HAGELBUI VERNIELDE FRUITGEWAS IN DE BETUWE Dit jaar 25*000 Nederlandse emigranten naar Australië k SNIPPER NIEUWSk A Nog geen subsidie van Middelburg voor het Chr* Lyceum te Goes College van Ged* Staten voerde besprekingen in Tholen protestants christelijk blad voor zeeland Hevige onweersbuien boven Nederland De stembusstrijd. Fruittelers leden verliezen ook bij Kapelle schade aangericht Vluchtelingenstroom houdt nog steeds aan fDE BILT ZEGT: Koeler E*H*B»0*-wedstrij den in Vlissingen Uitgave stichting „ZeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.-traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie _'009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2190 ZATERDAG 7 JUNI 1953 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.83 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 eent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.00 u. Maan op 22.13 u., onder з.42 u. Volle Maan. Hoogwater Zondag 8 Juni: Vlisingen: 1.34 u. 2.01 m. 13.59 2.15 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.20 m., 14.31 u. 2.35 m. Wemeldinge: з.20 u. 1.68 m„ 15.51 u. 1.80 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.42 m„ 15.37 1.54 m. ■■■■li Nr ALTIJD zijn er velen, ook in Christelijke kringen, die er min of meer prat op gaan dat zij niet aan politiek doen. Zij bezoeken geen poli tieke vergaderingen, zij helpen niet mee aan de voorbereiding van de ver kiezingen, en als de kiesvereniging, waarvan zij krachtens hun beginsel lid behoren te zijn, geld nodig heeft om de strijdkas te sterken, geven ze niet thuis. Zij kunnen naar zij menen hun tijd en hun geld beter besteden. De politiek, och dat is een zaakje voor liefhebbers, en dan nog in de eerste plaats voor mensen die daar door voor zichzelf iets hopen te berei ken. Betere kansen bij een sollicitatie b.v. of een zetel in een besturend of vertegenwoordigend college. Sommigen gaan zelfs verder en oor delen dat de politiek eigenlijk een min of meer verdacht zaakje is, waar men zich maar liever niet mee moet inlaten. En dat doen ze dan ook. Zij lezen hun krantje, behalve natuurlijk hoofd artikelen en dergelijke, roken hun pfjpje en criticeren voorts alles wat er gedaan of ook niet gedaan wordt. Zfj doen niet aan politiek. Ja, dat menen ze. Maar de werkelijkheid is toch anders. Door niet aan politiek te doen hebben indertijd vele christenen in Duitsland er ongewild aan meege werkt, dat Hitier en consorten hun goddeloze planen konden volvoeren. Door niet aan politiek te doen, ver zwakt men de positie van de christe lijke partijen en steunt men commu- n.sten en socialisten die wel op hun post zijn en die daardoor een oneven redig grote invloed uitoefenen. MET DIT TE CONSTATEREN is uit de aard der zaak niet ontkend, dat het politieke bedrijf ook zijn min der aangename kant heeft. Dat de practijk niet altijd klopt met de vaak mooie leuzen die worden aangeheven. Dat er inderdaad mensen zijn, die de politiek misbruiken om voor zichzelf iets te bereiken en die, zodra zij me nen dat voor hen de kansen verke ken zijn, er de brui aan geven. Inderdaad; het is in de politiek, ook bij de partijen die het christelijk vaan del dragen, niet alles goud wat er blinkt. Ook dit menselijk bedrijf is en blijft met zonde besmet. Ook bij de politieke actie is er altijd plaats voor de belijdenis van schuld en blijft het nodig altfjd weer te bidden: dat wij al ons leven, gedachten, woorden en werken alzo schikken en richten, dat de Naam des Heren om onzentwille niet gelasterd, maar geëerd en gepre zen worde. Door dit te erkennen is echter de kwestie waarom het hier gaat, niet beslist. Hier gelden andere, hogere motie ven. Dit blijkt al dadelijk als we er op letten hoe Gods Woord ons leert, dat God zelf bemoeienis met de politiek wil hebben. Mozes is leider van het Joodse volk geworden en heeft zich ingelaten met de Egyptische politiek op Gods bevel. Als Mozes later hoofden des volks aanwijst, en mannen die hem in de regering terzijde kunnen staan, dan doet hij dat in Goddelijke opdracht. God zelf verwekt de richters over Israël, Die in Zijn Naam het volk re geren. Als het Israëlitische volk van Samuël een koning vraagt, gelijk alle andere volken hadden, wordt het mo tief dat hen daartoe drijft, afgekeurd, maar dan wijst God zelf de man aan, die koning zal zijn over Zijn volk. Kores, de heidense koning, wordt door God genoemd: „Mijn herder, wiens rechterhand ik vat om de vol keren voor zijn aangezicht neer te werpen". En om niet meer te noemen: in de brief van de apostel Paulus aan de Romeinen worden de gezagsdragers uitdrukkelijk genoemd, machten God geordineerd, dienstknechten Gods het volk ten goede. \X7AAR ZO DE ZAKEN STAAN, v v daar kan er geen sprake van zijn, dat de politiek een minderwaardige of onverschillige zaak zou zijn, waar mee we ons naar believen al of niet bemoeien. Die bemoeienis zal niet altijd en overal dezelfde zijn. In dictatoriaal ge regeerde landen als Rusland waar de volksvrijheden niet worden erkend en het volk niet de minste zeggenschap heeft, zijn de verhoudingen anders dan in een land met een constitutionele regeringsvorm als het onze, waar het volk bij de samenstelling van de volks vertegenwoordigingen indirect van het kabinet een belangrijke taak is gege- en, God heeft het in de loop der his torie zó geleid, dat hier de volksin vloed tot zijn recht kan komen. Een voorrecht waarvoor wij niet genoeg kunnen danken. Daarom kan en mag de politiek en kan ook de stemming voor leden van de Tweede Kamer op 23 Juni a.s. voor ons geen onverschillige zaak zijn. De uitslag van de stemming is in Gods hand. Maar dit ontslaat ons niet van onze grote verantwoordelijkheid. Stemrecht met alles wat daarmee verband houdt, betekent stemplicht; een christelijke plicht. Dienst aan God ten behoeve van land en volk. G' Z. IN VERSCHEIDENE DELEN van ons land hebben gisteren on weersbuien, gepaard gaande met hevige hagelbuien gewoed. In de Be tuwe ontlastte zich gistermiddag omstreeks vijf uur boven de dorpen Ommeren, Lienden en Resteren een hevige hagelbui, die enorme scha de aangericht heeft. De hagelstenen waren bijzonder groot en vernielden in een strook van vijf tot tien kilometer breedte practisch hef gehele fruitgewas. Man door bliksem gedood Hierbij bleef het echter niet, want ook het koren en de aardappelgewas sen leden door de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, ontzettend veel schade. De lui trok verder in Noor delijke richting en bracht ook in Rhenen en Wageningen grote ravage. De verslagenheid in fruittelerskrin gen in de Betuwe is dan ook bijzon der groot. Ook Zeeuwse fruittelers hebben schade geleden door het onweer. In een strook ten Noorden van Kapelle viel gistermiddag zeer veel hagel, waardoor het fruit ernstig schade heeft geleden, terwijl ook de land bouwgewassen werden beschadigd. DOOR BLIKSEM GEDOOD. Door de bliksem getroffen en on middellijk gedood werd gistermiddag tijdens een hevige onweersbui, de 50- jarige tuinarbeider P. de Man uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Hij werk te in een broeikas aan de Kralingse weg te Rotterdam. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. In de omgeving van Leerdam ont laadde zich gisterenmiddag een hevig onweer, waarbij de bliksem insloeg in een boerderij te Leerbroek, be woond door de families D. v. Buuren en Kortlever. In zeer korte tijd ston den huis en stallen in lichter laaie. De brandweer uit Meerkerk was spoe dig ter plaatse en wist met vijf stra len een belendende boerderij, die reeds begon te branden, te behouden. De andere boerderij brandde geheel uit, waarbij de inboedels van de beide families grotendeels verloren gingen. Het geheel was zeer laag verzekerd. AANVARING. Door slecht zicht tijdens een on weersbui, is gisterenmiddag het 460 ton grote motortankschip „Centrust 5" van Van Ommeren's Scheepvaart bedrijf te Rotterdam, schipper Wie- ringa. dat met benzine op weg was naar Antwerpen, bij Zijpe aangeva ren door het snelle Franse motorschip „Hate Brion" uit Straatsburg. Beide schepen liepen schade op, doch kon den de reis voortzetten. DE FRANS-TUNESISCHE HERVORMINGSPLANNEN. Volgens welingelichte kringen te Parijs hebben Franse en Tunesische leiders een plan uitgewerkt, volgens hetwelk Tunis in vijf jaar tijd bin nen de Franse Unie zelfbestuur zal ontvangen, waarbij Frankrijk de con trole over de buitenlandse betrekkin gen en de defensie zal behouden. Volgens het plan zal de Bey een Fransman aanwijzen als zijn minister van Buitenlandse Zaken. Ook zal hij een Fransman benoemen tot zijn opperbevelhebber der strijdkrachten. Mr HAVERMAN VERTELDE Kans voor jonge boeren op eigen land De Australische regering zal dit jaar gaarne ongeveer 25.000 Nederlandse emigranten ontvangen. Voor Nieuw-Zeeland wordt een aantal van 6000 Nederlandse emigranten verwacht. Voor emigranten, die in aanmerking komen om onder de bepalingen van de Nederlands-Australische emigratie overeenkomst te emigreren, zijn thans de volgende leeftijdsgrenzen vast gesteld: ongehuwde mannen tot 35 jaar, ongehuwde vrouwen tot 30 jaar, gehuwden zonder kinderen: man maximaal 35 jaar, vrouw max. 30 jaar, gehuwden met kinderen, gezinshoofden niet ouder dan 45 jaar. pen aanvaardt de Australische rege ring de verantwoordelijkheid voor de huisvesting, aldus mr Haverman. Beide regeringen zijn ook overeen gekomen de allerhoogste prioriteit te verlenen aan gezinshereniging. Het betreft hier emigranten, wier gezin nen nog in Nederland moesten achter blijven en emigranten die met de handschoen zijn getrouwd. Men hoopt binnen enkele weken elke aanvrage op dit terrein onmiddellijk in behan deling te nemen. Met betrekking tot de agrarische emigraties deelde hij mee, dat de Australische regering het zelfstandig plaatsen van agrarische emigranten wil bevorderen. PLAATSING OP NIEUW LAND. Aldus heeft mr ir B. W. Haverman, de commissaris voor de emigratie, gis teren meegedeeld op een persconfe rentie. Hij heeft enkele uren verteld over zijn oriëntatie-reis naar deze beide landen. Voor bovengenoemde leef tijdsgroe- PRINS BERNHARD MOET RUST HOUDEN. Tengevolge van een licht ongeval j paardrijden, dat hem Maan dag j.i. is overkomen, zal Prins Bern- nard op mediscli advies een week rust moeten houden. Gistermiddag was de Prins nog aanwezig bij de viering van het eer ste lustrum van het Nederlands Op leidingsinstituut voor het Buitenland Breukelen. Geen vreemdeling zal meer behoe ven te verdwalen in het Haagje. Alle Haagse politie-agenten tot en met de rang van brigadier, die Engels, Frans, Duits of Esperanto spreken, zullen m.i.v. 1 Juli op de linkermouw van hun uniform een vlaggetje van het desbetreffende land of de Esperanto- ster gaan dragen. Jan Mens gaat een roman schrijven over het leven van de bekende 18e eeuwse schrijf ster Betje Wolff. Hij vertoeft daartoe thans in „Huize Betje Wolff" te Mid- denbeemster, na voordien ook in Vlissingen rondgespeurd te hebben. Wanbetalers in Beemster kunnen de riem dicht gaan halen. De geza menlijke middenstandsverenigingen daar hebben namelijk besloten om, net als in Purmerend, deze lieden uit te sluiten van andere leveranties. Ook in de gemeenten De Rijp en Graft bestaan dergelijke plannen. Nog een besluit, ditmaal genomen door de Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons. Deze gaat een contract slui ten met de groothandel in sanitaire artikelen, waardoor voortaan uitslui tend leden van genoemde bond sani taire artikelen kunnen betrekken. Ook voor de levering van lood en zink wil men maatregelen treffen. Op 17 Juni bestaat het kinderfonds van P.T.T. 25 jaar. Zoals men weet was het de Ned. Bond tot Kinder bescherming, die destijds het denk beeld opperde om een gedeelte van de opbrengst van de weldadigheids postzegels ten goede te laten komen aan de kinderen van de P.T.T.-amb- tenaren. Het wordt een heel feest, waarbij 28 kinderkolonies in het land g:tracteerd zullen worden, terwijl elk P.T.T.-kind, dat op die dag wordt geboren, een spaarbankboekje krijgt met een bedrag erop. Nog een nieuwtje uit New-York. Een inge nieur daar heeft een procédé uitge vonden om krantenpapier te vervaar digen uit uitgeperst suikerriet. Het is de helft goedkoper dan papier uit houtpulp vervaardigd. De „Journal of Commerce" had gisteren een klein deel van zjjn editie op dit z.g.n. „am- pas-papier" gedrukt. En tenslotte vrienden, een berichtje van achter het gordijn. Anna Pauker, de Roe meense minister van Buitenlandse Zaken, heeft „ernstige fouten" ge maakt. Het orgaan van de Cominform maakte er thans zelf melding van. Ze was dus niet in vorm. Vervelendl Burgemeesters uit hun functie ontzet. Volgens Reuter houdt de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland aan na de instelling van de versper de strook. Meer dan 1200 vluchtelin gen, merendeels boeren, zijn de afge lopen dagen in de grensdistricten van Hessen geteld. Velen van hen hebben hun vee en een deel van hun bezittin gen met zich mee kunnen nemen. De bewoners van de 5 km diepe versperde strook, die de Oostduitse autoriteiten langs de zónegrens heb ben afgebakend, verwachten, dat zij binnen korte tijd hun woonplaats zul len moeten verlaten. Reeds zijn talrijke z.g.n. „onbe trouwbare" elementen uit de grens streek weggevoerd en zijn vele in de nabijheid van de grens staande wo ningen voor de volkspolitie ontruimd, Boeren, die zich tegen de maatrege len in het grensgebied verzetten, zijn met onmiddellijke uitzetting bedreigd. Inwoners der verboden zóne hebben verteld, dat alle gekozen burgemees ters der dorpen in de grensstrook uit hun functies zijn ontzet en vervan gen door functionarissen der socialis tische Eenheidspartij. Ook de met de streekbevolking bekende volkspolitie is er vervangen door nieuwe een heden, gerecruteerd uit jeugdorganisa ties. De Russische grensposten zelf hebben zich uit het onmiddellijke grensgebied teruggetrokken en de bewaking geheel aan de volkspolitie overgedragen. Tot op een halve km afstand van de zónegrens zijn alle café's, bioscopen en andere openbare lokalen gesloten en bijeenkomsten van de bevolking verboden. De bevolking mag er nog slechts van bepaalde door de politie aangewezen wegen en straten gebruik maken. Werk in de onmiddellijke nabijheid der grens mag nog slechts onder het toezicht der politie gebeuren. Het plan bestaat de plaatsing op nieuw land van Nederlandse emigran ten te bevorderen. De regeringen-van de staten West-Australië, Queensland en Nieuw Zuid-Wales zijn daartoe be reid. Er zal daarvoor een beroep moe ten worden gedaan op de common wealth regering en op de Nederlandse, teneinde de financiering mogelijk te maken en met eigen kapitaal deel te nemen. Hier is een kans voor de jonge boeren een eigen bedrijf te be ginnen. Het betreft geen kolonisatie, maar het mogelijk maken van een gemengde vestiging. De economische toestand van Nieuw-Zeeland noemde de heer Ha verman zeer gezond. Er bestaat voor al behoefte aan bouwvakarbeiders, metaalbewerkers, agrariërs, vrouwe lijk huishoudelijk personeel en ver pleegsters. De Nederlandse naam is er in het algemeen voortreffelijk. Voor 96 der emigranten zijn er geen moeilijkheden. Best om te tippelen met het „Zeeuwsch Dagblad". De kalkploeg rukte gister' uit, met kwasten en met bussen. De routes zijn nu aangeduid, met vele zwierige lussen. 't Wordt prima om te tippelen zei ons een veteraan, die 't weten kon, omdat de man al méér heeft meegedaan. De Bilt heeft ons goed weer belooft: Eerst buiïg, later koel. Wie benen heeft, die tippelt mee, het wordt een jolige boel. Weersverwachting, geldig tot van avond. Half- tot zwaarbewolkt met aan vankelijk nog enige buien, maar la ter opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets koeler dan gisteren. De Bond van Notarisklerken vergadert te Middelburg. De Bond van Notarisklerken in Nederland houdt vandaag zijn jaar lijks congres in het Schuttershof te Middelburg. Vanmorgen komen de huishoudelijke zaken aan de orde en vanmiddag wil men een rondrit over het eiland maken. Gisteravond werd het gezelschap (ongeveer 150 dames en heren) in de Burgerzaal van het Stadhuis door het gemeentebestuur officiëel ont vangen. Burgemeester Bolkestein ver telde, dat het tot voor korte tijd niet mogelijk was congressisten een waar dige ontvangst te bereiden tengevolge van de noodzakelijke wederopbouw. Nu gaat dat weer wel. Van de 250 percelen, die herbouwd moeten wor den, resten er nog 40 en over weinige jaren zal Middelburg zijn herbouwd. Mr Bolkestein was verder van me ning, dat ook zij, die in het notariaat werkzaam zijn, een nuttige functie en taak verrichten bij de wederopbouw. Men denke slechts aan de vele over drachten van herbouwpanden. De voorzitter van de Bond, de heer M. Ringnalda te Bennebroek, dankte voor de ontvangst en verklaarde, dat Middelburg steeds een grote aantrek kingskracht heeft uitgeoefend op de niet-Zeeuwen. Reeds in 1940 wilde dé Bond zijn jaarvergadering in Middel burg houden, maar door de oorlog was dat niet meer mogelijk. Hij gaf de verzekering, dat ook de Zeeuwse collega's hun aandeel zullen leveren in de wederopbouw. Nadat het gezelschap het Stadhuis had bezichtigd, trok het naar het Schuttershof, waar de Zuidwesters een feestavond aanboden. Aan H. M. Koningin Juliana is Vrijdagmorgen len paleize de eerste haring aangeboden, die door de Rijksopperkeurmeester W. Don te Vlaardingen is uitgekeurd. De haring, die werd aangevoerd door de VI. 84 „Hendrika en Adriana", schipper G. van der Snoek, van de N.V. Zeevisserij en Haring- handel v/h A. Verboom, was op de gebruikelijke wijze verpakt in een oranje geverfd vaatje. Schipper van der Snoek overhandigt Koningin Juliana het vaatje haring. Rechts de burgemeester van Vlaardingen, Mr J. Heusdens. Stemmen over amendement-Hoek staakten Zal ook de onderbouw in toekomst subsidie ontvangen De Middelburgse raad is gistermiddag nog niet tot een besluit kunnen geraken over het voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie aan het Chr. Lyceum te Goes voor de leerlingen uit Middelburg, die de H.B.S.- afdeling van het Chr. Lyceum bezoeken. Een door de heer J. S. Hoek (A.R.) ingediend amendement op dit voorstel, om ook subsidie te ver lenen voor de leerlingen, die de z.g. onderbouw bezoeken, kreeg de negen stemmen van de rechtse fractieleden. De negen leden der linkse fracties stemden echter tegen, zodat in een volgende vergadering opnieuw zal moe ten worden gestemd. Tengevolge van deze gang van zaken moest ook de stemming over het voorstel van B. en W. (waarvoor de P. v. d. A.-fractie is) worden aangehouden. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) opende de discussies. Hjj was- ver heugd over het voorstel van B. en W. en achtte de zaak zeer belangrijk uit een oogpunt van onderwijspacificatie, waarachter de P. v. d. A.-fractie zich loyaal stelt. Men dient echter duide lijk de principiële en de zakelijke mo tieven te onderscheiden. Financiële overwegingen b.v. kunnen aanleiding zijn te zeggen: laten wij waken voor een onzakelijk beleid. In dit geval heeft de fractie echter geen zakelijke bezwaren. Jhr Schorer was van oor deel, dat B. en W. een loyale for mulering hebben gevonden en hij roemde de zorgvuldigheid, waarmede zij voor de belangen van het stede lijk gymnasium hebben gewaakt. AFWIJZING VAN MODERN SCHOOLTYPE. De heer Hoek uitte zijn grote vol doening over het voorstel, maar hij was niet voldaan. Hy was van oordeel, dat het voor stel van B. en W. het subsidie te be perken tot de leerlingen, die de H.B.S.-afdeling bezoeken, neerkomt op een totale afwijzing van het mo derne schooltype, het lyceum, dat het algemeen gevoelde bezwaar onder vangt reeds op 12-jarige leeftijd te beslissen, welke middelbare school opleiding zal worden gekozen. Hjj meende, dat het voorstel inge geven was door de vrees, dat subsi diëring ook voor leerlingen van de onderbouw het stedelijke gymnasium afbreuk doet. Deze beperking is niet Kleine commissie zal de vraag inzake het ontwikkelingsgebied bestuderen Het college, van Ged. Staten is gisteren, onder leiding van de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de gehele dag op Tholen geweest en de besprekingen, die zijn gevoerd, hadden werkelijk op alle Thoolse vraagstukken betrekking. Des morgens hebben in Hotel Zeeland te Tholen de burgemeesters, wethouders en secretarissen van alle Thoolse gemeenten en van St. Philipsland de belangen van hun gemeenten en van het eiland kunnen bepleiten en des middags was daarvoor gelegenheid voor de polder- en waterschapsbesturen van de twee eilanden. Uiteraard konden moeilijk concrete beslissingen worden genomen. Ged. Staten waren niet met een zak vol geld naar Tholen getogen, maar wel met een grote dosis goede wil en zij zijn ongetwijfeld zeer veel wijzer teruggekeerd. In de morgenvergadering kwam er kunnen ontstaan voor de visserij) natuurlijk de kwestie van het ont wikkelingsgebied aan de orde. Er werd besloten een kleine commissie in te stellen, die een rapport zal op stellen, waarin alle facetten van de kwestie tot het doen verklaren van Tholen tot ontwikkelingsgebied be handeld worden. Een lid van Ged. Staten zal voorzitter van deze com missie zijn en zij zal verder bestaan uit twee burgemeesters, vertegen woordigers van de visserij, de land bouw enz. EEN HELE RIJ. Andere onderwerpen, die werden besproken, waren het bouwvolume, de wegen (met name de verbetering van de weg Stavenisse-St. Annaland), de verhoging der bijdragen voor de krankzinnigenverpleging, de am bachtsschool te St. Maartensdijk (waaromtrent de burgemeester kon mededelen, dat het daarmede wel in orde zal komen), de moeilijkheden met de A.V.O.-werkplaats (waar de exploitatie tengevolge van de sterk gedaalde prijzen der sokken, die voor het leger worden gemaakt, niet meer lonend is), de rondweg St. Maartens- dijk-Scherpenisse-Poortvliet, het borg stellingsfonds (waarbij diverse Thool se gemeenten nog altijd niet zijn aan gesloten), de medewerking der Pro vincie bij het verkrijgen van geld leningen, de landaanwinning (waar bij werd gewezen op de gevaren, die en de burgerlijke verdediging. MOERDIJKKANAAL. Over de plannen tot aanleg van het Moerdijkkanaal gaf speciaal de heer Bal zijn visie. Hij besprak daar bij in het bijzonder het plan-Konij nenburg en hij wees op de voor- en nadelen voor Tholen, ingeval de ver binding Antwerpen-Moerdijk via de Eendracht zou lopen. billijk ten opzichte van de leerlingen, die na de onderbouw te hebben door lopen, niet naar de gymnasiale afde ling, maar naar de H.B.S.-afdeling gaan. De bestaande vrees kon naar de mening van de heer Hoek worden weggenomen door de voorwaarde op te nemen, dat voor leerlingen van de onderbouw, die later wèl naar het gymnasium overgaan, het genoten subsidie door verrekening moet wor den terugbetaald. EEN AMENDEMENT. De heer Hoek diende een amende ment in, hierop neerkomend, dat niet alleen subsidie zal worden verleend voor de Middelburgse leerlingen va4 de onderbouw en de H.B.S.-afdeling van het Chr. Lyceum te Goes, maar ook voor leerlingen, die een in de toekomst te stichten H.B.S. van de vereniging te Middelburg zullen be zoeken. Het was hem n.l. bekend, dat het bestuur van het Chr. Lyceum er naar streeft zo mogelijk reeds per 1 September 1953 tot stichting van een Chr. H.B.S. te Middelburg te komen. Hy achtte het daarom voor het be stuur van belang te weten, dat het mag rekenen op voortzetting van het subsidie, wanneer dit plan tot uitvoe ring komt. „ACHTERDEURTJE". Mr P. van Empel (C.H.) vond de door de heer Hoek aan de hand ge dane oplossing niet fraai. Voorzover het de onderbouw betrof kon hij wel met het amendement meegaan, maar tegen het subsidiëren van de Chr. H.B.S. had hij overwegende bezwa ren. Hij was van oordeel, dat daar door langs een achterdeurtje wordt getracht een beslissing van de raad uit te lokken ten gunste van een onderwijsinstelling, die nog niet een* bestaat, waarom hij de heer Hoek adviseerde dit deel terug te nemen. Wethouder J. W. Kögeler ging eerst in op de door jhr Schorer uitgespro ken bezorgdheid over de behandeling van het openbaar onderwijs en het gebrek aan belangstelling voor de onderwijsvernieuwing. Hij deelde mede, dat de meerder heid van B. en W. het amendement- Hoek verwierp. Dit verwerpt n.l. de lyceumgedachte, niet ais zodanig, maar vanwege de omstandigheid, dat Middelburg een gymnasium bezit, dat thans onderbevolkt is. Er werd uitvoerig gerepliceerd, waarbij vooral de voordelen van gym nasium tegenover lyceum door enige classici in de raad breed werd uit gemeten. Op dringend verzoek van de heer Kögeler, die van mening was, dat de raad zich over de subsidiëring van de H.B.S. nog niet kan uitspre ken, trok de heer Hoek dit deel van zijn amendement in. Tenslotte volgda de stemming met het reeds vermelde gevolg. Onder grote belangstelling is giste ren te Vlissingen de algemene jaar vergadering gehouden van de Ned. Vereniging voor E.H.B.O., die van daag hier haar nationale vaardigheids wedstrijden houdt. De voorzitter, arts E. E. Oterboom heette een groot aantal gasten wel kom, onder wie de burgemeester van Vlissingen, mr dr B. Kolff, mr A. D. van Liere, als vertegenwoordiger van de minister zonder portefeuille en de heer J. R. v. d. Borgh, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland. Aan de heer J. P. Wijburg, voorzitter van de Ned. Bond tot Red ding van Drenkelingen, werd de grote dr C. B. Tilanus-medaille in goud, de hoogste onderscheiding, welke de con- gresserende organisatie kent, uitge reikt „als waardering voor het voor treffelijke werk van deze bond". Aan mej. C. P. Helsloot te Amster dam werd de kleine zilveren dr C. B. Tilanus-medaille uitgereikt. Zij heeft op 22 Januari j.l. op bijzondere wijze en met grote kunde eerste hulp ver leend aan een man, wiens beide benen door een trein op het Muider- poortstatio waren afgereden, door de beenslagaders dicht te drukken en -gedrukt te houden tot afdoende hulp in het ziekenhuis kon worden ver leend. De voorzitter prees vooral haar grote besluitvaardigheid en doeltref fend optreden. Aan dr P. H. van Rooijen werd wegens zijn verdiensten als secretaris van het „Oranje Kruis" en vooral als oud-directeur van het C.B. voor de uitreiking van eenheidsdiploma's voor E.H.B.O., het ere-lidmaatschap der vereniging verleend.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1