Zullen de V*N^troepen de atoombom gaan gebruiken bij communistische aanval 2 Franse communistenleider berecht isti H iJÊÈÊ Ir filÉttl II is Personeel van Coöp» Aankoopver eniging stal als de raven» BOODSCHAP VAN ACHESON AAN EDEN EN SCHUMAN 1 SNIPPER NIEUWS1 A Werving voor de Burgerlijke Verdediging zal pas begin October plaatsvinden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEALAND Gebrek aan vuur? De rust aan het front op Korea ten einde Scherpe nota van Ver* Staten en Engeland aan de Noordelijken verwacht Deel van geblokkeerde gelden komt vrij» Nieuwe bankbiljetten van f25»— Amerika blijft gekant tegen rechtstreekse besprekingen met Rusland i Inrichting Prov, Bibliotheek kost f 140.000.- Candidaat-notarissen con gresseren in Middelburg Pagina 6 pitgav# Stichting „ïeeuwscfi Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Lammensctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2195 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 13 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp: J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.18 u., onder 21.03 u. Maan op 0.19 u., onder 10.44 u. Hoogwater Zaterdag 14 Juni: Vlissingen: 6.41 u. 2.04 m., 18.58 1.74 m. Terneuzen: 7.10 u. 2.23 m. 19.31 u 1.95 m. Wemeldinge: 8.24 u 1.77 m., 20.44 u. 1.44 m. Zierikzee: 8.08 u. 1.55 m., 20.22 u. 1.22 m. Tuindorp d. te Heerlen, die Giessen-RijsWÜ' rp en voor Z' nspeet, D. V nen. Kerken. urg, J. van f aeenten. derkerk, J. B. Be. .1 Juni. Morgen- ia 59—66; Madame tch Evern 4955; Oberschlesien 53 er ds. 3335. Mid- Moutot 5075; Jecunda 5872; .'561; Framboos- 62; Rode bessen aten 601.32. ken 21—24; Grote 15—18; Kriel 12— Groenten. Sla 2— -31; idem B 912; D 8—12; Komkom; B 19—24; idem C -34; Boskroten 12 1; Rabarber 8—18; nazie 1849; Dop- nen 23—34; Poste- Princessen 1-54— -1.50; Spitskool 1& 14. 11 Juni. Grote 12—14.60. Aard- tot 57.10; Jecunda veiling: Aardbeien r: Madam Moutot ■57; Rode bessen. van 11 Juni 1352; en 78—92; 2795 kg -47; 167 kg schar 1632; 72 kg tong 16—27; 27 kg °n* -29; 2 kg visiever S3; 14 kg schol U DUDERE MENSEN vinden de ver kiezingen van tegenwoordig een ■aaie boel en als men hun verhalen iver vroeger hoort kan men dat be- irjjpen. Vroegertoen vlogen de 'onken er af. Toen kalkte men de traten vol met verkiezingsleuzen, foen debatteerde men op alle moge- ij ke vergaderingen tegen alle moge- yke mensen zo, dat de stukken er af ilogen. Toen leefde het onder het volk: lan en dan gaat de stembus open en lie en die is onze candidaat. En het :oste wat het kost: we zullen hem er n krijgen. Toen zo zeggen die ou- lerell toen was er nog vuur! En ze linden er gelijk maar deze conclusie ian vast: toen was er onder onze men en nog kennis van en liefde voor de leginseien! Nu stemmen ze natuurlijk toe, dat le oorzaak van deze „saaie boel" voor ien deel gezocht moet worden bij het iuidige kiesstelsel. De evenredige ver- egenwoordiging heeft het persoonlijke ilement enigszins uit de verkiezings strijd weggenomen. Men vecht nu met meer voor „de candidaat uit mijn dis trict', niet meer zozeer voor mensen als wei voor een beginselprogramma of een program van actie. De welspre kendheid die een bepaalde candidaat aan de dag kan leggen of de gevatheid der debaters is nog wel een steun voor de partij, maar heeft toch niet meer die doorslaggevende betekenis van vroeger. Dat vinden ze jammer en er is iets voor te zeggen, want het stelsel van evenredige vertegenwoordiging heeft naast grote voordelen ook wel nadelen. TS HET ECHTER JUIST de kiezers van thans en nu laten we de „kleurloze massa" buiten beschouwing maar bepalen we ons tot diegenen, die aanhangers zijn van een bepaalde par ty gebrek aan vuur in de schoenen te schuiven? En daaraan dan tevens de bescnuldiging te verbinden dat er geen nefde meer voor en kennis van de beginselen is? Wyj geloven dat dat te ver gaat. Inderdaad, de mens van nu leeft sneller en daardoor ook op pervlakkiger dan b.v. vóór de eerste wereldoorlog. En inderdaad zijn er niet veel jongeren meer die sommige arti kelen van hun beginselprogramma vrijwel uit hun hoofd kunnen opzeg gen. In de eerste plaats omdat men er minder tijd voor heeft de kwaal van deze generatie! maar in de tweede plaats ook, omdat het nu oneindig veel moeilijker is dan vroeger het verband te vinden tussen het beginselprogram ma en de politiek zoals men die iedere dag in zijn krant kan volgen. En dat is niet zomaar een gedachte van ons: let maar eens op de samenstelling van de Kamers en zie hoeveel specialisten daar in de laatste jaren hun intrede gedaan hebben. De politiek is veel moeilijker, veel ingewikkelder gewor den. Denk eens aan de wet op de P.B.O., de publiekrechterlijke bedrijfs organisatie. Dit is een stuk politieke arbeid, dat voor ons volk van de aller grootste betekenis is maar als men aan honderd Nederlanders vraagt wat nu eigenlijk die P.B.O. inhoudt, zal 90 pet. het antwoord schuldig blijven. Hetzelfde geldt voor de wet toezicht credietwezen. eveneens een principieel uitermate belangrijk werkstuk. Al is men nog zo beginselvast, al zou men het hele beginselprogramma van zijn partij uit het hoofd kennen, dan nog moet men gespecialiseerd zijn in deze onderwerpen om een beginselvast oor deel te kunnen uitspreken. De politiek staat veel verder van het volk af dan een halve eeuw geleden men kan dat betreuren, maar men moet het ac cepteren, want het kan welhaast niet anders. En dat men er derhalve min der snel warm voor loopt wie kan dat niet begrijpen? rjIT ALLES bemerkt men het beste als men eens voor een van die nette verkiezingsborden gaat staan, waarop iedere partij keurig op zijn nummer zijn affiche heeft geplakt. Daarop vindt U geen actuele politieke leuzen meer U ziet er (want dat valt het eerste op) koppen van man nen die U aanstaren. De goedmoedige kop van Drees kijkt U aan en er onder leest U, dat hy Uw vertrouwen vraagt. En de markante kop van mr. Oud met de wilskrachtige kin vertelt U dat het loer om moet. En vele andere partijen volstaan met U te zeggen, dat U dat en dat hokje rood moet maken. De na men van de candidaten staan er niet eens bij. Deze borden typeren het bes te de situatie van het ogenblik; Uw vertrouwen wordt gevraagd in de be ginselen en in de mannen, die die be ginselen tot practijk moeten omzetten. Niet meer, zoals vroeger, Uw oordeel over de practische politiek alleen maar Uw vertrouwen. Carte blanche voor de candidaten binnen het kader van de beginselen. Dat legt op iedere kiezer een ver antwoordelijkheid die eigenlijk groter is dan vroeger, zo goed als het op de volksvertegenwoordigers een veel gro tere verantwoordelijkheid legt. Vroe ger kon de kiezer beoordelen of de ge dane beloften werden nagekomen en daarnaar kon hij zich richten maar als er nauwelijks meer beloften gedaan worden en alleen maar vertrouwen ge vraagd wordt, dan moet hij nagaan welke partij, uit hoofde van haar be ginselprogramma, zijn vertrouwen waard is. Het bepalen van de stem is nu niet meer zozeer een luisteren naar sprekers en debaters geworden het is meer een kwestie van studie in de binnenkamer. Studie van de beginse len en studie van het eigen innerlijk. Ook in het dagelijkse leven immers vraagt het geven van vertrouwen stu die van het eigen ik zowel als van het karakter van hem die dat vertrouwen vraagt. De rust aan het front in Korea ls ten einde. Op het ogenblik wordt één van de hevigste veldslagen geleverd van dit jaar. De strijd begon vorige week Zaterdag, toen V.N.-troepen twee heuveltoppen bezetten. Honderden Noorde lijken zijn bij de gevechten gedood of gewond. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman geen commen taar willen geven op de vraag of de legerleiding in Korea voornemens is de atoombom te gebruiken, indien de communisten zouden pogen een hernieuwd algemeen offensief in te zetten. De Britse minister van Defensie, i Het kamp was georganiseerd op een Alexander, die op weg is naar Korea, I wijze, zoals men dat in de wereldoor- is in Tokio aangekomen. Volgens Reu- log pleeegde te doen met de gevangen ter kan men op goede gronden aanne men, dat het bezoek van Alexander tot gevolg zal hebben, dat Engeland en ae Ver. Staten binnenkort in een gezamenlijke verklaring de Noorde lijken op scherpere wijze dan voor heen, zullen wijzen op de gevolgen van eventuele agressie. KOJE. Op Koje is nu alles weer rustig, ter wijl de splitsing van de gevangenen in kleinere afdelingen doorgang vindt. Er deden zich gisteren geen nieuwe inci denten voor. De ongeregeldheden zouden zijn ont staan toen op een gegeven moment de 132.000 gevangenen bewaakt werden door 3000 Zuidkoreanen onder Ameri kaanse leiding. Goed nieuws voor gemeentebesturen De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben in hun ant woord aan de Eerste Kamer een zin neergeschreven, die vele gemeentebe sturen met veel genoegen zullen lezen. ZÜ delen n.l. mede, dat zjj van oordeei zijn, dat het geheel der monetaire fac toren thans van die aard is, dat tot deblokkering van een groot deel van de geblokkeerde gelden van het Ge meentefonds der jaren 1949 en 1950 zal kunnen worden overgegaan ten behoeve van aflossing van gemeentelijke vlot tende schuld. Over de verdere voorbe reiding van deze aangelegenheid wordt Inmiddels Interdepartementaal overleg gepleegd. ONGELUK BIJ LEGEROEFENING Twee militairen omgekomen. Bij de BelgischNederlandse leger- oefening, die ls gehouden in de Kem pen, heeft zich een ongeluk voorge daan, waarbij twee militairen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk geschiedde, toen een halfrupsvoertuig, waarin zich zeven militairen bevonden, wegzakte en in een kanaal terecht kwam. De slachtoffers zijn de huzaar J. E. Sassen uit Den Haag en de sold, le kl. der genie J. W. Schut uit de Lier. APOTHEKERS VERWEREN ZICH Op een te Amsterdam gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de Kon. Ned. Mij ter bevordering der Pharmacie, dr. J. C. Hupperetz, het conflict besproken dat sinds het ver schijnen van het wetsontwerp op de geneesmiddelenvoorziening tussen de K.N.M.P. en de drogistenwereld be staat. De leden van de Ned. Drogisten- bond vrezen namelijk dat hun de ver koop van verscheidene verpakte ge neesmiddelen, na aanneming van de wet niet meer zal worden toegestaan en dat de „monopolistische positie van de apothekers" te hunnen koste zal worden versterkt. Dr. Hupperetz besprak de diverse punten in de wet, die z.i. nog steeds tot misvattingen aanleiding geven, o.m. ook de U(uitsluitend) A(pothekers) lijst. Men wil op deze lijst de stoffen plaatsen die, bij volkomen vrije ver koop gevaren voor de volksgezondheid kunnen opleveren. De U.A. lijst dient dan als een zeef, waardoor de stoffen van fabrikant naar patiënt passeren. Dat een monopoliepositie zou wor den gekweekt wees hij af. Bepaalde gegroeide toestanden worden thans wettelijk vastgelegd, zo meende hij, en er verandert in wezen niets. Het voor naamste belang van deze wet noemde hij het belang, dat de zieke mens bij een goede geneesmiddelenvoorziening heeft. Duitsers en Japanners. Men bleek niet direct door te hebben, dat men hier te doen had met minstens 70.000 felle communisten, Vermoedelijk zullen een groot aan tal gevangenen naar het vasteland worden overgebracht. Op de visserij tentoonstelling te Rotterdam is heel wat te zien. Er ls heel wat te zien op de visserij tentoonstelling die Dinsdagmiddag dooi de Commissaris der Koningin lh Zuid- Holland, mr L. A. Kesper werd geopend. De gehele Nederlandse visserijwereld is vertegenwoordigd, van de palingvang sten uit het Noorden tot de forellen uit het Zuiden. Tal van modellen van vis sersschepen, botters, loggers en kotters staan er opgesteld. Natuurlijk ontbreekt ook de Zeeuwst Mossel- en Oestercultuur niet. De ma quette van de Yersekse oesterputten bij voorbeeld trekt veel belangstelling en ook het fraaie fotomateriaal ls de moei te zeker waard. Door de Fa Van den Berg-Gideons ls een fraai model van de Bru 19 Ingestuurd. Bij de opening wa ren o.m. aanwezig Ir Lienesz en de be stuursleden van het bedrijfschap voor. visserijproducten, alsmede burgemeestei A. C. Willemsen van Yerseke. OOSTDUITSE VEILIGHEIDSMAATREGELEN De Oostduitse regering heeft Donder dag door middel van een nieuwe ver ordening de op 26 Mei afgekondigde veiligheidsmaatregelen voor de strook langs de zonegrens van kracht ver klaard voor geheel Oostduitsland. Er wordt in de verordening ver klaard, dat alle veiligheidsmaatregelen zullen worden ingetrokken, zodra overeenstemming wordt bereikt over het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Hl1MB HOGE COMMISSARISSEN VERGADERDEN TE BERLIJN Donderdag hebben de geallieerde hoge commissarissen voor het éérst dit jaar in Berlijn vergaderd. Zij hebben de voorbereidingen om aan mogelijke noodtoestanden in Ber lijn het hoofd te bieden, goedgekeurd. Voorts werd gesproken over de ernsti ge economische toestand waarin de stad verkeert. Binnenkort zullen nieuwe bankbil jetten van ƒ25,worden uitgegeven, De biljetten, die gedateerd zijn 1 Juli 1949, zijn alleen aan de achterzijde ge nummerd. De hoofdkleur van de nieu we bankbiljetten is rood. LABOUR WIL CHINESE COMMUNISTEN IN V.N. OPNEMEN De Britse Labourpartij heeft een verklaring over haar buitenlandse po litiek gepubliceerd. Zij is van mening, dat de communistische regering van China de werkelijke regering is en vertegenwoordigd dient te zijn in de Verenigde Naties. Een duurzame po litieke regeling in het Verre Oosten is niet mogelijk zonder erkenning van de regerine te Peking. De verklaring steunt het Noord- atlantisch verdrag krachtig. Geen ge legenheid tot onderhandelen moet ver loren gaan. Als Engeland en zijn bond genoten zich blijven inspannen, zullen zij de Sowjetunie misschien spoedig bereid vinden over een regeling te onderhandelen. Er zal dan een inter nationale overeenkomst over ontwape ning tot stand komen, zo staat in de verklaring te lezen. Vs zfi ol||ffyyaB» Tijdens de communistische relletjes op 28 Mei j.I. te Parijs, die op verschil lende punten van de stad, doch vooral in de buurt van de Place de Ia Repu- bllque plaatsvonden, werd Jacques Duclos, secretaris van de communistische partjj in Frankrijk gearresteerd en onder beschuldiging van een complot tegen de veiligheid van de Franse staat te hebben gesmeed, in de gevangenis „De la Santo" ingesloten. Jacques Duclos (zittend) tijdens het verhoor door de rechter van instructie Jacquinot. Grote fraude in Groningen. Tien jaar lang materiaal verduisterd. Na maandenlang onderzoek is het de Groninger recherche gelukt klaar heid te brengen in een uitgebreide fraudezaak bjj de coöperatieve Vereni ging voor aankoop van landbouwbenódl gdheden, gevestigd te Groningen. Geble ken ls, dat jarenlang door een aantal leden van het personeel van genoemde coöperatie onregelmatigheden zijn gepleegd. Reeds in 1939 kocht de thans DE ZUIVERING OP MALAKKA Britse troepen en politie van Malak- ka hebben Donderdag 13 verzetslieden gedood en zes gewond bij de voort zetting van operaties, die de geslaagd- 'ste in de laatste vier jaar worden ge noemd. In de afgelopen 48 uur zijn 21 verzetslieden gesneuveld en 12 ge wond. Velen gaven zich over. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft bood schappen gezonden aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk betreffende een voorgestelde bijeenkomst met de Sowjetunie over de kwestie Duitsland. In de boodschappen zet Acheson de Amerikaanse argumenten tegen het houden van een dergelijke bijeenkomst uiteen. A j 1 Carte blanche geeft mij bij de stem bus zijn candidaten daarom willen w-j ons in de dagen die ons nog schei den van de verkiezingsdatum, enkele malen bezinnen op de beginselen van hen die ons vertrouwen vragen. Want daarom gaat het bij deze stembusstrijd. Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de maatschappij voor Nij verheid en Handel is de secretaris van deze organisatie, mr. J. Bierens de Haan, die reeds 25 jaar deze functie vervult, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In Rot terdam zullen over enige tijd weer ruim 400 woningen worden gebouwd. Het worden 177 eengezins- en 250 eta gewoningen. De ambassadeur in In dia heeft namens zijn land dank ge bracht voor de door de Ned. Jeugd gemeenschap gevoerde „Hulpactie In dia" die 275.000 heeft opgebracht. Hoewei nog provisorisch ingericht, is het nieuwe station van Den Bosch reeds onofficieel voor reizigers en pu bliek geopend. Er blijkt grote be langstelling te bestaan voor de Avond vierdaagse, die volgende week in zestig steden en dorpen wordt georganiseerd. Over het gehele land genomen zijn er 25.000 deelnemers. Zoals bekend zijn Engeland en Frankrijk voorstanders van onmiddel lijke rechtstreekse onderhandelingen met Rusland. Naar verluidt zou Ache son nogmaals verklaard hebben, dat dergelijke besprekingen niet moeten worden gehouden, voordat de voorge stelde onpartijdige commissie de om standigheden voor verkiezingen in ge heel Duitsland heeft onderzocht. De meningen in Parijs en Londen zijn nu echter overgeheld naar het standpunt, dat ter verzekering van de parlementaire ratificatie van de Con- Bruggen te Wolphaartsdijk en Kortgene kosten 55.000,— meer Uit een voorstel aan de Prov. Staten tot wijziging der begroting 1952 blijkt, dat de kosten voor de inrichting van het nieuwe gebouw voor de Provinci ale Bibliotheek op 140.000,worden geraamd. De boekenstellingen vergen het meest, n.l. 106.000,Het betreft hier overigens kosten van herstel oor logsschade, waarvoor een declaratie is ingediend. Voorts moest de post met betrekking tot de bouw van beweegbare bruggen aan de steigers te Wolphaartsdijk en Kortgene met 55.000,— worden ver hoogd. De zeer globale raming van 67.500,voor de bouw van de land- hoofden en de pijlers van gewapend beton, het maken van meerstoelen en het uitbreiden van de veerdam te Kort gene, moest worden verhoogd tot 98.000,doordat de meerstoelen (waarvan er ook nog meer moeten worden gebouwd) verzwaard moeten worden en het gewenst is gebleken de uitbreiding van de veerdam te Kort gene te vergroten. De bouw van de twee bruggen met portalen is aanvankelijk begroot op 122.000,welk bedrag verhoogd moet worden tot 139.150,—. Dit komt, doordat de oorspronkelijke plannen zijn gewijzigd. O.a. waren verschillen de onderdelen niet voldoende sterk be rekend. Verder is de breedte der brug gen van 3.50 op 3.75 meter gebracht, waardoor nagenoeg alle landbouw machines de brug kunnen passeren. Ook zijn afsluitbomen en rjjplanken voor de overgang brugschip bij het bedrag inbegrepen. ventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag een verdere peiling van de Russische bedoelingen en oprechtheid moet wor den verricht. Frankrijk en Engeland zouden op een viermogendhedenconferentie wil len spreken over verkiezingen in ge heel Duitsland en de bevoegdheden van een regering voor geheel Duits land. Een standbeeld voor „Tante Riek" Er heeft zich een landelijk comité gevormd, dat wil komen tot de op richting van een standbeeld voor mevrouw H. Th. KuipersRietberg, in de illegaliteit bekend als tante Riek. Zij was de oprichtster van de lan delijke organisatie tot steun aan on derduikers, die in de bezettingstijd vele onderduikers aan levensmiddelenkaar ten, werk en geld heeft geholpen. Zij werd in 1944 door de bezetters gegre pen en kwam om in een concentratie kamp. 1939 kocht de thans 49 jarige B. J. A. van D. geregeld zakken van de bij de aankoopcentrale in dienst zijnde pakhuischef H. H., ter wijl hij wist, dat deze zakken door H. bij de centrale waren ontvreemd. Toen in het begin van de oorlog van D. zelf als beheerder-sorteerder bij de aankoopcentrale in dienst trad, werden ook andere arbeiders in de „zaken" van Van D. en H. betrokken. Het ge volg was, dat de diefstallen en ver duisteringen toen in versneld tempo werden voortgezet, waarmede men ook in de jaren na de oorlog doorging. Bij het wegbrengen en verhandelen van de zogenaamde gonje (oude afgekeur de zakken) werden geregeld flinke hoeveelheden goede zakken tussen het afgedankte materiaal gelegd en met vrachtauto's van de aankoopcentrale naar de verschillende afnemers ver voerd. Duizenden zakken, tenminste 40.000, zijn op deze manier aan de aankoop centrale onttrokken en de opbrengst werd onder het oneerlijke personeel verdeeld. Ook brandstoffen werden door een aantal leden van het personeel ten nadele van de aankoopcentrale ont vreemd, evenals ruim 2000 kg pers draad, een hoeveelheid touw en zelfs autobanden. Belgische Kamer bekrachtigt plan-Schuman De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft Donderdag het verdrag voor een Europese steenkool- en staal gemeenschap met 165 tegen 13 stem men bij 13 onthoudingen bekrachtigd. RUSLAND VERWERPT AMERIKAANS PROTEST De Sowjetunie heeft een Amerikaans protest verworpen tegen het beschie ten van een Amerikaanse soldaat aan de rand van Berlijn en geweigerd de Oostduitse politieman, die het schot loste, te straffen. Men' kan schadevergoeding aan Japan vragen Zij, die tijdens de oorlog in de Pa cific materiële schade hebben geleden, kunnen zich tot de Japanse regering wenden, ter verkrijging van schade vergoeding. Men dient zich daartoe, te wenden tot het ministerie van Binnenlandse Zaken (bureau Oostazië). DE SOCIALE VOORZIENINGEN NIET GEREED Buitengewoon dienstplichtigen kunnen zich melden Tengevolge van het nog niet gereed zijn van de sociale voorzieningen voor de 200.000 vrijwilligers, die voor de organisatie „Bescherming Bevolking" zullen worden opgeroepen, moet de werving van de vrijwilligers ongeveer een maand worden uitgesteld. Het plan was met de werving in begin Sep tember te beginnen. Dit zal nu eind September of begin October worden. Bij het ontwerpen van de plannen voor de werving was er van uitgegaan, dat de sociale voorzieningen voor 15 Mei j.I. gereed zouden zijn. Het ont werp, dat door het departement van Binnenlandse Zaken is ingediend heeft echter niet de goedkeuring van de stichting „Bevordering Bescherming Bevolking" kunnen wegdragen. De stichting zag zich door het uit blijven van de voorzieningen gedwon gen het begin van de werving te ver leggen. Deze vertraging in het opbouwplan van de organisatie heeft echter geen nadelige gevolgen voor de georgani seerde zelfbescherming in de gemeen ten. DE BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN. Wanneer de gelegenheid tot aanmel ding zal zijn opengesteld, zullen de dienstplichtigen van de lichtingen 1941 1942, en 1943 en de buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig kunnen melden voor de organisatie „Bescherming Bevolking". Voor zover de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1940 en vroegere jarert in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest kunnen zy zich ook voor de bescherming be volking aanmelden. Ten behoeve van de organisatie „Be scherming Bevolking" zijn in Ameri kaanse dumps in Westduitsland zestig motorspuiten aangekocht. De diefstallen beperkten zich bo vendien niet alleen tot goederen, be horende tot de coöperatieve aankoop centrale, ook de Bond van Zuivel fabrieken in de provincie Groningen, die een gedeelte van het pakhuis van de aankoopcentrale in gebruik had als opslagplaats, kwam er niet zonder schade af. Aldaar door deze bond op geslagen goederen werden n.l. ook be heerd door het personeel van de aan koopcentrale, onder toezicht van de reeds eerder genoemde H. Ten nadele van de bond verdween geleidelijk 'n hoeveelheid van meer dan honderd stuks ledige oliedrums, plus minus duizend kg soda en een aantal auto banden. Tegen een tiental personen werd ter zake van diefstal en ver duistering inmiddels proces-verbaal opgemaakt, terwijl tevens een twaalf tal anderen wegens opzettelijke he ling is geverbaliseerd. Zestien gever- baliseerden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De goud- en dollarreserve van het sterlinggebied De Britse minister voor Financiën heeft in het Britse Lagerhuis mede gedeeld, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied sedert einde Maart j.I. waren gedaald met minder dan 10 millioen pond sterling. Dit ver lies voor de afgelopen 2!4 maand staat in scherpe tegenstelling tot het verlies van 334 millioen pond sterling in het laatste kwartaal van 1951 en van 227 millioen pond sterling in het eerste kwartaal van 1952. Voor het eerst sinds 23 jaar houdt de Broederschap der Candidaat-Notaris- sen weer haar jaarlijks congres in onze provincie. Reeds gistermiddag werd in het Schuttershof te Middelburg een vergadering gehouden en vanmorgen wordt deze voortgezet. De dames en heren, enkele honder den uit het gehele land, werden gister avond in de Burgerzaal van het Stad huis officieel ontvangen door het ge meentebestuur. Wegens vacantie van de burgemeester moest de loco-burge meester, wethouder J. W. Kögeler, de honneurs waarnemen. In een toespraak uitte hij zijn grote waardering voor het feit, dat de Broe derschap, die vorig jaar haar eeuw feest vierde, dit jaar de weg naar Mid delburg wist te vinden. Hij verklaarde groot respect te hebben voor het hoge wetenschappelijke peil, waarop het werk der candidaat-notarissen staat en dat ook tot uiting komt in de onder werpen, welke op de jaarlijkse con gressen worden behandeld. Voorts wees de heer Kögeier op de voorname positie en taak van het notariaat in het maatschappelijk bestel, niet in het minst in steden als Middelburg, die herbouwd moesten worden. De voorzitter van de Broederschap, de heer W. Udo te 's-Gravenhage, be antwoordde deze toespraak. Hij dankte hartelijk voor de ontvangst en wenste het gemeentebestuur succes bij de vol tooiing van de herbouw der stad. Daar na werd het Stadhuis bezichtigd. V.K.V. I—T.O.P. I 3—7. Te Veere is gisteravond de korfbal wedstrijd V.K.V. I tegen T.O.P. I ge speeld, welke wedstrijd j.I. Zaterdag was uitgesteld. V.K.V. verloor met 3-7. DE BILT ZEGT Iets warmer. Veranderlijke bewolking en droog weer behoudens een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en voornamelijk in het Zui den en midden van het land iets ho gere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1