SPORT m SPEL. SPAAK „DE GEWELDIGE" krijgt haast. *5 Christen onderofficieren vierden gouden jubileum van hun bond* OVER EEN GEZELLIG FAMILIEFEEST OP DE EERSTE ZATERDAG IN JUNI. BAA YENS UW OPTICIEN Prominente renners nemen deel aan de Zeeuwse Motorterreinkampioenschappen, Eaterdag 31 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De Raad van Europa, Maar zijn „stoutmoedig plan" kreeg niet die steun, die hij gehoopt had. lm (T Gezellige dorpsruzie. Met onze krant Groot hippisch feest te Bergen op Zoom. Korfbalcompetitie op Schouwen. VEILINGBERICHTEN (Van onze parlementaire redacteur.) In Straatsburg heeft men zich de laatste dagen van deze week bezig gehouden met drie grote vraagstukken, de Europese Defensie Gemeen schap, de voorstellen van Eden en het oprichten van een Europese politieke autoriteit. Drie problemen, die zo nauw met elkaar in verband jtaan dat voorzitter De Menthon een gezamenlijke behandeling voor- Stelde, hetgeen vooral door de Belg Paul Henri Spaak zeer werd toe gejuicht. Spaak is een bijzonder man in deze internationale vergade ring. Niet omdat hij een bekend Belgisch socialist is aan kopstukken beeft men in de Raad van Europa geen gebrek maar wel omdat men van hem verwacht dat hij de rol van „de geweldige" zal gaan spelen. Hij heeft het voorzittersgestoelte verlaten, omdat er geen vaart zit in de Europese beweging. Het is daarom voor hem noodzakelijk om te bewijzen dat het anders kan, al wachtte hij daarmee tot het eind van de vergadering. Spaak wenste de koppeling van de drie grote problemen omdat hij zodoende gelegenheid kreeg een politieke rede voering te houden, waarvan hij alleen het geheim kent. Het plan-Eden is niet zo schokkend. De Engelse voorstellen zijn niet zo schokkend als de afgevaardigden van het trotse Albion zelf wel doen voor komen. In wezen komen zij hierop neer: er zijn (of komen) thans twee Raadgevende Vergaderingen, n.l. van het Schuman-Plan en van de Euro pese Defensie Gemeenschap, die beide Sen soort controle uitoefenen op de hoge Autoriteiten, welke zijn belast met de technische leiding en uitvoe rende taken. Nu zitten er in de Raad van Europa landen, Engeland bijv., die niet deelnemen aan de pool voor ko len en staal of aan de E.D.G. De En gelsen willen nu dat de Assemblée van de Europese Gemeenschappen^ waarin Frankrijk, Duitsland, Nederland, Bel gië, Luxemburg en Italië vertegen woordigd zijn, gaan vergaderen in Straatsburg en dat de andere landen die wel zitting hebben in de Raad van Europa, aan de beraadslagingen kun nen deelnemen. Iets dergelijks had de Raadgevende vergadering in- Straats burg verleden jaar reeds uitgesproken. De commissie die dit voorstel had te onderzoeken had daartegen geen be zwaar, zoals ook wel bleek uit de prima redevoering die de Nederlandse raportrice, mej. Klompé, hield. Alleen zullen de landen die buiten de Euro pese gemeenschap staan niet automa tisch de vergaderingen kunnen bijwo nen. Dit kan slechts geschieden als de Assemblées van het Schuman-Plan of de Europese Defensie Gemeenschap daartoe besluiten. Zij blijven dus baas in eigen huis. De Hoge Autoriteiten van beide ge meenschappen hebben geen politiek ge lag, want de Raad van Ministers be houdt de topleiding. Hij kan zyn veto Uitspreken en iedere minister blijft ver antwoording schuldig aan zjjn eigen Ïirlement. Uiteraard moet dat iedere deralist bedroeven. Vandaar dat er ordt geprobeerd om buiten Straats- irg om een werkelijk politiek gezag in Europa te vestigen, over de hoofden van de huidige regeringen heen. Het plan van Spaak. Op dit punt speelde Spaak zijn grote rol. Hij begreep dat de Assemblee in Straatsburg, waarin vogels van zeer verschillende pluimage zitten, geen on verwijlde stappen zal doen. Vandaar zjjn standpunt om Straatsburg Straatsburg te laten en de Raadgevende Vergade ringen van het Schuman Plan en de Europese Defensie Gemeenschap te belasten met de vorming van een Europees parlement, dat iets te zeg gen zal hebben. Inderdaad een poging om de een heid van Europa te bespoedigen, ihaar evenzeer een poging die als onbezon nen dient te worden afgewezen. Het doet eigenaardig aan dat heel het pro bleem van de politieke autoriteit in Straatsburg aan de orde moest komen één dag nadat het verdrag over een Europees leger was getekend. Tijdens de maandenlange voorbereidingen is duidelijk gebleken dat er van een Europees politiek gezag geen sprake kan zijn. De tijd is er nog niet rijp voor, al zullen we uiteraard deze kant op moeten. Wat de heer Spaak wilde was niet meer dan een motie van wan trouwen tegen de moeizame pogingen om althans op de een of andere ma nier een Europees leger uit de grond te stampen. Wat men thans in Parijs heeft bereikt is het maximum, meer zat er niet in. Zijn voorstel was daar om een slag in de lucht. Een federatie kan men niet maken, maar moet groeien. En al wordt men dan soms een beetje ongeduldig, men moet be seffen dat alleen slechts langs de we gen der geleidelijkheid iets te bereiken valt. Het voorstel Spaak is ook geboren omdat de ratificering van de Europese Defensie Gemeenschap in het Franse parlement wel erg moeilijk zal zijn. Vele Fransen die een Duits leger nog immer vrezen, zien in werkelijke po litieke autoriteit de enige mogelijkheid om zoveel mogelijk garanties tegen Duitsland te verkrijgen. Omgekeerd is ff "ff» ipv. 'hf DE VERGADERZAAL TE STRAATSBURG. .modem gebouwd en met moderne, nuchter denkende mannen. PAUL HENRI SPAAK ...wil Straatsburg Straatsburg laten... dat niet anders. Ook vele Duitsers on dersteunden het voorstel van Spaak. De socialistische fractie die over het voorstel Spaak heeft vergaderd, Is ech ter niet tot overeenstemming gekomen. Ook de Nederlandse socialisten zetten hun handtekening niet onder het voor stel evenmin als al hun andere landge noten. Behalve de Belgen, Fransen, Duit sers waren er ook Italianen, Turken en een afgevaardigde uit de Saar die het voorstel mede-ondertekenden. De rest hield het hoofd koel. Dit zal Spaak toch tot nadenken moeten stemmen. Overigens moet worden toe gegeven dat hij kleur gaf aan het de bat en dat hij in staat is geweest om de Raadgevende vergadering dagen lang in spanning te houden. Britse politie in Westdoitsland ls be gonnen met een onderzoek naar een smokkelorganisatie in zilver en optische instrumenten, die vermoedelijk vertak kingen heeft aan beide zijden van „Het ijzeren gordijn". Aan de zönegrens van Helmstedt zijn in de auto van een En gelsman Felson, die zich journalist noemt, 941 kg zilver, 31 kijkers en 38 waarde volle cameralenzen gevonden die in de Oostduitse Zeiss-fabrieken waren ver vaardigd. In het dorp Strijen, ergens in Zuid-Holland, bestaat een sport vereniging, die de naam van „Be Quick" draagt. Dit dorp is ook een wethouder rijk en wel de heer Hallewijk. Deze heer Hallewijk nu, ook lid van „Be Quick", wilde graag bestuurslid worden, maar het was hem nooit gelukt voor deze hooggeplaatste junctie gekozen te worden. Dit zat onze wethouder danig dwars en toen de leden van „Be Quick" wat hadden bescha digd in een schoollokaal, dat de vereniging van de gemeente had toegewezen gekregen, zag de wethouder zijn kans schoon. ,Jk zal er voor zorgen", zei hij tegen de bestuursleden, „dat jul lie er uit worden ...d...nderd." De bestuursleden, ook niet voor de poes, riepen een algemene le denvergadering bijeen, om de wethouder te schorsen wegens wangedrag. Het voorstel van het bestuur werd door de vergade ring aangenomen en de wethou der was lid af van „Be Quick". Maar hier was de kous niet mee af. De heer Hallewijk liet het er niet bij zitten en klaagde de be stuursleden aan wegens beledi ging. De kantonrechter veroor deelde de bestuursleden tot f 7. boete subsidiair 3 dagen hechte nis. Het bestuur ging in hoger beroep, maar voor het gerechts hof in Den Haag kwamen ze hele maal van een koude kermis thuis. Het moet maar eens uit zijn. Het begint hier hoe langer hoe meer op een Kantongerecht te lijken", zei de procureur-gene raal en hij eiste tien gulden boete of drie dagen hechtenis. Het einde van deze gezellige dorpsruzie zal wel zijn, dat het bestuur, wanneer over veertien dagen de uitspraak wordt gedaan, een tientje moet dokken. Maar of hiermee dan de vrede in Strijen en in „Be Quick" is weergekeerd, betwijfelen we. J) Amerikaanse en Zuidkoreaanse bewa kers in het krijgsgevangenkamp der ge allieerden op het Zuidkoreaanse eiland Koje hebben gisterochtend vier commu nistische gevangenen doodgeschoten en drie gewond toen zij werden aangevallen door een werkploeg waarop zij toezicht hielden. (Ingezonden Mededeling advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES TEL. 2159 Reden tot dankbaarheid. Bondsbestuurder H. v, d. Voort onderscheiden. (Van onze speciale correspondent). Met grote opgewektheid heeft de Nationale Christen Onder-Officieren Vereniging (N.C.O.O.V.) te Utrecbt haar gouden jubileum gevierd. De feestelijkheden begonnen in de Buurkerk, één der middeleeuwse Godshuizen van de Domstad, waar hoofdlegerpredikant kolonel ds A. T. W. de Kluis in een. herdenkingssamenkomst voorging. Een eeuw geleden werden in deze kerk de garnizoensgodsdienstoefeningen ge houden, waarbij onderofficieren als collectant fungeerden. Ontelbare malen is er destijds gepreekt over „militaire" teksten. Maar de tekst waarop kolonel De Kluis zijn toespraak baseerde, had op het eerste gezicht niets van doen met 'n jubilerende organisatie van christen-onderoffi cieren. Het was Klaagliederen van Jeremia 3 22: „Het zijn de goedertierenheden des Heren dat wij niet vernield zijn". Op een jubileumdag gaan we niet je- haar principieel christelijk geluid, dat remiëren, zei de spreker; dan willen we 'Steeds gehoord werd in het verslag. ons op hooggestemde wijze uitlaten. Wee I ons echter, wanneer wij menen dat we het als christelijke organisatie aan onze stand verplicht zijn met een godsdienstige samenkomst te beginnen, daar neutrale organisaties nu eenmaal niet anders van ons verwachten. Wij moeten behoefte hebben aan dit samenzijn omdat wij geen enkel recht kunnen laten gelden op ons bestaan en helemaal niet op ons halve eeuwfeest. Er was alle reden voor God om ons te vernielen. Wij pretenderen een chris telijke vereniging te wezen maar hoe ge weldig zijn we tekort geschoten! Vaak hebben wij wel „Here, Here" geroepen en nochtans de wil van God niet gedaan. Dan bouwden wij onze organisatie op ge praat of op „beginselen", dié hoe nodig ook geen inhoud hebben zonder Jezus Christus. Hoe meer ik hieraan denk, hoe vreem der ik het vind dat wij er nog zijn en dat God ons ia Zijn goedertierenheid niet heeft vernield. Daarom kan ons laatste woord alleen maar een gebed om ver geving zijn. RECEPTIE Er volgde nu een receptie, waar een reeks van bezoekers het bestuur van de N.C.O.O.V. kwam gelukwensen. Namens de minister van Oorlog was de heer L. C. Rietveld, secretaris-gene raal van het ministerie van Oorlog aan wezig, die de N.C.O.O.V. huldigde voor 36 motorrijders schreven tot heden in. Tot de grootste evenementen op sportgebied in Zeeland kunnen ongetwijfeld worden gerekend de Zeeuwse Motorterreinkampioenschappen, die ieder jaar in de duinen by Vrouwenpolder door de Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" worden georganiseerd. Dit jaar is als datum voor dit sportgebeuren door de K.N.M.V. toe gewezen Zaterdag 1 Juni en zo zullen op die dag de cracks op het 1500 m. lange duincircuit, dat als moeilijk, doch prachtig bekend staat, hun krachten meten. Dat het er heet zal toegaan; de namen van hen, die reeds hebben ingeschreven, staan er borg voor! Vorig jaar trokken de terreinkampioen schappen ongeveer 10.000 bezoekers en bij goed weer rekent men zeker niet min der voor dit jaar. Het veld is goed bezet, vooral in de zware klasse, daar b(j de senioren de pro minente figuren, die vorig jaar een on vergetelijke en spectaculaire strijd heb ben geleverd, op nieuw van de partij zijn. We kunnen in dit verband de namen noemen van de drie bekende Nederlandse Matchless-berijders, t.w. H. Rietman uit Doetichem, de kampioen van 1951, die ook zijn titel te prolongeren, en zijn ernstige concurrenten F. Baudoin uit Leende en J. van Heukelom uit Hilversum. Van de 10 overigen, die in de klasse boven 125 c.c. uitkomen, noemden we nog F. Vos, Dor drecht, J. Kleynck, Helmond, A. Venema, Amsterdam en B. Olie, Waddinxveen. Tot op heden is de enige buitenlander, die zich heeft opgegeven, de Belg Smes- saert, die vorig jaar in de lichte klasse uitkwam, doch zijn krachten nu met de groten gaat meten en vast van plan is revanche te nemen. In de klasse 125 c.c. rijdt eveneens de kanmpioen 1951 mee, n.l. H. J. Meynen uit Utrecht, op Eysink. Zijn grote tegenstander A. H. M. Vierdag uit Amersfoort op Sparta is echter eveneens van d epartü, evenals de gebr. Selling uit Amsterdam. Een spannend duel mag hier zeker verwacht worden. Tien renners heb- Ja, we moeten weer eens schrijven over de fiets- en wandeltochten, die het „Zeeuwsch Dagblad" de eerste Zaterdag in Juni (dat is a.s. Zaterdag al!) organiseert. Het is nu een keer noodzakelijk, niet om nog méér deelnemers te bedelen, die zijn er genoeg, maar om enkele belangrijke mededelingen te doen en een paar misverstanden uit de weg te ruimen. De directie stelt voor de groep wandelaars, die de beste indruk maakt, een wisselbeker beschikbaar. In een sportieve strijd kunnen de militairen, de burgers en de schoolkinderen naar deze wisselbeker dingen. Zeg nu niet, dat de militairen met deze wisselbeker schoot zullen gaan, want dat is helemaal niet zeker. De jury zal voor een militaire colonne nu een keer andere maatstaven aanleggen als voor een groep school kinderen. De groep, die het hoogst aantal punten haalt, krijgt de wisselbeker. Andere instanties stellen voor de militairen, de bur gers en de schoolkinderen een beker beschikbaar. Ook de fietsers zjjn niet vergeten. De groep, die zich het origineelst aan de start en tijdens de fietstocht presenteert, wacht een prettige verrassing. Verder heb ben we voor de fietsers voor een aardige attractie gezorgd: Aan het begin van het dorp Ovezande staat de A -VW.B.-richtingaanwijzer nr 707. Deze paal zal het uitgangspunt worden van een aardige knobelrit (het parcours is erg ingewikkeld), die via Ovezande loopt. We vertellen alleen maar, dat er vlaggetjes aan te pas komen. De rest zal U wel merken. En nu de start! Uitgeleide gedaan door een muziek corps, vertrekken de wandelaars tussen twee en drie uur 's middags. Onze familiedag zal al direct beginnen met een daverend feest. Stelt u voor, de Grote Markt ui Goes, stampvol met goedgemutste wandelaars en fietsers, allen met hetzelfde voornemen om zich eens heerlijk uit te lopen en uit te fietsen. En alsof dit op ncnzelf niet genoeg is, blaast daar de muziek pittige marsen. Om drie uur sluit het startbureau. Dan is ab soluut niet meer mogelijk om zich nog te laten in schrijven. De wandelaars van de 20 km en vooral van de 30 zullen eerst in de vroege avonduren op de Grote Markt terugkeren. Nu we ontvangen ze warm. Als het drumband van de Nationale Reserve niet is, die ze afhaalt, dan zal het zeker het Goese Muziekcorps „Ho sanna" zijn, die de koene wandelaars een aubade brengt op de muziektent op de Markt. Om acht uur begint ons feest binnenshuis. De direc tie van het Hotel „De Korenbeurs" te Goes is zo vrien delijk geweest om het beursgebouw voor onze wande laars en fietsers beschikbaar te stellen. Om acht uur begint de prijsuitreiking, nadat allen een gratis (de tweede van deze dag, want tijdens de wandel- en fiets tocht wordt men ook getracteerd) consumptie hebben genuttigd. Het wordt knots gezellig, daar in dat beurs gebouw. Op de aanplakbiljetten staat, dat aan de 30 km tocht meedoen personen ouder dan 18 jaar. Wellicht zjjn er mensen, die de 18 al lang zijn gepasseerd en reeds verscheidene kruisjes rijk zijn, die zuchten en zeggen; Nou 30 km is wel wat al te ver voor me". Stelt u gerust, niemand zou U ook een ogenblik scheef aankijken alj U met de 20 km meedoet. Er zijn al verscheidene vete ranen, die zich voor dit parcours opgaven. En wie zich het nu helemaal gemakkelijk wil maken, loopt de 15 km. Ziezo, deze mededelingen mochten we U niet ont houden. Ik geloof, dat de meeste „maars" nn uit de weg zijn geruimd. Zijn er nog vragen, zijn er nog moei lijkheden, bijvoorbeeld als U van heel ver moet komen denk aan de prijzen van vorig jaar schrijf nog even vlug een briefje aan ons en wij houden met uw wensen rekening. Laat niemand zich nu door een schijnbare moeilijkheid weerhouden om zich op te geven. Het aantal aanmeldingen was al voor ons ver rassend. Maar wij staan voor niets. Een grote staf van organisatoren is er borg voor dat alles als gesmeerd loopt. Onze speciale administratie zal de hele volgende week In touw zijn om alles in de puntjes te regelen. Ook uw aanmeldingen en er zijn nog velen, die wikken of wegen of ze wel of niet meedoen is welkom. Oeh, het is nauwelijks nodig, dat we deze regels nog schrijven. Alleen zeggen we nog: Tot volgende week Zater dag, de eerste Zaterdag in Juni, op ons gezellig familiefeest, waar lezers, administratie en redactie let op de persauto elkaar in een sportieve sfeer zullen ontmoeten. Tot over acht dagen ben tot heden ln de lichte klasse bij de senioren ingeschreven. DE JUNIOREN. Bij de junioren, die in de zware klasse uitkomen, zullen ongetwijfeld H. Poppe- laars uit Breda en G. ter Avest uit Zeve naar een rol spelen. De ogen van de Zeeuwen zullen geves tigd zijn op de verrichtingen van de eni ge Zeeuw, die zal uitkomen, voor zover thans bekend, en die in de zware klasse op een 500 c.c. motor uitkomt, n.l. Jan Parent, chauffeur ben de N.V. Stoomtram Walcheren, die vorig jaar de persbus in de Beneluxronde bestuurde. Het zal zijn eer ste wedstrijd worden en de Souburger traint voortdurend om een goed figuur te kunnen slaan. De wedstrijden, die voor de lichte klas se over 30 tot 32 en voor de zware klasse over 38 tot 40 ronden gaan, beginnen om half vijf. Vanaf drie uur zullen de ren ners trainen op het circuit. De bekende reporter van vorig jaar, de heer Hengel- molen komt ook nu weer naar Vrouwen polder voor het geven van een ooggetui ge verslag. Wat de verkeersproblemen be treft; men heeft een betere regeling uit gedacht dan vorig jaar en men hoopt daardoor de moeilijkheden, die zich toen voordeden, te kunnen ondervangen. Zoals bekend zijn deze wedstrijden belangrijk i.v.m. het feit, dat ze meetellen voor het landelijk kampioenschap. Toertocht op tweede Pinksterdag. De Motorclub „De Zeeuwen" organi seert Maandag, tweede Pinksterdag, een gezellige toertocht naar Brabant met be zoek aan de motorwedstrijden te Etten. Aan deze tocht kunnen ook niet-leden deelnemen. Er wordt om tien uur op de markt te Middelburg gestart. Op Tweede Pinksterdag zal op het ter rein Kijk in de Pot te Bergen op Zoom wederom het jaarlijkse Nationale Con cours Hippique worden gehouden. Des morgens wordt aangevangen met een licht springconcours, waarin alle be kende ruiters, 14 in totaal, uit ons land deelnemen. Voor de eerste prijswinnaar is er bui ten de geldprijs een medaille beschikbaar gesteld door ZJLH. de Prins der Neder landen, benevens de Zilveren Wissel beker, aangeboden door de vereniging. In de middaguren zijn er allereerst de nummers concours voor Eénspannen stamboekmerries, type trekpaard, aange spannen voor een landbouwwagen op luchtbanden. Hiervoor hebben 9 spannen ingeschreven uit Oud Vossemeer, Sint Annaland, Heijningen, Woensdrecht, Et- ten en Halsteren. Voor de eerste prijs winnaar is er tevens de grote zilveren wisselbeker, aangeboden door het bestuur van de Nederlandse Hippische Sportbond. Verder zal er een concours zijn voor éénspannen tuigpaarden (extra prijs de zilveren wisselbeker, aangeboden door V.V.V.) en een concours voor éénspannen fokmerries (type landbouwtuigpaard) voor beide nummers zijn 8 inschrijvingen binnen gekomen uit Zeeland en Brabant; verder een concours voor tweespannen stamboekmerries, type trekpaard, (vijf inschrijvingen); een concours voor het schoonste landbouwrijpaard, voorgereden door een landelijke ruiter (15 inschrij vingen) en een concours voor het ele gantste rijpaard, voorgereden door een dame (6 inschrijvingen). Rond half vier begint het zware spring concours om de beker van de gemeente Bergen op Zoom. In dit nummer zijn een dertigtal inschrijvingen. De dag wordt besloten dit jaar met een echte jachtrit. Ie Klasse. Het ziet er naar uit, dat Burgh ge makkelijk het kampioenschap zal pro longeren, daar de andere clubs elkaar om de beurt punten ontnemen. Burgh kon zelf met een 21 zege op O.W.K. naar huis terugkeren, terwijl Zeemeeuwen ondanks een 31 voorsprong toch een 74 nederlaag leed op eigen terrein te gen Unitas. Die Gouwe en Strandvogels deelden de eer (33). Stand: Burgh 59; Zeemeeuwen 56; Die Gouwe 4—5; O.W.K. 4—4; Unitas 4—4; Strandvogels 53; D.S.S. 32; Velocitas 4—1. 2e Klasse. Brouwershaven behaalde de vierde achtereenvolgende overwinning, thans met 43 op D.E.S. te Sirjansland. N.O A.D. daarentegen leed haar vierde neder laag. Met 61 bleven de Stormvogels te Ellemeet in de meerderheid. De Burgh reserves stuurden D.O.SJi.O. met een 7 —2 nederlaag naar huis. Stand: Brouwershaven 48; Zwaluwen 34; Burgh II 34; D.E.S. 44; Stormvogels 4—3; D.O.S.K.O. 4—3; N.O.A.D. 4-0 Reserve 2e Klasse A. In deze afdeling klopten de reserves van Strandvogels met 41 die van Ve locitas. Stand: Strandvogels II 4 4 277 8 Burgh IV 11 3— 0 2 Zeemeeuwen II 2 1 1 24 2 D.O.S.K.O. H 21—13—72 Burgh m 3 1—2 12—10- 2 Velocitas II 2 2 26 0 Zwaluwen II 2 2 116 0 Reserv 2e Klasse B. De reserves van Brouwershaven willen voor het le twaalftal niet onderdoen. Met 9—2 klopten zij Die Gouwe II, waardoor zij nog steeds de volle buit binnenhaal den. Unitas II toonde zich met 90 de meerdere van Unitas III. Stand: Brouwershaven II 3 3 D.S.S. II Unitas II Die Gouwe II Unitas III N.O.A.D. H 2 2 3 2 4 1 3 3 20— 5 15— 3 19— 6 6—21 4—19 2—12 ZOMERAVONDVOETBAL. Competitiestanden bijgewerkt tot en met 24 Mei. Rayon. Middelburg. V.S.V. Z.C.F. Heidemij Boele en v. E. P.G.Z. E.M. V.V.V. V.C.N.M. S.V.Z. Focus Pingelaars Olympia P.Z.C. Rayon Vlissingen. V.S.T. I V.A.W. Uiterton Bakkers I P.T.T. Coal '52 S.G.V. V.S.T. II S.B.L.V. Bakkers II 8-4 5—2 - 7—4 134 9—4 5-4 64 10—13 8—11 3—8 2—9 3—15 17—3 8—8 6—2 6—10 13—10 6—6 45 5—16 2-4 0—3 De laatste uitslagen luidden: Rayon Middelburg: Boele en van Eesteren P.Z.C. 8—1; V.S.V.—E.M.V.V.V. 2—2; P.G.Z.—Z.C.F. 1—3; S.V.Z.—Focus 5—3; V.G.N.M.—Olympia 5—2. Rayon Vlissingen: UitertonV.A.W. 51- P.T.T.V.S.T. II 11—3; Bakkers I V.S.T. I 1—7. DAMMEN. Damwedstrijd Nieuwdorp—'s-Gravenpolder Te Nieuwdorp werd een vriendschap pelijke damwedstrijd gehouden tussen de damclub Nieuwdorp en 's-Gravenpol der, die door laatstgenoemde met 155 werd gewonnen. De uitslag was als volgt: Joh. BlankenberghJ. Blom 02; P. DeurlooA. J. van Overbeek: 11; G. de JagerA. Dubbelman 11; P. v. Boven C. Tramper 02; F. Walhout—J. C. Hoo- gesteger 0—2; N. Schoolmeester—J. Wal- rave 02; Jac. van BovenG. Blom 1 1; A. TilroeW. van de Velde 20; D. Sandee—L J. Verkerke 0—2; J. Witte— J. P. v. d. Hiele 0—2. Totaal 5—15. De heer Rietveld deelde mede dat het H.M. de Koningin had behaagd de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen aan de gep. adj. onderoff. H. van der Voort, één der voormannen van de N.C.O.O.V., in wie de Vorstin de hele organisatie wilde eren. De heer H. W. Tilanus sprak als voor zitter van de Tweede Kamerfractie der C.H. Unie; hij herinnerde aan het krach tig geluid van de N.C.O.O.V. in de be ruchte dagen van November 1918. Dr J. Schouten richtte zich namens de A.R. Tweede Kamerclub tot de jubile rende vereniging. Hij schetste de bete kenis van de onderofficier in het huidige tijdsgewricht, waarin het militaire appa raat steeds omvangrijker wordt en al meer jonge soldaten aan de zorgen van het kader worden toevertrouwd. Voorts verschenen o.m. ter receptie tuit.-gen. B. R. P. F. Hasseiman, chef van de generale staf, gen.-majoor J. Mante van de L.S.K., dr W. G. Harrenstein van het Prot. Interk. Thuisfront, D. Rook, secr. van de Bond van Chr. Politieamb tenaren, ook namens aile bij het C.N.V. aangesloten organisaties, kol. G. Wielen- ga, voorzitter van de Mil. Bond Pro Rege, Th. Ziedses des Plantes namens de Bond van Chr. Officieren, mevr. Lize van Dam Houtstra, secr. van de Chr. Kunste- naarsbond, welke ook de jubileum-feest avond verzorgde, W. Fiessen, secr. van de Unie van Chr. Onderwijzers. Voor een zware taak stond deze middag de voorzitter van de N.C.O.O.V., de heel F. van der Meulen te Groningen, die op ontelbare toespraken telkens weer een passend antwoord wist te geven. Verscheidene bezoekers boden een ge schenk aan, waarbij men inzonderheid attributen voor de inrichting van een bondsbureau meebracht. Het Belgische blad „La Libre Belgique" ontkende gisteren de berichten van en kele buitenlandse persbureaux, volgens welke Koning Boudewijn voornemens zou zijn zich te verloven met de Itali aanse Prinses Margueritte van Savoie- Aosta. Het blad wijst er op dat deze be richten inmiddels ook zijn tegengespro ken door de familie van de Prinses te Rome. ^.Oude man in Veere te water. De 78-jarige H. L., die overigens nog zeer vitaal is, had het ongeluk over een dun laagje loog, dat op de haven kant te Veere lag, uit te glijden, waar door hij in de haven viel. Enkele voorbijgangers wisten hem op het droge te helpen. Aangezien bleek, dat hij vrij veel water had ingeslikt, moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Heffing van 4 cent op aardbeien. Met ingang van 2 Juni a.s. zal er op de geveilde aardbeien 4 ct. per kg. worden ingehouden. Leze heffing dient om bij ev. doordraai een vergoe- dingsprjjs te kunnen uitbetalen. Met ingang van dezelfde datum geldt voor alle aardbeien een ophoudprijs van 45 ct. per kg. Bij doordraai bedraagt de vergoe ding voor aardbeien zonder dop 45 ct. per kg. Voor aardbeien met dop 35 ct, behalve voor Madame Lefeber, waar voor de vergoeding 25 cent bedraagt. Voor'afwijkende kwaliteit wordt 15 ct per kg. vergoed. MIDDELBURG. 30 Mei. Fruit: Aardbeien: Madame Lefeber 921.60; Dutch Everne 1.262.04; Madame Moutöt 1.30; Rode bessen per doos 45 50; Tomaten 95—2.37; St. Remy 41 42; Kruisbessen 50.50; Nieuwe aard appelen: Grote 2531; Drielingen 22 27; Kriel 1524; Aanvo Aardappelen 9000 kg. Groenten: Sla z9; Bloem kool A 43—75; B 30—59; C 14—46; D 923; Komkommers A 3743; B 33 39, C 2331; Bospeen 2158; Boskroot 1241; Bosradijs 1012; Andijvie 40 53; Postelein 2150; Peulen 1.94; Dop erwten 601.09; Rabarber 516; Tuinbonen 4853; Stams.iübonen 1.49 1.59; Spitskool 2737; Spinazie 15 53; Prei 17. GOES, 30 Mei. - Aardbeien A 115145, B 103115 p. 100 kg. Groenten; Bloem kool A 55—56; id. B 40—45; id. C en D 1534; Komkommers A 3541; id, B 31—38; id. C 27—29; Kropsla A 10— 13; id. B 710; Rabarber 1518; Peu len 220; Doperwten 85; Postelein 39 43; Sjalotten 17: Nieuwe aardappelen 38; id. Drielingen 28—30; id. Drielin gen 1924; Oude aardappelen 9.5011; Radijs 1415; Kroten 3839; Worte len 4758; Bosselderij 2326. KAPELLE. 30 Mei. Kleine veiling Aardbeien: Madame Lefeber A.E. 1.10 1.47; B 89—1.34; afw. 50—64; Ma dame Moutót 91—1.31; Roem van Ipe- ren 1.07; Dutch Everne 1.43; Kersen: Vroege van Spithoven 8089; alles per kg. Groenten: Nieuwe aardappelen gr. 3945; drielingen 28; kriel 17; oude aardappelen 99%; Rabarber 18; Spi nazie 34, alles per kg. Kropsla 24 p. krop. Bospeen 51 per bos. MIDDELBURG. Eierveiling. Sortering" 1 mini mumprijs voor pluimveehouders: f2.23 per kg; winkelprijs per 100 stuks: f 19 klasse 0; 18 klasse 1; 17 klasse 2; 16 klasse 3; 15 klasse 4. VISMIJN VEERE. 30 Mei. 1219 kg. export garnalen 60; 1674 kg. handelsgarnalen 4355; 99 kg. schar 4154; 46 kg. bot 3540; 42 kg. tong 611.31; 48 kg. rog 1623 4 kg. ongesorteerde vis 27; 2% kg. vis iever 33; 17 kg. schol 42—-43.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5