7 RUSSISCHE RING ROND BERLIJN IS KRACHTIG AANGEHAALD Taft verwelkomt Eisenhower met een felle rede Toogdag van de Jonge Kerk te Lunteren GEDENKTEKEN No. 4 COMMANDO symbool van vrijheidszin ies! Duits dagblad: Een toestand, die in geen 15 eeuwen voorkwam V, Nv commissie bemoeit zich met de binnenlandse politiek Grote stakingen in Amerika Plechtige onthulling door minister Staf i.V. HGEN I. 2266 eren" GRAAG #ROTESfANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onrust in W est-Duitsland Drie-en-dertig Belgen verdronken Pagina 8 :oren, id en ■mijn r TEL. 3043. onbeperkt t/m 9 jaar afgifte. mdekerke— Oostkapelle - Vlissingen eldig op de worden be- logelijk. t/m 9 jaar van afgiftq. ling nr A m. Dub- Ta ƒ10.50 0 per m. oudklenr, ine ƒ3.50 Epingle gebloemd, ƒ6.75 per (cht-echte jer m. GOES. IANCO EUWWITTE iestendig merend, verft rij, fabriek, n en ijzer- ;nd prachtig t. Meer dan iel. Nog niet pakket 5 kg. 4LB. J. VAN Tel. (Ber- blad" telt net duizen- ar ook bij? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen: rtraat 17, Telef 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAAKGANG No. 2186 DINSDAG 3 JUNI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuióema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.22 u., on der 20.56 u. Maan op 16.46 u.> onder 1.55 u. Hoogwater Woensdag 4 Juni: Vlissingen: 11.01 u. 1.56 m., 23.19 u. 1.42 m.; Terneuzen: 11. 23 U. 1.77 m., 23.45 u. 1.63 m. Wemel- dinge: 12.26 u. 1.52 m., u. m.; Zierikzee: 12.12 u. 1.32 m., u. m. De West-Berlijnse politie heeft Zondagavond medegedeeld dat de ring rondom Berlijn thans krachtig is aangehaald. Westberlijners mo gen zich niet meer op Oostduits gebied begeven. De toegang wordt hun door beleefde, doch vastbesloten volkspolitiemannen geweigerd. Een lid der Oostduitse volkspolitie zeide dat Westberlijners, die Oost- Duitsland willen betreden, in het vervolg een pas nodig zullen hebben, die zal worden uitgereikt door het Oostberlijnse hoofdbureau van po- ie. Een dergelijke pas zou slechts geldig zijn voor één bezoek aan de "iet-zone. IS Een voetganger leest een mededeling luidende: „Waarschuwing! 86 Meter verder wordt deze straat onderbro ken door de Oostelijke zone". Dit bord Is geplaatst nabij de grens van de Franse Sowjet-zone. De door de Russische bezettingszone lopende verbindingswegen tussen W. Berlijn en West-Duitsland zijn nog niet afgesloten. De Oost-Duitse volks politie had deze wegen weliswaar eerst afgezet, doch later werd de afzetting weer opgeheven. Ondanks het bovenvermelde uitstel voorzien de Westberlijnse bladen ern stige tijden voor Berlijn en Duitsland. Het onafhankelijke dagblad „Der Tag" schrijft b.v.: „Men moet vijftien eeuwen teruggaan, tot de tijd van de oude Romeinse muur, om een periode te vinden die te vergelijken is met de huidige. Deze nieuwe scheidingslijn komt niet slechts neer op een verde ling van Duitsland en de wereld: Het is een splitsing van de wereld. Het Duitse drama gaat voort en er is nie- Autobus reed in 't water. Een autobus met voetbalsupporters uit Gent is Zondag in de omgeving van Gravelines (Grevelingen) tussen Duinkerken en Calais in Noord- Frankrijk, in een kanaal gereden. 33 inzittenden kwamen om het leven, vijftien personen, onder wie twee kinderen, konden worden gered. De supporters keerden terug van een wedstrijd te Yperen en een be zoek aan Kaap Gris Nez. Het ongeluk gebeurde, toen de bus een brug passeerde. Het voertuig ge raakte om nog onbekende redenen uit de koers, reed door de brugleu ning en verdween in het kanaal. Met hulp van een duiker heeft men tot dusver 21 lijken kunnen bergen. mand, die de afloop weet. Doch wij zijn er zeker van dat het laatste be drijf de vrijheid van geheel Duitsland en Europa zal brengen". Oost-Duitsers uit omliggende plaat sen stroomden Zaterdag per trein W. Berlijn binnen om op het laatste ogen blik nog goederen te kopen, die in O. Duitsland niet te krijgen zijn. Er zullen nieuwe kantoren in Oost- Berlijn worden opgericht, waar West- Berlijners Oostduitse politievergun- ningen kunnen krijgen. RUSTIG. Volgens de politie van West-Berlijn is het rustig langs de grenzen tussen het Westelijke stadsdeel en Oost-Duits- land. De Oostduitse politie bezette Zater dagmorgen een kleine Westberlijnse enclave, juist binnen de Russische zóne gelegen, en gaf aan veertig Westberlij ners bevel hun huizen te ontruimen. De betrokkenen kregen tot twaalf uur de tijd om te vertrekken. Het Oostduitse persbureau meldt dat leden der Oostduitse volkspolitie meis jes en jongens van een fabriek te Leipzig zullen oefenen in schiêten, valschermspringen en militair gebruik van de radio. Het doel hiervan is de bereidheid van de jeugd, om haar land te verdedigen, te versterken. Uit Frankfort wordt gemeld dat de politie aldaar de aanvankelijk aan le den der „Vrije Democratische Jeugd beweging" (de B.D.J.) verleende ver gunning voor een mars door Frank fort op Zondag heeft ingetrokken. Dit geschiedde omdat er Zaterdagavond een incident met B.D.J.-leden heeft plaats gevonden, waarbij een politie man bewusteloos is geslagen en een baby van vijftien maanden gewond. REGERINGSBULLETIN. De Westduitse regering heeft Zater dag in haar officiële bulletin verklaard dat het nodig is, dat de Westerse mo gendheden de notawisseling met de Sowjet-Unie voortzetten om de Russi sche bedoelingen te peilen. Het tijd stip en de inhoud van de jongste Rus sische nota over Duitsland had het ge loof versterkt, dat de Russische rege ring de notawisseling wilde gebruiken als een manoeuvre om de geallieerd- Duitse onderhandelingen over de con venties van Bonn te verstoren. De Sowjet-Unie was niet werkelijk ge ïnteresseerd in besprekingen over Duitsland. De Westduitse regering acht het veelbetekenend, dat de jongste Rus sische nota de beslissende kwestie van verkiezingen in geheel Duitsland weer niet aanroerde. Een terugkeer tot de status van de geallieerde bestuursraad van 1945 acht de Westduitse regering onaanvaardbaar voor het Duitse volk. Slechts wanneer de Sowjet-Unie con crete antwoorden op concrete vragen zou hebben gegeven, zou het mogelijk zijn viermogendhedenbesprekingen te beginnen met kans van slagen. BUITENLANDSE POLITIEK VAN TRUMAN EN ACHESON WAS RAMPZALIG Negentig minuten voor de aankomst van generaal Eisenhower in Was hington, heeft zijn voornaamste republikeinse mede-eandidaat voor het pre sidentschap der Verenigde Staten, senator Robert Taft, een radiorede tot het Amerikaanse volk gehouden. „De republikeinse partij", aldus Taft, „kan het zich niet veroorloven iemand candidaat voor het presidentschap te stellen, die de totale mislukking van Trumans regering niet zal veroordelen. De Amerikaanse militaire positie in de lucht is, sinds generaal Eisenhower chef van de Amerikaanse generale staf was, steeds achteruit gegaan. Indien het Amerikaanse volk mij tot president zou kiezen, zou ik gebruik maken van de diensten van generaal MacArthur en ik zou er voor zorgen, dat zijn ongeëvenaarde ervaring ten voordeel zou strekken van de militaire en buitenlandse politiek der Verenigde Staten. MacArthur is de grootste van onze militairen. Indien de Amerikaanse regering naar hem zou hebben ge luisterd, zou de Koreaanse oorlog ge wonnen zijn. Elke republikeinse rege ring, die niet ten volle gebruik zou maken van de unieke kwaliteiten en de grote kennis van generaal Mac Arthur, zou schromelijk in haar plicht tegenover het Amerikaanse volk te kort schieten. Er moet in de presidentiële verkie zingsveldtocht geen aarzeling zijn om de buitenlandse politiek van Truman en Acheson aan te vallen. Deze poli tiek toch, die het tijdvak 19441952 heeft beheerst, is de meest rampzalige geweest, die in de gehele geschiedenis der Amerikaanse buitenlandse poli tiek is geboekstaafd. De enige manier om een buiten landse politiek te voeren, waardoor de veiligheid 'en de credietwaardig- heid van de Verenigde Staten wor den verzekerd en de vrede gehand haafd blijft, is het bouwen van een luchtmacht, groot genoeg om het CRISIS IN KOREA De Zuidkoreaanse regering heeft, onder de bepalingen van de staat van beleg, twaalf afgevaardigden doen arresteren. De Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft zich in een motie uitgesproken voor opheffing van de staat van beleg, doch president Syngman Rhee heeft deze uitspraak naast zich neergelegd. Hij is deswege door de commissie der Verenigde Naties voor Korea berispt. De Zuidkoreaanse regeringswoordvoerder heeft de commissie er ook Zondag van beschuldigd asyl te hebben verleend aan de door de Zuid koreaanse politie gezochte parlementsleden. Ongeveer veertig uitgesproken tegenstanders van president Rhee onder de leden der Zuidkoreaanse volks vertegenwoordiging houden zich schuil. De Zuidkoreaanse president, Syng- nian Rhee, heeft in de Nationale Ver gadering een nederlaag geleden. Hij verkreeg niet de vereiste meerderheid bij de stemming ovèr een motie, die het ministerie van Buitenlandse Za ken opdraagt een uitspraak te doen over de vraag of agentschappen van de Verenigde Naties zich met de bin nenlandse politiek van Zuid-Korea bemoeien. Syngman Rhee heeft in een brief aan de commissie der V.N. geant woord, dat de gearresteerde leden van de Nationale Vergadering in bet openbaar terecht zullen staan op be schuldiging van samenzwering. Amerika heeft de nieuwe regering van.Boliviaerkend. Ook Brazilië en hui zijn hiertoe overgegaan. De Zuidkoreaanse regering heeft te kennen gegeven gedwongen te zul len zijn alle organisaties der Verenig de Naties aan te zeggen het land te verlaten, indien zij niet ophouden zich te bemoeien met Zuidkoreaanse bin nenlandse aangelegenheden. Kol. Stols neemt afscheid van Nationale Reserve. Op 18 Juli zal, naar wij vernemen, de Inspecteur van de Nationale Re serve, kolonel Stols te Goes op het districtsbureau van de N.R., afscheid nemen van het District Zeeland. Van ieder eiland zal een deputatie bestaan de uit officieren en manschappen dit afscheid bijwonen. Kol. Stols wordt opgevolgd door kolonel Van Hinten. luchtruim boven ons land en de het omringende Oceanen te beheersen en in staat atoombommen af te werpen op Russische steden en industriële centra. Trumans regering is in een valstrik gelopen, door in te gaan op een vals voorstel der communisten voor het houden van wapenstilstandsbesprekin gen in Korea. De verzwakte commu nistische strijdkrachten waren daaf- door in staat zich weer te versterken. Wanneer ik tot president zou wor den gekozen, zou ik pogen tot een wapenstilstand in Korea te komen. Wanneer er een wapenstilstand zou zijn gesloten, zou ik de Zuid-Korea- nen bewapenen en te zijner tijd de Amerikaanse troepen terugtrekken. Ik ben niet van mening, dat wij ooit permanent Amerikaanse troepen in Europa of Azië zouden moeten legeren. Men heeft gezegd, besloot Taft zijn radiorede, dat ik een isolationist ben, omdat ik indertijd tegen het bekrach tigen door de Verenigde Staten van het Atlantische Verdrag heb gestemd. Doch ik heb op dat tijdstip duidelijk gemaakt, dat ik er voor was de Sow jet-Unie definitief mede te delen, dat, indien zij een van de staten-pactleden zou aanvallen, zij hierdoor automa tisch met de Verenigde Staten in oor log zou komen. Dit was een monroe- leer voor Europa en toch zeker geen isolationisme. STORMWIND EISTE DODEN. De krachtige, tot storm aanzwel lende wind, die Zondag en gisteren over Nederland trok heeft enige slachtoffers geëist. Op de Loos- drechtse Plassen is een vader en zijn 5-jarig zoontje verdronken en op het Sneeker Meer verloor een zeiler het leven. Een cycloon teisterde Zaterdag avond het gehucht Biesthoek nabij Boekei in Noord-Brabant. Een boer derij met bijbehorende schuren van de heer J. Timmers werd ernstig be schadigd waarbij de eigenaar onder een vallende muur terecht kwam en enige ribben brak. Vijf omliggende boerderijen werden eveneens zwaar gehavend. Directeur A. Smit van „De Schelde" heeft ontslag gevraagd. De heer A. Smit, directeur van de N.V. Koninklijke Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft met ingang van 29 Mei als zodanig ontslag geslaagd. De raad van commissarissen der N.V. heeft na langdurig beraad beslo ten dit verzoek in te willigen en het ontslag eervol te verlenen. GESLAAGDE TOOGDAG CHR. GYMNASTIEKVERBOND TE BREDA. Door het Gewest Holland van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond werd op tweede Pinksterdag te Breda de Toogdag 1952 gehouden. Deze dag droeg een speciaal karakter; niet om dat het de eerste keer was dat deze door het Gewest Holland in de provin cie Brabant werd gehouden maar om dat aan deze dag ook verenigingen uit Zeeland en Brabant deelnamen. Het doel was een contact te vormen met zusterverenigingen uit deze twee pro vincies waarmee men tevens wilde be reiken de oprichting van een nieuw gewest, Zeeland-Brabant. De gymnastiekvereniging „Longo" uit Breda, die de regeling van deze dag op zich had genomen was een der eer ste verenigingen die zich opgaf. Het wedstrijdgedeelte bestond uit vrije oefeningen. De Zeeuwse vereni ging O.K.K. uit Goes deed hieraan mee met een baloefening. Eerste prijzen werden in deze wed strijden behaald door „Excelsior" uit Delft, „Advendo", Den Haag, en „Die Haghe" uit Den Haag. Aan de marswedstrijden werd door de beide Zeeuwse clubs „O.K.K." uit Goes en „Oranje Nassau" uit Vlissin gen deelgenomen. 's Middags werd op het marktterrein een grote gymnastiekdemonstratie ge houden, waaraan verenigingen uit het gehele land deelnamen. Het was een pracht dag voor het Chr. gymnastiek verbond. Trumans opvordering van de staal industrie onwettig verklaard. Het Amerikaanse Oppergerechts- hof heeft de opvordering van de staalindustrie door president Truman gisteren onwettig verklaard. Philip Murray, leider van de vak bond van arbeiders in de staalindu strie, heeft onmiddellijk na de uit spraak van het gerechtshof een sta king in het gehele land uitgeroepen. De arbeiders in drie fabrieken in Youngs town (Ohio) zijn onmiddellijk in staking gegaan na het bekend wor den van de uitspraak van het hof. Deze staking, die automatisch is in gegaan, betreft 650.000 arbeiders. Truman heeft inmiddels gelast de staalindustrie aan de particuliere eigenaars terug te geven. Bij het uitvaardigen van de sta kingsorder heeft Murray de eigenaars verzocht de onderhandelingen te her vatten over de door de stabilisatie- raad aanbevolen loonsverhoging van 17H cents en andere faciliteiten. De plaatselijke vakverenigingsleiders heb ben opdracht ontvangen maatregelen te treffen' ter bescherming van de eigendommen der maatschappijen. FEL „REQUISITOIR" VAN Ds VISSER BELIJDENIS DOEN, IS VERANTWOORDELIJKHEID NEMEN (Van onze speciale verslaggever.) „Misschien dat de Jonge Kerk van. nu nog eens „jong" en „kerk" wordt!" Deze weinig vleiende woorden richtte ds H. A. Visser uit Amsterdam tot de jongeren, die op Tweede Pinksterdag naar Lunteren waren gereisd om daar de landelijke toogdag van de Jonge Kerk mee te maken. Het was een fel requisitoir, dat ds Visser over de jonge leden der Ned. Herv. Kerk uitsprak. De generatie, welke de oorlog meemaakte, was een bewogen gemeenschap, die wist dat je als belijdend lidmaat midden in het leven moest staan zonder concessies te doen. De jonge generatie van nu is slapper. Zij mist de bewogenheid en de bereidheid om zich te geven. Zij maakt zich nergens meer druk over. Zij laat zich meeslepen door de mening van de grote „men". En dat zijn dan de jonge mensen, die belijdenis hebben gedaan, die dus getoond hebben dat zij verantwoordelijkheid op zich wensen te nemen. Want wat is belijdenis doen anders? Wat de gevolgen zijn van dit alles? Dat de plaatselijke afdeling van de Jonge Kerk kwijnt, terwijl zij een krachtcentrum voor de gemeente be hoorde te wezen, waardoor heel de gemeente opleefde. RADIODIENSTEN VERDWIJNEN. Ds Visser zeide het te betreuren, dat de mogelijkheden voor contact kleiner worden. De radio-jeugddiensten van de Jonge Kerk zijn nu definitief voor bij. Ieder woelt hier om verandering, aldus ds Visser, waarom het Ikor niet? Daardoor ontbeert men een goed con tactmiddel. Verkeerd handelen ook de Jonge Kerkgroepen die het gezelligheidsele ment teveel op de voorgrond stellen. Dan wordt het middel een doel. De Jonge Kerk is er niet voor de gezellig heid; zij wil van ieder positieve mede werking. Aan het eind van zijn rede deed ds Visser een beroep op de aanwezigen om in hun voorbede te denken aan de eenzame posten. Hier en daar wordt de Jonge Kerk door de kerkeraad tegen gewerkt; niettegenstaande deze om standigheden zetten de jongelui door, hetgeen een voorbeeld is voor menige slappe groep. GOD KAN HET NIET LATEN. Het motto voor deze toogdag was: „Wij kunnen het niet laten". In de kerkdiensten welke ter inleiding op de toogdag waren belegd, spraken de voorgangers over het onderwerp: „God kan het niet laten". Wij zaten in de Hervormde Kerk te Lunteren, waar voorging dr H. Bartels, jeugd- predikant in algemene dienst te Amersfoort. Op het Sint Jorisveld op de Gouds- berg te Lunteren waar ds Visser de toogdag had geopend hield 's mid dags dr K. H. E. Gravemeyer, alge meen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, een rede, getiteld: „De mensen kunnen het niet laten". De mensen kunnen het niet laten om telkens weer van God af te dwalen. Maar God kan het niet laten zich voortdurend opnieuw een genadig Va» der te tonen. Daarom, aldus dr Grave meyer, is het vandaag Pinksteren. Daarom heeft God Zijn kerk in stand gehouden. Helaas, de mensen kunnen het niet laten zelfs de kerk te bederven. Ver deeldheid, dwaling, onverstand zijn ook de kerk binnengekomen. Evenwel: God kan het niet laten die kerk te red den. Dat toont Hij in de Bijbel, in de geschiedenis en stellig ook in de va derlandse kerkgeschiedenis. De laatste jaren heel duidelijk in de Hervormde kerk, die van e'en zwijgende gemeen schap een sprekende kerk is geworden. Met zang en spel werd de toogdag verder doorgebracht. Het Apeldoornse pijpercorps zette een klankrijk stempel op het samenzijn. De duizenden aanwezigen hadden in dit heerlijk gelegen terrein een onver getelijke dag. Ds Hugo van Dalen terug. Ds Hugo van Dalen uit Colijnsplaat is Vrijdag uit Moskou, waar hij de ker kelijke conferentie heeft bijgewoond, via Praag hier te lande teruggekeerd. De patriarch van de Russische Ortho doxe kerk verleende hem een kerke lijke onderscheiding. Deze onderscheiding was reeds eer der verleend aan de (Rode) deken van Canterbury, Hewlett Johnson, en aan ds Martin Niemöller. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Minder wind. Wisselende bewolking en op d« meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige Westelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen. VLISSINGEN HERDACHT DE BEVRIJDING ZIJN WE BEREID om, als onze vrijheid in gevaar komt, opnieuw ons leven in te zetten? Deze vraag is wel heel sterk naar voren geko men bij de plechtige onthulling van het gedenkteken van het Vierde Commando te Vlisingen. Men kon deze vraag in alle redevoeringen be luisteren en men hoorde ook het antwoord. Het luidde bevestigend. Met de onthulling, die geschiedde door de Minister van Oorlog en Ma rine, ir C, Staf, zijn de gevallenen geëerd van het Britse Vierde Com mando en is hulde gebracht aan de. getrouwe burgers van de Schelde- stad, die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van hun haven. Voordat op de landingsplaats de ont hulling plaats vond, werd in de St. Jacobskerk, die tot in de uiterste hoe ken bezet was, een plechtige herden kingsdienst gehouden, die geleid werd door de veldprediker van het com mando, Rev. J. Armstrong en door de Franse aalmoezenier R. de Naurois. De 200 Britse en Franse commando's, ge zeten in het middenschip van de kerk, waren, een enkele uitgezonderd, in burger gekleed, doch zij droegen allen hun onderscheidingen, verkregen in de acties bij de Lofoten, Dieppe, Ouistreham en Vlissingen. Daarnaast zag men, tussen de stemmige kledij der dames, de vele uniformen der hoge of ficieren, die als genodigden de plech tigheid bijwoonden. In de dienst ging eerst voor Rev. Armstrong en na diens gebed sprak Abbé de Naurois. Deze herinnerde aan het devies „Je Main- tiendrai" en wees op het behoud van de waardigheid van de mens en de Christen. „Niets gaat boven deze waardigheid uit", aldus de aalmoeze nier, „laten we daarom bij ons zelf te rade gaan of wij vandaag nog bereid zijn om ons leven in de waagschaal te stellen". Plechtig klonken de gezan gen: het „Dankt dankt nu allen God" en het „Oh God, die droeg ons voor geslacht in nacht en stormgebruis", waarmede de dienst geopend en geslo ten werd. NAAR DE LANDINGSPLAATS. Vervolgens begaf men zich naar de landingsplaats. Voorafgegaan door de Kapel van het Korps Mariniers, mar cheerden de commando's daarheen. Men zag hun ontroering, toen zij arri veerden op de plaats waar zij eens bloedig gevochten hebben en hun ge dachten moeten zijn teruggeflitst naar die dag, dat zij voor het eerst hier voet aan wal hebben gezet. Ter weerszijden van het gedenkte ken stonden erewachten van Britse en Franse mariniers opgesteld, terwijl een peloton van de Kon. Marine, een pe loton van het corps Commandotroepen uit Roosendaal, alsmede een peloton van de Nationale Reserve en de Re serve Grensbewaking eerbewijzen brachten. Duizenden toeschouwers, o.w. vele schoolkinderen waren hier samengestroomd. „Verscheidene jaren heeft de bevol king van Vlissingen op dit moment gewacht", zo zei de burgemeester van Vlissingen dr mr B. Kolff, die aller eerst een begroetingswoord uitsprak. Hij herinnerde aan de landing en de offers, die gebracht zijn en richtte zich tenslotte tot de ontwerper van het monument, de beeldhouwer Titus Lee- ser, die, zoals mr Kolff zeide, „zijn hele ziel in dit gedenkteken heeft ge legd". REDE Ir STAF. De minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, die vervolgens het woord nam, verklaarde het als een hoge eer te beschouwen, dat hij dit gedenkte ken thans mocht onthullen. Hjj be lichtte de betekenis van deze onthul ling. „Men is", zei ir Staf, „hier te- samen gekomen om de daden te her denken, die een bijzondere betekenis voor de afloop van de oorlog hebben gehad, daden, die in de moeilijke jaren de hoop en het vertrouwen weer de den herleven in duizenden harten en die bewondering afdwongen. Wanneer wij denken aan de naam Dieppe, Nor- mandië en Vlissingen, dan symbolise ren deze woorden de dageraad van de vrijheid. Een vrijheid, die pas verkre gen kon worden na het brengen van vele en grote offers. Offers, die nu nog worden gevoeld en die van bijzondere betekenis voor ons allen zijn. Het monument is niet alleen en in de eerste plaats een voortdurende her innering aan de talloze leden van het Vierde Commando, die hier en elders hun leven hebben verloren, doch ook is het een symbool van kameraadschap. Want het initiatief voor de oprichting ervan werd genomen door de organi satie van de oud-leden van dit com mando. En ten derde symboliseert het de samenwerking tussen mensen van verschillende nationaliteiten, een sa- Het Engelse opschrift op het monument. „Ter nagedachtenis aan alle ran gen van het Vierde Commando, die gedurende de jaren 19391948 sneuvelden en aan de trouwe bur gers van Vlissingen, die gedurende de bezetting en het uur van hun bevrijding stierven". menwerking die bewezen werd in de tweede wereldoorlog en die nog steeds groeit tot een voortdurende realiteit".- Tenslotte zag minister Staf dit mo nument ook als een stimulans voor ons allen om voort te gaan in bet streven naar het ideaal van vrijheid, waarvoor degenen, ter ere van wien het is opgericht, zijn gevallen. „Het symboliseert onze sterke wil om de vrijheid, die zo duur gekocht is, te bewaren. Als we het gedenk teken zo zien, is het de beste manier om degenen te eren, voor wien het is opgericht", aldus minister Staf. „Wij mogen aannemen, dat zij van ons dezelfde vastbeslotenheid vragen, die hun heeft bezield toen zij hier voet aan wal zetten". Zij wisten, dat zij wellicht met hun leven voor deze beslissing moesten betalen De minister, die deze rede in het Engels uitsprak, richtte zich vervol gens tot de Franse aanwezigen en wees hen erop, dat dit monument ook het grote Franse volk eert, dat altijd voor het vrijheidsideaal heeft gestreden en voortgaat om dit ideaal in samenwer king met andere volken na te streven. Tenslotte richtte minister Staf zich tot zijn landgenoten, waarbij hij onder meer zei: „Jonge Nederlanders zullen zich dienen te bezinnen op hetgeen hier is gebeurd en op de taak, die nog op ons rust". Hij achtte het gelukkig, dat ook de gevallen Vlissingers op dit monument zijn herdacht. Hierna ging de minister tot de ont hulling over en werd, na The Last Post een ogenblik stilte in acht genomen. Hierna weerklonken het Nederlandse, Engelse en Franse volkslied en volgde de kranslegging door minister Staf, verschillende ambassadeurs, de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, burge meester dr mr B. Kolff, de Ned. Com mando's, het corps diplomatique te Vlissingen, de Ned. Bond van Oud strijders, het Oorlogsgravencomité, het Rode Kruis en een deputatie van de burgerij. (Zie vervolg op pag 2).

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1