OOSTERBAAN LEC0INT8EN.il. Zeeland in de Patriottentijd Uit Zeeêandó Steden. M LAKENS a avonturen van Leerling-Verpleegsters Voornitstrevende zaken OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. Middelburg. Grote fokdag van paarden te Middelburg. Goes. Zierikzee. 7 holen BURGERLIJKE STAND Ds. v. Dam OOSTKAPELLE Mr A. B. R00SJEN twee landarbeidersgezinnen DE KERSEN DE KERSEN Zware graslinnen 110.95 Psychiatrische Inrichting „Vrederust" DE KERSEN DE KERSEN Wal hoorde er bij een veren pen een luxe voor enkelen A. M. WESSELS Prijs f 5 OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. - GOES - GIRO 36000 Polder Walcheren Wat de stroom is voor de industrie Is 't adverteren voor de handel! Vooruitstrevende zaken Ledikant mei toebehoren Dinsdag 3 Ju* 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Feestavond buurtvereniging 't Zand Donderdagavond gat de buurtvereni ging 't Zand een uitvoering ln de stampvolle Schuttershofzaal. De voorzitter, de heer Jacobse, kon ln een openingswoord o.m. welkom he ten vertegenwoordigers van B. en W., alsmede afgevaardigden der zusterorga nisaties. Op enigszins komische wijze werd door de heer W. de Graaf een speech gehouden, met een propagandistisch karakter over het buurtverenlglngs- werk. Verder werden er verschillende gym nastische oefeningen uitgevoerd door leden der buurtvereniging. Zij hebben het diploma op zak. Voor het eindexamen aan de Mid delbare Handelsavondschool met 3-j. c. te Middelburg slaagden de volgen de candidaten: A. Baas, A. J. Francke, H. Hu- bregtse, allen te St.-Laurens; P. A. C. Joziasse en E. M. Joziasse, beiden te Serooskerke; J. H. Jongste, J. C. de Kubber, J. E. Paarsmarkt, A. Portier, Th. Westers, allen te Middelburg. Af gewezen 6 candidaten. Voor het eindexamen met 5-j. c. slaagden de volgende candidaten: C. D. den Hamer, Terneuzen; A. Joziasse en A. Palmkoeck, beiden te Souburg; mej. M. A. Pluymers en J. Wisse te Middelburg. Afgewezen 5 candidaten. Op 3 Juli zal te Middelburg een grote paardendag worden georganiseerd in sa menwerking met „Hippos", de vereniging van paardenfokkers ln Walcheren en de Gewestelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rijveren. Door de leden van de eerstgenoemde vereniging zal een grote fokdag worden gehouden waarop het beste materiaal van Walcherens koudbloedtype zal worden getoond en waarop in de verschillende rubrieken een strijd geleverd zal worden om de bezetting van de eerste plaats. Daar van het paardenmateriaal in de na-oorlogse jaren in dit gedeelte van ons gewest van beste kwaliteit genoemd kan worden zal zich in vele categoriën een ware strijd ontwikkelen. De voorkeuringen zullen gehouden worden in de morgenuren terwijl ln de namiddag de demonstraties van de be kroonde dieren zullen plaats vinden. In de loop van de middag zullen de keuringen hun hoogste punt bereiken doordat de eerste geplaatste merriën van 4 jaar en ouder in de diverse rubrieken elkaar zulen bekampen voor het kam pioenschap 1952 van Walcheren. Behalve de keuring voor het kampioen schap zulen ook nog demonstraties plaats hebben met vierspannen van één of meer aft Tg Verder zullen op dezelfde dag de Prov. Kampioenschappen verreden worden van de Landelijke Rijveren, welke zijn aan gesloten bij de Kon. Nederl. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Evenals bij de koudbloedtype zullen de voorkeuringen van de 8- en 4-tallen, als mede die van de individuele dressuur ln de verschillende rubrieken in de mor- gwmren plaats vinden. Hét middagprogramma wordt afgewis seld door om de beurt een demonstratie te geven van een nummer van het koud bloedtype en van de Landelijke Rijver enigingen. Avondmuziek Grote Kerk, seizoen '52, Evenals vorig- jaar zal gedurende de zomermaanden (Juni tot en met Sep tember) elke Dinsdagavond een zoge naamde „Avondmuziek" worden gege ven, van 's avonds half acht tot acht uur in de Grote Kerk. Vorig jaar mochten deze avon den zich in een grote belangstelling verheugen, en we zijn er van overtuigd, dat ook dit jaar velen zullen komen ge nieten van de klassieke muziek, die ge boden zal worden. De programma's die ontworpen 'zijp, geven een rijke afwisseling te zien. Be halve orgelspel door de organlstj zal er ook koorzang zijn te beluisteren van het Goesse Kamerkoor en het Zuld- Bevelands Dameskoor. Ook de „Sym- phonle" zal een avondmuziek verzor gen. Daarnaast zullen verschillende so listen optreden (viool, fluit, cello, blok fluit, solozang). Zoals bekend, zijn alle avonden vrij toegankelijk, maar er wordt verwacht, dat de bezoekers een gave offeren tën bate van het Orgelfonds. Na afloop van elke avond wordt aan ongeveer een 10-tal belangstellenden de gelegenheid geboden om zich op het orgel te komen overtuigen van de hui dige toestand waarin het orgel ver keert. Telkens zal één van de leden van de Orgelcommissie voor de nodige uitleg en toelichting zorgen. De eerste avondmuziek vindt plaats op Dinsdag 10 Juni a.s. Avondmuziek Grote Kerb Goes Dinsdag 10 Juni 1952 (half acht) Programma: 1. „Auf meinen lleben Gott", koraal voor orgel, met 2 variaties, Dietrich Buxtehude. 2. Fiirwahr, er trug unsere Krankhelt", cantate voor koor, strijkorkest en orgel, Dietrich Buxtehude. 8. „Christ 1st erstanden", koraal voor orgel, met 2 variaties, Karl Hoyer. 4. „Christ 1st erstanden", Paascantate voor koor, strijkers en orgel, An dres Briner. Het Goese Kamerkoor staat o.l.v. A. Kousemaker, die tevens de orgelsoli ver zorgt. Districtsvergadering E.H.B.O. Vrijdagavond hield het district Zeeland der Ned. Vereniging vqor E.H.B.O. een districtsvergadering in Tivoli. De voor zitter, de heer C. Vader, deed enkele me dedelingen over de algemene vergadering en de landelijke wedstrijd te Vnssingen op 6 en 7 Juni a.s. De jury voor deze wedstrijd zal bestaan uit dh heren dok toren Bom, Oostkapelle, Frumau, Middel burg, van Gelderen, Middelburg, Leene, Heymans en Wagenaar, onder voorzitter schap van dr Molhuysen. De afdeling Wolphaartsdijk werd aan gewezen om de kas van de Ned. Ver eniging te controleren. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering werd de heer A. C. Schipper te St. Laurens ge kozen. De agenda voor deze vergadering werd hierna besproken. COCOSNOTEN- BOMBARDEMENT. Ondertussen was Pam tot boven in de boom ge klommen. Voorzichtig zonder geluid te maken schoof hij de bladeren op zij. Zijn ogen begonnen te fonkelen, daar zaten wel tien, twintig cocosnoten bij elkaar. Snel koos Pam de grootste uit en boog zich voorover om hem af te plukken. Toen gebeurde er echter een groot ongeluk. Juist toen Pam de noot wou grijpen, schoot zijn voetje van de tak af. Met een kreet viel het kereltje een paar meter naar be neden. Hij graaide om zich heen en kon nog juist een andere tak vastpakken. Angstig keek hij naar omlaag en van schrik sloeg hij zijn handjes voor zijn ogen, want door de schok waren haast alle cocosnoten losgeraakt en tuimelden nu holder de bolder naar beneden. De arme kapitein kreeg er een op zijn bol. Maar ook de negeragent kon het bombardement niet ontlopen. Pats, daar kwam er een juist op zijn achterhoofd terecht. Duizelig en scheel zocht de zwarte naar houvast, terwijl hij het uitschreeuwde van de pijn. Plot seling kwamen van links en rechts de negers aangerend. „Lopen, jongensl" gilde Maartje. „Lopen, ze hebben ons ontdekt!" In Juli zal een grote zomeroefening worden gehouden te Oostkapelle, waar aan alle afdelingen op Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren kunnen deelne men. De heer Aalewjjnse te Oostkapelle zal zich met de organisatie van deze oe fening belasten. Verder werd er voorgesteld in het ko mende winterseizoen naast de wedstrij den, zoals die tot nu toe gehouden zijn, ook de theoretische kennis van de ver schillende afdelingen onderling aan ei kaar te toetsen. In zijn sluitingswoord drong de heer Vader er bij de talrijke aanwezigen op aan in grote getale naar Vlissingen te komen op 6 en 7 Juni. Brandweerlieden deden examen. Voor het door de heer Korters van de Rijksinspectie te Breda en de brand weercommandanten van Zierikzee en Goes afgenomen examen zijn 18 brand weerlieden geslaagd. Zij zijn nu brand weerman 2e klasse. Hun namen lulden: D. Kouwenberg, J. Verkaart, F. van Aken, J. Berrevoets, H. van Aken, J. Born, P. v. d. Ende, C. Prtemus, M. Krijger, E. Schut, D. Struijk, C. Struck en F. den Ouden. Alle leden van de brandweer zijn nu gediplomeerd. „P.V. Zierick". Uitslag wedvlucht vanuit Quievrain. In concours 116 duiven. J. Pankow 1, F. D. Hillebrand 2, H. Slagboom 3, J. Verwijs 4, 10, J. P. Schot 5, A. M. Berrevoets 6, C. Kloet 7, W. Slagboom 8, J. Koster 9. Snelheid le duif 1010.35 m. per minuut. Vijftig jaar getrouwd. Onder grote belangstelling vierden de echtparen Jan Schot-van der Male resp. 70 en 72 Jaar en S. Schot-Quist, 77 en 72 jaar, hun gouden bruiloft. Naast de vele cadeaux. waren zaal en hulskamer gevuld met een schat van bloemen. 's-GRAVENPOLDER Jubileum. Dezer dagen vierde de heer P. Kopmels zijn 25-jarig jubileum bij de brandweer. De burgemeester bood een herinneringsmedaille met oorkonde aan, en het brandweerpersoneel schonk de ju bilaris een vulpotlood. KAPELLE Geslaagd. De heer N. Eversdijk Mzn. slaagde voor het eindexamen van de Handelsavondschool te Goes. i\tiAÖBENUl ]KE Ds Fokkema over „Geloof en politiek". Voor de A.R. kiesvereniging heeft al hier ds J. Fokkema, lid van de 2e Kamer, gesproken over het onderwerp: „Geloof en Politiek". Hij besprak het program van actie en wees erop dat de A.R. partij een Chr. volkspartij is, die geen dictatuur wenst, nóch van het socialisme, nóch van het communisme, maar óók geen gere formeerde dictatuur. De A.R. hebben ja ren gevochten voor de vrijheid van de school met de Bijbel en zij zullen dit blijven doen. Hoewel men in de P.v.d.A. zegt, dat een Christen daar ook zijn gees telijke bagage kan medebrengen, omdat zij propageert naastenliefde, waarheid en gerechtigheid, dienen wij wel te onder scheiden dat deze waarden zijn losge maakt van Jezus Christus, en haar poli tiek voert tot Staatsabsolutisme. De eer ste sociale wetten zijn tot stand gebracht door AJS. ministers. De A.R. zien het als noodzakelijk, dat werkgevers en werk nemers samen werken in één bedrijfsge- meenschap en verwerpt daarmede de klassenstrijd. De A.R. partij is een partij voor de vrijheid, welke Jezus Christus heeft verworven ook voor het staatkun dig leven, maar deze vrijheid van denken en handelen dient gebonden te zijn aan het Woord des Heren. Met een krachtige oproep om actief deel te nemen aan de verkiezingsarbeid ten bate van de AR. Eartij en daarbij te leven uit het geloof, esloot spreker zijn rede. OOSTBURG Schoolathletiek en sohoolwandeltocht. Voor de schoolathletiekwedstrijden voor de lagere scholen op 7 Juni a.s. te Oost burg, bestaat ook nu weer grote be langstelling. 100 scholieren schreven in. Driemaal achtereen won de openbare lagere school te Oostburg. Met. belang stelling ziet de jeugd ditmaal de uitslag tegemoet. Ingelast is nog een estafette 4 x 00 m. Op 21 Juni a.s. zal de jaarlijkse school- wandeltocht weer worden georganiseerd door de schoolsportcommissie te Oost burg. De loop valt gelijk met de laatste dag van de avondvlerweekse, welke ook weer wordt gehouden. De schoolwandel- jury werd samengesteld als volgt: F. A. Kolijn, Sluis; G. v. Oorschot, Sluis en J. A. Bal, Middelburg. RITTHEM De heer H. C. A. Varel gehuldigd. Dezer dagen was de heer H. C. A. Varel 30 jaar als onderwijzer aan de Christe lijke school te Ritthem verbonden. Deze herdenking is niet onopgemerkt voorbij gegaan. In zijn versierd schoollokaal werd hij door het hoofd der school, de heer G, de Zeeuw, hartelijk toegesproken. De leerlingen zongen een toepasselijk lied en vereerden hem met een practisch ge schenk. Na een tractatie werd de school tijd verder gezellig doorgebracht met kleine voordrachten. Des avonds kwam het schoolbestuur de jubilaris in zijn wo ning huldigen. De voorzitter, de heer A. Breel, dankte hem namens de ouders der leerlingen voor zijn grote toewijding. Als blijk va» waardering werden hem een ets van. Heymans en bloemen aangeboden. Burgemeester P. Daniëlse dankte de heer Varel voor hetgeen deze in verschillende functies voor de burgerlijke gemeente heeft gedaan, vooral kort na de droog legging, toen veel in het verenigingsle ven opnieuw moest worden opgebouwd. De heer B. J. de Me», oud-hoofd der school, die 23 jaar met de heer Varel heeft samengewerkt, haalde oude school herinneringen op en prees ook de grote toewijding van de jubilaris vooral tijdens en na de waterperiode. In de huldiging betrok hij ook mevrouw Varel, die steeds haar man tot steun is geweest. SLUIS Nieuwe zaken geopend. In de Oude Kerkstraat opende de fa Viane een nieuwe confectiezaak. B. en W. toon den hun belangstelling in de met bloe men versierde zaak. De heer F. Smoorenburgh opende een nieuw pension-restaurant langs da Vaart, ST. LAURENS Collecte. De „Blauwe Week"-collecte bracht op f 30,78. WEMELDINGE Wedvlucht. De P.V. „De Postduif" hield een wedvlucht in concours met 44 duiven vanuit Juievrain; afstand 12S km. De uitslag was als volgt: 1 en 5 M. Jeremiasse; 2 A. Heijboer; 3 P. C. Vuijk; 4, 6 en 7 P. Huissen. VLISSINGEN. Geboren: Dirk, z. v, L. v. Driel en G. F. Roodbol; Neeltje J., d. v. J. Roelse en G* M. Leeuwenburg; Maarten, z. v. M. Bode en S« M. Christiaanse; Harry, z. v. H. Jacobse en E, de Rijcke; Jeanette M., d. v. P.- J. Wolf en T« Louwcrse; Geradus A., d. v, H. H. van Dobben en L. F. C. Kolff; Roelof A., z. v. M. Mast en E. Theune; Maria T., d.v. A. Eibin en M. P. de Witte; René V. F., z. v. M. Th. F. Jonathans en. A. R. J. Philips: Frederik C., z. v. E. F. Hokke en J. P. Stroo; Johannes, z. v. Z. Hofman en G. Muldtr. Gehuwd: C. Gunter 45 jr en M. C. de Lange: 43 jr; J. Witkowski 28 jr en R. Niedzwiedz 29 irj J. C. Moeliker 27 jr en F. M. van Leeuwen 28 jrj, Th. C. M. Verstegen 20 jr en P. Kolijn 20 jr; F. J. Versteeg 32 jr en E. J. Th. van Beers 26 jr#f Overleden: J. de Nooijer, 53 jr. KRUININGEN. Geboren: Krijn, z. v. P. Sa- man en J. W. Verkamman. Ondertrouwd: G. J. Lindenberg, 23 jr te Yer- seke en M. Poleij, 25 jr. Gehuwd: J. W. Franciscus de la Houssaije, 24 jr te Goes en F. C. P. van der Borgt, 25 jr. Overleden: Th. Stroosnijder, 67 jr, echtg^n. van F. do Back. WEMELDINGE. Gehuwd: J. Zuijdwegt, 38 ft en J. Vleugel, 30 jr. Overleden: A. Noussen, 82 jr, vrouw van H. Ni tiwenhuize. De Heer en Mevrouw HAGE-VAN ASPEREN VERVENNE geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon CORNELIS. Goes, 30 Mei 1952. GEREFORM. GEMEENTE 's-GRAVENPOLDER. Woensdagavond half acht: Voor de A.R. Kiesvereniging spreekt D.V. Woensdag 4 Juni, het bekende Tweede Kamerlid Onderwerp: „Wat doet U op 25 Juni?" in de Geref. Kerk. Aanvang half acht. Komt deze spreker beluis teren. Gevraagd: bij voorkeur met meerdere bekwame werkkrachten. Ruime woning beschikbaar, inlichtingen kantoor van de Maatschap „De Wilhelmina- polder" te Wilhelminadorp. Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes is voornemens, ten verzoeke van de heer J. VAN DE VELDIL te Kloe- tlnge, contant bij inschrij ving te verkopen: wassende in de boomgaard in Abbekinderen, tegen over de hofstede. Reserve 150 kg naar verkiezing le soort. Inschrijvingen worden in gewacht tot Vrijdag 6 Juni 1952, 12.00 uur, ten kantore van de Notaris. Kopers moeten erkend zijn door de Vakgroep. No. witte kaart opgeven. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: wassende in de volgende boomgaarden: 1. Van de heer G. ZANDEE te Oudelande B 52, achter diens hofstede (geen re servé). 2. Van de N.V. Cultuur Mij Loverendale te Seroos kerke, te Kloetinge aan de 's-Gravenpolderseweg (be houdens reserve). Inschrijvingen voor elke boomgaard afzonderlijk in te leveren en inlichtingen te verkrijgen, ten kantore van Notaris H. JONKERS te Goes vóór of op Vrijdag 6 Juni 1952, n.m. 2 uur. Bewijzen van erkenning meebrengen. Koopt iets goeds I onopgemaakt 180 x 235 U doet er jaren langer meel te BERGEN OP ZOOM. Geplaatst kunnen worden van positief Christelijke beginselen, om opgeleid te worden voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Aanvangssalaris f 625,— (nuar leeftijd). Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot J 2250,Alles met volledige huisvesting, genees kundige behandeling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt of binnen, kort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de "eneesheer-directeur. Plan van Uitbreiding. Spaart de Vaderdag-punten. Voor Iedere gulden een punt. Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal voor de heer M. TRIMPE BURGER te Kloetinge bij inschrijving 4 contant verkopen: wassende onder Kloetinge, in de boomgaard „Het Lin- denbos"; reserve 20 kg naar verkiezing. Inschrijvingen worden inge wacht tot en met 5 Juni J952, ten kantore van de Notaris. Kopers moeten erkend zijn door de Vakgroep. No. witte kaart opgeven. Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal voor de heer M. TRIMPE BURGER te Kloe tinge bij inschrijving a con tant verkopen: wassende onder Kloetinge a. in de voorste boomgaard bij de heer W. P. Beye; b. in de middelste boom gaard aldaar; c. in de achterste boom gaard aldaar. Reserve uit a, b en c 150 kg naar verkiezing; d. in de boomgaard „De Schalk" (reserve 20 kg naar verkiezing); e. in de boomgaard „Dijk- wel". Op alle boomgaarden is 6 weken boomgaardrecht. Inschrijvingen worden inge wacht tot Zaterdag 7 Juni a.s., 12.00 uur, ten kantore van de Notaris. Kopers moeten erkend zijn door de Vakgroep. No. witte kaart opgeven. 2)0£6&wl-RECLAME is NIET te vervangen1 Veren pennen, hoge lessenaars en spat- mouwen... ziedaar de attributen van de kantoorklerk uit een vervlogen eeuw. De stalen pen versnelde het werk, de vulpen gaf meer gemak... maar het was de schrijfmachine, die een omwenteling Mi het kantoorwerk, in de journalistiek, in de copieermethode bracht. De schrijf, machine, eerst volbracht, mede op de vleugelen van constante reclame, een ware zegetocht Massa-vraag en serieproductie brengen de prijs van de machine thans binnen het bereik van velen. Dagbladreclame over heel de we-' reld heeft sterk meegeholpen aan deze ontwikkeling. En nog steeds geldt, ook op dit gebied >1 /tutte*/. De Burgemeester van Wis- senkerke maakt bekend, dat het door de gemeenteraad op 19 Mei 1952 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding-in- onderdelen voor de kom Kamperland, in een uitvoe rige kaart uitgewerkt, met bebouwingsvoorschriften, ter secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter inzage ligt van 31 Mei 1952 tot en met 13 Juni 1952. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen vóór 26 Juli 1952 hun be zwaren tegen het plan in dienen bij Gedeputeerde Staten. Wissenkerke, 31 Mei 1952. De Burgemeester voor noemd, J. J. VAN DER MAAS. laten drukken bij GOES Zijn dat ook Uw drukkers door De zo bekende auteur van dit boek heeft al verschillende publicaties van historische aard op zgn naam staan. Voor dit boek heeft hij verscheidene Zeeuwse archieven en bibliotheken nagevorst en het resultaat hiervan vindt ge in dit boek, dat dé&rom zo actueel is, omdat het Bijbelwoord, dat hij als motto boven zijn inleiding geeft, hier volkomen op zijn plaats is: Er is geen nieuws onder de zon! De analogieën tussen de Patriottentijd en de jaren 19401945 liggen bijna op elke bladzijde voor het grijpen. En daarom heeft dit boek zeker ook betekenis voor onze tijd. Zijn figuren, uit de oude papieren opgediept, zijn allen historisch betrouwbaar weergegeven en krijgen onder zijn pen weer vlees en bloed. Het zal om meer dan één reden goed zijn dat wij dit bad in de historie uit die veel bewogen tijd nemen. Verkrijgbaar bij de boekhandel of bij de Uitgeefsteri PUBLICATIE VAN HET CEBUCQ CENTR. BUR. VOOR COURANTENPUBLIC 'E De Voorzitter van het Be stuur van de Polder Wal cheren maakt bekend, dat op Donderdag 19 Juni 1952 een verkiezing zal plaats hebben van zes commissa rissen in het Polderbestuur, vertegenwoordigende de eigenaren van de ongebouw de eigendom wegens perio dieke aftreding van de heren D. Gideonse, H. M. van de Putte, Mr J. A. Dumon Tak, Mr W. F. E. Baron van der Feltz, W. Verhage Pzn en H. J. Volkers. Op de dag der verkiezing kunnen van des voormid dags elf tot des namiddags drie uur bij de Voorzitter, zitting houdende in het Pol derhuis te Middelburg, op gaven van candidaten wor den ingeleverd. Blanco formulieren voor op gave van candidaten zijn kosteloos verkrijgbaar ter Griffie van de Polder. Middelburg, 29 Mei 1952. De Voorzitter voornoemd, R. W. VAN LYNDEN. laten drukken bij GOES Zijn dat ook Uw drukkers? Een goede nachtrust (met of zonder vliegenmeppet) op een gezondheidsmatras en een zinde lijk met water afneembaarledikant of tb U juiit wal anders nodig hebt: een hoge hoed voor brpiloft of begrafenis, een bontmantel een paar pantoffels, een huis- Jasje of wal ge ook will In Uw of anderer bezit door een „Kabouter" tegen cl per woord (minimum 95 cl)

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4