Schietpartij tussen Russsische soldaten en Westberlijnse politieagenten Stakingen in Frankrijk een volkomen mislukking Part. Synode Geref. Kerken te Goes bijeen Regering mag gegeven woord niet breken. Goese raad is tevreden over de bouwactiviteit Protestants christelijk blad voor zeeland Oostduitse autoriteiten leggen met versperringen een „nieuwe grens' aan SNIPPER NIEUWS Sowjets bezetten een kerkhof Eisenhower op het verkiezingspad Nederland heeft meer staal nodig* Ongeregeldheden in Beetsjoe- anaiand. Vliegtuig stortte neer in Z-Vlaanderen Slechts 2 pet der werknemers gaf aan de communistische oproep gehoor Nummering candidatenlijsten. K. v. K. in Z.~ Vlaanderen protesteert. De veerdiensten behoeven heus niet luxueus te zijn, als ze maar vrij blijven. 29 punten binnen de 2 uur ïna 1 te Mid- ooie en l. Bad- dubbel fcNTER- te Mid- irterlng prach- t £3.95. eken 85 te Mid- Treffer- 150 cm -slopen INTER» blad 157}4 15514 157B 156 7714 77 114 11414 141 140» 17 1614 40H «NB 43 4314 4814 48 74» 75N 54J4 5454 1414 13» 4254 42» 75 74M 3914 39» 2414 24 3754 37» 101 100 21» 2114 m 68 53 545* 7614 7654 435? 42» 2214 22» Uitgave Stichting „Zeeuwscli Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. 8e JAARGANG No. 2188 Abonnementsprijs >0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 5 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.20 u.,_ onder 20.58 u. Maan op 19.38 u., onder 2.29 u. Hoogwater Vrijdag 6 Juni; Vlissingen: 0.06 u. 1.61 m„ 12.34 u. 1.89 m. Terneuzen: 0.35 u. 1.82 m„ 13.02 u. 2.09 m. Wemeldinge: 1.41 u. 1.43 m., 14.12 u. 1.71 m. Zierikzee: 1.25 u. 1.21 m., 13.57 u. 1.48 m. Een lid van de Oostduitse Volkspolitie heeft een lid van de Ameri kaanse militaire politie, dat in een legerauto langs de grens van de Amerikaanse sector patrouilleerde, beschoten en gewond. Enkele uren later heeft generaal-majoor L. Emuelmethewson, Amerikaans comman dant te Berlijn, in de krachtigste bewoordingen geprotesteerd tegen deze barbaarse en bandeloze geweldpleging door de onder Sowjet-con- trole staande politie. Hoge gealliëerde functionarissen hebben de Westberlijnse politie op dracht gegeven een veiligheidsgordel van gewapende politie om de grens van West-Berlijn te leggen. Deze maatregel werd genomen, nadat Sow- jetrussische manschappen een uur voor het invallen der duisternis tot dicht aan de grens van de Franse sector optrokken. Volgens dichtbij deze grens wo nende Duitsers hebben Oostduitse of Sowjetrussische soldaten Woensdag op Westberlijnse politie geschoten, die het vuur beantwoordde. Niemand werd gewond. De Oostduitse autoriteiten hebben een vier kilometer lange strook van Oostberlijns gebied bij de eigenlijke Sowjet-zone gevoegd. Volgens West- Berlijners, die huizen bezitten op het schiereiland te Rauchfangswerder, Leeft de Oostduitse politie met Pink steren op dit punt een versperring van bomen gelegd op de nieuwe grens tussen Oost-Berlijn en de eigenlijke Sowjet-zone. Zij hadden bevel gekre gen deze huizen te verlaten. Gewapende Sowjetrussische soldaten en Oostduitse politie hebben de in de Franse sector gelegen helft van We like Ike. Eisenhower heeft in zijn woonplaats, Abilene, de eerste toespraak gehouden van zjjn campagne voor het president schap der V.S. Amerika wordt, zo zei hij, in steeds toenemende mate bedreigd door on enigheid, inflatie, zware belasting en bureaucratie. Het was nodig, dat ieder zich een verantwoordelijk burger toon de, opdat het niet nodig zou zijn een lange reeks strafwetten in te voeren. Inflatie zou zelfs de ondernemers vrijheid, de onmisbare economische steun van de menselijke vrijheid, kunnen vernietigen. Dit gevaar be tekent een der sprekendste argumen ten tegen een overconcentratie van macht bij de federale regering. Het dient als een cardinaal punt gezien te worden, dat de wettige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt wordt om inflatie, zowel als deflatie tegen te gaan. Uit vele delen van het land waren duizenden tezamen gestroomd. Er waren spandoeken met opschriften, zoals „Eisenhower president" en „We like Ike" (wij houden van Ike). Compensatie voor de loonwijziging in het bakkersbedrijf. Niet deze week, doch binnenkort kan de beslissing van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening tegemoet worden gezien over de compensatieregeling voor de ver hoogde lonen in het bakkersbedrijf, die Zaterdag a.s. ingaan. Dit is het A.N.P. meegedeeld, naar aanleiding van een telegram van de heer van de Wetering (C.H.), gezonden a minister Mansholt. Nationale schrootcampagne wordt 18 Juni geopend. Op Woensdag 18 Juni a.s. zal ir A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, in het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam de „Commissie natio nale schrootcampagne" installeren. Mi nister Albregts zal bij deze gelegenheid een rede houden. Evenals in Amerika, Engeland en andere landen zal thans ook in ons tand een campagne worden gevoerd, die een verhoging van de schrootop- Drengst beoogt. Door de grote uit- Di c-icling van de capaciteit der drie Nederlandse staalfabrieken is er een tijgende behoefte aan schroot als grondstof voor de staalfabricage. Het ehort, dat over de gehele wereld aan cnroot bestaat, maakt het noodzake- yt, dat de behoefte der Nederlandse staalindustrie uitsluitend uit de Ne- afu. schrootvoorraad wordt ge est. Mocht deze schrootopbrengst op n gegeven moment ontoereikend zijn Aeigen beh°efte te dekken, dan -, moeten leiden tot een groter van ruw Üzer bij de staal- c ■1->e gevolgen hiervan zou- oen een zeer nadelige invloed hebben P ae gehele Nederlandse economie. e, schroot-campagne wordt ge- onder auspiciën van de commis- nationale schrootcampagne. In de- irho0111,?1188'®' waarvan het voorzitter- 'cnap bekleed wordt door de heer P. Km !t j™ (*en BerS> directeur der ken ,H°°g°ven3 en Staalfabrie- zrm.oi nebben vertegenwoordigers de m Iai^ staalfabrieken als van ziin "ederlandse schroothandel in al z'jn geledingen zitting. een begraafplaats bezet, die door de grens tussen West-Berlijn en de Sow jet-zone in tweeën wordt gesneden. Een spreker van Radio-Berlijn heeft in een speciale uitzending verklaard, dat het station zijn uitzendingen zal voortzetten ondanks de Anglo-Ame- rikaanse terreur. De leiding had het personeel gezegd, dat het desgewenst kon weggaan, doch niemand was op dit voorstel ingegaan. Nog altijd Seretsc Khama. Een politiestrijdmacht van 80 man is uit Zuid-Rhodesie naar Serowe in Beet- sjoeanaland getrokken, waar het tot ern stige ongeregeldheden is gekomen. De Britse autoriteiten hebben om deze ver sterking gevraagd. De ongeregeldheden zijn ontstaan na een vergadering van leden van de Ba- mangwato-stam, die het niet eens zijn met de Britse maatregelen tegen het vroegere stamhoofd Seretse Khama. Deze is, zoals bekend, de toegang tot Beet- sjoeanaland ontzegd, nadat hij met een blanke vrouw is getrouwd. Bij de relle tjes zijn drie inheemse politiemannen ge dood en twaalf gewond. De districtscom missaris liep ernstige verwondingen op door stenen, die door leden van de Ba- mangwatostam naar hem werden gewor pen. Procureur-Genaral ontvangt Zaanse journalisten in verband met de zaak Hommersom Nadat twee Zaanse journalisten ln een onderhoud met de minister de zaak Hem- merson hadden besproken, is ook de pro cureur-géneraal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van jDullemen door deze journalis ten voorgelicht. Dit onderhoud met de procureur-generaal vond plaats in het Paleis van Justitie. Behalve het probleem van het verschoningsrecht, zijn ook an dere moeilijke zijden van deze zaak be sproken. Petitie van Wafd-partij. De Egyptische Wafd-partij, die thans in de oppositie is, heeft Koning Faroek gisteren een petitie aangebo den, waarin om de onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement, op heffing van de staat van beleg en vrijlating van politieke gevangehen wordt verzocht. De regering heeft bekend gemaakt, dat de parlements verkiezingen pas in October worden gehouden. Gistermiddag is te Retranchement in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, kort na het opstijgen van een weiland, het besproeiïngsvliegtuig van de N.V. Vliegbedrijf Meteoor uit Amsterdam verongelukt. De bestuurder, de heer F. Traa, liep slechts enkele schram men op. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Reeds enkele weken was het ge noemde bedrijf bezig met het be sproeien van gewassen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het had voor het landen en starten de beschikking over een weiland te Retranchement. Daar werd ook de vloeistof voor de bespuiting aan boord genomen. Het toestel was juist in de start voor de laatste vlucht boven perce len in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, toen het, vermoedelijk na een motor storing, neerstortte. K.N.A.C. vraagt vereenvoudiging van deviezencontröle. De K.N.A.C. heeft zich tot de minis ter van financiën gewend met een adres waarin uitvoerig wordt betoogd, dat voor een onbelemmerde vreemde lingenstroom naar ons land alle for maliteiten en in het bijzonder de schriftelijke invulling van formulieren vereenvoudigd dient te worden en zo mogelijk uitgebannen. O.a. heeft de K.N.A.C. tot het zen den van dit adres besloten omdat de vreemdelingen aan de Nederlandse grens een formulier voor deviezen- controle moeten invullen. Volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft twee pro cent van de arbeiders in geheel Frankrijk gehoor gegeven aan de oproep tot staking. De meeste havenarbeiders te Bordeaux hebben gistermorgen een uur het werk neergelegd. Volgens een verklaring van het bureau van minister-president Pinay was de staking in Frankrijk gisteren een volkomen mislukking, zowel bij de openbare diensten als in de particuliere industrieën. Volgens het ministerie der P.T.T. zijn slechts twee van de 240.000 werk nemers van het werk weggebleven. Dit tweetal is onmiddellijk ontslagen. Enige honderden stakers hebben de Renault-fabrieken bezet na de hoofd poorten achter zich te hebben geslo ten. Bij alle ingangen wordt gepost. De nachttreinen uit Marseille en Lyon hebben tengevolge van een sta king in een locomotievendepót te Montlucon vier tot zes uur vertraging. Verscheidene treinen zonder locomo tief blokkeerden de hoofdsporen te Montlucon. De stremming werd ech ter spoedig opgeheven en leden van de veiligheidstroepen bezetten het depót. BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN RHEE. De regering van Zuid-Korea heeft bevestigd, dat president Synghman Rhee een boodschap van president Truman heeft ontvangen over de huidige politieke toestand in Zuid- Korea. Pogingen om de president er toe te brengen de staat van beleg op te heffen en de gearresteerde Zuid- Koreanen vrij te laten, zijn nog niet met succes bekroond, maar men gaat voort met de pogingen om Rhee te overreden in overeenstemming met de grondwet te handelen. Veldmaarschalk Lord Alexander zal aan het hoofd van een delegatie met grote bevoegdheden, een bezoek aan Korea brengen en een onderzoek in stellen en rechtstreeks aan het Britse Kabinet verslag uitbrengen over mili taire en politieke ontwikkelingen. 4 4 4 De 24-jarige tremmer M. uit IJmui den, die de hofmeester van het schip „Mecuba" vermoordde, hoorde acht jaar door de Amsterdamse Rechtbank tegen zich eisen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zal eind Juli een bezoek aan Berlijn brengen. De regering van Jordanië heeft een nieuwe raad benoemd, die de bevoegdheden van Koning Talal overneemt, totdat uit een medisch rapport blijkt, dat de Koning zijn werkzaamheden kan hervatten. Eèn woordvoerder van de Renault- fabrieken heeft meegedeeld, dat sa boteurs de electrische kabels vernielen. Het werk ligt geheel stil. Toen com munisten poogden werkwilligen te beletten aan het werk te gaan, von den gevechten plaats, waarbij vijf voormannen werden gewond. Onder de veertigduizend arbeiders bevinden zich naar schatting ongeveer 600 com munisten. De politie heeft gisternacht functionarissen van de C.G.T. aan gehouden voor ondervraging. Bij de Hotchkiss-fabriek staken 400 van de 2000 arbeiders. In drie andere grote autofabrieken wordt normaal gewerkt, Het Centraal Stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer heeft gisteren de officiële nummering vast gesteld van de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de a.s. ver kiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werden als volgt gerangschikt: 1. K. V. P., 2. P. v. d. A., 3. A.R., 4. C.H.U., 5. V.V.D., 6. C.P.N., 7. S.G.P., 8. Wel ter. Om de overige vijf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor recht, vrijheid en wel vaart, 10. Socialistische Unie, 11. Jong Conservatief Verbond, 12. Gerefor meerd Politiek Verbond, 13. Midden standspartij. JONGEMAN SNEED TELEFOON KABEL DOOR. Verbindingen te Zierikzee en Nieuwerkerk werden verbroken. Dezer dagen werd de technische dienst voor de P.T.T. gewaarschuwd dat er een storing was opgetreden in het telefoonnet, waardoor een aan tal abonné's te Zierikzee en Nieu werkerk niet te bereiken waren. Een onderzoek, dat werd ingesteld, wees uit, dat de kabel, liggend aan het talud van de Scheepstimmerdijk op zettelijk was vernield. De gemeente politie stelde een onderzoek in, o.a. met behulp van speurhonden. Een spoor werd gevolgd, dat leidde naar de woning van Sch. te Zierikzee. Daar het vermoeden bestond, dat de zoon des huizes, de 18-jarige M. Sch., er mogelijk meer van zou weten, werd deze op zijn werk opgezocht. De speurhond wees hem als dader aan. De jongeman werd verhoord. Na eerst ontkend te hebben, gaf hij tenslotte toe de kabel te hebben vernield. Tegen hem werd proces-verbaal op gemaakt wegens opzettelijke vernie ling en poging tot diefstal. UITBREIDING GEZANGEN EN GEBRUIK NIEUWE BIJBEL VERTALING AAN GENERALE SYNODE VOORGELEGD, In de Gereformeerde Kerk te Goes heeft gisteren de particuliere Synode van de Gereformeerde Kerken in Zeeland vergaderd. In het modera- men werden gekozen dr C. Stam te Goes, praeses; ds H. Veldkamp te Middelburg, assessor; ds A. G. van de Stoel te Bergen op Zoom, le scriba en ds H. Pestman te Terneuzen, 2e scriba. Een uitvoerige agenda moest wor den afgewerkt. Verschillende classes en plaatselijke kerken hebben in structies ter behandeling door de Synode ingezonden, welke betrekking hebben op momenteel in de Gerefor meerde Kerken belangrijke onder werpen. Zo had de classis Goes de kwestie van de uitbreiding van het aantal gezangen en van het in ge bruik nemen van de nieuwe Bijbel vertaling in de Dienst des Woords aan de orde gesteld. Na breedvoerige bespreking besloot de Synode aan de Generale Synode voorstellen te doen, die kunnen leiden tot de gewenste positieve resultaten. Wat de „Zeeuwse Kerkbode" betreft werd de Commissie van Administratie opgedragen mogelijkheden te over wegen tot uitbreiding van het orgaan, opdat ook de plaatselijke kerken daarin haar berichten kunnen plaat sen. Er werd meegedeeld, dat de actie tot opvoering van het aantal abon né's gunstige resultaten heeft opge leverd. Er kwamen in deze vergadering talrijke rapporten, en benoemingen aan de orde. Naar aanleiding van het rapport over de Zeeuwse predikanten conferentie besloot de Synode de mogelijkheid te scheppen dat de Zeeuwse predikanten kunnen deel nemen aan een zg. leergang in de provincie. Daar zullen zij door pro fessoren en andere op hun terrein deskundige sprekers voorlichting over theologische en kerkelijke problemen ontvangen. Het moderamen zal de plannen verder uitwerken. De Synode benoemde tot primi-af- gevaarcUgden naar de Generale Syno de de predikanten Stam en Veld kamp en tot hnn secundi de predi kanten van de Stoel en Pestman. Tot primi-afgevaardigde als ouderling wer den gekozen de heren C. Westveer te 's-Gravenpolder en B. A. Ligterin- gen te Vlissingen. Hun secundi zijn de heren J. Haverhoek te Bergen op Zoom en W. van de Berg te Brui- nisse. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen heeft aan de voorzitter van de Raad van Ministers een schrijven gericht, waarin grote bezorgdheid en teleurstelling wordt uit gesproken over in de pers verschenen berichten, dat het de wens der regering is, weer te komen tot wederinvoering van een volledig tarief voor de veerdiensten op de Wester-Schelde. De kamer betreurt het te hebben moeten constateren, dat aan de reeds eerder aangevoerde argumenten voor het behoud der vrije veren geen aan dacht is besteed. Dit blijkt ook thans wel zeer duidelijk, nu het in 1945 door de regering gegeven woord waaraan reeds in 1950 een groot deel van zijn waarde werd ontnomen door het voornemen tot het weder instellen van het volledig tarrief geheel wordt ge broken, Zeeuwsch-Vlaanderen werd door het vrijgeven van de veren uit zijn isole ment verlost. De kamer acht het on denkbaar, dat een vooruitstrevende regering tegen de ontwikkeling van de huidige verhoudingen zal ingaan en de wijzers van de klok terugzetten. Bovendien zegt de kamer in haar brief te moeten constateren, dat de regering aan de wens, neergelegd in de brief van de samenwerkende ka mers van koophandel in Zeeland van 23 Februari 1951, tot verbetering van de service en outillage, geen enkel gevolg heeft gegeven en ook thans niet bereid blijkt, hierop nader in te gaan. In het bijzonder wjjst de kamer er op, dat het naar haar mening niet nodig is grote luxe ponten te laten varen, doch dat het gebied meer gebaat zou zjjn bjj kleinere, eenvoudiger boten, met een grotere frequentie, die ook 's avonds laat en 's nachts met veel geringere kosten de oeververbinding in stand kunnen houden en de wacht tijden zouden verkleinen. In de Hofpleinkerk te Middelburg gaf de bondspresidente, mej. Jansen van Beek, vanaf de preekstoel de honderden Geref. meisjes een goed woord mee voor het komende verenigingsjaar. Al heeft men in Den Haag dan de bouwvergunningskraan weer dicht gedraaid zoals burgemeester W. C. ten Kate het enige malen uitdrukte het druppelt nog wel door en dientengevolge hadden verscheidene pun ten van de agenda, die de Goese gemeenteraad gisteravond had af te werken, betrekking op de woningbouw. Goedkeuring werd verleend voor de bouw van twee middenstandswoningen aan de Bergweg, 6 simplex- en 12 duplexwoningen aan de J. D. van Mellestraat en voor de bouw van een flat met 12 woningen, waarvan de gemeente er 9 zal kopen. Buitendien werd het aangaan van een geldlening ad f 935.000 met de Bank voor Neder landse Gemeenten goedgekeurd, van welk bedrag in de toekomst 85 wo ningen gebouwd zullen worden en werd besloten tot de bouw van een nieuwe openbare school, nu de oude school A en de noodschool aan Cen traal Beheer kunnen worden verkocht. Een enorme bouwactiviteit, waarop B. en W. zelf trots bleken te zqn en waarvoor zij ook een pluim op de hoed gestoken kregen van sommige raadsleden. Al telde de agenda dan 29 punten, de vergadering was toch binnen de twee uur afgelopen, want er was slechts critiek op detailpunten. Misschien waren de vroede vaderen wel zo mild gestemd omdat de voor zitter bij de ingekomen stukken kon meedelen, dat Goes uit de woning bouwleningen 'n bedrag van f 204.550 heeft toegewezen gekreten. Punt 3 van de agenda, het benoe men van een gemeentegeneesheer en een waarnemend gemeentegeneesheer, leverde een zitting achter gesloteft deuren op. Na de hervatting wercj dokter T. F. v. d. Werff met 12 tegen 3 stemmen tot geneesheer benoemd en dr H. Doeleman met 14 stemmen voor en 1 blanco tot waarnemer. Een debatje leverde het verzoek van de heer Korstanje op tot aankoop van een strook grond. De familie Boel immers, die aan de andere zijde van dié strook woont, heeft de grond nodig voor de bouw van woningen met garages. Het voorstel werd door B. en W. aangehouden. DE CHR. WONINGSTICHTING. Belangrijker was het debat overliet adres van de Chr. Woningstichting voor Noord- en Zuid-Beveland, die bezwaar maakte, dat haar nu weer 12 duplexwoningen worden toegewe zen, n.l. die aan de J. D. van Melle straat, terwijl toch bekend is, dat duplexwoningen voor een woning bouwvereniging weinig rendabel zijn (f 11.vergoeding voor de 2 wonin gen tegen f 9.— voor een enkele wo ning) en dat de Chr. Woningstichting nog jong is en daarom een stevige ruggesteun hard nodig heeft. In het adres werd dan ook verzocht de 15 woningen aan de Pasteurstraat toe gewezen te krijgen. B. en W. voelden, uit ordenings overwegingen, hier weinig voor, maar dank zij aandrang uit de raad werd de toezegging gedaan dat in de toe komst ernstig met de moeilijkheden van deze vereniging rekening gehou den zal worden. Een concrete toe zegging meende men echter niet te kunnen doen. Hierna trachtte de heer Zuidema gedaan te krijgen dat het afronden der hoeken van verschillende straten niet betaald zou worden uit het wegenonderhoudsfonds, maar uit de gewone middelen, omdat naar zijn mening de gemeente er toch wat rui mer voor komt te zitten nu de uit kering van het Rijk van 135 op 145 gebracht is en nu er 4J^ pCt rente betaald wordt over het tegoed in het gemeentefonds, maar de voorzitter maakte hem duidelijk, dat dit alles op papier wel aardig is, maar in de practijk niet klopt: het Rijk geeft n.l. geen na-uitkering en wanneer het geld van die verhoogde rente afkomt is e\ eneens een open vraag! Bij het punt „voorstel tot het vast stellen van een afwijkende winkel sluiting tijdens de Hajuto, deelde de heer Haverhoek mee, dat men tot overeenstemming gekomen is, dat het personeel niet langer dan tot 9 uur 's avonds in de vinkels aanwezig mag zijn. Daarna had de raad er geen bezwaar meer tegen, dat de winkels langer open zullen blijven. De rondvraag leverde weinig meer op, dan dat de burgemeester op en kele vragen meedeelde, cat B. en W. terzake diligent waren! JEUGDDAG OP „VREDERUST". Gisteren werd op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom van de Vereniging tot Christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland de jeugddag gehouden van het Meisjesverbond van de Christen Jonge Meisjes Federatie uit Zeeland en Brabant. De bijna vierhonderd meisjes uit alle delen van Zeeland en West-Bra bant hebben een prachtige dag gehad. Het motto van deze jeugddag was „Wie blijde geeft, blijde leeft". Om 11 uur kwamen allen tezamen in het ontspanningslokaal van de in richting. Mevr. van den Berg-Thürer, vertegenwoordigster voor Noord-Bra bant, sprak een welkomswoord en het wijdingswoord. Na op prettige wijze de morgen doorgebracht te heb ben, werd de jeugddag verder ge houden op het sportterrein van de Stichting. Er was nog een vraaggesprek tus sen twee meisjes van de jeugdclub Maatje en Riena van de Kreeke met een leerling-verpleegster, zuster de Jager. Het was een zeer interessant gesprek voor de jonge meisjes omdat deze jonge zuster vertelde over de opleiding tot verpleegster en de om gang met de patiënten. Na de maaltijd werd een speurtocht gemaakt over het gehele terrein van de inrichting. Ook zij, die dagelijks van de veer diensten gebruik moeten maken om elders hun werkzaamheden te ver richten, zullen in ernstige mate door een heffing worden getroffen. Ten aanzien van het goederenvervoer merkt de kamer op, dat de bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen op basis van de vrije veren tot de aanschaffing of uitbreiding van hun vrachtwagenpark zijn overgegaan. De kamer staat op het standpunt, dat het tekort op de exploitatie van de veerdiensten op de Westerschelde dient te worden bijgepast uit het over schot der wegenbelasting, op dezelfde wijze waarop het onderhoud aan we gen, bruggen e.d. wordt betaald. Bovenal wenst de kamer er haar grote teleurstelling over uit te spre ken dat een door de toenmalige minis- ter-president, prof. ir. W. Schermer- horn, en de toenmalige minister van verkeer, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik in 1945 gegeven woord en gestelde daad, door de tegenwoordige regering worden teruggenomen. De kamer verzoekt met de door haar geuite bezwaren rekening te houden en te bevorderen dat het volledig ta rief op de veerdiensten op de Wester schelde niet zal worden toegepast. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Weer iets warmer. Droog weer met geleidelijk wat meer bewolking, vooral in de hogere niveau's. Zwakke tot matige wind ussen Zuid en Oost en opnieuw iets hogere temperaturen. (Ingezonden Mededeling advert.) maar denk aan de juiste bescher ming tegen schadelijke invloeden van het zonlicht voor Uw ogen. Een zonne bril van Baayens opticien, Goes, geeft een werkelijke beveiliging. e 19'/. 185* 19 13»

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1