ZEELAND DOOR WATER EN VUUR SPORT rn SPEL. De Nederlanders verzetten veel en belangrijk werk. Dc crisis van dc wereld is bovenal ccn crisis in de harten der mensen. Frau Rehlinggeen angst voor Rusland. Werkgevers betalen grootste deel van de premie* Sociale positie onderofficieren niet ideaal* Indrukken uit Straatsburg En de Nederlandse rozen oogsten aller bewondering* Dc verdwenen negerI LIKDOORNS WONDEROLIE MARNIX D'HONTENISSE Vlissingse Sportweek van 6 tot 14 Juni. Dinsdag 3 Ju 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze parlementaire redacteur.) Er wordt veel en belangrijk werk gedaan in de Assemblee te Straats burg. Maar zoals in ieder Parlement vindt men ook hier afgevaardig den die praat- en motieziek zijn. De Raad is echter zo kort bijeen dat dezen niet al teveel 'kans krijgen. Op één dag meldden zich echter maar liefst 29 sprekers over de drie grote onderwerpen, die verleden week ter sprake kwamen. Verschillende leden van de Nederlandse delegatie waren zo verstandig zich van de sprekerslijst te laten schrappen, wel begrijpend niets,nieuws meer te kunnen zeggen. Neen. de Nederlandse Kamerleden zijn in Straatsburg geen veelpraters, maar het is onze er varing dat zij veel werk verzetten. Met groot succes hebben velen van hen gedokterd aan de resoluties die het slotstuk vormden van de be sprekingen en niet zelden zagen zij hun onvermoeid arbeiden met suc ces bekroond. van de Raad van Europa. Afgezien van het feit dat deze stad in de Elzas alleen slechts per trein of auto is te bereiken, zijn ook de verbindingen met de stad niet bepaald best te noemen. Een schom melende tram rijdt naar het centrum. Maar op een moment dat vele mensen pas goed wakker worden 3s er geen tram of taxi meer te krijgen en is men ge dwongen om een wandeling van ongeveer een half uur te ondernemen. Geen won der, dat men daar In Straatsburg zijn best doet om avondvergaderingen te ver mijden! Noch de burgers, noch de stede lijke autoriteiten spannen zich in om de vele hoge gasten gepast te ontvangen. Overigens is het in de omgeving van de Raad van Europa goed toeven. Napo leon deed geen half werk. Ook niet toen hij een groot park, de Orangerie, liet aanleggen voor zijn beminde Josephine. Een prachtig park en met enig chauvi nisme zeggen we: bijna even mooi als de tnin achter de vergaderzaal. Daar bloeien volop Hollandse rozen, die wij verleden jaar aan de Raad van Europa hebben ge schonken. Een prachtig geschenk, dat druk bekeken wordt en daardoor een le vende reclame is van Nederlands' vak- manskunst. Aan moties hebben we de afgelopen da=en geen gebrek gehad. De vraag of zil°allemaal belangrijk waren is natuur lijk een kwestie van waardering. Maar men moet oppassen niet al te veel uit spraken te willen uitlokken over minder belangrijke vraagstukken, zoals de Olympische Spelen, ook al kan men daar bij het vluchtelingenprobleem betrekken. Dergelijke voorstellen waren echter be slist niet maatgevend voor het grote werk dat hier is gedaan. Hoe waardevol deze debatten eigenlijk zjjn wordt duidelijk, als men ziet welk een verschil in temperament en opvat tingen bestaat tussen de vertegenwoordi gers uit de vele Europese landen. Daar is de Fransman, die hevig gesti culerend kracht aan zijn woorden wil bij zetten, die zichzelf opwindt en die de ene explosie na de andere op de hoofden van zijn medeleden laat neerdalen. Daar ls de Engelsman, enigszins stijf en naar onze opvattingen misschien een tikkeltje té correct, die echter ook boeiende spee ches houdt, welke uitblinken door opzet en woordkeus. Hij kan de levendigheid van de Fransman niet zo erg waarderen, althans niet begrijpen, maar hij luistert terdege en discussieert mee, ook al krijgt hij nog zulke harde noten te kraken. Dat is ook de enige manier om elkaar voor het internationale forum te vinden. De Fransman heeft een goedmoe dige zelfspot. Vraagt men hem, waar de neger is gebleven die verleden jaar de zittingen als afgevaardigde bijwoon de dan krijgt men steevast te horen, dat hij het slachtoffer is geworden van de politiek. Hij zou zijn eigen volk in Midden-Afrika hebben toegespro ken, maar zijn speech viel in slechte aarde. De enige mogelijkheid om deze politicus uit te schakelen was hem op 'was een prachtige dag, misschien is nog te eten, hetgeen men daarom maar prompt heeft gedaan. Dit verhaal wordt met werkelijk grote ernst door de leden van de Franse delegatie ver teld. Elk vogeltje zingt In ieder geval moeten we toegeven dat er in Straatsburg uitnemend wordt ge sproken. De scholing die vooral Fransen en Engelsen in hun nationale parlemen ten opdoen komt hier uitstekend te pas en slechts zelden maakt men mee dat de redevoeringen worden voorgelezen. Wat dat betreft kan men daarvan in onze Staten-Generaal nog wel wat leren. Zoals te verwachten was spande Spaak verreweg de kroon. Met een geweldige Woordenvloed, in schitterend Frans, ppende hij de aanval tegen de langzame federalisten. Uit volle overtuiging wend de hij zich tegen de Duitse afgevaardig den en tot zijn Franse medeleden, op een manier, die iedereen de grootste bewon dering afdwong. Spaak zag kans om de gr. ,e tribunes tot de laatste plaats bezet te rijgen. Velen moesten met een staan- p.. ns genoegen nemen. Spaak zag 'ook kans om alle leden in de zaal te krijgen, die wel begrepen dat zij deze speech niet mochten missen. De Assemblée is niet karig met applaus. Na iedere redevoering stijgt het op, al of niet enthousiast. Soms Ie het niet ineer dan een beleefdheidsge- baar. Het was echter de eerste maal ge durende deze zittingsperiode, dat een re devoering meer dan eens werd onder broken door tekenen van goedkeuring. Ongetwijfeld heeft Spaak zijn zaak op grootse wijze verkocht. Het trammetje. De conservatieve Lady Tweedsmuir maakte in haar redevoeringen een rake opmerking. Als men Straatsburg werkelijk tot een Europees centrum wil maken dan fnoet men eerst maar voor goede ver bindingen zorgen. Dit schot was raak, want de Franse hulp aan de afgevaardig den gaat niet verder dan tot het gebouw Interview met Duitse predikantsvrouw. (Van onze parlementaire redacteur.) „De deputatenvergadering van de Anti-Revolutlonnaire Party heeft een grote indruk op mij gemaakt, vooral het samen bidden, lezen en zingen. Het wel het allermooiste geweest dat daar in Utrecht weer eens bleek, dat wij één grondslag gemeen hebben, ook als het gaat om het voeren van een buiten landse politiek", zo zeide Frau Louise Rehling, een der afgevaardigden van de C.D.U. naar de Raadgevende verga dering van de Raad van Europa. Als eerste vrouw heeft zij in April de A.R. deputatea toegesproken. Zij was blij dat dit kon juist vanwege die ge meenschappelijke grondslag. Sinds 1950 is deze predikantsvrouw Ud van de As semblee. Haar werkzaamheden liggen hier voornamelijk op het terrein van de cultuur en de wetenschappen. Zij m%pkt dan ook deel uit van de desbetreffende commissie. Als doctor in de Philosofie kan zij zich uiteraard met groot gemak op dit gebied bewegen. Zes en vijftig jaar 13 zij nu, maar nog onvermoeid werkt Frau Rehling aan de Idealen die zij koestert en geen Europees probleem is haar te groot. Toen wy haar vroegen hoe het West- Duitse volk reageert op de Russische bedreigingen, antwoordde zp, dat men in Duitsland geen Russenangst kent. Ook in Beriyn niet. Integendeel, steeds weer bereiken de C.D.U. berichten uit Oost-Dultsland, waaruit blykt, dat de Westerse volken en de Christelpke De mocratische Unie de juiste weg inslaan. Ook de jeugd, hoewel die aanvankelijk zeer sceptisch stond tegen de remilital- risering van Duitsland, begrijpt nu dat het zonder een Duits leger niet meer kan, zo zeide zy. Dat Protestanten en Katholieken in Duitsland samen in één partijverband zitten, is volgens Frau Rehling beslist noodzakelijk. Deze gedachte ls geboren in het concentratiekamp, waarin ver schillende kopstukken van belde con fessies waren opgesloten. Men heeft toen begrepen, dat de verschillen In op vatting er niet toe mochten leiden, dat men geen vat op het Duitse volk zou kunnen krijgen. Onze geestverwanten in Duitsland begrijpen waarom het gaat. Heel duidelijk bleek dat dezer da gen ook weer uit de redevoering van dr Gerstenmaier, die in ronde bewoor dingen de eenheid van Europa aanbeval als de oplossing voor de vele moeilijk heden. West-Dnitsland, zo zeide hij, wil met de rest van ijjuropa samenwerken voor het grote doel: een vrije federatie. Het was een goede speech van dr Ger stenmaier, die tot lange gevangenisstraf werd veroordeeld wegen zijn aandeel in de aanslag op Hitler. Ook hij is doctor in de philosofie, maar vervult evenals Frau Rehling talrijke functies. Niet al leen zijn zij lid van de Duitse bondsdag, maar ook op kerkelijk gebied, vooral voor de hulp aan vluchtelingen, verrich ten zij een massa arbeid. HONDERD MAN ONTSLAGEN BIJ DE „NYMA". Blijkens een Vrijdag aan het perso neel verstrekt communiqué acht de di rectie van de N.V. Kunstzydespinnery „Nyma" te Nijmegen zich door de In ternationale economische omstandighe den genoodzaakt ongeveer honderd man van de ongehuwde leden van het personeel te ontslaan. Bestuur van „Derby-club" veroordeeld. Vrijdagmorgen heeft de Amstardam- se rechtbank vonnis gewezen in de zaak tegen de vier bestuursleden van de „Derbyclub" te Amsterdam. Zij werden schuldig bevonden aan het opzettelijk gelegenheid geven tot het beoefenen van het hazardspel. De 44-jarige voorzitter van de' club, L. A. S. uit Badhoevedorp, de a5-jarige J. G. A. van der V. uit Amsterdam, in wiens woning werd gespeeld, en de 36- jarige Amsterdamse monteur W. H. M. N., die ais croupier optrad, werden ver oordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en de eigenlijke ondernemer, D. W., hoorde zich vonnissen tot een maand onvoorwaardelijk. TIJDSCHRIFTEN EN OMZET BELASTING. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat beoogt geïllustreer de tijdschriften, die in hoofdzaak het karakter van ontspanningslectuur dra gen, met inbegrip van geïllustreerde mo- detydschrlften, aan de weeldebelasting van 15 procent te onttrekken en aldus aan het gewone voor de omzetbelasting geldende tarief te onderwerpen. Boodschap van de C. C. L. Krachtig pleidooi voor actief Christendom* Ingezonden Mededeling (adv.). VERWIJDtRO MET "Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nien-w vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACÓRN Antisep tisch Likdoornmiddei van t. 1.35 be spaart U veel ellende. Aan het einde van de dezer dagen te Noordwijk aan Zee gehouden conferentie van de Internationale Raad voor Chris telijk Leiderschap werd de volgende ver klaring, gericht tot een wereld in crisis, aanvaard: „Als I-C.C.L.-afgevaardigden uit vele landen spreken wy eenstemmig tot de volkeren der wereld in deze tijd van crisis. Ten eerste: wij zyn vast overtuigd, dat deze crisis van de wereld boven alles is een crisis in de harten van mensen. Ver warring, zïnnelgkheid, jachten naar macht en geld, verwereldlijking, materi alisme, apathie, worden overal aange troffen. Wij, die bü de I.C.C.L. zyn aangesloten, weten dat de gemeenschap met Christus het antwoord op deze crisis in ons heeft gegeven, want wij kunnen die innerlijke vrede vinden. Zulk triumpherend leven is voor ieder weggelegd en we richten tot allen de uitnodiging zich met ons als volgelingen van Christus te verenigen. Ten tweede: Wij zijn er van overtuigd, dat de crisis van de wereld is een crisis in kennis. De wetenschap is buiten het bereik geraakt van de middelen, die op haar controle ten behoeve van het wel zijn der mensheid kunnen uitoefenen. Kennis wordt even gemakkelijk voor het kwaad ais voor het goede gebruikt. Ook hier geloven wij het antwoord te hebben, want voor de Christen ligt de hoogste Waarde der kennis in wat zij kan bijdragen voor het koninkrijk Gods op aarde. Ten derde: Wij bevestigen, dat de cri sis in de wereld een crisis is zowel in instellingen van het staatsbestuur als van het economische leven. Ook ten aanzien van deze crisis heeft ons geloof ons veel duidelijk gemaakt. Voor de Christen is iedereen een kind van God, ongeacht ras, geloof of klasse. Dit is de onaantastbare rots, waarop ai- leen, naar wij geloven, de rechten van de mens kunnen rusten. En wij wensen deze adeldom van de mens erkend te zien door de Ver. Naties. Ten vierde: Wij zijn er van overtuigd, dat de crisis van de wereld is een crisis in de internationale betrekkingen. De mensen haten waar zij zouden moeten liefhebben. Tussen de volkeren zijn gor dijnen geschoven. In deze crisis wensen wij de wet van genade voor de overwonnenen te bren gen: liefde voor de vijanden, welvaart voor hen, die betrokken zijn bij de vraag stukken van koloniën, vluchtelingen en minderheden, redelijkheid bij complexe situaties, samenwerking bij gemeenschap pelijk handelen. 8°. Is er nog geen oorlog genoeg? vroeg ze, is het nu zo moeilijk de vrede in huis te bewaren? Gerda vertelde, waarover de ruzie ontstaan was en be- lloot: Maar ik geef Wim gelijk. Jij behoeft niemand gelijk te geven, kind, en zich tot Wim wendend zei ze: Je zult je moeder een plezier doen, de weinige dagen, dat je hier bent, enige verdraagzaamheid te tonen. Ik heb jr mij op gespitst van de komende feestdagen iets goeds te maken. Zouden we dat met zo'n klein clubje niet eens kunnen bereiken? Toe, doe je best, wanneer we in ons ♦igen huis niet meer liefelijk en vredig kunnen samen zijn, waar moeten we het dan toch zoeken, mijn 5ongen? Beloof f« me te zullen helpen? Ze kwam naar hem toe en streek hem over zijn zwarte naren. Hij snikte en liep eveneens de kamer uit. De dag voor Rudolfs vertrek was Dina een middag bij mevrouw Versendaal geweest en juist op het moment toen het hekje van de voortuin opende voor de pastorie om Baar huis te gaan, kwam Rudolf met grote passen langs wpen, dezelfde richting uit. Hij salueerde en vroeg, of ze wilde toestaan, dat ze samen opliepen. Ze glimlachte en knikte. De mensen op het dorp kennen u allemaal, en ze kennen mjj ook, zei ze. Hij keek haar aan. -- Dat betekent zeker, dat u niet bevreesd bent, dat ze u voor Duitsgezind zullen uitmaken, ook al loopt u met een Duits officier over de straat? Ja, zo iets, zei ze. Daarop vertelde hij van zijn reisplannen en hoe hij er naar verlangde zijn moeder weer te zien. Hij had in geen twee maanden iets van haar gehoord. Bepaald door de slechte postverbindingen van de laatste tijd Daar „My Home" vlak bij de pastorie lag, waren ze er binnen enkele minuten en voor de ingang van het hek merkte hij op: Ik vermoed, dat het voor de bewoners van „My Home een opluchting zal zijn, te weten, dat ze de komende eestdagen zonder inkwartiering kunnen doorbrengen? keek hem aan. Zijn ogen waren vragend op haar gericht en ze werd aangetrokken door zijn weemoedige blik. Wat moet ik daarop antwoorden? vroeg ze. We heb ben u toch geen reden gegeven te vermoeden, dat we u een lastpost vinden? Volstrekt niet, antwoordde hij spontaan. Eer het tegendeel, tenminste wat sommige huisgenoten betreft, voegde hij er aarzelend aan toe. U moet zich van Wim maar niet te veel aantrekken. Hij is fel, maar meent het zo kwaad niet. Ja, uw broer houdt zich gereserveerd, maar ik kah dat begrijpen. Ons volk heeft daar aanleiding toe gegeven. Ze waren nu vlak bij de deur en hy voegde er haastig aan toe: De Hollanders menen, dat wij Duitsers geen begrip kunnen hebben van de gevoelens van anderen. Misschien is dat ook zo, maar laat ik u verzekeren, dat ik in de tijd, waarin ik in Holland studeerde, uw land heb leren kennen en waarderen en goed beseffen kan wat hét voor jullie volksziel betekent thans onder de Duitse weermacht te moeten leven. Het grieft me iedere dag en ik zou het graag, héél graag anders willen. Ik hoop, dat u flat van mij aan neemt? Hij keek haar vragend aan. Ze stonden stil voor de huis deur. Ze knikte zwijgend, maar haar ogen waren welsprekend genoeg. Voor ze naar binnen gingen zei hy nog snel, terwijl een lichte blos zijn gelaat tekende: Want, begrijp mij goed, het zou mij pijn doen, wan neer alle bewoners van „My Home" er zo over dachten als uw broer Wim. Hij liet haar voorgaan de vestibule in en liep met haas tige stappen de trap op naar zijn kamer, Dina in grote verwarring achterlatend. Ze bleef even in de gang staan, met de hand op haar heftig kloppend hart. Ze was bang zich in da kamer te verraden. De volgende morgen kwam hij in de kamer groeten. Hij reikte allen de hand, maar Wim weigerde met een excuus en knikte stijf. Theo volgde zijn voorbeeld. Het vuur sloeg Rudolf Weber naar de wangen. Maar Dina gaf hem met saamgeperste lippen de hand. Hij bedankte de familie voor de vriendelijkheid, welke hij ondervonden had en wenste haar een gezegend Kerstfeest toe. Met een klein koffertje in de hand verliet hij „My Home". (Wordt vervolgd.) PLICHT DER CHRISTENEN. Ten slotte: In verband met de wereld crisis en omdat wij geloven, dat van de oplossing van deze crisis zoveel afhangt van een geestelijke versterking van de Christelijke grondslagen onzer samenle ving, leggen wij een bijzondere en ern- stige verantwoordelijkheid op de Chris tenen op het Christendom. wy doen een beroep op het hele Chris tendom: 1. Zich te realiseren dat zijn falen het communisme heeft gebracht, dat door zijn weifelen het materialisme zozeer de overhand kon krijgen. 3. Op te staan in de macht en majes teit van zijn verrezen Heer, om de ko ninkrijken dezer wereld tot Zijn Konin krijk te maken. Staatssecretaris besprak werkloosheidswet. Kasmoeilijkheden van kleine detaillisten in de toekomst iets verlicht. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, die voor de radio een toelichting heeft gegeven op de beslissing van de regering inzake de compensatie voor de premie ingevolge de Werkloosheidswet, heeft de eerste Juli a.s. in de geschiedenis van de Nederlandse sociale wetgeving „een belangrijke dag" genoemd. Op die datum zal, zoals men weet, de nieuwe werkloosheidsverzekering in werking treden. De wet kent een wachtgelduitkering toe voor een periode van ten hoogste acht weken en een daarop aansluitende werkloosheiduitkering voor een peri ode van ten hoogste dertien weken, te zamen dus 21 weken, De uitkering bedraagt in de 21 weken voor gehuw den en kostwinners 80 pCt van het loon. De premie voor wachtgelduitkerin gen wordt gedragen door werkgevers en arbeïdeTs, ieder voor de helft. De kosten der werkloosheidsuitkeringen worden gedragen voor de helft door het rijk en voor de andere helft door het bedrijfsleven, d.w.z. werkgevers en arbeiders. Van het bedrijfsleven wordt gemid deld een premie van 4 pCt van het loon gevraagd, waarvan dus 2 pCt moet worden betaald door de werkgevers en 2 pCt door de arbeiders. Deze premiebetaling vormt echter een grote moeilijkheid. De werkgevers en arbeiders namen hel standpunt in, dat het huidige arbeidsloon onvoldoen de ruimte bood om de arbeidere zonder meer met het bedrag der premie te belasten. Het overbruggen van de 2 pCt werd derhalve van de regering verwacht die daardoor voor een uiterst moeilijk vraagstuk werd gesteld. De regering heeft nu in de eerste plaats besloten om een verlaging van een pCt der verevenings heffing te bevorderen. Het twee de middel om de lasten van het be drijfsleven te verlichten, werd gevon den in een verlaging der kinderbij slagpremie, eveneens met pCt. Was op deze wijze 1 pCt der 2 pCt gevonden, als derde maatregel werd toegepast een verlaging van de pre mie van het algemeen werkloosheids fonds van 2,8 tot 2,4 pCt. Ten behoeve van de kleine detail listen zullen de kasmoeilijkheden in de toekomst waarschijnlijk iets wor den verlicht, gezien het te verwach ten voorstel van de regering om hen niet meer in het betalen der omzet belasting te betrekken. BIJZONDERE MOEILIJKHEDEN. Voor een enkele bedrijfstak als b.v. de landbouw doen zich nog bijzondere moeilijkheden voor, omdat het werk- De N. C. O. O.V. nog hard nodig. (Van onze Utrechtse correspondent.) Een gezellige familiereünie! Dat leek de jubileumvergadering van de Nat. Christen-Onderofficieren Vereniging, welke in aansluiting op de herdenkings samenkomst, door ons reeds vermeld, te Utrecht werd gehouden. Voorzitter F. van der Meulen uit Groningen kon namelijk niet alleen een groot aantal leden met hun dames verwelkomen, hij mocht ook een flink ge tal veteramen begroeten. De feestzaal van het gebouw voor Kunsten en We tenschappen kon de jubileumvierders amper bevatten. Hoe anders begon de N.C.O.O.V. in 1902! Toen kwamen in een vertrek van het Chr. Militair Tehuis te Utrecht 36 onderofficieren en oud-onderofficieren bij elkaar om de Vereniging op te richten. Nu zijn er 1600 leden. In een kernachtige rede schetste de voorzitter die zijn zwanenzang hield, daar hij in deze vergadering af trad de levensgang -van de N.C.O.O.V. In 1902 bood ons leger een schouwspel van Christusverwerping. Toen waren er enkele mannen die poogden hierin verandering te bren gen. Z(j verenigden zich in de N.C.O.O.V. Mede aan hun arbeid is het te danken, dat het aanzien van leger en vloot totaal veranderde. De geestelijke arbeid vindt veel ruimer baan dan -voorheen. Er is geestelijke verzorging, er bestaat een reglement voor de Zondagsdienst en wat dies meer zij. Daarnaast werkt de Ned. Mil. Bond met zijn tehuizen en het P.I.T. met de thuisfrontactie. De N.C.O.O.V. heeft zich gaandeweg meer toegelegd op de behartiging van het sociaal belang harer leden. Daarom trad zij toe tot het Chr. Nat. Vakverbond, waardoor de Vereniging in aanraking kwam met de algemene vraagstukken. SPREKERS. De hele morgenvergadering zou ge wijd zijn aan de behandeling van huis houdelijke zaken. Maar de aanwezigen zorgden ervoor, dat deze zaken in een ommezien waren afgehandeld. Men stortte zich daarop in een zee van gezellige dingen, zoals het geza menlijk instudfren van het bondslied, het onder machtig applaus lezen van telegrammen (er werd er trouwens ook een verstuurd, natuurlijk aan H. M. de Koningin). In deze vergadering, die werd bij gewoond door hoofdlegerpredikant ds A. T. W. de Kluis, voerde voorts de heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V. het woord. Een opwekken de toespraak werd geleverd door de erevoorzitter der Vereniging, de heer A. T. van Oosterom te Nijmegen. Als derde spreker trad de heer M. van der Woerd te 's-Gravenhage op, de secretaris van het hoofdbestuur. Deze huldigde eerst de voorzitter, welke 25 jaar lang in het bestuur zat, Circus-artist maakte val van 15 meter hoogte. De 41-jarige Franse artist, optreden de onder de naam Lucien Meteor, is Vrijdagavond in het circus Mikkenie te Rotterdam tijdens een dubbele salto met pirouette van een hoogte van circa 15 meter neergestort. Hij kwam in het valnet terecht, veerde op en belandde vervolgens in de piste, waar hij be ys asteloos bleef liggen. Een aanwezige dokter verleende eerste hulp en deed hem naar het ziekenhuis Coolsingei vervoeren. De verwondingen bleken mee te vallen: de artist liep enige in wendige kneuzingen en een spierver- rekking op. de laatste jaren als hoogste functiona ris. Vervolgens gaf hij een overzicht van de sociale positie der onderoffi cieren gedurende de verlopen jaren. Daarin sprak hij uit, dat de hoge ver wachtingen welke men in en na de oorlog aangaande deze positie had, zijn beschaamd. Vandaar dan ook dat de activiteit van de N.C.O.O.V. ten zeerste noodzakelijk is. Een zeer nijpend probleem is het huisvestingsvraagstuk. Hier staat de gehuwdeberoepsmilitair wel zeer ten achter bij de andere overheidsambte naren. Dan as er de bezoldigingsregeling. Het nieuwe ontwerp hiervoor (dar buiten het georganiseerd overleg werd vastgesteld) bewijst dat met de belan gen der onderofficieren geen rekening is gehouden. Ten laatste roerde de heer Van der Woerd vraagstukken als de geneeskundige verzorging en de be vorderingen aan, welke eveneens her ziening behoeven. loosheidsrisico daar te groot is om met de normale premie te volstaan. Voor de losse arbeider zal daar de premie aanmerkelijk hoger moeten zijn dan voor de vaste, wil men de touwtjes financieel aan elkaar kunnen knopen. Een zeer lage premie voor de vaste arbeider schept voor de werkgever een prikkel om zoveel mogelijk vaste en zo weinig mogelijk losse arbeiders in dienst te nemen, waardoor de kos ten der werkloosheidsverzekering weer .worden beperkt. Controle op collectieve paspoorten wordt verscherpt. Aangezien zich nog steeds geval len voordoen dat van de gestelde voorschriften wordt afgeweken, ter wijl bovendien menigmaal fraude wordt geconstateerd, zal de doorla ting van gezelschappen, reizende op collectieve paspoorten, die niet geheel aan de voorschriften voldoen, niet meer worden toegestaan. In het vervolg zullen aan leiders of organisaties, die zich aan onregel matigheden met collectieve paspoor ten hebben schuldig gemaakt, gedu rende tenminste een jaar geen collec tieve paspoorten meer mogen wor den uitgereikt. De voorschriften voor de afgifte van collectieve paspoorten zijn in verband met deze verscher ping door een nieuwe regeling ver vangen. Huisbezoek aan gezinnen van Korea-viijwilligers. De minister van Oorlog heeft aan de thuisfronten en aan het Ned. Rode Krui3 verzocht om gezinnen van de in Korea verblijvende militairen te bezoeken, zo wel als bewijs van medeleven en belang stelling als ter mogelijke oplossing van moeilijkheden, die zich in deze gezinnen zouden kunnen voordoen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een beroep gedaan op zijn afdelin gen. Weer een ruitentikker in Den Haag. De rnltentikkery in Den Haag is nog niet afgelopen. In de nacht van Don derdag op Vrijdag is nl. weer een steen geworpen door een etalageruit van een horlogewinkel aan de Papestraat. Ont vreemd werden twee gouden horloges met dito armbanden, vijf dameshorlo ges met anpbanden en vijf horloges met armbanden van ander metaal. Vrijdagmorgen zijn opnieuw twee le den van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering, politieke tegenstanders van de president, gearresteerd, waar door het totaal aantal gearresteerde volksvertegenwoordigers sedert presi dent Rhee de staat van beleg afkondig de, is gestegen tot twaalf. De aardbeien in Zeeuwsch-Vlaan deren zijn verkocht. Vorige week werd ln de veiling „Zeeuwsch Vlaanderen" te Terneuzen verkocht de opbrengst van plm. 10 ha aardbeien van de rassen Madame Mou- tot en Jueunda. Naar schatting kan deze oppervlakte een opbrengst geven van 150.000 kg. Ze moeten geleverd worden zonder dop en zijn bestemd voor het vat. Voor dit kwantum werd f 50.50 per 100 kg betaald. C.J.M.V.-zomerdag gaat niet door. De zomerdag van het C.J.M.V., welke op 12 Juli in Hoogerheide gehouden zou worden, gaat niet door. Het was de be doeling, dat op deze dag de Zeeuwse en West-N oordbrabantse C-J.M.V.ers en C.J.V.F.-leden zouden samenkomen. Thans blijkt echter, dat hiervoor niet genoeg belangstelling bestaat en daar om is deze dag afgelast. Voor het eerst na de bevrijding zal Vlissingen een sportweek krijgen. Deze vindt plaats van Vrijdag 6 Juni tot Zaterdag 14 Juni en heeft een program ma, dat een keur van sportevenementen vermeldt. Op Vrijdagavond 6 Juni, om 7 uur, vindt de officiële opening plaats. Er wordt dan een optocht gehouden van alle deelnemende sportverenigingen met hun leden ouder dan 12 jaar. Op de Houtkade zal voor B. en W. worden gedefileerd. De sportwedstrijden beginnen 's Za terdagsmiddags met roeien in de Bin nenhaven, waaraan wordt deelgenomen door een ploeg van de Marine, de Zee vaartschool en de Zeeverkenners. Des avonds speelt het Vlissingse elftal een voetbalwedstrijd tegen het Middelburg se elftal, terwijl in de pauze de volley balkampioen Wilno een wedstrijd zal spelen tegen E.V.V.C. 's Maandagsavonds om half acht spe ten het Vlissingse dames- en herenelftal een handbalwedstrijd tegen het dames- en heren handbalelftal van Hellas uit Goes. Dinsdags is de beurt aan de korf ballers. Het Vlissingse Madjoe speelt een wedstrijd tegen een combinatie van Swift uit Middelburg. Deze wedstrijd begint al om kwart voor zeven, want om acht uur komen de jeugdelftallen van Vlissingen en De Zeeuwen tegen elkaar in het veld. Woensdag is de grote dag, want dan komt de nagenoeg volledige Olympische athletiekploeg naar Vlissingen. Onge twijfeld zullen duizenden van deze wed strijden getuige willen zyn. Donderdagsavonds is er sport in het centrum van de stgd, nl. op de Grote Markt. Daar geven leden van DOS. enkele boksdemonstraties, waarna de gymnastiekverenigingen gezamenlijk zullen optreden. De gymnasten zullen eeTst een mars door de stad maken, waarvoor vertrokken wordt van de Bo- nedijkestraat. De signaalafdeling van V.T.V. zal de gymnasten voorafgaan. Vrijdagsavonds speelt de hockeyclub Middelburg een wedstrijd, waarschijnlijk tegen een ploeg van de Zeevaartschool, terwijl in het Seheldekwartier tafelten niswedstrijden worden gespeeld om het kampioenschap van Vlissingen. Op Zaterdag 14 Juni wordt de sport week besloten met een competitiewed strijd tussen twee Vlissingse tennis clubs. Het eventuele batig saldo van deze week is bestemd voor de sportultwlsse- ling met Scarborough. STRIPLEESRIT. De A.M.C. Doiphijn hield een strlp- leesrit om het clubkampioenschap, waaraan door 12 rijders werd deelgeno men. Er konden er slechts 7 geklasseerd worden. De uitslag was: 1. P. Sanderse -J. Houmes, 88 strp; 2. A. Maljers-lr H. N. Coolman, 114; R. Arnold!-J. Smit 132; 4. echtpaar Schuling 134; 5. J. M. Maljers-mevr. Coolman 360; 6. W. J. Franke-W. Bleyenberg 476; 7. Zr v. d. Vlugt-zr Arens 480. Ronde van St. Maartensdijk. Op Zaterdag 28 Juni 1952 zal wor den gehouden de ronde van Sint- Maartensdijk. Deze ronde welke een lengte heeft van 3250 -m. zal 25 keer worden verreden. De start zal zijn bij het Veïlingsge- bouw. Er zullen plm. 75 renners deelne men. Het eventueel batig saldo zal worden gestort in het fonds voor het verenigingsgebouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3