Russisch protest tegen militaire patrouilles op de weg Berlijn-Helmstedt Koning Talal van Jordanië lijdt aan krankzinnigheid k SNIPPER NIEUWSk Sociale wetten en loonbelasting jagen werkgevers op hoge kosten Tamme behandeling van beruchte Pander-kwestie in Eerste Kamer De vervoerstarieven over de Wester Schelde noodzakelijk Brood 1 cent duurder fPROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Radio-Berlijn blokkeert zichzelf Acheson wil spoedige bekrachtiging van Conventie van Bonn door de Ver* Staten Gaat Noord-Atlantisch ver drag voor 50 jaar gelden? Skyrocket vloog op hoogte van 23 km. Truman wil besiagieggen op de staalindustrie Margarineprijs verlaagd Pagina 1 Uitgave s aychttag „èeeuwscli Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. M, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.1 traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8 JAARGANG No. 2193 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 11 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4,18 u., onder 21.03 u. Maan op 0.02 u., onder 9.14 u. Hoogwater Donderdag 12 Juni: Vlissingen: 4.51 u. 2.32 m., 17.12 u. 2.14 m. Terneuzen: 5.23 u 2.49 m., 17.45 u. 2.32 m. Wemeldinge: 6.43 u. 1.94 m., 19.09 u 1.71 m. Zierikzee: 6.29 u. 1.68 m., 18.50 u. 1.47 m. Er doen zich nieuwe moeilijkhedep voor in de situatie rond Berlijn. De Russen hebben gisteren geëist, dat bet patrouilleren van militairen van de Westelijke geallieerden op de autoweg HelmstedtBerlijn onmiddellijk zal worden stopgezet. RadioBerlijn, het onder Russische controle staande radio station, dat sinds gisteren niet langer door de Britten wordt geblokkeerd, heeft nu zichzelf geblokkeerd. Men vermoedt, dat zij, die zich in het gebouw bevinden, nog geen instructies hebben ontvangen,... In een brief van het hoofd van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, die gericht is aan de wnd. Amerikaanse hoge commissaris in W. Duitsland, wordt de eis gesteld, dat de Amerikanen onmiddellijk het zenden van militaire patrouilles zullen staken. Het Amerikaanse protest tegen het aanhouden der patrouilles wordt door de Russen verworpen. Inmiddels houdt de stroom van vluchtelingen, die na de verscherping van de controle aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland toch proberen een veilig heenkomen in het Westen te zoeken, aan. Een boer uit Beieren is daarbij door de Oostduitse politie neergeschoten. Kanselier Adenauer heeft alle departementen van de West- Duitse regering opdracht gegeven, meer en grotere bestellingen te plaat- Volgens gezaghebbende bron in Londen is het waarschijnlijk, dat de looptijd van het Noordatlantisch ver drag zai worden verlengd van 20 tot 50 jaar. Volgens art. 13 van het ver drag kan ieder der veertien onder tekenaars In 1969 zijn lidmaatschap opzeggen. De stoot tot officiële verlenging van het verdrag zou zijn gegeven door Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Naar verluidt is de bedoeling der verlenging de levensduur van het verdrag gelijk te maken aan die van het E.V.G.-ver- drag. (Dit is een succes voor minister Stikker, die altijd geijverd heeft voor een gelijke looptijd van het Noord- ..tlantisch en het E.V.G.-verdag). MAC ARTHUR IN DE POLITIEK Generaal Mac Arthur heeft een uit nodiging van de Nationale republikein se partijconventie aanvaard om de ope ningsrede te houden van de bijeen komst van deze conventie. In de V.S. wordt aan deze zaak veel belang gehecht, omdat de openingsrede wordt beschouwd als de „sleutel-toe spraak", hetgeen belangrijk is voor de geest, waarin de conventie wordt ge houden. Het aanwijzen van Mac Ar thur is een overwinning voor de vol gelingen van senator Taft, de republi keinse candidaat voor de komende presidentsverkiezingen. Menselijk hoogterecord. Van officiële Amerikaanse zijde is ver klaard, dat Bill Bridgeman, een testpi- lool van de Amerikaanse marine, in een Skyrocket een hoogte van 23.7 kilometer heeft bereikt, de grootste hoogte, ooit door een mens bereikt. Het toestel had een radar-foto-instal latie aan boord. De Skyrocket werd op een hoogte van 11.000 meter uit 't bom- inenruim van een Superfort losgelaten. Op de maximum-hoogte vloog de Sky rocket horizontaal en bereikte hierbij waarschijnlijk een snelheid van 2000 kilo meter per uur. BUI Bridgeman, die al eerder van zich heeft doen spreken door het maken van een recordvlucht in een Skyrocket, en kele jaren geleden, had ditmaal, na vrij- geKomen te zijn van 't Superfort, slechts tien seconden nodig; om de geluidsbar rière te doorbreken. Hij had op dat ogen- bini, in verband met hoogte en tempe ratuur, een snelheid van ongeveer 960 kilometer per uur. Spoedig daarna schoot de Skyrocket met een vaart van 1600 küometer per uur door de lucht. Bridge man stuurde zijn toestel aanvankelijk on der een hoek van 65 graden omhoog. Vier raketten stuwden het vliegtuig opwaarts. Terwijl de snelheid toenam liet Bridge man het toestel nog sterker stijgen, om de gewenste hoogte te bereiken. Daar aangekomen het de piloot de Skyrocket m horizontale richting over gaan, ten einde een nog grotere snelheid te kun nen bereiken. Drie minuten nadat de Skyrocket het huperfort had verlaten waren de drie ton brandstof verbruikt. Bridgeman zette een lange glijvlucht in en maakte een volmaakte landing. sen in WestbeUijn ter versterking van het economische leven in het stadsdeel. CONVENTIES VAN BONN. Bonn zal in de komende weken weer het centrum worden van politieke be drijvigheid. De Westduitse senaat zal op 20 Juni beraadslagen over de con venties van Bonn. Een tveek later, op 27 Juni, zal de Bondsraad zich beraden over het E.V.G.-verdrag. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft in de V.S. gepleit voor een zo spoedig mo gelijke bekrachtiging door de Verenig de Staten van de met Westduitsland gesloten conventie van Bonn. SOWJET-UNIE VERWERPT ONTWAPENINGSPLAN De Russische gedelegeerde in de ontwapeningscommissie van de V.N., Jakob Malik, heeft medegedeeld, dat de Sow jet-Unie het Westelijke voorstel om maxima te stellen aan de strijd krachten der grote mogendheden, ver werpt. Volgens de Russen is het voorstel onpractisch en zijn de luchtmachten en de atoomwapens der betrokken landen niet in aanmerking genomen. Het Wes telijke voorstel kwam hierop neer, dat de grote mogendheden hun strijdkrach ten onmiddellijk met een derde zouden verminderen. MOTOR VOETBALWEDSTRIJD TE GOES Nieuwe tak van sport Op Zaterdag 21 Juni a.s. wordt 's avonds op het gemeentelijk sportter rein te Goes een motorvoetbalwedstrijd gespeeld. Het is de eerste maal, dat een dergelijke wedstrijd in Zeeland wordt gehouden en de organisatie is in handen van de M.C. „Inter-Scaldes". Motorvoetbal wordt reeds jaren lang in Amerika, Frankrijk, België en Duits land beoefend. Vooral in Frankrijk, waar het spel reeds 20 jaar in zwang is, en een groots opgezette landelijke competitie wordt verreden, is het spel .bijzonder populair. Ook in ons land mag motorvoetbal zich in een steeds groeiende belang stelling verheugen en er bestaan reeds vijf teams in ons land, die regelmatig tegen elkaar uitkomen. Twee daarvan komen nu naar Goes om met elkaar de strijd aan te binden. Motorvoetbal wordt gespeeld op een normaal voetbalveld. De teams bestaan uit vijf spelers, t.w. een doelverdediger, een aehterspeler en drie voorwaartsen. Alle motoren hebben een maximum cylinderinhoud van 125 cc en zijn uit gerust met een speciale beugel voor het meevoeren van de bal. Een wed strijd duurt drie maal 20 minuten met twee pauzes. Op de helft van de tweede speelperiode wordt van doel gewisseld. Alle spelers hebben een rugnummer. De bal heeft een middellijn van 40 cm. Evenals bij gewoon voetbal mag de bal met alle delen van het lichaam gespeeld worden, behalve met handen en armen. De spelregels zijn verder bijna gelijk aan die van het gewone voetbal en slechts op enkele punten gewijzigd en aangepast aan deze sport. KROONPRINS HOESSEIN ZAL HEM OPVOLGEN Uit Amman wordt vernomen, dat koning Talal van Jordanië nooit meer in staat zal zijn tot regeren en de regentschapsraad voor hem het bewind zal blijven voeren tot kroonprins Hoessein over elf maanden 18 jaar wordt en tot koning kan worden uitgeroepen. De ministerraad heeft dit besluit ge nomen, na uit Parijs en Lausanne berichten te hebben ontvangen, dat de toestand van de vorst steeds ernstiger wordt. Koning Talal lijdt aan schizo phrenic. SAMENZWERING IN PERZIE ONTDEKT Dinsdag zijn in Teheran vijf kolonels van het Perzische leger gearresteerd op beschuldiging van samenzwering om ae regering van dr Mossadeq omver te werpen. De samenzweerders zouden in verbinding hebben gestaan met de communistische Toedeh-partij, die in Perzië buiten de wet is gesteld. De Sjah, die met vacantie is, zou met spoed naar Teheran zijn teruggereisd. PROF. ROLIN PLEITTE VOOR PERZIE Het Internationale Hof te Den Haag, aat de competentiekwestie in het Brite—iraanse oliegeschil behandelt, neeit gisteren het pleidooi van de ad- ocaat der Xraanse delegatie, prof. Roün aangehoord. Hij zei o.m., dat «an het volste recht heeft opschorting 9® zaak te vragen, omdat de Vei- gheidsraad het geschil nog altijd in behandeling heeft De koning heeft plotselinge uitbar stingen van woede, waarbij hij hevig uitvalt tegen zijn medewerkers en be weert, dat men samenzweert om zijn gezag te ondermijnen. De aanvallen, die worden afgewisseld met lange pe rioden waarin de koning volkomen normaal is, gaan dikwijls vergezeld van neerslachtigheid en uitingen van onverantwoordelijkheid. Zo is het ver scheidene malen gebeurd, dat de ko ning zonder geleide te paard door de hoofdstraat van Amman reed, gevolgd door honderden schreeuwende straat jongens, die poogden het wild steige rende paard bij te houden. Bij andere gelegenheden sloot de vorst zich uren lang in een kamer van het paleis op, waarna hij plotseling te voorschijn kwam en de leden van zijn hofhouding er van beschuldigde tegen hem samen te spannen. Volgens officiële regeringskringen tast men volkomen in het duister om trent de bedoelingen van de koning. Hij zal met de hem verschuldigde eer bied worden ontvangen als hij terug keert, doch hij zal dan in alle opzichten het leven leiden van een particulier, die onder, medische behandeling is. DE KONINGIN EN PRINS. Prins Hoessein van Jordanië is uit Zwitserland naar Londen terugge keerd. De koningin zou zich onder een schuilnaam verborgen houden. Naar verluidt heeft zij Maandag de consul- generaal van Engeland in Geneve ont vangen. Prins Naif, broer van koning Talal en medestander van de koningin, zou zich op weg naar Zwitserland be vinden. Koning Talal bevindt zich nog steeds in een hotel te Lausanne. Hij weigerde een Jordaanse afgezant te ontvangen. Te Lausanne wordt vernomen, dat koningin Zain onder behandeling van een Zwitserse vrouwenarts staat. Zij zou koning Talal niet willen ontmoe ten voor zijn toestand is verbeterd. Zij zou bereid zijn met de koning naar Jordanië terug te keren indien hij er in toestemt zich daar onder genees kundige behandeling te stellen. Koning Talal zou hebben verklaard, dat er een samenzwering bestaat om hem van de troon te stoten en in een kliniek gevangen te houden. A Tegen de 22-jarige Piet de Bruin, die in Mei 1951 een bedrag van 113.000,verduisterde als ambtenaar bij publieke werken te Amsterdam, is gisteren vier jaar met aftrek geëist. Zoals bekend, was hij enige tijd in het buitenland voortvluchtig, doch kon te Marseille worden aangehouden. In een kerk te Nijmegen is een inbraak gepleegd. Ondanks het feit, dat alle kasten werden opengebroken, namen de inbrekers alleen de fiets van de do mineeszoon mee. De K.L.M. zal tus sen 12 en 22 Juni 20 renpaarden van de Aga Khan van Ierland en Frankrijk naar de Ver. Staten vervoeren. In de eerste drie maanden van dit jaar is aan deviezen door het vreemdelin genverkeer bijna 27 millioen ons land binnengekomen. In Rotterdam is een 45-jarige betonijzervlechter door zijn 30-jarige schoonzoon met een zak mes gestoken. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. ZIERIKZEE KAN WONINGEN BOUWEN Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering is medege deeld, dat op de Nat. Woningbouw leningen ten behoeve van Zierikzee is ingeschreven tot een bedrag van 259.125,Voorts is door de Levens verzekeringsmaatschappijen via de bank van Ned. Gemeenten een lening aan Zierikzee toegezegd van 35.000, Het zal de gemeente nu mogelijk zijn om het toegewezen bouwvolume van 26 woningen te realiseren. PREMIER MENZIES IN NEDERLAND. Uitnodiging voor Koningin Juliana voor officieel bezoek aan Australië? Gisteren zijn de minister-president van Australië, de heer Robert Men- zies en zijn echtgenote, vergezeld door de heren Allan Watt en Allen Brown, komend van Londen, op Schiphol aangekomen. Omdat het toestel veel te laat was, kon de heer Menzies de aanwezige journalisten slechts kort te woord staan. De heer Menzies vertelde, dat hij zeer ingenomen is met de Nederland se emigranten. „Er zijn geen betere". Toen filmmensen hem verzochten iets dichter bij de camera te komen, zei de heer Menzies: „Ik ben een ver legen man, ik ben een politicus" en stapte meteen in de gereedstaande auto, waarmee hij naar Den Haag vertrok. Vanmiddag zal hij op uitnodiging van H. M. de Koningin de lunch ge bruiken op het paleis Soestdijk. Voor de aankomst van de Austra lische minister-president deed het ge rucht de ronde, dat hij H. M. de Koningin zal uitnodigen een officiëel bezoek aan Australië te brengen. Toen hem hiernaar werd gevraagd aarzelde hij een ogenblik en zei toen: „Daar kan ik niets over mededelen". MILLIOENEN KUNNEN WORDEN BESPAARD VEREENVOUDIGDE ADMINISTRATIE VOORGESTELD Om te voldoen aan de voorschriften, die zijn gegeven door het ministerie van Financiën en Sociale Zaken betreffende de administratie voor de loon belasting en de sociale wetgeving, wordt van de werkgevers gevraagd om niet minder dan 60 kolommen in te vullen. Er is door allerlei maatregelen een onhoudbare toestand ontstaan, waaraan vermoedelijk binnen niet al te lange tijd een einde zal komen. Een door de ministers van Financiën en Sociale Zaken ingestelde commissie heeft vereenvoudigingen voorgesteld, die voor de ongeveer 400.000 werkgevers een besparing van miliioenen guldens betekent. Eén handeling minder betekent schillen tussen het begrip loon (met reeds een besparing van zeven en een half millioen. De heffingen, die de commissie in haar onderzoek betrok, berusten op de ongevallenwet, de land- en tuinbouw- ongevallenwet, de ziektewet, kinder bijslagwet, ziekenfondsenbesluit, werk loosheidswet, besluit op de loonbelas ting en vereveningsheffing. COÖRDINATIE. Een coördinatie kan leiden tot be langrijke vereenvoudiging, zonder dat aan de strekking van de heffingen te kort behoeft te worden gedaan. Zo stelt de commissie voor om alle ver- MINISTER IN 'T VELD NIET IN BOETEKLEED WONDERLIJKE MINISTERIELE VERDEDIGING (Van onza parlementaire redacteur). Minister in 't Veld is er gistermiddag in de Eerste Kamer heel wat beter afgekomen, dan destijds aan de overzijde van het Binnenhof, toen hij de beruchte Pander-kwestie verdedigde. Ook nu weer zeiden alle sprekers, de aantasting van het budget-recht zeer hoog op te nemen, maar een motie, die een ogenblik in de lucht hing, werd niet ingediend. De Eerste Kamer keurde de aankoop van het pand goed, met 33 tegen 8 stemmen. Tegen waren alleen de A.R. en de C.P.N. Men weet dat de bewindsman des tijds magazijnruimte van de fa. Pander heeft gekocht, zonder goedkeuring van de Staten-Generaal. Minister in 't Veld zei, dat de heftige aanval van de Tweede Kamer voor hem* onverwachts kwam. Hij gaf toe, dat daarom zijn verdediging niet al te sterk was. Hoe wel er ontegenzeggelijk verzachtende omstandigheden aan te voeren zjjn, blijft de ernstige aantasting van het budgetrecht bestaan. Ook deze keer heeft de minister het boetekleed niet aangetrokken. Integen deel, hij leverde, zoals de heer Kraay- vanger (K.V.P.) zei, „Een proefschrift over de overschrijding van het budget recht". Zelfs betoogde de minister, dat de Tweede Kamer meer dan eens haar perken te buiten is gegaan. Het was een wonderlijke verdediging. Uitvoerig betoogde de minister, dat er geen principieel verschil bestaat tussen het overschrijden van het bud get en het uitgeven zonder goedkeu ring van de volksvertegenwoordiging. Dit eerste gebeurt ih honderden geval len, zo zei hij. De zaak Pander is daar om niets bijzonders. GEEN MOTIE. De heer Wendelaar (V.V.D.), liet om onbegrijpelijke redenen zijn motie achterwege. In eerste instantie nam hij echter reeds de zwakste positie in, door te verklaren voor het wetsontwerp te zullen stemmen, aangezien hij het eens was met de zakelijke inhoud daarvan. Een andere houding namen de A.R.- Kamerleden aan. De heer Tjalma vond illegale verbouwing, de afkoopsom van 25.000,en het aantasten van het budgetrecht zo ernstig, dat hij onmo gelijk voor het ontwerp kon stemmen. EXPLOITATIETEKORT MOET VERDWIJNEN Invoering van maandabonnementen wordt overwogen Op vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Kramer (Arb.), naar aanleiding van het voornemen der regering om voor de veerdiensten over de Westerschelde nog deze zomer weer een volledig tarief in te voeren heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat de regering van plan is, voor de veerdiensten over de Westerschelde nog deze zomer weer een volledig tarief in te voeren, zodat dan alle personen en ook voor rijwielen zullen hebben te betalen. In verband met de toestand van 's lands financiën is verdere inperking van de sinds de bevrijding enorm ge stegen en gestadig groeiende exploita tiekosten van de veren over de Wes terschelde noodzakelijk. Een spoedige invoering van nieuwe tarieven, die van de thans geldende in zover verschillen, dat het tarief voor passagiers in de eerste klasse hoger wordt dan het gel dende en dat voor het tot dusver kos teloze vervoer van passagiers in de tweede klasse, van rijwielen en van motorrijwielen zal moeten worden be taald, komt met het oog daarop ge wenst voor. Als richtlijn voor de tarie ven voor de passagiers dient te worden aangehouden, dat de tarieven voor de tweede klasse niet hoger worden dan die voor vervoer met openbare ver voermiddelen, zoals bus, trein, over afstanden, gelijk aan de vaarafstanden der veerboten. Ten einde te voorkomen, dat deze maatregel de passagiers, die regeima- Geslaagd aan de Middelburgse Handelsavondschool Voor het eindexamen der Middel bare Handelsdagschool met 4-jarige cursus te Middelburg slaagden: Maria P. Annot, Oostkapelle; Z. C. v. Dam me, Kortgene; A. J. Dek, Kruiningen; L. de Hamer, Arnemuiden; H. F. Geer vliet, Marianne de Leeuw, E. A. L. Peek, allen te Middelburg. Afgewezen geen. tig van één der bedoelde veren gebruik maken, op groot financieel nadeel zou komen te staan, zal de mogelijkheid tot het nemen van maandabonnemen ten worden geopend. Omtrent een en ander is nog overleg gaande met G.S. van Zeeland. Aangezien het exploitatieverlies voor het lopende jaar volgens raming meer dan 2.000.000 zal bedragen, wordt het niet verantwoord geacht met de invoe ring der bedoelde nieuwe tarieven te wachten, totdat de Kamer in October weer bijeen, zal zijn. Vlissingen verslaat Middelburg In het kader van de Vlissingse sport week is gisteravond een hockeywed strijd gespeeld tussen een Vlissingse en een Middelburgse combinatie. De Vlissingers hadden verreweg het beste van het spel en wonnen met 3 1 door doelpunten van de heren Kol- sten, Grondveld en Vos. Voor Middel burg werd gedoelpunt door Francken. Er bestond voor deze overigens aan trekkelijke wedstrijd maar matige be langstelling. DE BILT ZEGT Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krach tige Westelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen. Eén van de handigheidjes, waarmee de minister zich uit dit netelige geval wil de draaien, was de restauratie van het huis „Ten Bosch". De gelden, daarvoor gevoteerd, zijn bijna op. Wat nu, vroeg hij zich af. Moet ik eerst een ontwerp indienen om de gelden aan te vragen, of kan ik evengoed doorgaan met de verbouwing. In het eerste geval moet ik de res tauratie stopzetten. Dat kost natuurlijk extra geld. De Kamer ging daar wij selijk niet op in. De rest van de middag en de avond werd gevuld met de herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale ver zekering. Na de uitvoerige debatten in de Tweede Kamer kon de senaat hier over geen nieuw licht laten schijnen. Het geheel werd aangenomen met P.v.d.A. en Communisten tegen. President Truman is Dinsdag voor een verenigde vergadering van het congres verschenen om te verzoeken om een wetgeving, die hem in staat zal stellen beslag te leggen op de staal industrie en de staking te stuiten, die reeds meer dan een week duurt. De president verzocht het congres snel te handelen, daar de kwestie van vrede of oorlog op het spel staat en staal een vitale factor in deze is. Truman zeide machtiging te wensen om de staalfabrieken op te vorderen en te exploiteren totdat de industrie en de vakbeweging haar geschil over lonen e.d. hadden bijgelegd. Een meerderheid van het opperge- rechtshof had verklaard, dat de presi dent niet de maatregelen kon nemen, die hij nodig achtte. Zij had echter zeer duidelijk verklaard, dat het congres dit wel kon. Daarom was het thans de plicht van het congres aan een uiterst ernstige toestand het hoofd te bieden, aldus besloot Truman. De senaat heeft president Truman verzocht gebruik te maken van de wet van Taft en Hartley en voortzetting van de staalstaking door de rechter te laten verbieden. De resolutie werd ingediend door de democratische senator Harry Burd en met 49 tegen 30 stemmen aangenomen. Tevoren had de senaat met 68 tegen 12 stemmen een voorstel verworpen om stakingen in essentiële industrieën gedurende 120 dagen te verbieden en inbeslagneming toe te staan indien een van beide partijen de voorwaarden tot bijlegging verwerpt, zoals voorgesteld door een regeringsraad. DE ONGEREGELDHEDEN OP KOJE Naar aanleiding van de ongeregeld heden, die zijn voorgekomen in het krijgsgevangenkamp te Koje, is door Amerikaanse officieren verklaard, dat bewijsmateriaal was gevonden, waar uit bleek, dat de communisten plannen hadden gemaakt om de kampleiding uit te schakelen. Er is een twaalf meter lange tunnel ontdekt, die leidde van de afdeling, waar de ongeregeldheden plaats von den, naar een andere afdeling. De aanleg van Amerikaanse militaire werken De commissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Dinsdag machtiging verleend om 2.758.318.000 dollar te be steden voor de aanleg van militaire werken in het boekjaar, dat 1 Juli a.s. begint. Dit is ongeveer 269 millioen dollar minder dan het bedrag, dat president Truman had gevraagd. De post voor het aandeel der V.S. in de aanleg van Europese vliegvelden voor de N.A.V.O. werd met 250 millioen verminderd. uitzondering van de loonbelasting) te laten vervallen. De verschillen tussen het loonbegrip voor de premieheffin gen krachtens de sociale verzekerings wetten en de vereveningsheffing ener zijds en het loonbegrip voor de loon belasting anderzijds worden beperkt. Aanbevolen wordt voorts overeenstem ming te brengen in de bepalingen be treffende de betalingstermijnen e.d. Burgemeester Boikestein ere-voor- zitter van Veilig Verkeer Middelburg e.o. Mr. dr. N. Boikestein, burgemeester van Middelburg, is benoemd tot ere voorzitter van de Ver. „Veilig Verkeer Middelburg, e.o.". Zijn installatie, die aanvankelijk zou geschieden in de be stuursvergadering van Dinsdagavond, kon wegens uitstedigheid van de nieuw benoemde ere-voorzitter, niet door gaan. Hij zal nu op de volgende bijeen komst worden geïnstalleerd. De voorzitter, de heer E. Visscher, deelde mee, dat er bij de vereniging geklaagd is, dat op de voetpaden van de bolwerken door de jeugd wordt ge fietst. Bevoegde instanties zullen hier op worden attent gemaakt. Van de 429 leerlingen der lagere scholen, die aan het verkeersexameli in Middelburg op 28 Mei j.l. hebben deelgenomen, zijn er 266 geslaagd. Voor de besten der geslaagden zal de vereniging speciale emblemen ter beschikking stellen. De uitreiking der diploma's zal plaatsvinden op 18 Juni a.s. des middags om 2 uur in „De Ver genoeging". Vanwege de vereniging zal ook in Middelburg binnenkort verkeersonder- wijs worden gegeven aan militairen, als daartoe de behoefte en de mogelijk heden bestaan. Engelands eerste atoombom wordt vervoerd Het Britse vliegdekschip „Campania" met aan boord de eerste, in Groot- Brittannië vervaardigde atoombom, is, vergezeld door het fregat „Plym" uit de Britse oorlogshaven Portsmouth naar het tachtig kilometer ten Noord- Westen van Australië gelegen onbe woonde eiland Monte Bello vertrok ken, waar de bom tot ontploffing zal worden gebracht. VOORSTEL VAN PAUL VAN ZEELAND De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft te Parijs voorgesteld in Europa en de V.S. een lening uit te geven voor de financiering van de defensie-uitgaven der landen van de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. De maximumprijs voor het volks brood wordt met ingang van heden 11 Juni met één cent per brood van 800 gram verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) witbroodprjjs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Deze verhoging is een gevolg van de wijzigingen in de C.A.O. voor de werknemers in het bakkersbedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en het invoe ren van een bedrijfspensioen. De kos ten van de bereiding van het brood zijn daardoor gestegen. Ter compensatie van de hieruit voortvloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producten van margarine, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van 11 Juni af acht cent per kilogram goedkoper af te leveren. Deze prijsverlaging zullen de fabrikanten ook kunnen geven over de afleveringen aan de detailisten, welke zijn verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, teneinde de verlaagde prijs terstond aan de consument ten goede tedoen komen. ALKMAAR HEEFT EEN NIEUWE BRUG. Gistermiddag heeft minister H. H. Wemmers door het overhalen van een handle het mechanisme in werking gesteld, dat het zware dek van de nieuwe Friese brug te Alkmaar deed neerdalen. Vooraf was op het stadhuis een officiële bijeenkomst gehouden, waar burgemeester Wytema het woord voerde. Een generatie lang, aldus de burgemeester, was de oude brug een brug der zuchten en een zorgen kind van heel Noordhollands noor derkwartier. Deze brug dreigde Alk maar onpopulair te maken, want zij belemmerde in grote mate de vesti ging van industrie en de economi sche ontwikkeling van deze streek. Alkmaar is dankbaar, zo zei hij voorts, doch niet voldaan, want het wachten is nog steeds op de tunnel te Velsen. Hij bracht in dit verband dank aan de minister voor alles wat hij in deze voor het gewest Noord- Holland boven het Noordzeekanaal heeft gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1