ZE DO Uit Zetlcuicb Mtedeti. D Ylitiiw-tyeó van aJUL& Eilanden Een tie Er wordt een grote fruitoogst verwacht* 7 holen Lectuurinzameiing militairen uitstekend geslaagd. Personeelsreglement van de Kamer van Koophandel. C CSU Middelburg. Goes. Zierikzee. Wielerkampioenschap voor amateurs en nieuwelingen. GEMEENTERADEN Direct klinker er Dinsdag 10 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Naar lager prijsniveau in fruitteelt? Veiling te Kapelle-Biezelinge had gunstig jaar. Zoals gewoonlijk op de voorjaarsvergadering van de Veiling „Kapelle- Biezelinge en Omgeving" heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldiuge zich ook Zaterdag in zijn openingswoord op deze vergadering, bepaald bij de oogst- en afzetvooruitzichten van fruit. Zoals de zaken op het ogenblik liggen moet er in de fruitteelt het komend seizoen rekening gehouden worden met een lager prijsniveau dan het vorig jaar. De oogstvooruitzichten zijn zeer gun stig. Voor verschillende rassen is het zelfs nodig dat ze gedund worden. Ook dit brengt weer extra kosten met zich mee. Daarnaast zijn de afzetvooruit zichten minder gunstig. Niet alleen zal de oogst in eigen land groot zijn, maar ook die in het buitenland. Dan is het vooral de drastische invoerbeperking van Engeland die van invloed zal zijn op ons prijsniveau. Toch kunnen we, dank zij de grote vakbekwaamheid, dank zij de mechanisatie in de bedrij ven en vooral ook dank zij onze sterke Organisatie, proberen de moeilijkheden ^et hoofd te bieden, aldus de heer lekker. Bij de mededelingen zei de voorzit ter, dat voor de aardbeien-aanvoer een regeling is getroffen die een vlotte verwerking van de aanvoer beoogt. Ook ging hij uitvoerig in op het vraagstuk van de minimumprijzen. Voor de aardbeien als eerste product uit de fruitsector is deze thans tot stand gekomen. Een regeling als deze is echter erg moeilijk. Engeland, onze voornaamste afnemer van aardbeien- pulp, heeft de invoer hiervan met minstens 40 pet. verlaagd. Er werd een aardbeien-oogst verwacht tussen 23 en 80 millioen kg. Door de grote droogte zal deze nu wel lager zijn. De heffing van 4 cent per kg. voor het minimum- Erij zenfonds bestaat uit 2 cent nor- ale heffing en 2 cent risico-heffing. Als de doordraai meevalt kan deze laatste heffing worden gerestitueerd. Gunstig resultaat in 1951—'52. Door de directeur, de heer A. D. Snoep, werd rekening en verantwoor ding uitgebracht over het afgelopen boekjaar. Er kon ruim worden afge schreven en het netto batig saldo be droeg f36.197,26. De heer Chr. Nieuwenhuize advi seerde namens de financiële commis sie tot go'edkeuring van de rekening. Tot leden van deze commissie wer den benoemd de heren Chr. Nieuwen huize te Biezelinge en D. de Bruin te Kruiningen. Tot plv. lid de heer J. Ganseman Wisse te Kapelle. Verder besloot de vergadering de contributie 1952 vast te stellen op f 1. De provisie voor leden werd vastgesteld op: Kleine veiling 5 pet., grote veiling 3 pet. en boomgaarden 3 pet. Niet-leden zullen 8 pet. provisie meer betalen. Koeltarieven en fusthuur voor kwekers verhoogd. Voorts deelde de voorzitter mede, Men schrijft ons: In de afgelopen maan den is vanwege de Prov. Commissie Zee land van het C.J.M.V. in heel Zeeland een inzamelingsactie gehouden van lec tuur voor onze militairen. Nu deze actie definitief beëindigd is kan gezegd worden dat deze alleszins is geslaagd. C.J.M.V.- afdelingen uit alle delen van Zeeland hebben aan de actie deelgenomen en het resultaat is, dat tussen 4 en 5000 kg. lec tuur werd ingezameld, benevens enkele honderden boeken. Gezien het gemiddeld aantal aanvragen van militairen om lec- tuur-pakketten, betekent dit dat de inge zamelde hoeveelheid voor plm. 2 jaar toe reikend is! Aan alle gevers, geefsters en medewer kers, die dit mooie resultaat hebben hel pen bereiken, wordt mede namens onze militairen, van harte dank gebracht. Vertrouwd wordt dat thans wederom vele militairen van de gelegenheid ge bruik zullen maken een 3-kg. lectuur- gakket aan te vragen bij het C.J.M.V., ingel 58, Amsterdam-C. dat de koeltarieven voor het komend seizoen verhoogd zullen worden van 1 op 1,3 cent*per kg. per maand voor de gewone koelcel. Voor de gascel moet lYa cent per kg. per maand be taald worden. De fusthuur voor kwekers is met ingang van Maandag 9 Juni vastge steld op 6 cent per week voor de grote en halve fruitkist. Voor bushels en kratten zal de huur dan 3 cent per week bedragen. SCHEEPSTIJDINGEN HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 8; PAMOVIS van Antwerpen; FANNY BRUNNER van Gent; G. SADIKOGLU van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 9: PAMOVIS naar zee. Gepasseerd naar Antwerpen 9: RAKI van Ara- 6teidam; VIKING van Rotterdam; TERSCHEL LING van Lagos; SUMATRA van Londen; VROUWENPOLDER van Oporto; LENI van Lijsekill; ANTILOPE van zee; JAGERSFON TEIN van Southampton; R1NI van Greensmouth HAARLEM van Duan. Gepasseerd van Antwerpen 8: WIM naar Southampton; ALBLASSERDIJK nr Vera Cruss. Wat brengt de radio? WOENSDAG II JUNI 1952. HILVERSUM I (402 M.) NCRV; 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden;9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouwinededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjo-muziek; 13.50 Grttm,1-4.00 Dertigste jaarvergadering van de Bond van Geref. Mannenvcrenigmgen in Neder land; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de meisjes; 15.15 Gram.; 15.40 Clavecimbelrecital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire reportage; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 R.V.U.Prof. R. N. Broekman: „Religie en wetenschap"; 19.00 Verkiezingstoespraak; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.10 Kamerorkest en soliste; 20.50 Rode Kruis prijsvraa; 21.05 Salon orkest; 21.35 „Massajeugdwerk: opdracht en taak", causerie; 21.50 Vierhandig pianospel; 22.25 Internationaal Evangelisch commentaar; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-bericli- ten; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; VPRO; 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Grain.; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamermuziek15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano a quatre mains. 15.30 Voor de zieken; 16.05 Voor de jeugd; 17.20 Neder landse muziek; 17.50 Regeringsuitzending: Ber nard IJzerdraat: „Kunstleven op Java en Suma tra"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gr.; 18.30 Amusementsmuziek; 19.00 „Gelijkheid van kansen", klankbeeld. 19.15 Verkiezingstoespraak; 19.20 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Amuse mentsmuziek; 20.45 „De Heer van de Grote Berg" hoorspel; 21.50 Lichte muziek; 22.10 „Anti-vita minen", causerie; 22.25 Pianotrio; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 M.): 11.45 Gram.; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Lichte muziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws 13.15 Gram.11.00 Schoolradio15.30 en 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Vlaamse «dichten en liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19.40 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest; 20.45 Gram. 21.15 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 22.5523.00 Nieuws, Bestuur aanvaardt voorstellen der Unie van Overheidspersoneel. Zoals wij vorige week reeds meldden heeft de Unie van Overheidspersoneel bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden een aantal voorstellen aanhangig gemaakt met het verzoek deze op te nemen in het perso neelsreglement van de Kamer, dat in de vergadering van Woensdag a.s. zal wor den behandeld en vastgesteld. Het bestuur van de Kamer heeft me degedeeld tegen sommige van deze voor stellen geen bezwaren te hebben en stelt de Kamer voor ze te aanvaarden. Zo vroeg de Unie te bepalen, dat de ambtenaar of arbeidscontractant, die aan tuberculose lijdt, gedurende de eerste drie jaren van de tijd, dat hij wegens ziekte verhinderd is zijn dienst te ver richten, zijn volle bezoldiging ontvangt. Na overleg met de Raad van Arbeid bleek het bestuur, dat een regeling tot stand gekomen is, dat uitkeringen krach tens de ziektewet in t.b.c.-gevailen inder daad tot maximaal drie jaar zijn ver lengd. Het bestuur wil dan ook gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, ge zien het belang van een goede verzorging in dergelijke gevallen, om de aanvullen de uitkeringen op die van de ziektewet eveneens tot drie jaar mogelijk te ma ken. Een ander gunstig advies van het be stuur heeft betrekking op de straffen. Volgens het reglement kan de ambtenaar of arbeidscontractant wegens plichtsver zuim disciplinair worden gestraft. De Unie stelt voor, dat van het opleggen van straf aan betrokkene schriftelijk kennis wordt gegeven, „onder vermelding van de straf en de reden van de straf, met' vermelding van de termijn, binnen wel ke beroep open staat". Het bestuur stelt voor tot deze aanvulling te besluiten. Eveneens adviseert het bestuur te aan vaarden de voorgestelde toevoeging tot het verlenen van wachtgeld aan een ar beidscontractant, die eervol wordt ont slagen, anders dan op eigen verzoek, en die een diensttijd heeft van tenminste drie jaren. Voorts heeft het bestuur geen bezwaar tegen de voorgestelde aanvulling, dat herkeuring kan plaats vinden voor hem, die niet geschikt is bevonden. Ook het opnemen van de mogelijkheid tot het ver lenen van non-activiteit aan een perso neelslid ontmoet bij het bestuur geen be zwaren, zodat wordt voorgesteld tot de gevraagde aanvulling te besluiten. GERTJAN BIJ DE NEGERS. Al spoedig zag Gertjan de rode gloed van het kampvuur tussen de bo men doorschemeren. Ook het gejoel van de negers deed zich weer horen. Gertjan's hartje begon sneller te kloppen. Ja, het was heel gevaarlijk wat hij ging doen. „Tanden op elkaar, jongen!" sprak hij tot zichzelf, „alles hangt nu van jou af, als tenminste Pam op tijd klaar is!" Zo dicht mogelijk naderde Gertjan tot bü het kampvuur. De negers waren door het dolle heen, ze schreeu- den zo hard, dat Gertjan horen en zien verging. Even wierp hij een blik op Maartje, die met grote tranen in haar ogen terneergeslagen stond te kijken. Toen duwde hij het laatste struikgewas opzij en met twee grote sprongen mengde hij zic'.i tussen de dansende negers. Niemand had iets gemerkt. De negers waren daar voor te opgewonden. En Gertjan....? Alsof hij nooit iets anders gedaan had, gooide hij zijn benen omhoog en liet zijn ogen rollen, zelfs maakte hij dezelfde schreeuwgeluiden als de negers, maar ondertussen keek hij goed uit De kapi tein en Maartje stonden aan de andere kant van het kampvuur aan de boom gebonden en in één grote kring dansten de negers er omheen. Kijk, daar opzij stonden twee grote zwarten lachend te kijken. Die ene was zeker het opperhoofd en die anderedat was de agent van politie! Rechtbank te Middelburg. C. F. M. B„ vertegenwoordiger te 's-Gra- venhage was ten laste gelegd, dat hü met een personenauto had gereden op de Rijksweg te Kruiningen, terwijl hij ver keerde onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholische drank, dat hij niet in staat moest worden geacht deze auto naar behoren te besturen. Verschillende getuigen hadden gezien, dat B. met zijn auto op het linkerweg gedeelte reed en verd. wijtte dit aan het feit, dat een tegenligger niet tijdig ge noeg dimde. Er ontstond een botsing waarbij 3 auto's betrokken waren. B. weigerde bloedproef. Hij bekende, dat hij enige glazen bier had gedronken doch ontkende, dronken te zijn geweest en dat het ongeluk hier het gevolg van zou zijn geweest. De Officier van Justitie meende, dat het ongeluk wel degelijk het gevolg ge weest is van het feit, dat verdachte te veel had gedronken. Hij eiste 1 maand gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor de tijd van 1 jaar. Als verdacht van flessentrekkerij stond terecht de kantoorbediende en muziek leraar C. B., laatst gewoond hebbende te Amsterdam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats en vertoevende ln het Huis van Bewaring te Middelburg. B. gaf muzieklessen doch zijn leerlingen moes ten vooruit betalen. Het ging een tijdje goed, doch plotseling was hij verdwenen. Zo deed hij ook bij verschillende pen sionhouders in Zeeland. Met de muziek lessen verdiende hij niet genoeg om alles te betalen en hij trok van de ene plaats naar de andere, totdat hij tegen de lamp liep en gegrepen werd. De ten laste gelegde feiten bekende verd. en zeide, dat het geven van de mu zieklessen op een hopeloze mislukking uitgedraaid waren. De Officier van Justitie eiste 12 maan den gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Uitspraak over veertien dagen. Zeeland verzond in Mei 60.353 oesters. In Mei werden vanuit Zeeland in totaal 60.353 oesters verstuurd. Naar Holland 2.163 stuks; naar België 46.440; naar Duitsland 6.250 en naar Frankrijk 5.500. Verleden jaar Mei be droeg het totaal 46.645 stuks. Geslaagd. Op 6 Juni slaagden voor het diploma kraamverzorgster, de dames J. Immig en F. J. Ludikhuize. Uitstekende tafeltennisdemonstratie Dat er in Goes een laaiend enthousias me bestaat voor de tafeltennissport be wees de belangstelling die de heren Cor du Buy en Will van Zoelen bij him de monstratie, die Zaterdagavond in het Slot Ostende werd gehouden, mochten onder vinden. Na een inleidend woord van de heer Lindenberg, voorzitter van de Tafel tennisclub „Goes", speelden de heren Rouw en Smallegange een inleidend par tijtje. Hierna kwam de 8-voudige Neder landse kampioen, Cor du Buy tegen de Goese kampioen van Loo uit die zich kranig weerde maar toch het onderspit moest delven. In de volgende wedstrijd speelde de Amsterdamse kampioen van Zoelen tegen de Goesenaar Rouw. Tijdens het heren dubbelspel tussen de ploegen du Buy-Lindenberg en van Zoe- ien-Smallegange liep de stand zo gelijk matig op dat de heer Lindenberg door ge raffineerd bukken Cor du Buy zo keurig op de bal speelde dat deze een onver wacht winnend punt kon scoren. Het tweede gedeelte van de avond bracht het duel tussen de beide cracks. En naar wij gevoeglijk kunnen aannemen werd men in de verwachting van een spannende wedstrijd niet teleurgesteld. Beide heren hadden namelijk nog een oude veete uit te vechten. Met forse slagen speelde men het spel open en joeg men het balletje heen en weer. Elkanders foefjes kennend probeerden beiden door listige slagen en plotseling kortgehouden balletjes de over winning te krijgen. Het was du Buy die hierin slaagde door van de 5 sets er drie te winnen. Het bestuur van de bovenge noemde vereniging op wier verzoek de twee semi professionals overgekomen wa ren kan derhalve op een zeer geslaagde avond terug zien. AAGTEKERKE Het rioleringsplan. Op de alhier gehou den raadsvergadering werd een medede ling van Ged. Staten voorgelezen dat zij in principe hun goedkeuring verlenen aan de riolering van het dorp maar eerst een begrotingswijziging 1952 moet worden in gezonden alvorens tot aanbesteding kan worden overgegaan. Tot deze wijziging werd met algemene stemmen besloten. Na enige bespreking werd medegedeeld dat de kosten bij onmiddellijke aansluitting f4.per aansluiting zijn, terwijl zij die dit later zouden doen f 10.per aanslui ting zullen moeten betalen. Zulks met een rioolbelasting van f 2.50 per jaar. Een verzoek van de heer S. Maljaars Sz. om een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten van een te leggen laagspannings- kabel werd afgewezen. BRUINISSb De heer A. v. d. Berge overleden. Te Bruinisse overleed plotseling, op bijna 71- jarige leeftijd, de heer A. van den Berge Mz. Ondanks zijn betrekkelijk hoge leef tijd was de heer A. van den Berge een man, die nog volop deelnam aan het openbare leven in deze gemeente. Meer dan 40 jaar lang oefende hij het beroep uit van commissionnair en koopman in landbouwproducten en als zodanig be zocht hij wekelijks de Beurs te Zierikzee, zodat hij een generatie lang een bekende figuur was op geheel Schouwen-Duive- land. Ook het kerkelijke leven had zijn volle belangstelling en jaren lang was hij notabel en lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. COLIJNSPLAAT Tentoonstelling. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen kennis te ma ken met het werk der Landbouwhuis- houdschool te Kortgene, zal op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juni a.s. het werk der leerlingen te bezichtigen zijn te Colijns- plaat in de Chr. School. s~H. ARENDSKERKE „Ons Genoegen" op reis. De reisclub „Ons Genoegen" heeft besloten om op 24 Juni a.s. een reis over de Veluwe te ma ken. KAMPERLAND Uitvoering „Musica". Vrijdagavond gaf de Chr. Muziekclub „Musica" en „Jong Musica" een uitvoering in de Geref. school. Onder leiding van mej. A. Buijze werd een 29-tal nummers op een ver dienstelijke wijze ten gehore gebracht. „Jong Musica" gaf daarbij o.l.v. mej. G. de Mol een 9-tal nummertjes, die op vlot te wijze werden afgewerkt. De pauze werd afgewisseld met zang, muziek en spel. Ds A. J. Radder sloot met dankzeg ging deze mooie avond. KAPELLE E.H.B.O.-cnrsus. Vrijdagavond had in het gemeentehuis de uitreiking plaats van de E.H.B.O.-diploma's aan de geslaagden van de cursus van dr Risseeuw. De ge slaagden werden door burgemeester van Suylekom in een hartelijke toespraak ge feliciteerd. Hij verzocht de heren zich be schikbaar te stellen voor de transport colonne en de dames als Rode Kruis-help- sters. Nadat ook dr Risseeuw gesproken had bracht de heer M. Gelok dank aan de cursusleiders dr Risseeuw en de heer C. Traas Sr. Dr Risseeuw kreeg een boek werk aangeboden en de heer Traas een autorijdersbril en een portefeuille. In een toespraak van de heer Traas riep deze allen op zich in dienst te stellen van de burgerlijke bescherming. OV EZ ANDE Bevolkingsonderzoek op t.b.c. De inwo ners dezer gemeente zijn thans allen door de huisbezoekers (sters) bezocht. Degenen, die zich voor het onderzoek hebben op gegeven zullen binnen enkele dagen een oproep ontvangen aangevende de juiste datum en tijd, waarop zü moeten ver schijnen. Het is in verband met een goed verloop van het onderzoek noodzakelijk, dat ieder zich stipt houdt aan het op de oproepingskaart vermelde tijdstip. Het is gebleken, dat ongeveer 80 pet. der bevolking aan het onderzoek zal deel nemen. Dit percentage kon zeker nog hoger zijn. RILLAND-B ATH 80 jaar „Nathanaël". Zondag werd te Bath het 80-jarig bestaan gevierd van de Zondagsschool „Nathanaël". Des morgens sprak in een speciale kerkdienst in het gebouw der Vrij Evang. Gemeente ds Penninga uit Rotterdam een her denkingsrede uit. Des avonds werd in hetzelfde gebouw een samenkomst gehou den van ouders, leerlingen en belangstel lenden, onder leiding van de voorzitter der Zondagsschool, de heer J. Walrave- Dansen. Verschillende kinderen droegen gedichtjes voor. Mej. Moerdijk vertelde een verhaal. Ds Penninga eindigde met dankgebed. Zaterdagmiddag werden op de weide van de heer F. Nieuwenhuize kinderspe len gehouden. Na afloop werden de kin deren getracteerd. SCHERPENISSE Geslaagd. Voor het doctoraal examen in de geneeskunde slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht, de heer C. A. Steenwijk te Scherpenisse. SINT ANN ALAND Veilingvereniging had een goed jaar. Op de algemene vergadering van de Land- en Tuinbouwvereniging Veiling St. Annaland en omgeving heeft de voorzit ter, de heer J. F. Brooijmans, het afge lopen jaar goed genoemd, v.n.l. wat de financiële zijde betreft. De balans sloot op een totaal van f73.369 met een winst saldo van f333. De omzet bedroeg 7.861.648 kg. producten voor f 1.347.738.36. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. F. Brooijmans. Als lid van de finan ciële commissie werd gekozen de héér A. D. Goedegebuure Jz, De provisie en het entreegeld werd vastgesteld als vorig jaar. Voor voorver koop plantuien voelt niemand der leden iets. Het bestuur werd gemachtigd om begroting en tekening te laten maken voor een eventueel te bouwen kisten- loods. Er werd besloten dat de leden de plantuien voortaan een dag vóór het op trekken moeten veilen. Wedvlucht. De P.V. „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit St. Quintin. Uitslag: A. J. Soeters 1, 4 en 7; Gebrs. van de Repe 2, 3 en 6; J. J. van Gorsel 5 en 8. Korf- en voethal. De Korfbalver. W. H. S. speelde een wedstrijd tegen K.I.K. uit Steenbergen. W.H.S. verloor met 91. De Voetbalver. W.H.S. H speelde een wedstrijd tegen Vrederust II. W.H.S. ver loor met 42. W.H.S. I speelde een voetbalwedstrijd tegen Vrederust I en won met 91. ST. MAARTENSDIJK Wielrijders in botsing. Te Sint Maar tensdijk had een aanrijding plaats tussen twee wielrijders, waardoor één van hen zo ernstig kwam te vallen, dat hij be wusteloos uit de sloot moest worden ge haald en met een Rode Kruiswagen huis waarts moest worden vervoerd. Duimtop verspeeld. De heer H. Rijn berg raakte gisterochtend met zijn lin kerhand in een zaagmachine, waardoor de top van zijn duim werd afgesneden. VEERE Carillonbespeling. De stadsbeiaardier, de heer J. Kwist, gaf Zaterdagavond zijn eerste concert in de reeks van wekelijkse zomer-Zaterdagavond-concerten. Wellicht mede onder invloed van het vroege uur, waarop dit concert in verband met het concert van de muziekvereniging moest plaats vinden, was de belangstelling op straat zeer matig. Het was nog stiller op straat in Veete dan anders. WEMELD1NGE Verkiezing Kerkvoogd. Door 't college van Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge is gekozen in de vacature Jac. Wabeke de heer J. Slaakweg. YERSEKE Voor het trainingsfonds. Zaterdagmid dag speelde ten voordele van het trai ningsfonds Yerseke II een elftal samen gesteld uit veteranen van de voetbalclub Yerseke, tegen een elftal van postduiven- liefhebbers uit de P.V. „De Noordster". De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. KOUTELANDE Zomeravondwijdingen. Uitgaande van de Evangelisatie-commissie worden gedu rende het zomerseizoen twee maal per maand avondwijdingen gehouden in de dorpskerk. In deze korte diensten houdt een predikant een toespraak. Zij worden opgeluisterd door zang, viool-, trompet- of orgelspel. De eerste dienst op Woensdagavond a.s. staat onder leiding van Ds W. Maas te Vlissingen. De heer Jan Rijn zal het orgel bespelen. BURGERLIJKE STAND DOMBURG. Geboren: Adriaan G. z.y. W. Vreeke en A. Burgers; Emiltj E. L. x.v. B. Goed- bloed en H. C. Loodewijk. Gehuwd; H. H. F. Fastenau, 25 j. en S. C. Rosendaal, 26 j. Overleden: A. Roelse, 81 j\, cchtgen. t. J. Ga- briëlse; J. Gabriëls.e» 76 j., wed. r. A. Roelse; M. P. Moggré, 37 j., echtg. Tan J. Passenier. DRIEWEGEN. Geboren: Geertruida J., d.v. C. de Jonge en J. Wagenaar; Helena J., d.r. A. de Jonge en J. de Winter. Overleden: E, C. van Noort, 35 j.; A. Koeman, 90 j. KORTGENE. Bevallen: M. E. Versluis-van Gilst d.; S. Hartog-de Jager z.; A. Luijk-Ver hulst d.; A. Versluis-Tazelaar d.; A. J. Ver sluis- Jasperse z. Ondertrouwd: F. van der Maas, 25 J. en M. Clement, 22 j.; W. van Sluijs, 31 j. en M. H. Westerweele, 24 j.; H. J. Korsuize, 29 j. en J. van Liere, 25 j.; J. Kesteloo, 27 j, en D. P. Verhulst, 23 'j. Getrouwd: J. L. C. Maas, 25 j. en W. van der Maas, 19 j.D. T. Christiaanse, 25 j, en C. Westerweel, 21 j.F. van der Maas, 25 j. en M. Clement, 22 j.j W. van Sluij», 31 j. en M, H. Westerweele, 24 j.; H. J. Korsuize, 29 j. en J. 'van Liere, 25 j. Overleden: A. Hoogerheide, 82 j. wed. van L. C. Schalekamp; J. Huissoon, 62 j. man van J. de Waard; M. Hollestelle, 77 j, wed. van A. Schuit; H. Goulooze, 78 j. vrouw van L, Goulooze; C. C. Poortvliet, 52 j. vrouw van M, P. Smallegange. OOSTKAPELLE. Gehuwd: P. Houmes, 33 j. en J. A. Lous, 25 j. Overleden; S. den Hollander, 47 j., echtg. van C. de Voogd; J. J. de Putter, 56 jv echtg. van J. W. F. de Ruijter. Boogschieten. Door de Kon. Handboog Sociëteit „Jacoba van Beieren", werd de jaarlijkse wedstrijd gehouden om het Koningschap. Na een hardnekkige strijd, werd de heer Jac. van Zweeden, evenals het vorige jaar overwinnaar, zodat hjj thans op de nomi natie staat voor de Keizerstitel. Daarna werd nog een onderlinge schieting ge houden en bleef men nog een tijd gezellig bijeen. Visserij, Door verschillende mosselkwekers zijn vorige week steekproeven genomen op hun met mosselen bezaaide per celen. Naar ons werd medegedeeld, was èn de groei èn de kwaliteit der mosselen prima en boven verwachting, terwijl op de meeste percelen geen parasieten voorkwamen en slechts op enkele percelen sporadisch. De besomming der kuilvisserij, al thans wat betreft garnalen was goed, die van bot bevredigend, kreeften langzaam dalend. Op de weervisserij werd weer wat ansjovis gevangen. Ook werd een partijtje herders aangevoerd. Duivensport. De P.V. „De Trouwe Duif" te Tho- len vloog mede in de wedvlucht van Quievrain en behaalde de volgende prij&n: L. Laban 1, 2, 3, 5.; A. Wage- maker 4, 9, 10; J. Deurloo 6.; J. Baaij 7.; M. Nijs 8. De afstand bedroeg 130 km. In concours waren 168 duiven. Brandweerwedstrijd, Zaterdagmiddag vond een brandweer wedstrijd plaats tussen de diverse brand weercorpsen van Schouwen en Duive- land. De jury bestond uit de brandweer commandanten van Eindhoven, Breda en Fijnaart. De uitslag was als volgt: 1. Haamstede; 2. Noordgouwe; 3. Brouwers haven; 4. Bruinisse; 5. Zonnemaire; 6. Zierikzee; 7. Oosterland 8. Dreischor; 9. Nieuwerkerk; 10. Kerkwerve; 11. Elker- Chr. plattelandsvrouwen vergaderden. Op de vergadering van de Afd. Wal cheren van de Chr. Plattel, vrouwen, heeft de heer Lindenburg, vertegen woordiger van de Calvé-fabrieken een praatje gehouden over pluimvee. Vele nuttige wenken werden gegeven voor de huisvesting en het voeren der die ren. Ook de verschillende ziekten wer den besproken. Spr. achtte het onno dig de jonge hennen van ver te laten komen, daar op Walcheren vier zeer goede fokbedrijven zijn, die geregeld onder controle staan. Vervolgens werd de deelname aan de Bondsdag op 2 Juli te Breda be sproken, een aantal leden gaf zich hier voor op. Daarna werd de verga dering door de presidente met dank zegging gesloten. Zaterdagmiddag werd te Ossendrecht het wielerkampioenschap voor de ama teurs voor de provincies Brabant en Zeeland verreden. Er startten 48 amateurs o.w. drie Zeeuwen, terwjjl ook by de 61 nieuwe lingen drie Zeeuwen aan de start ver schenen. Bij de nieuwelingen werd Rutten uit Den Bosch winnaar; Westdorpe uit 's-Heerenhoek werd de eerste Zeeuw. De amateurs moesten 170 km rijden en slechts 12 reden de wedstrijd uit o.w. twee Zeeuwen. Deze amateurs-wedstrijd gaf weinig spanning. Met 3 min. 37 sec. voor sprong kwam J. Maenen uit Valkens- waard als eerste over de eindstreep in de tijd van 4 uur 27 min. 13 sec.; 2. Verstraete, Breda; 3. Wolfs Vlijmen; 4. Inghels uit Sas van Gent; 5. Borre- mans, Hoogeheide; 6. v. d. Linde, Hel mond; 7. Kuyten; 8. Verhelst, Axel. ATHLETIEK-VEELKAMPEN TE MIDDELBURG. De Middelburgse sportvereniging E.M.M. organiseert op 10, 11 en 12 Juni zijn jaarlijkse 5-, 6- en 10-kamp op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst. De volgende nummers zullen worden verwerkt: 5-kamp voor heren-junioren: 100 meter, kogelstoten, speerwerpen, hoog- en verspringen. 6-kamp voor dames: 100 meter, ko gelstoten, speerwerpen, discuswerpen, hoog- en verspringen. 10-kamp voor heren: 100 meier... 200 meter, 400 meter, 1500 meter, hoog- en verspringen, polsstokhoogspringen, ko gelstoten, discuswerpen en speerwer pen. Cursussen voor amateur-clubleider. De afdeling Zeeland van de K.N.V.B. organiseert deze zomer een vijftal cur sussen voor amateur-clubleider. De cursussen, welke zullen worden gege ven door bondsoefenmeester Meertens, zullen worden voorafgegaan door een trainingsuur voor de jeugd. De cursussen zullen worden gehou den op Zaterdag 14 Juni te Vlissingen op het gemeentelijk sporterrein aan de Bosweg; op Zaterdag 21 Juni op het gemeentelijk sportterrein te Goes; op Zaterdag 28 Juni in het gemeente lijk sportpark te Oostburg; op Zater dag 5 Juli op het terrein van de v.v. Axel en op Zaterdag 12 Juli in het Sportpark Banning te Zierikzee. Zeeuwse Rijkspolitie won eerste prijs. Zaterdag werd te 's-Gravenhage het jaarlijkse voetbaltournooi gehouden van het gewest 's-Gravenhage van ds Rijkspolitie. Het vertegenwoordigende elftal van het district Zeeland werkte zich in de finale door een 30 over winning op Den Haag. In de finale werd Dordrecht met 32 geklopt, zo dat het Zeeuwse elftal met de eerste prijs naar huis kwam. BRUINISSE. Verbouw gemeentehuis. In de raad van Bruinisse heeft ar chitect Klokke een uiteenzetting ge geven van de verbouw van het tijde lijke gemeentehuis tot definitief ge meentehuis, waarbij alle gemeentelijke instellingen-onder één dak worden sa mengebracht, alsmede politie en post kantoor. Een plan om het gebouw door de P.T.T. te doen ontruimen en de P.T.T. elders onder te brengen, stuit op te genstand bij alle raadsleden. De kos ten., blijven ongeveer gelijk en men vreest ten opzichte van de postdienst een grote achteruitgang, wat accomo- datie en wachtgelegenheid aangaat. Na de verbouwing zal men over een goede ruimte beschikken voor gemeen te-secretarie en raadzaal, kamers voor burgemeester en secretaris, kantoor streekontvanger, idem centrale dienst (opzichter), politie, post en telefoon dienst en brandweerkazerne. Over de plannen en de aan te bren gen veranderingen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De verbouwing zal wanneer zjj doorgang vindt, niet alleen een verbetering betekenen voor alle genoemde gemeentelijke en rijks instellingen, maar bovendien een ver fraaiing zijn voor Poststraat en School straat, als de bestaande hoge muur wordt afgebroken en het gemeentehuis ter plaatse een ingang krijgt. De nu bestaande tuin wordt dan gemeentelijk plantsoen, waardoor men dus aan weerszijden van de Poststraat beplan ting krijgt, aan de ene zijde van de Kerk der Geref. Gemeente, aan de an dere kant de tuin van het postkantoor. Voordien besloot de raad een verval len kasgeldlening ad f 200.000 af te los sen en een nieuwe lening af te slui ten voor betzelfde bedrag, met een looptijd van één jaar. Eveneens werd besloten, de woning wetwoningen opnieuw te verhuren voor een periode van drie j*ar. De enige wijzigingen, betreffende Je ge zamenlijke regeling van de B.L.O.- school werden goedgekeurd. In de rondvraag wees de heer Hoo- gerheijde (A.R.) op de wenselijkheid de sluis meer open te zetten, wanneer er niet gezwommen wordt. De heer Jumelet (P.v.d.A.) sluit zich hierbij aan. Wanneer er drukker gespuid wordt zal er minder slibvorming in de nu uitgebaggerde haven optreden. De heer Hoogerheide wees verder op de onhoudbare toestand op de Dee en op de stank, die verspreid wordt door een sloot langs de Koningin Wil- helminfilaan. De oplossing die men hiervoor ter vergadering vindt is ide aal. Het puin op de Dee zal worden opgeruimd en hiermede zal de betref fende sloot worden gedempt. Maar eerst zal men dan nog wel diverse percelen moeten aansluiten op de nieuwe riolering. HOEDEKENSKERKE. Bouwterrein verkocht. De raad der gemeente Hoedekenskerke heeft besloten de jaarwedde van de graf delver te verhogen, wegens uitbreiding der werkzaamheden. Aan B. Franse en ivi. J. Brandenburg werd bouwterrein verkocht ten behoeve van particuliere woningbouw, tegen de vast gestelde verkoopsprijs. De begroting 1951 werd gewijzigd. In de vacature P. J. Ver burg als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer Jac. Uitterhoeve. De leden van de commissie van beheer van de School- artsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) werden overeen komstig de voordracht benoemd. Besloten werd de van Rijkswege voorgestelde va- cantie-uitkering over 1952 van overeen komstige toepassing te verklaren voor bet gemeente-personeel. Door A. I. den Dek ker is een verzoekschrift ingediend hem een vergunning te verlenen voor een bij zondere inrichting van maatschappelijk verkeer voor zijn wachtlocaliteit aan de Prov. boot. Na uitvoerige bespreking werd met 5 tegen 2 stemmen besloten een zodanig verzoek te richten tot de minister van Sociale Zaken. Bij de rondvraag kwam o.a. de vraag aan de orde of de mogelijkheid bestaat de belemmeringen voor trottoiraanleg in de Kerkstraat te doen opruimen. De voorzitter zegde toe, de mogelijkheid te zullen onderzoeken. Dinsdag 10 Juni 1952 (V HELMSTEDT. Sed Duitsland dicht getrokke omgewoeld om de bevol verdere contact met de bezige industriestreek pende wijzigingen ondei feit, dat plotseling, ee Westelijke wereld gesel Grensbewoners kalm op Grote beroering ht ondanks niet meer on bevolking. De spannin, de Russische grensma wekt werden, worden door de bezoekers dan woners zelf. Zij hebben jaren Russische grensp ben gezien, aan veel ge ben zich niet meer dagen druk gemaakt oi situatie. Een Britse gre ons: „Er was in de Nederlandse grenscorrei winding onder de Duit; king dan thans". Een tocht langs de een goed beeld van de de „Duitse democratise zichzelf isoleert, en van die haar drastische voor vele duizenden Hier en daar verhuuri bevolking der gren verrekijkers om de blil duitse rijk te vergema: befaamde gordijn was Duitsland nog verre v; sprak hier veeleer va grens". Aan dit alles heeft politieverordening van ministerie voor staats abrupt einde gemaakt, pen zijn eenvoudig d sneden. Van Beieren tot a ziet men nu overal beeld: groen is de gri zij is bruin geworden van de stations der or wederzijdse boerenhulf de korenakkers hun trokken. „De streep des dood volksmond haar onmid In de buurt van Schöi dustriestadje in het bi ten Noorden van de wij gelegenheid te naam geen overdryvini Stonden daar voor de het laatste Westelijke de brede aarden stree Wij op tientallen a langs de grens hadde werkman was honderc bezig de weg op te b derden andere wegen honderd kilometer lan honderd meter verdei mannen van de volksp het geweer op de rug flirtend met een pa; plotseling drie boeren een heuvel verschenen de „doodsstreep" beg klonk een schot. De handen gingen boeren "liepen terug. 1 vertelde men, werd vrouw aangeschoten. 2 kind aan de arm", zeid telijke grensbeambte wingsschoten klinken de grens. „Maar", al grensbeambte, „daar b bij. Sedert een paar 86. Vreselijke dagen en - Het schrijnend verdria harten, totdat hun lever werd, een gebed om hul martelingen, die zijn bej Er was een stilte in sprak overluid, er werd onaangeroerd. En Theo was meer in wartaal,, die hij vaak sj wetend, wat met hem 9 Rudolt Weber had eo in Den Haag iets te vl Gestapo-systeem was. R| maar, kennis gemaakt van de geheime staatspoj en bloed, doch slechts Werken: bruut, gevoeld welk slachtoffer verma Vrouw, zwak of sterk, zij concentratiekamp gestor *«n verbrande lijk thail kosten- had- moeten betai Hij wist, wat hij als j m te laten met het lot L een bezet land. Maar hl Verwonderd had merJ 1»ei5 welk belang hij erl a bolsjewiek aan t| Jar nij bij de ouders va uat deze mensen hem inaar hem vriendelijk a nteresse voor de jonger ,,-! kreeg ten antwoi «at hij waarschijnlijk meuw complot ontdekt, neime krantjes uitgaf, zouden kunnen bezoekel

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2