Engeland bezorgd over de toestand in Zuid-Korea en in het kamp op Koje Braderie te Middelburg gaat niet door Hans Harting klopte Slijkhuis tijdens wedstrijd te Viissingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Eden in het Lagerhuis Troepen hebben thans een vierde van de gevangenen onder hun controle Grote belangstelling voor emigratie naar Australië Xerxes en D.HLC» ipelen in Middelburg Komt er toch een viermogendhedenconferentie? „Wij zijn bezig de beginselen over te nemen van hen, die we overwonnen hebben" Regeringsbeleid in felle rede veroordeeld Uitstekend geslaagde jaarvergadering van de Zeeuwse C.BXB, te St Philipsland k SNIPPER i W 1 'A NIEUWS''' Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen: Lammencriraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2194 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 12 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. 1 Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.18 u., onder 21.03 u. Maan op 0.02 u., onder 9.14 u. Hoogwater Vrijdag IS Juni: Viissingen: 5.46 u. 2.21 m., 18.06 u. 1.96 m. Terneuzen :6.18 u. 2.39 m., 18.40 u 2.15 m. Wemeldinge: 7.34 u. 1.88 m., 19.58 u 1.58 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.64 m., 19.36 u. 1.36 m. In het Britse Lagerhuis is gisteren de kwestie van de ongeregeldheden in het gevangenkamp te Koje aan de orde geweest. Ook is gesproken over de politieke strubbelingen, die zich sinds enkele weken voordoen in Zuidkorea, wegens het meningsverschil tussen president Rhee en het parlement. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gezegd, dat Engeland zich zorgen maakt over de politieke toestand in Zuidkorea en het optreden van Rhee veroordeeld. Eden deelde nog mee, dat sinds het voorgevallene in het kamp op Koje de communisten onder de krijgsgevan genen 115 medegevangenen hebben omgebracht. Er zullen opgravingen worden verricht, omdat vermoed wordt dat nog meer gevangenen zfjn ver moord. Toen gisteren opnieuw een afdeling in het kamp werd ontruimd, vluchtten 85 anti-communisten uit vrees voor hun medegevangenen. Zeven rad draaiers zijn apart ingesloten. Het aantal doden in de strijd om afdeling 76 is inmiddels tot 38 geste gen. De troepen hebben thans de con trole over 19.000 gevangenen, dit .is een vierde van het totaal. FABRIEKSBRAND TE NIJMEGEN. Een ton closetpapier verbrand. Gistermorgen omstreeks half zes nerd door de politie een brand ontdekt in het achtergedeelte van de papier fabriek van de Nederlandse Export Tapierfabriek N.V. (Nefa) te Njjmegen. Spoedig werd de Nijmeegse brand weer gewaarschuwd en binnen een half uurtje werd de brand van drie zijden aangevallen met vijftien stra len water op de waterleiding. Het vuur was inmiddels overgeslagen naar de afdeling tot vervaardiging van closet papier. Door brand en waterschade ging hier ruim een ton papier ver loren. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer was men het vuur binnen een upr meester en had men bereikt dat de fabricage geen stagna tie zal ondervinden. Alle gevoelige afdelingen der fabriek, waar de kost bare machines staan, bleven voor vuur en water gevrijwaard, zodat het per soneel aan het werk kan blijven. Vol gens raming van de directie wordt de schade geschat op ruim een ton. Ver moedelijk is kortsluiting oorzaak van de brand. Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zodani ge omvang aangenomen, dat reeds thans vaststaat, dat de maximale ver voerscapaciteit voor 1952 niet voldoen de zal zijn. De commissaris voor de emigratie acht het dan ook gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaar den tot emigratie naar Australië voor 1953 nog niet bekend zijn, er de aan dacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, dat geen enkele zekerheid omtrent hun acceptatie of vertrek kan worden ge geven. Reeds thans kan worden medege deeld, dat ten aanzien van personen, werkzaam in de metaal-industrie en de agrarische sector, alsmede huishou delijk personeel,» aangenomen mag worden, dat deze groepen in het pro gramma 1953 een hoge prioriteit zul len hebben. Op Zaterdag 28 Juni a.s. Op Zaterdag 28 Juni a.s. zal men op gemeentelijk sportterrein aan de geladentweg te Middelburg prima voet- de da' kunnen zien. Des avonds om een f zeven zullen daar twee bekende dezi .elijke eerste klassers, n.l. Xerxes Rotterdam en D.H.C. uit 's-Graven- jge, tegen elkaar in het veld treden. Je organisatie van deze voetbalmatch, die ongetwijfeld duizenden bezoekers zal trekken, is in handen van het be stuur der Buurtvereniging 't Zand. Dit is reeds de tweede maal, dat de actieve Buurtvereniging een dergelijk sportevenement organiseert. Het vorige jaar trok de wedstrijd tussen Ajax en Feijenoord, ondanks het slechte weer, 3500 bezoekers. Nu verwacht men er nog meer. Voordat de wedstrijd begint is er nog een match. Middelburg I heeft zich n.l. bereid verklaard een wedstrijd te spe len tegen een andere bekende Zeeuw se club. De opbrengst van de wedstrijd XerxesD.H.C. komt ten goede aan net jeugdwerk van de Buurtvereniging t Zand, die o.m. een mooie speeltuin exploiteert. Vorig jaar kwam er ook voor dit doel van de opbrengst van de wedstrijd een aardig bedrag binnen. Een deel van de opbrengst gaat naar de Stichting 1940—1945. Er is aan het bezoeken van de match nog een attractie verbonden. Op de toegangsbewijzen wil men n.l. een nummer laten drukken, waardoor deze kunnen dienen als loten, behoudens de toestemming van B. en W. De hoofd prijs is een fiets, die in de pauze zal worden verloot. De winnaar zal na tuurlijk een ererondje moeten rijden Dat het bezoek aan de wedstrijd ver- uer nog aantrekkelijk zal worden ge- ■tj rï°or marsmuziek van een corps tut de stad spreekt wel vanzelf. Bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon hebben de Verbon denen gisteren verklaard, de conferen tie te zullen hervatten, wanneer er bij de Noordelijken positieve aanwijzingen zijn, dat er enige hoop bestaat op voor uitgang in de richting van een wapen stilstand. Engeland steunt Frankrijk De Franse ministerraad heeft Woens dag de kwestie van het antwoord op de laatste Russische nota inzake de hereniging van Duitsland besproken. In een communiqué wordt gezegd, dat Frankrijk een viermogendhedenbe- spreking over de eenheid van Duits land, beperkt tot nauwkeurig bepaalde kwesties van onmiddellijk belang, voorstaat. Te Londen wordt vernomen, dat Engeland bereid is de Franse op vatting te steunen. President Truman heeft generaal John Hodge tot bevelhebber van het Amerikaanse veldleger benoemd. Hij volgt als zodanig generaal Mark Clark, de huidige opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten in Korea, op. De indiening bij de Tweede Kamer kan tegemoet worden gezien van een drietal wetsontwerpen van minister Rutten inhoudende de reorganisatie van het middelbaar-, voorbereidend hoger- en universitaire onderwijs. Geen Deens visum voor Ds Niemoeller Ds Niemöller en andere buitenlandse gedelegeerden, die nog een visum voor Denemarken nodig hebben, zullen deze niet ontvangen voor het bijwonen van de conferentie van neutralisten, welke voor het aanstaande weekeinde in Odense geprojecteerd is. Op de confe rentie zou de oppositie georganiseerd worden tegen de Westelijke herbewa pening. De meeste deelnemers aan de geprojecteerde conferentie zijn open lijk communisten of communistisch ge- zinden. Het ziet er nu twijfelachtig uit, dat de conferentie gehouden zal worden. De handen achter het hoofd ge vouwen worden de rebellerende communistische krijgsgevangenen uit blok 76 op Koje naar hun nieuwe verblijfplaatsen gebracht. Zoals gemeld, deden zich bij deze „verhuizing" ernstige ongeregeld heden voor. PROF. GERBRANDY TE GOES Prof. mr. P. S. Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, heeft gisteravond de honderden bezoekers, die de oproep van het bestuur van de A.R. Kiesvereniging te Goes hadden gevolgd en naar „De Prins van Oranje" waren gekomen, niet in het ongewisse gelaten over de vraag of zij het in de afgelopen vier jaren gevoerde beleid moesten goed- of afkeuren en wat hun plicht als Christen is als zjj straks naar de stembus gaan. In een felle rede heeft hij de huidige regering op tal van essentiële punten in ge breke gesteld en wat meer is: hij heeft de weg aangegeven, die kan voeren tot een waarlijk Christelijke Nederlandse politiek. Hoe kan het anders bij een man als deze professor het verlies van In donesië liep als een rode draad door zijn redevoering heen. De verkiezingen van 1948 gingen om een grondwets wijziging, waarin uitdrukkelijk was vastgelegd, dat Indonesië zou bestaan uit zelfstandige deelstaten en dat dit nieuwe rijk met Nederland hecht ver bonden zou zijn in een Unie. Het zelf beschikkingsrecht der volkeren over hun eigen toekomst Werd daarin neer gelegd wat is er van dit alles te recht gekomen in de afgelopen vier jaar? Niets 1 Over het gemis aan een zelfstandige, fiere buitenlandse politiek sprak de oud-oorlogspremier en hij nam het vredesverdrag met Japan als voor beeld. Vrijwel zonder dat het gestraft wordt, vrijwel zonder dat het enige schadevergoeding behoeft te betalen aan Nederland het land dat het erg ste van alle landen onder de Japanse terreur geleden heeft wordt dit land weer opgenomen in de rij der vrije volkeren. Een premie op de ter reur noemde prof. Gerbrandy dit feit en het is te wijten aan het gebrek aan fierheid van onze minister van Buiten landse Zaken. En het verlies van Indonesië werd door spreker ook in verband gebracht met Nederlands financiële en econo mische positie. Maarop dit punt had hij ook nog andere dingen te zeg gen, want hij herinnerde aan de woor den van prof. Lieftinck, reeds uitge sproken op 12 September 1945 „De tijd is voorbij dat ieder individueel kan beschikken over het geld, dat hij in het gemeenschapsproces heeft verwor ven!" De socialistische gedachte van dirigisme, plan-economie heeft haar intrede gedaan en deze leidt onherroe pelijk tot staatssocialisme. Als men de stelling poneert dat de mens recht heeft op arbeid en het daarbij als de plicht van de staat ziet die arbeid te verzekeren, dan moet men ook de staat de macht geven om dat recht te ver wezenlijken. En als men weten wil, waartoe dit leidt, zie dan naar Moskou! Resumerende stelde prof. Gerbrandy dan ook vast dat wij bezig zijn de be ginselen over te nemen van hen, die we overwonnen hebben. Onze schei ding: het bruine ras voor zichzelf en het blanke voor zichzelf is in wezen gelijk aan Hitler's rassentheorie; de talloze malen dat onze regering haar beloften geschonden heeft (men denke aan Ambon) doen denken aan de ma nier waarop Hitler met verdragen om sprong; en de wijze waarop onze re gering het nuttigheidselement stelt bo ven recht rechtvaardigt Hitler's eis om meer „Lebensraum" en de wijze waar op hij daarnaar gestreefd heeft!" RICHTINGAANWIJZERS. Om aan dit alles een einde te maken vroeg prof. Gerbrandy zijn hoorders op het volgende te letten bij het uit brengen van hun stem: in de Kamers moeten mannen zitten die zich gebon den weten door hun woord en die daarnaar handelen; mannen die dur ven zeggen: „Nieuw Guinea is en blijft onder Nederlands beheer, omdat wij daar nog een taak te vervullen heb ben mannen die fiere taal durven spreken voor het internationale forum, die niet bang zijn omdat we maar klein, zijn, want de historie heeft het bewezen: als ge Uw roeping verstaat wordt ge groot! Onze volksvertegen woordigers moeten mannen zijn, die durven opkomen voor het recht en die onrecht, als Ambon aangedaan, onge daan willen maken; en mannen die ons willen ontboeien uit de greep van de almachtige staat, omdat een Nederlan der nooit geboeid wil zijn. Zulke man nen voeren een Christelijke politiek, omdat al deze eisen gefundeerd zijn op het woord van Christus! Bij het stellen van vragen kwamen nog enkele kwesties van practische po litiek naar voren. Zeeuwse oplichtingszaak voor het Haags gerechtshof Voor het Haagse gerechtshof heeft gisteren terecht gestaan G. J. H. uit Slikkerveer. Hij was door de Middel burgse rechtbank tot een jaar en zes maanden hechtenis veroordeeld wegens oplichting. Hij had o.m. bezoeken gebracht bij predikanten in Zeeland, die hij had ge vraagd geld af te staan voor gerepa trieerde Joden, zonder dat hij daartoe opdracht had. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het vonnis. ZWEMWEDSTRIJD OM DE SCHELDEBEKER Op Zaterdag 19 Juli zal te Viissingen de internationale zwemwedstrijd om de Scheldebeker worden gehouden over de Schelde van Nleuwersluis naar het badstrand in Viissingen. Zoals gewoon lijk is het aantal deelnemers bepaald op een maximum van 20 In verband met hun veiligheid. Voor de zeer omvangrijke organisa tie wordt o.m. medewerking ondervon den van de Kon. Marine, het Neder landse en Belgische loodswezen, de zee vaartschool, de Vlissingse en Middel burgse reddingsbrigade, de zeeverken ners en de zwemvereniging „De Zee hond". Het is niet uitgesloten, dat ook twee Engelse zwemmers zullen deelnemen. De S.M. „Zeeland" biedt hiervoor de 'overtocht aan. TEMIDDEN VAN MIDDELEEUWSE TOESTANDEN Mr. Rip wees de leden op de weg naar vrijheid in gebondenheid aan God Een ongekende drukte heerste gisteren in St. Philipsland waar honderden C.B.T.B.-ers uit alle delen van Zeeland, in het versierde gebouw van de Coöp. (.andbouwvereniging waren samengestroomd om daar hun jaarvergadering te houden. Tal van autoriteiten hebben van hun belangstelling voor het werk der Zeeuwse C.B.T.B. blijk gegeven. Van hen noemen wij de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van G.S., de heer C. Philipse, alsmede B. en W. van St. Philipsland, de heer P. de Kam, secr. van de Stichting voor de landbouw in Zeeland, ir. Ubbink, de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken, ir. Francke van de Cultuurtechnische Dienst, ir. van 't Leven van het Bureau Waterbeheersing en Verzilting, de heer S. K. Phaff van de P.D. en de heer P. D. Nieuwenhuizen van het Bureau Oogst- voorziening. De ochtendvergadering, waarin gro tendeels de huishoudelijke zaken wer den afgehandeld, werd geopend door de voorzitter, de heer C. de Putter, die wees op de verblijdende groei van de C.B.T.B. Hij prees de leden van de af deling St. Philipsland voor hun trouw en noemde het ontstaan van de A. J. Polder een bewijs van de wilskracht zijner inwoners. Hij prees voorts de voortreffelijke samenwerking op land bouwgebied. Toen kon hij niet nalaten zijn grote verwondering uit te spreken over wat hij noemde „middeleeuwse toestanden" die hier nog in deze streek heersen en hij vertelde over de rechten van een eigenaar van een eendenkooi in deze streek, die vaak voor de land bouwers een grote belemmering b e- tekenen in het uitoefenen van hun werkzaamheden. Hij noemde enige van deze, inder daad dwaze, bepalingen. Zo mag in een bepaald gebied geen lawaai gemaakt worden, hetgeen inhoudt dat men niet met dorsmachines op het land kan wer ken. Laatst brandde in de buurt een schuur af. De landbouwer, die deze schuur wilde opbouwen, kreeg een aantal bepalingen onder de neus ge schoven, die gewoon belachelijk zijn; zo moest hij zich ondermeer verplich ten alle wagens op het bedrijf op lucht banden te laten rijden, en alle bomen en struiken te rooien. „Dit is toch al te gek", zo was de mening van de heer de Putter. Hij besprak voorts de algemene richtlijnen voor de prijsvorming, het zgn. „Groene Plan" alsmede de tegen stellingen, die zich voordoen door het vrijgeven van de grondprijzen. T.a.v. laatstgenöemd punt verklaarde hij, dat hij en zfjn medebestuurslid, de heer J. Bosselaar, alsmede het provinciaal bestuur hiertegen zijn en dus ook te gen het verzoek, dat de Stichting van PRACHTIGE KANS GAAT VERLOREN Vele leden van „Handelsbelang" en Winkeliersverenigingen werken niet mee Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Middelburgse Middenstands Centrale besloten de op 24, 25 en 26 Juli a.s. vastgestelde braderie niet te laten doorgaan. Hoewel de belangstelling van de zijde der zakenlieden be hoorlijk was en een flinke oppervlakte van de daarvoor in aanmerking ko mende trottoirs reeds was besproken, heeft het bestuur der M.M.C. gemeend dit besluit te moeten nemen, gezien de afwijzende houding en het gebrek aan medewerking van een groep andere zakenlieden. De braderie is Maandagavond het onderwerp van uitvoerige discussies geweest in de ledenvergadering der Vereniging „Handelsbelang". Het be stuur stelde zich volledig achter de plannen, met uitzondering van één be stuurslid, en herriep daarmede het adres aan B. en W., dat kortgeleden over de bezwaren tegen de braderie was verzonden. Het bleek echter, dat Op Zaterdag 28 Juni zal in de Fre- derik Hendrikkazerne te Vught om ongeveer half elf een gedenkplaat met de namen van de gesneuvelden van het regiment stoottroepen worden onthuld. De welkomstrede zal worden uitgesproken door generaal-majoor b.d. J. A. A. Sitsen. Het dankwoord zal worden gesproken door de com mandant van het regiment stoot troepen. VIJFDUIZEND ZEEUWEN GENOTEN Olympische athletiekploeg leverde goede prestaties Niet minder dan 5000 toeschouwers omzoomden gisteravond het grasveld van de voetbalvereniging „Viissingen" om de bijna complete Nederlandse athletiekploeg, die zal worden uitgezonden naar de Olympische spelen in Helsinki, aan het werk te zien. Jammer, dat de geluidsinstallatie verstek liet gaan, zodat geen uitslagen bekend konden worden gemaakt. Overigens heeft men genoten van enkele spannende duels, waarbij het de Zeeuwen genoegen moet hebben gedaan, dat de oud-Vlissinger Hans Harting kans zag Wim Slijkhuis te kloppen. 4 min. 7,3 sec. De 3000 meter leverde een spannend duel op tussen Slijkhuis en Hans Har ting. Hoe weinig de beide rivalen el kaar toegaven, blijkt uit de gemaakte tijden. Harting noteerde 8 min. 43,6 en Slijkhuis 8 min. 43,8 sec. Daar was .allereerst de 100 meter voor dames. Fanny BlankersKoen had een uiterst snelle start en kreeg daardoor een flinke voorsprong. Maar het gelukte haar rivaal Puck Brouwer steeds meer op de wereldkampioene in te lopen, waardoor Fanny met ge ring verschil won. Haar tijd was 11.8 seconde. DE HEREN. Bij de heren toonde op de 8000 m. Booy, dat hij voor opname in de nati onale ploeg rijp is. Wel moest hij ten slotte de Kroon en Kist laten gaan, maar hij bleef slechts 0,2 sec. achter de Amsterdammer, die een tijd noteer de van 2 minuten. Op de 1500 meter ging de strijd tus sen Herman Harting en Staf Dobbe- laere. Ondanks het feit, dat Harting lang de leiding had, werd hij tenslotte door Dobbelaere geklopt. De tijd was DE TOESTAND OP DE ZUID-MOLUKKËN Er is een rapport verschenen, waar in melding wordt gemaakt van het feit, dat alleen nog op het eiland Ceram kleine, verspreide eenheden van de troepen der Republiek Zuid-Molukken aanwezig zijn. Op de overige eilanden zijn deze eenheden zo goed als uitgeschakeld. Het rapport is aan het Indonesische parlement aangeboden. de opgeroepen tegenkrachten zó sterk waren, dat het bestuur die niet meer kon terugdringen. Het gevolg was dan ook, dat de overgrote meerderheid van de vergadering (die overigens, behalve door de bestuursleden, bijna uitsluitend door tegenstanders der braderie was bezocht), niet van het grote belang en de prachtige kans voor de Middelburg se middenstand was te overtuigen, het geen uit de stemming bleek. Ook in de winkeliersvereniging lag de zaak ongeveer zo. De voorzitter van het winkelcentrum (de overkoepelende organisatie) was voorstander van het houden van een braderie, maar de overgrote meerderheid der leden was een andere mening toegedaan. Deze gang van zaken is ernstig te betreuren. Hier wordt door de Middel burgse middenstand een prachtige kans gemist. De tegenstanders van een bra derie hebben zoveel leeuwen en beren op de weg gezet, dat zij de weg zelf niet meer konden ontdekken. Ook het gemeentebestuur, dat de braderieplan nen ten zeerste toejuichte en nog een ernstige poging heeft ondernomen om uit de impasse te geraken is niet bij machte gebleken de tegenstanders van het onjuiste van hun standpunt te overtuigen. Door dit alles is de kans op een braderie in Middelburg voor goed verkeken. Andere plaatsen, waar de zakenmensen zich niet uitputten in het zoeken van bezwaren, zullen de vruchten van een braderie gaan pluk ken. De C.J.M.V. te Dordrecht zal ter ge legenheid van het 90-jarig bestaan een door Dirk Hol geschreven openlucht spel opvoeren. Er zullen niet minder dan 1500 personen aan meewerken. Te Leiden is een raadslid van de VVD gearresteerd. Hij zou door een parti culier wegens malversaties zijn aange klaagd. Te Rotterdam vond namens het Kon. Wilhelminafonds de aanbe steding plaats van een in Hilversum te bouwen woning voor Johan van Bo degraven. De gijzeling van de Zaan- se journalist Hommerson is tot 24 Juni a.s. verlengd. - Tokio gaat New York naar de kroon steken. Binnenkort zal de Japanse hoofdstad meer inwoners tellen dan New York, de stad, die tot op heden de grootste van de wereld genoemd wordt. de Landbouw aan de regering dienaan gaande heeft gedaan. REDE COMMISSARIS DER KONINGIN. Nadat de secretaris-penningmeester, drs. J. J. ivnibbe en de directeur van het Boekhoudbureau van ue C.B.T.B., de heer P. S. Marinussen, reeds giste ren door ons gepubliceerde, verslagen hadden uitgebracht, werd het woord gevoerd door de Commissaris der Ko ningin. Deze begon met enkele dingen recht te zetten en wel allereerst de verkla ring van minister Wemmers, dat inzake de vrije verenkwestie een brief onder weg is naar het college van G.S. Gisterochtend had G. S. deze brief nog niet ontvangen Voorts vroeg hij de aanwezigen be grip voor wat betreft de landaanwin ning. Men klopt vaak bij hem aan om steun voor het verkrijgen van een hof stede, doch hij kan weinig advies ge ven. De eendenkooi-geschiedenis by St. Philipsland heeft de volle aandacht en is bij G.S. in behandeling. Tenslotte wenste Jhr. de Casembroot de heer de Putter nog persoonlijk ge luk met zijn onlangs verkregen Kon. onderscheiding. Vervolgens werd het woord gevoerd door de burgemeester van St. Philips- land, de heer L. J. de Jonge, ir. Ub bink, namens het college van consu lenten, de heer P. de Kam laatst genoemde gaf nog een korte toelichting op de samenstelling van het agrarisch rapport, dat i.v.m. het ontwikkelings plan voor Zeeland wordt opgesteld door de Stichting v. d. Landbouw als mede burgemeester J. Bosselaar van Aagtekerke. VRIJHEID OF GEBONDENHEID? In de middagvergadering, die ook werd bijgewoond door de nieuwe alge meen secretaris mr. B. Biesheuvel, Heeft mr. W. Rip uit Voorburg ge sproken over „Vrijheid of gebonden heid in de landbouw?" In zijn boeiende rede zette hij uit een, dat er voor de christenboer en -tuinder maar één weg is; vrijheid in gebondenheid aan God. De vrijheid van het liberalisme kan hij niet aan vaarden, want God legt beperkingen op aan de volkomen vrijheid. Evenmin kan hij echter accoora gaan met de gebondenheid van het staatssocialisme, want centraal geleide volkshuisvesting kan sniet bestaan. Men heeft nu ge zocht naar een tussenvorm en als zo danig is de P.B.O. op de helling gezet. Een ideale tussenvorm is ze echter niet. Dagelijks wordt er gerekend of de landbouw niet wat goedkoper kan pro duceren. Dit betekent een gevaar waar voor de landbouw moet oppassen. „We hebben de andere bedrijfstakken no dig" aldus spr., „maar vragen dat ons ook de plaats gegeven wordt, die ons toekomt. Wanneer men echter voor ogen houdt, dat de overheid dienaresse Gods is en haar ambtsdragers zondige mensen, dat de mens ambtsdrager Gods is, wiens vrijheid men niet mag aan tasten, doch dat deze mens ook zondig en gebrekkig is, dan is het mogelijk het juiste evenwicht te vinden tot een goede samenleving. „Vrij is alleen, al dus besloot mr. Rip, hij, die vrijge maakt is door de Zoon". Nadat de heer A. J. Stols namens de Coöp. Landbouwvereniging een kort woord had gesproken, sprak de Ned. Herv. predikant uit Zierikzee, ds J. P. van Rhoon, een slotwoord n.a.v. Lucas 12 35, waarin hij, aansluitend op de rede van mr. Rip, wees op de vrijheid die de mens bindt aan God. Nadat de heer C. de Putter een dank woord had gesproken tot allen die aan het welslagen van deze dag hadden medegewerkt, ging ds Van Rhoon voor in gebed en volgde een rondrit door A. J. Polder en een bezoek aan de Kunstzijdefabriek te Steenbergen. Aardbeving in Argentinië Een zware aardbeving heeft zich Dinsdag voorgedaan te San Juan, een stad in het Andes-gebergte. Door het instorten van muren zijn 15 personen gewond geraakt. Een vijfjarig meisje werd verpletterd. De meeste inwoners hebben de nacht in parken en op plei nen doorgebracht. Op de eerste schok volgden krachtige bevingen, die uren aanhielden. Duitse tegenspraak betreffende de grenscorrecties Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft thans ook de be richten in de Duitse pers tegengespro ken, volgens welke besprekingen tus sen de Nederlandse en de Duitse re gering zouden zijn begonnen over de Dollartkwestie en in verband daarmee over een rectificatie van de in 1949 toegepaste correcties der Nederlands Duitse grens. DE BILT ZEGT Minder wind. Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land matige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind en weinig verandering in temperatuur. In het overige deel van het land zwakke veranderlijke wind en vry warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1