PRINSESSEN TE PAARD ENGELSEN OMSINGELEN GEBOUW VAN OOSTBERLIJNSE RADIO Gereformeerde meisjesbondsdag zal niet licht vergeten worden De theologische problematiek van het Christelijk onderwijs Scherp protest van de Sowjet-controlecommissie k SNIPPER NIEUWSk Eisenhower x Ik heb steeds het belang van de luchtmacht gezien PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Wy denken er niet aan het perceel te verlaten' Diaconaat heeft geen taak in de zending Pinksteren drie bracht 2500 meisjes naar Middelburg Belangwekkend referaat van dr H. J. Langman voor de Zeeuwse Gereformeerde predikanten A j Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2187 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 4 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D, TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en Ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 20.57 u.; Maan op 18.10 u., onder 2.08 u. Hoogwater Donderdag 5 Juni: Vlissingen: 11.50 u. 1.71 m., u. m.; Terneuzen: 12.17 u. 1.92 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.49 u. 1.30 m., 13.23 u. 1.63 m.; Zierikzee: 0.31 u. 1.10 m., 13.07 u. 1.42 m. Gistermorgen vroeg hebben Britse soldaten een prikkeldraadversperring gelegd om het in de Britse sector van West-Berlijn gelegen gebouw van de onder Russische controle staande Oostberlijnse radio-omroep. De com mandant van de Britse troepen in Berlijn ging het gebouw binnen en beval een Russische officier, die hij daar aantrof, het perceel te verlaten. Deze gaf daaraan geen gehoor en verdween zonder een woord te zeggen in het gebouw. Gewoonlijk bevinden er zich twaalf Russische soldaten voor be waking. De eerste commentator van de Oostberlijnse radio-omroep, Eduard von Schnitzler, heeft telefonisch verklaard: „Wij denken er niet aan het perceel te verlaten. Ons werk gaat gewoon door". Op de vraag of er voedsel genoeg was, antwoordde hij: „Desnoods gaan wjj op onze duimen zuigen". Britse genietroepen hebben later op de ochtend nog meer prikkeldraad versperringen om het omroepgebouw aangebracht. Binnen de versperring patrouilleert militaire politie, voorzien van gasmaskers. In het omroepgebouw bevinden zich twee Russische officieren en naar schatting een 25-tal soldaten, tezamen Diaconale conferentie van de (vrijgem.) Geref. Kerken in Zeeland. Dinsdag werd te Goes de jaarlijkse diaconale conferentie gehouden van de (vrijgem.) Gereformeerde Kerken in Zeeland. Na opening van de voor zitter, de heer Oostdijk uit Terneu zen, en afhandeling van enkele huis houdelijke zaken, refereerde de zen dingslector, ds D. K. Wielenga te Rotterdam, over het onderwerp: „Iets over diaconaat en Zending". De actualiteit van het onderwerp, aldus spreker, wordt veroorzaakt door allerlei discussies, die in zendings kringen gaande zijn. Bekend is de steeds meer veldwinnende zendings opvatting van de „comprehensive ap proach", d.w.z. der allesomvattende benadering of totale aanpak, waarbij men uitgaat vah de gedachte, dat het zendingswerk het gehele leven in al zijn verhoudingen heeft aan te grij pen. Niet alleen in medische nood moet worden voorzien, doch ook in allerlei andere nood waarin de hei de-se volken verkeren. Het enige uitgangspunt is, dat er alleen prediking is door het Woord. Wat verder geschiedt is effectuering, vrucht van de prediking. In het zen dingsbevel wordt met geen woord ge sproken over het bewijzen van barm hartigheid, doch alleen over de pre diking. Het diaconaat is niet opge nomen in de zendingsopdracht. De „coprehensive apporach"-gedachte is ook niet te halen uit het „lezen on derhouden", waarvan Christus spreekt. Het is ook onjuist om met behulp van de „kerk als organisme" aan or ganisaties zendingswerk cp te dragen. De „comprehensive approach"- methode leeft in de hele internatio nale zendingswereld, wat ook blijkt uit een verschenen rapport over de bijbelse grondslagen van de zending. Het diaconaat heeft geen taak in de zending. Het heeft alleen een taak binnen de kerk voor de behoeftige heiligen. Zijn er eenmaal kerken op het zendingsveld ontstaan, die armen hebben, dan kan het diaconaat hulp verlenen, wanneer erom wordt ge vraagd. Voor medische hulp e.d. moe ten particuliere verenigingen worden opgericht, zoals dat ook in onze ker ken geschiedt en goed functioneert. Een uitvoerige bespreking volgde op het referaat. Ds ten Hove van Terneuzen sprak een slotwoord. met enige honderden employé's van de Duitse staf. Meer dan 500 Westberlijnse politie mannen helpen mee bij het patrouil leren of worden gereed gehouden voor het geval zich ongeregeldheden moch ten voordoen. Nabijgelegen spoorweg stations staan onder speciale politie bewaking ingeval communistische de monstranten zouden pogen het om roepgebouw te naderen. Op het middaguur verschenen twee Russische officieren en een burger voor het gebouw en vroegen, of zjj een Britse hoofdofficier konden spre ken. Terwijl hun komst werd gemeld, stapten zij echter weer in hun auto DE STAKING IN DE AMERI KAANSE STAALINDUSTRIE. Nieuwe wet wordt uitgewerkt. De democratische senator Burnet Maybank, lid van de senaatscommis sie voor het bankwezen, heeft giste ren verklaard, dat hij en zijn mede werkers een noodwet uitwerken voor de staking in de staalindustrie. De senator hoopte het ontwerp vandaag te kunnen indienen als amendement op de wet inzake de defensie- productie. Als gevolg van de staalstaking worden reeds duizenden spoorweg arbeiders en mijnwerkers naar huis gezonden. Ongeveer 26000 arbeiders in de steenkoolindustrie zijn ook zonder werk gekomen. 10.000 arbeiders van ertsmijnen bij Hibbing (Minnesota) hebben uit solidariteit het werk neer gelegd. en reden weg, onder gejouw van Westberlijnse toeschouwers. Men ver moedt, dat de officieren afkomstig waren van het Russische militaire hoofdkwartier te Potsdam. PROTEST. Volgens het officiële Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. heeft Dengïn, vertegenwoordiger van de Sowjet- jiontrolecommissie in Berlijn, een scherp protest ingediend bij generaal Coleman en de onmiddellijke terug trekking van de Britse militairen uit het radiogebouw en het herstel van normale arbeidsomstandigheden ge- eist. Prof. Zuidema sprak te Yerseke. Voor een goed gevulde 2aal sprak voor de A.R. Kiesvereniging „Ora et Labora" te Yerseke gisteravond prof. Zuidema. Prof. Zuidema begon met te ver tellen, dat we vóór vier jaar moesten stemmen voor een nieuw parlement, dat o.m. tot taak zou krijgen om een nieuwe grondwet te ontwerpen. Wat hebben we gekregen? Een gesol met de Unie over Indonesië. Volkomen verraad van de deelstaten en Ambon; een verraad van de Uniegedachte door de P. v. d. A. in de hand gewerkt. Waarom? Omdat de P. v. d. A. de lakens uitdeelt en de overhand had. Ambon spreekt boekdelen. Schermer- horn c.s. gaf duizenden vierkante kilometers cadeau. We moeten A.R. stemmen, opdat we geen staatssocialisme krijgen. Het hui dige ministerie bewandelt de weg van de minste weerstand. Dat moet ver anderen. De beginselen van Gods Woord moeten weer overheersend worden in ons vaderland, opdat ons land ook weer mee kan gaan doen in internationaal verband, aldus bracht prof. Zuidema in zijn kern achtig betoog naar voren. Onderscheiden. Bij O. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in zilver, aan J. Beije, te Zie rikzee, kapitein bij de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. Aan net concours-hippique, dat 2e nnksteraag in Zelhem werd gehouden, namen ook deel Prins Bern- hard en zijn twee dochters, de Prinsessen Beatrix en Irene. Op de foto zien we hoe Prinses Beatrix (links) op „Atlanta" en Prinses Irene (rechts) op „Athalia" eventjes „losrijden". DRIE THEMA'S: ONS DAGELIJKS WERK, HET MEISJE EN DE POLITIEK EN DE EMIGRATIE De Middelburgse bondsdag van 1952 zal vast niet licht vergeten worden door de ongeveer 2500 Gereformeerde meisjes, die op Pinksteren drie in Middelburg het jaarfeest van haar Bond hebben gevierd. Het was een echt gezellige bondsdag, met een mooi programma, met bezielende en actuele toespraken, met veel zang en met een prachtig, op de emigratie afgestemd spel, dat een waardig besluit vormde van deze hoogtijdag, die in twee kerken, de Hofplein- en de Noorderkerk, en één zaal, de Schuttershofzaal, werd gevierd. Met de trein, met bussen en op de fiets zijn de vele honderden meisjes gisteravond naar alle oorden van ons land teruggekeerd, voldaan en met nieuwe moed voor het verenigingswerk, dat weer wacht. Drie thema's kwamen op deze bonds dag aan de orde, waarover boeiende speeches werden gehouden en waar van de meisjes zelf zongen in lof- en dankliederen of waarbij zjj ge boeid luisterden naar hetgeen andere C.G.T. roept op tot staking. Het door de communisten beheerste algemene vakverbond (C.G.T.) in Frankrijk heeft de spoorwegarbeiders in het gehele land opgeroepen van daag in staking te gaan. Een duur voor de staking is niet genoemd. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp van pre mier Pinay betreffende de glijdende toonschaal. Het wetsontwerp koppelt de lonen aan de kosten van levens onderhoud. Hardegarijp is niet zo maar een incident geweest het was inderdaad een teken: een uiting van diepgaand verschil in theologisch en filosofisch denken tussen hen, die op de terreinen van kerk en school leiding geven. Dat heeft dr H. J. Langman, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, gisteren wel heel duidelijk gemaakt door zijn lezing, gehouden voor de vergadering van Zeeuwse Geref. predikanten, die te Goes bijeen waren. In wezen gaat het immers niet om Hardegarijp en nog dieper gaat het zelfs niet om de school. De diepste kern is deze vraag, in welke ver houding de wereld staat tot God. Is door het heilswerk van Christus die wereld met God verzoend, zodat ieder gelijkelijk in die verzoening deelt, of is er nog een andere, een subjectieve handeling van de enkeling nodig, die die verzoenende hand van God grijpt? En dan volgt de vraag: behoort de kerk tot een andere orde dan de school, de kerk tot de orde der ver zoening en de school tot die der schepping, of is dit een vals onderscheid? Over deze vragen handelde dr Lang man in zijn rede getiteld: „De theo logische problematiek van het Chr. onderwijs" en hij had niet alleen het merendeel der Zeeuwse Geref. predi kanten onder zijn gehoor maar ook tal van Herv. collegae. Na 'n uitvoerig historisch overzicht, waarbij hij uitvoerig stil stond bij Groen van Prinsterer en diens ge dachten over de school, stelde dr Langman, dat de in Herv. kringen, als gevolg van de reeds bijna een eeuw durende spanningen over deze vragen, drie meningen zijn gevormd. In de eerste plaats is er een groep, die de toestand van heden, scheiding tussen openbaar en bijzonder onder wijs, als een definitieve wil beschou wen, een juiste oplossing van de vraag, welke de verhouding moet zijn tussen kerk, staat en school. Een an dere groep wil deze oplossing niet als definitief zien. Zij wil, de huidige toestand als basis nemend en daarop met beide benen stevig staande, het oog richten op dat deel van ons volk dat van Chr. onderwas gespeend blijft. Dus het verkregene handhaven en van daar uit verder gaan. Een derde groep echter wil er alles, ook dat wat thans bereikt is, aan wagen om het verloren terrein te herwinnen, om het gehele Nederlandse volk te kerstenen door middel van de ene, openbare volksschool, waar men ieder een bereiken kan. Dit laatste nu is het standpunt van prof. van Niftrik, die terwille van de kerstening van de openbare school graag de bijzondere Chr. school in de waagschaal wil stellen. En die deze houding grondt op theologische mo tieven, zoals uit zijn redevoeringen en publicaties gebleken is. Dr Langman onderkende drie theo logische motieven in de (naar zijn mening zeer improvisorische) uitspra ken van prof. van Niftrik. a. De functie der kerk in onze sa menleving is een critische. Dit ontkende dr Langman niet, maar die critische functie is niet al tijd gelijk. Als het gaat om het „hoe", om de intensiteit van het Chr. onder wijs, mag de kerk critiek uitoefenen (al kan ze moeilijk verwachten, dat de school in geestelijk opzicht leven der is dan zijzelf!), maar het wezen van die school kan zij niet becriti- seren. En dit laatste moet zij wel t.o.v. A 4 terd vï?rf i,orrn heeft Biesthoek nabij Boekei in Noord-Brabant geteis- hppj zwaarst kreeg de boerderij met bijbehorende schuren van de evpno t immers het te verduren. Vijf omliggende boerderijen werden den r,elfS beschadigd. Vele bomen, waaronder zware eiken, wer- n worteld. Foto toont de ravage, welke aan de boerderij van de heer T immers werd aangericht. Koningin Juliana zal vandaag om' 5 uur op het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage de Iraanse premier, dr Mossadeq, ontvangen. Twee on bekenden, bewapend met een sten en een pistool, hebben in de dessa Panjungkiran (in het Tjirebonse) en kele schoten op de Lurah van ge noemde dessa en op een der bewoners gelost. Beiden werden gedood. De politie in Tunis heeft 22 Tunesiërs aangehouden, die er van worden be schuldigd deel te hebben uitgemaakt van een terroristische bende. het openbare onderwijs: daar. moet zij critiek op het bestaan leveren. b. Erkenning van de objectieve be tekenis van het heilswerk van Chris tus. Naar sprekers mening kan die objectieve betekenis hier ontkend worden, want God is inderdaad de wereld met Zichzelf verzoenende en daarom mag de mens en mag de kerk ten opzichte van de wereld optimis tisch zijn. Maar behalve dat optimisme dient er ook bezorgdheid te zijn, omdat het heilswerk niet alleen objectieve be tekenis heeft, maar ook een subjec tieve stap van de enkeling vraagt en daartoe moet de kerk opwekken. In dit verband behandelde dr Lang man de vraag of het Nederlandse volk ais een gedoopt volk en dus als een verbondsvolk beschouwd mag worden. Zo immers beschouwt prof. van Niftrik het en daarom ziet hij voor de kerk een taak ten opzichte van alle mensen; en al die mensen zijn te bereiken door middel van de eenheidsschool. Daarom is kerstening van die school één der zeer belang rijke taken van de kerk. Belangrijker nog dan het in stand houden van het verkregene, de bijzondere school. Dr Langman wees deze opvatting radicaal af. Als men de objectieve betekenis van het heilswerk niet com pleteert met de subjectieve aanneming van de genade Gods, dan bestaat er geen wezensverschil meer tussen wat uit Christus is en wat uit de mens is. c. Een onderscheiding van de orde der verzoening en de orde der schep ping met betrekking tot de school. Prof. van Niftrik plaatst dan de school in de orde der schepping (het leren lezen, schrijven, enz.) en de kerk in de orde der verzoening. De- school moet opvoeden tot humaniteit, de geestelijke opvoeding is een zaak van kerk en gezin. Ook deze opvatting wees dr Langman van de hand: de school is een verlengstuk van het ge zin en behoort daardoor niet minder tot de orde der verzoening. Een alleen maar humanitaire, maar in wezen godsdienstloze school is een gedefor meerde school. „RONDOM DE PREEK". In de ochtendvergadering heeft ds H. Veldkamp van Middelburg, die ook deze conferentie leidde, gerefereerd over het onderwerp „Rondom de preek". Wat hier besproken is, zullen wij U niet doorgeven, allereerst we gens ruimtegebrek en in de tweede plaats omdat het hier eigenlijk een openhartig gesprek tussen collega's betrof, een uitwisseling van wenken en gedachten over dit zo bij uitstek moeilijke stuk van het werk van een predikant. Laten we U slechts het motto doorgeven, dat ds Veldkamp boven de preekstoel geschreven wenst te zien: „Smal is de weg en eng is de poort die tot een goede preek leidt!" meisjes in het spel „Vervult de aar de" zeiden. Die thema's waren: het dagelijkse werk, het meisje en de politiek en de emigratie. In de Hofpleinkerk werd gister morgen onder leiding van de bonds presidente, mej. F. Jansen van Beek, de huishoudelijke vergadering gehou den. Zij kon een aantal afgevaardig den van bevriende organisaties wel kom heten en voorts de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, met zijn echtgenote. De jaarverslagen van de secreta resse, mej. J. M. Heukels, en van de penningmeesteresse, mej. G. Akker huis, werden vastgesteld. Afscheid werd genomen van de bondsbestuurs- leden mej. D. van Halsema en mej. H. Rozendal, die beiden een geschenk ontvingen. Mej. C. v. d. Tas werd herkozen tot redactielid van „Bouwen en Bewaren". Het bondsbestuur stelde voor de contributie voor 1952 vast te stellen op f0.50 per lid, de z.g. Centrumcent (ook 50 cent per jaar) in het vervolg door de Bond zelf te doen innen en de bondsdag in 1953 op Pinkster maandag in Arnhem te houden. Deze voorstellen werden na korte bespre king aangenomen. Wat meer discussie volgde op het voorstel van de kring „Den Haag- Westduinkerk" de wenselijkheid te overwegen van samenvoeging van het Meisjes- en het Jongelingsblad. Het bondsbestuur had geadviseerd dit voorstel af te wijzen en de overgrote meerderheid der vergadering bleek zich achter dit advies te stellen. De samenkomsten in de Noorder kerk werden geleid door mej. T. Rie- mersma. Des morgens sprak hier prof. dr J. Waterink over „Ons dagelijks werk". Prof. Waterink wees erop, dat wij dit moeten verrichten als chris ten, dat is met vol bewustzijn, dat wij Gods werk doen. Wij moeten weten, dat wij mensen zijn met een eigen persoonlijkheid, eigen gaven, eigen aanleg en eigen taak. En dat wij ver antwoordelijk zijn als door God in deze wereld geplaatste kinderen van Hem in Christus. „Jullie zijn Gods chauffeuses op de drukke heirweg van het dagelijks leven, meisjes, en tegelijk prinsessen van jullie Vader, God. En ook het geringste werk, dat jullie doet, heeft een plaats in de grote beweging naar de wederkomst van Christus." In het Schuttershof, waar mej. N. Contant de leiding had, sprak des morgens burgemeester A. Warnaar van Waddinxveen, over „Is er nog perspectief?" MEISJES EN POLITIEK. In de middagvergaderingen hebben drie spreeksters de meisjes bij haar politieke roeping bepaald. In de Noor derkerk deed dat mevr. L. A. Lever- Brouwer, in het Schuttershof mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkelstein en in de Hofpleinkerk mevr. prof. dr G. H. J. v. d. Molen. Mevr. Lever sprak over „Politiek en meisje een tegenstelling". Zij ontwikkelde in haar betoog het goed recht en de noodzaak van christelijke politieke beginselen en wees erop, dat op letterlijk elk levensterrein wij met politiek te maken hebben. Ons volk zal als christenvolk ten ondergaan, indien wij de beginselen naar Gods Woord niet meer willen doordenken en niet meer kunnen toe passen. Geestelijk moeten wij allen weerbaar zijn. Ook de meisjes, van wie zeer velen straks tot opvoeden geroepen zullen; worden. Politieke belangstelling is broodnodig, want de aarde met al haar volheid is des Heren. Mevr. prof. v. d. Molen, sprekend over „Wij meisjes en de politiek", zei o.m., dat door een goede politiek een betere verstandhouding tussen de volkeren kan worden bereikt. Zij achtte de politiek voor ieder, maar vooral voor de jonge vrouw, een middel om de naastenliefde in de praktijk te brengen. God roept ons allen tot de vervulling van Zijn taak, ook hier, en het moet altijd mogelijk zijn de sociale en politieke vraagstukken aan de hand van de Bijbel tot oplossing te brengen. Een lakse houding van de jongeren tegenover de wereldsituatie kan fu nest worden. Groots is de roeping om in het nationale en internationale leven de beginselen naar Gods Woord uit te dragen. Opwekkende slotwoorden werden in de drie samenkomsten niet gespro ken. De meisjes zelf, d.w.z. vereni gingsleden uit Dordrecht, zorgden voor een prachtige afsluiting van deze bondsdag, die met een gemeenschap pelijke liturgische opening onder de titel „Arbeidsplicht en arbeidszegen" was begonnen, door het uitvoeren van een door Jan Holland samengesteld stuk, dat tot motto had „Vervult de aarde". Op eenvoudige, maar indrin gende Wijze, werd daarin door een aantal meisjes, elk van een verschil lend beroep, de achtergrond van het emigratieprobleem en -motief in ge spreksvorm naar voren gebracht. Niet het materiële in de eerste plaats en nog minder angst, maar de uitbreiding van Gods Koninkrijk moet bij het emigreren op de voorgrond staan. Na elk onderdeel van dit spel werden door allen toepasselijke liederen ge zongen. EEN GENERAAL WERD BURGER Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie verklaard, dat hij steeds de klemtoon had gelegd op het belang van de luchtmacht bij een mo gelijke wereldoorlog. Eisenhower zei een door de Sow- jet-Unie uitgelokte oorlog niet waar schijnlijk te achten. „Een door een der satellieten geprovoceerde oorlog een ontploffing van een kruitvat is echter steeds mogelijk". Hjj antwoordde op een vraag van een journalist, dat een berekening zou tonen, dat het beginnen van een oor log door ieder land, de Sowjet-Unie inbegrepen, dwaasheid te zijn. De militaire kracht van het Westen was dan wel niet in die mate tot ont wikkeling gekomen als oorspronkelijk bedoeld, doch de vooruitgang was bevredigend te noemen en er was 'n enorme vooruitgang. Het Westen kan er thans op vertrouwen, dat het zich zelf kan verdedigen en de volken van West-Europa weten nu, dat zij niet slechts pionnen zijn, die een gruwe lijk lot wachten. Eisenhower sprak zich met kracht uit tegen een Amerikaans isola tionisme. Enkele ogenblikken na de pers conferentie overhandigde de generaal officiëel zijn ontslagbrieven als mili tair. De minister van Defensie, Lovett, wenste hem met hartelijke woorden vaarwel en noemde zijn diensten in en na de tweede wereldoorlog zonder precedent in de moderne wereld. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Iets hogere middag- temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1