Herbouwperiode van Middelburg nadert haar einde. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Ook in 1951 kwamen weer vele fraaie panden gereed» LEERBEURS TE UTRECHT. Dr Muntendam bezorgd over de terug loop van het aantal verpleegdagen. GOEDKOOP FRUIT Drie-eilandenplan komt de eerste decennia niet tot uitvoering» Pagina 2 Pagina OOL ITEN Er is weer een binnenstad verrezen MARNIX D'HONTENISSE voor dc kwekers een strop, voor de huisvrouw een voordeel» AANBESTEDING Brug tussen de Bevelanden kost zeker 6 millioen. Dam in Veerse Gat geen verbetering voor de Bevelanden» V. C. S. had gunstig jaar. Zaterdag 7 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD isvlug trok en trachtte sthield van vonden uit. kast, trok Gertjan de r elkaar en een echte m de oL 1 vond de plaats aan idelsavond- heer A. J. y het hart ikte resul- gaan rus- recteur de Kamer van ote waarde torna, dat rt midden- og gevoerd als verte- missie van ïoes en de de Rijks- kte de Di- im van de grijke werk Corstanje, J. J. Broyl, de Hollan- derison, M. M. A. van e, allen te ltse en de n te Kloe- k, Kapelle; Boer, P. J. en te Wol- Ichore. e, H. Kraay debroek, j. b Nieuwe Grote 20 riel 12—18. oer Sileciër 1—1.13, Ma- utch Evern Tomaten 64 tic) p. doos 5 Jnni. Sor- ehocder: f 2J2S f 19.klasse 16.klasse 3; ing: Knxïsbes- en A 61129» Luikenaars B omkom mers A kool A 38—50; 2.50—6.50, alles abarber 1517 Doperwten 71 17Spitskool appelen 2226; 1 17—20; Oude Radijs 45 derij IS—20. port veiling: ten: Mada me Lefeber Roem van rn 611.14. 95, Vroe- e Witte 13. ous 4356, jen, grote kriel 13 -10. .mi. Kruis- iO, Madame 63—82. 3.. indaag zijn op e vroege aard- voerd door de ut. De prijzen wone 17drie- 30 kg. Aanvoer it vroeger dan te veiling ge- Juni. 2105 19 kg bot 1.05, 50 kg 155 156 114 142 16* 40* 43* 49 75H 55 14 43 76 Wi 2454 3844 9954 2154 64 67H 55 7544 437» 155 156 7754 UZA 17 4154 4454 50 55}4 1454 4354 7SH 4154 2454 3854 10254 2154 6554 mi 5554 7754 4454 2254 „De herbouwperiode van Middelburg nadert thans haar einde. Nog zijn er zeer belangrijke projecten te verwezenlijken en daartoe zullen alle krachten moeten worden ingespannen, maar men kan nn welhaast overgaan tot de constatering, dat het omvangrijkste en zwaarste deel van het werk achter de rug is. Het jaar 1952 en wellicht het jaar 1953 zullen nog moeten worden gebruikt om het werk te voltooien". Tot deze eindconclusie komt de Directie van de Dienst Herbonw Middelburg in het zeer lezenswaardige en aantrekkelijk uitgegeven, met vele foto's en grafieken toegelichte, jaarverslag 1951 van deze Dienst. In aanbouw en gereed. Werd het jaar 1950 beëindigd met een groter aantal gereedgekomen panden dan in aanbouw zijnde pan den, thans blijkt de zaak meer in evenwicht te zijn. In 1951 kwamen n.l. 21 panden gereed, terwijl er eind 1951 22 in aanbouw waren. Ongetwijfeld zou het heel wat aange namer zijn geweest voor het jaar 1951 een belangrijk groter verwerkt bedrag te registreren. Doch wanneer men thans de nog onbebouwde terreinen in de bin- MIDDELBURG BOUWT Wat enkele ja ren nog op pa pier stond is nu werkelijkheid ge worden. De ach terzijde en de zij gevel van het fraaie stadhuis zijn gereedgeko men. Vanuit de Noordstraat een uniek gezicht. Mi. 'P Met voldoening wordt geconstateerd, dat in 1951 in de binnenstad enige zeer belangrijke panden tot stand kwamen, maar er wordt ook gezegd, dat helaas de verwachting, dat in 1951 nog niet op een volledige verwezenlijking van de her bouw kon worden gerekend, juist is ge bleken. V an een massale bouwactiviteit als in 1949 en 1950 was vorig jaar geen sprake. Het jaar 1951 kenmerkte zich door een moeizaam geval voor geval tot stand brengen van een aantal verspreid liggende herbouwpanden. Toch heeft dit nog ongemerkt tot een zeer behoorlijk resultaat geleid. Het valt op, dat een binnenstad, die nog niet zo lang geleden bestond uit een aantal verspreid liggende panden, thans is veranderd in een vrijwel aaneengeslo ten geheel, weliswaar nog ontsierd door een aantal gaten in de straatwanden, maar toch: een aaneengesloten geheel. Middelburg heeft weer een binnenstad gekregen, waarvan men thans hoogstens kan zeggen, dat er nog enige sporen van oorlogsgeweld zijn waar te nemen. De financiering. In de wijze, waarop de centrale regering de wet op de materiële oor logsschaden toepaste, kon enige ver betering worden geconstateerd, zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. Met name de starheid, waardoor de toepassing van deze wet in het be gin werd gekenmerkt, onderging enige ofschoon nog niet voldoende) verzachting. De nadelige invloed, uit geoefend door de tegenstelling tus sen de begrippen „bouw" en „her bouw", nam enigszins in omvang af en in de nabije toekomst zal dit nog meer het geval zijn. De „Financierings- en premieregeling oorlogsschade woningen en bedrijfspan den kwam op vele punten tegemoet aan de ongetwijfeld gerechtvaardigde verlan gens der oorlogsslachtoffers. Toch bracht deze regeling niet alles wat ervan mocht worden verwacht na de behandeling in de Staten-GeneraaL „Kernplanbebouwing". Jammer genoeg is de zienswijze, dat de „Beschikking financiering kernplanbe bouwing" geen al te grote resultaten zou afwerpen, juist gebleken. De te verstrek ken premies zijn zo laag gehouden, dat er weinig vruchtdragende werking van zal uitgaan. Het streven is er daarom op gericht zoveel mogelijk herbouwgevallen onder de werking van eerstgenoemde re geling af te wikkelen. In 1951 begon de gemeente met het overnemen van een aantal z.g. bestedings plichten, teneinde deze dienstbaar te ma ken aan de financiering van de kern planbebouwing en een waarborg te scheppen voor de volledige herbouw van de stadskern. Wat werd verwerkt. Sinds de gemeente de wederopbouw zelf ter hand heeft genomen zijn van overheidswege de volgende bedragen in de particuliere herbouw verwerkt1949 831.966,34; 1950 1.410.503,19; 1951 904.861,76. Vergelijkingen der cijfers zijn niet ge heel zuiver, daar enerzijds belangrijke delen van de verschillen aan de prijs- veranderingen moeten worden toege schreven, terwijl anderzijds in 1949 en in een deel van 1950 theoretisch integraal werd gefinancierd door middel van gedeeltelijk renteloze credieten. Na het in werking treden van de wet op de materiële oorlogsschaden werd overge gaan tot toekenning van „aanvullende bijdragen", waarbij derhalve het Rijk slechts een deel van de bouwsom ver strekte (maar nu a fonds perdu), terwijl de herbouwer uit eigen of van derden verkregen middelen moest fourneren. Hieruit blijkt, dat, hoewel het in 1951 verwerkte bedrag slechts ƒ70.000,ho ger is dan dat van 1949, de herhouw- activiteit aanzienlijk hoger aangeslagen moet worden. nens'.ad in ogenschouw neemt en men erin zou slagen het bouwtempo van 1951 vol te houden, dan behoort de materie van de wederopbouw der binnenstad over twee jaar tot het verleden. Maar de laat ste loodjes wegen het zwaarst: er zijn nog steeds bepaalde punten, waar her bouw bijzonder grote moeilijkheden op levert, met name in een deel der Zuster straat en de hoek Lange DelftSegeer- straat. Zwaar en licht herstel. Aan zwaar en licht herstel werd in 1951 een bedrag van ƒ79937,65 verwerkt. De afwikkeling loopt hier ten einde. Er moesten eind 1951 nog slechts 96 herstel dossiers worden afgewerkt. In 1951 wer den 32 gevallen van bouwrijp maken van herbouwpercelen in behandeling geno men. In totaal werd voor dit werk een bedrag van 25.443,98 uitgegeven. Enige eigenaren zijn moeilijk tot definitief her stel te bewegen. Een euvel, waarmede enige jaren lang is getobd, schijnt thans wat de herbouw betreft tot het verleden te behoren. Het bouwvolume voor herbouw is nJ. prac- tisch vrijgegeven. Stagnatie van enige betekenis heeft zich op dit punt dan ook niet voorgedaan. In totaal zijn 31 Rijks goedkeuringen verleend. Het door Rijk en gemeente verleende bouwvolume be liep een bedrag van 733.223,en het door de gemeente uitgereikte bouwvolu me had betrekking op een bedrag van 171.674,Nadat de opsteUers van het verslag de architectuur der herbouwde panden hebben geroemd constateren zij, dat het tempo der eigendomsoverdracht van de herbouwde panden in 1951 in be langrijke mate kon worden opgevoerd. Het aantal toewijzingen bedroeg 34. De arbeiders in gasbedrijven in geheel Italië zijn Donderdag te middernacht een algemene staking begonnen van vier da gen om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. itr. 1954 Wf 19J4 1954 84. Nieuwjaar begon met een harde winter, harder zelfs dan de twee voorafgaande waren geweest. Er viel een witte verstijving over de Noordelijke landen tan Europa en Hitier eiste de bontkleding van de trambe stuurders en de treinconducteurs in Polen. Spanje leverde schapenvachten aan het Duitse leger en Noorwegen moest zorgen voor wollen dekens. Maar al spoedig drong het tot de wereld door, dat de winter van 1942 méér slachtoffers aan het Oostfront eiste, dan het Russische snelvuur, hoe gevreesd ook, ooit had vermogen te doen. Tot in Nederland toe werden ziekenhuizen en hospitalen gerequireerd om tal van Duitse soldaten met bevroren ledematen te verzorgen. Het „Gott mit uns", dat op de riemkoppels van de Duitse eermacht te lezen stond, scheen een bespotting te worden. En m zijn grote Rijksdagrede, welke Hitier te Berlijn hield, «n waarm hij betoogde, dat sedert 130 jaar Rusland zo'n winter met gekend had, een argument, waarmee hjj zijn j_asco tmet het Russisch avontuur poogde te camoufleren, ogenstrafte hij voor de oren van zijn ganse volk, zijn vroe- Lle Fevering, dat zijn oorlogswerken onder auspiciën van et -Opperwezen" stonden. 7.Üa e,en zware ^aaS sneeuw over de boomgaarden van d-Beveland en de vorst verstijfde de witte wol tot een i °e,ors}> weken en weken het aardrijk als onder een doodskleed bevangen hield. erichten over actieve oorlogsvoering kwamen thans al- n van het front in Lybië en uit het verre Oosten, waar te ta?anners snelle marsen, niet door de Engelse legers tieoJiï vorderingen maakten en al spoedig voor de „on- zn Ie viootbasis" Singapore, stonden, een vlootbasis, die beschermd bleek, dat vliegtuigen met onze jongens pniJ„ i uj*® er aan te Pas moesten komen om althans nog vaii Uc"mekking te bieden tegen de mededogenloze aan vallen van de fanatieke Aziaat. j oorlogsberichten waren weer pessimistisch en de zware f °P ?ns volk lag, werd met centenaarslasten ver- to®ri oók Indië moest capituleren. Hoevele gezinnen ons volk hadden daar bloedverwanten? v ekon W^S *n- rï'e oarre winter de doodsverstijving niet ge- -My Home"meUW s*on<^ Eluitse politie voor de deur van Do beefde, toen hij de gevreesde Gestapo zag staan, den \ia„e s, sPraken geen woord toen ze binnen tra- ar toen de deur gesloten was, vroeg er een: Is u de vader van Willem De Wilde, die op kamers is in Rotterdam? De Wilde greep naar de deurpost, een ogenblik was het, of hij in een afgrond wegzakte. Hij knikte. We komen huiszoeking doen, vervolgde hij bars. Wat is er met mijn zoon' vroeg De Wilde. Gevangen genomen. Waarvoor? Weet ik niet, u weet dat misschien zelf wel. Ze traden de kamer binnen. Mevrouw De Wilde, die alles gehoord had, hield zich met moeite staande. Ze vroeg: Is mijn jongen gevangen ge nomen, waar hebben ze hem gebracht? Scheveningen. Het gehele huis werd ondersteboven gehaald. Geen stuk bleef op zijn plaats. Zij verstonden hun luguber vak goed. Spiegels, schilderijen, beddegoed, kasten, alles ging van zijn plaats. Zelfs de fauteuils werden ongekeerd en tussen de veren gevoeld. Alles zonder resultaat. Geen woord kreeg De Wilde er meer uit. Ze kwamen als automaten hun werk doen, zonder acht te slaan op de folte ringen, die hun plotseling bezoek aan de zielen van deze mensen oplegde. Drie uur later vertrokken ze, de bewoners van „My Home" in de diepste smart achterlatend. Ik ga direct naar Rotterdam, zei De Wilde. Dan ga ik mee, besloot zijn vrouw. Ik zou hier geen ogenblik meer rust hebben. Nog diezelfde middag vertrokken ze, een drie uur lange reis, waaraan geen einde scheen te komen. Gebroken zaten ze tegenover elkaar in de trein. De Wilde vreesde het erg ste. Hij wist, dat zijn jongen verboden dingen deed. Nu had hij het verterend zelfverwijt, dat hij niet strenger was opgetreden en het hem radicaal verboden had, Wim, de jongen was eigenlijk een kind nog. Wist hij voldoende de draagwijdte van zijn daden? Wat ging er nu gebeuren? Met ontzetting dacht hij aan de verhalen over de folte ringen, die er achter de muren van de Scheveningse straf gevangenis plaats grepen. De onmensen deinsden nergens voor terug, wanneer zij hun. slachtoffers aan het spreken wilden hebben Stil, zat zijn vrouw tegenover hem. Haar gelaat was een marmeren masker van stomme smart. Ze gingen naar de kamers, die Wim en Theo samen deelden. Theo was alleen thuis. (Wordt vervolgd.) Van huid naar schoen of tas. Aantrekkelijke expositie. Van 21 tot en met 25 Juli wordt in de Jaarbeurs de eerste internationale vakbeurs voor leder en schoenen ge houden met het doel de bezoekers eens de gang te laten volgen van grondstof tot eindproduct, dus van huid naar schoen of damestas. De beurs, die 5000 vierkante meter oppervlakte beslaat, wordt gehouden in de partaire van de drie hoofdge bouwen op het Vredenburg en de daaraan aansluitende hallen-com plexen. Op deze expositieruimte zul len tenminste 225 deelnemers hun ar tikelen exposeren. Een honderdtal exposanten van de ze groep zal uitkomen met schoeisel, waartoe zal worden gerekend dames-, heren- en kinderschoeisel en pantof fels. Ook legerschoeisel, laarzen e.d. zullen in de expositie worden aange troffen. Een veertigtal exposanten komt uit met fournituren voor de schoen- en lederwaren-industrie, ter wijl een ander veertigtal in him stands lederwaren aanbieden. Voorts nemen aan de beurs deel, een niet onaanzien lijk aantal lederfabrikanten en leder handelaren, terwijl tenslotte nog kan worden gewezen op de aanwezigheid van een aantal fabrikanten van ma chines en gereedschappen, enige ex posanten van kunstleder, van huiden en looistoffen en enige stands met vakliteratuur. Vijftig jaar vacantiekolonies. %Als geldgebrek de oorzaak is, moesten wij ons schamen I" Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en vacantiekolonies viert dezer dagen zijn 50-jarig bestaan en ter ere daarvan is gistermiddag, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een officiële bijeenkomst ge- honden, waar de staatssecretaris voor de volksgezondheid, mr. P. Muntendam, een rede heeft gehouden. Dr. Muntendam bleek voor het uit spreken van deze rede de juiste man, want hij kon uit eigen ervaring vertellen over het grote nut van de vacantiekolo nies. In de twintiger jaren was hij nJ. arts in Drenthe en toen maakte hij al kennis met dit werk, waarover hij des tijds een kleine studie schreef. Een dertigtal kinderen uit zijn praktijk onderzocht hij vóór, tijdens, een half en een vol jaar na de uitzending en hij kon toen vaststellen welk een blijvende ver betering een uitzending van slechts vijf of zes weken op het kind had, een ver betering welke nog na een jaar was aan te tonen. De meeste kinderen nemen tij dens zo'n vacantie belangrijk toe in ge wicht, doch, wat belangrijker is, ook de spierkracht neemt toe, het bloedbeeld wijzigt zich in gunstige zin en de long capaciteit stijgt. En, wat misschien het allerbelangrijkste is, ook de geestelijke weerstand neemt veelal toe. THANS ONGERUST. Dr. Muntendam nam vervolgens het jaarverslag onder de loupe en hJ(j stak daarbij zijn ongerustheid niet onder stoe len of banken. „Vooral niet zo zei de I staatssecretaris als ik kennis neem van de volgende feiten Het aantal uitzendingen uit de grote Aardbeien op elke ta£el. Het begin van het fruitseizoen is wel erg teleurstellend voor de kwe kers. Ieder was er wel op berekend dat het dit jaar met de afzet minder vlot zou gaan. Dat het echter zou gaan zoals op het ogenblik had nie mand durven verwachten. De aardbeien worden dagelijks ver kocht rond de minimumprijs van 0.45 per kg. Ja, er draaide zelfs Woensdag op de veiling Kapelle al een kwantum Madame Lefeber van goede kwaliteit door. Hiervoor krijgt de kweker dan 25 cent per kg vergoed. Om de doordraai te betalen wordt 4 cent per kg heffing ingehouden. In dit geval blijft er niet veel meer dan de plukkosten over. Volgens deskundigen ligt de minimum prijs van 0,45 ook reeds beneden de kostprijs. Nu in de komende weken de aanvoer van aardbeien steeds groter zal worden, kan echter wei verwacht worden dat het binnenlands verbruik aanzienlijk zal stijgen. In vele gezinnen heeft deze fijne, smakelijke vrucht de laatste jaren op tafel ontbroken. De prijs was te hoog. Thans zullen velen er weer opnieuw kennis mee kunnen maken en genieten van dit gezonde product van Nederlandse hodem. Voor de oorlog werden er in Nederland grote kwantums voor verse consumptie verkocht. Bij de prijzen van heden zal dit zeker weer zo worden. OOK VOOR KRUISBESSEN WEINIG BELANGSTELLING. Wat voor de aardbeienprijs geldt, is in nog sterkere mate op de prijs van de kruisbessen van toepassing. Hiervoor werden de vorige week prijzen betaald van 5060 cent per kg. Door de grote droogte waren de bessen nog erg Hcht en er zijn er niet veel geplukt voor die prijs. Dinsdag daalde de prijs echter tot 20 cent per kg. en. deze daling heeft zich in de loop van dé week nog verder doorgezet. Donderdag lag de prijs niet hoger dan 1214 cent. Het vorig jaar was de middenprijs van dit product in Zeeland 43 cent per kg. Toen was er sprake van een lonende teelt, doch de prijzen van nu liggen een heel stuk be neden de kostprijs. De laatste jaren werd gemiddeld acht cent per kg plukkosten betaald. Dit kan de kweker thans on mogelijk betalen. Toch zijn de lonen niet gedaald. Het vorig jaar was Engeland onze vóórnaamste afnemer. Naar dit land gaat thans heel weinig. De versoberingsmaat regelen doen wel hun invloed gelden. Bij de binnenlandse fabrieken is thans ook nog weinig belangstelling. Toch is er wel hoop dat deze de volgende week zullen gaan draaien. Dan kan er wellicht wat meer vraag komen. GEEN „BESSENDRUKTE". Behalve voor de fruitkwekers is deze gang van zaken ook een teleurstelling voor de vele gezinnen, waar men zat te wachten op de bessenpluk. Dan zijn er immers vele handen nodig er er wordt vaak een flinke boterham verdiend. Het is wei geen mooi werk en men wordt er danig door gehavend, maar er kon dan in elk geval wat extra's aangeschaft wor den. In vele gezinnen werd zo het geld verdiend voor een voorraad steenkolen, voor een nieuwe fiets of een nieuw cos- tuum. Thans is er nog geen sprake van een bessenplukdrukte en hierdoor blijven ook de zo begeerde extra verdiensten achter. voorafgaande jaar, er is een sterke on derbezetting van wintergroepen, o.a. om dat ouders tegen het koude jaargetijde opzien, een aantal afdelingen zenden niet uit omdat de schoolarts geen kinderen opgeeft en tenslotteniet alle kinderen konden uitgezonden worden omdat er geen geld was. Waarom worden er uit de steden min der kinderen uitgezonden? Is het bij het toenemend kindertal in de grote steden en de nog steeds zeer onvoldoende huis vesting voor de arbeidersstand de licha melijke en geestelijke gezondheid der kinderen plotseling zoveel beter, dat minder kinderen uitzending behoeven Ik waag het te betwijfelen. Zijn er af delingen, waar in het geheel geen kin deren voor uitzending in aanmerking ko men? Maar is niet het ergste van aHes, dat kinderen niet uitgezonden worden omdat het geld er niet is? Laat ons hier geen schuldvraag stellen, mijnheer de voor zitter, maar slechts vaststellen, dat, in dien er waarlijk kinderen, die een uit zending behoeven, om financiële redenen niet uitgezonden worden, wij ons alien hebben te schamen! Te schamen over het feit, dat wij ons bekrompen economen zouden tonen, welke geen begrip hebben voor het luttel bedrag, waarmee heden een uitzending wordt bekostigd ter voor koming van menselijk leed, kapitaal en productieverlies in de toekomst. Want besparing op de uitgaven ten behoeve van de gezondheid van het kind betekent uiteindelijk "erlies aan nationaal ver mogen". ut da Costa Gomez: ER IS GEEN REDEN TOT PESSIMISME. Dr da Costa Gomez, het hoofd van de Antilliaanse delegatie ter R.T.C. heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de R.T.C. besprekingen uitermate nuttig zijn geweest. Alle pro blemen zijn bekeken en eikaars stand punten en inzichten zjjn bezien. De deur staat nog wijd open en er ls geen reden tot pessimisme. Wel ls het zaak, dat onmiddellijk na de vorming van een nieuwe Nederlandse regering een com missie van overleg haar arbeid begint, opdat, voordat In September de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties bijeenkomt, er een concreet resul taat ls. Hij ontkende heftig, dat de con ferentie onvoldoende voorbereid zou zijn geweest en had persoonlijk geen- angst voor de Nederlandse verkiezingen. Werken der Polder Walcheren te Middelburg. Donderdag werd een aanbesteding ge houden door het bestuur van de Polder Walcheren. De uitslag is: Fa. J. L. van Seventer, Sliedrecht 229700; Fa. Bons Co., Sliedrecht 235000; Fa. Gebr. Hakkers, Werkendam 235000; A. v. d. Strate, Mijnsherenland 245000; Fa. J. M. Dekker Zonen, Pa- pendrecht 246000; Aannemersbedrijf Jac. G. van Oord Zonen, Utrecht ƒ246800; L. Roskam, Sliedrecht ƒ247000; J. de Ruiter, Hardinxveld 251000; P. K. Kraaieveld, Sliedrecht 263000; C. v. d. Klippe, Vlissingen ƒ278840; L. J. Dekker, idem ƒ284000; B. Stegink, idem ƒ286000. Ge<L Staten van Zeeland hebben thans de Prov. Staten een overzicht verstrekt van de kosten van het drie-eilandenplan, het damplan en het brugplan voor de verbinding Noord- en Zuid-Beveland, om welke gegevens October 1951 was verzocht. Heel veel wijzer zulen de Statenleden er niet van worden. Voor het damplan wordt geen enkel cijfer genoemd, voor het drie-eilandenplan kunnen de kosten zelfs niet bij benadering worden ge geven en voor het brugplan wordt een bedrag van 6 millioen genoemd, maar er wordt bij verteld, dat de regering., in verband met de huidige investeringspolitiek geen gelden voor de uitvoering der plannen beschik baar zal stellen. Over het drie-eilandenpunt wordt medegedeeld, dat het nog geheel in studie moet worden genomen, zodat globale onderzoekingen zelfs gerui me tijd zullen eisen. Verwacht kan echter worden, dat het, gezien andere landaanwinningsplannen en dan van land van betere kwaliteit, tientallen jaren zal duren, voordat dit plan eventueel tot uitvoering komt. Wie dan het werk zal uitvoeren is niet be kend, maar men mag aannemen, dat het Rijk dit zal doen. Indien tot afdamming van de Zand- kreek wordt overgegaan, zal het, in verband met de algemene scheepvaart- belangen en het Belgisch Verdrag, noodzakelijk zijn, dat het kanaal door Walcheren wordt doorgetrokken tot aan de Ooster-Schelde. Een Statencommissie uit 1921, die o.m. moest onderzoeken of afdamming van de Z andkreek technisch en finan cieel uitvoerbaar is, schatte de kosten daarvan in 1922 reeds op 8 tot 9 mil lioen! Thans zou dit bedrag enkele malen hoger gesteld moeten worden. In de dam in de Zandkreek zou een schutsluis gebouwd moeten worden van afmetingen als de schutsluis te Veere. Hoe groot de overige kosten van afdammingen enz. zullen zijn kan zelfs bij benadering niet worden opgegeven. Gedacht wordt aan een bedrag in de orde van grootte van 15 tot 20 millioen gulden. HET DAMPLAN. Over het damplan wordt gezegd, dat de aanleg van één dam al of niet in verband met het drie-eilandenplan zou kunnen geschieden. In het bijzon der zal wegens het oplopen van het zeewater bij stormvloeden de plaats bepaling van de dam uitgebreide on derzoekingen nodig maken. Behalve met de aanlegkosten van een dam moet rekening worden gehouden met de uitgaven van dijksverhoging enz. Een dam, die bij uitvoering van het drie-eilandenplan onveranderd in stand kan blijven, zou uitsluitend in het Veerse Gat kunnen worden gelegd, waardoor de verbinding van de Beve landen geen enkele verbetering zou ondergaan. Ook zou een dam in de Zandkreek moéten samengaan met de bouw van een brug met een beweeg baar gedeelte. Daarbij zou dan zeer speciaal moe ten worden gelet op de lengte van het te overbruggen gedeelte, met het oog op de maximum-snelheid van het wa ter, toelaatbaar voor de scheepvaart, en bodemmateriaal-transport. Het beweegbare bruggedeelte is fi nancieel het kostbaarst, terwijl dit deel, alsmede de vaste brug, later verwij derd moet worden bü het afbouwen van de dam ten behoeve van het drie- eilandenplan om plaats te maken voor een schutsluis. HET BRUGPLAN. Hei in 1940 gereed gekomen ont werp voor de bouw van een brug dient wegens de toegenomen verkeers- eisen ingrijpend gewijzigd te worden wat de verkeersbreedte betreft. Hier mede gaat een verzwaring van de hoofdliggers en een verbreding van de pijlers gepaard. De hoge staalprijzen, die van 1940 tot heden opliepen van ca. f 40.— tot ca. f 700.— per ton, zul len bouw van de brug uiterst kost baar maken. Met de bijkomende wer ken kunnen de totale kosten thans zeer globaal worden geschat op zes millioen gulden. Tenslotte delen Ged. Staten nog mede, dat de bouw van ev. bruggen, afgezien van de tijd nodig voor het maken van ontwerpen, tengevolge van de zeer trage levering van staal verscheidene jaren zal duren. De per soneelskosten enz. voor het maken van ontwerpen bij één der drie plannen worden geschat op f 25.000 per jaar, Daarin zijn niet begrepen de kosten van onderzoekingen door derden. Woensdag werd te Roosendaal de al gemene ledenvergadering gehouden van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken „Dlnteloord", „Zevenbergen" en „Roosendaal". Ruim honderd afgevaar digden woonden de bijeenkomst, die on der leiding stond van de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van tfroten, bij. In zijn openingsrede deelde de voorz. mee, dat tot adjunct-voorzitter van de V.C.S. is aangewezen ir M. A. Geuze uit Poortvliet. Het jaarverslag is optimistisch van toon. Bij een bietenareaal van gelijke grootte als het voorgaande jaar en een Iets mindere opbrengst dan ln dat top jaar, verwerkt de V.C.S. ln de laatste campagne ln totaal 77.131.112 kg ble ten. De gunstige bedrijfsresultaten maken het de V.C.S. mogelijk een aanmerkelij ke afschrijving toe te passen op de uit breidingen en vernieuwingen, welke ln de drie fabrieken tot stand zijn geko men. Deze afschrijving bedraagt ongeveer 6 pet. van het geïnvesteerde bedrag en gaat uit boven hetgeen, rekening hou dend met ce wet belastingherziening 1950, fiscaal toelaatbaar ls. De uit dien hoofde verschuldigde belasting werd ten laste van de exploitatie-rekening gere serveerd. RESERVES DER E.B.U. MOETEN VERHOOGD WORDEN. Bestuur doet belangrijke voorstellen Het bestuur van de E.B.U., welke gis teren in Parijs vergaderde, is tot de slot som gekomen, dat het noodzakelijk is de reserves van de E.B.U. te verhogen en verder een modus te vinden, die het de landen, welke een uitzonderlijk grote credietpositie in de Unie hebben, zoals België, mogelijk maakt op aanvaardbare basis in de E.B.U. te blijven. Volgens welingelichte kringen heeft het bestuur der EB.U. twee voorstellen gedaan tot verhoging van de reserves der Unie. Het bestuur heeft voorgesteld de debiteurlanden te verplichten eerder hun schulden in goud te betalen. Het bestuur heeft verder voorgesteld een garantiefonds te stichten, dat door de aangesloten landen zou moeten wor den gevormd. Uit dit fonds zouden dan leningen kunnen worden verstrekt, wan neer de reserve daalt tot minder dan 100 millioen. Majoor M. D. Oliver, militair assi stent van de Britse commandant te Berlijn, is Donderdagavond te Londen gearresteerd, zo heeft een woordvoer der van het Britse Ministerie van Oor log medegedeeld. Reden voor de arres tatie is, dat majoor Oliver niet op tijd van zijn verlof naar Berlijn is terugge keerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3