Arbeiders trekken 10 meter brede voren tussen Oost- en West-Duitsland Franse regering gelast onderzoek naar samenzwering 'SNIPPER NIEUWSk4 Meer gelden voor productie van atoomwapens Vlissingen gaat in Augustus feestvieren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het gordijn zakt steeds meer Bevolking van grensdorpen wordt weggevoerd 6700 millioen dollar voor hulp aan het buitenland Britten en Amerikanen drongen kamp op Koje binnen Russische ambassadeur te Londen naar Moskou ontboden R.T. C, met de West tijdelijk onderbroken Uitgave Stichting „Zaeuwsch Dagblad". Hoofdkaptoor Goes, L. Vorststf. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2184 VRIJDAG '30 MEI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E, Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.25 u., onder 20.52 u. Maan op 11.45 u., onder 1.12 u. Laatste Kwartier. Hoogwater Zaterdag 31 Mei: Vlissingen: 7.00 u. 1.56 m., 19.16 u. 1.28 m. Terneuzen: 7.24 u. 1.78 m., 18.41 u. 1.51 m. Wemeldinge: 8.30 u. 1.47 m., 20.48 u. 1.16 m. Zierikzee: 8.13 u. 1.27 m., 20.26 u. 0.96 m. Langs de gehele grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn aan, de Russische zijde arbeiders tewerkgesteld, die de minstens tien meter brede voren moeten trekken. In de Harz hebben driehonderd arbeiders hun medewerking ge weigerd. Een aantal dicht bjj deze grens gelegen dorpen is binnen enkele uren ontruimd zonder dat aan de bewoners een reden werd opgegeven. De bevolking van Boemenzin (Salzwedel) is door de volkspolitie onder strenge bewaking met onbekende bestemming weggevoerd. Alle bezoekers uit West-Duitsland en West-Berlijn in Oost-Duitsland hebben volgens de politie van West- Berlijn aanzegging gekregen binnen 60 uur te vertrekken. Russische nachtjagers hebben deze week aan beide zijden van de Weste lijke luchtcorridor naar Berlijn bij oefeningen met scherp geschoten, al dus melden vliegers van de burger luchtvaart, die diensten boven West- Duitsland uitvoeren. Russische Migs hielden nauwkeuri ger toezicht op het geallieerde lucht verkeer in de corridor. DEMONSTRATIES. De politie van West-Berlijn heeft Donderdag pogingen van ongeveer 6000 communisten om een demonstra tie te houden in het district Neukoelln in de Amerikaanse zóne verijdeld. Toen de communisten op de plaats van samenkomst aankwamen, werden zij opgewacht door de politie, die uit gerust was met gummistokken en traangas. Zü poogden in twee straten Amerikaanse Senaat besliste: De Amerikaanse Senaat heeft het (besnoeide) programma voor de bui tenlandse hulpverlening aanvaard met 6710 stemmen. In totaal werd 6700 millioen dollar toegewezen. Er zal nu een voltallige Congreszit ting (Huis van Afgevaardigden en Senaat) worden gehouden ter bespre king van het ontwerp. Dit is nodig, omdat het Huis het programma nog meer heeft besnoeid dan de Senaat en het eindbedrag .heeft bepaald op 6.162.600.000 dollar. De onderverdeling van het door de Senaat goedgekeurde bedrag is als volgt: Europa: 3.515.295.500 dollar voor rechtstreekse militaire hulp en 1.542.866.000 dollar voor economische pf militaire steun, verleend in verband ihet de herbewapening. Midden-Oosten en Afrika: 514.263.000 dollar voor militaire en 166.227.500 dollar voor economische hulpverle ning. Onder het tweede bedrag bevindt zich een post van 55.126.000 dollar voor steun aan vluchtelingen uit Israël. Het overblijvende gedeelte wordt verdeeld over Azië, het gebied van de Stille Oceaan en Midden- en Zuid- Amerika. een optocht te vormen en ontrolden spandoeken met opschriften als „Ami go home" en „Weg met het algemene oorlogsverdrag". De politie dreef de betogers terug naar zijstraten. Alle politieke partijen in Oost-Ber- lijn hebben het stadsbestuur verzocht „uitgebreide veiligheidsmaatregelen" te nemen voor de bescherming van Oost-Berlijn. Dit was noodzakelijk, om dat het West-Berlijnse stadsbestuur de „agressieve" politiek der Westelijke geallieerden toepaste, aldus deze be kendmaking. Zij vernietigden het hoofdgebouw. Op het eiland Koje zijn Donderdag Britse manschappen met gevelde ba jonetten en onder dekking van met een gasmasker voorziene Amerikanen, die traangas verspreidden, het verzets- centrum van het krijgsgevangenkamp binnengedrongen, waar men eigen ge maakte messen, geheime inlichtingen en kaarten aantrof. De gevangenen dansten, zongen en schreeuwden, toen de Engelsen hun centrum begonnen te verwoesten, doch moesten telkens terugtrekken voor het blanke staal en het traangas. Bij het invallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw geheel vernietigd te hebben. Toen de Amerikaanse groep na de actie bezig was in een wachttoren een machinegeweer schoon te maken, ging het onverwachts af. Een communist werd door dit ongeval gedood, een an der gewond. unittiiuiiuiiiiinimiiiiiMiHiiiiiiiiimiiiiiiii BELGISCH-NEDERLANDSE MILITAIRE EENHEDEN? Tijdens het gisteren in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gehouden debat over de begroting van landsverdediging deelde de minister van Landsverdediging, de Greef, mede, dat hfj zich met de Nederlandse auto riteiten in verbinding heeft gesteld om te geraken tot de vorming van ge meenschappelijke militaire eenheden. De besprekingen hierover, zo verklaar de hij, zijn nog gaande. NATO-OEFENING IN NEDERLAND. Van 4 tot 7 Juni zal in het noorde lijk deel van Nederland met inbegrip van het noordelijk deel van Noord- Holland en de aangrenzende wateren een gecombineerde oefening van zee land- en luchtstrijdkrachten worden gehouden. Hieraan zullen strijdkrach ten van Nederland, Engeland en Bel gië deelnemen. De oefening staat on der leiding van de commandant zee macht Nederland, Schout bij nacht C. W. Slot. OFFICIEREN VOOR DE KRIJGSRAAD. Het onderzoek naar de malversaties bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht is thans zover gevorderd, dat een drietal officieren van deze dienst binnenkort voor de krijgsraad te velde-West in Den Haag terecht zal staan. De eerste luit. J. B. W. M. de K. en de kapt. F. A. van H. ver. schijnen op 18 Juni a.s. voor de krijgs raad, de luit.-kol. B. B., het voorma lige hoofd van de aanschaffingsdienst op 16 Juli a.s. Aan luit.-kol. B. is o.m. verduistering en valsheid in geschrifte ten laste gelegd, aan de luit. de K. het aannemen van steekpenningen (2000 gulden) en het gratis gebruik van een particuliere auto. Kapt. van H. wordt er van verdacht een mindere door misbruik van gezag een valse verklaring te hebben doen afleggen. Voorts is hem oplichting ten laste ge legd. LABOURMOTIE OVER DUITSLAND. Bevan en andere leden der Labour- partij hebben het Lagerhuis met aan drang verzocht spoedig het debat te Ïipenen over een motie van 57 Labour- eden, waarin wordt verzocht om een viermogendheden-conferentie, die zich In eerste instantie zou bepalen tot de bespreking van de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, Plan voor herbewapening van Japan. De grootste oppositiepartij in Japan, de conservatieve „progressieven", is voor de dag gekomen met een plan voor een krachtige herbewapening van Japan. Japan moet een leger, vloot en lucht macht hebben, de grondwet, die herbe wapening verbiedt, moet herzien wor den, de eerste minister moet opperbe velhebber van alle strijdkrachten zfjn, alle administratieve defensiefuncties zullen aan burgers worden toever trouwd en de recrutering dient op basis van vrijwilligheid te geschieden. Roemeense politicus uit de partij gestoten. Het Roemeense communistische blad „Scanteia" onthult, dat de voormalige minister van Financiën Vasile Luca v.ee.n sfdwaler naar rechts" uit de partij is gestoten. Hij werd op 10 Maart van zijn functie ontheven. Het blad zegt verder, dat men be sloten heeft om Teohari Georgescu uit het secretariaat van het centrale co mité der communistische partij te ver wijderen, omdat hij blijk gegeven had van „een verzoenende houding tegen over de rechtse afwijking van Luca". WEE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL. ^n, de nacht van Woensdag op Don derdag is op de Helvoirtseweg te vught een personenauto tegen een langs de weg geparkeerde Deense vis- auto gereden. De personenauto, die naar Tilburg onderweg was, reed met grote snelheid tegen de achterzijde van de Deense truck, welke op de voorgeschreven wijze verlicht was. De wee inzittenden van de personenauto, j' en,V. P-, beiden uit Tilburg, wer den op slag gedood. kJ™, woordvoerder van de elf Ameri- lifehS6. f." Europese transatlantische ™h a?«n beeft verklaard, dat tus- de A,! f1 s gevolg van de staking in tinJk! uajnse ohe-industrie naar schat- dol?a?=" »„frag va? 19 meloen toeristen- uouars verloren zal gaan. Na de arrestatje van Duclos en Stil. BINNENLANDSE VEILIGHEID IN GEVAAR GEBRACHT. De Franse regering heeft Donderdag order gegeven een onderzoek in te stellen naar een samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat in verband hiermede 't op treden van Duclos, de gearresteerde waarnemende secretaris-generaal der communistische partij, en van Andrc Stil, de hoofdredacteur van het com munistische blad „l'Humanité", opnieuw zal worden bezien. Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. heeft in middels een oproep tot de Franse ar beiders gericht, waarin hun wordt aangeraden snel te handelen, zich te verzamelen in alle bedrijven en het werk neer te leggen voor de verdedi ging van vrede, brood en vrijheid. Duclos werd gearresteerd, nadat po- litie-auto's zijn auto op de Place de la Republique hadden nagezeten. Een po litieman rapporteerde, dat de auto van Duclos een kruispunt passeerde en dat de inzittenden een krachtige radio-ont vanger bedienden, die boodschappen van de prefectuur aan politie-auto's onderschepte, Aan Pierre Jacquinot is de behande ling van Duclos' zaak opgedragen. Zes advocaten hebben verklaard, dat de demonstraties op het ogenblik van de arrestatie voorbij waren, zodat het niet mogeljjk is, dat Duclos op dat ogenblik een vergrijp beging. k J j'i /k fl De West-Duitse Kanselier Adenauer heeft verklaard, dat de West-Duitse regering erop zal blijven toezien, dat het reusachtige I. G. Farben-concern, dat thans wordt gesplitst krachtens de geallieerde dekartellisatiepolitiek, niet opnieuw gevormd zal worden. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Acheson, is Donderdagavond per vliegtuig uit Parijs naar de V.S. teruggekeerd. De heren W. J. S. en A. A., die onlangs werden gearresteerd omdat zij de wapens, waarmee de aan slag op de Indonesische militaire attaché Harjono werd gepleegd, na de aanslag vervoerd en verborgen hebben zijn op vrije voeten gesteld. In aan sluiting op het bericht over de gasont ploffing in de consistoriekamer te Lienden heeft de betrokken predikant medegedeeld, dat hij niet een lucifer aanstak om de gaskraan te controle ren, maar om de gaskachel, die op pro- paangas werkt, aan te steken. Bij K.B. is aan de heer L. H. van Jul- singha op zijn verzoek, m.i.v. 1 Juni eervol ontslag verleend als burgemees ter van Delfzijl. Op 63-jarige leef tijd is te Hilversum overleden generaal majoor Jac. van Rees, van de inspectie militaire geneeskundige dienst KNIL. De 62 huuradviescommissies in ons land hebben in 1951 tezamen 2780 zit tingen gehouden. Er werden 41.857 ge vallen (voor het overgrote deel aan vragen om vaststelling van de ver schuldigde huurprijs) bij haar aan hangig gemaakt. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn zal vanavond om 7 uur voor de zender Hilversum I een toelichting ge ven op de beslissing van de regering inzake de compensatie voor de premie ingevolge de werkloosheidswet. Volgens één der advocaten waren de twee duiven in de auto van Duclos, die de politie postduiven noemde, dood en een geschenk van een boer. Bij de gehouden demonstraties zijn één man gedood, tweehonderd politie mannen gewond en 718 personen ge arresteerd. DE „WATERMAN" VERTROK ZONDER JAVAANSE BEDIENDEN. De „Waterman", eigendom der Ne derlandse regering en in beheer bij de Kon. Rotterdamse Lloyd, is gisteren met emigranten naar Halifax vertrok ken zonder Javaanse bedienden. De zen, een kleine honderd in getal, heb ben het schip verlaten, omdat zij on tevreden zijn over het feit, dat hun nog geen gratificatie ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vasten is toegekend. Aan boord van de „Waterman" is een beroep gedaan op de jongere pas sagiers om zich beschikbaar te stellen voor corveediensten. In verband met de gezondheidstoe stand van burgemeester Oud, die we gens een lichte longontsteking op dok tersadvies het bed moest houden, kon den de bijeenkomsten en manifestaties, welke ter gelegenheid van zijn af scheid gisteren waren georganiseerd, niet doorgaan. Gaat Koning Boudewijn huwen met Italiaanse Prinses? In Rome gaat het gerucht, dat de 21-jarige Koning Boudewijn van België zal huwen met de Italiaanse Prinses Margherita van Savoie Aosta. Koning Boudewijn zou gisteren naar Italië vertrokken zijn. Prinses Margherita, die vijf maan den ouder is dan Koning Boudewijn, is de dochter van Hertogin Anna van Bourbon en Hertog Amedeo van Aosta, die in 1942 in Kenya in Brit se krijgsgevangenschap is gestorven. FRANSE STAATSLENING EEN SUCCES. De inschrijving voor de 3)4 staats lening v. d. regering Pinay met goud garantie voor het kapitaalbedrag is buitengewoon goed begonnen. Ook uit het buitenland, in het bijzonder uit Zwitserland, worden intekeningen, niet alleen voor Franse, doch ook voor buitenlandse rekening, gemeld. Vooral dé intekeningen in goud zouden de stoutste verwachtingen hebben over troffen. Een stimulans voor de goud- bezitters is misschien het feit, dat de banken goudstukken of gouden staven zonder commissie omwisselen tegen francs. De Russische ambassadeur te Lon den, Zaroebin, is naar Moskou ontbo den voor overleg met zijn regering. Hij zal medio Juni vertrekken. Een woordvoerder van de Russische ambassade verklaarde, dat Zaroebin niet naar Londen zal terugkeren. Hij weigerde in te gaan op de vraag, of Zaroebin een andere aanstelling had gekregen. Zaroebin werd in 1947 tot ambassa deur in Londen benoemd. Hij heeft sedertdien de jaarlijkse vergaderingen van de Algemene Vergadering der V.N. als lid van He Russische delegatie bijgewoond. Hij is ook opgetreden als de Russische plaatsvervanger bij de onderhandelingen over het Oostenrijk se verdrag. De Ronde Tafel Conferentie met de West is tijdelijk onderbroken. In een gisteren te Den Haag gehouden ple naire vergadering van de drie delega ties is de voorzitter der conferentie ge machtigd de leden aan te wijzen (in overleg met de drie regeringen) van een commissie, die de samenstelling van een ontwerp-statuut voor een grondwet verder zal bestuderen. In een officieel communiqué wordt er de nadruk op gelegd, dat er slechts van een tijdelijke onderbreking sprake is. Het zou onpractisch zijn, nu het door de centrale commissie ingediende nieuwe ontwerp-statuut vooral voor de leden der Surinaamse delegatie onder werp van rustige beschouwing zal uit maken, de conferentie in zo grote om vang voor het ogenblik bijeen te hou- ■dett." Duitse redder bij ramp met de „Koningin Juliana" onderscheiden. De 39-jarige Franfortenaar Willibald Hoffmann is gisteren te Frankfort on derscheiden met de orde van verdien ste voor zijn reddingswerk bij de ramp met het Nederlandse vliegtuig „Konin gin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort verongelukte. Er kwamen toen 45 personen om het leven. De onderscheiding werd namens de West-Duitse president Heuss uitge reikt door de burgemeester van Frank fort, Walter Kolb. De hoofdvertegenwoordiger voor Duitsland van de K.L.M., H. L. Lapon der, heeft Hoffmann een aanzienlijk bedrag in contanten overhandigd. Hij zei: „Al het goud van de wereld zou niet voldoende zijn om uw heldhaftige daad te belonen". Hoffman zei, dat hij het geld zou ge bruiken voor het herstel van zijn vrouw, die al jaren aan tuberculose lijdt. Drieling te Nuenen geboren. In het gezin Joh. Engelen-Wouters te Gerwën onder de gemeente Nuenen is een drieling geboren. Moeder en de drie babys, die het goed maken, zijn in het binnen-ziekenhuis te Eindhoven opgeno men, Twee jaar geleden werd in het gezin een tweeling geboren. Staande In een jeep houdt generaal James A. van Fleet een inspectie op het eiland Koje. Op de achtergrond ziet men in het krijgsgevangenkamp dé Noord-Koreaanse vlag op een der tenten wapperen. Truman vraagt ONTWIKKELING VAN WATERSTOFBOM ALLEREERST NODIG. President Truman heeft Donderdag het Congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dollar toe te wijzen voor een grote verdere uitbreiding van de productie op het gebied der atoomsplitsing. Een uitbreiding der productie zal niet alleen vermeerdering van het aön- De geiden zullen worden gebruikt door de commisie voor atoomenergie en de „Tennessee Valley Authority". Truman verklaarde in een schrijven aan de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Sam Rayburn, dat een uitbreiding der productie nodig is, om dat de Sowjet-Unie geen neiging heeft getoond samen te werken voor de tot standkoming van een internationaal program voor controle en regeling der bewapening. Echtgenote van Zuid-Afrikaanse ambassadeur doopte de „Jan van Riebeeck". „Ik doop jou Jan van Riebeeck, de naam van één van de grootste Neder landse ontdekkingsreizigers en de stichter van de Kaapkolonie". Na deze woorden knipte gistermiddag op Schiphol mevr. Hoogenhout, de echt genote van de ambassadeur van Zuid- Afrika, het rood-wit-blauwe lint door, dat een laatste beletsel vormde voor de fles met Ztiid-Afrikaanse cham pagne, die vervolgens tegen de ver sterkte neus van de DC 6 B „PH-TFH" stuk sloeg. Mevr. Hoogenhout gaf tevens namen aan de zes toestellen, die nog zullen volgen. Namen van Nederlandse ont dekkingsreizigers: Abel Tasman, Pe- Lus Planeius, Cornells de Houtman, Olivier van Noort, Willem Bontekoe en van Linsehoten. Deze plechtigheid, vlak naast de nieuwe hangar „Kingsford Smith", werd bijgewoond door honderden ge nodigden, die even tevoren de inge bruikstelling van de hangar hadden bijgewoond. Australische premier naar ons land. Minister-president Menzies van Austra lië, die in Engeland vertoeft, heeft een uitnodiging van de Nederlandse regering tot een bezoek aangenomen. Hij zal 10 Ju ni aankomen .De premier zal vermoedelijk door Koningin Juliana worden ontvangen en een onderhoud hebben met dr Drees. Mogelijk zal de kwestie Nieuw-Guinea en de politiek jegens Indonesië ter sprake komen. TER ERE VAN DE 60-JARIGE V.V.V. In ©ud-Vlissingen komt een Kinderstad. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer te Vlissingen zal van 1523 Augustus a.s. een feestweek worden georganiseerd. Niet alleen In Vlissingen, maar door geheel het land zal intensieve propaganda gevoerd worden om de aandacht op dit feest te vestigen. Het gemeentebestuur heeft toege- dagen een Kinderstad worden gehou- zegd voor een feestverlichting zorg te dragen, o.a. het standbeeld van Michiel de Ruyter. De middenstand zal aan de winkelstraten een feestelijk karakter geven door speciale étalageverzorging en verlichting, terwijl een étalagewed strijd in voorbereiding is. Alle V.V.V.'s van Nederland zullen worden aange schreven om in die week uitstapjes en schoolreisjes te organiseren naar Vlis singen. In de stad zal een Lunapark verrijzen, terwijl een deel van het feestterrein zal bestaan uit Oud-Vlis- singen, een gesloten plein met 25 oud- Hollandse gevels. Achter elke gevel is een afgesloten ruimte, waar een ver koopgelegenheid kan worden ingericht. KINDERSTAD. In Oud-Vlissingen zal gedurende vijf den, die georganiseerd wordt door de Bond van Buurtverenigingen. Enkele jaren terug is er in Vlissingen een Kinderstad geweest, welke ruim 20.000 bezoekers getrokken heeft. Oud-Vlissingen zal zowel overdag als 's avonds het centrum van vermaak zijn. Op het feestterrein wordt een tentoonstelling „Zeelands Leven" inge richt, welke de bezoekers in vogel vlucht een overzicht geeft van het le ven en werken in Zeeland in het alge meen en van Vlissingen In het bijzon der. De-V.V.V. geeft een overzicht van haar werk in het heden en het verle den, er zal een maquette zijn, die de overstromingen aanduidt in 1944'45, Veere laat zijn historische gebouwen zien, Yerseke zijn oesters, Westkapelle is vertegenwoordigd met kantklossers, Vlissingen zal tonen wat de Mij. „De Schelde", het Ned. en Belg. Loods wezen en het Havenwezen betekenen. DE FEESTELIJKHEDEN. De feestweek zal worden geopend door de Commissaris der Koningin. Ook zal op de eerste avond de tentoon stelling Oud-Vlissingen en het Luna park worden geopend. Zaterdag is de opening van de Kinder stad en is er ringrijdcrij om het kam pioenschap van Walcheren, 's avonds is er een volksfeest in Oud-Vlissingen. Maandag is er een sportavond door de plaatselijke sportverenigingen, welke wordt afgewisseld met muziek. Dins dagmiddag is er een grote optocht met versierde wagens, 's avonds dezelfde optocht met lampions en fakkels. Woensdag wordt in Oud-Vlissingen een Zeeuwse avond gegeven met o.a. het optreden van het Westkappels da meskoor. Donderdagavond is gewijd aan Brabant: koningschieten, vendel- zwaaien, boerendansen en oude folklore vullen het programma. Vrij dagmiddag is er een grote kinderop tocht met versierde fietsen en auto peds, 's avonds is er volkszang. Zater dagmiddag is er een voetbalwedstrijd tussen Vlissingen en Scarborough en 's avonds in Oud-Vlissingen een avond der „Zeeuwse onbekenden", een avond voor amateurs. tal conventionele atoombommen ver snellen, maar het ook mogelijk maker; andere vormen van atoomwapens met meer spoed te ontwikkelen. Hierbij komt in de eerste plaats de waterstof bom, die volgens sommige geleerden duizend maal krachtiger dan de ura niumbom, in aanmerking. DODELIJK ONGEVAL TE VLISSINGEN. Donderdagmiddag was een Amster damse monteur bezig met het nazien van een lier in het nieuwe gebouw van het Loodswezen bij het station. Hij struikelde en viel, waarbij hij met zijn handen terechtkwam op de kabel van de hoogspanningsleiding en de stroom hem door het lichaam ging. Hij was terstond bewusteloos en overleed na zeer korte tijd. Dr van Kooten ver leende de eerste hulp, die niet mee» mocht baten. Woensdagmiddag gebeurde op de Kon. Mij. „De Schelde" een ernstig onge val, doordat de scheepsbouwer B., dia zich op een steiger bevond, struikelde over een veiligheidsscherm. B. viel vah een hoogte van 4,5 meter. Hevig bloe dend werd hij naar het St. Josephzie- kenhuis vervoerd, waar een hersen schudding werd geconstateerd. Zijn toestand is redelijk wel. POLDER WALCHEREN LEENT DRIE TON. Gistermorgen kwam het Polderbe stuur van Walcheren bijeen om te be slissen over het voorstel van het dag. bestuur tot het aangaan van een geld lening van f 300.000.Deze lening wordt verstrekt door een aantal Coöp, Boerenleenbanken in Zeeland, doch de bepalingen ten aanzien van de z.g. voorfinanciering, waarbij de boeren leenbanken gerechtigd zijn de rente naar gelang van het van jaar tot jaar geldende rentegamma te laten va riëren, zodat de lening op korte ter mijn verstrekt wordt, ontmoette be zwaren. Mr Heyse, die zich op dit punt reeds verzet had, toen in de vorige vergadering over deze zaak was ge sproken, voerde ook nu weer het woord en herhaalde zijn financieel- technische bezwaren. Ook mr Dumon Tak had bezwaren tegen de voorfinan ciering. De voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, meende dat men niet an der zal kunnen doen dan de lening op de gestelde voorwaarden aanvaar den. De Polder verkeert ii. een dwang positie, daar de uit te voeren werken aan de paalhoofden op het Zuider- strand van de Noordwatering uiter mate urgent zijn en de lening van de boerenleenbanKen de enige weg is om deze werken te financieren. Het voor stel werd tenslotte z.h.s. aanvaard. LOODGIETER MAAKTE LELIJKE VAL. De loodgieter G. R. uit Utrecht heeft in de Gortstraat te Middelburg een buiteling gemaakt. Hij kwam zó onge lukkig terecht, dat hij met een hersen schudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. Weersverwachting geldig tot vanavond Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, in het Noorden van het land nu en dan krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1