Elke drie minuten een blauwe uniform gereed. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR 600 schuilkelders nodig en 6000 walkie-talkies. Resten van Nederlands lunapark in Egypte verkocht* Old mac R* M* S* wordt iüegaai gesteund» doch bewijzen ontbreken* Bescherming Burgerbevolking. Werving begint eind September* Noodzakelijke uitgaven MARNIX D'HONTENISSE Pas op voor het fruitmotje OutW HIER Melkoorlog in Dordrecht. VOOR RAMP GASPAARD* N ederiandse klompenindus trie ia moeilijkheden. Pagina 2 Maandag 16 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 is echter nog riep hij uit. soep van me irdonk; J. H. a werden af- te Kerk. Grote Kerk half acht thoorn, viool maker, orgel. 1. Variaties hat ein End", 2. Bourrée, 3ach; 3. Twee Bach, a. „Ich t euch, lieben ate VI, G. F. argo, allegro, hoeur, orgel, iouwplan III lenen op het alnemers aan it van bouw- t tussenpozen t en kon men het uitstip- over een 72 ïdweegjes en uur rust te gestart. Als Duvekot bin- rige keer de kon nemen. ;en èn derde e tegen ll belangstel- vond op het iwezig om de Euphonia en te wonen. De strijd op zou mor het uni- Na een poos- tseling fortis- Euphonia d« ndweerlieden /aren was de stormden de het muzikale verhinderen tan nogmaals Poen rukte n bloc uit en zij erin hun (3—1) Maar un antwoord van een me- a er de doel- 124 werd d gewonnen. -AS* iet sindsdien hans ook tot izenden blij— >r wie OMO- g is. ;e kolommen en zeep el- agen. Zeep, iepproducten ijne en zeer ot volledige lerbaarlijkste O duldt geen r wasmiddel eep! damse huis voor U be- ais en voor o gebruiken; beetje OMO O. 23 rwijzers imen. van Chr. en :n Zaterdag- n hotel Cen- iing van het men. oor deskun- esp. de op- de waarde- te resultaten er het alge- dering voor le resultaten d te noemen werd geleid van Middel de beide H. rerenigingen, i en H. C. (adv WIJ DE RO MET 0N0ER0UE rnringen en Sen nieuw iRN, neemt Eeltplekken sn met wor- wonderolie, ide benzo- IN Antiaep- 1.35 be- jere Land» enburg or om een rlenen in de R.K. Lagere sstigd is in ns" te Aar- Ie bijdrage 40. Onze concurrenten beweren, dat wij de opdracht tot het vervaardigen van 20-000 overalls niet op tijd kunnen uitvoeren. Laten wij als één familie de strijd aanbinden, zodat zij niet geUjk krijgen." Deze woorden treffen wij jan in een klein textielfabriekje in het Gelderse dorp Zeddam, waar momenteel hard wordt gewerkt aan de uniformen voor de organisatie „Be scherming Bevolking". Ruim zestig meisjes zitten over snorrende machines gebogen en rappe handen zorgen er voor, dat er elke drie minuten een g.B.-pakje klaar komt. Duizend stuks per week, die elk weer uit zeventig delen bestaan en ruim honderdzestig bewerkingen ondergaan. En zoals er In Zeddam wordt gewerkt, zo wordt er ook gewerkt in diverse andere textielfabrieken. Gewerkt op topcapaciteit om de tweehonderdduizend vrij- vviHigers. die er (moeten) komen, onmiddellijk in uniform te kunnen ste lten. Kosten? Ruim zes millioenl Overigens is die uniformproductie besteld en in ons eigen land vijf en nog maar een klein onderdeel van de totale productie voor de B.B. Want behalve uniformen zullen de vrijwil ligers vele andere dingen ter beschik king moeten staan. De organisatie zal eigen telefoons moeten hebben niet minder dan zesduizend walkie- talkies (ook wel portofoons genoemd), brandweerauto's brancards, opruim en reddingsmateriaal, '-enfin, gaat u maar door. Om dit de vrijwilligers te verschaffen is een enorm programma ontworpen, dat ver in de miUioenen loopt. Op de begrotingen 1951 en 1952 |s voor materiële voorzieningen niet minder dan éénenzestig en een half millioen gulden uitgetrokken! Voor »en bedrag van bijna tweeëndertig millioen is reeds in bestelling. DE BRANDWEER. Een groot gedeelte van deze één enzestig en een half millioen is be stemd vocxr de brandweer, waaraan In een eventuele oorlog uiteraard een belangrijk stuk werk toevalt. Vijfen twintig en een half millioen hebben de inkopers van brandweermaterieel tot hun beschikking en hiervoor heb ben zij besteld: 264 autospuiten, 580 motorspuiten, 132 trekkers, 44 gereed schapswagens en 24 pompaggregaten voor de varende colonnes. Om de motorspuiten te. kunnen trekken, zul len in oorlogstijd auto's moeten wor den gevorderd. Verder zullen er 700.000 meters slang moeten komen, die alleen al zeven en een half mil lioen gulden kosten. Wie aan de brandweer denkt, denkt aan sirenes. Boven het aantal sirenes dat van de laatste oorlog nog aan wezig is, zullen er duizend nieuwe moeten worden aangeschaft. Zij ma ken deel uit van het onderdeel Alarmering, waarvoor we nog steeds volgens de begrotingen '51 en '52 twee millioen neer moeten tellen. ZESHONDERD SCHUILKELDERS. Het aantal schuilkelders, dat moet worden gebouwd bedraagt zeshon derd en daarin zullen 50.000 perso nen een veilig onderdak kunnen vinden. De kosten van bescher mingsmaatregelen voor monumen ten meegerekend, is hiermee een bedrag gemoeid van een kleine vier millioen. En dan is daar natuurlijk ook de Geneeskundige Dienst, die ruim drie en een half millioen vraagt. Wat daar- Ïoor kan worden gekocht? O.m. 6054 l.H.B.O.-tassen, de complete uitrus ting van 230 mobiele geneeskundige groepen, 23000 brancards, 296 auto- brancarddragers en meer dan tiendui zend hospitaalbedden. RADIO EN TELEFOON. Een zeer groot bedrag, namelijk f 11.200.000 vraagt de verbindings dienst, die de beschikking moet heb ben over een eigen telefoonnet en een eigen radionet voor het geval de tele foonverbinding verbroken wordt. Hier voor is nodig, dat meer dan twee honderd telefooncentrales worden, in gericht, dertien grote radiozenders worden gebouwd en negenhonderd mobilofoons alsmede ruim zeventien honderd portofoons worden aange schaft. Het telefoon- en radionet zal zijn aangepast aan het militaire net, zodat meldingen van de luchtwacht diensten onmiddellijk kunnen worden doorgegeven. Orr. er voor te zorgen, dat een getroffen gebied niet van drinkwater verstoken raakt, zijn in Engeland acht grote waterzuiveringsinstallaties zestig kleine. Deze kleine zijn mobiel. Grote en kleine samen komen op een kwart millioen gulden. Voorts vraagt de sociale verzorging f 1500.060, de gasbescherming f2.900.000, de verken ning atoombom f230.000 en het oplei- dingsmateriëel f 350.000. Voor diver sen heeft men een klein millioen uit getrokken. In totaal is er al tien en een half millioen uitgegeven. Het embleem van de Bescherming Bevolking, waarin verwerkt zijn de twee B's en de Nederlandse Leeuw. Dit embleem werd uit een groot aan tal ontwerpen gekozen, omdat het enerzijds technisch gemakkelijk te ver vaardigen is, anderzijds zowel aesthe- tisch als heraldisch verantwoord is. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat met de werving voor de organisa tie „Bescherming Bevolking" begin September een aanvang zou worden gemaakt. Thans blijkt evenwel, dat het ongeveer een maand later zal worden. Zoals men weet zijn er twee honderdduizend vrijwilligers nodig. Dit uitstel is een gevolg van het feit, dat het ontwerp voor de sociale voorzieningen van de vrijwilligers, afkomstig van het Departement van Binnenlandse Zaken, niet de goedkeu ring van de (particuliere) stichting „Bescherming Bevolking" weg kon dragen, hetgeen tengevolge heeft ge had, dat een nieuwe commissie is ge vormd met de opdracht op korte ter- mijn met een ander ontwerp voor de sociale voorzieningen te komen. In deze commissie hebben o.m. perso- neelsdeskundigen zitting van de Staats mijnen, de P.T.T. en de K.L.M. De opbouw van de georganiseerde zelfbescherming in de gemeenten ondervindt geen nadelige gevolgen van deze vertraging. Er kan geen meningsverschil bestaan over het feit, dat een derde wereldoorlog niet is uitge sloten. De erkenning van die mogelijkheid heeft geleid tot het Atlantisch Pact, de Europese De fensie Gemeenschap en ook tot de oprichting van een organisatie voor de bescherming van de bur gerbevolking en instandhouding van het maatschappelijk leven in oorlogstijd. Een oorlog wordt nu eenmaal niet meer alleen aan de fronten uitgestreden. In het licht hiervan moet ne venstaand artikel worden gelezen, dat de lezer wellicht doet duize len van de bedragen, die nodig zijn om een goede B.B.-organisa tie op te bouwen. Zijn deze uit gaven verantwoord, zijn ze wer kelijk nodig? Hierop is slechts één antwoord: Ja. We kunnen niet speculeren op de mogelijk heid, dat er geen oorlog komt, dat is struisvogelpolitiek. Laten we op alle eventualiteiten voorbereid zijn.' Ingezonden Mededeling (adv.). Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet zich geen raad nteer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloedzui verende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheuma- tiek. KONINKLIJKE GIFT VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een gift geschonken aan het plaatselijk actiecomité Kesteren Lienden, dat gevormd is om gelden in te zamelen ter leniging van de nood in de op 6 Juni 1.1. door de hagelstorm geteisterde gebieden. H A- GEMEENTEN B - GEBIEOEt" Om de organisatie van de Bescherming Bevolking- aan de opbouw waar van op het ogenblik door Gemeentelijke- Provinciale- en Rijksinstanties hard gewerk wordt, zo doelmatig mogelijk te doen zijn, zijn de Nederlandse gemeenten verdeeld in twee groepen zogenaamde A- en B.-gebieden. A.-gemeenten zijn die gemeenten, welke als gevolg van hun strategische ligging of door het bezit van belangrijke bedrijven en instellingen of beide, kunnen behoren tot de belangrijkste doelen voor event, vijandelijke aanvallen B.-gemeenten zijn alle overige gemeenten, welke tezamen in z.g. B.- kringen zijn ondergebracht, terwijl ook enkele A.-gemeenten in A.-krin- gen zijn gegroepeerd. Nederland kent 40 A.-gemeenten c.q. gebieden en 72 B.-kringen. 91. En de veldwachter ging eveneens zijn plicht doen! Hij vatte zijn taak hoogst serieus op, want er was veel gezondigd. Er stonden oranjebloemen voor de ramen, of een oranje- beker, of een stuk oranjepapier was ergens tegen de ruit gewaaid, maar oranje was er overal te zien. En dan kwam de veldwachter met een ernstig gezicht de mensen waarschuwen. Al dat oranje moest verwijderd worden, want dat was „demonstratie tegen de Duitse over heid de woorden werden met pathos en rollende r's uit gesproken, terwijl hij gewichtig aan zijn knevel draaide. n wanneer de mensen dan met een knipoogje vertelden: goed, dan zetten we het op tafel, hé? dan ging de veldwachter midden op de weg staan, maakte van zijn hand een kokertje, hield dat voor het rechteroog en tuurde »n tuurde, of hij er van de publieke weg af iets van zien kon. Dan gjng hjj weer naar je deur en zei: Ja, zo kan het, van de openbare weg af is er niets meer van te zien j verder reikt mijn opdracht nietEn zijn gezicht in °e gewone gemoedelijke plooi trekkend, voegde hij er saluerende aan toe; En verder een prettige feestdag, mensen! geheurd'aS a^emaa* op verjaardag van Prinses Juliana na dreigt er weer iets anders. e Zeeuwse Stroom" was uitgekomen en daar had een pzienbarend hoofdartikel in gestaan, van die dichter, tónna jasje alle kleuren van de regenboog ver- onr 'e. man Had in navolging zelf was hij er niet St M kelijk genoeg voor van het beruchte weekblad Het orgaan van de Nederlandse S.S. een artikel j, reven over de „Preektijger Versendaal". e mond van die „preektijger" moest nu eindelijk maar eens ®esno®rd worden en er moest van hoger hand maar ;eu ,een eind gemaakt worden aan dat ophitsen van de J,en dat sabelgerinkel tegen de nieuwe orde, enz. enz. de ,aaar.Hreeg nu de burgemeester tegelijk een brief van •laep'n11 waarin hem werd opgedragen preekver- on t„n 7an Preken van die Versendaal op te nemen en °P te sturen. alsofHij, die nooit in de kerk geweest was, net doen dat 0I?der de kwezels gerekend wilde worden? Was Hjj voor de burgemeester? 0 dacht er eerst over dit karwei aan de veldwachter, op te dragen maar hij zou dan bij de duvel te biecht komen, want die veldwachter was zelf lid van de kerk van Versen daal, daar zou dus nooit een goed verslag, waar ze in Middelburg iets aan zouden hebben, vandaan komen. Toen schoot Sanders hem in de gedachten. Die zou het kunnen en in staat wezen een „goed" verslag op te maken. Sanders werd op het gemeentehuis ontboden en achter gesloten deuren werd de zaak klaar gemaakt. En Sanders kwam de volgende Zondagen weer trouw in de kerk, althans in de morgendienst, zeer tot blijdschap van Versendaal, die er een bewijs in zag, dat zijn ver trouwen in deze man toch niet misplaatst geweest was. Het zou terecht komen met die Sanders En dominé Beekman kwam met een verschrikt gezicht aan de pastorie van zijn collega. Hij had nauwelijks tijd om op adem te komen. Neergevallen in een gemakkelijke stoel haalde hij „De Zeeuwse Stroom" uit de zak en vroeg: Zeg collega, heb jij dat gelezen? Je bedoelt dat artikel over mijn preken? Ja, dat heb ik gelezen. Maar zeg je dat niets? Ja, dat zegt me, dat ik waarschijnlijk op de zwarte lijst sta. Maar moet je dat niet tot voorzichtigheid nopen, kerel, ik kom je waarschuwen, denk om je vrouw en kinderen! Versendaal knikte en staarde voor zich uit. Wat moest hij deze man antwoorden. Het gesprek was al lang tussen hen uit. Ze wisten wat ze aan elkander hadden, waarom kwam de man er weer op terug? Hij zag er tegen op om zijn collega opnieuw de les te lezen Je bent veel te onvoorzichtig, zei Beekman. Dat geloof ik niet, ik doe wat ik meen te moeten doen en wat wij als predikanten allemaal behoren te doen. Ilc doe mijn plicht en ik hoop kracht te krijgen, die te blijven doen. Je loopt tegen een muur. De kerk loopt altijd tegen een muur, maar God zorgt, dat ze door of over de muur heen komt, als wjj maar trouw zijn. Denk aan je gezin, Versendaal! Versendaal stond op uit zijn stoel en ging recht voor zijn collega staan. (Wordt vervolgd.) Het ziet er donker uit voor de bijenhouders. De moderne spuitmethode per vlieg tuig blijkt ook een nadelige kant te hebben. Zoals het in een goede bijen familie betaamt trekken bij overbe volking de werkers in zwermen er op uit om honing te gaan halen en tevens bestuivingswerk te verrichten. Het ge volg is echter, dat een zwerm wordt getroffen door het sproeien van de vliegtuigen en met de insecten worden vernietigd. Menig imker heeft tot zijn schade op deze manier zwermen wer kers verspeeld. Ook het bestuivings- proces verloopt niet normaal. Alleen de klavervelden geven nog gelegen heid voor de bijen. Gezien de aure suikerprijzen wordt op deze manier het houden van bijen een weinig lucra tief bedrijf. Volgens een bericht van de kring Zee land der N.F.O., de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst en de Plantenziekten- kundige Dienst zijn de laatste week en kele vluchten van het fruitmotje waar genomen. Hoewel er nog geen sprake was van een hoofdvlucht, ls het aantal eitjes dat afgezet werd van zodanige betekenis, dat geadviseerd wordt In de loop van deze week (1621 Juni) hier tegen een bespuiting uit te voeren. Verder zijn er op enige bedrijven weer jonge larven te vinden van de bladrol lers. Ook komen eispiegels en poppen hiervan voor. Op bedrijven waar een aantasting van betekenis te verwachten is zal niet met één bespuiting kunnen worden volstaan. Het tijdstip voor de eerste bespuiting valt samen met die tegen het fruitmotje. De tweede hespui ting moet plm. 10 dagen later uitge voerd worden. Meestal zal men gelijk hiermede ook spint en bloedluis willen bestrijden. Als regel zulen parathion bevattende mid delen hiervoor de voorkeur verdienen. Vier en halfjarig meisje in Frankrijk vermoord. f Thans is het lijkje gevonden van het vier en half-jarlg Franse meisje, Joelie Ringot, dat sinds 3 Juni in Phalempin (bij Rijsen) werd vermist. Het stoffelijk overschot bleek begra ven te zijn in de tuin van een buur vrouw, die eerst bekende het kind ver moord te hebben, doch later verklaar de, dat de dood veroorzaakt was dooi een ongeluk bij het spel. De kleine Joelie had met twee andere kinderen gespeeld. De buurvrouw, die de tante van een dezer kinderen is, had, zo zeide zij, tezamen met de kinderen Joelie begraven. Zij wilde haar neefje hiermee beschermen. In de woestijn gestrand. Roemloos einde van expeditie. Een Nederlands Lunapark is in Egypte voor een appel en een ei ver kocht. Het is het materiaal van de Ver enigde Amusementsbedrijven, dat, toen men er in 1946 in de hoop op grote winst mee naar het land van Koning Faroek vertrok, zeker een half millioen waard was. Onder dit materiaal bevond zich ook de uitrusting van kleine onder nemers. Zij zijn alles kwijt geraakt. In Maart 1947 vertrok de expeditie, bestaande uit 46 Nederlanders naar Egypte; een kermls-impressario, Has san genaamd, had hen gouden bergen beloofd. Maar Hassan's beloften bleken groter dan ze waren. Toen ln Decem ber 1947 de balans opgemaakt werd, moest worden vastgesteld, dat de Luna park-expeditie op een gTote teleurstel ling was uitgelopen. Sedert September stonden de draal- en zweefmolens, de schiettenten en de auto-scooters werk loos op een veld langs de Nijl bij Cairo. Voordien had men in Alexandrlë ge werkt en naar het zich liet aanzien niet zonder succes. Duizenden Egyptenaren draaiden in de zweefmolens rond en zelfs Koning Faroek en de jonge Koning van Irak zaten in de auto-scooters. Toen het badseizoen ten einde was, was het uit met de winst. Men trok naai Cairo, doch de autoriteiten weigerden toestemming tot exploitatie van een Lunapark. Een breuk met Hassan leidde tot een proces, dat de Nederlanders verloren, ondanks de steun die zij verkregen van het Egyptische parlementslid Halim. De "iedelirig. adv VERKLARING VAN EISENHOWER. Generaal Elsenhower heeft verklaard dat, als hij tot president zou worden gekozen, hij de gehele democratische regering te Washington zou opruimen, met inbegrip van het ministerie van buitenlandse zaken. Een geheel flleuwe regering was nodig. OMZET VAN DE SLAGERS LOOPT TERUG. De slagerspatroonsvereniglngen te Hilversum en Haarlem hebben aan de besturen van de vakgroep slagerij en van de federatie van slagerspatroons bonden een telegram gezonden, waarin zij met klem aandringen op onverwijld contact met de minister „in verband met de onrustbarende prijsstijging van vee, meer in het bijzonder van de var kens". De omzet in de winkels loopt zienderogen terug, terwijl het onmoge lijk is de hen toekomende prijs aan het publiek door te berekenen. Zij vragen een verlaging van het subsidie op het veevoer en een afremmen van de zeer hoge vleeswaren- en baconexport. Mr Kortmann tot burgemeester van Breda benoemd. Bij K.B. van 13 Juni is met Ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van Breda mr dr C. N. M. Kortmann, met gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Weert. Deze laatste functie bekleedt hij sinds 1946. De heer Kortmann is voorzitter van de mijn- industrleraad. Hij ls 43 jaar. Djakarta rapporteerde over Zuid~Molukken. Controle zeer moeilijk. De parlementsleden van de sectie defensie, die rapport hebben uitgebracht over de Zuid-Molukken hebben o.m. een bezoek gebracht aan Hunitetu op Ce- ram. Zij deelden mede, dat het grootste deel van de bevolking zich daar nog schuil houdt. Zij hebben geen kleren en niet voldoende voedsel. Huidziekten ko men veelvuldig voor. Van de gevechts groepen der R.M.S. is Nussy, een voor malig sergeant van de groene baretten van het K.N.I.L., het beruchtst, aldus het rapport. De berichten over Infiltraties zijn tot heden niet geheel duidelijk en niet com pleet, omdat het probleem zo ingewik- en over de grenzen De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw heeft een lening van 31,4 millioen dollar aan Pakistan ver strekt voor het in cultuur brengen van onontgonnen land in het Pundsjaab in West-Pakistan. De N.A.V.O-opperbevelhebber in Zuid-Europa, admiraal Carney, heeft Zaterdag het directe bevel over de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het Oostelijk deel der Atlantische Oceaan en de Middellandse zee overgedragen aan admiraal Jerauld Wright. Genoem de strijdkrachten blijven echter in het raam der N.A.V.O. onder bevel van admiraal Carney. M. J. Claessen van de stationsdienst van de K.L.M. te Madrid is bij een auto-ongeluk vlak bij het vliegveld te Mardrid ernstig gewond. De chauffeur van de auto, die in botsing kwam met een vrachtauto, werd op slag gedood. Keizer Haile Selassie van Abessinië heeft Vrijdag een detachement van 600 Abessijnen geïnspecteerd, dat in Korea aan de zijde der V.N. zal strijden. Het dorp Saint Urbain, ongeveer 140 km van Quebec, is voor driekwart door brand verwoest. 400 mensen werden dakloos. Een viermotorig vliegtuig van de Zweedse luchtmacht is niet terugge keerd van een oefenvlucht in de buurt van Gottland. Er waren acht mensen aan boord. keld is en vandege de politieke toestand van het land. Er zijn natuurlijk illegale bewegingen, die de R.M.S. moreel en, indien zij kans krijgen, materieel steu nen. Men kan deze bewegingen onder schelden ln een binnenlandse en een buitenlandse. De laatste tracht wapens en ander oorlogstuig het land binnen te smokkelen (het rapport noemt hier de Talisse en Blitar), waartegen men niet in staat bleek concrete maatrege len te nemen, aldus het rapport, dat voortgaat: Er zijn aanwijzingen, dat getracht wordt, gebruik te maken van K.P.M.-schepen, die de route Singapore, Djakarta, Makassar, Ambon, Sorong vice versa varen. Er zijn echter geen be wijzen. „Opgemerkt" wordt nog, dat een po ging van de R.M.S.-groepen om samen te komen in Oost-Ceram, „misschien ook ten doel heeft dichter bij Nleuw- Guinea (Sorong) te komen". Het rapport noemt het moeilijk, con trole uit te oefenen op illegale verbin dingen door het gebrek aan kustboten en patrouilleschepen. De 23 leden van de R.M.S., die nog rondzwerven op Haruku, Noesa Laoet en Saparua, zijn gewapend met 14 Lee- Enfieldgeweren en een Owen-gun. Op Ceram bestaat geen georganiseerde te genstand meer, deze is In verschillende groepen uiteen gevallen, die thans doen de zijn zich te verenigen. Een maand geleden is in Dordrecht de melksanering ingevoerd, nadat een actiecomité" een enquete had gehou den onder de huisvrouwen, waarbij ruim 80 van de ondervraagden zich tegen sanering verklaarde. Actieco mité en melksaneringscommissie kwa men tot een overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat op 12 Juni de ge dwongen sanering zou eindigen en een vrije sanering zou ingaan. Van een vrije sanering komt echter niets, om dat actiecomité en saneringscommis sie niet tot overeenstemming kunnen komen. Het actiecomité wekt nu de Dordtse huismoeders op minder melk af te nemen en geen eieren, boter en kaas van de melkhandel te betrekken. Men overweegt de oprichting van een „Bond van melkconsumenten". Het actiecomité heeft verklaard niet tegen sanering te zijn, maar protesteert te gen het feit, dat de melkhandelaren het publiek voor een voldongen feit hebben gesteld. Egyptische rechter velde het volgende oordeel: „Gaat ieder Uws weegs, de een heeft geen verplichting tegenover de ander, de ander niet tegenover de een". Een paar dagen later barstte de bom, die Hassan voor de Nederlanders haa gefabriceerd: er kwam een aanslag van f 130.000 voor achterstallige belasting van de onbewogen Egyptische fiscus. Dat werd het einde: de heer Halim kocht het ontredderde materiaal. Twee schepen voeren op elkaar. Naar thans van bevoegde zijde wordt verklaard, had de botsing in het Kanaal tussen het Amerikaanse munitieschip „Princeton Victory" (7607 ton) en het Britse tankschip „British Strength", volledig geladen met benzine, een grote ramp kunnen worden. De botsing gebeurde Woensdagoch tend omstreeks zeven uur in dichte mist in het Kanaal. De schepen waren reeds met eikaar ln contact geweest en draaiden volle kracht achteruit, om een botsing te voorkomen. Het mocht ech ter niet baten en het tankschip voer schuin op de stuurboordzijde van het vrachtschip in en scheurde boven de waterlijn een gat van een heter bij 1.75 in ruim drie. In dit ruim waren 65.000 voor het Nederlandse leger bestemde anti-tank raketten voor 3.5 inch Bazoeka's gela den. Weliswaar waren deze niet van de ontstekingsapparatuur voorzien, doch, zo verklaarde men ons, een val van een hoogte van twee a drie meter op een betonnen vloer zou een dergelijk pro jectiel tot ontploffing kunnen brengen. Ongeveer 20 tot 25 van deze projectie len waren zodanig beschadigd, dat zij waardeloos waren geworden. Onder het ruim drie bevond zich een lading van 7.600 ton zwaar-explosieve stof, be stemd voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. Men ls van oordeel, dat, in dien beide schepen met een kleinere hoek op elkaar gevaren zouden zijn, een enorme ontploffing gevolgd zou zijn. Het mag ook een wonder heten, zo ver klaarde men ons, dat de benzine niet tot ontploffing Is gekomen. De Nederlandse klompenindustrie beeft op het ogenblik te kampen met ernstige afzetmoeilijkheden, welke, naar het zieh laat aanzien, verscheide ne slachtoffers in deze sector zal ma ken, zo vernemen wij van de federatie van werkgeversorg. in de klompenin dustrie. In deze sector heDben zich in verge lijking met de vooroorlogse jaren op het terrein van productie en voorzie ning grote veranderingen voorgedaan. De afzet in buiten- en binnenland is zeer gering geweest, ja, zelfs in ver gelijking met andere jaren vrij aan zienlijk teruggelopen. Verscheidene fabrikanten zien zich, nu zij met gro tere voorraden .ijn blijven zitten dan zij hadden verwacht, voor de vraag gesteld of ze niet tijdelijk hun pro ductie zullen stilleggen teneinde uit de moeilijkheden te geraken. Ver scheidene bedrijven hebben in de af gelopen maanden hun productie reeds aanmerkelijk verminderd, anderen zijn gedwmgen om op korte termijn hun voorraden te verkopen, niet ofiadat door hen in vergelijking met andere jaren te veel geproduceerd zou zijn, doch omdat zij gebrek hebben aan liquide middelen als gevolg van fiscale lasten. _,eiioeming Rijkswaterstaat. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 Juni 1952 benoemd tot adj.-in genieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, ir E. K. K. Boswinkel te Terneuzen. jaarverslag Vereniging Rijwiel paden „Walcneren". In het jaarverslag van de vereniging Rijwielpaden Walcneren wordt vermeld, dat in 1951 metingen zijn gedaan voor het nerstelten van het rijwielpad van Vlissin- gen over de zeedijk naar Ritthem. Be sprekingen om dit nersteiwerk buiten be zwaar van de verenigingskas te doen uit voeren hebben geen succes gehad, zodat cut werk door ae vereniging zeil met de daarvoor bescnisbare middelen zal moe ten wofden uitgevoerd. Het rijwielpad in ae aumen van vussmgen naar Aoutelande is met medewerking van Herverkaveling Walcneren geneet nersteid, en nog voor net seizoen i9&i opengesteld. Vermoede lijk zal dit jaar nog aovies moeten wor den uitgeoracht weike rijwielpaden met zgn. Drurntietsen mogen worden bereden. Er blijlt een mogelijkheid om rijwielpa den aan te wijzen ais toeristische paden welke dan niet door bromlietsen zullen mogen woroen bereden, het is zaak hier aan bijzondere aandacht te besteden. Doordat, net herstel van net rijwielpad in de dumen pas m het seizoen geheel is ge reed gekomen was het te laat in het jaar geworden om de propaganda voor het werven van leden in 1951 nog ter hand te nemen, zodat m 1951 nog geen contri butie is geïnd. In enige gemeenten op Walcheren is reeds met het werven van leden begonnen. De rekening van 1951 begint met een salvo van f BB19.12 en eindigt met een saldo van f 3414.15. Dinsdagmorgen zal in het gemeente huis te Vlissingen een ledenvergadering worden gehouden. f 1000 boete voor zaadhandelaar te Schoondijke. De zaadhandelaar C. N. Q. te Schoon dijke is door de Econ. politierechter te Middelburg veroordeeld tot f 1000 boete of 3 maanden hechtenis, alsmede het storten van een waarborgsom van f3000, proeftijd 3 jaar. Als handelaar had hij tarwe verkocht, terwijl deze zaaitarwe niet door de N.A.K. te velde en op de partij was goedgekeurd. Geslaagd voor 3e stuurman. Voor 3e stuurman grote handels vaart is geslaagd de heer J. Adriaanse, leerling der „De Ruyterschool" te Vlis singen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3