9 Ridgway nam de taak van Eisenhower over Pinksteren 1952 Vannacht moet de scheiding van O*- en W* Duitsland voltooid zijn k SNIPPER NIEUWS' Relletjes in Japan Er is indirect verband tussen moordaanslag en Westerling Franse regering is vastbesloten de orde te handhaven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Atlantische strijdkrachten onder nieuw commando Erewacht van Navo-strijdkrachten presenteerde het geweer w-mmÊÊÊÊKÊKmÊÊÊmm Pinay stelt de vertrouwenskwestie i i i Kweken van défaitisme doel van koude oorlog. De vooroorlogse schulden van Duitsland Practisch geen luchtfoto's van Zeeland Pagina Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 30 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No 2185 Abonnementsprijs j 0.44 per week, -ƒ 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 81 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiüema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.24 u. onder 20.53 u. Maan op 12.57 u., onder 1.23 u. Hoogwater Zondag 1 Juni: Vlissingen: 7.55 u. 1.41 m., 20,16 u. 1.17 m. Terneuzen: 8.16 u. 1.64 m., 20.40 u. 1.39 m. Wemeldinge: 9.19 u. 1.39 m., 21.44 u. 1.08 m. Zierikzee: 9.04 u. 1.20 m., 21.21 u. 0.89 m. Generaal Dwight D. Eisenhower heeft gisteren in het geallieerde hoofd kwartier bij Parijs het opperbevel van de Atlantische strijdkrachten in Europa overgedragen aan generaal Matthew B. Ridgway. Vanmiddag vertrekt hij per vliegtuig naar de Ver. Staten; morgenmiddag hoopt hij in Washington te arriveren. Het zou wellicht velen be vreemden, wanneer er dit jaar eens geen Pinksterfeest zou zijn. In de kerk geen Pinksterpreek en geen Pinksterlied, in de Christelijke bladen geen Pinksterbeschouwingen. Dat alles zou vreemd gevonden worden, maar dat er in ons lieve vaderland practisch nergens Pinksterleuen wordt gevon den, vindt men niet vreemd. Daar hebben wij ons bij neergelegd. Dat er in 1952 een Paasfeest is ge vierd, kunt u nu na enkele weken niet meer merken. Helaas moet het worden neergeschreven. Wie zal zich in deze tijd in het welvarende Zee land ook nog druk maken over de op standingskracht van Jezus Christus! Nu gaan wij Pinksteren vieren. Of is „vieren" een te mooi woord en spreekt de meerderheid in Zeeland liever over Pinksteren „houden"? Wat zal over enkele dagen of weken de herinnering zijn aan het feest dat nu voor de deur staat? Op het eerste Chr. Pinksterfeest raakten de buitenstaanders verlegen met hetgeen in Jeruzalem werd ge zien en gehoord. Een groot deel ver wonderde, verbaasde zich, een ander deel begon te spotten. Zo was de reac tie bij de bevolking en de bezoekers van Jeruzalem. Helaas bekommeren wij kerkmensen ons niet meer om de reactie van anderen op onze Pinkster feesten. Misschien valt er ook niet te reageren, omdat er niets gebeurt en alles onveranderd blijft. Als wij het onder elkaar maar goed hebben bin nen onze kerkmuren. Maar laten wij Christenen nu eens gaan beseffen, dat de grote schare buiten onze kerken wel weet te reageren als er werkelijk iets gebeurt. Ze zal uitdrukking ge> ven aan haar verbazing of aan haar spot. Zo was het reeds in Jezus' dagen. Sommigen zeiden: „Hij is de Profeet", terwijl anderen opmerkten: „Hij heeft de duivel". Er Werd gereageerd, om dat er iets gebeurde. dinksteren betekent dat "er machtig veel gebeurd is. Pinkste ren roept het uit, dat de almachtige God Zijn door mensen verworpen Zoon temidden van diezelfde mensen heeft gerehabiliteerd en als de grote Overwinnaar heeft voorgesteld. Ja nog meer. Dat Hij Zijn hemelkracht neerzendt voor allen, die voor Chris tus willen strijden en met Christus willlen overwinnen. Het eerste Pinksterfeest gaf aan de verlegen discipelen van Christus een nieuwe waardering van het verleden, het heden en de toekomst. Zij- wisten ineens met onomstotelijke zekerheid: Jezus was de Messias. Hij stierf voor ons. Hij overwon voor ons. Hij is onze Hoop. Hij is de Hoop voor ons volk en voor de wereld. RN NU is de Pinksterboodschap van 1952, de eeuwige boodschap die Christus' kerk te prediken heeft, dat de levende God van ons vraagt het levende geloof in Zijn levende Zoon, Die de krachten van het kwaad eens en voor al overwon, opdat allen die in Hem vertrouwen hebben, ook mogen overwinnen. God vraagt dit geloof van ons, nadat Hijzelf eerst alles heeft ge daan om te kunnen geloven. Nu kun nen de mensen temidden van de strijd als overwinnaars staan, omdat Chris tus de machten van het kwaad heeft verslagen en Zijn Pinkstergeest nu de zege wil vieren. Mensen, die iets van Pinksteren we ten, moeten voor de zaak van Christus moediger, strijdlustiger worden, want mensen die voor 100 pCt aan de kant van de Grote Overwinnaar staan, mo- É>eiur zeker zijn van de overwinning. Mensen, die Pinksteren vieren, zijn actieve mensen, die niet meer elke verantwoordelijkheid afwijzen, maar beseffen dat de Heilige Geest er is om hun eigen leven te heiligen. De Pinkstertekenen in Jeruzalems zalen, vuur en wind, laten ons nu nog zien de macht van het overwinnende Evangelie, neerdalende op de wereld r 2?un.sen- begon de gemeente van Christus haar loop in de wereld. En nu, na zoveel eeuwen mag zij haar weg op dezelfde weg voortzetten, want waar ter wereld ook het Evangelie van Christus leeft, daar is het steeds vergezeld van kracht, van de explosie ve kracht tot zaligheid. In Jeruzalem, Antiochie, Efeze en Rome. In Witten berg en Genève. Temidden van de jonge Kerken in Azie en Afrika. Overal werkt de Hei lige Geest, waar de naam van Christus beleden wordt. En wanneer U op dit Pinksterfeest gaat nadenkenover de vraag: „Wat 's de reactie van andere mensen op f"1J,n leven?", dan komt U ongetwij- ieid bij de altijd weerkerende Pink s'ter vraag: „Heb ik de Heilige Geest ontvangen?" Het gaat niet in de eerste maats om een mooie Pinksterpreek van Uw dominee, al wil God die ge- buuken om u de Pinksterzegen te -HJnteu: Het komt er °P aan. dat u o of kniSt aan de levendma kende Geest van Jezus Christus. Dan er Pinksterleven. Mensen worden aangetrokken door ;on5;n en dingen die aantrekken, «lori samenleving is er veel en !-prn- aantrekt, maar niet tot vernieuwing en niet tot behoud. Wei rif v! in f ngskracht gaat er uit van ae behjders van Christus individueel? Christenouders, ambtsdragers, on- wyzers, jeugdleiders, mannen en De plechtigheid begon met een af scheidsrede van Eisenhower, waarin de generaal zijn toehoorders mede deelde, dat de taak, waarvoor hij naar Europa was gekomen, ook hun taak was. Generaal Ridgway, die na Eisenho wer het woord voerde, gaf uiting aan zijn grote gevoel van trots en voldoe ning bjj het overnemen van het opper bevel van Eisenhower. Hij zei o.m., dat het Westen, zonder agressieve bedoe lingen tegen wie dan. ook, zich tegen agressie, waarvandaan ook, zou ver zetten. Ridgway bracht hulde aan zijn voorganger, over wiens verdiensten slechts de geschiedenis zal kunnen oordelen. Verder sprak hij zijn voldoe ning uit over het feit weer met veld maarschalk Montgomery, de plaatsver vangende opperbevelhebber, te zullen samenwerken. Na de redevoeringen stonden de beide generaals stram in de houding en salueerden, terwijl een Franse le- gerkapel de volksliederen van Ameri ka en Frankrijk speelde en een ere wacht, bestaande uit" militairen van bijna alle 14 Navo-landen, het geweer presenteerde. VIER GEVAREN. Generaal Eisenhower verklaarde la ter op een conferentie, waarbij hij af scheid nam van de pers, dat het groot ste gevaar voor de oubouw van de Westelijke verdediging de mogelijkheid is van het ontstaan van misverstand tussen de verschillende landen. Een tweede gevaar noemde hij het onderschatten van de mogelijkheid van incidenten overal langs de lange men. Dergelijke incidenten zouden groot uitputtend effect kunnen heb ben. Een derde gevaar was volgens de generaal „plaatselijk denken". De vol ken moesten niet In beslag genomen zijn door hun eigen plaatselijke gebie den, want „dit is een wereldomvatten de strijd tussen vrijheid en dwang". Een vierde gevaar was iedere nei ging naar zelfvoldaanheid. „Wij moe ten de drijfkracht ingeschakeld en een krachtige hand aan het stuur houden", zei Eisenhower. Hjj waarschuwde, dat in de toekomst veel zal moeten worden bespaard. „Luxe en uitgebreidheid van bewape ning en organisatie en verkwisting van uitrusting dienen te worden beperkt' Eisenhower geloofde, dat een gezonde soberheid voor soldaten goed was en hij zei tenslotte: „Wij moeten een doel in het verre verschiet hebben, zo dat wij weten waar wij heengaan". Premier Pinay heeft in de Franse Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie gesteld met betrekking tot het probleem van de glijdende loonschaal. De Nationale Vergadering zal zich Dinsdag over deze kwestie uitspreken. In het ontwerp wordt voorgesteld om, indien de kosten van het levensonder houd met meer dan vijf procent stij gen, het minimumloon evenredig te verhogen. De regering is er voorstand ster van, dat het minimumloon niet meer dan tweemaal in een periode van vier maanden kan worden verhoogd Men verwacht, dat Pinay een tame lijk gemakkelijke overwinning zal be halen, aangezien hij sterke steun in de Nationale Vergadering heeft en zelfs zijn tegenstanders niet geneigd zijn een Kabinetscrisis te veroorzaken, nu volgende week de intekening op de lijn, die wij het ijzeren gordijn noe- „Lening-Pinay" wordt opengesteld. Oost-Duits aanbod tot gedeeltelijke hervatting telefoonverkeer afgewezen. De West-Berlijnse politie deelde Vrijdag mede, dat Zaterdag te midder nacht, wanneer de isolering van West-Berlijn en de afscheiding van West en Oost-Duitsland voltooid zal moeten zijn, alle uitgangen van West-Beriyn naar Oost-Duitsland hetzij afgesloten, hetzij voorzien van wegversperringen zullen zijn. VERKEER EISTE SLACHTOFFERS. Het is gisteren weer een trieste dag geweest wat de dodelijke verkeerson gevallen betreft. Niet minder dan vijf mensen hebben daarbij het leven ge laten. Op de Haarlemmerweg is gistermor gen een 36-jarige Amsterdammer, die met een driewielige bakfiets in de richting naar Halfweg rechts van de weg reed, van achteren aangereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. In het ziekenhuis Coolsingel is over leden de 16-jarige fietsjongen A. M. de Wit uit de Sourystraat te Rotter dam. De jongen werd gistermorgen met zijn rijwiel op de Westzeedijk door een tramwagen van lijn tien aangere den. Gistermiddag is een 62-jarige man, die in de Van Baerlestraat te Amster dam een handkar voortduwde, in bot sing gekomen met een tramstel van lijn 3. De man werd met een schedel- basis-fractuur naar het W.g. overge bracht, waar hij is overleden. Gistermiddag is de 84-jarige heer J. H. N. uit 's-Gravenhage (Van der Neerstraat) op de Lijnbaan te Den Haag uit een rijdende tramwagen ge stapt. De man geraakte onder de bij wagen en was op slag dood. De 79-jarige gepensionneerde D. van D. stak gisteravond zonder uit te kij ken het Soedaplein te Haarlem over, tor vlak achter elkaar twee motor rijders naderden. De eerste week 'voor de oude man uit, doch belemmerde daarbij het uit zicht voor de tweede motorrijder, die op van D. inreed. Deze werd op slag gedood. De Oost-Duitse autoriteiten hebben op last van de Russische controlecom missie 2000 telefoonverbindingen tus sen Oost- en West-Berlijn verbroken. Het Oost-Duitse aanbod tot hervatting van het telefoonverkeer over 70 lijnen werd verworpen, omdat gevreesd werd, dat de lijnen langs de kanalen van de Sowjet-censuur zouden worden geleid. Duizenden leden van de Oost-Duitse volkspolitie werken dag en nacht aan het afsluiten van West-Berlijn van het omliggende Oost-Duitse gebied. Vrij dagmorgen waren 137 van de in totaal 255 uitgangen van de stad afgesloten, waaronder negen wegen van het in de Journalist Hommerson blijft in gijzeling. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft uitspraak gedaan inzake het appèl, dat de Zaandamse journalist Hommerson had ingesteld naar aanleiding van de afwijzende beslissing van de recht bank op zijn verzoek uit de gijzeling te worden ontslagen. Conform het advies van de advocaat-generaal, mr J. F. Hoeffelman, heeft het Hof negatief op het verzoek beschikt. r i i k i Adenauer heeft op een bijeenkomst met Duitse journalisten medegedeeld, dat hij het pian dit jaar een bezoek aan de Ver. Staten te brengen niet kan uitvoeren. De West-Duitse bladen zijn gisteren, na een drukkersstaking van twee dagen, weer verschenen. De West-Duitse autoriteiten hebben 1 millioen mark beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Neder land. Gisteren vertrok uit de Rot terdamse haven het Amerikaanse troe pentransportschip „General Le Roy Eltinge" met aan boord 177 Neder landse en 75 Belgische Koreavrijwilli- gers. Koningin Juliana zal de ope ning van het HoUand Festival in de Ridderzaal op 4 Juni a.s. bijwonen. Op drie boerenbedrijven in Reusel (N. Br.) is varkenspest geconstateerd. Voor de landbouwers betekent dit een grote schadepost, aangezien al hun varkens vernietigd moeten worden. Bij het pluimvee van de landbouwer H. G. de Heer te Zuid-Beyerland is pseudo-vogelpest geconstateerd. Onge veer 100 kippen werden afgemaakt. Ir J. W. Hudig heeft wegens zijn ge zondheidstoestand ontslag gevraagd als president-directeur der Ned. Heide maatschappij. In zijn plaats werd be noemd ir H. J. A. Hendrikx. Amerikaanse sector gelegen district Steglitz en 32 van de 48 wegen van het district Spandau in de Britse sector. De drie Westelijke geallieerden heb ben opnieuw bij de Sowjet-autoritei- ten geprotesteerd tegen de beperkin gen op de verbinding tussen Westelijk- Berlijn en West-Duitsland. Bamboesperen, Molotof-cocktails, met zuren geladen pistolen en dorsvlegels met prikkeldraad zijn gisteren ge bruikt door demonstranten, die te Sjinjoekoe, een voorstad van Tokio, met de politie handgemeen raakten. De politie maakte van de vuurwa pens gebruik. Twee personen zijn ge dood en velen gewond, onder wie vier politiemannen. Meer dan 3000 personen namen aan de betoging deel, die was georganiseerd wegens de jaardag van een incident, waarbij in 1949 een com munist werd gedood. Tegen het vallen van de avond wa ren 25.000 politiemannen in de stad op de been. Er zijn 30 arrestaties verricht. In Osaka zijn ook 30 mensen aange houden. Volgens de politie waren vele be togers in Sjinjoekoe Koreanen, die protesteerden tegen de deportatie van in Japan woonachtige Koreanen naar Zuid-Korea. vrouwen met posities in het openbare leven of met een bescheiden plaatsje op de achtergrond, hoe zullen anderen na Pinksteren kunnen reageren op Uw Pinksterfeest? Pinksteren moet ons allen brengen in de vreugde van Christus' overwinning voor ons, in de vreugde van het nieuwe leven door Hem en in de blijde ernst van onze strijd voor de overwinning van Zijn Woord. J. K. Minister Staf: Minister Staf heeft in een bijeenkomst voor de Chr. Hist. Unie te Gorcum de vraag besproken waarom Nederland sterk moet worden gemaakt. Volgens spr. vindt deze vraag haar antwoord in de huidige tegenstellingen tussen de volke ren. Alles wordt in het werk gesteld om tot toenadering te komen, doch de span ningen blijven. Enkele belangrijke vra gen dringen zich op, en wel: is het juist, zich toe te leggen op oorlogsuitrusting, en vooral: kan een Christen aan oorlogs uitrusting meedoen? Deze vraag zonder meer moet volgens spr. worden beant woord met een stellig „nee". Het is ech ter niet alleen om de verdediging van de democratie te doen, maar ook om de ver dediging van het Christendom, en zo ge steld zal een Christen wèl aan een oor logsuitrusting moeten meedoen. Eén van de jammerlijke gevolgen van de koude oorlog noemde ir. Staf het veel vuldig voorkomende defaitisme. Het kweken van de mentaliteit om bij de pakken te gaan neerzitten is juist één van de doelstellingen van de koude oor log. Men zal juist moed moeten houden en maatregelen nemen om tot een ver dediging te komen voor het geval die koude oorlog onverhoopt in actie zou over gaan. Dit eist ook internationale samenwerking. Ten aanzien van Indonesië heeft Ne derland altijd nog een taak te vervullen. Het voorbeeld van de Nederlandse mili taire missie in Indonesië welke missie aldaar zeer gezien is, gaf de minister re denen tot optimisme omtrent de moge lijkheden van samenwerking ook op an der gebied. Duits aanbod als niet redelijk afgewezen. Het jongste aanbod van West-Duits- Iand tot regeling van de vooroorlogse schulden is gisteren door de crediteu ren van de hand gewezen, zo is van ge zaghebbende zijde te Londen verno men. Het aanbod was uiterst teleur stellend en allesbehalve redelijk of be hoorlijk. De crediteuren verklaarden van oor deel te zijn, dat het welslagen van de conferentie afhangt van een verbete ring van het Duitse aanbod, dat re kening houdt met de volgende punten: 1. De primaire overweging is de ca paciteit der Duitse debiteuren, parti culiere en openbare, om zo spoedig mogelijk in eigen valuta te betalen en niet een tijdelijk onvermogen van W. Duitsland om in buitenlands geld af te lossen. 2. Het aangeboden bedrag (overma king van 170 miUioen mark per jaar, oplopende tot 270 njillioen mark) moet zeer aanzienlijk worden verhoogd. 3. Het aanbod dient gedetailleerde en gespecificeerde voorstellen te be vatten voor de verschillende soorten schulden en de voornaamste onderde len daarvan. 4. Het aanbod mag geen voorwaar den inzake handelspolitiek, herstelbe talingen of mogelijke andere vorderin gen van bepaalde landen inhouden. MIDDENSTANDSBONDEN bezorgd over beschikking premiebetaling. De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbonden, waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft een schrijven aan de regering gericht naar aanleiding van de beschikking inzake de premiebetaling voor de werkloosheids verzekering. In dit schrijven wordt uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke deze beschikking heeft veroorzaakt in het middenstandsbedrijfsleven. Op de regering wordt een ernstig beroep ge daan middelen te beramen, waardoor het bedrijfsleven alsnog een volledige com pensatie zal verkrijgen voor de komende loonsverhoging. tt it In verband met de gebeurtenissen na de arrestatie van de communisten leider Duclos was op vele plaatsen in Parijs een sterke politiemacht ge concentreerd. Een groep politiemannen op de Place de la Republique voor het bekende caféetje „Le Thermometre". Indonesische verklaring Nederlandse regering kan de veiligheid moeilijk waarborgen Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd, dat gebleken is, dat er indirect verband be staat tussen de moordaanslag op luit.-kol. Harjono en Westerling. „Het kan niet anders of hierdoor wordt het verzoek om op zijn minst Westerling te arresteren en uit te leveren nog versterkt", zo wordt gezegd. naren van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag, opdat herhaling van een moordaanslag als die, welke op Harjono gepleegd is, worde voorkomen. „Wij zijn van mening, dat, zolang Westerling zich in vrijheid kan bewe gen en zolang zijn kameraden kunnen doen wat zij willen, het moeilijk zal zijn de waarborg te geven". Het Indonesische ministerie maakte tevens bekend, dat mr Soesanto Tir- toprodjo, waarn. Hoge Commissaris in Nederland, een nota zond aan het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van de aanslag. Daarin werd de Nederlandse regering verzocht het onderzoek inzake de da ders met kracht ter hand te nemen en alles in het werk te stellen om de vei ligheid te waarborgen van alle ambte- Tsjeclioslowaakse vice-premier ontslagen. De Tsjechoslowaakse vice-premier dr Jan Sevcik, hoofd van het mini sterie voor Lichaamsontwikkeling, is door president Gottwald van zijn func ties ontheven. Sevcik is tevens ontslagen als voor zitter van de Slowaakse wederopbouw- partlj wegens afwijking van de partij politiek. Auto reed bij Roosendaal op colonne Nationale Reservisten. Eén dode, zeven zwaar en vier licht gewonden. Vrijdagavond omstreeks tien uur is op de Rondweg, aan de grens van Roo sendaal, een uit de richting Breda ko mende personenauto ingereden op een colonne van 16 jonge leden van de Na tionale Reserve, die van een mars oefening huiswaarts keerde. De achterste man die een rode lan taarn droeg, de 25-jarige, ongehuwde maréchaussée Jonkergauw is op slag gedood. Zeven anderen werden zwaar en vier licht gewond. Slechts vier ble ven ongedeerd. De bestuurder van de auto, A. V. uit Roosendaal, was aanvankelijk on vindbaar. Hij had zijn auto in de steek gelaten. Hij is later door de politie bij kennissen gearresteerd en meegeno men naar het politiebureau. „Misdadige actie" van communistische partij wordt niet geduld, Charles Brune, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, heeft gister morgen in een speciale radio-uitzending verklaard, dat de Franse regering het land volledig op de hoogte wil houden van „een misdadige actie'' van de communistische partij tegen het republikeinse regiem en de democratie. Hij zei, dat de regering communis- tisc" e betogingen tegen de nieuwe op perbevelhebber, generaal Ridgway, verboden had. De communistische par tij had de betogingen met voorbedach te rade in „werkelijke relletjes" laten ontaarden. Volgens de minister had Duclos de Nationale Vergadering de eisen of grieven van zijn partij kenbaar kun nen maken. Hij gaf echter de voorkeur aan „opstand" en „stond op tegen de democratie". De Franse minister besloot met de woorden: „Het land kan vertrouwen op de vastbeslotenheid van zijn rege ring om de orde te handhaven en iedere poging tegen het vrij gekozen bewind te bestrijden". 156 van de aangehoudenen zijn Vrij dag beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van de staat. 562 andere na de demonstraties van Woensdag aangehouden personen zul len wegens lichtere misdrijven worden aangeklaagd of vrijgelaten. In Montpellier zijn twee politieman nen ernstig en twee lichter gewond bjj een botsing tussen 300 betogers en po litie. Vier betogers werden aangehou den. 31 vreemdelingen, die na de betogin gen zijn gearresteerd, zullen het land uitgezet worden. Koningin Elizabeth de tweede heeft de componist Benjamin Britten toestemming gegeven voor het schrijven van een spe ciale Kronings-opera, die gebasseerd zal worden op de geschiedenis van Elizabeth en Essex. Het Libretto wordt geschreven door de schrijver-dichter William Plomer. HET VEER ANNA JACOBA POLDER-ZIJPE. Communistisch Kamerlid stelt vragen. Het comm. Tweede Kamerlid Stok vis heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is, dat hij op 7 Mei te Zierikzee heeft toegezegd, dat van de zijde der rege ring zal worden bevorderd, dat de thans functionnerende boot met zij- lading op het veer Anna Jacoba Polder Zijpe wordt vervangen door een boot met koplading. Moet uit deze toezegging worden af geleid, dat de minister een andere op vatting huldigt dan zijn ambtsvoorgan ger, die verklaarde, dat voor verbou wing van dit veer tot een veer met koplading geen aanleiding zou be staan?, zo is een volgende vraag. En tenslotte wordt gevraagd, of de minis ter niet van oordeel is, dat ter verbe tering van de tot aanhoudende klach ten aanleiding gevende situatie behal ve een boot met koplading, een ver hoogde frequentie van deze veerdienst en een drastische verlaging der tarie ven noodzakelijk zijn. DE BILT ZEGT: Vrij warm. Weersverwachting geldig tot vanavond Veranderlijke bewolking met later kans op enkele verspreide buien. Meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Vrij warm. „Er zijn practisch geen luchtfoto's van Zeeland". Dit verklaarde gister middag de heer C. Sprenger van do Luchtkarteringsdienst van de K.L.M. tijdens de bijeenkomst van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Ge meenten, die te Middelburg werd ge houden. De heer Sprenger zei dit in antwoord op een vraag van ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Plano logische Dienst, die voorts opmerkte, dat er eigenlijk een centrale verzame ling van luchtfoto's moest komen, waarmede de talrijke aanwezigen het eens waren. In verband daarmee deelde de heer Sprenger nog mede, dat Noord-Bra bant binnenkort overgaat tot het aan leggen van een centrale verzameling. Het maken van luchtfoto's, waardoor steden, dorpen en open gebieden in kaart kunnen worden gebracht, is ove rigens geen goedkoop karwei. De kosten bedragen f 28.tot f 35.per ha. voor foto's op een schaal 1 op 1000. Voor de schaal 1 10.000 zijn de kosten echter belangrijk minder. De heer K. Donkerfoort, eveneens van de luchtkartering, had er vooraf op gewezen, dat de open-boordfoto- grafie belangrijk is voor de documen tatie, de propaganda bijv. voor V.V.V. en voor het aantrekken van industrie. De beert Sprenger sprak daarna over de verticale fotografie. Hij vertelde, hoe in 1885 de eerste lucht foto vanuit een luchtballon werd ge nomen. In 1921 volgde de eerste ioto vanuit een vliegtuig. De foto's werden gemaakt vanuit twee-motorige Dako ta's. Ze hebben een afmeting van 18 x 18 cm. Er kan een gebied var* 3600 x 3600 m. worden gefotografeerd met 1 luchtfoto. Na nog een aantal technische bijzonderheden te hebben verteld, liet de heer Sprenger de aan wezigen meeleven met zijn werk in Suriname en Syrië, waarvan hjj en kele markante voorvallen meedeelde. Propaganda voor Vreemdelingen verkeer op Walcheren. V.V.V.'s en Horecabedrijven werken samen. Onlangs is, tijdens enkele besprekin gen tussen de V.V.V.'s van Vlissingen en Middelburg en de georganiseerde Horeca-bedrijven, de noodzakelijkheid gebleken de touristische belangen op Walcheren te combineren, aangezien' dit voor de direct daarbij betrokkenen, de hotellerie en de middenstand, van het allergrootste belang is. Hierover was men het onmiddellijk eens, waar door het mogelijk werd gemaakt een voorlopig werkcomité te vormen, waarin zitting hebben de V.V.V.-Mid delburg met de heren mr J. A. Dumon Tak en J. H. C. Vroom; de V.V.V.- Vlissingen met de heren J. L. Verha gen en C. A. Bakker, de Horeca-bedrij ven met de heren J. A. van Dixhoorn Sr uit Middelburg, J. F. Seydel uit Domburg en E. T. Oosterhuis uit Vlis singen, terwijl nog werden toegevoegd de heer W. ten Haaf, secretaris van het Gewest Zeeland van de Bedrijfshoreca en de heer G. H. Joosten van de V.V.V.-Vlissingen als secretaris. Het adres van dit werkcomité, dat t.z.t. definitief zal worden samengesteld, is voorlopig gevestigd in het Verkeers- huis, Coosje Buskenstraat, Vlissingen. Het ligt in de bedoeling van het Comité om Walcheren als een toeris tische eenheid in al zijn verscheiden heid bij het binnen- en buitenlandse publiek in woord, beeld, klank en ge schrift naar voren te brengen, waar door de belangen van hotellerie en middenstand rechtstreeks worden ge diend. Door het bundelen der propa ganda wil men trachten kosten te be sparen, de propaganda te richten en te activeren, waardoor geheel Walcheren hiervan zal profiteren. Het comité zal zich aandienen onder de naam „Propa ganda Centrum der Walcherse V.V.V.'s".

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1