De kleine man heeft niet veel in de melk te brokken. Puistjes; „ZON EN SCHILD" en „ZONNEGLOREN" vieren zilveren jubileum. „Ik was immers ook maar ondergeschikt aan de partijzegt de fabrieksdirecteur. r D.D.D. Weerzien met Duitsland. (II) Onrustig, gejaagd? 7 wee getuigenissen van levend geloof. riet barmhartigheidswerk wacht nog een grote taak. Haeadelvereniging uit de kerk te Naardea gezet. De N. C. R.V. is ontstemd. Zaterdag 7 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina TODTNAU (imSchw.) Mei 1952. Herr Steinsieck was directeur op de fabriek, waar de Hollanders te werk waren gesteld. Het is een zenuwachtige kleine man, met een voorliefde voor plusfours, die tijdens de oorlog op z'n dood was voor de partij en derhalve mee» huppelde. Als ik hem ontmoet, herinnert hij me aan de eerste dag op de fabriek. „Weet U nog", zegt hij, weet U nog, hoe ik de Hollan ders toen heb toegesproken?" Als ik zeg het niet meer te weten, betrekt zijn gelaat een weinig. „Och ja, U moet het toch nog weten. Ik heb toen gezegd: „hoofd zaak is, dat we allemaal weer gezond en wel huiswaarts keren!" Hij kijkt me verwachtingsvol aan. „Dat was toch erg diplomatiek gezegd nietwaar?" Als ik, want ik herinner me er niets meer van, bedachtzaam knik, klaart zijn gezicht op en hij strijkt zich voldaan door het dunne haar. „Ach ja, klar, het was te voorzien, dat we de oorlog zouden verliezen". Hij is nu geen directeur meer. Het fabriekje, waar onderdelen voor ne velgranaten werden vervaardigd, is in geschakeld voor vredesdoeleinden en men maakt er nu auto-onderdelen. „Ik ben nu inkoper voor een fabriek in Freiburg" zegt hij vertrouwelijk „maar gelooft U me, het bevalt me niets". Hij heeft eigenlijk nergens zin in. De politiek laat hem koud. „Ik hoor liever een goede mop" zegt hij schaterend. „Ha, ha, weet U nog, hoe U op één nacht vierhonderd stuks „Ausschusz'' maakte?" Hij slaat zich schaterend op de knie. „Tjonge, jonge, jullie hebben me daar de productie soms lelijk in de war geschopt"! Als ik hem'er aan herinner, dat hij, toen ik door de bedrijfsleider, een volbloed partij-man, met einsper- renwerd bedreigd, zich achter deze bullebak verschool, zwijgt hij ver bluft. Hij maakt een verontschuldi gend gebaar en zegt: „Nu ja, ik was immers ook maar ondergeschikt aan de partij. Ze hebben mij ook twee maal in Freiburg voor het gerecht laten komen, onder verdenking van „Rüstungssabotage". Wat voor sabo tage hij dan wel pleegde vertelt hij echter niet! De arrestatie Over de bedrijfsleider hoor ik meer. Op 18 Mei 1945 is hij, samen met nog enkele „kopstukken" gearresteerd. Dorpelingen, 's avonds rond de stam tafel gezeten, in het eenvoudige hotel waar ik mijn intrek heb genomen, vertellen me de historie. De capitulatie is heel snel gegaan. Op 24 April kwamen de spitfires en de Franse jachtbommenwerpers over de bergen neergedoken en wierpen enige bommen neer. Een dag daarna trok nog een colonne S.S.-ers door het dal in de richting Feldberg en Kon- stanz. Een hoge officier liet aankon digen, dat jong en oud, het dal tot de laatste man moest helpen verde digen. Maar de „Volkssturm" was reeds eerder teruggekeerd, gebroken, en wat benen had repte zich in de bergen toen opnieuw geallieerde jacht bommenwerpers boven het dal ver schenen. Er dreigde een nieuw bom bardement, maar plotseling zwenkten de vliegtuigen af. Een colonne Franse pantserwagens, die een omtrekkende beweging had moeten maken door een ander dal, was door onverklaarbare oorzaak ver keerd gereden en stond pardoes in het stadje. De Hollanders hebben dit niet meer meegemaakt want de partij had hen een week tevoren over de grens, naar Zwitserland laten zetten. Dat was vei liger begrijpt ge. Dan konden ze niet vertellen wie hen' het leven lastig had gemaakt. En ook degenen niet beschermen, die hen de hand bo ven het hoofd hadden gehouden Maar het heeft de bedrijfsleider niets geholpen. De 18e Mei was zjjn datum HU heeft nooit willen geloven, dat het Derde RUk eens zou capituleren. Toen de feiten hem overstelpten, liet hg het fabriekspersoneel bijeenroepen en hield een gloedvolle rede. „Als de Franzosen komen'' heeft hij toen uitgeroepen, „ga ik naar huis, neem mjjn geweer en schiet liever mgn vrouw en m'n kinde ren dood, dan dat ik me overgeef''. De mannen rond de stamtafel spre ken er met koele minachting over. Toen hij gehaald werd, opi naar Freiburg gebracht te worden, was hij zó klein", zegt er een. „Eén jaar heeft ie gekregen...." zegt een tweede, „en nu heeft ie wéér een even grote mond!" - „En weet U, waar ie nou zit?" vraagt een derde schamper. „Op de zelfde fabriek meneer. En wéér als bedrijfsleider." „En weet je nog, hoe hij op de Hol landers schold, als ze Zondags naar de kerk wilden gaan?'' „Hij spoog op de kerk, maar nu heeft ie z'n jasje omgedraaid...." „Op de eerste rij zit ie hoor. Tja, als een mens berouw krijgt van zijn daden Ze drinken allen verbitterd hun glas leeg, maar dan moet ik over Holland vertellen. Hoe het ons vergaan is en hoe de andere jongens het maken. Ik kan er hun niet genoeg over vertellen. „Sauberes land..,." zegt er een waarderend. „Sogar sehr sauber". „Hij is er een blauwe Maandag geweest, als soldaat, „len Sjeveningen". „Ik zou er best nog eens heen willen" zegt hfj dan. „Best".... „Als jullie dan maar weer niet al lemaal tegelijk komen".... Het ontvalt me eigenlijk, maar ik heb ze meteen waar ik ze hebben wil. „Hoe denkt men in Holland eigen lijk over ons?" vraagt er een. Als ik hem vertel, dat velen de ver schrikkingen, die het Derde Rijk over ons land en de andere landen heeft gebracht, moeilijk of helemaal niet kunnen vergeten en dat men weinig lust voelt het Duitse volk te beklagen, vérsomberen de gezichten. „Ik kan me voorstellen, dat jullie vinden, dat wij ons verdiende loon hebben gekregen", zegt er een. „Ik wou maar dat jullie beseften, dat wij hier in het Zuiden, en hij maakt een gebaar naar de anderen, die na drukkelijk knikken heus niet in de meerderheid achter Hitier stonden. Ook niet en hij tikte nadrukkelijk met zijn glas op de tafel ook niet, toen zijn avontuurlijke ondernemingen met succes bekroond schenen te wor den". Maar wat kunnen wij nu uit richten? Tja, wat kan de kleine man uitrich ten? Kleine man had geluk. Vader Braun is ook zo'n kleine man. Toen zijn dochtertjes, veertien en vijf tien jaar waren geworden, kregen ze het bevel lid te worden van de Bund Deutscher Madel. „Niets daarvan" besliste vader B. „Moeder en ik zullen jullie opvoeden en niet de partij". En hij hield die mening vol, óók toen de „partij" zelf, in het hatelijk bruin gele S.A.-uniform binnendrong, zijn vrouw ruw opzij schoof om hem over deze „brutaliteit" te onderhouden. Een nacht later, namelijk van Zaterdag op Zondag, kwamen ze hem halen. Hij is heelhuids teruggekeerd deze vader. Maar er zijn andere vaders voor hun overtuiging gevallen of ver minkt. Maar vader Braun heeft heel veel geluk gehad. HU kwam want ze maakten een soldaat van hem en de wereld Is maar klein op Walcheren terecht. Daar heeft hU over de West- kapelse zeedUk gelopen en zich verwon derd over de schoonheid van het Zeeuw se landschap en de uitgestrektheid van de zee. HU heeft maar weinig contact met de mensen gehad, want hU is een stille man, die naar huis verlangde en naar zgn bergen. Ach, hg heeft er maar weinig van begrepen. HU kreeg zUn eten en drinken op tijd en reed op een fiets af en toe naar Middelburg, waar hij hoofdschuddend de ruïnes bekeek. Toen men hem aan het verstand bracht, dat het niet de Engelsen, maar zijn land genoten waren geweest, die deze mooie stad hadden geschonden, is hij ge schrokken. En hij werd nog stiller. Toen hij, nadat de Duitsers Walche ren hadden moeten ontruimen met zijn makkers haast-je rep-je naar het Noord Oosten van Duitsland werd vervoerd om daar tegen de Russen te vechten en het hem eindelijk duidelijk werd, wat voor rol zijn land heeft gespeeld, is het schaamrood hem naar de wangen gestegen. Deze eenvoudige mens is een van de velen. Ze hebben hem dom ge houden maar nu zijn z'n ogen geopend. Hij wil alles doen om het weer goed te maken, maar is maar zo'n hele klei ne burger. Zijn vrouw heeft er meer van be grepen. Vooral, nadat ze de Hollanders had leren kennen. Ook zij heeft de jongens goed ontvangen, hoewel ze wist, dat het voor haar gezin heus niet zonder risico was, wat ze deed. Het gezin B. stond op de „zwarte lijst" Ze begréép en toen, na „Der Üm- sturz", de capitulatie ook voor hen een hongerwinter kwam, is ze er zon der te morren opuit getrokken. Heeft ze ook dagenlang, wekenlang gesjouwd om voor haar kinderen eten bijeen te krijgen. De burgemeester. Burgemeester Dietsche van Todt- nau is lid van de C.D.U. Hij zegt blij te zijn dat de Bondsrepubliek een kans Overweldigend is de schoon heid van de Zuidduitse meren. Dit is Schluchsee, een meer in de buurt van Tcrdtnau. Het ligt op 950 m. hoogte. Tijdens de oorlog vormden de Schluchsee- werke, de stuwdammen, een voortdurend object voor de geallieerde vliegers. De stuw dammen waren toen geheel overspannen met camouflage- netten. (T~- Een bedrijfsleider draaide zijn jasje omen een vader werd soldaat, om dat hij zélf zijn kinderen wenste op te voeden. J zal krijgen in West-Europa. „Want als West-Europa ons aan ons lot over laat en het zich er voornamelijk op zou toeleggen ons hulpeloos en mach teloos te houden, als het ons voor het overige zoveel mogelijk tot econo mische offers zou verplichten, dan ligt het toch voor de hand, dat men ons daarmee alle positieve toekomst-ver wachtingen ontneemt, nietwaar?" vraagt hij. „U zult me toch toegeven, dat wij een belangrijke industriële potentie bezitten. Nogmaals ik ben blij, dat de Bondsrepubliek een economisch hulp orgaan voor Europa kan worden. Mis schien kan door een op die manier tot stand komende belangenverstren geling een eind gemaakt worden aan de tegenstellingen binnen Europa". „Maar de Russen?" zeg ik. „Er heerst hier in deze streek een ontzaglijke angst voor de Russische beer. U zult het wel bemerkt hebben", zegt de burgemeester. ,In ieder gesprek", bevestig ik hem. „Geen wonder", zegt hg zuchtend. Er zijn vele vluchtelingen hier uit het Oosten. Ze brengen allen hun verhalen mee. En dan is er nog altijd die el lendige nawerking van Goebbels pro paganda". Er zwerven hier duizenden ont heemden in het Westen rond. Ze ko men uit de Oostelijke zóne, uit Hon garije, uit Roemenië. In dit kleine stadje van nauwelijks 2900 inwoners, vormen ze een-zesde deel van de be volking. „Politiek vormen zij geen ge vaar", is de mening van de burge meester. Als ik hem echter aan de de monstratie van de Bund Vertriebener Deutscher in Bonn herinner, waar tienduizenden Duitse ontheemden hun eisen betreffende de gelijkschakeling van de belastinggelden hebben uiteen gezet, dreigend geen medewerking te zullen verlenen aan de West-Duitse bijdrage voor een Europees leger, knikt hij nadenkend. „Zij wel" geeft hg toe, „maar dat zijn dan ook de Duitse ontheemden". „Wij doen niet mee". „Als ze ons maar met rust laten". Tegenover me zitten twee jonge ke rels, van resp. 22 en 23 jaar. Ze komen uit Ober-Silezië en zijn in acht jgar niet thuis geweest. Ze werken hier, de een op een bor- stelfabriek, de ander in een machine fabriekje. Toen ze veertien en vijftien jaar wa ren, werden ze verplicht tot het zgn. „Landesjahr", een door Hitier en zijn bentgenoten ingestelde „zegening" voor de jeugd, oorspronkelijk bedoeld om de kinderen, na hun schooltijd een jaar bij de boeren te laten werken. Acht jaar geleden zat Hitier echter hard verlegen om soldaten. Wat be lette hem om deze kinderen in enkele weken voor dat doel op te leiden? Met pantservuisten moesten deze jongens de Russische tanks te lijf gaan. Kan men het zich voorstellen, dat zij hun „wapen" hebben weggeworpen en huilend, vertwijfeld zijn weggerend, De een slaat bg de herinnering een hand voor het gelaat als hg vertelt hoe honderden jongens, roepend om hun moeder in de modder zijn neer- gesmakt. Deze twee zijn heelhuids uit dit in ferno gekomen, maar hun moeder hebben zij in acht jaar niet meer ge zien. Terug naar huis? Ze kunnen het en willen het ook niet. „Dat betekent dienst bij de volkspolitie" zegt de een. „Of erger" zegt de ander stil. Dit is een deel van de Duitse jeugd. Een deel, dat met rust gelaten wil worden. Dat zo vlug mogelijk een eigen bestaan wil opbouwen om niet langer als „lastig" voor de omgeving te worden aangezien. Zij vrezen eens uitgeleverd te zullen worden en daarom werken zij hard. Harder dan de meeste jongelui van hun leeftijd hier in Holland. Ad, Voor dit kleine 12-jarige Schwarz- w'dlder boerenmeiske heeft de „Bund Deutscher Mddel" afgedaan. De partij heeft nu geen zeggenschap meer over de kinderen. Gelukkig maar! Ingezonden Mededeling (adv.). Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Oneerlijke dienstbode. De politie te 's-Gravenhage heeft de 17-jarige dienstbode H. M. F. en haar vader, de 64-jarige schoenma ker, H. F. aangehoudeft De dienst bode was in een pension werkzaam. Een daar verblijvende oude dame had haar geld in een linnenkast ge borgen. Van dit geld heeft de dienst bode in de afgelopen twee maanden telkens bedragen van een f300 weg genomen, in totaal tot een bedrag van f3125. Zij gaf dit geld aan haar vader, die er goede sier van maakte. Een bedrag van f 1100 kon nog in be slag worden genomen. Het tweetal is voor de officier van justitie voorge leid. Brochure over bescherming bevolking. De stichting „Bevordering bescher ming bevolking" heeft een tweetal uitgaven het licht doen zien. Het zijn een „vraagbaak bescherming bevol king" en een brochure „bescherming bevolking en U", bedoeld om de be langstelling voor de bescherming be volking te stimuleren. De „vraag baak" wil een zakelijk naslagwerkje zijn voor iedereen, die zich voor be scherming bevolking interesseert of er mede te maken heeft, de brochure draagt een propagandistisch karakter De nieuwe Franse staatslening. De inschrijvingen op de nieuwe Franse staatslening, die door goud wordt ge dekt, zijn zo groot, dat de staatsdruk kerijen nauwelijks kunnen voorzien in de behoefte aan obligaties van 50.000 en 100.000 francs, zo werd gisteren be kend gemaakt. Van de zijde van de effectenbeurs wordt vernomen, dat de obligaties op grote schaal door het bui tenland worden gekocht. Te Parijs wordt vernomen, dat Frankrijk in de maand Mei een tekort van slechts 500.000 a 1 millioen dollar in de Europese betalings unie had. (Ingez. mededeling, adv .Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- der vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN i BRAND IN KERK TE MEPPEL. Te Meppel heeft Donderdag een brand gewoed in de nieuwe Remon strantse kerk. De concierge ontdekte een enorme rookontwikkeling en alar meerde onmiddellijk de brandweer. Het bleek dat de houten bekleding rond de schoorsteen in brand stond, terwijl ook het plafond reeds had vlam gevat. I.v.m. reparatiewerkzaam heden werd de kachel van de kerk gestookt. Toen de brandweer een paar stralen op de vuurhaard stortte, kwam veel water in de fel brandende kachel, waardoor een grote gasontwikkeling optrad. Hierdoor geraakte een der brandweerlieden bewusteloos. Even slaagde men er in het vuur te locali- seren. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het springen van de uit gresbuis bestaande schoorsteen. Minister Mansholt opent Instituut Rationele Suikerproductie. Woensdagmiddag zal door ministej Mansholt het nieuwe Instituut voor Ra tionele Suikerproductie te Bergen op Zoom officieel worden geopend. Communisten hebben weer klachten over schending neutrale zone. Op de bijeenkomst van de bestands onderhandelaars te Pan Moen Dj on hebben de communisten Vrijdag ver klaard, dat Donderdag langs de grens van de neutrale zóne drie burgers zijn gewond door scherven van door de geallieerden afgeschoten granaten. V. N.-wachtposten te Pan Moen Djon verklaarden, dat de geallieerde artil lerie een salvo had gelost op commu nistische soldaten, toen deze op onge veer 1 km buiten de neutrale zóne hun loopgraven verlieten om te kijken naar een aanval van V.N.-vliegtuigen in de buurt. In de oude raadzaal van het stadhuis te Harderwijk werd Donderdagmiddag het „Veluw museum van oudheden", gevestigd in het oude parlciershuls van de fam. D. Kok Jzn, officieel geopend door Mr M. C. Bloemers, waarn. hoofd van de afd. oudheidkunde en natuur bescherming van het ministerie van O., K. en W. (Van één onzer redacteuren). Het is na de oorlog gewoonte geworden om van de Hervormde Kerk te zeggen dat zg ontwaakte uit een slaap van bUna anderhalve eeuw. Dit kan alleen maar in zoverre juist zgn, dat de kerk als organisatie een vernieuwing heeft ondergaan, welke er inderdaad op wUst dat de dommel van vele decennia ten einde is. Maar dat het in de Hervormde Kerk „een dooie boel" was vóór de oorlog, kan niemand volhouden, die een beetje op de hoogte is met de geschiedenis. Er waren zo omstreeks het jaar 1925 tal van Hervormden, die warm liepen voor de cbriste- lgke barmhartigheid. De bewgzen daarvan zien we in deze dagen, nu twee bekende Hervormde instel lingen haar zilveren jubileum vieren. Het zgn „Zon en Schild" de Stichting voor zenuw- en geesteszieken te Amersfoort en „Zonnegloren", het bekende sanatorium voor t.b.c.-patiënten te Soest. „Zon en Schild" heeft dezer dagen met een plechtige bgeenkomst in de kapel der inrichting te Amersfoort waar prof. dr Th. L. Haitjema en dr Joh. van der Spek spraken haar 25-jarig bestaan gevierd. „Zonnegloren" gaat dit midden in de maand Juli doen. DE OPRICHTERS. Quarles van Ufford, tegenwoordig com missaris der Koningin in Gelderland. Bij „Zonnegloren" allereerst prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en N. Janssen te Utrecht, mr. dr. J. van Bruggen, toen te Goes, dr. S. C. Meyering te Leiden. Er is echter één naam, die in beide gedenkboekjes voorkomt, en wel de naam van de heer G. J. A. Buys te Utrecht, destijds secretaris van de Federatie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk. Deze heeft zowel de hand gehad in de op richting van „Zon en Schild" als in de stichting van „Zonnegloren". Beter kan men het niet wensen: dat een man uit de dienst der barmhartigheid de spil was bg deze nieuwe takken van barmhartigheidswerk! Dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft in het gedenkschrift van „Zon en Schild" ge schreven, dat deze inrichtingen een ge tuigenis van levend geloof zgn. NOG WERK GENOEG. Beide stichtingen hebben haar geschie denis te boek gesteld. Zon en Schild gaf een gedenkschrift uit, dat in alle een voudigheid het werk van de Vereniging „Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" vermeldt. Want eigenlijk is het deze Vereniging, die jubileert. „Zon en Schild" was echter de eerste inrichting welke verrees. Later werden „Hebron" te Amersfoort, „Licht en Kracht" en „Port Natal" te Assen en „Hulp en Heil" te Leidschendam in ge bruik genomen. „Zonnegloren" gaf een fraai gedenk boek uit, dat onder de naam „De Zon klimt hoger" bij J. N. Voorhoeve te den Haag verscheen. Het werd geschreven door de heer J. B. Th. Spaan, die hier voor medewerking kreeg van verschillen de insiders in het Zonneglorenwerk. Wie het geschrift uit Amersfoort en het gedenkboek uit Soest leest, wordt direct geboeid bij de beschrijving van de wordingsgeschiedenis der stichtingen. Er waren toch nog voldoende mensen wak ker in de vooroorlogse Hervormde Kerk! Verscheidene namen lezen wij. Bij Zon en Schild o.a. J. R. Snoeck Henkemans en ds A. B. te Winkel uit Den Haag, oud minister H. van Boeijen te Voorburg, dr Joh. van der Spek, later directeur van Maasoord te Foortugaal, jhr. mr. C. G. C. Wij hadden het voorrecht in Amers foort dr. C. W. du Boeuff, geneesheer directeur van „Zon en Schild" te spreken en in Soest dr J. A. W. Berghauser Pont, bij wie de leiding van „Zonnegloren" be rust. Beide geneesheren, die een totaal ver schillende sector op medisch terrein be strijken, hebben ons aangetoond hoe no dig het was dat 25 jaar geleden hun in richting tot stand kwam. Maar zij hebben er tegelijkertijd op gewezen van hoeveel belang net is, dat de stichtingen haar arbeid kunnen voortzetten. Zowel in de verpleging van zenuw- en geesteszieken als in ae behandeling van t.b.c.-patiënten zijn grote veranderingen gekomen. Ten aanzien van de psychiatrie, aldus dr. du Boeuff, moet genoemd wor den de gewijzigde waardering van wat men onder het milieu pleegt te verstaan. Men hecht nu hogere waarde aan het op voedkundig milieu naast het medische milieu. Dat is even heel gemakkelijk gezegd, maar wie deze begrippen verstaat, weet dat de nieuwe opvattingen geleid hebben tot een gans andere behandeling van hen die in „Zon en Schild" worden verpleegd. Niet anders is het in „Zonnegloren". Hier, vertelde dr. Berghauser Pont, zijn de methoden van onderzoek en behande ling radicaal gewijzigd. Gebleven zijn alleen rust en goede voeding; men kan zelfs zeggen dat die geneesmiddelen nog intensiever worden toegepast dan voor heen. Doch overigens deed het moderne geneesmiddel zijn intrede, terwijl bij vele patiënten het mes alleen redding geeft, maar het wordt dan anders gehanteerd dan een kwart eeuw geleden. Voor de toekomst zullen zowel „Zon en Schild" als „Zonnegloren" werk genoeg houden. De vereniging waarvan „Zon en Schild" uitgaat, bereidt de bouw voor van een inrichting voor zwakzinnige kin deren te Assen, terwijl men de bestaande stichtingen wil uitbreiden en te zijner tijd een paviljoen in Katwijk aan Zee hoopt te laten verrijzen. „Zonnegloren" wil in de komende 25 jaar op volle toeren draaien om de nieu we patiënten op te vangen, die tengevol ge van verbeterd onderzoek in ons volk worden ontdekt. Ai daalt het aantal ge vallen jaarlijks, er sterven niettemin tweeduizend mensen per jaar aan de tu berculose. In 1951 werden 15.000 nieuwe gevallen opgespoord. De gevreesde ziekte blijft een volksvijand. „Zon en Schild" en „Zonnegloren" Er zit iets zonnigs in deze namen. Er zit ook iets in van de getuigenissen van levend geloof waarover dr. Emmen sprak. Met bestuursleden, directie, verplegend per soneel, patiënten en oud-patiënten van beide inrichtingen verheugt zich de Her» vormde Kerk bij deze jubilea, die het verleden in beter licht zetten en die moed geven voor de toekomst. Dure sigaretjes. Tussen de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Naarden en de Nederlandse Haendelvereniging zijn moeilijkheden ge reizen, die vooral voor laatstgenoemde onprettige gevolgen hebben, omdat de N.C.R.V. erbij betrokken is. De N.C.R.V. had de kerk te Naarden gehuurd om opnamen te maken van psalmen van Haendel en men had de Haendelvereniging uitgenodigd deze psal men te zingen met begeleiding van een kamerorkest en met een solist, die spe ciaal hiervoor uit Engeland was overge komen. Nu mag in deze kerk niet gerookt wor den, eea- verbod waaraan de leden van de Haendelvereniging zich niet geheel hielden. Toen dan ook op een dag de koster voor de zoveelste maal een over treding constateerde en zijn verzoek om dat na te laten in de wind werd geslagen, belde hij de burgemeester van Naarden op, die tevens president-kerkvoogd is en deze nam terstond krasse maatregelen: hij liet de heren de kerk uitzetten. En later op de avond bekrachtigden de ove rige kerkvoogden dit besluit! Het bestuur van de Haendelvereniging zit nu met de brokken, want uiteraard is de N.C.R.V. er slecht over te spreken, dat men de solist onverrichterzake naar Engeland moest laten terugkeren. De ere voorzitter van de vereniging, burgemees ter Haspels van Bussum, zal nu een be middelingspoging wagen. Maar het siga retje zal de heren toch wel wat duur te staan komen! Ernstig auto-ongeluk in de hoofdstad. Gistermorgen omstreeks kwart voor vier is op de kruising Linnaeusstraat- Wijttenbachstraat te Amsterdam een volkswagen met een snelheid van on geveer 80 km. tegen de aanhangwa gen van een vrachtauto van Van Gend en Loos gereden. De inzittenden van de volkswagen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De 22-jarige bestuurder, die de volkswagen had gehuurd, werd bij de botsing, waarbij de auto geheel onder de aanhangwagen schoof, uit de wagen geslingerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De passagiere kreeg een rechterdijbeenfractuur en enige snij- wonden. Door de Rgksopperkeurmeester is gis teren de haring uitgekeurd welke ten paleize Soestdijk aan H.M. de Koningin is aangeboden. De traditie getrouw was deze haring verpakt in een oranje ge verfd vaatje. President Truman heeft bevel gegeven met ingang van 5 Juli a.s. alle bevoor deling van Hongarije op economisch en handelsgebied, ingevolge het enige jaren geleden tussen Amerika en Hongarije gesloten vriendschaps- en handelsverdrag te schorsen. In Januari j.l. zijn dergelijke maatregelen genomen ten opzichte van de Sowjet-Unie en Polen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4