SUNLIGHT Uit ZzelancLi ïPJbeden. Min. Staf onthulde oorlogsmonument. Bestrijding van de werkloosheid wordt ook in Zeeland urgent* avctilurcn van en Maarlj is echte zuivere zeep U VOELT HET, U ZIET HET, U RUIKT HET Middelburg. V/lssingen. 7 holen Woensdag 4 Jun! 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagfna 2 Speciale commissie is druk aan het werk. Kan het tempo der inpolderingen worden versneld? De Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid heeft een samenvat ting gegeven van de door haar verrichte werkzaamheden en van haar plannen voor de toekomst. Daaruit is wel duidelijk geworden, dat op voortvarende en energieke wjjze gewerkt wordt aan de opstelling van een programma, dat vele werken bevat, welke reeds nu en ook bij een verdere verslechtering van de werkgelegenheid tot uitvoering dienen te worden gebracht. Het bureau van deze commissie, be staande uit de heren C. Philipse (voor zitter) en C. Hamelink, leden van Ged. Staten, ir H. N. Coolman, J. C. Corvef, J. v. Tuinen en A. P. Stat ic ens, secretaris, is begonnen met de samenstelling van een overzicht van openbare werken, die in de toekomst, of reeds thans, in streken met meer of minder groter (winter)werkloos- heid zouden kunnen worden uitge voerd. De hoofding.-directeur van de Rijks waterstaat en zyn collega van de Prov. Waterstaat maakten een staat op van h.i. voor dit doel geschikte objecten, waarvoor werd berekend het kosten- cijfer, de duur van het werk, de tijd van voorbereiding en het aantal „man- weken" van elk werk. Ook de Cul tuurconsulent in Zeeland verstrekte een opgave en een soortgelijk verzoek werd gericht tot de besturen van alle gemeenten en waterschappen in Zee land. Teneinde van iedere gemeente afgeronde gegevens te verkrijgen, zo dat het bureau de werken naar htm urgentie, economie, uitvoerbaarheid en arbeidsintensiviteit kan beoorde len, stelde ir Coolman zich in verbin ding met verschillende Zeeuwse ge> meenten. Mede voor dit werk werd ir R. N. Hemmes door het Rijk als inspecteur C aan ir Coolman toege voegd. HET BEDRIJFSLEVEN. Reeds in Januari had het bureau een bespreking met de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven in de commissie, o.m. over de vooruitzich ten van de werkgelegenheid in Zee land, terwijl eind Februari alle pro vinciale commissies in Utrecht onder leiding van prof. dr Fred. L. Polak o.m. de financiering der werken be spraken. DE INPOLDERINGEN, Intussen hebben Ged. Staten zich, op verzoek van het bureau, begin Maart met een uitvoerig gedocumenteerd schrijven gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het ver zoek de voorbereidingen van de inpol deringen ln Zeeland, vooral in verband met het grote aantal werklozen in West-Brabant, te versnellen. Daarop is een bespreking gevolgd met de hoofding.-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland en een bespreking van Ged. Staten met de Commissie voor Landaanwinning in Nederland. Teneinde gedurende de ft.s. winter een gedeelte van de werk lozen op Tholen (op 1 Mei j.I. nog ca 400) te kunnen tewerkstellen, werd •lnd April in St. Annaland een be spreking gehouden over de verbete ring van de 6.3 km langeweg Stave- nisseSt. Annaland, waarvan het ra- mingscijfer ca. f 500.000 bedraagt. Ge tracht wordt dit werk als „vrij werk' uitgevoerd te krijgen door een aan nemer, waarbij deze de verplichting heeft niet minder dan 85 pet. van de tewerk te stellen arbeidskrachten uit de betrokken streek te halen. Met net Bureau Werkgelegenheid in Den Haag en met de DUW wordt overleg ge pleegd omtrent de financiering, ter wijl een begroting voor uitvoering in Geen subsidie voor „De geschiede nis der Staten-Generaal". Het comité tot voorbereiding van de tentoonstelling „De geschiedenis der Staten-Generaal" heeft de Prov. Staten verzooht een garantie van f2000 te verlenen. Ged. Staten stellen voor dit verzoek af te wijzen, omdat zij van me ning zijn, dat het niet op de weg der provincie ligt hier financiële steun te verlenen. Tertiair Wegenfonds in 1951: batig slot van f 2382.57. Ged. Staten hebben de Prov. Staten ter vaststelling aangeboden de jaar stukken over 1951 van het Tertiair We genfonds. Het eindcijfer van de balans beloopt een bedrag van f4.001.810,16 en het voordelige saldo is f2382,57. De bijdragen in de kosten van de verbete ring van wegen in 1951 bedroegen f 457.777,94 en het aandeel in de op brengst der motorrijtuigenbelasting was f 224.000. Wat brengt de radio? DONDERDAG S JUNI 1952. HILVERSUM I (402 ra.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrc/uw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; KRO: Morgendienst; KRO: 11.QO Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 „Ik zie 't zó13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.35 KoperkwartetNCRV: 14.00 Metropole or kest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht; 18.00 Nieuws; 18.15 Fanfare-orkest; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.; 19.05 Levensvra- Ï;en; 19.20 Verkiezingstoespraak; 19.35 Gram.; 9.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Promenade grkest en soliste; 21.00 Strijkkwartet; 21.30 Gram. (phn. 21.50 ,,'t Wesp. mest"); 22.15 Buitenlands ^yerzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking «.00 Nieuws en S.O.S.-berichten23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 in.) AVRO: 7.00 Nieuws; f.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram, f.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.1S Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Amusementsmuziek; 12.00 Ge var. muziek; 12.25 „In 't «plannetje"12.30 Land- cn tuin bouwmededelingen12.33 Gram. en de Ronde Yan Nederland; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Lichte muziek; 14.00 „Het testament ▼an een zonderling", hoorspel; 14.40 Gram.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.45 Regeringsuitzending; Drs S. C. Bakkenist: „Het merkartikel in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen18.25 Dansmuziek; 18.55 Rubriek ran Kunst cn Cultuur; 19.15 Gram.; 19.45 Ver kiezingstoespraak; 20.00 Nieuws; 20.05 „The Rake's Progress", opera(21.3021.45 „De Bene lux, gezien door Belgische ogen", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 SportaCtualiteïten23.30 en 23.50— 14.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 ra.) 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerber.12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Grain.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 16.15 Militair orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Idem; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Verzoekpro- granuna; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekpro- gramraa voor de vrouw; 22.00 Niemva; 22.15 Pia norecital; 22.55—23.00 Nieuws. 1 machinale arbeid en in handkracht werd opgemaakt. RIJWIELPADEN. Voorts wendde het bureau zich tot prof. Polak met het verzoek de aan leg van een rijwielpad langs de Rijks weg te St. Philipsland en de aanleg van vrijliggende fietspaden bij de Brabantse grens te bevorderen, als mede de verbetering der bestrating van de Rijksweg aldaar tussen km 5 en km 9. Het bureau bracht advies uit over een ev. versnelling van de herverkaveling op Walcheren. In verband met de vrij grote werk loosheid, voor kort 400 en thans m Hulst e.o. nog ca. 200 man, besloot het bureau zich tot het Bureau Werk gelegenheid in Den Haag te wenden met het verzoek subsidie te verlenen voor de uitvoering van drie wer ken in O. Z.-Vlaanderen. Tenslotte werd alle polder- en waterschapsbe sturen verzocht een opgave te doen van die onverharde polderwegen, welke niet op een wegenplan voorko men en voor verbetering in aanmer king komen. SPORTNIEUWS WIELRENNEN. Ronde van Vlissingen. Gistermiddag' werd de vijfde ronde van Vlissingen verreden voor Amateurs en nieuwelingen. Winnaar bij de nieu welingen werd A. Teysse uit Amster dam. Bij de amateurs was de winnaar W. Reesman uit Haarlem. De belang stelling van het publiek voor deze span nende wedstrijden was enorm. De verdere uitslag was: Nieuwelingen: 2. F. Filippini, te Eindhoven; 3. J. Hultermans, Wouw; 4. C. Keepers, Roosendaal; 5. v. Nispen, Wouw. Amateurs: 1. W. Reesman, Haarlem; 2. Konings, Breda; 3. Van Oosterhout, Lage Zwaluwe; 4. Verwijmeren, Ter Helde; 5. P. Besters, Halsteren. Gedurende deze wedstrijd zijn er eni ge ongelukken gebeurd. Een meisje boog zich te ver naar voren om de renners goed te kunnen zien kreeg een slag met een elleboog. Een 3-jarig jongetje reed met zijn driewieler de straat over en werd door een renner aangereden. Zij kwamen beide met de schrik vrij. Twee agenten van politie,* die door de renners werden aangereden, waren niet zo gelukkig; één had enkele gekneusde ribben en de andere een gekneusd sleu telbeen. Zij moeten beide enige weken rust houden. VOETBAL. Vlissings en Middelburgs elftal samengesteld. Voor de stedenontmoeting tussen de vertegenwoordigende voetbalelftallen van Vlissingen en Middelburg, welke op Zaterdag 1 Juni a.s. op het ge meentelijk sportterrein aan de Bosweg te Vlissingen zal worden gehouden en waarvan de baten dienen ter dekking van de kosten van de sportuitwisseling, heeft de keuzecommissie van de afde ling Zeeland de volgende elftallen sa mengesteld: Vlissingen: doel: A. Baayens (V). Achter: P. Barten en A. Wijgman (beiden V). Midden: P. Stroo (Z), A. Schinkel (Z) aanv. en Th. Rijswijk (Z). Voor: W. Leynse (Z), A. Noya (V), H. Klopmeyer (Z), P. Weststrate (V) en P. v. d. Schraaf (V). Reserves zijn: J. Heykoop (EMM), A. Leynse (Z) en P. Visser (Z). V Vlissingen; Z De Zeeuwen. Middelburg: doel: H. Versluis. Achter: A. Carol (aanv.) en A. Jon- gepier. Midden: P. J. Koster, J. Ravenschot en J. de Wit. Voor: Th. Scheenloop, J. Huwae, F. v. d. Klink, F. van Hercules en L. Outermans (allen Middelburg). Reserves: J. Stadhouders, C. v. d. Weel, J. Simons, J. de Ruyter en C. de Vries (allen Zeelandia). MAARTJE GE GREPEN. Druk gebarend en ge heel van streek wees de negerwacht naar de drie wegrennende kinderen. Een geschreeuw steeg op en een wilde achtervol ging werd ingezet. Dof dreunde het gestamp van de negervoeten over de bosgrond en dreigend wa ren hun uitroepen. Ja, het was duidelijk dat de zwarte heren alles op alles zouden zetten om de kinderen gevangen te nemen. Gertjan, Maartje en Pam renden maar blindelings weg. „Waar gaan we heen?" riep Gertjan hijgend naar Pam. „Lopen maar, lopen maar", vuurde het neger jongetje aan, „Ik een plek weten waar we veilig zijn, maar waar is blank meisje?" Verschrikt keek Gertjan om, alles wat hij zag waren de achteropstormende negers. „Kom mee, vlug!" schreeuwde Pam ongeduldig, „wij nu geen tijd te verliezen hebben!" Ja, er zat voor Gertjan niets anders op dan zichzelf te red den, maar ongerust dacht hij aan zijn zusje. „Waarom heb ik ook niet beter op haar gelet", zuchtte hij verwijtend. „Als er maar niets met haar gebeurd is". Wat Gertjan vreesde gebeurde jammerlijk. Hoewel Maartje liep wat ze lopen kon, werd de afstand tussen haar en de negers steeds kleiner totdat één der zwarten haar juist bij haar jurkje kon pakken. 't Is de onvervangbare huishoudzeep nummer één, met de frisse geur. Het beste voor alles war schoon moet. Zorg dat U altijd een paar stukken in huis hebt. S ICO.191.54 Afscheid hoofd der school te Wissekerke. Op hartelijke wijze is Vrijdag af scheid genomen van de heer U. Schuil, hoofd der Christelijke School te Wis sekerke. De voorzitter van het Schoolbestuur, de heer J. van Halst, sprak de schei dende onderwijzer toe en wenste hem het allerbeste in zijn nieuwe stand plaats Meppel. De heer G. Overweg, onderwijzer, sprak namens personeel en leerlingen, waarna door de aanwezigen de schei dende onderwijzer Psalm 123 werd toegezongen. Door het bestuur werd de heer Schuil een rooktafel aangeboden en Adri Huibregtse bood namens perso neel en leerlingen, haar onderwijzer een reisnecessaire aan. De heer Schuil dankte allen voor de hartelijke woor den hem toegesproken en voor de mooie cadeaux hem ten afscheid aan geboden. INBREKER TE MIDDELBURG GEARRESTEERD. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de gemeentepolitie, in samenwerking met de Rijkspolitie, overgegaan tot de arres tatie van zekere H. de G., machine-bank werker te Middelburg, die ervan wordt verdacht de brutale inbraak tijdens het het burgemeesterfeest te Sint Laurens te hebben gepleegd. De arrestatie geschied de tijdens een in het huis van de G. in gesteld onderzoek. Hij had gisteren nog niet bekend, maar alles pleit tegen hem, vooral de bekente nis van zekere F., een vriend van hem, in wiens woning het bewuste geldkistje was gebracht door de G. Dit kistje bleek in de jachthaven aan de maisbaai te zijn gegooid, maar is daaruit, na enige tijd dreggen gisteren opgevist. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. de Britse ambassadeur, Sir Nevile Montagn Butler, de Franse ambassadeur, de heer M. J. G. Gar- nier, de Noorse gezant, de heer J. Norstad, de commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembrootde commandant der zee macht Nederland, schout bij nacht G. W. Slot, generaal R. E. Laqcocken, generaal B. W. Leicester is Zaterdag te Vlissingen het gedenkteken ter herinnering aan de gevallenen van het Britse No. 4 commando en aan de gevallenen uit de burgerij van Vlissingen door de minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, onthuld. Minister Staf onthult het monument. Op de voorgrond een erewacht van de Franse Marine, op de achtergrond een ere wacht van de Britse Marine. Het staat vast ,dat G. bij meer diefstal len betrokken is geweest. Scholen vragen leermiddelen. Het bestuur van de Ver. Chr. School aan het Zand heeft de medewerking der gemeente verzocht tot het aan schaffen van 24 banken, 1 leermiddelen- kast, 1 klassemeubel, 1 stoel, 1 borden- trapje en overgordijnen voor drie loka len, een totale uitgaaf van ruim f 3000. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Het bestuur van de Ver. tot het ver strekken van l.o. op Geref. grondslag verzocht medewerking voor de aan- schaf van schoolmeubelen i.v.m. de toe name van het aantal leerlingen, van losse schrijfborden ter vervanging van tijdens de bezetting ontvreemde exem plaren en van schoolbanken ter vervan ging van verouderde banken. Van de kosten, in totaal f 2189,60 komt f 159,90 ten laste van de wederopbouwpost en de rest kan worden bestreden door ver laging van de post „onvoorziene uitga ven" van de dienst 1952. SCHOOLARTSENDIENST. Ingevolge artikel 2 van de thans goed gekeurde nieuwe gemeenschappelijke regling van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord-Beveland en Zuid- Beveland (West) moeten de raden dei aangesloten gemeenten acht leden kie zen in de commissie van beheer. In een bijeenkomst van vertegenwoordigers der aangesloten gemeenten zijn daar voor aanbevolen: burgemeester mr dl N, Bolkesteln van Middelburg, wethou der W. Poppe van Vlissingen, alsmede de burgemeesters P. Daniëlse van Rit- them, mr F. S. K. J. Graaf van Rand- wjjck van N.- en St. Joosland, A. A. Elenbaas van 's-H. Arendskerke, C. F. A. M. Horslgh van 's-Heerenhoek, W. N. van Llere van Baarland en Oudelan- de en A. A. Schuit van Kortgene. B. en W. stellen voor tot de benoeming te besluiten. WETHOUDERSPENSIOENEN Tenslotte zal de raad bespreken de verordening inzake de pensionnering der wethouders, die gewijzigd moet worden, omdat diverse punten verouderd zijn, speciaal wat betreft de maximum pen- sioengrenzen. In verschillende gemeen ten bestaat de bepaling, dat de wethou ders een bepaald percentage van hun inkomen als wethouder moeten betalen als pensioenbijdrage. De burgemeestei stelt echter voor deze bepaling niet op te nemen. BORSSELE De Calamiteuze polder vergaderde. De Calamiteuze polder Borssele vergaderde dezer dagen. De rekening vertoonde een goed slot van f 671,65. De begroting 1952- 1953 werd vastgesteld op f 95.349,43. De vier aftredende leden van de Dijkraad werden herbenoemd, als nieuw lid trad toe de heer P. J. van Liere. BRUINISSE Ongeval. Op de veerboot Grevelingen van de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder had de stoker, de Ridder het ongeluk van de trap te vallen terwijl hij een bus olie droeg. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij naar huis moest worden vervoerd, waar dr Quaak genees- en heelkundige hulp verleende. COLIJNSPLAAT Rede. Mr A. B. Roosjen. Voor de A.R.- Kiesvereniging alhier heeft mr A. B. Roosjen in de Geref. Kerk te Colijnsplaat gesproken over het onderwerp: „De stem bus roept". KAMPERLAND Collecte Stichting 1940-'45. De collecte ten bate van de Stichting 1940-'45 heeft opgebracht f 197,55. KAPELLE PostduivenvluchL Met 39 duiven nam de postduivenhoudersver. „M.W.FJ3." deel aan een wedvlucht uit Corbeil. De uitslag luidt: I. en 3. B. Ridderhof; 2. P de Boe; 4. J. L. de Jager; 5. W. C. Hundersmarck; 6. A. Snoek; 7. en 9. F. K. Kramer; 8. J. Nelisse. Gemeente gaf de veiling een (voetbal)- lesje. Honderden toeschouwers waren er Zaterdagavond op het sportterrein getui ge van hoe 't voetbalelftal van de veiling met 43 werd geslagen door 't elftal van gemeenteraad en personeel. Deze wed strijd is een groot succes geworden, vooral voor het Rode Kruis, want hiervoor wa ren de baten en deze bedroegen f 265. O- EN W.-SOUBURG Christelijke Ziekenhuisverpleging. On der leiding van de heer H. M. v. d. Putte werd door de vereniging-tot bevordering der belangstelling voor „Christelijk Zie kenhuis Bethesda" de jaarvergadering ge houden. De penningmeester, de heer J. J. Huijsman sloot de boeken met een batig saldo van f 244 af. De heren J. J. Huijs man en A. Arendse meenden hun functie als penningmeester en secretaris te moeten neerleggen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Baljé, M. v. d. Guchte, A. de Bree en A. Leenhouts. De voorzitter dankte de heren Huijsman en Arendse voor het werk als bestuurslid van de vereniging gedurende 10 en 16 jaar gedaan. Afstand 135 km. Aankomst eerste duif: WEMELDINGE 1. 58.31. De uitslag is als volgt: Lt van de Repe 1, 3, en 4.; Abr. Overbeeke 2.; Abr. J. Soeters Jzn; 5. Corns de Witte 6. 40 jaar getrouwd. Zaterdag 7 Juni hoopt het echtpaar Abr. Rijnberg-Joz. Keur de dag te herdenken, waarop het voor 40 jaar in de echt verbonden werd. Beiden ge nieten nog een goede gezondheid. ST. LAURENS Nieuwe bel in toren. Sedert enkele da gen heeft de toren van het gemeentehuis weer een nieuwe luidbel gekregen, zulks OUDELANDE CJ3.T.B. bijeen. De afdeling Oudelande van de C.B.T.B. die dezer dagen bijeen kwam telt, zo bleek uit de jaarverslagen, thans 32 leden. De financiële positie is gezond. In zijn openingswoord bracht voorzitter L. Bosselaar dank aan God voor de vele zegeningen die zijn ondervonden Hij leverde voorts enige critiek op het feit, dat de georganiseerde landbouw niet was uitgenodigd bij de installatie van de nieuwe burgemeester, temeer omdat deze juist op agrarisch terrein is georiënteerd. Drs J. J. Knibbe heeft voorts gesproken over: „Vrije grond- en pachtprijzen". SINT ANNALAND Benoeming. Als vertegenwoordiger voor de Calamiteuze Suzannapolder te Sint- Annaland werd benoemd, de heer J. A. den Engelsman, zulks met ingang van 1 November 1952. Als vertegenwoordiger voor de Breedevliet en Annavosdijk van de polders Oud-Kempenhofstede en de Calamiteuze Moggershilpolder, de heer A. C. Geluk. Wedvlucht P.V. „De Gevleugelde Vrien den" Zaterdag 31 Mei hield de Postdui venvereniging „De Gevleugelde Vrien den" een wedvlucht vanuit Quievrain. ter vervanging van de in de oorlog door de bezetters geroofde bel. ST. PHILIPSLAND Ongeval liep goed af. Het zoontje van de heer J. Wagemaker Jr i» bij het spelen op het bouwterrein van aannemer Capei- le onder de bak van een aldaar staande betonmolen terechtgekomen. Nadat men met enkele mensen de bak had opgetild, kon men het ventje er van onder halen. Gelukkig had hij slechts enkele verwon dingen aan zijn hoofd opgelopen. WAARDE Vergadering Waterschap. De ingelanden van het Waterschap Waarde kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de Dijkgraaf, M. van Fraassen. Het boekjaar 1951 sloot met een batig saldo van f 3803,16. De begroting 1952-'53 werd vastgesteld met inkomsten en uitgaven groot f 42.099,33 met een post van onvoor zien van f 1.708,88. Op de aanbeveling voor gezworene van de polder werden ge- mede hij zijn ambt heeft volbracht. De plaatst 1. J. J. van Maldegem; 2. C. Mol; 3. J. Blok. Besloten werd om aan enkele eigenaars van de Vliet een reductie toe te kennen voor vermindering dijkgeschot. Voor 1952 werd wederom vastgesteld op f 40 per ha. en 9 pCt van het gebouwd. Fietsendiefstallen, Gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag heb ben zwijntjesjager in Vlissingen kans ge zien niet minder dan veertien fietsen te stelen. Enkele hiervan zijn reeds terug gevonden en bleken alleen maar „geleend" te zijn. Het onderzoek duurt nog voort. Een van de rijwielen was pas Zaterdag gekocht en voorzien van twee sloten wel ke geopend waren. Wedvlucht van Quievrain. De P.V. „De Trouwe Duif" te Tho len vloog mede in de vlucht van Quie vrain. De afstand bedroeg plm. 130 km. In concours waren 156 duiven, welke te 11.30 uur werden gelost. De uitslagen luiden: L. Jansen 1, 2 en 8; A. Wagemaker 3, 6, 7 en 9; J. Praat 4; Joh. Baaij 5; L. M. de Heer 10. Het Groene Kruis bijeen. De plaatselijke afdeling van het Groene Kruis vergaderde dezer dagen in de zaal van de heer van Boven. Het gemeentebestuur heeft over 1952 een subsidie toegekend van 1000, Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. de Korte en in de vacature mr. v. d. Hoeven, die niet meer in aan merking wenste te komen, na her haalde stemmingen, de heer H. Nelis se Bz. De rekening 1951 sloot met een ba tig saldo van ƒ92,17. De begroting '52 werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van ƒ7173,40. Harmonium in gebruik genomen. Zon dag had in de voormiddagdienst de inge bruikneming van het hannonium en de bazuinen in de Ned. Herv. Kerk te We- meldinge plaats. Ds van leperen herdacht na de predicatie in zeer hartelijke be woordingen de voorzanger en voorlezer, de heer J. Vleugel in de 33 jaren dat hij de gemeente heeft gediend. Spr. dankte hem namens de kerkeraad, kerkvoorgdij en gemeente voor de ijver en trouw waar scheidende voorzanger werd de zegen bede uit Ps 1343 staande toegezongen Ook de leden van „O.KJC." die op voor beeldige wijze de diensten op de bazui nen hebben geleid, kregen een hartelijk dankwoord. Vervolgens werden de leden van de Jonge Kerk die het werk van de bazuinblazers zullen overnemen aan de gemeente voorgesteld. YERSEKE P.V. „De Noordster". De uitslag van het concours Quievrain luidt als volgt: I. L. Minnaard; 2. H. J. van Es; 3. C. de Koeyer; 4. J. A. Vette; 5. M. de Koeyer; 6. Joh. Minnaard; 7. F. Schreurs; 8. en 10. A. Zoetewey; 9. M. Moerland. Verkoping. Door notaris van Dissel te Goes werd in hotel Nolet publiek ver kocht een woonhuis aan de Nieuwe Kerk straat voor de erven J. Paauwe. Hoogste inschrijver was de heer J. Bom f 3202, koper de heer J. Mieras te Kapelle voor 3610. EXAMENS. Voor het te Bergen op Zoom in het Rode Kruisgebouw afgenomen examen E.H.B.O. slaagde o.m. mej. J. David uit Rilland-Bath. Bij het te Rotterdam gehouden exa men slaagde voor onderwijzeres mej. J. Kesteloo Jd. te Bruinisse. Te Roosendaal slaagde voor het examen praktijkdiploma broodbak kerspatroon de heer Mar. Louisse te Waarde. Uitslagen muziekconcours te Heinkenszand. De uitslagen van. het op 2e Pinksterdag gehouden muziekconcours te Heinkens zand luiden als volgt: Vierde afdeling fanfare. 1. „Willen is kunnen" Biggekerke 170 pnt (medaille A. Risseeuw); 2. „Het Vendel" te Wolp- haartsdijk 168 pnt (medaille sportver At las). Derde afdeling fanfare, „Oefening Kweekt Kunst", Borssele 168 pnt le pr. (medaille voetbalver. Luctor); „Ons Ge noegen", Nisse 175 pnt le pr. Tweede afdeling lanfare. „Oefening Kweekt Kunst", Westkapelle, 173 pnt le pr. „Luctor et Emergo", Zoutelande 175 pnt le pr. Tweede afdeling harmonie „Excelsior 's-Heer Arendskerke 151 pnt 2e pr.; „Mo zart", Yerseke 179 pnt le pr.; „N.J.M.", Kruiningen 150 pnt 2e pr. Eerste afdeling fanfare „Ons Genoe gen", Kamperland 169 pnt le pr.; Excel sior", Middelburg 160 pnt 2e pr. „Cres cendo" Oostkapelle, 152 pnt 2e pr.; „ON. DA" Ritthem 149 pnt 2e pr.; „Vooruit" Waarde 122 pnt 4e pr. Eerste atdeling harmonie „E.M.N." Kortgene 156 pnt 2e pr. Afdeling uitmuntend fanfare „Euterpe", Heinkenszand Ie pr. „Oefening en Uit spanning", Kattendijke 169 pnt le pr. „Ex celsior", Kloetinge 173 pnt le pr. „O.N-D.A." Nieuw- en Sint Joosland 173 pnt le pr.; „Vlijt en Volharding" Oost en West Sou burg 175 pnt le pr. (Lauwertak van ge meente-bestuur) Afdeling uitmuntend harmonie. „Wil- helmina", Colijnsplaatl69 pnt le pr. Ere afdeling fanfare. „Ons Genoegen" 177 pnt en de beker. Hoogste ere-afdeling fanfare „Oefening Kweekt Kunst te Wemeldinge 147 pnt 2e Pf. Plannen voor proefboerderij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat op Zuid-Beveland, Schouwen en Walcheren reeds proefboerderijen tot stand kwamen, heeft men thans ook plannen om in Zeeuwsch-Vlaan deren een dergelijk bedrijf te stich ten. Dit is wel urgent, omdat Z.-Vlaan- deren dat nagenoeg geheel akker bouwbedrijf is en bijna de helft van de cultuurgrond in Zeeland heeft zeker niet op de achtergrond mag ra ken. De bedoeling zou zijn dit bedrijf bij voorkeur in het centrum der streek te stichten, waarschijnlijk in de om geving van de Braakman. Inktvissen gooien roet in het eten. Inktvissen gooien roet in het eten bij de kreeftenvangst op de Zeeuwse stromen. De kreeftenvisserij ging in de eerste helft van Mei goed, doch ondervindt thans concurrentie van „zeekatten". De inktvissen komen in de laatste jaren de Zeeuwse stromen op, om op kreeft, die in deze tijd van schaal verwisselt, jacht te maken. Dit verschalen duurt enige dagen, voor dat de kreeftenhuid hard genoeg is. In deze tijd. is kreeft weerloos en een gemakkelijke prooi van de veelarmige octopussen, die na de verschalingstijd weer uit de Scheldemondingen ver dwijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2