Duitse s.s. „Munsterland" bleek te zijn. De Russen schenen voor dit vaartuig geen belangstelling te heb ben. Wij waren blijkbaar hun enig doel. Sommigen van ons hielden hun adem in, toen wij het water raakten. Gelukkig brak het toestel niet. Wij zetten de reddingboten uit en zwom men naar een rubbervlot, dat wij had den uitgegooid. Binnen vijf minuten werden wij aan boord van de „Mün- sterland" genomen. De neergeschoten „Catalina" zocht naar een vermist Zweeds oefenvlieg tuig, een „Dakota", met een beman ning van acht koppen aan boord. De „Dakota" is sinds Vrijdag j.l. verdwe nen. Het toestel bevond zich toen op mir,der dan honderd kilometer afstand van dat gedeelte van de Russische Oostzeekust, dat het meest ontoegan kelijk wordt gehouden vanwege ge heime installaties van de Russische weermacht. Ook de „Dakota" was on gewapend. Een Zweedse torpedobootjager heeft Zondag twee rubberboten en een stuk wrakhout opgepikt, die, naar men meent, afkomstig zijn van de vermiste „Dakota". Zweden had de Sowjet-Unie en Fin land verzocht mede te helpen bij het Duits leger op een nieuwe leest geschoeid. De West-Duitse minister Theodor Blank, heeft nieuwe richtlijnen voor het Duitse leger bekend gemaakt. Het leger zal, volgens Blank, op een geheel nieuwe leest worden geschoeid. Het zwaartepunt van de opleiding zal niet meer liggen op de exercitievelden maar op do manoeuvreterreinen. Voor het kader zal een zorgvuldige selectie geschieden. Bijzonder zal er op gelet worden of het kader zich eer der waardig heeft gedragen. Slechts 10 pet. van het kader van het vroegere leger komt weer in aanmerking voor het nieuwe leger. John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft in een brief verklaard, dat het meer dan 7.000.000.000 dollar in de eerste drie jaar zou kosten om de voorgestelde 12 West-Duitse divisies met lucht- en marine-eenheden op de been te bren gen. zoeken naar de verdwenen „Dakota". Op deze verzoeken is nog niet geant woord. De Russische Oostzeevloot houdt thans uitgebreide oefeningen, die zich afspelen in het zeegebied, dat zich uitstrekt van de Golf van Danzig tot het nabij de Letlandse kust gele gen punt, waarboven de „Dakota" zich bevond, toen zij voor de laatste maal haar positie opgaf. Duikers hebben Maandagochtend het wrak van de vermiste Zweedse „Dakota" gevonden. Volgens Zweedse vliegtuigdeskundigen en Stockholmse bladen zou ook dit toestel door de Russen omlaag zijn geschoten. Dit is echter van officiële zijde nog niet be vestigd. PROTEST. Premier Erlander, die een bezoek aan Norrkoeping zou brengen, heeft dit afgelast. Hij heeft een spoedzitting van het Zweedse Kabinet uitgeschre ven, waarop het Zweedse-Russische vliegtuigincident zal worden bespro ken. De Zweedse regering heeft in een spoedvergadering van twee uur beslo ten krachtig bij de Sowjet-Unie te pro testeren. De inhoud van de nota luidt: „De Zweedse regering eist, dat de Sowj et-Russische regering een onder zoek instelt naar de omstandigheden, waaronder het ongeval plaats vond, dat degenen, die voor de aanval ver antwoordelijk zijn, worden gestraft en dat maatregelen worden genomen om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Zij verwacht, dat de Sow- jet-regering zich officieel uitspreekt over de maatregelen, die zij denkt te nemen, en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen". In Stockholm zijn anti-Rusische de monstraties gehouden. De Sowjet- ambassade moest bewaakt worden. TEGEN DE WESTELIJKE AGRESSOR. De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft op een conventie van de Nationaal-Democratische partij te Leipzig verklaard, dat de eerste en belangrijkste taak van de Oost-Duitse regering er in zal bestaan een natio naal leger te vormen. Thans moeten politieke daden in de plaats komen van politieke verklaringen, zo zeide hij. De Oost-Duitse partijen van het democratische blok hadden hiermede ingestemd en de vorige week een des betreffende resolutie aanvaard. Deze resolutie zou vandaag worden gepu bliceerd. Hierin wordt onder meer gezegd, zo citeerde hij, dat de Westelijke agressors met het geweer in de hand tegemoet getreden moeten worden en dat een nationaal Oost-Duits leger bij zou moeten dragen tot de handhaving van de vrede. In Oost-Duitsland traden Ameri kaanse en West-Duitse spionnen en saboteurs op. Hij noemde twee geval len van recente sabotage, die de ont sporing van twee goederentreinen ten gevolge hadden gehad. De zonegrens zou in geen geval een 38ste parallel worden. De jongste maatregelen langs de zonegrens had den ellende voor een aantal personen met zich gebracht, doch zouden op de lange duur ernstiger gevaren tegen houden. De N.D.P. verenigt in zich kleine nazi's en gewezen militairen. De plaatsvervangende premier, Dr Bolz, is voorzitter. Hij week in 1933 uit naar de Sowjet-Unie. Dr Bolz zei, dat het Gisteren zijn 360 bestuurders en machinisten van de „Long Island Rail road", een spoorwegmaatschappij, die dagélijks alleen al 300.000 mensen naar hun werk in New-York brengt, in staking gegaan. Het is een der drukste passagierslijnen in de Ver enigde Staten. De Italiaanse Natio nale Vergadering heeft het Plan- Schuman goedgekeurd. Morgen ver trekt voor de eerste maal uit Rotter dam naar Canada het emigrantenschip „Grote Beer", dat voorheen bekend heid genoot als troepentransportschip. De eerste trolleybus zal te Nijmegen 9 Juli beginnen te rijden. EEN JUBILEUM-LICHTSTRAAL DRONG DOOR TOT DE RUSTENDE LEDEN. (Van onze speciale verslaggever.) Honderden manen en vrouwen, le den en vrienden van de Ned. Chr. Grafische Bond, hebben Maandag in de grote zaal van Bellevue te Amster dam het gouden jubieum van hun or ganisatie gevierd. De vergadering had veel weg van een grote familiereünie. Toen voorzitter Joh. A. Conjong de feestvergadering opende, gaf hij een indruk van de verbondenheid in de organisatie door mede te delen, dat aan alle gepensionncerde leden een bedrag van f 40 was uitgekeerd. De werkende leden van de N.C.G.B. hadden uit vrije beweging f 4500 bij een gebracht voor de oud-leden. Uit de bondskas had men hier een gelijk bedrag aan toegevoegd, zodat in de woningen der rustende leden een ju bileum-lichtstraal doordrong. Zeer ve le, vaak ontroerende dankbrieven wa ren inmiddels binnen gekomen. Zó had men als één gemeenschap van voortrekkers en werkende leden het vijftigjarig bestaan willen vieren. Op deze blijde vergadering welke werd voorafgegaan door een dank stond onder leiding van het oud-bonds- hd, ds Joh. Godthelp, Hervormd pre- te Rotterdam kon de verge lijking van verleden met heden niet achterwege blijven. De heer Conjong schetste de toestand waarin de wer kenden in het grafisch bedrijf verkeer- ~rn> "ij noemde deze chaotisch. Men «rond hier machteloos tegenover. Toen zijn de voortrekkers van de N.C.G.B. gekomen tot de vorming van een or ganisatie. Mede daardoor kwam de collectieve arbeidsovereenkomst tot and. Deze C.A.O. bracht grote wijzi- Smgen. Wat tot stand kwam is te zien als een zegen door God geschonken en een vrucht van jarenlange samenwer king tussen werkgevers en werkne mers, de onmisbare voorwaarde voor een hechte bedrijfsgemeenschap. REDE RUPPERT EN SCHIPPER. Twee sprekers waren uitgenodigd om op de feestvergadering het woord te voeren, te weten de voorzitter van het C.N.V. de heer Ruppert en de oud tweede voorzitter van deze organisatie, de heer J. Schipper, die indertijd de N.C.G.B. als secretaris had gediend. Men kan het vijftigjarig bestaan van de N.C.G.B. en de prestaties van deze organisatie, zo zei de heer Ruppert, alleen maar verklaren uit het geloof. De mannen van de N.C.G.B. hadden een bron, een richtsnoer en een doel stelling die ze niet van zichzelf heb ben maar die ze hebben ontvangen. Voor de toekomst zag de heer Rup pert voor de leden der jubilerende or ganisatie deze taken: de opbouw en uitbouw van de bedrijfsorganisatie, het medeleven met het C.N.V., en de versterking van de N.C.G.B. Alvorens de heer Schipper 't woord kreeg werd hem het ere-lidmaatsehap van de Bond toegekend. De rede van de heer Schipper had als titel „Dubbele opdracht, dubbel loon". De dubbele opdracht was: vak organisatie te zijn èn christelijke vak organisatie te wezen. Het dubbele loon: verwerving van de geestelijke vrijheid door de vakorganisatie en deel hebben aan de cultuur door het vak zelf. Vervolgens hield het bestuur een receptie. nationale leger een volksleger zou zijn, waarin alle Duitsers van goeden wille anti-fascisten, vroegere officieren en soldaten en vroegere leden van de Hitler-partij, die thans hun volk als overtuigde democraten dienen zou den worden opgenomen. Hij deed een beroep op de frontgeneratie van Hitier om thans de frontgeneratie voor de vrede te worden. RUSSISCH PLEIDOOI VOOR NAUWERE SAMENWERKING. Naar het Sowjet-Russische persbu reau Tass meldt, breekt de Russische academicus Alexander Toptsjief in een artikel in het huidige nummer van het tijdschrift „Nieuws", dat in de Rus sische en Engelse taal verschijnt, een lans voor nauwere samenwerking tus sen Amerikaanse en Russische geleer den. Hij betreurt de kunstmatige hin derpalen voor de internationale we tenschappelijke samenwerking en zegt, dat Russische geleerden op het ogen blik rapporten opstellen, die zullen worden ingediend in internationale bijeenkomsten van astronomen, geolo gen en biochemici, die dit jaar in Ro me, Algiers en Parijs worden gehou den. Vriendschappelijke betrekkin gen tussen intellectuelen van verschil lende landen kunnen een belangrijke prikkel zijn tot een betere verstand houding onder de landen, aldus de Russische academicus. Hervatting bespreking over de leen- en pachtwet. De Sowjet-Unie heeft aangeboden, de besprekingen met de V.S. over een regeling van de verrekening der leen- en pachtgelden te hervatten, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend. De besprekingen betreffen goederen ter waarde van 11.000.000.000 dollar, die Amerika in de oorog naar de Sow jet-Unie zotod. De besprekingen werden het vorige jaar afgebroken, omdat de Sowjet-Unie 300.000.000 dollar aanbood om de re kening te vereffenen, terwijl de Ver enigde Staten 800.000.000 dollar vroe gen. Amerikaanse luchtmacht stelt onderzoek in naar vliegende schotels. De Amerikaanse luchtmacht is be gonnen met een onderzoek naar de vliegende schotels, aldus de stafchef der Amerikaanse luchtmacht, generaal Vandenberg. Vele gevallen zijn bevredigend op gelost, doch andere niet. Het onder zoek wordt uitgevoerd door een tech nische afdeling van de luchtmacht. De resultaten zullen door technici en ge leerden worden bestudeerd. De universiteit van Californië ont werpt voor dit onderzoek een speciale camera om zodanige foto's van de vliegende schotels te maken, dat de geleerden hieruit gevolgtrekkingen kunnen maken wat betreft de samen stelling en lichtbron van de apparaten. Ook zal gebruik worden gemaakt van radar en telescopen. Gebedsuur voor de verkiezingen. In Zeist hebben de plaatselijke af delingen van de Anti-Revolutionnaire Partij, de Christelijk-Historische Unie en de Staatkundig Gereformeerde Par tij besloten aan de vooravond van de verkiezingen een gezamenlijke ge bedsure te beleggen. Voor de respec tieve partijen zullen spreken de heren J. W. Koning, ds F. G. Hospers en J. van Bockhove. Veiligheidsraad morgen bijeen. Als voorzitter van de Veiligheids raad voor de maand Juni heeft de Sowjet-Russische afgevaardigde Malik een bijeenkomst van de Raad op Woensdag belegd om de beschuldigin gen van bacteriënoorlog in Korea en de kwestie der toelating van nieuwe leden te bespreken. GEVECHTSTROEPEN WORDEN TERUGGETROK KEN VAN KOJE. De zich op Koje bevindende ge vechtstroepen, waaronder Nederlandse manschappen, zullen binnen een maand van het eiland worden terug getrokken. Men gelooft, dat de bewa king van de krijgsgevangenen voor taan kan worden verricht door een speciale Amerikaanse groep, bijge staan door Zuid-Koreaanse soldaten. Op het ogenblik worden de tachtig duizend krijgsgevangenen op Koje door ruim achttienduizend man be waakt, die over een zestigtal tanks en ruim tweeduizend voertuigen beschik ken. De Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering heeft met 71 tegen nul stem men bij 63 onthoudingen besloten ver dere bespreking van een voorstel, Syngman Rhee's ambtstermijn in af wachting van een compromis te ver lengen tot in Augustus, op te schor ten. De vergadering besloot eerst de grondwettelijke amendementen van de president, strekkende tot het invoeren van nationale presidentsver kiezingen en twee kamers, te bestude ren. Vier-mogendhedenconferentie over Duitsland? De V.S. hebben aanbevelingen van Frankrijk en Engeland voor een vier- mogendhedenconferentie met Rusland op ambassadeursniveau aanvaard. Het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota in zake Duitsland zal het voorstel bevatten, in de nabije toe komst een bijeenkomst van ambassa deurs dier vier landen te houden ten einde de oprichting van een neutrale commissie te bespreken, die een on derzoek moet instellen naar de moge lijkheid tot het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. KINDERMOORD TE ASSEN. Zaterdagavond is nabij het hospi taal van de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen het ontzielde lichaampje aangetroffen van de zevenjarige Jan nes Houkes. Uit het politie-onderzoek is thans komen vast te staan, dat het hier een moord door worging betreft. De dader, de 29-jarige P., die in de inrichting was gedetineerd, doch belast was met het ophalen van het huisvuil bij de ambtenaren van het gesticht, is inmid dels gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het knaapje werd op de bewuste Zaterdagmorgen door P. weggelokt. Hij zou van hem een kraai krijgen. In het bos heeft P. het jongetje toen met zijn handen geworgd. Later heeft hij het jongetje een touw om de nek ge daan, om daardoor zelfmoord te en sceneren. Bij zijn verhoor werd door P. verklaard, dat hij in een opwelling het jongetje geworgd heeft. Minister Staf op het verkiezingspad In een te Klaaswaal gehouden po litieke rede voor de C.H.U. verklaar de de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, zich voorstander van een na de verkiezingen te vormen Kabi net op verbrede basis, waaraan ook de anti-revolutionnairen zouden moe ten deelnemen. Hij noemde de vol gende drie voorwaarden: 1. Aan de christelijke beginselen moet niet worden geraakt. 2. Het te ver ingrijpen van over heidsbemoeiing moet worden tegen gegaan. 3. Wat betreft de verhouding tot Indonesië moet men opnieuw aan de tafel gaan zitten. Ir Staf waarschuwde tegen „het tot het oneindige opdrijven van de socia le lasten" en voorzag in de toekomst hogere belastingen, zowel directe als indirecte, want, zo zei hij, zelfs al zou op de staatsdienst bezuinigd wor den, de defensie zal steeds groter of fers vergen. Het buitenland was in het geheel niet onder de indruk van onze uitgaven voor dat doel. De samenwerking van de tegen woordige ministers in het zittende Kabinet noemde minister Staf veel beter dan men zou denken. De minis ter van Justitie en hijzelf hadden bij de z.g. „stenen voor brood-kwestie tegenover de humanisten het christe lijk beginsel kunnen handhaven. Daar werd in het Kabinet niet meer over gesproken. Hoogstens werd er een grapje over gemaakt. TAFT; DE LAATSTE KEER De 62-jarige Senator Robert Taft heeft bij een televisie-uitzending te Washington verklaard niet op nieuw te zullen pogen zich door de republi keinse partij candidaat te doen stel len voor het presidentschap der Ver. Staten, indien hij de volgende maand op de nationale partijconventie te Chicago niet als zodanig zou worden aangewezen. Taft zei erbij, dat hij dan in elk geval toch nog gedurende de komende vier jaren zitting zou heb ben in de Senaat. Niet alleen in Zeeland, maar ook in de Betuwe is na de oorlog hard aan de opbouw gewerkt. Hier publiceren we een foto van het nieuwe gemeente huis van Ochten in de Betuwe, dat evenals de andere nieuwe gebouwen getuigenis aflegt wat er in zeven jaar van noeste arbeid is bereikt. De foto beneden geeft een kijkje op de Molendam te Ochten. Spionnage in Zweden HIJ HOOPTE OP EEN GROOT SALARIS LATER. Een van de drie communisten, die op het ogenblik te Stockholm terecht staan op beschuldiging van grove spionnage, de journalist Johan Fritjof Enbom, heeft toegegeven, dat hij in de periode tussen 1941 en 1951 voor de Sowjet-Unie heeft gespionneerd. Na aanvankelijk inlichtingen over het vervoer van Duitse militaire goederen door Zweden te hebben doorgegeven, heeft Enbom, volgens de tenlastelegging, van 1943 af gegevens verstrekt over de Zweedse verdedigingswerken langs de Finse grens en andere mili taire installaties. Enbom, die o.m. de beschikking had over een sterke zen der, zou o.m. in contact hebben gestaan met de Russische militaire attache Feodor Tsjernof, en andere militaire medewerkers aan de Russische am bassade te Stockholm. De openbare aanklager zette voorts uiteen hoe Enbom andere communis ten voor zijn actie wist te winnen, zo als zijn broer Martin en zijn collega Gjerswold. Toen laatstgenoemde wees op de gevaren, die aan het spionneren verbonden zijn, zou Enbom gezegd hebben: „Natuurlijk worden wij als verraders beschouwd als wij worden gegrepen. De Sowjet-Unie zal echter zeker de komende oorlog winnen en dan zullen wij worden vrijgelaten en salarissen krijgen van 50.000 kronen per jaar." Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bijzonderheden meegedeeld over de protestnota, die premier Erlander aan de Russische ambassadeur Rodio- nof naar aanleiding van het proces heeft overhandigd. De Zweedse rege ring heeft in deze nota uiting gege ven aan haar ernstige bedenkingen over hetgeen in de zaak-Enbom aan het licht is gekomen omtrent het aan deel van functionarissen der Russische ambassade in spionnage in dit land. Zweden verwacht, dat maatregelen zullen worden genomen om een her haling van het gebeurde te voorkomen. In een later uitgegeven communique wordt gezegd, dat geen van de diplo maten, wier naam in het proces ter sprake is gekomen, zich nog in het land bevindt. Centrale suikermijgrotere suiker- afzet Na afschrijvingen ad f 1.803.023 (f 1.586.160) en interestbetaling van f 152.958 (nihil) heeft de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij over 1950/ 51 een saldo winst behaald van f 1.289.456 (f 1.158.053). Voorgesteld wordt een dividend van 10 pCt, waar van 2 pet in contanten en 8 pet in aandelen (v.j. 9 pet in contanten). De afzet van suiker in Nederland was in het verslagjaar groter dan in 1949/50, in het bijzonder ten behoe ve van de uitvoer van suikerhouden de goederen. Ex-koning Leopold in Brussel teruggekeerd Ex-koning Leopold van België is Zaterdagochtend in Brussel terugge keerd. De vorst heeft drie en een halve maand in Zuid-Amerika doorgebracht. Dinsdag 1 Juli a.s. wordt een nieuwe veerdienst geopend tussen Scharen- clijke en Ouddorp. Deze dienst wordt officieel geopend in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Onder meer zal bij deze plechtigheid aanwezig zijn de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. Deze dienst wordt geëxploiteerd door de heer J. Berrevoets Hzn., die ook de dienst ZierikzeeColijnsplaat onderhoudt. De nieuwe veerdienst over de Greve- lingen tussen Schouwen en Overflakkee, die drie maal per dag vice verca wordt onderhouden, is van groot belang voor het touristenverkeer en niet minder voor de bewoners van de eilanden. De openbare aanklager heeft voorts meegedeeld, dat de verdachten Enbom en Gjersvold gedetailleerde plannen hadden opgesteld voor een aanslag op de Noord-Zweedse vesting in geval van oorlog. Zij wilden het plan uit voeren of tegelijk met de mobilisatie der Zweedse strijdkrachten, of wan neer Sowjet-troepen over Fins gebied tot de omgeving van de vesting zou den zijn doorgedrongen. Enbom re kende er op voor de uitvoering van de aanslag een legertje bijeen te kun nen krijgen van tweehonderd man, ge- recruteerd uit tot de Zweedse bezet ting van de vesting behorende com munisten en communistische spoor wegarbeiders. BELANGRIJKE AMERIKAANSE ORDER VOOR D.A.F. Van Doorne's aanhangwagenfabrie- ken N.V. (D.A.F.) te Eindhoven heb ben van de Amerikaanse luchtmacht de opdracht gekregen tot levering van ruim 200 tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een inhoud krijgen van 2500 u.s. gallon (9400 liter), terwijl er met een snel heid van 2200 liter per minuut mede getankt kan worden. De ervaring die de D.A.F. in de laatste drie jaren heeft opgedaan met de fabricage van snel- tankwagens voor de Nederlandse luchtmacht (welke wagens bij ver schillende luchtmanoeuvres de aan dacht van buitenlandse militaire waarnemers hebben getrokken) is voor het voldoen aan de zware Ame rikaanse eisen, van grote waarde ge weest. Behalve voor deze opleggers kreeg van Doorne's aanhangwagenfa- brieken N.V. tevens een bestelling van de Amerikaanse luchtmacht voor 81 6-wielige terreinvoertuigen met zes aangedreven wielen, welke voorzien worden van een olietank met een in houd van 750 u.s. gallon (2800 liter). De wagens zullen aan verschillende landen, die bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van circa vier en een half millioen dollar. De beta ling geschiedt geheel in Amerikaanse dollars en levert derhalve voor Neder land een belangrijke deviezenwinst op. Nieuwe commandant landmacht Nieuw-Guinea. Als opvolger van de generaal-ma- joor F. W. J. M. Peters, die binnen kort repatrieert, is aangewezen als commandant landmacht Nieuw-Gui nea de luitenant-kolonel der infanterie D. Huiting, onder bevordering tot tij delijk kolonel. DE BILT ZEGT; Toenemende bewolking. Weersverwachting, geldig tot van avond: Toenemende bewolking met later in het Westen enige regen. Overwe gend matige wind, krimpend naar Z.- West of Zuid. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1