Zestig handtekeningen werden onder de verdragen met West-Duitsland gezet Opnieuw twee arrestaties in de zaak-Harjono Minister Stikker treedt af als voorzitter der 0*E*E*S* 1 SNIPPER NIEUWSk Drukkers in West-Duitsland gaan twee dagen staken Aantrekkelijk programma voor stedenontmoeting Middelburg- Folkestone PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sobere plechtigheid in Bonn Vertegenwoordigers der oppositie waren niet verschenen Dit is toch wel erg krasl De A.-R. partij luidt de ver kiezingen in. zijn a.s. bracht het be- 13 jr. l.v. P. H, P. Kooli J. d.v. P. d.v. P, E. d.v. G M. E. d.v, Veronica ïelen. 23 jr en J« A. I. M, ïove, 47 jl M. G et, 2-1 jr ti ïllerij, 20 jl 27 jr ea jr en L, A. A. A, J. Meijer, Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens riraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2181 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 27 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.28 u., onder 20.48 u. Maan op 8.07 u., onder 0.23 u. Hoogwater Woensdag 28 Mei: Vlissingen: 4.44 u. 1.90 m., 17.04 u. 1.72 m. Terneuzen: 5.12 u. 2.07 m., 17.35 u. 1.90 m. Wemel- dinge: 6.28 u. 1.61 m., 18.51 u. 1.41 m. Zierikzee: 6.14 u. 1.36 m., 18.32 u. 1.17 m. .EillillllllllllllllH De contractuele overeenkomsten met West-Duitsland zijn gistermorgen om half elf door de ministers van Buitenlandse Zaken ondertekend tijdens een sobere plechtigheid in de zaal van de Duitse Bondsraad. Minister Eden was de eerste, die zijn handtekening onder het algemene verdrag zette. Hij werd gevolgd door Schuman en Acheson, Adenauer zette als laatste zijn handtekening. Daarna begon onder het voortdurend tikken der blitzlampen de lange procedure van de ondertekening van de bij het verdrag behorende conventies. Zestig handtekeningen moesten in totaal de overeenkomsten en de daarbij behorende schriftelijke interpretaties bekrachtigen. De witte wanden van de zaal waren slechts met twee grote gobelins en rijen paarse hortensia's gesierd. De mi nisters, hun voornaamste adviseurs en de Hoge Commissarissen hadden plaats genomen aan een lange wit beklede tafel in het midden van de zaal. Te genover hen stond een cordon van fotografen opgesteld, achter hen en langs de zijwanden zaten en stonden ministers, vertegenwoordigers der re geringspartijen, enkele vertegenwoor digers der Duitse landen, de beambten, die negen maanden aan de verdragen hebben gewerkt, en groepen vertegen woordigers van het openbare leven. Bij de plechtigheid ontbraken verte genwoordigers van het diplomatieke corps. Zelfs de landen van het Euro pese Verdedigingspact, die met de Bondsrepubliek vandaag in Parijs zo nauwe banden zullen sluiten, waren BIJ DE BEHANDELING van de be groting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer verklaarde de Staats secretaris, dat het momenteel in verband met de daling van het aantal t.b.c.-gevallen in ons land en de on zekerheid over het nieuwe Ameri kaanse geneesmiddel tegen t.b.c. niet verantwoord is om het aantal sa natoria uit te breiden. Hij kon dan ook niet voldoen aan het verzoek van het Eerste Kamerlid, de heer Schipper, om de oprichting van een Protestants Christelijk sana torium in het Zuiden van ons land te bevorderen. Geen wonder, dat verschillende kranten boven hun verslagen van deze Eerste Kamerzitting als opschrift plaatsten „Geen Protestants Christelijk Sanatorium in het Zuiden des lands". Geen wonder eveneens, dat het be stuur van het op te richten sanatorium in het geweer kwam. Geen wonder tenslotte, dat tal van protestanten in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zich afvroegen of nu zo het met en thousiasme aangevangen werk zou moeten mislukken, zou moeten wor den stopgezet. Het bestuur van het Interkerkelijke Protestants Sanatorium in oprichting heeft intussen reeds verklaard over dit laatste geenszins te denken. Het gaat door, zij het met misschien ook iets gewijzigde plannen en hoopt dat aan zijn gerechtvaardigde verlangens toch nog zal word envoldaan. IJ OE GERECHTVAARDIGD die ver- langens zijn blijkt overduidelijk uit wat het maandblad „Protestantse Gezondheidszorg" naar aanleiding van deze gang van zaken in zijn Meinum mer ons meedeelt. Het blad herinnert er aan dat in een tijdsbestek van ruim een half jaar het Zuiden van ons land drie feestelijke gebeurtenissen op het gebied van de tuberculose-bestrijding beleefde. Op 5 September 1951 opende Ko ningin Juliana het R. Kath. Kinder sanatorium „Sint Jozefheil" te Bakel bij Helmond. Volgens het verslag in „De Volkskrant" werden de eerste pa tiëntjes door Hare Majesteit in eigen persoon ontvangen en naar hun bed jes gebracht. In totaal zal het sana torium, als het geheel klaar is, aan plm. 240 patiënten plaats bieden. Op 27 November 1951 legde de Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant de eerste steen voor het grote en moderne R. Kath. sanatorium „De Klokkenberg" te Breda, met een op name-capaciteit van 550 patiënten. Twee jaar na de eerste steenlegging hoopt men met de bouw van dit sana torium, door de Maasbode de „trots van Brabant" genoemd, gereed zijn. Op 25 Maart 1952 tenslotte werden twee nieuwe paviljoens van het uit gebouwde R. Kath. sanatorium „Hor- nerheide" in Limburg in gebruik ge nomen, waarmede dit sanatorium op volle capaciteit 500 bedden is gebracht. De Staatssecretaris, Dr Mun- tenam, die de opening bijwoonde, achtte de uitbouw volkomen verant woord gezien de achterstand welke Limburg op het gebied der t.b.c.-be- stnjdmg nog heeft in te lopen. Deze drie feiten samen houden in dat straks het Zuiden van ons land zal beschikken over twee belangrijke R. Kath. medische centra voor tuber culosebestrijding, „Hornerheide" en „De Klokkenberg", samen met een ca paciteit van meer dan 1000 bedden, en daartussen als verbindingsschakel „Sint Jozefheil" met 240 bedden. Waar blijft nu echter het Protes tants Christelijk sanatorium voor het Zuiden van ons land? IJ EBBEN WIJ DE STAATSSECRE- 1 1 TARIS GOED BEGREPEN, dan is daarvoor nu geen plaats meer. Immers, zijn woorden in de Eerste Kamer luidden, „dat het momenteel in verband met de daling van het aantal t.b.c.-gevallen in Nederland en de onzekerheid over het nieuwe Ame rikaanse middel tegen tb.c. niet verantwoord is om het aantal sanato ria uit te breiden." Maar hoe zit het dan met de drie sanatorium-gebeurtenissen, welke ik daareven in herinnering bracht? „Een aanwas op korte termijn van ruim 800 bedden voor R.K. sanatorium- verpleging" aldus „Protestantse Ge zondheidszorg" „acht de Regering wel verantwoord. Wij treden alsnog niet in een beschouwing daarvan. Deze aanwas zal wel mede gebaseerd zijn op en uitgebalanceerd met het bevol kingscijfer der Rooms-Katholieken in het Zuiden. Maar dat daarnaast de medewerking aan het tot stand ko men van een Protestants sanatorium in het Zuiden niet noodzakelijk wordt geacht" aldus gaat het blad verder „neen, dat kunnen wij niet verwer ken. Dat zou betekenen: Protestanten, iaat je t.b.c.-patiënten maar thuis of breng ze maar onder de beïnvloeding der R.K. Kerk in de Roomse sanatoria. Want voor jullie is er geen plaats meer. De Regering heeft nu genoeg niet tot de ceremonie uitgenodigd. Wèl uitgenodigd, doch niet versche nen waren de vertegenwoordigers der oppositie in Duitsland. De vier socialistisch geregeerde lan den der Bondsrepubliek hadden geen afgevaardigden gestuurd. Ook de so cialistische president van de Bonds raad was afwezig. Voor de ondertekening der verdra gen heeft Adenauer een korte toe spraak gehouden. Daarin legde hij er bijzonder de nadruk op, dat 't verdrag samen met dat der Europese Verdedi gingsgemeenschap zal leiden tot een herstel van de eenheid van Duitsland. Minister Schuman heeft namens de drie ministers het uithoudingsvermo gen geprezen, waarmee Adenauer naar het tot stand komen der verdragen heeft gestreefd. „Dit streven moet suc ces hebben, willen wij niet nieuwe catastrofen tegemoet gaan. Wij moe ten langzaam leren vertrouwen in elkaar te hebben en onze regeringen moeten leren in een nieuwe geest met elkaar samen te werken". Buiten het Bondshuis was van de plechtigheid niet veel te merken. Er was in de Westduitse hoofdstad geen spoor van feestelijk vertoon en er werd hoegenaamd niet gevlagd. In een druilerige regen stonden kleine groe pen mensen voor het Bondshuis het gaan en komen der hoge bezoekers gade te slaan. Hij diende voor het laatst zijn rapport in te Straatsburg. Mr D. U. Stikker zal aftreden als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. In Straatsburg verklaarde minister Stikker op een vraag van een verslag gever, dat hij zichzelf niet opnieuw candidaat voor het voorzitterschap zal stellen. Hij wilde geen verder commentaar leveren. Minister Stikker is twee jaar voorzitter van de O.E.E.S. geweest. Zijn ambtstermijn loopt in Juli af. Bij de indiening van zijn rapport bij de consultatieve vergadering van de Raad van Europa zei hij: „Ofschoon het waarschijnlijk de laatste keer zal zijn, dat ik in uw midden vertoef als vertegenwoordiger van de commissie van ministers van de O.E.E.S., aange zien binnen enkele weken in Neder land verkiezingen zullen worden ge houden en een nieuw ministerie zal worden benoemd en deze rede der halve mijn persoonlijke zwanenzang zal kunnen zijn, is deze boodschap ze ker niet de laatste, welke de O.E.E.S. tot u zal richten". DRIE DOELEINDEN. „Ondanks de zeer grote verbetering van de laatste vier jaren lijden de volken van Europa nog steed van de gevolgen van de oorlog. Bovendien wordt van de regeringen verlangd, dat zij grote bewapeningsprogramma's uit voeren. Ter voorziening in deze beide tegenstrijdige behoeften moeten de productieve hulpbronnen van Europa ten volle en met de grootst mogelijke efficiency worden gebruikt. Dit leidt tot het eerste doelwit, uitbreiding der productie". Als tweede doel noemde de minister handhaving en herstel der in terne financiële stabiliteit en in de i .Tm.n A 1J 1 Generaal Ridgway is Maandagavond per vliegtuig uit New York naar zijn hoofdkwartier te Parijs vertrokken. Japan heeft Koning Faroeks nieuwe titel, nl. Koning van Egypte en Soe dan, erkend. De geallieerde Hoge Commissie heeft een wet afgekondigd tot ontbinding van het centrale Duitse kolenve'rkoopbureau. De republi keinse Senator Carl Mundt heeft voor gesteld de bepalingen in de wet op de defensieproductie, waarbij de invoer van zuivelproducten wordt beperkt, te verlengen tot 30 Juni 1953. Prins Bernhard brengt een werkbezoek van twee dagen aan Limburg. Gisteren heeft hij zich door tal van officiële personen doen voorlichten over de eco nomische situatie in deze provincie en diverse bezoeken gebracht. Over de financiering van het nieuw te bouwen ziekenhuis te Helmond (kosten meer dan tien millioen) is tussen de onder scheiden ministeries en het bestuur van het Sint Anthoniusziekenhuis te Helmond overeenstemming bereikt.. Het ziekenhuis zal een capaciteit van 380 bedden hebben. De actie voor het „erefonds voor oud-verpleegsters" heeft veel succes. Het kapitaal is bin nen enkele weken van f 50.000 tot f 75.000 gestegen. gedaan voor de t.b.c.-bestrijding (door voor de Protestanten een plaats aan te wijzen in een R.K. sanatorium?) en gaat voortaan uit een ander vaatje tappen. Spuit je patiënten maar in met het Amerikaanse middel, dat helpt ook goed. Dat de voeding en de rust van de sanatoriumkuur onmisbaar blijft voor de genezing, dat geldt al leen voor de Rooms-Katholieken". A AN DEZE WOORDEN van „Pro- testantse Gezondheidszorg" heb ik maar heel weinig meer toe te voegen. Het is toch wel erg kras, dat zo iets in ons goede vaderland mogelijk schijnt te zijn. Of zijn deze krasse dingen misschien nodig om ons, Protestanten in het Zui den, wakker te schudden? Hier kunnen en mogen wij ons niet bij neerleggen, nooit of te nimmer. Dit meten met twee maten, het blijve ons allen al te kras! N. J. Hs. derde plaats een evenwicht in. de lo pende betalingsbalans. Deze drie doel einden moeten tezamen worden ver wezenlijkt. Alleen door het overwin nen van de inflatie kan een land vol doen aan de voorwaarde, welke essen tieel is voor het herstel van het even wicht in zijn betalingsbalans. SACHS OPNIEUW GEARRESTEERD. De secretaris van de Zuid-Afrikaanse vakvereniging van arbeiders in de kle dingindustrie, Sachs, is Maandag voor de tweede maal in drie dagen tijds ge arresteerd wegens overtreding van een regeringsbevel om geen politieke bij eenkomsten bij te wonen. Zaterdag was Sachs onder borgstel ling weer vrijgelaten. Maandagmorgen moest hij in Johannesburg voor het gerecht verschijnen en werd hij op nieuw onder borgstelling op vrije voe ten gesteld. Sachs begaf zich daarop naar het raadhuis in Johannesburg, waar zich ongeveer 3000 stakende arbeiders had den verzameld. „Dit is een strijd om vrijheid en recht tegen fascisme", aldus verklaaisde hij. De politie greep hem direct in zijn kraag. ZIJ WENSEN DEZELFDE RECHTEN ALS HUN DIRECTIES. De vakvereniging van drukkers in West-Duitsland heeft haar leden opge roepen om, te beginnen vandaag op het middaguur, twee dagen te staken als protest tegen de wet op de medezeggenschap van arbeiders. Als de staking doorgaat, zullen er Woensdag en Donderdag in West-Duitsland en West- Berlijn geen kranten verschijnen. Het vakverbond is tegen de wet, omdat zij arbeiders en directies geen gelijke rechten geeft. In München is Maandag door hon- gen tegen de wet op de bedrijfsorgani- derdduizend arbeiders tegen het wets ontwerp betoogd. Later demonstreerden te München enige duizenden tegen herbewapening van West-Duitsland. De politie dreef de menigte uiteen. 25 personen werden aangehouden. Ook te Neurenberg werden betogin- Geen direct aanwijsbaar verband tussen aanslag en zaak-Westerling. Opnieuw zijn twee personen, verdacht van medeplichtigheid aan de aanslag op overste Harjono, Indonesisch militair attaché, in hechtenis genomen. Het zijn de 48-jarige garagehouder W. J. S, roep, woonachtig te Den Haag. De politie iw^ft de pistolen, waar mee de aanslag werd gepleegd, bij A. en S. thuis gevonden. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van D. heeft erkend, dat hij zijn bemiddeling heeft verleend bij het verschaffen van vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Eén van deze laatsten heeft een volledige bekentenis afge legd. Volgens de politie zijn enige der ge arresteerden wel leden van de, overi gens kleine van een andere organisatie afgescheiden „Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strijders", welke or ganisatie haar meeste leden in Den Haag heeft. Of deze organisatie als zo danig de aanslag heeft voorbereid, is nog een vraag. Voorts verklaarde men de indruk te hebben, dat de van de aanslag ver dachte M. P. en F. A. C. deel uitmaken Krijgsgevangenen op Koje hebben de macht in handen. Brigade-generaal Haydon Boatner, de Amerikaanse commandant van het krijgsgevangenkamp der geallieerden op het eiland Koje, heeft aan Britse versterkingen op het eiland medege deeld, dat hij geen macht heeft over de 80.000 communistische gevangenen. Zwijgende Britse militairen betrok ken de wacht onder gehoon en bele digingen van de communisten. Britse officieren verklaarden, dat zij gereed staan om elke order van Boatner in ontvangst te nemen. Tot dusver echter wisten zij niet precies, wat er van hen verlangd werd. DE HARINGVLOOT AAN SCHOT. De haringvloot is aan schot. Gister middag tusen vier en vijf uur is op vrijwel alle schepen de visvlag gehe sen. Nadat de schippers de aloude roep „op hoop van zegen" hadden doen ho ren, voeren de schepen achteruit de vleet in zee. Iedere logger heeft al honderd meter netten in zee hangen. Als de netten volledig „afgerold" zijn, hangen er 180 km. netten in de Noord zee. Zaterdag j.l. hebben de kieskring centrales Rotterdam en Dordrecht van de A.R.-partij in de Ahoyhal de ver kiezingen ingeluid met een grote ver gadering, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Wilschut. Dr J. Schouten sprak hier over „nationale politiek". Mevr. Dr F. T. Diemer-Lindeboom richtte zich in haar toespraak „Eén in geest en streven" speciaal tot de vrouwen, die haar verantwoordelijk heid als staatsburgeres moeten zien. Man en vrouw moeten één in geest en streven arbeiden, nu de verkie zingen voor een nieuwe volksverte genwoordiging aanstaande zijn. De heer C. van den Heuvel voerde het woord over „Hoge belastingdruk, een bedreiging voor werklust en werkge legenheid". Men durft volgens spr. geen nieuwe risico's meer te nemen, omdat alle ver lies voor de betrokkenen is, terwijl de helft van de winst naar de Staat gaat. De overheid heeft de laatste jaren vier kapitale fouten gemaakt. Zij paste zich onvoldoende aan bij de armoede van ons volk, haar controle op finan ciële zaken was verkeerd en zij heeft steeds meer taken op zich genomen. Verder werd nog het woord gevoerd door ds P. A. A. Klussener, Ned. Herv. predikant te Feijenoord, die sprak over „Om de ziel van ons volk", door ds J. P. Geels, Chr. Geref. Predikant te Rotterdam, die als onderwerp had ge kozen „Waar het om gaat" en door en de 55-jarige L. J. A., zonder be- van een „knokploeg", die onder leiding zou staan van zekere K., die zich in de verzetstijd „Majoor Braddock" noemde. Een onderzoek is nog gaande. Tenslotte werd van politie-zijde ver klaard, dat men tot dusverre geen en kel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag op overste Harjono en de af faire-Westerling heeft kunnen vin den. De overste heeft intussen geheel hersteld het ziekenhuis verlaten. DE BRITS-AMERIKAANSE GARANTIES. Te Parijs is Maandag verklaard, dat over de Brits-Amerikaanse garanties aan de Europese Verdedigingsgemeen schap overeenstemming is bereikt. Britse en Amerikaanse troepen zul len in Europa blijven zolang de toe stand dit vereist. Voor de „conventie van Bonn" zal zijn geratificeerd, zul len geen Duitse soldaten worden ge- recruteerd. President Truman zal be kend maken, dat het uittreden van een lid uit de E.V.G. zal worden be schouwd als verzaking van de „Con ventie van Bonn". Deze garanties moe ten onderworpen worden aan de goed keuring van het Amerikaanse Congres en het Britse Lagerhuis. RAAD VAN EUROPA IN STRAATSBURG BIJEEN. Politici van 15 landen, vertegenwoor digd in de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, zijn Maan dag te Straatsburg in openbare zitting bijeengekomen ter bespreking van de plannen tot vereniging van Europa. De vergadering heeft Francois Men- thon, parlementslid voor de Franse volksrepublikeinen, tot voorzitter ge kozen in de plaats van Spaak. Bij de derde stemming kreeg hij 57 stemmen, de Noorse socialist Finn Moe 30 en de Britse conservatief Robert Boothby 29. De socialistische afgevaardigden had den besloten Moe te steunen in plaats van de Nederlandse socialistische af gevaardigde van de Kieft. VIJF P.T.T.-BEAMBTEN IN ARREST. Bij de P.T.T. gedetacheerde recher cheurs van de Rijkspolitie hebben in samenwerking met de Haagse recher che vijf beambten van de P.T.T. ge arresteerd, verdacht van diefstallen van koper en lood uit het centrale ma gazijn. Het vijftal is voor de Officier van Justitie geleid en nadien in ver- zekerde bewaring gesteld. Ook twee prof. dr S. U. Zuidema, die de vraagpersonen, verdacht van heling, zijn stelde: „Waar zijt gij, Christen?". aangehouden. VAN 25 JULI TOT 2 AUGUSTUS A.S. Vele wedstrijden, uitstapjes en feestelijkheden. Nog twee maanden scheiden ons van de sportontmoeting Middelburg— Folkestone. Op 26 Juli a.s. zullen ongeveer 200 officiële personen en sportlui uit Engeland naar Zeeland oversteken om te trachten revanche te nemen voor de nederlaag, die vorig jaar op eigen bodem moest worden geïncas seerd. Voor de Middelburgers gaat het erom de vorig jaar zo glorieus ver overde trofee te behouden. De Adviescommissie voor Sportaangelegenheden is druk in de weer met de voorbereidingen. Het programma voor de steden- ontmoeting is in grote lijnen gereed. Naast de talrijke wedstrijden is be hoorlijk aandacht besteed aan de ont spanning. In de morgenuren zijn de Engelsen vrij te doen wat zij willen, voor de middagen en de avonden is er practisch steeds een programma, zo dat de gastheren en gastvrouwen niet alle dagen met hun Engelse gasten be hoeven op te trekken. DE AANKOMST. De aankomst vindt plaats in de avonduren van Vrijdag 25 Juli a.s. Er zal voor een ontvangst worden ge zorgd, waarna de inkwartiering begint. Het belopft 's avonds in de stad gezel lig te worden. De Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" heeft voor een programma gezorgd, 's Zaterdags is er eerst een officiële ontvangst, waarna een bezoek aan de Vlaamse tentoon stelling, die deze dag haar poorten sluit, wordt gebracht, 's Middags ver zorgt „Uit het VolkVoor het volk" weer feestelijkheden. Van half 5 tot 6 uur vindt op het Gem. Sportterrein een eerste ontmoeting plaats, waarbij een Middelburgs elftal de strijd zal aanbinden tegen een sterk geselecteerd elftal uit Folkestone, een ploeg, die in de 2e Divisie van de Engelse League speelt VOLKSDANSEN. Eén der allergrootste attracties van deze sportontmoeting bestaat ongetwij feld uit het optreden van twee volks dansgroepen. Er komt een groep van 16 Schotse dansers mee, in leeftijd va riërend van 8 tot 20 jaar, alsmede 5 doedelzakblazers o.l.v. major M. Nicholson T.D. Deze nog niet zo lang bestaande groep trad vorig jaar met groot succes op tijdens het Festival of Britain. Voorts is er een tweede groep, de High Country Dancers, die beide waar schijnlijk deze Zaterdagavond op de Markt zullen optreden. „Mediobur- gum" zal voor boerendansen zorgen, 's Zondags is er o.m. een Engelse kerk dienst. UITSTAPJES. 's Maandags wordt een boottocht naar Zierikzee gemaakt met tijdens de terugtocht een bezoek aan Veere. Dins dag gaat men naar Yerseke, na een rit door de zak van Zuid-Beveland. In Goes speelt Swift een korfbalwed strijd tegen de rest van Zeeland en de Goese voetbalclub speelt tegen het elftal uit Folkestone, 's Woensdags wordt een tocht over Walcheren ge maakt, terwijl de zwemmers en zwem sters in Aardenburg of Sas van Gent tegen elkaar uitkomen. In het Schuttershof wordt 's avonds een z.g. „All English Night" georgani seerd met opnieuw optreden van de volksdansgroepen en een moderne dansgroep. Dit wordt de grote feest avond in deze sportweek. Natuurlijk gaat men op de Donderdag Middelburg bekijken, 's Avonds is er een tafelten- nisontmoeting in het Schuttershof en bieden de gezamenlijke padvindersor ganisaties een groot kampvuur aan op het Molenwater. VERTREK. Vrijdag, de laatste dag van de sport week, gaat men het waterwingebied te Oranjezon bezoeken, 's Avonds is er een grote afscheidsavond, waarop te vens de prijsuitreiking plaatsvindt. Zaterdagsmorgens vertrekken de En gelse gasten. Binnenkomt gaat de voor zitter van de sportcommissie, de heer D. A. Huijsse, naar Folkestone om de laatste dingen te regelen. De Engelse groep bestaat uit ongeveer 200 perso nen, onder wie zich zullen bevinden de burgemeester van Folkestone, de heer John Monclieff, met zijn echtge note. Bovendien zal de groep van vele toeristen zijn vergezeld, waarvan een aantal reeds hotelruimte in Middel burg besproken heeft. De Engelsen zullen een boodschap meebrengen, die door estafettelopers van de grens van Middelburg naar de binnenstad zal worden gebracht. De kosten van dit evenement bedragen enkele duizenden guldens. Er is daar om ook een loterij op touw gezet, om een deel der benodigde gelden bijeen te krijgen. Bovendien zal op 12 Juli a.s. te Mid delburg een motorpolodemonstratie plaatsvinden. De teams, uitgerust met motoren, zullen een voetbalwedstrijd op motoren spelen, die het aankijken zeker waard moet zijn. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan de sportadviescommissie en aan „Uit het Volk—Voor het Volk". satie gehouden, waaraan door onge veer 50.000 personen werd deelgeno men. Hier droegen de betogers zwarte houten kruisen mee, waarop Duitse helmen met het dollarteken waren af gebeeld. De politie nam deze kruisen in beslag en verspreidde de menigte met behulp van waterstralen. De regering heeft de aangekondigde staking onwettig genoemd. De vereni ging van dagbladuitgevers heeft zich in gelijke zin uitgelaten. Oost-Duitsland neemt maatregelen aan de zönegrens. Het hoofd van de Oost-Duitse voor lichtingsdienst, Eisler, heeft medege deeld, dat Oost-Duitsland heeft beslo ten maatregelen te treffen om „het binnendringen van spionnen, saboteurs en agenten der V.S." te voorkomen. De controle langs de zónegrens zal wor den verscherpt, aldus Eisler, die hier aan toevoegde, dat te Berlijn mogelijk ook dergelijke maatregelen zullen worden getroffen. Eisler verklaarde van mening te zijn, dat de gevaren van West-Duitse zijde door het onderteke nen van de conventie van Bonn zijn vergroot. Prov. dag voor gerepatrieerdenzorg te Middelburg. Te Middelburg zal op Vrijdag 13 Juni a.s. in de Concert- en Gehoorzaal een provinciale dag voor gerepatrieer denzorg worden gehouden. Een drietal deskundige sprekers zal de verschil lende aspecten van de repatriëring be lichten. Eerst wordt het woord gevoerd door de heer J. Moora, voorzitter van het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van gerepatrieerden, die een algemene beschouwing zal geven over het vraagstuk. Vervolgens spreekt de heer H. J. W. A. Meyerink, lid van de Tweede Ka mer, die het standpunt van de over heid inzake de zorg voor de gerepa trieerden zal uiteenzetten. Tenslotte spreekt aalmoezenier H. Th. E. Beel, voorzitter van bet Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum te Maastricht over „Onze plicht tot helpen". Nieuwe administrateur van „Vrederust" benoemd. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van „Vrederust" is af scheid genomen van de administrateur, de heer H. Leusink. Hij werd hartelijk toegesproken door de voorzitter, ds J. de Vries. Tot opvolger van de heer Leusink ia benoemd de heer C. Gillissen, tot he den adj. administrateur van „Vrede rust". Polder Walcheren kan f300.000 lenen. Donderdagmorgen komt de algeme ne vergadering van de Polder Wal cheren in spoedeisende vergadering bijeen ter bespreking van het voorstel een geldlening aan te gaan tot een be drag van f 300.000.De lening wordt verstrekt door de Coöp. Boerenleen banken. Op 26 April j.l. werd het dag. be stuur gemachtigd f 600.000 te lenen ter dekking van de kosten voor voor zieningen aan strandhoofden op het Zuiderstrand van de Noord watering. Er was toen reeds sprake van, dat de Boerenleenbanken enkele tonnen zou den lenen. Mr Heijse maakte echter de op merking, dat hij liever zag, dat de leningen niet zouden worden aange gaan met voorfinanciering. Het dag. bestuur heeft ochter geen kans gezien daaraan te ontkomen. De Stichting „Vrederust" leende de Polder inmid dels ook reeds een ton. Voor de ge leende bedragen kunnen drie strand hoofden worden verstrekt. NIEUWE VAN ONDERDIRECTEUR ,DE SCHELDE". Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer G. N. van Ginkel tot onderdirecteur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De heer van Ginkel, die 44 jaar oud is, is thans chef van de administratieve afdeling der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Daarvoor was hij werkzaam b;j Philips te Eindhoven. Bij „De Schelde" zal hij belast worden met de administratie der financiële zaken. De heer van Ginkel is M.T.S.-er (werk tuigbouwkunde). Ongevallen in Goes. Gistermiddag is het zoontje van de fam. A. Korstanje in de speeltuin aan de Bergweg met een beentje bekneld geraakt in de draaimolen. Het knaapje was op één der stangen gaan staan en viel ertussen. Nadat dokter Griep eer ste hulp had verleend, is het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. Het speeltuinbestuur heeft nu besloten de bewegende delen van de draaimolens af te schermen. Gisterochtend raakte het vierjarig dochtertje van de fam. Oppenneer te water in de kade voor de gasfabriek. De werkman A. Paauwe sprong de kleine na en wist haar, met behulp van enige omstanders, op de wal te brengen. DE BILT ZEGT: Onstandvastig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Veel bewolking met later af en toe lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1