MAROKKO werd door de Fransen snel tot ontwikkeling gebracht* Hoe het precies zit met de looncompensatie. rholen tjk ben het geweten van de K* V* P. en van Romme*1 De sociale verzekeringswetten en de „gemoedsbezwaarden"* Wat geeft de Werkloosheidswet? Ten In veertig jaar tijds Casablanca, een bloeiende havenstad, druk als Parijs* Beneluxcongres over ruil verkaveling. Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Zwerver lag ziek onder struikgewas. SOCIALE WETGEVING HIER KLEIN ^AitokopJhielje, „De beleefdste havenstad ter wereld." Pagina 2 Woensdag 11 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD innen zien, dat de agen. „Drommels", allenals dat in de gaten hou- ÏDING :e Middelburg. van Middelburg gemeentewer- d het verrich- rken rondom de delburg. De in- Igt: leldinge f 9.900; 3.790; H. Bun- .562; J. Moer- 6.990; Aan- Middelburg Serooskerke issenaar f 6.298; i 6.100; Gebr. ,995. 8.1 !r. in dezelfde zijde ontegels worden ■ring van de weg aanvang worden de bedoeling dat oorzien van een ting, terwijl deze worden doorge in Grenulaan tot is. jdens de gen. a.s., de laatste toonstelling zal plaats hebben, men door „Con- ar zijn krachten" ing" uit Zaan- op het tentoon- den. P eum. chipper le klas de Zeeuwse jaar in dienst, hem zeker niet ken. ven. heeft voor de oeven met suc- Directies van idering houden, ergaderd in de burg. teer H. Pieters, ie, in de Con- igmiddag 3 uur het onderwerp: heden". Daar- het eiland ge- uur wordt de el te Domburg wordt dan ge- orden dan op ierwerpen be de heren het tenslotte wordt ergadering ge- 12 9 9 6 4 0 0 0 0 10 10 6 4 4 2 2 2 11 ,7 7 4 3 2 0 10 6 4 4 2 0 .M.M. I 5—0; itg. .1Vlissingen IX 1—3; V.C. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Pagina 3 gv me Mi En lï CASABLANCA (FRANS-MAROKKO), Juni 1952. -Het is kwart over twaalf. Op de. Boulevard de la Gare heerst een verkeersdrukte, die niet voor die in het centrum van Parijs onderdoet. De kantoren, winkels en fabrieken zijn uit en tienduizenden mensen haasten zich naar huis. Een eindeloze stroom auto's schuift langzaam over de smalle boulevard: de Kalverstraat van Casablanca. Duizenden fietsers manoeuvreren tussen het snelverkeer door. Ook de antieke fiacres eisen hun plaats op. En de trottoirs zien zwart van Europeanen en Marokkanen. Als het verkeerslicht op de Place de France op groen springt, komt er weer even beweging in de verkeersslang. Een Franse politieagent compleet met fluit en witte stok tracht er tevergeefs meer vaart in te brengen. „Allezallez!" Een half uur later is de binnenstad uitgestorven. De winkels zijn dicht en de trottoirs leeg. De zenuwslopende herrie is voor een paar uur ver dwenen. Casablanca houdt zijn siësta. Om drie uur begint het weer. De winkels gaan weer open en de bin nenstad stroomt vol met een bonte col lectie mensen: opvallend veel Europea nen en niet alleen de soort, die men in Aziatische koloniën aantreft, maar ook arbeiders, winkelmeisjes en kleine mid denstanders. Veel Franse militairen ook a zomers khaki, de matrozen in witte iantalon en met witte muts. Verder Ame- ikanen, die aan de aanleg van de Ame- ■ikaanse vliegbases werken en wegens Jiet opdrijven van de prijzen voor in heems personeel en woningen en het zich volkomen ondeskundig mengen in de binnenlandse politiek verre van populair zijn bij het merendeel van de Fransen. En dan zijn er natuurlijk de Marokka nen: zeer veel in Westerse kleding. En jegenen, die nog de djelabba en de sluier n ere houden, laten zich toch meer en neer door de Westerse levenswijze be nvloeden. In de café's zitten ze tussen de fransen in een kop koffie te drinken, een enkele keer zelfs wel in gezelschap van een vrouw. En in de winkels blijven ie Marokkaanse vrouwen al even be wonderend voor de artikelen van Helen .ubinstein en Elisabeth Arden staan als ,'eial elders in de wereld. Ook vrouwen et haar gehele gelaat achter een sluier verscholen. De Fransen leven hier ove rigens zoals ze in Frankrijk leven. De krantenkiosken verkopen Le Figaro, Pa ris-Match en l'Humanité. De winkels stal len dezelfde nouveauté's uit als die in de Ëue Rivoli in Parijs. Op de caféterrassen heeft men dezelfde dranken voor zich als pp die op de Champs-Elysées. En in de bioscopen draaien de laatste Franse films. NIET MOOI. Casablanca is de grootste stad van arokko Het heeft veel van Marseille, in van alle andere grote havensteden in de wereld: rommelig, ruw en rumoerig. J5n teleurstellend weinig van het karak teristieke Marokko. Het is voor alles een f cderne haven- en industriestad. Schoon- eid is er weinig. Casablanca fascineert echter door de enorme energie waarmee er gewerkt wordt. Flatgebouwen en kan toren schieten er gewoon de grond uit. Overal is men aan het bouwen. Drie kwart van alle bouwvergunningen in het protectoraat gaan naar Casablanca. Een stratenplan is in een paar maanden ver ouderd. Dan zijn er weer zoveel nieuwe Straten bij dat men aan het oude plan ',ets meer heeft. De haven is veel te leln voor het drukke scheepvaartver keer. Het is geen uitzondering als sche pen vier, vijf of zes dagen op de rede moeten blijven liggen voor er een plaatsje aan een kade vrij is om te laden of te lossen. Met de vestiging van meer Fran sen (de belastingen zijn buitengewoon laag) en nieuwe fabrieken groeit Casa blanca nog voortdurend. En alle activi teit op bouwgebied kan aan de grote be hoeften niet voldoen. SINDS 1912. Casablanca verhaalt geschiedenis. Van het dakterras van het luxueuze Anfa Hotel (waar president Roosevelt, Winston Churchill en generaal De Gaulle in 1943 vergaderd hebben) kijkt men uit over de gehele stad: bijna vierduizend met moderne, witte bouwwerken opge vulde hectaren terrein. Het is een sym- terwerken hebben honderdduizenden hectaren woestijn in vruchtbaar bouw land herschapen. Tientallen mijnen zijn in productie gebracht. Overal zijn fabrie ken gesticht. Er zijn scholen, hospitalen en andere sociale instellingen opgericht. Het levenspeil van millioenen mensen is in een snel tempo gestegen. Frans vernuft en kapitaal hebben in veertig jaar een wonder verricht. De Fransen zijn daar trots op. En terecht. Er is natuurlijk ook critiek te leveren op het regiem. Dat gebeurt volop. Het is nu eenmaal het lot van elk koloniaal bestuur, ondank en verwijt te oogsten van degenen, die er het meest van mee geprofiteerd hebben. Dat is hier even goed het geval als elders. En evenals elders is er ook hier de inmenging van eensdeels naïeve en anderdeels jaloerse buitenstaanders. Een nuchter en objec tief beschouwer zal echter voor alles moeten toegeven, dat Frankrijk Marokko in veertig jaar eeuwen vooruitgebracht heeft. En diep in hun hart zullen de felste anti-kolonialen en de vurigste na tionalisten het daarmee toch eens moeten zijn. (Nadruk verboden.) De hoofdafdeling „Ruilverkaveling" der Nederlandse Heie Mij. houdt op 12, 13 en 14 Juni a.s. in hotel Mastbos te Breda een ruilverkavelingscongres van de landen van de Benelux. Op het congres zullen inleidingen wor den gehouden door: Ir G. P. F. Royac- kers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw over „De betekenis van ruil verkaveling voor land en volk"; de heer J. J. Gorter, ingenieur-verificateur, hoofd van de kadastrale ruilverkavelingsdienst over „Wie zijn er betrokken bij de voor bereiding en de uitvoering van een ruil verkaveling en welke Is hun taak?", Ir A. Rienks, hoofdingenieur bij de cultuur technische dienst te Utrecht over „Voor bereiding van ruilverkaveling"; de heer L. Korver, hoofd van het bureau ruilver kaveling te Eindhoven over „Algemene principes en enige bepalingen van de Nederlandse ruilverkavelingswet";' Ir c. Krombeen, hoofd van het bureau ruil verkaveling te Arnhem, over „Hoe komt een ruilverkaveling tot stand?"; Ir F. P. Mesu, directeur van de Cultuurtechnische Dienst over „Ruilverkaveling en ruimte lijke ordening"; Ir J. A. Eshuis, direc teur der Ned. Heide Mij. over „Uitvoe ring en kosten van grondwerken voor de ruilverkaveling"; Mr H. C. P. Korte over „Tekortkomingen in de Nederlandse ruil verkavelingswet". Het congres wordt 12 Juni 's middags door de heer H. D. Louwes geopend. Op 13 Juni wordt per auto een excursie gehouden naar diverse ruilverkavelingen in de buurt. Zaterdag wordt een nabe spreking gehouden. Voor berekening loonbelasting mag premie van loon worden afgetrokken. Thans is verschenen de reeds eerder aangekondigde beschikking van het college van rijksbemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt opgelegd tot betaling van een bijslag op het loon, waardoor de werknemer In staat wordt gesteld de door hem per 1 Juli a.s. verschuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het bedrag aan premie, dat door de werknemer ongeacht de beschikking zou zijn verschuldigd. Europese invloed op het leven in Afrika: het zeventien verdie pingen hoge Vrijheidsgebouw in Casablanca te midden van pal men en in djelabba gehulde Marokkanen. Photo Belin.) J De bijslag wordt dus berekend door het loon zonder de bijslag te ver menigvuldigen met het werknemers deel van het door de betreffende bedrijfsvereniging te innen premie percentage. Voor de werkloosheidswet, even als voor de andere sociale verzeke ringswetten, is de bijslag als loon te beschouwen. De bijslag moet dus bij het loon worden opgeteld, alvorens het aan de bedrijfsvereniging af te dragen premiebedrag kan worden berekend. Dit heeft tengevolge, dat de premie steeds een fractie hoger is dan de bijslag. Voorbeeld: Bij een weekloon van f 60.en een werknemers-premie aandeel voor de werkloosheidswet van bedraagt de bijslag f 1.20. De door de werknemer te betalen premie is in dit geval 2 van f 61.20, dus f 1.22. Vanwege het ministerie van Finan ciën is medegedeeld, dat voor de be rekening van de loonbelasting de premie van het loon mag worden af getrokken. Invoering van de bijslag heeft daarom geen verhoging van loonbelasting voor de betrokkene ten gevolge. De tekst van de beschikking van het college van rijksbemiddelaars is opgenomen in de Nederlandse Staats courant van gisteren. Het college van rijksbemiddelaars heeft volgens deze beschikking thans officiëel bepaald, dat aan alle werknemers, die verze kerd zijn krachtens de werkloosheids wet, door de werkgever boven het overigens rechtens geldende loon een bijslag worden uitgekeerd ten be drage van de per 1 Juli 1952 gelden de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, welke door de werknemers ongeacht deze be schikking verschuldigd zou zijn. In geval het totale loon in de zin van artikel 4, lid 1, sub e van de werkloosheidswet tengevolge van deze bijslag zou stijgen boven de in dat artikel genoemde loongrens van f 6000.per jaar, zal in afwijking van het bovenstaande de bijslag een zodanige vermindering ondergaah, dat deze loongrens bereikt, doch niet overschreden wordt. Internationale wolconferentie te Londen. Donderdag zal te Londen de 21ste in ternationale wolconferentie worden ge opend. De conferentie die wordt bijge woond door ongeveer 300 fabrikanten en handelaren wordt georganiseerd door de internationale organisatie voor woltextiel. Er zullen rapporten worden uitgebracht over de tegenwoordige stand van zaken met betrekking tot de voorstellen voor een Europese douane-unie voor woltex tiel, die zijn opgesteld door de heren Van Spaendonck (Nederland), Peltzer (Bel gië) en Dodi (Italië). bool van wat de Fransen in veertig jaar (waarin twee wereldoorlogen) gepres teerd hebben. In 1912 was Marokko een zeer achterlijk land, verdeeld in onder linge onenigheid. De levensstandaard was verschrikkelijk laag en het sterftecijfer ontstellend hoog. In isolatie van de rest van de wereld heersten er toestanden, waarvan men in Europa het bestaan niet meer vermoedde. De Fransen hebben daar rigoureus verandering in gebracht. Maarschalk Lyautey en na hem vele an deren hebben zich met volle overgave aan de ontwikkeling van Marokko ge geven. Er waren zeer veel moeilijkheden te overwinnen en tot twintig jaar gele den waren orde en rust niet overal een feit. Maar nu heerst er vrede en veilig heid tot in de verste hoeken van het ge bied. De moderne techniek heeft het le ven volkomen veranderd. Tienduizend kilometer weg en zeventienhonderd kilo meter spoorlijn doorkruisen het land van het uiterste noorden tot het zuiden. Wa- Na ,°ver de figuur van dr Drees nebben uitgeweid, waarachter hjj tt de schaduw van het mislukte Indië- beleid bespeurde, kwam spr. tot de conclusie, dat Nederland niets meer heeft waar het trots op kan zijn, uit gezonderd.. opa Klijzing. Hij becriti- seerde verder het regeringsbeleid, speciaal de sociale politiek en de tendens tot nivellering van de in komens. Het parlement is in de macht van partijleiders met vakverenigingen achter zich, die iedere werkelijke as piratie der grote groepen kiezers niet laat doorklinken. Een deel der K.V.P. denkt als Weiter doch moet stemmen als Romine, aldus citeerde hij een uitspraak van prof. Diepenhorst (A.R.). Spr. gaf zijn voorkeur te kennen voor een ka binet uit K.V.P., C.II. en A.R., om een gemeenschappelijk religieuze ba sis te hebben, plus de V.V.D. De heet Weiter te Haarlem Het parlement in de macht van partijleiders. De lijsttrekker van de Katholieke Nationale Partij, de heer Ch. J. I. M. Welter, sprak Maandagavond voor de kieskring Haarlem van zijn partij onder het motto „Wat willen wij?", over de regeringspolitiek van de Iaat ste jaren. Hij citeerde daarbij ver schillende socialistische uitspraken, (vaarin te kennen werd gegeven dat net beleid in belangrijke mate door de socialisten is bepaald; waardering echter had hij voor de openhartigheid, waarmee de P. v. d. A. haar doel stellingen bekend maakt, en mede deelt in hoeverre die zijn bereikt. Niemand zal kunnen zeggen, dat hij om de tuin is geleid. De socialistische ministers vinden trouwe bondgenoten in de- K.V.P. Linkse groepen in de P. v. d. A. ach ten de socialistische doelstellingen nog niet ver genoeg doorgedreven, omdat zij de K.V.P. als een blok aan net been beschouwen. Het is de vraag °f do K.V.P. dat ook bedoeld heeft, of anderszins heeft gewild; in dat laatste geval heeft zij de laatste ja ren slechts de rol vervuld van blok aan het been der socialisten. „Is dat ■n overeenstemming met de waardig heid van de grootste partij in de hamer?" aldus de heer Weiter. „Zaterdag schijnt de heer Romme ,n Leeuwarden van mij gezegd te nebben, dat ik een oude, somberge man ben geworden. Als ik somber oen, dan is dat in de eerste plaats oe schuld van de heer Romme, die jF aan heeft meegewerkt, dat er in Nederland een malaise-stemming neerst. Ik verbaas mij er over, dat juist hij dit zo vrolijk en optimis- t'sch kan zeggen. De heer Romme heeft verder ge- eSd, dat alles wat ik doe, voor niets .■en dat mijn werk van geen be eltenis is. Maar waarom praat hij aan zo lang- over mij? Ik kan u dit K\f»n: 'k hen het geweten van de isen van tle heer Romme. Het 8 met plezierig wanneer het geweten sPreekt. i'igez mededeling, adv) Een slinkend aantal. Heel spoedig na de invoering van de Invaliditeitswet in 1919 deed zich het verschijnsel voor, dat personen, die krachtens de bepalingen dier wet ver plicht waren zich voor de verzekering aan te melden, dit nalieten wegens gemoedsbezwaren tegen verzekering. Deze bezwaren bestormden zowel bij werkgevers als bij arbeiders. Dit was in 1919 en volgende jaren een geheel nieuw verschijnsel, waar- mede men bij het opstellen der wet niet gerekend had. Bij de uitvoering der Ongevallenwet was van deze bezwaren nimmer gebleken. Daar de In validiteitswet voor de totstandkoming der verzekering ook de medewerking der arbeiders vroeg, door de verplichte aanmelding, lag dit anders dan bij de Ongevallenwet. Bij deze wet waren de arbeiders, zonder aanmelding, van rechtswege verzekerd, zelfs al had de werkgever verzuimd aan zijn ver- plchting tot inschrijving in de Ongevallenadministratie, te voldoen. fWr in Ho wp-rklnnchp-irkwp-f- wet en ook in de op 1 Juli a.s. in wer- UO.C in ae werKioosnemswet king tredende Werki0osheidswet ont- kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake- Ji-jke tabletten werken onfeilbaar, o°kizwaarde arkeiders betekende niet dat een dergelijke clausule, In sommige streken van ons land, hoofdzakelijk ten plattelande, was het verzet tegen de „plakwet" heel groot en toen dan ook gewerkt werd met de term „gemoedsbezwaren", meenden tal van werkgevers hierin het middel te hebben gevonden, om zich van de verplichtingen der wet te ontdoen Vooral de betaalplicht der volle pre mie woog zeer velen heel zwaar. Van daar dat men, toen de Regering in 1920 aan de uitwerking van een regeling begon, moest constateren, dat in me nig geval, onder het mom van ge moedsbezwaren, eigenlijk beursbe zwaren werden verborgen. Toch viel niet te ontkennen, dat bij een aantal arbeiders en werkgevers klaarblijkelijk zuivere gemoedsbezwaren golden. Daaraan moest zoveel mogelijk worden tegemoetgekomen, zonder schade te berokkenen aan de rechten der arbeiders en hun betrekkingen, noch ook de betrokken werkgevers daarmee geldelijke voordelen te ver strekken, boven andere werkgevers die behoorlijk hun wettelijke verplichtin gen nakwamen. WETTELIJKE VRIJSTELLINGEN. Deze gedachtegang is ten grondslag gelegd aan de wettelijk geregelde vrij stellingen der opgelegde verplichtin gen. De gemoedsbezwaarde werkgever werd ontheven van de verplichting tot het plakken van rentezegels, maar de waarde van deze niet geplakte ze geltjes met een opslag van 25 pet. kwamen voor op de aanslag voor de Rijksinkomstenbelasting. Deze opslag diende voor de extra kosten die ge maakt werden, De vrijstelling van de gemoedsbe- bj™ «aoietien oiLLBuudar, OOK. zwaarde arbeiders betekende niet dat bij U. Koop een pak bij Uw apotheker zijn rechten uit de verzekering teloor of drogist en zorg er voor altijd een gin.gen- Men hieW er rekening mee, paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zS practisch. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook. Door een dienstdoende politie-agent werd in het Coehoornpark te Bergen op Zoom onder het struikgewas Zondag avond een zwerver aangetroffen, die daar reeds van Donderdagavond lag. De man was in deze buurt gekomen en was niet goed geworden. Hij kon niet verder meer lopen en was het park in gegaan, waar toch geen publiek komt. Hij wilde ook niemand lastig vallen deelde hij mee. Met een auto werd de man, een 52-jarige zwerver, zonder vaste woonplaats, naar het politiebureau gebracht waar de ge meente arts hem heeft verbonden en op diens advies werd de man naar het Al gemeen Burger Gasthuis gebracht, waar hjj ter verpleging werd opgenomen. dat na verloop van tijd de arbeider van overtuiging kon veranderen en dan ook de voordelen, welke de wet biedt, wilde genieten. Bovendien kon men bij voorbaat ook niet zijn even tuele weduwe of wezen- uitsluiten, die er mogelijk anders over konden den ken. De practijk heeft de juistheid van dit standpunt bewezen. In de loop der jaren zijn tal van werkgevers en ar beiders tot een andere overtuiging gekomen en werden tal van verleende vrijstellingen op eigen verzoek inge trokken. Geweigerde renten uit hoofde van gemoedsbezwaren werden dan later vaak gaarne geaccepteerd. Het systeem der vrijstellingen we gens gemoedsbezwaren is ook in de andere verzekeringswetten opgeno men. In 1922 in de Land- en Tuin- bouwongevallenwet, in 1928 in de in dustriële Ongevallenwet, in 1930 in de Ziektewet, in 1940 in de Kinderbijslag- breekt dit niet. NIET BIJ DE KINDER BIJSLAGWET! Opmerkelijk is, dat bij de invoering der Kinderbijslagwet de gemoedsbe zwaarde arbeiders van de Invalid! teis- en Ziektewet geen vrijstelling t vroegen van de opgelegde verplichtin gen der Kinderbijslagwet. Velen meenden, dat deze wet niet onder de verzekeringswetten gerangschikt kon worden. In 1941 kwam evenwel de Centrale Raad van Beroep in een des betreffend twistgeding tot de conclu sie, dat de Kinderbijslagwet wel ter dege 'n regeling geeft omtrent een ver zekering. Evenwel erkende dit college het recht van de arbeider om gemoeds bezwaren te hebben tegen de verzeke ringen in de Invaliditeits- en Ziekte wet geregeld, en deze te ontberen bij het verstrekken van kinderbijslag. Het is te verwachten, dat velen der thans nog gemoedsbezwaarde arbei ders tegen ziekte- en invaliditeitsver zekering, ook bij de werkloosheids verzekering geen bezwaren zullen voe len, al staat ook hier in de considerans der wet, dat we te maken hebben met een verplichte verzekering van werk nemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. Ondertussen is het groot aantal ge moedsbezwaarden tegen elke verzeke ring, welke dan ook, zeer sterk geslon ken. Het is te denken, dat na verloop van enige jaren, deze regeling uit de sociale verzekeringswetten kan verdwij nen. Er is wat te zeggen voor de me ning, dat het woord verzekering in onze wetgeving wat frequent gebruikt is, en dat bij Kinderbijslag- en Werkloosheids wet er eerder sprake is van een her- distributie van loon, dan van verzeke ring. en over de grenzen In he. algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is in de nacht van Maandag op Dinsdag de heer van de Klundert uit Oud-Vossemeer, die Zon dagmiddag op de verkeersweg tussen Oud-Vossemeer en Tholen een ongeluk is overkomen, aan zijn verwondingen overleden. Mevr. Hommerson, de echtgenote van de Zaanse journalist, die sedert 6 Mei in gijzeling zit, heeft van de „Amsterdamse Pers" een fruitmand gekregen met een hartelijk briefje er bij. Typistes uit alle delen van het land zullen Zaterdag 21 Juni deelnemen aan een nationale typewedstrijd, welke te Emmen wordt gehouden. De winnares krijgt een portable. „Koning Voetbal" moet betalen. De Hoge Raad heeft gistermorgen het cassa tieberoep van C. D. Homburg, die deze voetbalpools organiseerde en die door de Amsterdamse rechtbank tot boetes van f500 en f250 was veroordeeld, verwor pen. „Opvoeding in dienst van de vrede". Dit is het onderwerp, dat de werkge meenschap voor vernieuwing van opvoe ding en onderwijs van 22 tot 26 Juli in het Oolgaardthuis te Arnhem zal bespre ken. Voorzitter is de heer Kees Boeke. Jaarlijks sterven in België 13.000 per sonen aan kanker of andere kwaadaar dige gezwellen. Aldus heeft de algem. secretaris van het Belgische Nationale werk ter bestrijding van de kanker me degedeeld. Meer dan 2000 arbeiders van de B.O. A.C. zijn op het vliegveld London Air- port een langzaam-aan-actie begonnen uit protest tegen de weigering 30 shilling loonsverhoging toe te kennen voor ge schoolde arbeiders. Op andere vliegveld den wordt nog vergaderd over te nemen besluiten. LUISTEREN. Ik ben een uitzondering in deze wereld. Niet omdat ik iets bijzonders presteer want ik heb het buskruit niet uitgevonden en gelukkig ook de atoom bom niet. Ik ben niet de geestelijke vader van een of ander groots praduc- tiviteits-opvoerings-plan en ook wek ik de mensen niet op om zuinig te zijn en te sparen. Ik ben geen lid van de gemeenteraad en geen lid van de kerkeraad, niet eens bestuurslid van een mannenvereniging of van een zangclub. Niets van dat alles. Ik ben maar een doodgewoon mens, ga 's och tends naar mijn werk, heb 's middags een uurtje vrij om te eten en werk 's avonds wel eens langer dan goed voor me is. Ik heb een vrouw en kin deren, waar ik veel van houd, maar die ik toch zo af en toe wel eens een grote mond geef meestal als ik van mijn baas een grote mond gehard heb. Och ja, wat dat alles betreft ben ik precies zoals U! Toch ben ik een uitzondering. Want ik zie graag mensen en ik luister graag naar mensen. Is dat niets bijzonders? Toch wel, want U kunt van mij gerust aannemen, dat er niet veel mensen zijn in deze wereld die werkelijk kun nen luisteren. Kijk, er loordt in deze wereld ontzettend veel gepraat. Laten we aannemen dat naar de helft van dat gepraat helemaal niet geluisterd wordt, dan blijft de andere helft toch nog over. Maar.... hoe wordt naar dat gepraat geluisterd? Hoe luistert U naar 't gepraat van een ander? als het gesprek U niet interesseert luistert U met een half oor, uit beleefdheid en als er van U verwacht wordt dat U lacht trekt U Uw gezicht in een be leefde glimlach! En als U wel geïnte resseerd bent in het gesprek dan luis tert Ueerst overleggend wat U er tegenin zult brengen en dan met ongeduld omdat U nu ook wel eens aan het woord wilt komen. Want ont ken het maar niet: U bent er vast van overtuigd, dat wat U te zeggen hebt heel wat belangrijker, heel wat spits- voudiger, heel wat intelligenter is dan hetgeen wat U moet aanhoren. Is dat overdreven? Luistert U b.v. met genoegen 's Zondags naar Uw dominee zonder de lust zelf iets te zeggen (behalve dan na kerktijd aan de koffie!) en kunt U genieten van een spreker op de een of andere ver gadering? Dan moet ik U weer een illusie ontnemen: U luistert met ge noegen omdat er in Uw onderbewust zijn de gedachte leejt, dat U het ook altijd zo gedacht hebt. Daardoor bent U gevleid en daarom „luistert" U! Weet U wat luisteren werkelijk is? Niet alleen jezelf in de gedachtengang van de spreker verplaatsen, maar je helemaal in de plaats van de spreker verplaatsen. Al toehorend voelen zoals hij voelt, als het ware met zijn hart en met zijn gedachten de woonden met hem meekiezend, je eigen persoonlijk heid verliezen in de zijne. Kijk, dat is luisteren en dat is een uitzonderlijk mens, die dat kan. Maar.zo te kun nen luisteren is niet vofdoende. Het is maar pas een begin. Want daarna komt het moeilijke: al het gehoorde in jezelf te rangschikken, te ontleden en er wijzer van te worden. Stil kun nen zitten en luisteren is één stil kunnen zitten en het met een open hart overpeinzen is twee. Wie kan dat? Alleen maar een DAGDROMER. Voortaan zal elk schip, dat de ha ven van Hamburg bezoekt, een fees telijk welkom en uitgeleide ontvangen bij de ingang van de haven. Men wil deze ou/de Hanzestad „de beleefdste havenstad ter wereld" maken. Het plan stamt van Otto Behnke, eigenaar van een havencafé, en „Han sen", een officiersclub van de koop vaardij, hielp hem dit te verwerkelij- ken. Wanneer een schip de haven nadert, wordt zijn nationale vlag aan een mast bij de ingang van de haven gehesen en uit luidsprekers zal het uolkslied klinken van het land, waar dit schip thuis hoort. Vervolgens zal een Duitse ex-zeeman het schip door de luidspre ker in het Duits en Engels begroeten. Tenslotte wordt het lied „Hamburg, stad aan de Elbe" gespeeld. Bij het vertrek vindt dezelfde plechtigheid plaats. Diaconale buitenconferentie op Woudschoten Vanwege de federatie van diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk wordt van Maandag 7 Juli tot Woensdag 9 Juli a.s. de vijfentwinstigste diaconale buitenconferentie gehouden op Woud- schoten. Ds K. O. Finkensieper uit Zetten zal spreken over „De zorg voor het ver weesde, verwaarloosde en misdeelde kind". Voorts spreekt ds G. van Veld huizen uit Rotterdam over „De domi nee en de diaken". „Da diaken en de dominee" luidt een causerie door dia ken A. J. Rotteveel te 's-Gravenhage. i'i j Voor de wachigeldverz hen de bedrijfsver deze percentages verhogen

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3