EN? ns Betogingen te Parijs, Marseille en Nice Minister Mansholt opende voorbeeldbedrijf op Walcheren P. A. GOES verf berts ntalons :h Jassen Tegenmaatregelen in West- Duitsland k SNIPPER NIEUWS N*V* Scheepswerf „Zeelandte Hansweert start in Juli o n.v. t r« lodes tUuHtt IE KRUIS" bestuur. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND legen de komst van Ridgway naar Europa Alle politieverloven zijn ingetrokken Wegverkeer eist in een jaar 1045 doden. Katwijk won de haringrace! Kanaal van Maastricht naar de Rijn. Premiecompensatie werkloosheidswet j Wordt dc R/LC met de West verdaagd? Pagina 6 ireeks 4o. 2180 duidelijk owel van ndeld te Ie jaren •vreesde uren wit, handel. Aiddelburg Middelburg goedkoopst len len bis garnituren m potten 111 1IDDELBURO ZEEUWSE GING JUNI a.s. ZITTING Consultatie- Geestelijke te Goes, Vlissingen. JUNI en Jagen is er Goes 10. >ingel 70; te uur n.m. 2; te Vlis- n.m. Me- Julianalaan e 1 10 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens-traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2183 DONDERDAG 29 MEI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zön op 4.26 u., onder 20.50 u. Maan op 10.33 u., onder 1.00 u. Hoogwater Vrijdag 30 Mei: Vlissingen: 6.12 u. 1.70 m., 18.26 1.42 m. Terneuzen: 6.38 u 189 m., 18.53 u. 1.63 m. Wemeldinge: 7. 48 u. 1.53 m., 20.05 u 1.24 m. Zierikzee 7.31 u. 1.31 m„ 19.44 u. 1.02 m. O Woensdagavond zijn te Parijs verschillende betogers gewond bij een samentreffen met de politie. De betogers, die op weg waren naar de Place de la Republique om te demonstreren tegen de aankomst van de nieuwe opperbevelhebber van de Navo, Ridgway, verklaarden, dat de politie het vuur opende. Twintigduizend man politie en tien duizend man van de republikeinse gar de waren op de been. Alle politiever loven waren ingetrokken. Ruim 200 politiemannen zijn ge wond, van wie 20 ernstig, ruim 600 be togers werden gearresteerd, o.w. de waarn. secretaris der comm. partij Duclos. Te Marseille heeft de politie na hef tige schermutselingen 150 betogers ge arresteerd. In de nauwe straten van Nice leverde de politie een gevecht van drie uur met betogers. Ook in andere steden in Frankrijk kwam het tot ongeregeldheden. BESPREKINGEN. Minister Acheson en Eden hebben Woensdag te Parijs met leden van de Franse regering besprekingen gevoerd over kwesties betreffende de Westerse politiek in het Verre Oosten en Zuid- Oost-Azië. Tevoren hadden zij een korte gedaehtenwisseling met hun Franse collega Schuman over de jong- ite Russische nota inzake Duitsland. Minister Eden vertrok later per vlieg tuig naar Berlijn. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek eiste het wegverkeer in 1951 niet minder dan 1045 doden, 12302 ernstig en 9559 licht gewon den. Uit een door de K.N.A.C. gemaakte vergelijking van de cijfers per leef tijdsgroep blijkt dat bij de voetgangers het grootste aantal slachtoffers viel te betreuren bij de leeftijdsgroep tot 12 jaar. Het totaal aantal overleden, ern stig en lichtgewonde voetgangers be droeg resp. 350, 2852 en 1830, waarvan resp. 185, 1473 en 906 vielen in ge noemde groep. Het aantal slachtoffers was eveneens groot in de groep „61 jaar en ouder", n.l. ongeveer een kwart van het totaal aantal overleden voetgangers en een vijfde a zesde van het totaal aantal ernstig en licht gewonde voetgangers. Hoewel bij de wielrijders de groep „61 jaar en ouder" een groot percen tage vormde van het aantal overlede nen, n.l. 101 van de 319, werd bij de „17 tot 25 jarigen" het grootste aantal ernstig en licht gewond, n.l. 1085 en 1033, welke cijfers een vierde a een vijfde vormen van het totaal aantal ernstig en licht gewonde wielrijders. Het aantal overleden wielrijders van 17 tot 25 jaar was relatief echter ge ring, n.l. 40. Bij de 17 tot 25-jarigen is het aantal doden en ernstig gewonden ongeveer even groot als het aantal licht gewon den. Bij de oude verkeersdeelnemers daarentegen is het aantal doden en ernstig gewonden ongeveer tweemaal zo groot als het aantal lichtgewonden; zoals te verwachten is, spreekt de physieke gesteldheid hier een woordje mee, waardoor de gevolgen voor de oude slachtoffers gemiddeld ernstiger zijn dan voor de jonge. HEVIGE ONTPLOFFING IN CONSISTORIEKAMER. In de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te Lienden bij Tiel heeft zich gisteravond een ernstige gasont ploffing voorgedaan. Ds Roosendaal, die een gaslucht waarnam, wilde met een lucifer controleren, of de gaskraan wel goed sloot. Het gevolg was een hevige ontploffing, waardoor het pas gerestaureerde gebouw ernstig bescha^ digd werd. De predikant werd tegen de grond geslagen en onder een ge deelte van het interieur bedolven, maar kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Een begin van brand werd door een omwonende ge blust. Een ambulance-auto voor Israël. Gisteren is met de „Hadar" van de „Zim Cargo Lines" een ambulance naar Israël verscheept. Deze wagen, aange kocht uit gelden, bijeengebracht uit de opbrengst van een schouwburgavond te Amsterdam en een schenking van het lpaamvrouwenfonds, is bestemd voor het Magen David Adom (Isr. Rode Kruist. Uit vele landen van de wereld zijn reeds dergelijke ambulance-auto's aan Israël geschonken. Dr P. J, Hoogteyling benoemd tot directeur van de Chr. H.B.S. te Culemborg. Aan de nienw te stichten H.B.S. B te Culemborg is benoemd tot directeur dr P. J. Hoogteyling te Goes, leraar wiskunde aan het Chr. Lyceum te Goes. Dr Hoogteyling was van 19461948 leraar aan de Chr. Handels-H.B.S. te Amsterdam en vervolgens sinds 1948 werkzaam aan het Chr. Lyceum te Goes. Dr Hoogteyling promoveerde in het jaar 1948 aan de V.U. te Amster dam. BRUTALE DIEFSTAL TE ST. LAURENS. Een onbekende inbreker heeft tij dens de burgemeesterfeesten te St. Laurens kans gezien door te dringen to een woning te Brigdamme, waar van de bewoners afwezig waren. Hij maakte zich meester van een nieuwe Lets en wist bovendien een geldkistje met een inhoud van f 1200.— te be machtigen. De Rijkspolitie, die de zaak m onderzoek heeft, is er nog niet m geslaagd de brutale dader te pakken. Het belangrijkste punt was de geal lieerde hulpverlening aan de Fransen in Indo-China. De Fransen verklaar den meer hulp in de vorm van mate riaal en wapens van de V.S. nodig te hebben. Verdere besprekingen zullen te Washington worden gehouden. Schipper H. Messemaker, het „loze vissertje" van de Katwijk 45, rederij Joh. Parlevliet, heeft alle plannen en combinaties voor het haringjagen dit jaar de loef afgestoken door zijn radio en dus zijn mond dicht te houden en met een buit van 14 kantjes als een ware, verrassende „Neptunus" uit de golven voor Umuiden op te duiken. Dadelijk, nadat de „Neptunus" meer de, werd de lichte lading gelost en naar de afslag van Katwijk gebracht. Daar werden in gebouw „De Vuur baak" na een tentoonstelling op het re- derserf stevige prijsjes besteed. Deze waren gemiddeld 500 gulden per kan tje, dus hoger dan het vorige jaar. De „Vertrouwen", Sch. 160, schip per Arie Rog, was de eerste Scheve- ninger, die om kwart over elf in IJmuiden vastmaakte. Gisteravond heeft Schipper Messemaker op Soest- dijk Koningin Juliana twee vaatjes nieuwe haring aangeboden. Voorstel van kolonel Fontaine. De Belgische deskundige op het gebied van waterverbindingen, kolonel Fontaine, geeft in een dezer dagen van zijn hand verschenen publicatie de volgende op lossing voor het probleem van de ver binding van Antwerpen met de Rijn, een oplossing, die hij van evenveel belang acht voor Nederland als voor België. Volgens dit voorstel van kol. Fontame zou, uitgaande van het Albertkanaal, ter hoogte van de bocht bij Briegden aller eerst een kanaal gegraven moeten wor den dat uitkomt te Limmel, iets ten Noorden van Maastricht op de plaats waar het Julianakanaal in verbinding staat met de gekanaliseerde Maas. Dit stuk kanaal zou vier km lang zijn. Voor de verbinding van Limmel met de Rijn zou allereerst de 2 km van het Juliana kanaal tot Born in aanmerking komen, vanwaar een nieuwe waterweg aangelegd zou moeten worden naar Isen aan de Duitse grens. Hier zou een grote sluis moeten worden gebouwd met een verval van 15.50 m. Het kanaal zou vervolgens over een afstand van 90 km moeten wor den voortgezet op Duits grondgebied tot Krefeld aan de Rijn. De verbinding met Aken zou worden verzekerd door een vertakking vanaf Isen naar het Zuid- Westen. MOSSADEQ IN NEDERLAND. De Perzische premier Mossadeq is gisteren op Schiphol uit Teheran ge arriveerd. Hij verklaarde het Interna tionaal Gerechtshof nog steeds niet bevoegd te achten het oliegeschil te beslechten. Voor de Koningin had hij enige Perzische kleden meegebracht. WESTELIJK VOORSTEL. Hervatting van de luchtbrug naar Berlijn? De plaatsvervangende Hoge Commissarissen der Westelijke bezettende mogendheden hebben Woensdag een program opgesteld, waarin zij hun regeringen tegenmaatregelen voorstellen na de jongste actie van Oost-Duitse zijde. Op het bericht van een New Yorks blad, dat de Amerikaanse chefs van staven aan de luchtmacht bevel had den gegeven zich gereed te houden voor hervatting van de luchtbrug naar Berlijn, heeft het Amerikaanse mini sterie van Defensie geen commentaar gegeven. Russische militairen hebben gisteren opnieuw auto's van de Amerikaanse en Britse militaire politie de toegang tot de autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland geweigerd. Volgens reizigers, die Woensdag nog uit de Sowjet-zöne West-Duitsland zijn binnengekomen, gelden de eerste tien De regering heeft thans een beslis sing genomen over het compensatie- vraagstuk in verband met de premie voor de Werkloosheidswet, welke op 1 Juli in werking treedt. De regering heeft zich op het stand punt gesteld, dat de werknemers in alle bedrijfstakken volledige compen satie voor hun premie-aandeel dienen te ontvangen. In verband hiermede is dezer dagen een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars te ver wachten. De regering heeft echter ge meend, dat de positie van de schat kist slechts een verlaging van de ver eveningsheffing toelaat met pro cent. Ter verdere tegemoetkoming zal een verlaging van de kinderbijslag premie met Vi procent tot stand wor den gebracht. Voorts is besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering zodanig te verminderen, dat de lasten van het bedrijfsleven 0,2 procent lager zullen worden dan aanvankelijk berekend. In totaal zal op deze wijze de tegemoet koming voor de ondernemingen 1,2 procent bedragen. j i kr J Een B-36 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is Woensdag bij de landing op de basis Carswell in Texas verongelukt. Zeven leden der bemanning kwamen om het leven, tien moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op de St. Laurensri- vier tussen Quebec en Montreal is een met hout geladen kustvaarder van 600 ton verdwenen, zonder dat iemand hiervan getuige is geweest. Het schip had elf man aan boord, onder wie drie broers. De conferentie tussen Israël en Duitsland over de herstelbetalingen zal zeer binnenkort te Bonn worden hervat. West-Duitsland zal dan een voorstel ter tafel brengen. De Duitse Bondsregering is van plan in het begin van de volgende maand de „conventie van Bonn" en het E.V.G.-verdrag voor ratificatie bij het parlement in te die nen. De invoer van bloembollen uit Europese landen in Engeland zal dit jaar vergeleken met verleden jaar met ongeveer 55 worden verminderd. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan Vreeswijk en Cu lemborg. Gisteren is het nieuwe spoorwegstation in Zutphen officieel geopend door ir F. Q. den Hollander, pres.-direeteur der Ned. Spoorwegen. Gistermorgen is op de onbewaakte overweg bij de kapel in de omgeving van Heüoo de 23-jarige motorrijder H. van D. in volle vaart tegen een uit de richting Alkmaar komende trein ge reden en op slag gedood. meter achter de zónegrens als verbo den gebied, waarin de volkspolitie zonder waarschuwing op iedereen kan schieten. De volgende 500 m. is de z.g. waarschuwingszöne. „Zelfportret van de Nederlandse Natie". Dinsdagavond is de tentoonstelling, die de geschiedenis der Staten-Gene- raal in beeld brengt, in het gemeente museum te 's-Gravenhage officieel ge opend. De voorzitter van de Tweede Ka mer, de heer Kortenhorst, verrichtte de opening met het uitspreken ener rede. Tijdens de openingsplechtigheid is de eerste vertoning gegeven van een filmpje over de Staten-Generaal, ver vaardigd door Kees Stip. Ged. Staten van Zeeland naar Tholen. Omdat het eiland Tholen geen ver tegenwoordiger heeft in het college van Ged. Staten van Zeeland, zal dat college op 6 Juni a.s. in Tholen een be spreking houden met de dagelijkse be sturen der Thoolse gemeenten, tenein de verscheidene problemen, het eiland Tholen betreffende, te bespreken. Ongetwijfeld zal hèt probleem, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid, één van de voornaamste punten der agenda vormen. Verwacht kan worden, dat de gemeentebesturen bij het Provinciaal Bestuur zullen aandringen op het bevorderen van een aanwyzing van het eiland Tholen als „ontwikkelingsgebied", waardoor be- langrqke bedragen uit 's Rijks kas zul len vloeien ten bate van dit eiland. Dit jaar geen herhalingsoefeningen voor mariniers. De marineleiding heeft vanwege de kosten moeten afzien van het voor nemen om dit jaar mariniers voor her halingsoefeningen onder de wapenen te roepen. Ook zullen er geen mari niers voor een korte mobilisatie-oefe ning worden opgeroepen. Wel zal in de loop van September een overigens zeer beperkt aantal offi cieren van het corps mariniers een herhalingsoefening moeten doormaken Vier zwaargewonden bij auto botsing. Gistermorgen is een splinternieuwe luxe auto, afkomstig uit Winterswijk nabij het kruispunt bij café ten Benzei te Beek bij Didam in botsing gekomen met een vrachtauto van de fa. Heijtink uit Elten. De luxe wagen, die uit de richting Zeddam kwam, werd in de linkerflank gegrepen door de vracht wagen, die uit de richting Elten kwam. De vier inzittenden van de luxe auto, de heer en mevrouw Nijhuis uit Winterswijk, diens dochter en schoon zoon werdén zwaar gewond. IN „AVIFAUNA" MAG MEN BLIJVEN DANSEN. G.S. keurden Alphens raadsbesluit niet goed. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben hun goedkeuring ontbonden aan de verordening van de gemeente raad van Alphen aan de RJjn, waarin het dansen op Zondagen en Christelijke feestdagen wordt verboden. De Alphense verordening was een wijziging van een vorige, op de drank wet berustende verordening. Ged. Sta ten vestigen er nu in hun motivering de aandacht op dat de Zondagswet van 1815 publieke danspartijen op Zondag, behoudens ontheffing door het plaat selijk bestuur, verbiedt. Naar het oor deel van Ged. Staten heeft de drank wet, hoewel deze voorschriften geeft betreffende dansen in het openbaar, het verbod uit de oude Zondagswet niet aangetast of buiten werking ge steld. Ergo mag de Alphense, op de drankwet berustende verordening niet het dansen op Zondag betreffen. Vermoedelijk als laatste handeling in de huidige faze van de R.T.C. met de West, zal vanmiddag in de Treves- zaal in Den Haag een plenaire verga dering worden gehouden. Daar zal een voorstel van de Antilliaanse delegatie in bespreking komen tot machtiging van de regeringen der drie Rijksdelen aan de voorzitter der conferentie om, mocht worden besloten de R.T.C. voor onbepaalde tijd te verdagen, een klei ne commissie in te stellen, die gedu rende de schorsing het overleg tussen de Rijksdelen zal voortzetten. Candidaat-Notarissen congresseren te Middelburg. De Broederschap der Candidaat-No tarissen, die de vorige zomer te Am sterdam op stijlvolle wijze haar 100- jarig bestaan heeft herdacht, komt dit maal voor haar algemene vergadering naar Middelburg. Deze vergadering, die op Vrijdag 13 Juni a.s. in het Schuttershof zal worden gehouden, wordt de voorafgaande avond geopend met een ontvangst door het gemeente bestuur van Middelburg ten Stadhuize, terwijl na afloop van de vergadering een diner in het „Badhotel" te Dom burg zal plaats vinden. De daarop volgende Zaterdag zullen de deelnemers een bezoek brengen aan Veere en met een speciale boot van de Prov. Stoombootdienst een tocht maken op de Ooster-Schelde. Daarna volgt een bezoek aan Zierik zee. Eerste concert te Middelburg. Vrijdagavond zal het Chr. muziek corps „O.N.D.A" de rij van concer ten in dit seizoen in de tent op het Mo lenwater openen. Voor de pauze zal het programma uit meer ernstige^ mu ziek bestaan en na de pauze zullen lichtere klanken ten gehore worden gebracht. Voor het stadhuis te Johannesburg kwam het tot ongeregeldheden, toen de secretaris van het Vakverbond voor de kledingindustrie Sachs, die tijdens een protestbijeenkomst een toespraak hield, gearresteerd werd. De politie had de grootste moeite om de betogers, onder wie zich vele vrouwen en meisjes bevonden, in bedwang te houden. TENGEVOLGE VAN EEN TIP VAN DR LINDENBERGH. Statuten wachten nog op ministeriële goedkeuring. In de maand Juli zal te Hansweert een scheepswerf in bedrijf gesteld worden, die in de nabije toekomst ongeveer 100 en later 400 man werk zal verschaffen. De N.V. Scheepswerf „Zeeland" te Hansweert, die de exploitatie van deze industrie, die van groot belang zal zijn voor Hansweert en omge ving, ter hand neemt, is in oprichting. Het wachten is nog op de ministeriële goedkeuring van de statuten die in de volledige vergadering van aandeel houders op 20 Mei j.l. werden goedgekeurd. Directie en administratie van deze scheepswerf, waar in hoofdzaak zeeschepen tot 5000 ton en coasters gebouwd worden, zullen zich eveneens in Hansweert vestigen en reeds wordt gesproken over de bouw van verscheidene woningwetwoningen voor de werklieden. Deze mededelingen deed gistermid dag in een vergadering van de Krui- ningse raad de heer G. H. Schouwink te Hilversum, comparant en Raad van Beheer van de N.V. Scheepswerf „Zeeland". De heer Schouwink vertel de hoe het de vroegere arts uit Hans weert, dr Lindenbergh was geweest, die hun, toen zij naar een geschikte plaats zochten om hun scheepswerf te vestigen, een tip had gegeven om eens in Hansweert te gaan kijken. Enthousiast was de heer Schouwink over de ontvangst en de medewerking, die hij aanvankelijk had genoten van de burgemeester van Kruiningen, de heer M. Vogelaar, en later van de di recteur van het É.T.I. drs M. C. Ver burg, en vooral van de Commissaris der Koningin. Deze prettige samenwerking, zo zei de heer Schouwink, is voor ons een belangrijk motief geweest om de keus op Hansweert te doen vallen. Het ligt in de bedoeling, dat in de maand Juli reeds begonnen wordt met de bouw van nieuwe schepen en met reparatiewerkzaamheden. Op het ter rein brengt men reeds alles in gereed heid. Behalve een kern van personeel, dat reeds eerder aangetrokken is, tre den de eerste werklieden de volgende week in dienst. Ook komt dan de eer ste machine aan. Hoe eerder de werf start hoe beter het is, want er liggen reeds belangrijke orders te wachten en tal van onderhandelingen voert de di rectie nog. Vooral voor jongens van ambachts scholen liggen by ons goede kansen, zo vertelde de heer Schouwink verder. Een scheepswerf biedt mogelijkheden om vooruit te komen. De bedrijfsleider en zyn kader, de heer A. de Zeeuw uit Amsterdam, zal spoedig het onge schoolde personeel in de scheepsbouw opleiden. Ook heeft de directie con tact opgenomen met de directeuren van ambachtsscholen. Het personeel wordt in hoofdzaak via de arbeidsbu- reaux aangetrokken. Als comparanten van de N.V. wer den genoemd de heren G. H. Schou wink te Hilversum, jhr J. W. A. Barch- man Buyters te Soesterberg, de heer P. Vollenhoven te Rotterdam en de heer J. U. Maarding te Hilversum. Naar aanleiding van deze medede lingen werden door de raadsleden nog verscheidene vragen gesteld, die de heer Schouwink naar genoegen beant woordde. Burgemeester Vogelaar dankte hier na de N.V. Scheepswerf „Zeeland" en de vele instanties, die de vestiging van deze belangrijke industrie in zijn ge meente hadden mogelijk gemaakt. Na drs Verburg sprak nog dr C. E. Lin denbergh, die zeer verheugd was, dat door zijn bemiddeling in Hansweert zo'n belangrijke industrie gevestigd kon worden. Minister Mansholt voldaan over herverkaveling van Walcheren. Minister Mansholt heeft zich gister morgen op de hoogte gesteld van da herverkavelingswerkzaamheden. Hy heeft zijn grote voldoening uitgespro ken over de vooruitgang sedert hy, twee jaar geleden, op Walcheren was. De minister woonde eerst op het bu reau aan de Loskade een vergadering van de Herverkavelingscommissie by. Daarna volgde een rondrit via Gryps- kerke, Aagtekerke naar Westkapelle. Onderweg werden egalisatieobjecten bezichtigd. In Hotel Christiaanse te Dishoek werd geluncht. Daarna werd over practische alle met de herverkaveling samenhangende problemen van ge dachten gewisseld. O.in. kwamen de resultaten van de toedeling der gron den en de plaatsingsvooruitzichten der boeren in de Noord Oost Polder aan de orde. Ook werd gesproken over do noodzakeiyke versnelling van het tem po der werkzaamheden en in verband daarmede werd de vraag aan de orde gesteld, of hier mogelijkheden liggen voor de werkverruiming. EEN PINK, FOKZEUGEN, KALVEREN EN HENNEN ALS GESCHENKEN. BOERDERIJ KREEG DE NAAM ,,'T HOF ZWAGERMAN", Het zal niet vaak gebeuren, dat bij officiële gelegenheden pinken, kalveren, fokzeugen en hennen worden aangeboden. Dit was gisteren het geval, toen te Hoogelande, bij Grijpskerke, het voorbeeldbedrijf „Walcheren" door de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, officieel werd geopend. Voor de Zeeuwse landbouw en voor Walcheren in het byzonder betekende dit een hoogtijdag. Dank zij giften uit verschillende fondsen is een bedrijf gebouwd, dat de naam draagt van de initiatiefnemer, de oud-Rijkszuivel- consulent, de heer C. Zwagerman. De boerderij heeft n.l. de naam „'t Hof Zwagerman" gekregen. In de feestelijk versierde schuur wa ren gistermiddag een groot aantal autoriteiten aanwezig. O.m. werd de plechtigheid bijgewoond door de Ierse gezante, mrs Jos. Mc. Neill, de Com missaris der Koningin Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, het college van G.S., Herverkavelingseommissie e.a. Nadat mrs Mc Neill bloemen waren aangeboden, heette de voorzitter van de Stichting „Proef boerderij en Zee- 1 id", de heer J. B. Becu, allen wel kom. Hy herinnerde aan de inundatie en droogmaking van Walcheren en juichte het besluit om Walcheren op nieuw te verkavelen toe. Hy herinner de aan de oprichting van de Stichting in 1947 en bracht dank voor de giften, die uit het Fonds „Scheldemonden" zijn voortgekomen. Hij dankte de Ierse gezante voor de belangrijke giften uit haar land en wees erop, dat de boer- dery geen „proef'-boerdery, doch een voorbeeldbedrijf is. DE OPENING. Minister Mansholt had zyn openings rede gezet in het teken des tijds n.l. produceren. Hij wees erop, hoe nodig het is een hogere productiviteit te be reiken, waarby het gaat om betere cul tuurgrond, betere rassenkeuze en be tere werkmethodes. Hij uitte zijn vreugde over het snel voortschrijdende herstel van het eiland ea zei, dat het bedrijf van grote be tekenis is niet alleen voor Zeeland, maar voor ons gehele land en zelfs tot over de grenzen. Hij bracht hulde aan het Ierse volk voor de giften. Vervolgens wijdde de minister aan dacht aan de moeilijke krachtvoer- positie van ons land en sprak hij de hoop uit, dat ook op dit punt hier een voorbeeld zal worden gesteld. „Laat dit bedrijf een stimulans zijn voor Walcheren, Zeeland en voor de gehele bevolking", zo besloot de heer Mans holt. VERRASSEND. Verrassend was de toespraak van de Ierse gezante in het Nederlands. Zy zei, dat het Ierse volk verheugd zal zijn over het resultaat van de giften, die men ter beschikking heeft gesteld en zij sprak woorden van gelukwens voor het snelle herstel van Walcheren. De Commissaris der Koningin gaf ver volgens enkele voorbeelden van wat in Zeeland nog meer met de gelden uit het Ierse fonds is gedaan en herinner de aan de actie van de Stichting „Scheldemonden". De heer H. D. van Dellen, voorzitter dezer stichting, die met de secretaris, de heer A. Kur- pershoek, de bijeenkomst bijwoonde, bracht dank voor de wijze, waarop de gelden een bestemming hebben gevon den. De heer Zwagerman vertelde ver volgens over de droogmaking en her verkaveling van het eiland en deed mededelingen over het bedrijf. GESCHENKEN. De voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren" bood vervolgens twee tekeningen aan, ontworpen door de heer C. P. Broerse, waarop de be planting stond aangegeven. Hij sprak de hoop uit, dat met de beplanting van het bedrijf in het komende plantsei zoen een aanvang kan worden ge maakt. Als geschenk van de stichting werd door de heer K. van Everdingen en jhr mr D. H. van Doorn een pink binnengeleid. De burgemeester van Grijpskerke, de heer H. U. Bouwman, gaf een historisch overzicht van het geen zich op Hoogelande vroeger heeft afgespeeld. Namens de C.B.T.B. bood de heer C. de Putter een enveloppe met inhoud aan, waarna de heer C. van Waes namens de R.K. landbouw-» organisaties aankondigde een stam- boekkalf te zullen schenken. De heren M. A. van Varik en Janse, resp. direc teur van de Zuivelfabriek en bestuurs lid van de Coöp. „Eiland Walcheren", boden enveloppen met inhoud aan. Dr G. Wagenaar bood namens de V.P.Z. een tiental hennen aan. De heer A. W. Cevaal deed mededeling van de schen king van fokzeugen door de Kring Walcheren van de Z.L.M. Namens de Gezondheidsdienst voor Dieren zegde de heer A. Geschiere Jhz. de gratis diensten toe gedurende drie jaar. Ver volgens spraken nog de heren A. Vin gerling namens de landarbeidersorga nisaties en E. Verlare namens de Stichting v. d. Landbouw op Walche ren. Namens de Hollandiafabrieken werd een kalf aangeboden. De heer Zwagerman deed ook nog mededeling van drie belangrijke giften. De voor zitter bood tenslotte de heer en mevr. Huijsman, die steeds behulpzaam zyn geweest, een stoel aan. Na de toespraken ging men naar buiten, waar minister Mansholt een gedenksteen onthulde, waarop zyn aangebracht de woorden: „In nood uit offervaardigheid verkregen". De Ierse republiek en Walcheren staan erop aangegeven, alsmede de namen van de fondsen, die gelden beschikbaar stel den. DE BILT ZEGT: Koud weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke tot Noordwestelyke wind. Koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1