Oefening „Castanets' van de N.A.V.O. zee- en luchtmacht begint 18 Juni a.s. Provinciale bijeenkomst voor de gerepatri- eerdenzorg te Middelburg West-Duits leger bestaat eind 1953 uit een half millioen man N* C* V* B* te Middelburg vierde het dertig jarig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De grootste sinds de oorlog Schout bij nacht Slot zal zijn hoofdkwartier tijdens de manoeuvres op Walcheren vestigen V Liods glazen gordijn Jaarvergadering van de cand.-notarissen Uniformen voor de Burgerlijke Verdediging ,Onze plicht tot helpen Nog 3000 gezinnen hebben geen eigen woning Stichting Uitgave i „ZeeuwscH Dagblad" Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen: <traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2196 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 14 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 4.17 u„ onder 21.04 u. Maan op 0.33 u., onder 12.10 u. Laatste kwartier 21.28 u. Hoogwater Zondag 15 Juni: Vlissingen: 7.42 u. 1.82 m., 20.01 u. 1.54 m. Terneuzen: 8.09 u. 2.05 m., 20.30 u. 1.78 m. Wemeldinge: 9.18 u. 1.65 m., 21.38 u. 1.31 m. Zierikzee: 9.01 u. 1.45 m., 21.16 u. 1.12 m. lillllililillllllllflllllllllllilM Op 18 Juni a.s. begint de grootste internationale vlootoefening sinds de oorlog, die de naam „Castanets" heeft gekregen. De oefening zal acht dagen duren, terwijl de omstandigheden, die zich tijdens een oorlogstoestand voor doen, zo dicht mogelijk zullen worden benaderd. Er nemen aan deze grote oefening 1 slagschip, 5 vliegkampschepen, 3 kruisers, 3 mijnenleggers, 45 torpedootbootjagers, 20 onderzeeboten en meer dan 70 mijnenvegers en andere kleine vaartuigen deel. Meer dan 400 vliegtuigen van de deelnemende landen worden eveneens in de oefening betrokken. De marineschepen zijn afkomstig uit Engeland, Frankrijk, Nederland, Dene marken, Noorwegen, Portugal en Ca nada. HET HOOFDDOEL. Men is reeds aan het oefenen om te bereiken, dat de schepen met de grootst mogelijke doeltreffendheid groepsgewijs en in elke combinatie van nationaliteiten zullen kunnen opereren. De zee- en luchtstrijdkrachten van de Navolanden zullen zich bezighouden met de ingewikkelde problemen van de bescherming van zeewegen in het Oostelijk deel van de Atlantische Oce aan, het Kanaal en de Noordzee. Bo vendien zal de verdediging en lucht bescherming naar de zeezijde van een marinebasis in Engeland worden be proefd. Er zullen 11 convooiroutes worden gebruikt. Sommige van deze routes zijn ook in de oorlogsjaren gebruikt. Dook deze wereld loopt we weten het allen en waarschijnlijk betreuren we het allen een ijzeren gordijn. Het is de onzichtbare, maar daardoor niet minder ondoorzichtelijke albakemng tussen de communistische en de niet-communistische wereld, tus sen Oost en West. Dat ijzeren gordijn is voor ieder mens een belangrijk ding, want hij wordt erdoor tot een keuze gedwon gen: deze zijde of gene zijde. Verkiest men de Russische leer van de heilstaat of kiest men de vrijheid van de Wes terse democratie? Hoe langer het con flict tussen Oost en West duurt, des te onweerstaanbaar dringt die keuze zich op. Voor de volkeren is neutrali teit al nauwelijks meer mogelijk. En straks zal het dat voor de enkeling ook niet meer zijn. Op het ogenblik predikt men nog een „derde weg", een tussenweg, maar die tussenweg is er niet. Want wie voor de tussenweg kiest kiest daarmee voor het Oosten, voor het communisme. Het Oosten is nog de zwakste partij, is nog in de minderheid en daarom verwel komt het iedere poging tot bemidde- iing, die immers verdeeldheid zal bren gen in het Westelijke kamp en het „verdeel en heers!" is nog altijd een politieke stelling, die hout snijdt! De j,derde weg" bevordert de Russische macht en speelt de Russische politiek in de kaart. En hoezeer dit spelen met vuur is de Balkanvolkeren zouden het U kunnen vertellenals ze de kans kregen het te vertellen! Maar het ijzeren gordijn verstikt hun jammer klachten! DOOR DEZE WERELD loopt echter nog een geheel ander gordijn. Het is niet door mensenhanden gemaakt en ook niet van ijzer het is Gods glazen gordijn, vergeef ons de wonderlijke beeldspraak. God heeft dat gordijn daar neer gehangen, dwars door de landen heen en dwars tussen de volkeren door. En Hij heeft er als het ware met grote rode letters op geschilderd: „Wie niet met Mij is, die is tegen Mij; wie met Mij niet vergadert, die verstrooit! Mèt Mij tégen Mijdat is het dilem ma waarvoor God, onze schepper, ons stelt, ieder mens stelt. Een middenweg is er niet, men kan niet onder de keus uit. God vraagt het van ons. Maar wat bedoelt God daar dan mee? Is het zo dat de mens voor een stukje van zijn leven, de Zondag b.v., vóór God kan kiezen en dat hij voor de rest van de week „mens" kan zijn, dus te gen God? Is het zo dat God ermee tevreden is als de mens Hem maar dient door Zondags naar de kerk te gaan en door naar behoren de naasten liefde te betrachten? Neen, zo is het niet! Er wordt veel meer van ons ver wacht. „Wie met Mij niet vergadert, die verstrooit!" staat er. Er wordt dus van ons verwacht, dat we „vergaderen" dat we in ons leven en door ons leven voor God en Zijn Koninkrijk werken! Dan ligt de zaak dus heel anders. We kunnen er maar niet mee tevreden zijn als naar ons gevoelen dan onze verhouding tot God in orde is we moeten er ook actief aan meewerken, dat de verhouding van onze naaste tot God in orde is. We moeten „vergade ren", niets minderl En daarom kozen we dat beeld van het „glazen" gordijn. Aan de ene zijde staan degenen, die met Christus zijn en aan de andere zijde, die tégen Hem zijn. Die twee partijen kunnen elkaar terdege goed zien: ze leven als het ware achter glas. Dat maakt de keuze zoveel te dringenderiedereen weet wat hij kiest! r aten we deze gedachtengang nu 1~' eens projecteren op politiek ge bied. Dan begrijpen we onmiddellijk, dat we ook op dat gebied een keuze moeten maken. Het politieke terrein hangt maar niet ergens in de lucht, zodat het als het ware ontkomt aan dat scheidende gordijn. Politiek is net zo goed als iedere andere activiteit een deel van het mensenleven, van de men selijke samenleving. En daarom geldt hier precies als overal het dilemma mèt Mij of tégen Mij. Niet Zondags met Mij en in de politiek door de week tegen Mij, dat kan niet. God vraagt een keuze en dat gordijn kan niet dwars door een mens heen lopen. Of aan de ene kant, óf aan de andere kant. Sluit dat nu in, dat men zich per sé bij een van de Christelijke partijen moet aansluiten? Is een neutrale par tij, die wel de godsdienst buiten de politiek wil houden, maar die toch ook Christelijke doelstellingen als vrijheid om God te dienen, naastenliefde en wat meer wil aanhalen, nastreeft, is een dergelijke partij dan niet goed ge noeg? Neen, die is niet goed genoeg! Want die partij verwaarloost hetgeen volgt: „Wie met Mij niet vergadert, die verstrooit!" Daarom kan een Christen geen lid zijn van de Partij van de Ar beid. Die partij is „neutraal", het „ver gaderen" is hem daar niet toegestaan. Ue Partij van de Arbeid staat aan de verkeerde kant van het glazen gordijn: zij vergadert niet en dus.verstrooit zijl Ieder die straks zijn stem gaat uit-1 De convooien zullen vele aanvallen moeten doorstaan, want in de oefening „Castanets" is de „vijand" goed voor zien van alle moderne aanvalswapens. OP WALCHEREN. Voor verschillende gebieden zijn naast de Engelse opperbevelhebbers, onderbevelhebbers aangewezen. Daar bij bevindt zich ook de commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot, die zijn hoofdkwartier op Walcheren zal vestigen. DE JORDAANSE KWESTIE De Jordaanse premier heeft van ko ning Talal een telegram ontvangen, waarin deze de handelingen der rege ring sedert hij het land verliet, goed keurt. In het regeringscommuniqué, waarin het bovenstaande werd bekend ge maakt, is voorts verklaard dat de han delingen van de regering op eigen ver antwoordelijkheid berusten en dat er geen sprake is van buitenlandse inmen ging. Voorstel tot oprichting van een Europese vervoersgemeenschap Deskundigen van de organisatie voor Europese economische samenwerking hebben voorgesteld een supra-nationa- le vervoersautoriteit voor Europa op te richten naar het voorbeeld van de kolen- en staalunie, waarin het plan- Schuman voorziet. Het rapport der deskundigen, waar in dit voorstel wordt gedaan, zal nog deze maand aan de bestuursraad der O.E.E.S. worden voorgelegd. In Octo ber a.s. zullen deskundigen van alle Europese landen definitieve voorstellen voor een Europese vervoersgemeen schap uitwerken. GROMYKO AMBASSADEUR TE LONDEN De Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, is benoemd tot ambassadeur te Londen. Hij is als zodanig de op volger van Zaroebin, die ambassadeur te Washington is geworden. THEODOR BLANK VERKLAART; In Bonn is men echter gekant tegen overijld tempo Westduitsland zal eind 1953 een contingent voor het Europese leger van ongeveer een half millioen man op de been hebben, zo verklaarde Adenauer's gevolmachtigde voor veiligheidszaken, Theodor Blank, Vrijdag te Bonn. Blank baseerde deze voorspelling op de verwachting, dat alle betrokken landen het legerverdrag voor het eind van dit jaar zullen hebben geratifi ceerd. Duitsland zou daarin volgens hem voorgaan. Hij verwachtte, dat de goedkeuring der plannen door het Westduitse parlement medio Augustus zou plaatsvinden. Het zou Duitsland niet meer dan een jaar kosten zijn twaalf divisies op de been te brengen, met die verstande echter, dat deze divisies dan pas medio 1954 strijdvaardig zouden zijn. Als voorwaarde voor een zo snelle uitvoe ring der verdragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van de Duitse gevangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. In Bouu en ook in de Duitse pers gaan echter stemmen op, die zich ver zetten tegen een overijld tempo. Men ondersteunt in Westduitsland het Fran- VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER Het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer nam een beslissing over de gel digheid van de ingeleverde lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waarvoor de stemming zal plaats hebben op 26 Juni. Er werden geen lijsten ongeldig ver klaard. Conferentie Geref. garnizoens kerken te Amersfoort. De Geref. kerken, die gevestigd zijn in garnizoensplaatsen hebben gisteren in de Grachtkerk te Amersfoort hun jaarlijkse conferentie gehouden. De vergadering werd gepresideerd door ds W. E. Gerritsma van Zoetermeer, die in zijn openingswoord o.m. ver welkomde de hoofdvlootpredikant, ds J. H. Sillevis Smitt en ds J. S. v. d. Weg, die de hoofdlegerpredikant ds A. T. W. de Kluis vertegenwoordigde. Ds D. A. Zijlstra te Amersfoort hield een voordracht over: „Wat is de taak van de garnizoenskerk?'". Ds Zijlstra ving zijn betoog aan met de opmerking, dat de garnizoenskerk niet mag vol staan met te zeggen: De Geref. mili tair in garnizoen kan ook met zijn moeilijkheden bij de legerpredikant terecht en voorts heeft hij zijn week enden waarin hij zijn eigen dominé of kerkeraad kan ontmoeten en zij ongekeerd hem. De militair in de gar nizoensstad kan men vergelijken met een gewoon gemeentelid, dat geduren de de werkweek zijn arbeid heeft bui ten de plaats zijner inwoning en dat alleen meer of minder geregeld zijn weekend thuis doorbrengt. De taak van de garnizoenskerk is nu deze gas ten in het kerkelijk leven de ambte lijke verzorging te geven waar elk ander lid recht op heeft, Om zich van die taak te kwijten kan geen enkele garnizoenskerk zonder de speciale hulp van militaire ouderlingen. Het persoonlijk contact is de noodzakelijke basis voor alle ambtelijke verzorging. Door het ambtelijk contact kan men ook de militair de weg helpen vinden naar het burgerlijk-kerkelijk leven, naar het jeugdleven der gemeente en voor privé-adressen. Voorts behoort het tot de taak van de garnizoenskerk geregeld correspondentie te voeren met de kerkeraad van de militair en, zonodig met zijn ouders. se initiatief om voor de aanvaarding van de verdragen nog een bespreking met Rusland te hebben. Belangrijk prae-advies over het Fideicommis de Residuo Toen de Broederschap der Candidaat- Notarissen verleden jaar haar eeuw feest vierde, heeft de minister van Justitie, mr. H. Mulderije, namens de regering de jubilerende vereniging toegesproken en daarbij o.m. gewezen op de eerbiedwaardige reeks prae-ad- viezen, voornamelijk op privaatrechte lijk gebied, die in de loop der jaren voor de Broederschap werden uitge bracht. Zij geven, aldus de Minister, een beeld van de veelomvattende ju ridische belangstelling, die in de kring van de Broederschap heerst. Ook ditmaal waren er in de verga dering, die gisteren in Middelburg werd gehouden, belangrijke prae-ad- viezen aan de orde. Dr. J. R. H. Bui- ning en prof. mr. A. Pitlo hebben zich daartoe verdiept in het Fideicommis de Residuo en wij mogen, zonder ver der over de inhoud hiervan uit te wei den, wel zeggen dat de keuze van dit onderwerp een goede is geweest. Vele sprekers hebben aan het debat deelge nomen en de prae-adviseurs hebben hen des middags van antwoord ge diend. In zijn openingswoord gistermorgen stipte de voorzitter, de heer W. Udo, vele problemen uit het notariaat aan. Hij releveerde o.m., dat de Broeder schap in het afgelopen jaar de minister van Justitie heeft geadviseerd het aan tal notarisplaatsen uit te breiden. Met enkele ogenblikken stilte her dacht de vergadering het overleden oud-lid, de heer G. H. M. van Aren- donk, die eerst in Breda candidaat- notaris en later in Deventer notaris was. Men koos tot lid van het hoofdbe stuur de heer A. G. Boogaard te Utrecht. Er werd een telegram verzon den aan Koningin Juliana. Namens de minister van Justitie was aanwezig mej. mr. C. A. Appeldoorn, terwijl ook blijk van hun belangstelling gaven de heren mr. C. R. F. v. Roggen en mr. J. A. E. Rink, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Toezicht op de Notaris sen en Candidaat-Notarissen in het ar rondissement Middelburg. Gisteravond vond in het „Badhotel" te Domburg een feestelijke maaltijd plaats, waarbij tal van autoriteiten aan zaten. Vandaag gaat het gehele gezel schap te Veere scheep voor een tocht op de Zeeuwse wateren en een bezoek aan Zierikzee. brengen moet daar wel heel goed aan denken. Wie meent gerust op Drees zijn stem te mogen uitbrengen, omdat de P.v.d.A. zo'n „sociale" partij is, zo veel doet voor de naaste, die steunt een partij, die niet vergadert en dus verstrooit; die niet mèt God is en dus tégen God. Drees vraagt Uw vertrou wen en God vraagt Uw vertrouwen. Denk er wel aan dat U óf het een óf het ander moet kiezenl Te Rotterdam slaagde voor het exa men fröbelonderwijzeres mej. M. E. Flipse te St. Laurens. President Truman erelid van Purmerendse pijprokersclub De heer N. G. Klijzing (zoon van Opa Klijzing, de wereldkampioen pijp roken), voorzitter van de pijprokers club „De gesellighe dampkring" te Purmerend, heeft een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat presi dent Truman zeer gaarne'het erelid maatschap van de pijprokersclub te Purmerend aanvaardt. De president heeft een pijp ontvangen, waarop het wapen van Purmerend staat afgebeeld en die als clubpijp wordt gebruikt door allen, die bij de club zijn aangesloten. Zo wordt het uniform van de toekom stige leden van de organisatie Burger lijke Verdediging. Voor de mannen bestaat de kleding uit een blauwe overall van bijzondere ma kelij en de vrouwen gaan een blauwe blouse en een blauwe rok dragen. Be halve een helm hebben de mannen een pet, die overeenkomt met het bekende „vechtpetje". De vrouwen dragen eveneens een pet, doch dan wat strak ker van lijn. Schouderepauletten in verschillende kleuren geven de tak van dienst aan. Zesde lustrum op waardige wijze herdacht De leiding der Fordfabrieken heeft medegedeeld dat zij over twee weken zal beginnen haar fabrieken in de V.S. te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking bij de Amerikaanse staalindustrie. Een bijzonder mooi en aantrekkelijk programma had het bestuur van de afd. Middelburg van de Ned. Chr. Vrouwenbond samengesteld ter feeste lijke herdenking van het 30-jarig be staan der afdeling, die plaatsvond Vrij dagavond j.l. in de Concert- en Ge hoorzaal. Zang, declamatie, volksdans en toespraken wisselden elkaar vlot en prettig af. Het was een stijlvolle avond waar opnieuw het mooie en belang rijke werk van de N.C.V.B. naar voren kwam en waar opnieuw de taak en de opdracht van de christenvrouw in deze wereld in het centrum werd geplaatst. Mevr. R. BlaauwMulder had de leiding van deze avond. Zij bracht in haar openingswoord in de eerste plaats c x aan God, Die al die 30 jaren met .1 zegen de afdeling nabij is geweest. -jievr. E. Strubbevan Veen, secr. esse, gaf een historisch overzicht. Daar in vertelde zij o.m., dat mevr. Peter- meijerDonselman de voorbereidende samenkomst in 1922 had georganiseerd. Zij werd de eerste presidente en na haar waren presidentes mevr. Brouwer, mevr. v. d. Berg en nu mevr. Blaauw. Momenteel telt de afdeling 315 leden. In het begin kwam de breikous nog op tafel tqdens de vergaderingen, maar al spoedig werden de lezingen zó be langrijk gevonden, dat de breipennen een paar uur bleven rusten! Mevrouw Strubbe was van oordeel, dat uit de opvolging der presidentes, Gods leiding duidelijk blijkt. Zij wees ook op het mooie van het werk van deze Bond, dat vrouwen uit verschillende kerken eikaar leren kennen en waarderen. In het begin werd in de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis vergaderd. In 1928 mocht de afdeling de landelijke Bondsdag organiseren. In de tijd van de grote crisis werden vele Kerstavon den voor werklozen georganiseerd en konden, dank zij de grote offervaardig heid der leden, vele levensmiddelen worden geschonken. TOESPRAKEN. De Bondspresidente, mevr. M. H. Albrondav. d. Nagel, hield een boei ende toespraak, waarin zjj namens het hoofdbestuur de afdeling geluk wenste met al hetgeen is bereikt. Zij wees er ook op, dat gedenken betekent terug zien en in de toekomst zien. Voor he den wenste zij de afdeling vele actieve leden, christenvrouwen, die sieraden zijn van de Bond. Ook de presidente van het Gewest Zeeland, mevr. J. de JongBikker, richtte zich met een gloedvol woord tot de dames en mevr. A. C. de Pagter Ribbe sprak een ernstig slotwoord. Dit betrof dan alleen de toespraken, die op een feestavond als deze nu een maal moeilijk kunnen worden gemist. Maar die zich harmonisch aanpasten bij de andere programma-onderdelen. Een koor zong enkele malen mooie liederen. De Amsterdamse declamator, de heer J. Oosterwelder, deed de hon derden genieten van zijn goede voor dracht in het vaak ontroerende en geestige werkje „Het offensief in de Zwartebijlsteeg" (in twee delen). En dan was er de uitvoering van een door mevr. Strubbe samengesteld stuk „Zwerven", met declamatie, zang en volksdans, dat niet alleen voortreffe lijk van inhoud was, maar in overeen stemming daarmede werd uitgevoerd. En dat moet zeker ook worden gezegd van het declamatorium „De christen vrouw". Bij monde van mevr. Nonne- kes werd het bestuur gehuldigd voor al zijn werk. Zij bood de negen be stuursleden elk een suikerlepel aan. Het was een prachtige avond, waar van ieder voldaan huiswaarts keerde. Mevr. S. C. de Casembroot—baro nesse van de Feltz woonde de feest avond bij. Jongetje te Veere bijna verdronken Gistermiddag geraakte het vierjarig zoontje van de fam. C. te Veere in de Spuikom van de haven. In de buurt waren enkele kinderen aan het zwemmen, waarvan er één, Elly Bliek, toevallig het jongetje be merkte. Zij trad zeer kordaat op, trok het ventje, dat bewusteloos was, op de steile glooiing, waar de heer J. Mol, opzichter van de Polder Walcheren toeschoot en kunstmatige ademhaling toepaste. Dokter v. d. Sluis kwam eveneens toesnellen, doch het ventje was spoedig bijgebracht, waarna de arts hem naar huis bracht. Nog oorlogsspul in Middelburg Op een terrein van een handelaar in oud ijzer te Middelburg zijn enkele onderdelen (bollen met samengeperste lucht) van een V 1 gevonden, alsmede handgranaten en pantservuisten. De eigenaar waarschuwde de politie, die de Mijnopruimingsdienst een seintje gaf. Deze heeft het gevaarlijke goedje weggehaald en onschadelijk gemaakt. KIELLEGGING VAN DE „NAUTILUS" President Truman zal Zaterdag de kiellegging van de eerste atoomduik boot der V.S., de „Nautilus", bijwonen. De president verklaarde, dat hü bij deze gelegenheid zou spreken over de verbazingwekkende nieuwe technische ontwikkelingen bij de Marine. DE BILT ZEGT Minder warm. Wisselende bewolking met hier en daar enige buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Westelijke rich tingen. Minder hoge temperaturen overdag. Grote belangstelling bestond er gisteren voor de provinciale dag voor de gerepatrieerdenzorg, die in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal is ge houden. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, was speciaal naar Zeeland gekomen om het onderwerp in te leiden en te luisteren naar hetgeen drie sprekers over de gerepatrieerdenzorg te zeggen hadden. Het waren de heren J. Moora, voorzitter van het Centraal Comité van Ker kelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van Gerepatri- eerden (C.C.K.P.), het Tweede Kamerlid H. J. W. A. Meijerink en Aalmoeze nier H. Th. E. Beel, een broer van de minister en voorzitter van het Liocesaan Sociaal-Caritatief Centrum te Maastricht. Deze dag was georganiseerd door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De directeur dezer Stichting, de heer C. Lijnzaad, die tevens voorzitter is van de Werk groep C.C.K.P. Zeeland, had de leiding. In het bijzonder kon hij verwelko men minister Beel, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot met zijn echtgenote, de heren mr dr A. J. J. M. Mes en A. Schout, leden van Ged. Staten, de heer J. M. Kive- ron, secr.-generaal van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksde len, dr. J. Th. A. H. v. d. Putten, di recteur van de Dienst voor de Maat schappelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de heer S. J. G. van Leeuwen, provinciaal in specteur van deze Dienst, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, lid der Tweede Kamer, leden van Prov. Staten, een 25-tal burgemeesters, wethouders en raadsleden, de inspecteur van de Volks gezondheid, de heer J. R. v. d. Borgh, vertegenwoordigers van diverse pro vinciale instellingen, r.k. geestelijken en predikanten, afgevaardigden van vrouwen- en buurtverenigingen en enige hoofden van scholen. OFFERBEREIDHEID. Minister Beel was de eerste spreker. Hij was van oordeel, dat, hoewel reeds veel voor de Indonesische gerepatrieer- den is gedaan, het probleem niet tot een oplossing kan worden gebracht zonder een verdergaande offerbereid heid van ons volk. De gerepatrieerden moeten kunnen rekenen op de geeste lijke en morele steun van ons allen en zij moeten in onze samenleving geheel worden opgenomen. In Zeeland zijn reeds 500 woningen voor deze mensen gereed gekomen en nog meer zijn in het vooruitzicht gesteld. In ons land vertoeven nog steeds 3.000 gerepatrieerde gezinnen in hotels, pensions of centra van de Maatschap pelijke Dienst. Dit staat de assimilatie in de weg, een probleem, dat de rege ring met grote zorg vervult. Velen hebben nog geen werk en geen deel aan het geestelijk leven in Nederland. 'Grote zorg bestaat er ook t.a.v. de ge zinnen, die reeds zelfstandig wonen en het contact met de Maatschappelijke Dienst hebben verloren. Prof. Beel deed daarom een zeer dringend beroep op het kerkelijk en particulier initia tief de verantwoordelijkheid van de zorg voor gerepatrieerden diep bewust te zijn en zich ook ernstig te bezinnen op het geheel eigen karakter van deze zorg. ACTUELE PROBLEMEN. De heer Moora wees erop, dat de gerepatrieerden geen eigen groepen mogen vormen, maar volledig in de Nederlandse samenleving dienen te worden opgenomen. Voor de materiële zorg der overheid voor deze mensen had hij grote waardering. Enkele ac tuele problemen stipte hij daarna aan. Allereerst de grote moeilijkheden, die een gevolg z\jn van het feit, dat bijna alle gerepatrieerden vele jaren geen normaal gezinsleven hebben gekend, terwijl opname in het arbeidsproces niet gemakkelijk is. Nog 4500 mannen zijn zonder werk. Reeds 14000 gezinnen hebben een ei gen woning. Bij velen leeft de emigra tie. In dit opzicht zegt het C.C.K.P. er zijn voor u practise!» geen mogelijk heden, zeker niet in Nieuw Guinea. Belemmer door hieraan vast te houden niet uw opneming in de Nederlandse samenleving. Voor de gerepatrieerde jeugd tot 14 jaar behoeven wij ons geen zorgen te maken. Die vindt al heel spoedig vriendjes. De rijpere jeugd, die vanaf 1941 het gezinsleven niet meer kent, stelt voor grote problemen. Velen zijn geestelijk en moreel het spoor bijster geraakt. Hier ligt een taak voor de jeugdorganisaties. De ouderen van da gen dienen niet in eigen huizen of rusthuizen te worden ondergebracht. In afwachting van de stichting van een r.k. en een prot. chr. tehuis, speciaal voor de Indonesische ouden van dagen, zullen zij zoveel mogelijk als aparte groepen in bestaande rusthuizen wor den ondergebracht. In vergevorderd stadium van voor bereiding is de oprichting van obser vatiecentra met het oog op de moeilijke gezinnen. De voorlichting der gerepa trieerden kan nog veel verbeteren huishoudelijke-, school- en beroepskeu zevoorlichting en ook het wijzen op do geestelijke groeperingen, waarin zij thuis horen. Alle deskundigheid in Nederland moet worden ingeschakeld. En vooral de goede burenhulp moet veel groter worden. Voor een volledige assimilatie zal zeker een generatie nodig zijn. MORELE VERANTWOORDE LIJKHEID. De heer Meijerink verklaarde de zorg der overheid t.a.v. de gerepatri eerden gezien als een juridische ver antwoordelijkheid een zeer labiele ba sis te achten. Een morele verantwoor delijkheid bestaat er zeker, ook al ge zien in het licht van het feit, dat de laatste decennia de Staat steeds meer een verzorgende taak heeft. Dit is een Bijbelse gedachte, want de roeping is daar, waar de stem der ellendigen wordt gehoord (Psalm 72). Het is bij de gerepatrieerdenzorg gelukkig, dat de taken van overheid en maatschappij in elkaar vloeien. De heer Meijerink besprak uitvoerig de psyche van de oosterling tegenover die van de wes terling en drong aan op zeer groot be grip voor de totaal andere geestes structuur van de Indonesische gerepa trieerde. Verspreid huisvesten dezer mensen moet z.i. met voorzichtigheid geschie den, want zij zijn bijzonder sterk aan de organische gemeenschappen gebon den. In Nieuw Guinea liggen voor hen voorshands geen mogelijkheden, maar in de verre toekomst zfjn deze zeker niet uitgesloten. Nu reeds moet met de scholing, spe ciaal technisch, worden begonnen en moet de arbeidstucht worden ontwik keld. Ook het psycho-technisch onder zoek moet nog meer worden toegepast. „ONZE PLICHT TOT HELPEN". Na de pauze, waarin een eenvoudige koffiemaaltijd werd aangeboden, be antwoordde de heer Moora eerst enke le vragen. Aalmoezenier Beel sprak daarna op ontroerende wijze over het onderwerp „Onze plicht tot helpen". De hulp aan de gerepatrieerden zal dienen te geschieden uit liefde tot God en tot de naaste. Daaruit alleen kan ook het wonder der samenwerking ontstaan. Nadat de Commissaris der Koningin nog enkele woorden had gesproken en zijn waardering had uitgesproken voor het werk van de Dienst van de heer van Leeuwen en van de gemeentebe sturen sloot de heer Lijnzaad deze ge slaagde dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1