Spanning rond Berlijn verminderd k snipper av v a nieuws1 Met de Zeeuwsch-Dagblad-familie op stap Met de beveiliging van West- Europa is men op de goede weg Landelijke E*H*B*0*~wedstrijden te Vlissingen Honderden fietsers peddelden door Zuid-Beveland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rassen kiezen eieren voor hun geld Voorlopig geen kans op viermogendheden- conferentie J „Zeelandia" Den Haag, 30 jaar J Fietstocht werd een succes Uitgave (Stichting ..Zeeuwsch Dagbiau Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen-- traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2191 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 9 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.18 u., onde» 21.01 u.; Maan op 23.39 u., on der 6.19 u. Hoogwater Dinsdag 10 Juni: Vlissingen: 3.10 u. 2.22 m., 15.31 u. 2.24 m. Terneuzen: 3.39 u. 2.42 m., 16.05 u. 2.42 m. Wemeldinge: 5.01 u. 1.85 m., 17.29 u. 1.82 m. Zierikzee: 4.49 u. 1.59 m., 17.14 u. 1.56 m. ijn onze AGA- 2 branders, oor de boeren- .EUNEN, A 41, VEEUWWITTE irbestendig itwerend, verft derij, fabriek, )uw en ijzer- jvend prachtig cht. Meer dan indel. Nog niet >efpakket 5 kg. ALB. J. VAN er, Tel. (Ber- 2. Kinderwagen- oevoetstraat 4, n. LAPPARATEN, VERKOOP v. en tuinbouw- MARCUSSE, 254 K 1104. >ank GRIJPS- dagvoormiddag inplaats van iddag 11 Juni. AGA-kookap- nverkoop voor VAN KLEU- ttendijke. cheren op een tam er te huur genheid voor i uit Amster- met twee kin- j bos en strand, mdel 't ZOEK- elburg, onder De spanning, die de laatste weken rond Berlijn heeft gehangen ais gevolg van de Russische maatregelen tot afsluiting van West- en Oost-Berlijn, de isolering van enkele gehuchten in de Russische zone, die tot West-Berlijn behoren en de daarop gevolgde tegenmaatregelen van de Westelijke gealli eerden, is aan het verminderen. De Russen hebben blijkbaar toch liever eieren voor hun geld gekozen en de geisoleerde gehuchten hebben hun betrekkelijke vrijheid weer teruggekregen, zodat de inwoners weer vrij naar West-Berlijn kunnen gaan. De Westberlijnse burgemeester heeft de jongste Russische maatregel toege schreven aan het feit, dat de Britten niet hebben geschroomd het gebouw van de Oostduitse omroep te isoleren. De toestand in Berlijn wordt thans rustig genoemd. Het wegverkeer tussen Westberlijn en Westduitsland vindt nog altijd ongehinderd voortgang. GEEN CONFERENTIE. Volgens Amerikaanse bronnen zou het antwoord van de V.S. op de jongste Russische nota over de hereniging van ZAROEBIN NAAR WASHINGTON. De Sowjetrusslsche ambassadeur in de V. S., Alexander Panyoesjkin, heeft aangekondigd, dat hij zijn functie te Washington neerlegt en een nieuwe werkkring zal aanvaarden. Panjoesjkin zal vervangen worden door Georgi Za- roebin, tot voor kort ambassadeur te Londen. Panyousjkin maakte zijn vertrek be kend na een onderhoud van 25 minuten met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson. Hij is sinds 1947 ambassadeur in de V. S. geweest. Dinsdag zal hij per schip uit New York vertrekken. Over de 'betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de V. S. wenste de scheldende ambassadeur zich niet uit te laten. Zijn opvolger, Zaroebin, ls 29 Mei j.l. van zijn post te Londen naar Moskou ontboden. Twee republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben de pas benoemde Sowjet-am- bassadeur te Washington, Zaroebin, er van beschuldigd een spion te zijn ge weest en als generaal deel te hebben uitgemaakt van de Russische geheime politie. Ze vroegen minister Acheson de benoeming van de Rus te verwer pen. Heijenaar, let op Uw haar! In het dorpje Heijen bij Gen nep ondervindt de ene wettig gevestigde ■figaro concurrentie van haarsnijders, die voor zover zij niet als „beunhazen" gebrandmerkt mogen worden de Heijense hoofden soigneren zonder daartoe bevoegd te zijn. Deze figar heeft nu de oorlog verklaard aan zijn concurren ten. De politie zal toezicht uit oefenen, dat in Heijen voortaan alleen <ie „wettige" kapper de hoofden zal bewerken. De burgers, die er met pas ge knipt haar rondlopen, kunnen ieder ogenblik geroepen worden rekening en verantwoording af te leggen omtrent de identiteit van de mandie hen van de overtollige haardos heeft bevrijd. (Van onze verslaggever). De Zeeuwse Vereniging „Zeelandia" heeft niet over belangstelling te klagen gehad, toen zij Zaterdag haar 30-jarig bestaan vierde. Deze vereniging, die op 6 November 1922 Koninklijk werd goedgekeurd, heeft een grote plaats onder de Haagse Zeeuwen ingenomen. Velen van hen hadden zich gekleed in de fraaie tra ditionele klederdracht, hetgeen rijke lijk werd beloond, want 's avonds wer den er prijzen uitgereikt voor de mooi ste costuums. Als herinnering aan deze dag had de vereniging een smaakvolle wandtegel laten vervaardigen, die ook aan vele bezoekers werd uitgereikt. Tijdens de receptie werd gesproken door de heren W. Boer, oud-inspecteur voor lichamelijke oefening, die sprak namens de gemeente Den Haag, de burgemeester van Oostburg, mr. K. noekzema, en de burgemeester van öiuis. Verder voerden nog het woord algevaardigden van de Zeeuwse Ver enigingen uit Amsterdam, Breda en Rotterdam. De voorzitter van deze Duitsland, zijn opgesteld. Het antwoord zou een afwijfing bevatten van het voorstel een vier-mogendhedenconfe- rentie te beleggen. Volgens het Ameri kaanse antwoor# heeft de Russische nota daartoe geen basis gelegd. Op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Juni zal H.M. Koningin Juliana een officieel be zoek brengen aan verschillende steden en dorpen in West-Friesland. Het eerst zal zij in Alkmaar ontvangen worden. Aan het eind van de middag, te Hoorn, zal ook Prins Bernhard zich bij het gezelschap voegen. De tocht eindigt Zaterdagmiddag te 3 uur te Enkhuizen. Geen uitwisseling van grensgebied tussen Nederland en Duitsland? Naar aanleiding van een bericht in een Duits blad, dat Nederland met Duitsland onderhandelt over de terug gave van de correctiestrook, die in 1949 bij Nederland is gevoegd, wordt in Den Haag vernomen, dat dit bericht alle grond mist. Volgens het Duitse blad zou Neder land de strook teruggeven in ruil voor door ons land uit te voeren inpoldering in de Dollart. RAT VEROORZAAKTE DUISTERNIS IN EINDHOVEN. Een rat heeft in de nacht van Zater dag op Zondag een „officieel" bezoek gebracht aan het schakelstation te Woensel. Dit station voorziet o.m. Eindhoven van electrische stroom. Het bezoek veroorzaakte kortsluiting, waar door de schakelinstaliaties nagenoeg geheel vernield werden. Vanaf dat mo ment zat heel Eindhoven zonder stroom en er moesten 30 monteurs aan te pas komen, om de storing op te hef fen. VIJF JAAR N. O. I. B. Ter gelegenheid van het eerste lustrum is Vrijdag op het kasteel Nyenrode, waar het instituut gevestigd is, een buitengewone openbare vergadering ge houden voor het „Nederlands Opleidings Instituut voor het buitenland". Deze vergadering werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard en door de Raad van Bestuur. Dr Paul Rijkens, directeur van de Unilever, heeft op deze vergadering een toespraak gehouden, speciaal tot de stu denten, waarin hij het doel van het rei zen naar het buitenland heeft uiteen gezet. In weinige woorden gaf hij van tal van landen in deze wereld een rake economische en politieke schets. Aan het slot van de dag werd voor alle genodigden, docenten en studenten het toneelstuk „Sophocles" van Oedipus opgevoerd onder regie van de heer G. J. Metzelaar. De Zaterdag was meer gewijd aan het lustrumfeest van de N.O.I.B.-studenten- vereniging „De nieuwe compagnie van verre". TRUMAN WAARSCHUWT VOOR OPTIMISME. HET KREMLIN TRACHT VERDEELDHEID TE ZAAIEN. President Truman heeft Zaterdag tijdens een rede verklaard, dat er, niet tegenstaande de grote prestaties van de afgelopen twee jaar bij de opbouw van de Westelijke verdediging, nog een lange weg moet worden afgelegd om tot vrede en veiligheid te komen. Hij noemde de ondertekening van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag een geweldige vooruitgang op de weg naar eenheid en veiligheid van Europa. Wanneer deze gemeenschap werke- komst steunen, zal een nieuw Europa -1-- ontstaan. Hij waarschuwde om na de behaalde successen niet te gauw tevre den te zijn. Het Kremlin zal niet stil zitten, zo vervolgde de president, om de vrije volken wankelmoedig te ma ken en verdeeldheid te zaaien. lijkheid is geworden, zo zei Truman verder, en de V.S. haar ook in de toe' laatste vereniging, de heer Nelissen, overhandigde een fraai wandbord van Delfts blauw. i, ?e.7 h°°fdredactie en directie van het Zeeuwsch Dagblad hadden zich eveneens laten vertegenwoordigen. s Avonds werd er een goed geslaag de feestavond gehouden, die o.a. werd verzorgd door het gezelschap „De Zuid-Westers" uit Middelburg. Het ij S.en "land aan waarin verschil lende Zeeuwse voorwerpen waren ver zameld, variërend van zand, schelpen en granaatsplinters tot bloemen. ^eelandia kan op een geslaagd jubi- vii111 tïeru®z'en en band tussen de veie Haagse Zeeuwen zal stellig weer versterkt zijn. Zuid-Koreaanse president legt verklaring af. De Zuidkoreaanse president Singman Rnee heeft een verklaring afgelegd, en j 00rbij het geschil tussen hem n cle nationale vergadering wil beëin- 'gen. Hij stelde daarbij als voorwaar- e, dat de door hem geëiste amende menten op de grondwet zullen worden aanvaard. Prof. Dr K. DIJK RECIPIEERDE. De Geref. theoloog, prof. dr. K. Dijk, heeft Zaterdag het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden het predikambt aanvaardde te Rijswijk (Z.H.). Hoewel hij slechts 24 jaar predikant is geweest (4 jaar te Rijswijk en 20 jaar in Den Haag), is zijn 40-jarige staat van dienst in de Geref. Kerken aanleiding geweest voor de hoogleraar, die sinds 1936 aan de Theologische Ho geschool te Kampen verbonden is, zijn jubileum op feestelijke wijze te her denken. Geen wonder, dat velen uit het Geref. kerkelijk leven de geziene hoogleraar kwamen gelukwensen in zijn woning te Amsterdam. We komen hierop nader terug. Grote brand te Schiedam. Schiedam is Zaterdagavond opge schrikt door een felle en hardnekkige brand, die ontstond, vermoedelijk door broeiing, in één van de oudste delen van de stad. Met 35 stralen moest de brandweer het vuur bestrijden en zo doende kon voorkomen worden, dat huizen, die hoewel ze op de nominatie staan om afgebroken te worden, door de brand werden vernield. Een groot complex oude fabrieken, opslagterrei nen van minstens 2000 vierk. meter werden een prooi der vlammen. De schade beloopt f 100.000. HULDE VOOR MINISTER STIKKER. De raad van de Org. voor Europese Econ. Samenwerking heeft hulde ge bracht aan minister mr. D. U. Stikker, die voor het laatst de vergadering van de raad heeft gepresideerd. De raad heeft met leedwezen kennis genomen van het besluit van de Ned. minister van Buitenlandse Zaken om als voorzitter af te treden. Hem werd dank en hulde gebracht voor de on partijdige, deskundige en enthousiaste wijze, waarop mr. Stikker gedurende 2 jaar zijn functie heeft vervuld. De Nederlandse Televisie Stichting zal in navolging van het buitenland een zo- merpauze houden van 2 tot 18 Augustus. Gedurende die periode zal de apparatuur in de Bussumse studio kunnen worden nagezien en tevens kan men aan het stu dio-interieur de noodzakelijke verbete ringen aanbrengen. De Australische minister-president Menzies, zal Dinsdag aankomen voor een bezoek aan ons land. Vandalen hebben in het stadspark te Roosen daal een beeld van Johannes de Doper ontluisterd. Er blijkt o. m. een lang bronzen beeld te zijn gestolen. Za terdag is in Den Helder teruggekeerd Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau". Het schip heeft patrouille diensten verricht in de wateren bü Nieuw-Guinea. De Engelse vice- maarschalk Atcherly, bevelhebber van een Britse luchtmachtgroep in de zöne van het Suezkanaal, wordt vermist. Hij zou zijn neergestort met een Mete or. In Amerika schijnt een viermo torige D.C. 4 te zijn gestolen. De be manning zou zich in gevangenschap bevinden. Op de step naast de tippelaars. De negenjarige Adri de Vos uit Goes is Zaterdagavond door zijn broertje, natuurlijk met toestem ming van vader en moeder, uit zijn bed gehaald om in de Graanbeurs een boek te gaan halen. Adri was 's middags op zijn step naar de Grote Markt komen kijken naar al dat drukke gedoe van de wande laars en de fietsers voor de tochten van het Zeeuwsch Dagblad. „Waar om zou ik niet meedoen op mijn step?" dacht Adri. „Zo'n buiten kansje krijg je tenslotte niet iedere dag!" Het jochie sloot zich aan bij een groep tippelaars, die 30 kilo meter voor de boeg hadden en toen die terug was, was ook hij er bij! Heel de lange 30 kilometer had hij meegemaakt, nu eens lopend, dan weer steppend. „Volgend jaar doe ik weer mee!" zei hij glunder, toen de directeur van de krant hem een jongensboek van boekhandel Elenbaas uit Goes gaf. Zo verschenen Zaterdagmiddag in Goes de honderden deelnemers aan de door ons blad georganiseerde wandel en fietstochten bij het Beursgebouw op de Grote Markt. Popelend van onge duld tot het sein van vertrek werd gegeven ziet men op de foto een groep deelnemers aan de fietstocht, zich ge reed maken voor het vertrek. Huidige Amerikaanse staalproduc- tie geheel voor de defensie De Amerikaanse nationale productie raad heeft een order uitgevaardigd teneinde te verzekeren, dat het staal, dat in de niet door de staking getroffen bedrijven wordt geproduceerd, ten goede komt aan de defensieproductie. In deze order wordt gezegd, dat spe ciale voorrang zal worden gegeven aan bestellingen voor defensiedoeleinden. De Amerikaanse staalproductie is door de staking tot ongeveer VJs pet. teruggelopen. De jongensclub „Obadja" uit Kamper land legde voor de tweede maal beslag op een beker. Men ziet enkelen van Lange Vorststraat passeren, kort na deze groep met hun leider door de de start. ZUID-HOLLAND WON DE WISSELBEKER. Zaterdagmiddag werd in het Schelde-kwartier te Vlissingen de landelijke K.H.B.O.-wedstrijd gehouden. Aan deze wedstrijd, waarvoor grote belangstel ling bestond, werd deelgenomen door 10 ploegen van drie personen. Aanwezig waren o.a. de heren Kakebeeke, vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de burgemeester mr B. Kolff en Rodenburg van het Nedérl. Rode Kruis. Als jury fungeerden dr J. A. Molhuizen, voorzitter en de doktoren P. J. Bom, C. F. Frumau, D. M. van Gelderen, J. Heymans, P. Leene en J. K. Wagenaar. De centrale jury voor de punten bestond uit de heren van Roon, Schipper en Verweij. Op zeer realistische wijze was de plaats van het ongeval en de twee slachtoffers uitgebeeld, zodat de ploe gen direct konden zien wat er gebeurd was. Na afloop van de wedstrijd gaf dr Molhuizen een toelichting op het ge beurde, hij wees er op dat het op de techniek aankwam, hij beschouwde deze wedstrijd om te laten zien wat de E.H.B.O.ers kunnen presteren wan neer zij onverwachts voor een onge val komen te staan. De voorzitter van de Ned. Ver. E.H. B.O., dr E. E. Oterdoom, sprak een woord van dank tot allen die hebben meegewerkt om deze wedstrijd te doen slagen, waarna hij overging tot het uitreiken der prijzen. Zuid-Holland wist van de 730 te behalen punten met 584 punten de wisselbeker, welke zij ook het vorig jaar wonnen, te behou den. Men won hiermee ook de medail le van de Commissaris der Koningin en de draagmedaille van het hoofdbe stuur voor de leden van de ploeg die deze wedstrijd gewonnen had. De tweede prijs, een zilveren medaille van het gemeentebestuur van Vlissingen ging naar Friesland met 412 punten. De derde prijs een medaille van het Oranje Kruis ging naar Overijssel met 400 punten en de vierde prijs, een me daille van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, naar Noord-Brabant-Lim- burg met 376 punten. Drente kreeg 337, Noord-Holland 334, Groningen 322, Utrecht 290, Gel derland 256 en Zeeland met een ploeg uit Oostkapelle 229 punten. Door de Katholieke Bond voor E.H. B.O. waren twee zilveren bekertjes ter beschikking gesteld voor de beste leiders. De leider van de ploeg uit Z.- Holland, de heer Verkerk, wist met 157 van de 170 te behalen punten be slag te leggen op een der bekertjes, terwijl het andere voor de leidster van de ploeg uit Overijssel, mej. Dekkers, was met 151 punten. 's Avonds werd door de Personeels vereniging der Kon. Mij. „De Schelde" de revue „Als je lacht, dan ben je rijk" gepresenteerd. DE BILT ZEGT: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land nog enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. a En gereden dat ze hebben Zaterdagmiddag! 't Was gewoon een lust. Die „ze" waren de dames en heren, de meisjes en jongens, die hadden ingeschre ven voor de tweede fietstocht van het Zeeuwsch Dagblad, voor het 20 kilo meter of het 40 kilometer parcours, dat was uitgezet door één der mooiste gedeelten van Zuid-Beveland. ,,'t Was een koud kunstje!" zeiden verschillende deelnemers, nadat zij de tocht hadden volbracht. Dat was ook helemaal niet erg. Want de fietstocht van ons blad is niet voor snelheidsmaniakken en ook niet voor mensen, die het liefst puzzelen met ingewikkelde parcoursen. Het is een eenvoudig feest van jong en oud, dat de vreugde wil smaken van een mooie fietstocht door niet minder mooie delen van onze provincie en een feest, waaraan ieder moet kunnen deelnemen, zowel de man van 81 als het jochie van 12 jaar! Ja, over 81 jaar spreken wij niet zonder opzet. Want er was een 81-ja- rige, n.l. de rustend landbouwer J. Heiboer uit 's-Heer Arendskerke. Hij reed de 40 km. op z'n dooie gemak en hij zou, als het nodig was geweest, zonder de minste moeite nog zo'n 40 km. hebben kunnen trappen. De heer Heiboer, in z'n Zondagse boerenpak, vertelde ons, dat hij veel had genoten. Hij had zich maar bij een groep aan gesloten, omdat hij dat gezelliger vond. Moe was hij volstrekt niet geworden. ,,'k Heb mijn hele leven hard ge werkt en veel gefietst en dan blijf je gezond. Ik ga nog wel eens fietstoch ten over Walcheren of door Zuid-Be veland maken", zei hij. Heiboer is een trouw lezer van het Zeeuwsch Dag blad, of, zoals hij het zelf zei: „Ik ben een ouwe klant van de krant!". En toen wij hem tenslotte vroegen, of hij bij leven en welzijn ook vol gend jaar weer zou meedoen, ant woordde hij: „Als het God belieft, graag mijnheer!" HET, PARCOURS. Laten we nu eerst wat van het par cours vertellen. Dat was zowel voor de 20 als voor de 40 km. aantrekkelijk. Tot 's-Heer Arendskerke reden de bei de groepen gelijk op. Maar daarna gingen zij elk hun weegs. De „klein tjes" reden rond de kerk en dan de teerweg op in de richting Nisse. Zij moesten zich na Nisse oriënteren op de A.N.W.B.-richtingaanwijzer 1077 en dan een grijze keet in de gaten hou den. Van 's-Gravenpolder naar Goes liep het laatste, traject. De „groten", de 40-kilometer-ped- delaars, kregen een heel wat moeilij ker opgave. Maar toch weer niet zo moeilijk, dat er één verdwaalde. De tocht ging van 's-Heer Arendskerke eerst naar Heinkenszand en dan in de richting Ovezande. De Noldijk en de Groendijk waren in het parcours op genomen, er moest op huisnummers en richtingaanwijzers worden gelet, op hofsteden, die met initialen waren aan geduid, kortom, ieder moest behoorlijk opletten om het goede spoor niet bijs ter te worden. Oudelande was zo on geveer het uiterste punt van het par cours. OUDELANDE: NIET ZO BEST! Maar daar was het niet zo best voor de fietsende menigte! Want toen zij op dit dorp, met z'n gezellige ronde bank onder de kastanjeboom, arriveerde, was er geen enkele controlepost te be kennen. Die kwam pas, toen de fiet sers en fietsters al lang en breed op de terugweg waren. Wat was n.l. het geval? In de eer ste plaats was hier een vergissing ge maakt met het „timen". Er was op ge rekend, dat de eersté peddelaars pas om over vieren hier konden zijn. Maar .men was er al om kwart voor vier! En daarmede komen we op de tweede oorzaak van de leemte in Oudelande: er was te hard gereden! Of nu de eer ste groepen gedacht hadden, dat ze Oudelande nooit op tijd zouden halen of dat de fietstocht een wedstrijd in hardrijden betekende, wij weten het niet. In ieder geval spreken we af voor het volgend jaar: beter de tijd bereke nen (geldt voor ons) enniet vlie gen (geldt voor de fietsers)! TOCH CONTROLE. Nu was het aan de andere kant ook weer niet zo erg, dat het in Oudelande min of meer spaak liep. Want er is toch gecontroleerd! Niemand is zonder een stempel of een paraaf op zijn of haar contrólekaart in de Goese Graan beurs teruggekeerd. Die stempels wa ren van de Rijkspolitieman op het dorp die direct bereid was de deelnemers te helpen. Dank aan die politieman en hulde aan degenen, die op de gedachte^ kwa men hem in te schakelen! En die pa rafen op de kaarten waren afkomstig van een man, die een groot vriend is van het Zeeuwsch Dagblad, zelf mee reed en in wie de mensen van de krant het volste vertrouwen hadden! HET MOEILIJKSTE TRAJECT. Na Oudelande kwam eigenlijk het moeilijkste traject. Maar ook 't mooi ste gedeelte. Moeilijk was het vanwege de macadam op de wegen en niet min der door de grillige loop van het par cours. En bij dat alles moest nauw keurig acht worden gegeven op de oranje vlaggetjes, die rechts van de weg waren opgesteld, en op de pijlen, die op bomen, op hekken of op oude schuren waren aangebracht. Maar geen mens heeft zich vergist en bovendien: niemand heeft het zo druk gehad met het volgen van zijn route, dat hij of zij aan het prachtige natuurschoon in deze streek geen aan dacht kon besteden! DE CONTROLEPUNTEN. Toen de fietsers en fietsters terug keerden in de Graanbeurs, hadden zij op de contrölekaarten alle vereiste stempels en parafen. De 20-kilometer- groep had er drie, n.l. van 'sHeer Arendskerke, van Nisse („Mooie Staak") en van 's-Gravenpolder. Zjj, die de 40 kilometer erop hadden zit ten, waren vijf controles gepasseerd, n.l. te 's-H. Arendskerke, Noorddijk- hoek Zandweg, Ovezande, Oudelande en 's-Gravenpolder. Ongelukken zijn er niet gebeurd. De mensen van het Rode Kruis hebben geen enkele fietser behoeven te hel pen. Er is maar één fiets in het onge rede geraakt. Dat was de fiets van één der jongens van de Kamperlandse Jongensclub, die in de buurt van 's-Gravenpolder vast liep. Hij mocht de fiets van de leider overne men, die zelf de kapotte fiets op zijn nek nam, naar de grote weg droeg en daar op een passerende vrachtauto naar Goes zette. En zo behoort de fietstocht vaa het Zeeuwsch Dagblad 1952 weer tot het verleden. Wie wij ook spra ken, iedereen was opgetogen over deze middag. Dat belooft veel voor het volgende jaar. Nog moet het aantal deelnemers groter worden. De organisatoren staan het liefst voor grote moeilijkheden om de grote stroom te verwerken. Zij ge ven de pertinente verzekering: het komt best voor elkaar! DE PRIJZEN. En nu tenslotte nog de prijzen. De zilveren beker was dit jaar voor de Jongensclub „Obadja" te Kam perland, die reeds voor de tweede maal meereed. De leider van deze groep kreeg een stropdas. In de twee de plaats was er een fraai Gerozilve- ren lepeltje (C. Harinck, Goes) voor mej. H. Jagt te Poortvliet, de verloof de van de heer H. Leusink te Bergen op Zoom. Dit paar leverde een aar dige prestatie door eerst op de fiets van Bergen op Zoom naar Goes te ko- men. Een tweede verloofd paar, dat ook in 1951 meedeed, kreeg ook een prijs Voor mej. P. d. Herder was er 'n f iets- vlag (G. M. Broekstra, Goes) en voor haar verloofde, de heer P. Schipper, te Wolphaartsdijk, een stropdas (Van Westen, Goes). De groep van Jille La- port uit Goes kreeg als prijs een doo3 van 50 sigaretten (C. Sinke, Goes) en voor de heer J. Heiboer te 's-Heer Arendskerke was er een vulpen (Fa- berij de Jonge, Goes). De advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof eiste Vrijdag een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den tegen de 42-jarige koopman A H B. uit Den Haag wegens diens werkzaam heden in de Haagse speelelub „Amto „Dat vind ik heel. erg!", riep B. bij het horen van deze eis. „Dat is het! ant woordde de president, „maar u heeft steeds hoog spel gespeeld".

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1