IN DE V.S. IS DE KIEL VAN DE EERSTE ATOOMBOOT GELEGD Zeeuwsch Dagblad wissel beker weer terug in Goes De „Noord Beveland' liep vlot van stapel tiers 3 AND „De Nautilus luidt het nieuwe tijdperk in", zegt Truman Duizenden H-bommen zijn nodig Eisenhower negeert de opgestelde rede van zijn adviseurs kSNIPPER iVi- t Vj NIEUWSk r Boeren, burqers en buitenlui R.T.C. MET DE ANTILLEN IS MISLUKT jtbrod) Sanden ichool .PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Van adembenemende betekenis Pagfna 6 ïrlaagde »g j Zoom M, gelopen, rite; lengte >schikt voor en op Zoom 98.- JERIJ V.H. iding ïr A., liefst met volledige in- •eferenties en leider. DOP: erkplaats, i, Nieuw- A. 59 cA. it. splitsbaar. .V. te Goes. tug. a.s. ner a.s. rlijk 21 Junl WERKUM ilijfolie Palmolive len. Paarden- s, geboren nmelingen, r te Goes 7 Juni a.s. vlAN. NGEN ooi, de heer tot en met C BESTUUR. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. S, Tel. 2438, bij geen gehoor voor vertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens<Traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2197 MAANDAG 16 JUNI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.17 u., onder 21.05 u. Maan op 1.09 u., onder 16.16 u. Hoogwater Dinsdag 17 Juni: Vlissingen: 9.58 u. 1.61 m„ 22.21 u. 1.43 m. Terneuzen: 10.22 u 1.82 m., 22.48 u. 1.65 m. Wemeldinge: 11.20 u 1.54 m., 23.46 u. 1.29 m. Zierikzee: 11.04 u. 1.35 m., 23.25 u. 1.10 m. Ter gelegenheid van de plechtigheid van de kielleging voor de eer ste door atoomkracht voortbewogen onderzeeboot, de „Nautilus", heeft president Truman te Groton (Connecticut) verklaard, dat de atoommo tor voor de onderzeeboot bijna gereed is en dat de V.S. het antwoord hebben gevonden op het vraagstuk van de aanwending van atoom kracht tot heil der mensheid. Truman noemde de „Nrfhtilus" de voor loper van door atoomkracht voortgedreven koopvaardijschepen en vlieg tuigen en van atoomfabrieken, die electriciteit produceren voor fabrie ken, huizen en boerderijen. Truman zei niet, wanneer de onder zeeboot in de vaart zal komen. De romp is reeds te Arco (Idaho) ge bouwd en men brengt er thans de atoommotor in. De Nautilus zal met een snelheid van ruim twintig knopen onder water kunnen varen. Een paar pond uranium zullen voldoende zijn voor een reis van duizenden kilometers op topsnel heid. De boot zal onbepaalde tijd on der water kunnen blijven en dank zij de atoommotor geen enkele invloed ondervinden van de atmosfeer der aar de. Zelfs de luchttoevoer van boven water is niet nodig. De militaire be tekenis van de atoomduikboot noemde Truman geweldig, doch zijn beteke nis in vredestijd zelfs adembenemen- der. De motor van de Nautilus zou voor de vloten der wereld een even «rote omwenteling betekenen als 120 aar geleden de eerste Oceaanstomer, aldus Truman. Na het vervaardigen van de motor oor de atoomduikboot zal het de Ymerikaanse geleerden en ingenieurs liet te veel moeite kosten in de toe- comst eenvoudiger en goedkoper elec- riciteitsfabrieken te bouwen, aldus Truman. Doch men moet niet denken, dat dergelijke ontwikkelingen spoe- iig op handen zijn. Gebruik van VLIEGTUIG IN HET KANAAL NEERGESTORT. Een Brits vliegtuig van het type „Consul", toebehorende aan de Britse Luchtvaartmaatschappij „Morton Air Services", dat met zes passagiers en twee bemanningsleden op weg was naar de motorrennen te Le Mans, is Zaterdag in Het Kanaal neergestort. Een Amerikaanse vrachtboot heeft vijf overlevenden van het toestel opgepikt, doch drie van hen zijn naderhand overleden. Na uitgebreide opsporings- •verkzaamheden heeft men de hoop op het levend terugvinden van de drie overigen opgegeven. ARGENTIJNS SCHIP GEZONKEN. De Argentijnse vrachtvaarder „Lucho 4" berichtte Vrijdagochtend radiogra fisch op tien mijl uit de kust van Pa- tagonië (de Zuidelijke punt van Ar gentinië) zinkende te 'Jn. De uit acht tien koppen bestaande bemanning ver iet het schip in de sloepen. Sinsdien s niets meer van schip of opvarenden vernomen. Vliegtuigen hebben Vrijdag vergeefs het zeegebied, waar de schip breuk plaats vond en het eiland dat le bemanning, naar zij in haar laatste loodschap mededelde, zou pogen te be- eiken, verkend. Er was geen spoor van het schip of zijn opvarenden te bekennen. atoomkracht op grote schaal ligt nog jaren in het verschiet, doch met deze boot maken wij een geweldige stap voorwaarts. Truman noemde het bouwen van de „Nautilus" een onderdeel van de gro te inspanning der' vrije wereld om zich in het belang der veiligheid krachtig te maken en een antwoord op de aan- valsdreigingen in de wereld. Truman deed een aanval op het „bezuinigingsblok" van congresleden, die grote besparingen bij de defensie willen. Gevechten in Tunesië. Evenals Zaterdag ontstonden ook gisteren in Tunis gevechten tussen Jo den en Mohammedanen. Vier Moham medanen en twee Joden zijn gewond. Joden bestormden met stokken en ste nen gewapend de markt als represaille tegen de aanval op Joodse huizen. Meisje tragisch omgekomen. Zaterdagmiddag was de heer M. uit Bergen op Zoom achter zijn huis be zig zijn fiets op te poetsen terwijl zijn STRIJD OP KOJE. Zaterdag hebben Am. wachtposten met traangas gevulde handgranaten in twee van de nieuwe afdelingen voor vijfhonderd man van het krijgsgevan genenkamp op Koje moeten werpen om massazang, die tussen acht en zes uur verboden is, tot zwijgen te bren gen. Het dodenaantal tengevolge van de strijd in afdeling 76 is inmiddels tot 40 gestegen. Een tweede incident deed zich voor, toen Noordkoreanen in een der nieu we verblijven weigerden naar buiten te komen voor een onderzoek naar hun antecedenten en het laten nemen van vingerafdrukken. De Amerikaanse wachtposten maakten ook hier van traangas gebruik, waarop de orde kon worden hersteld. Venezuela verbreekt diplomatieke betrekkingen met Rusland. Het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag of ficieel te Caracos medegedeeld dat Venezuela de diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie heeft ver broken. De aanleiding hiertoe is de Russische weigering om 'een 10 Juni j.l. ingediend Venezolaans protest te aanvaarden tegen het optreden van twee Russische diplomaten op het Ve nezolaans vliegveld Maiquetia, op 7 Ju ni j.l. Deze weigering wordt een be lediging voor Venezuela geacht. In het Venezolaans protest werd verklaard dat de beide Sowjet-diplo klein dochtertje stond te kijken. Toen er even daarna werd gebeld moest maten door toepassing van geweld hij de kleine alleen laten. In dit korte hebben gepoogd de vrijlating van een ogenblik trok het meisje de fiets om, Russisch echtpaar te bewerkstelligen, die zo ongelukkig op het kind viel, dat met een K.L.M.-vliegtuig op de dat het ernsig aan het hoofdje werd genoemde luchthaven was geland, verwond. Toen even later een dokter Het echtpaar werd er van verdacht kwam, bleek het meisje aan de ver- betrokken te zijn in ondergrondse poli- wondingen gestorven te zijn. tieke bedrijvigheid. Doodvonnissen in Tsjecho» Slowakije. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" meldt dat twee jonge Tsjechen wegens spionnage voor het Vaticaan ter dood zijn veroordeeld. Zeven andere beklaagden in dit te Praag gevoerde spionnage-proces, waaronder twee R.K. geestelijken en twee kloosterzusters, zijn tot gevan genisstraffen van veertien jaar tot le venslang veroordeeld. Dreigende staking in Japan. Bases van het Britse Gemenebest in Japan, die voor de oorlog in Korea worden gebruikt, worden bedreigd met een staking van ruim twaalfdui zend Japanse werknemers. De Japan se werknemers eisen loonsverhoging, omdat zij bepaalde gratificaties en an dere extra betalingen hebben verlo ren sinds zij na de ratificatie van het Japanse vredesverdrag in dienst zijn gekomen van de Britse strijdkrachten. Verkiezingsrede van McMahon: De voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie, de democratische senator McMahon, die zich candidaat heeft gesteld voor het presidentschap, heeft Zaterdag in een toespraak tot de democratische conventie van de staat Connecticut verklaard, dat hij, indien hij zou wor den gekozen, opdracht zou geven ten minste duizend waterstofbommen te produceren. „Wij gaan thans het tijd perk van de waterstofbom in", aldus McMahon, die hieraan toevoegde: „Het moet een ieder duidelijk zijn dat, met het vooruitzicht op dergelijke wapens in grote aantallen en waarschijn lijk aan beide zijden van het ijzeren gordijn, de werkelijkheid een nieuwe en veel ernstiger fase ingaat." Zijn verklaring wordt uitgelegd als een teken, dat de Amerikaanse geleerden de experimentele fase voorbij zijn en op het punt staan, de waterstofbom te fabriceren, zo zij al niet reeds hiermee zijn begonnen. EEN ONGEHOORD POLITIEK PRECEDENT. Generaal Eisenhower heeft te Detroit een menigte van veertig duizend toehoorders, die hem met een daverend applaus begroetten, voor de vuist weg toegesproken. Er was voor deze gelegenheid een toespraak opgesteld, doch de generaal wilde er geen gebruik van maken. Hij werd bij zijn tocht door de straten van Detroit door ongeveer honderd duizend mensen gade geslagen. Wysjinsky over de atoombom. De Sowjet-Russische minister van luitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft e Westelijke mogendheden in Decem- >er meegedeeld, dat de mening, dat de A S. op het gebied van atoombommen n de wereld de leiding hebben, on- uist is. In de loop der bijeenkomst had Wys- insky nog het volgende naar voren iebracht: Er zijn geen atoomgeheimen neer. Het enige vraagstuk is nog, hoe veel atoombommen elke partij bezit, ridieii de westelijke mogendheden het jowjet-voorstel, de bewapening en de 'rijdkrachten der grote mogendheden iet een derde te verminderen, aan aarden, is de Sowjet-Unie niet bereid e beloven, dat hierop verdere beper- angen zullen volgen. „Men heeft mij gevraagd", aldus Eisenhower, „waarom het Amerikaan se leger in de tweede wereldoorlog Berlijn niet zelf heeft bezet, in plaats van het aan de Russen over te laten Ik kan u daar dit op antwoorden: on ze politieke bazen hadden ons militai ren meegedeeld dat wij op een 320 kilometer ten Westen van Berlijn lo pende linie moesten halt houden". Met deze redevoering heeft hij ge broken met het stelsel van het uit spreken van tevoren in voorzichtige bewoordingen opgestelde redevoerin gen, in de opstelling waarvan zijn po litieke raadgevers de hand hadden. Zijn raadgevers hadden er tot nu toe naar gestreefd zo min mogelijk groe pen van kiezers tegen zich in het har nas te jagen. Dit is een oude politiek, die eigenlijk immer door de Ameri kaanse presidentiële candidaten is ge volgd. Het politieke democratische im perium onder Roosevelt en Truman was op deze tactiek gebaseerd. Het is een ongehoord politiek pre cedent, dat de generaal het nu radi caal over een andere boeg wil gooien. De Zeeuwse A.R.-jongeren, die de grote toogdag Zaterdagmiddag in Den Haag meemaken reizen per autobus uit de verschillende plaatsen. Van het Perkpolderveer rijden de bussen ge zamenlijk naar Den Haag. Tot en met Woensdag kan men zich nog als deel nemer aan de toogdag opgeven bij de heer v. Balkenende te Biezelinge. Overwinning van de openbare U.L.O, hi Goes heeft Zaterdag de estafetteploeg van de Openbare U.L.O.-school 4 i r» £ezcSevierd in de jaarlijkse estafetteloop'die door de schoolclub „Astra" van het Chr. Lycum voor Zeeland werd georganiseerd. De wisselbeker, door het „Zeeuwsch Dagblad" beschikbaar gesteld, die voriff jaar werd gewonnen door de R.H.B.S. te Middelburg, is daardoor weer aaar Goes teruggebracht. Er bestond grote belangstelling voor fZe sPortSebeurtenis, waaraan door schoolploegen (vorig jaar acht) 2rt* deelgenomen. Het parcours, be- i„e 8 gedeelten van resp. 800, W 200, 2 x 100, 200, 400 en 800 m., eP door Bouwplan-Oost. Start en pts ge.n 'n de Koninginneweg voor daar in aanbouw zijnde gebouw M het Chr. Lyceum. .ik "let> dat de R.H.B.S. te Mid- - burg zich echter gemakkelijk liet ar - onderlinge verschillen en uiterst miniem. Het parcours yia Kamperfoeliestraat, Bergweg, geizangsweg, Zon'nebloemstr., Oost- am Heernisseweg, De Grootstraat, impêrfoehestraat, Quantstraat, Heer- r>pWef ,en koninginneweg. De uitslag was: isselkl'i °ppnb- U.L.O.-school Goes, iium-i i .Zeeuwsch Dagblad, tevens Wt-o" o beschikbaar gesteld door eriafn' pr': R.H.B.S. Middelburg, K.N.A.U.; 3e pr.: Goese Ly' medaille docenten Chr. Lyceum voor Zeeland; 4e pr. Gecombineerde groep Vlissingse U.L.O.-scholen, me daille Astra"; 5e pr.: Zeevaartschool Vlissingen, medaille Faberij de Jonge, Goes; 6e pr. „Astra", med. „Zeeuwsch Dagblad". De prijzen werden uitgereikt door de rector van het Chr. Lyceum, drs D. Barends. De organisatie berustte in handen van de gymnastiekleraar aan het Chr. Lyceum, de heer Goedee. Indonesische schip „Bubara" gezonken. Waarnemers zijn van mening dat Eisenhowers voorgenomen nieuwe tac tiek zich meer leent voor de eigen lijke verkiezingsveldtocht, waarbij het nog slechts tussen de democratische en de republikeinse candidaat gaat, ter- wijl dan de stemmen der onafhanke- lijken de doorslag geven, dan voor het werven van voorkeurstemmen van kiesmannen naar de partijconventie. Russisch protest tegen Engeland, Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft Zaterdag gemeld dat de Rus sische autoriteiten hebben geprotes teerd tegen een beweerde schending van het Oostduitse luchtruim door twee Britse straaljagers, die Donder dag j.l. zou hebben plaats gevonden. De straaljagers zouden boven het ge bied van Zwinge, ten Westen van Nordhausen, in Thüringen, op een hoogte van achthonderd meter twaalf tot vijftien kilometer boven Oostduits gebied hebben gevlogen. Donderdag zonk na een brand in de machinekamer op ongeveer 140 mijl ten Oosten van Aden het voor Indo nesië bestemde kustvaartuig „Bubara" van de rederij Pepuska. In de nabij heid van het schip voer de „Tongkol", waarmede de „Bubara" van Nederland in convooi naar Indonesië voer en dit schip heeft de bemanning aan boord I naar een ziekenhuis vervoerd, waar genomen en is teruggekeerd naar J hij Zondagmorgen overleden is, zon- Aden. der tot bewustzijn te zijn gekomen. De directie van de Fridorfabrieken te 's-Gravenhage heeft bij het gewes telijk arbeidsbureau een aanvraag in gediend tot het ontslaan van 27 werk nemers. De Franse politie heeft huiszoeking gedaan bij zeven communisten in Aint Mandier, een plaats bij Toeion, waar zich vele scheepswerven bevinden. Volgens de eerste berichten werd een geweer, een revolver en een aantal documenten in beslag genomen. Er zijn geen arrestaties vericht. Vele duizenden hebben in de aula van een begrafenisonderneming in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam gedefileerd langs de urn met as van gevangenen, die in het beruchte vernietigingskamp Auschwitz zijn omgekomen. De bijzet ting van de urn op de Oosterbegraaf plaats zal Maandagmiddag in stilte ge schieden. De Belgische staatsman Spaak heeft in een door hem te Genua gehouden toespraak aangedrongen op het spoedig bijeenkomen van een Europese Grondwetsgevende Vergade ring. De postverbinding tussen de Westelijke sectoren van Berlijn en de Oostelijke sector, waarheen ook post voor de Oost-Duitse zone wordt ge zonden, is Zaterdagavond verbroken naar aanleiding van het aanhouden van een postwagen door de Oost-Duit se politie. De wagen maakte de gebrui kelijke tocht. In de loop van de week zullen over de kwestie der postver binding besprekingen worden gehou den, zo hebben West-Berlijnse post ambtenaren verklaard. Bij een Za terdagavond gehouden bokswedstrijd te Dusseldorp nam de partij in het zwaargewicht een tragisch einde. In de derde ronde ging de 21-jarige Fritz Breitgoff k.o. door verscheidene tref fers tegen het hoofd. Hij kreeg on middellijk medische hulp en werd Leden van de Chr, Volkspartij geadviseerd om C.H. of A.R. te stemmen. Het bestuur van de opgerichte Chr. Volkspartij adviseert aan de leden ditmaal nog him stemmen op de Chr. Historische Uni of de Antirevolution- naire partij uit te brengen. Het be stuur is van mening dat het stem men op andere partijen, ook op de kleinere christelijke groeperingen, geen zin heeft, omdat de programma's van andere partijen in strijd zijn met de beginselen van de Chr. Volkspartij en omdat het stemmen op de kleine chris telijke groeperingen geen zetelwinst zou opleveren. Het bestuur van de Chr. Volkspartij maant de leden aan in elk geval aan de verkiezingen deel te nemen, aangezien niet stemmen voordeel voor andere groeperingen zou betekenen. Een bekend lierenmodemagazijn, dat een onlangs gereed gekomen pand in Rotterdams nieuwe centrum gaat betrekken, houdt in zijn oude gebouw een Amerikaanse verloting ten bate van de Stichting 1940—1945. Echte standwerkers zó van de markt! zorgen voor de „couleur locale" op de mode-markt, waar de hele voorraad herenkleding uit het oude gebouw wordt verkocht. DELEGATIELID VERKLAART De heer E. Jonckheer, voorzitter van de democratische partij, de oppositie partij op de Nederlandse Antillen, die lid was van de Antilliaanse delegatie ter R.T.C., beschouwt de R.T.C. als geëindigd en als mislukt. In een gesprek, dat de correspondent van het A.N.P. in de Nedelandse Antillen met hem had, verklaarde hij in tegenstelling met hetgeen Dr da Costa Gomez op een persconferentie de dag na zijn terugkeer in Willemstad zei dat de R.T.C.-delegatie niet voldoende voorbereid naar de R.T.C. vertrok. Hij noemde de opzet van het werkstuk echter totaal eenzijdig. In de eerste tijd was er bepaald geen overeenstemming in de boezem van de delegatie der Nederlandse An tillen. Eigenlijk is men het intern nooit helemaal eens geworden. De werkwijze van de R.T.C. is naar mening van de heer Jonckheer fout geweest. Men is begonnen met de de tails en geëindigd met de principiële punten en omdat uit alles bleek, dat Nederland aanzienlijk minder ver wil de gaan dan in 1948 het conserva tieve element schijnt in Nederland aan kracht te hebben gewonnen waren ër al direct zoveel verschilpunten en was er zoveel wantrouwen ontstaan waarlijk niet alleen bij Surinamers dat tegen de tijd, dat de principiële punten aan de órde kwamen, overeen stemming moeilijk te bereiken was. Toch is het mijn werkelijke overtui ging, dat overeenstemming zeer wel bereikbaar is en dat bij al de vele besprekingen geen enkel geschilpunt is gerezen, dat onoplosbaar zou kun nen worden genoemd. Op de vraag of hij, evenals de heer da Costa Gomez, het beslist noodza kelijk achtte, dat voor de algemene vergadering van de V.N. een beslissing zou zijn genomen, antwoordde de heer Jonckheer; „Het lijkt mij toe, dat, wanneer wij de V.N. kunnen melden, dat er hard aan overeenstemming wordt gewerkt, dat voldoende is nu en in ieder geval kunnen wij beter ons niet zenuwachtig maken en rus tig naar een goede en gezonde samen werking toe gaan, dan nu opeens de zaak te forceren en daar later mis schien spijt van krijgen". Ongeval van Zeeuwse auto mobilisten te Bergen op Zoom. Zaterdagavond omstreeks 11 uur reed de heer J. L. H. uit Sint Maar tensdijk met zijn auto «p een gepar keerde auto van de heer J. K. uit Kwadendamme, die voor een café na bij de handwijzer in de Lepelstraat te Bergen op Zoom geparkeerd stond. De heer H. liep een ernstige hoofd wonde en snijwonde op. Een mede passagier de heer J. N. uit Sint Maar tensdijk werd eveneens gewond. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. EEN ZEEUWS GEZELSCHAP TOOG NAAR GORINCHEM. Kilometers in de omgeving van Gorinchem was Zaterdag te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Want hoog in de toppen der kranen van de N.V. Bijkers Aannemingsbedrijf wapperden de vlaggen. En honder den inwoners van Gorkum waren naar de IJsselwerf gekomen om de te waterlating van een schip mee te maken. Voor hen was dat niet zoveel bijzonders. Maar voor het Zeeuwse gezelschap, dat tegen half twaalf op de werf arriveerde, was het geen alledaagse gebeurtenis. Voor Zeeland is elke tewaterlating van een schip een feest. En die van Zaterdag j.l. was zeer bijzonder een feest voor de bewoners van Noord-Beveland. Want toen werd, om precies twee minuten over half twa.alf, de nieuwe pont voor de dienst KortgeneWolphaartsdijk, die de naam „Noord-Beveland" draagt, op elegante wijze door mevr. M. C. L. Lockefeerv. d. Walle, de echt genote van het lid van Ged. Staten, aan het water toevertrouwd. Op het plafform, dat vlak voor de plecht van het schip aan het eind der helling was gebouw, was het vol met officiële mensen. Van Zeeuwse zijde, waren daar de Commissaris der Ko ningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot met zijn echtgenote, alle leden van Ged. Staten met hun dames, de direc teur en adj.-directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de heren G. J. de Jonge en G. H. Vierhout, mr J. M. Pi laar, griffier der Staten, de heer J. v. Tuinen, chef der le afd. ter Prov. Griffie, ir. Th. Heijblom en ir. H. D. J. Swaters, resp. hoofding.-directeur van de Rijks- en Prov. Waterstaat, de he ren J. W. Hupkes en ir. E. Niemeijer namens de Kon. Mij. „De Schelde", de heer H. C. Wesseling, oud pres.-com- missaris van „De Schelde" en voorts de heer J. Visser van de Scheepvaart- inpectie, de heer E. Huizinga, direc teur van Bijkers Aannemingsbedrijf, met andere leden van het personeel, mr R. L. J. Ridder van Rappard en mr J. A. Overwater, resp. burgemees ter en wethouder van Gorkum. Een fraai nikkelen bijltje met be werkte steel ligt gereed bij het sterke koord over een eikenhouten blok en daarnaast de fles met champagne, die met kleurige linten, welke boven op het schip zijn bevestigd, wordt vast gehouden. Tot weinige minuten voor dat het gedenkwaardige ogenblik is aangebroken zijn arbeiders op 't schip en onder aan de helling bezig met het wegnemen van de beletselen. Inge houden trlit het schip steeds wanneer er weer een hindernis wegviel. HET GROTE OGENBLIK! Nog even en dan krijgt mevr. Loc kefeer het bijltje van de heer Huizin- g.. Met een forse slag slaat zij het koord middendoor. Onmiddellijk komt er beweging in het schip. Luttele se conden later grijpt mevr. Lockefeer de fles met champagne en met een welgemikte worp springt die op de neus van het voorschip in scherven. Het kostelijke vocht vloeit over de ruwe scheepshuid, maar dan is de „Noord-Beveland" al hard op weg naar de Merwede. Steeds sneller wordt de vaart, tot nog geen minuut later, het schip het water instuift, nageke ken door de Zeeuwen en Gorkummers. De sirenes van de werf, die zodra er beweging in het schip kwam, begon nen te loeien, worden stil gezet en even later is de „Noord-Beveland", een gevaarte van 180 ton, met de pro vinciale- en de maatschappijvlag in top, naar rechts, weggedreven, waar een sleepboot spoedig vastmaakt. HARTELIJKE SPEECHES. Dan wandelt het gezelschap terug naar de cantine van het bedrijf, waar verversingen worden aangeboden en waar later aan tafel hartelijke spee ches worden gehouden. De heer Hui-, zinga opent de rij. Hij roemt de goede samenwerking met het Prov. Bestuur en de Prov. Stoombootdiensten tijdens de bouwperiode van het schip en hij noemt de stapelloop een belangrijke' gebeurtenis, omdat zijn bedrijf voor 't eerst een schip voor Zeeland bouwde. Prettig vindt hij het, dat het daarme de een Zeeuws belang mocht dienen. En als goed zakenman vraagt hij, als het nodig is, nog eens zoiets voor Zee- la.nd te mogen doen. Een speciaal dankwoord ontvangt mevr. Lockefeer, die het bijltje mag houden als aanden ken en bovendien een klein, fraai ge schenk krijgt. „Ik hoop, dat de „Noord- Beveland" voor alle mensen, die daar bij geïnteresseerd zijn, een goed schip mag zijn", zo besluit de directeur zijn toespraak. EEN -iORT LEVEN. Jhr. de Casembroot zegt, dat het ge zelschap „helemaal uit Zeeland" geko men is naar Gorkum. „De Noord-Bevelanders wensen de ze boot een kort leven toe en spoedig een brug", stelde hij vast. Hij dankt voor de snelle bouw en hoopt op een voorspoedige proefvaart in Augustus a.s. Ook het gemeentebestuur van Gor kum wordt bedankt voor de service, omdat dit „tegen civiele prijs" de pont „Gorkum I" te beschikking stelde, als de „Zandkreek" uitviel. Burgemeester Ridder van Rappard gaat daar nader op in. Hij vindt, dat in deze tijd „civiele prijzen" altijd verlies betekenen, maar toch neemt hij zonder contract-prestaties graag deel aan dit „galgenmaal", zo merkt hij op. En verder hoopt hij maar, dat de wa terstaatsautoriteiten gaan inzien, dat een verliesgevend bedrijf, nu geen pont meer kan worden verhuurd, moet worden opgeheven en een brug wordt gebouwd. Gedeputeerde Lockefeer sluit de rij der sprekers. Hij gelooft, dat de N.- Bevelanders blij mogen zijn met deze boot, al is hij het met hen eens, dat een vaste verbinding de ideale oplos sing is. Toch betekent deze nieuwe boot een betere ontsluiting van Noord- Beveland en zeker een grote verbete ring van de verbindingen met overig Zeeland en Nederland. HET SCHIP ZELF. Tenslotte nog enkele gegevens over het schip zelf. Het is 40.40 meter lang, 12 meter breed en heeft een holte van 2.50 meter. Het schip is voorzien van epn 8 cylinder Deutz-dieselmotor met een vermogen van 250 pk. Deze motor is de (grondig gereviseerde) hoofdmo tor van de „Prinses Irene", die nu ont takeld bij de werf ligt. Een bijzonderheid bij de „Noord- Beveland" is, dat er twee z.g. balans roeren zijn aangebracht, die door mid del van een handstuurwerk worden bewogen en die speciaal dienen voor een zo hoog mogelijk opvoeren van de manoeuvreerbaarheid. Het vrije dekoppervlak van het hoofddek is c.a. 350 vierk. meter. Het dek bij de opritten is geschikt voor zware 40 tons trailers. Daarnaast is het dek berekend op 20 tons wagens, terwijl voor- en achterdek geschikt zijn voor lichtere vrachtwagens en personenauto's. Op een gemiddelde van 27 auto's kan worden gerekend. Het schip, waarvan de bouw in Ja nuari j.l. begon, kan eind Juli worden opgeleverd. Indien korte tijd later de beweegbare bruggen voor de aanleg plaatsen te Kortgene en Wolphaarts dijk gereed zijn, ies het mogelijk, dat de „Noord-Beveland" in September a.s. in de vaart komt. DE BILT ZEGT: Koud. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Koud weer met zwakke tot matige wind tussen Noord- West en West.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1