ZEELAND DOOR WATER EN VUUR •fiARBMem "TzeWL ff -bed is ook voor U ideaal! m mac r Kanonnen en bommen bedwingen het communisme slechts voor een tijd* AKKERTJES NIEUW GUINEA, land met goede perspectieven» Felle socialistische woorden in Duitse Bondsdag* Spaak heeft een stoutmoedig plan* Mr Donner waarschuwt tegen Herv* Raad voor Kerk en School* Pagfna 2 Pagina 3 :r-Scaldes" Koningin houdt Grondwetswijziging „in overweging"* MARNIX D'HONTENISSE Vijfde visserijdag te Den Haag» Maandag 26 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD handje uit de hij. „Ook echter som- L. 2159 'ijzerselftal" opbrengst zal bestemd leeltuin. De nia" hoopt enen. Motor- en een bijzon- vaarin af- de secreta- t uit Krui- ar Curagao heer A. W. ensten, zijn ijn enthou- iet een her- hem op de verhandigd. bloemetjes enoemd tot or ontstane lid gekozen werd nog Ichrijver uit :n. Terneuzen rats aan de es- en he ws-Vlaamse Bij de da- (Axel)bfl n II (Cad is v. Gent), nbetwist de itle werd t; de ande ngen zilve- Indivlduele gehouden, rb „Small- ledewerking ilers waren ker, slechts spelers van legouwen M.A.C. rd-oriënte- >r het club- 18 deelne- iorp, waar- volgde met rust werd ject, even- de finish ras. De uit- heid (Mid- C. Arends alen (We- Kattendij- (Souburg) 3. L. Da- J. Moens vens (Mid- (Middel- Goes) 31; 46; 4. P. A. Wolfert 1 (Middel den (Mid— Woestijne V. de Jon- ijd staken, ep te voe- zeer hoog an ook in en. RONDEN. ■n dan ook rse. Bij de ins echter Voorting, or hem de volgende >t. De Belg eters voor zijn band met zijn zo kwaad e begeven, nners aan- L); 2. Van Wagtmans [Haarlem); Vos (Den (België); luijk (Bre- 11. Ryc- ing 1940 .05, terwijl ;feest nog Militant materialisme en levend Christendom. Ons antwoord moet allereerst zijn een versterking van de morele en geestelijke waarden. „Een antwoord van militaire kracht is niet voldoende. Kanonnen en bommen, zowel als militaire macht mogen het communisme voor een tijd bedwingen, zij kunnen het niet veroveren. Slechts een levend geloof, dat aan de mensheid inner lijk kracht geeft en de broederschap van goodwill kunnen het communisme ver overen". Aldus sprak het Amerikaanse congreslid O. K. Armstrong op de openbare bijeenkomst van de International Council for Christian Leadership. „Wij leden van het Amerikaanse Congres", zo ging hij verder, „achten het noodzakelijk, dat er grote bedragen beschikbaar worden gesteld om bolwerken van physieke kracht tegen de verdere agressies van het Sowjet-regiem op te richten. Maar ik zeg u, dat al die toewijzingen vergeefs zijn als wfj alleen op nhysieke kracht vertrouwen. Ik ben overtuigd, dat het conflict met het communisme in de eerste plaats een strijd is voor de geesten en harten van de mensheid". Het antwoord aan het communisme gen te houden. Sprekend over levend pioet allereerst zijn een versterking van Christendom, zei prof. Bavinck, dat God de morele en geestelijke waarden. Dat de mens ziet. Daar moet men beginnen. moet beginnen bij els individu. In de tweede plaats moet dat antwoord zijn een voortdurende groei van een geest van Christelijke hulpvaardigheid van de zijde der vrije volken tot elkaar en tot de volken die niet zo gelukkig zijn als wij. In de derde plaats moet dat antwoord Sin een krachtig en moedig werken voor {en rechtvaardige en blijvende vrede op karde". In het slot van zijn toespraak zei hij, dat wij, volken van goodwill, ons moeten verenigen in een kruistocht voor waar heid en vrijheid. Als deel daarvan zou men moeten zien te bereiken, dat het Handvest van de V.N. wordt herzien, teneinde van die organisatie een instru ment voor de vrede te maken, dat de macht heeft agressie te begrenzen en te voorkomen, bewapening te controleren en door wederzijdse veiligheid vrede onder de naties af te dwingen. PROF. Dr. J. BAVINCK. De Nederlandse spreker, prof. dr. 3. H. Bavinck, merkte op, dat op het ogenblik telkens blijkt, dat de mens van mening is, dat de materie alles beslist. Bij alles stuit men telkens op het materiële. Men spreekv van materialisme als men gaat denken, dat alleen de materie geldt. Het zwaartepunt ligt op het ogenblik op winst, macht, industriële vooruitgang en dergelijke zaken. Dit vormt de grootste bedreiging voor de moderne wereld. Hij herinnerde aan een opmerking tij dens de conferentie te Noordwijk ge maakt. Door één der debaters werd ge legd, dat er wel een ijzeren gordijn be staat tussen de staten, maar dat er geen Ijzeren paraplu kan bestaan om God te- Naar het A.N.P. verneemt heeft H.M. de Koningin het door de Staten-Gene- raal aangenomen ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voor stel tot verandering van de grondwet, ■trekkende tot handhaving van de mi nimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer in overweging ge houden. (De regering heeft oorspronkelijk voorgesteld de toelatingsleeftijd voor Tweede Kamerlid te verlagen tot 23 Jaar thans ls die leeftijd 30 jaaf. In Verband met de grondwetsbepaling dat men om lid der Eerste Kamer te wor den aan dezelfde eisen moet voldoen als gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, was er tevens een wets ontwerp betreffende handhaving van de leeftijd van 30 jaar voor het Eerste Ka merlidmaatschap. De eerste Kamer heeft echter het ontwerp betreffende de toelating voor de Tweede Kamer ver worpen, waardoor dat betreffende de toelatingsleeftijd voor de Eerste Kamer overbodig werd. De regering heeft toen, vóór de stemming begon, niet het voor nemen te kennen gegeven, het ontwerp voor intrekking voor te dragen. De Eerste Kamer keurde het ontwerp goed. H.M. heeft thans gebruik gemaakt Van haar recht als staatshoofd om een ontwerp, dat door de Staten-Generaal is aangenomen, niet goed te keuren. Zij heeft daarvoor de term gekozen, dat zij het in overweging houdt. Red. A.N.P.). Men moet de anderen zien als mensen, als degenen, die God heeft gezien. De Britse spreker, het conservatieve lagerhuislid John Henderson, zei dat het heel natuurlijk zou geweest zijn als men de discussie tot titel zou hebben gegeven: ,De keus waarvoor de wereld zich ge plaatst ziet". Hij noemde drie factoren beslissend voor het bepalen der keus. Vooreerst hebben wij de ondervinding Onze eenvoudige maar levenservaring van God zoals Hij in Jezus Christus is. In de tweede plaats hebben wij de bood schap. De boodschap van de zoekende God Die zal zoeken tot het uiterste. Juist omdat wij ondervinding hebben en omdat wij een Boodschap hebben, hebben wij ook een taak. De taak om de Bood schap uit te dragen, die onze keuze zal bepalen. Onze enige hoop de boodschap van God te vervullen kan worden ge vonden in de eerste factor, die van onze ondervinding. Dr. H. Ehlers, president van de Bonds dag, richtte zich als laatste spreker in de Duitse taal tot de aanwezigen. KREMLIN TRACHT PERZIë TE INTIMIDEREN. In een nota aan Perzië heeft de Sowjet-Unie verklaard, dat aanvaar ding van Amerikaanse hulp waar be paalde „militaire verplichtingen" te genover staan, „onverenigbaar met de goede betrekkingen van buurstaten" zou zijn, zoals overeengekomen in de Russisch-Perzische overeenkomst van 1921. De nota, die Woensdag aan de Perzische ambassadeur te Moskou is overhandigd, verwijst naar een brief wisseling tussen de Perzische premier Mossadeq en de Amerikaanse ambas sadeur Loy Henderson. Uit die brieven blijkt, aldus de nota, dat Perzië zekere verplichtingen van militaire en politieke aard op zich heeft genomen in ruil voor Ameri kaanse militaire en financiële hulp. Perzië had zijn leger „onder toezicht van de Ver. Staten geplaatst" en had „in feite de weg betreden van hulp aan de Amerikaanse regering bij het verwezenlijken van haar agressieve plannen tegen de Sowjet-Unie". Te Washington is verklaard, dat de Russische nota kennelijk ten doel heeft de Perzische regering te intimi deren. Er wordt evenwel niet ver wacht, dat Perzië zijn politiek zal wij zigen. Ingezonden Mededeling (adv.). *w verloren dagen Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monterenfit:zijneemteen7VKKERTJE"!r hef pen direct Oud-resident Klaassen vertelde over Speciaal voor landbouw- kolonisatie. Op de jaarlijkse ledenvergadering van het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, gehonden te Domburg, heeft drs M. Klaassen, oud-resident, thans algemeen secretaris van de Algemene Werkgevers vereniging te Haarlem een boeiende le zing gehouden over Nieuw-Guinea. Hij sprak hierbij ondermeer over de problemen bij de openlegging van dit land, dat 11 tot 13 maal zo groot is als Nederland, doch slechts, naar schatting één millioen inwoners, de Papoea's, heeft, die hoofdzakelijk in het centrale berg land verblijven. Grote nadelen vormen ook het zeer on gezonde klimaat, de trage aard der Pa poea's, hun adat en geloof in boze gees ten, terwijl de structuur van de grond in het algemeen niet vele optimistische verwachtingen doet koesteren. Mechanische arbeid achtte dia Klaas sen, uitzonderingen daargelaten, niet wel mogelijk. Overbrenging van Javanen, momenteel geheel niet mogelijk, kon ook voor de souvereiniteitsoverdraeht aan de R.I. geen oplossing betekenen, aangezien invoering van de Islam waarschijnlijk de ondergang van het jonge christendom ten gevolge zou hebben gehad. Emigratie van Chinezen is ook uitgeslotenzij zouden wellicht spoedig de Papoea's onder de voet lopen. TOCH PERSPECTIEVEN. Dit alles neemt niet weg, dat er op sommige plaatsen, speciaal in de z.g. Vogelkop, goede perspectieven liggen, speciaal voor landbouwkolonisatie. De kwestie ia alleen maarwie wil er be ginnen? Tot heden is nog geen vorm ge vonden voor landbouwkolonisatie volgens moderne, Europese begrippen, in een tropisch klimaat. Vast staat echter wel, dat met kleine kernen moet worden be gonnen en na een zeer strenge selectie door de regering. Het belangrijke van deze kolonisatie is, dat een natuurlijk contact zal ontstaan tussen het Westen en de Papoea'B. Drs Klaassen achtte het volkomen verantwoord hiervoor eik jaar ettelijke millioenen uit te trekken. In het binnenland liggen ongetwijfeld gronden voor hoogwaardige culturen. Het bezwaar is echter, dat wegen voor aan- en afvoer ontbreken. Het hiermede ver band houdende kostenvraagstuk speelt trouwens op elk gebied een voorname rol, ook bij de kapitaalinvestatie door grote concerns. De enorme visrijkdom van de wateren rond Nieuw-Guinea achtte drs Klaassen een zeer belangrijke factor, ook al met het oog op een betere voeding der be volking. De bodemrijkdom van het land is groot: goud, tin, chroom, kobalt, steen kool (echter niet geschikt te maken voor cokes) en olie (momenteel twee olie terreinen met een productie van 300.000 ton per jaar). DE POLITIEKE SITUATIE. Sprekend over de politieke situatie van Nieuw-Guinea verklaarde drs Klaassen, dat ons prestige door onze „politiek-van alsmaar-geven" enorm is gedaald. Nieuw- Guinea is de grote politieke troef van Soekarno, maar wij zouden hem geen slechtere dienst kunnen bewijzen dan door hem het land te geven. Bovendien zou h\j dan toch weer een andere zonde bok zoeken'. En het zou een daad zonder enig gevolg zijn, want dezelfde dag nog zou het land bezet zijn door Australiërs vanwege zijn strategische positie. Tenslotte sprak drs Klaassen ais zijn mening uit, dat de Papoea's er in het al gemeen niets voor voelen met de Indo nesiërs samen te werken en dat de Ne derlanders er een grote goodwill hebben, hetgeen onze internationale positie zeer ten goede komt. Uit oorzaak van be waring van de wereldvrede kan zeer zeker belangstelling worden gewekt voor financiële hulp volgens het bekende „Punt Vier"-program tot steun aan z.g onontwikkelde gebieden. Tijdens de discussie antwoordde drs Klaassen op een desbetreffende vraag, dat de Papoea's en de Ambonezen goed met elkaar kunnen opschieten en dat, ware het politiek gezien mogelijk, zeker verwachtingen kunnen worden gekoes terd van een assimilatie tussen de Pa poea's en de Ambonezen, geboren kolo nisators en de scherpzinnigste bevolkings groep van de Archipel. Vóór de ondertekening der verdragen. Maar de regeringsaanhangers lazen hun krant. De vraag in hoeverre de verdragen met West-Duitsland bindend zullen zijn voor een toekomstig verenigd Duitsland zal, naar in Bonn wordt aan genomen, de belangrijkste zijn, waarvoor de vier ministers bij hun be sprekingen tijdens het weekeinde zullen komen te staan. Men tast nog altijd in het duister over de wijze waarop deze binding zal worden gefor muleerd. De huidige tekst bevat nog altijd de voor vele Duitsers zo be zwaarlijke clausule, doeb van liberale zijde werd verklaard, dat deze kwestie nog open blijft zolang de ministers niet beraadslaagd hebben. De drie Westelijke ministers zijn Vrijdagmiddag en -avond op het vlieg veld Wahn bij Bonn aangekomen. Waren zij enkele uren vroeger geko men, dan hadden zij zich in de Bonds dag ervan kunnen overtuigen, welk een hartstochtelijk verzet in deze be slissende dagen tegen het verdrag op steekt. De oppositie heeft, zoals ver wacht werd, geen kans gekregen om ter elfder ure een debat over de ver dragen te forceren. De regeringspar tijen lieten alle argumenten rustig langs zich heen gaan, lazen de krant terwijl de tegenstanders fulmineerden en lieten tenslotte door een van hun mannen zeggen, dat zij er bij bleven, dat pas na de ondertekening het woord aan het parlement zou zijn. Het laatste woord der socialisten in deze in gespannen sfeer gehouden zitting van het parlement klonk dreigend. De fractie verklaarde: „Nadat de meer derheid van de Bondsdag er zelf van heeft afgezien rechten en plichten van het parlement waar te nemen zal het Duitse volk de afgevaardigden tot het bewustzjjn moeten brengen, dat de door de Kanselier afgesloten verdragen niet de toestemming van het volk hebben." Onder degenen, die dë socialisten bijvielen, waren uiteraard de weinige communisten in de Bondsdag. De socialisten, die steeds getracht hebben bij hun actie tegen de verdra gen zich van de communisten te dls- tancieren, worden thans door de rege ringspartijen op de heftigste wijze er van beschuldigd, dat zij zich „prac- tisch met de door Moskou geleide com munisten" in één front hebben ge schaard. De Duitse partij is zelfs zo ver gegaan in een officiële verklaring te zeggen: „De socialistische partij be strijdt de Europese samenwerking, om dat zij een communistisch verenigd Duitsland met dwang en terreur bo ven een vrije en democratische Bonds republiek verkiest". In een verklaring der Christelijke partij heet het: „Men zou bijna zeggen, dat weer bewezen wordt, dat alle wegen van het socialis me naar Moskou voeren". Ingezonden Mededeling (adv.). Lekker warm en volkomen geruisloze vering 74. Maak open die kast! zei hij weer op een rauwe Duitse commandotoon. Zijn vingers graaiden door haar goed. Hij smeet alles op de grond en keek in dozen en kistjes. Hmgromde hij. Hij stapte het kamertje uit en Gerda schoof achter zijn rug het ringetje weer aan haar middelvinger, waarna ze de chaos begon op te ruimen. Alles in huis werd omver gehaald. Drie uur duurde het en al die tijd kregen de bewoners geen gelegenheid contact met elkaar te krijgen. In de voorkamer, hing een groot portret van de Koningin, versierd met een oranjestrik. De magere kerel bleef er met n spottende lach om zijn dunne lippen voor staan. Echte bolsjewisten zijn jullie, hé? bulderde hij. Ons volk heeft nooit een bondgenootschap met Rusland gehad, zei De Wilde kalm. Wij zijn vijanden van het bols jewisme, altijd geweest. Wij zijn goede Nederlanders en dat willen we blijven, anders niet. Maar jullie hopen er toch op dat Engeland het wint, hé? kraakte de kerel. We hopen op een vrij Nederland, zoals het altijd ge weest is, antwoordde De Wilde. Nicht debattieren, waarschuwde de dikke. De fanaticus spuwde op het portret van de Koningin en keerde zich grijnzend af. Toen de huiszoeking was afgelopen wenkten de twee kerels De Wilde in zijn kantoortje. Ze gingen in de twee beschikbare stoelen zitten en linten De Wilde in zijn eigen kantoor staan. Waar is je zoon? Wanneer is hij naar Engeland gegaan, overviel de dikke hem plotseling. Mijn jongen is op een Woensdag vertrokken zonder te zeggen, dat hij niet meer zou terugkeren. We dachten, dat hij naar een broer van me was, zoals was afgesproken. Maar hij is weggegaan en weggebleven en sindsdien hebben we niets meer van hem gehoord. Zo, heb je niets meer van hem gehoord. Hoe is hij gegaan over Frankrijk of over zee? vroeg de dikke op nieuw. WHde^ Z6S U immers' ^at ik nergens van af wist? zei De De dikke begreep, dat ze niets te horen zouden krijgen. keken eens rond en stonden toen op. De magere stak dreigend een gebalde vuist onder de neus van De Wilde, doch zonder verder een woord te zeggen gingen ze de gang in naar de voordeur. De Wilde voelde geen behoefte hen uitgeleide te doen. Eerst toen hij de motor hoorde aanslaan, verscheen hij voor het raam en staarde de wegstuivende auto na. Hij haalde diep adem. Zijn vrouw kwam naar hem toe met haar hand op haar hart gedrukt. Haar gelaat was bleek. Goddank, man! Ik was zo bang, dat ze je zouden mee nemen, zei ze De meisjes kwamen ook het kantoortje binnen. Ze schrok ken alle vier, toen plots de telefoon rinkelde. Dominé Versendaal, had de auto zien wegrijden en in formeerde. De Wilde kon hem geruststellen. Die was ook al bezorgd, zei De Wilde glimlachend. Maar kort daarop Tatelde de telefoon tot zeven maal toe. Allemaal stemmen, die informeerden. Het was binnen een half uur in het hele dorp bekend geworden, dat er een paar Duitse officieren op „My Home" geweest waren. Gerda stak met een uitdagend gebaar haar middelvinger omhoog. Het oranjeringetje zat weer op zijn plaats. Die zit er weer om Paps! zei ze. Toen, half November de verjaardag van mevrouw De Wilde aanbrak, bezorgde de vrachtrijder uit het naburig stadje een grote bouquet goudkleurige chrysanten met het kaartje van Rudolf Weber. Mams, die zet u toch niet in de kamer? vroeg Gerda. Dina keek haar verwonderd aan en zei: Waarom niet? Nou van een Duitser toch zeker! Je kunt toch geen bloemen van een Duitser accepteren? Stel je voor. Een van de gasten moest vanavond eens per ongeluk op het naam kaartje kijken. Je zou je gewoon verdacht maken! Verbolgen keerde Gerda zich van de vorstelijke bloemen af. Het bloed steeg Dina naar het hoofd. Zeg, stel jij je niet zo aan, doe niet zo overdreven. Het lijkt wel of bij jouw alle manieren op de loop zijn. Ik vind het geval van Rudolf Weber in elk opzicht iets aparts. Je kunt niet zeggen, dat hij een Duitser is als andere Duitsers, waar we niets mee te maken hebben ge had. Ik ben blij met zijn bloemen en zal ze een ereplaats geven. Hij weet in elk geval wat manieren zijn. Rudolf is een christen, die we als een broeder moeten behandelen. Hij kan er ook niets aan doen, dat hij gedwongen wordt soldaat te zijn, zei mevrouw. (Wordt vervolgd) Paul Henri Spaak heeft Vrijdag op het congres van de Europese Bewe ging te Luxemburg verklaard niet ge heel gekant te zijn tegen het voor stel van Eden om de 15 landen van de Raad van Europa te verenigen met die van het Europees leger en die van c 3 kolen- en staalgemeenschap. Spaak verklaardg echter een „stout moediger" plan te bezitten volgens hetwelk tegen het einde van dit jaar de oprichting van een Europese Sta tenbond van 6 landen een voldongen feit zou zijn. In het ontwerp voor een statenbond wordt voorzien dat het gezagsorgaan van het plan-Schuman, na zijn eerste bijeenkomst, een constituerende ver gadering der zes mogendheden zal bijeenroepen. Volgens het ontwerp zou die procedure goedgekeurd en zelfs ingegeven zijn door de Raad van Europa te Straatsburg. Senator Robert Taft heeft verklaard, dat de V.S. een fundamentele wijziging in de buitenlandse politiek nodig hebben, omdat de buitenlandse politiek van Tru man en Acheson er tenslotte volledig in geslaagd is de vrede te verliezen. De vriendschappelijke houding ten opzichte van het communisme heeft de onnodige Koreaanse oorlog tot gevolg gehad. (Ingezonden Mededeling adv WARMTE EN ASPERGES. K.N.M.I. neemt proeven in Bergen op Zoom. Het K.N.M.I. in De Bilt is deze week begonnen met het nemen van proe ven op de aspergebedden welke in 1949 op het proefveld van de RK. Boerenbond te Bergen op Zoom zijn aangelegd en waarop dit jaar voor de tweede maal gestoken wordt. Deze proeven hebben tot doel de weersin vloeden en speciaal de warmte-invloed op de grond en op de aspergekweek te 'bepalen. De asperge toch is een product van de schrale zandgrond en tiert door de warmte het best. Maar niet alleen warmte, ook vocht heeft de plant nodig en eerder is reeds vast gesteld, dat b.v. na een onweer de plant het beste groeit. Met thermometers welke boven de grond en op 5 cm, 15 cm en 27 cm diepte in de grond zijn aangebracht wordt thans vastgesteld hoe de warmte zich in de grond verplaatst, zowel in een door de zon beschenen bed als in een van zonneschijn afgeschermd bed, terwijl daarnaast de groei wordt be paald eveneens in een bed dat recht streeks de zonnewarmte ontvangt en in een bed dat afgeschermd is. De asperge is voor de Bergen op Zoomse tuindersstand een zeer be langrijk product. In 1951 werden 80.000 kilo asperges verhandeld welke ruim een kwart opbracht van alle tuinders producten in dit jaar. Asperges en aardbeien samen vormen de helft van het inkomen van de Bergen op Zoomse tuinders en daar ze voor het grootste deel voor export bestemd zijn lever den deze twee Bergse producten vo rig jaar voor ruim' 1 millioen aan de viezen op. Regering wil een Raad voor de Jeugdvorming. Ingediend is een wetsontwerp tot het instellen van een Raad voor de Jeugdvorming. Naar de mening van de Regering is het voor het verkrijgen van goede adviezen noodzakelijk, dat de Raad in hoofdzaak bestaat uit leden, die nog actief aan de leiding van het jeugd werk deelnemen, dan wel dit kort te voren deden. Daar het jeugdwerk een veelvuldige wisseling van de leiding gevende personen vertoont, is het noodzakelijk een regelmatige vervan ging mogelijk te maken. De staatssecretaris is aanvankelijk van mening, dat de volgende onder delen tot instelling van een afdeling zouden kunnen leiden: het werk dei- vrije jeugdvorming en het massa jeugdwerk, de sociale jeugdzorg en de algemene jeugdbescherming en de so- ciaal-paedagogische opleidingen. „Nederland let op uw visserij-saeck" In Den Haag werd onder motto „Nederland, let op uw visserij-saeck" de vijfde visserjjdag gehouden. De voorzitter, mr J. H. Kiewiet de Jongen sprak in zijn toespraak de hoop uit, dat samenwerking in de Nederlandse visserij een zelfde resul taat zal hebben als in Denemarken, dat na de oorlog zijn afvoer en afzet verdubbelde. Naast de toename van de binnenlandse afzet ligt in Bene- luxverband in de toekomst een vrije consumtenmarkt en voorts door in tegratie een nog grotere economische ruimte in het verschiet. Prof. dr J. Tinbergen gaf een toe lichting op het onder zijn presidium uitgebrachte saneringsrapport voor de visserij. De heer H. W. Tilanus zei in zijn toespraak, dat de opbouw van de vis serij een nationale zaak is. De ont wikkeling zal bezwaarlijk zonder hulp van de overheid kunnen geschieden, „God schenke u en allen", zo besloot de heer Tilanus, „die op de vloot en in de bedrijven samenwerken, de energie en de opgewektheid om via die bedrijven het belang van heel ons volksleven te dienen". Verder sprak de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van de Stichting van de Landbouw en V.V.D.-lid van de Eerste Kamer. Aan het slot van de bijeenkomst sprak minister S. L. Mansholt, die er op wees, dat de voorlichting en het on derwijs in de visserij ten achter staat bij de landbouw en die de hoop uit sprak dat spoedig een nieuwe visserij zijn weg over zee zou kunnen vinden. WELKE VERPLEEGSTERS WILLEN NAAR KOREA? Van de vijf Nederlandse ver pleegsters, die in Tokio of op Korea haar werk doen ten be hoeve van het Ned. detachement V.N. worden er twee gedemobi liseerd. Zuster M. Hoekveen is onlangs met een transport gewonden naar Nederland teruggekeerd. Zuster S. Minnema blijft in Japan en heeft een functie aanvaard bij een Amerikaans hospitaal te Tokio. De zusters Koopman, v. d. Plas en Dekker bevinden zich nog in het Verre Oosten en zijn inmid dels bevorderd tot le luitenant. Gediplomeerde verpleegsters, die de taak van de beide gedemo biliseerde verpleegsters willen overnemen en bereid zijn voor een jaar teworden t uitgezonden naar Japan of Korea, in de rang van 2e luitenant V.H.K., kunnen zich aanmelden, mondeling dan wel schriftelijk, in het gebouio E 4, Nieuwe Frederikakazerne, Den Haag. J) Grafsteen ds P. C. Boodt. Op initiatief van vrienden, die met hem in het kamp gezeten hebben, zal op het graf van ds P. C. Boodt, in le ven predikant bij de Geref. Kerk van Delft, die 24 Juni 1945 tengevolge van doorgestane ontberingen om het le ven gekomen is, op de begraafplaats „Jaffa" te Delft een grafzerk worden aangebracht, die Dinsdag 3 Juni a.s. door de heer H. Morsink van Delden zal worden onthuld en aan de familie overgedragen. In de vergadering van Geref. Schoolverband. (Van onze Utrechtse correspondent). In de vergadering van het Gereformeerd Schoolverband, Vrijdag te Utrecht ge houden, heeft de voorzitter, mr Th. G. Donner te Scheveningen, in zijn ope ningswoord de huidige positie van de christelijke school ter sprake gebracht, zulks naar aanleiding van de bekende synodale verklaring in de Ned. Herv. Kerk. De heer Donner stelde nadrukkelijk vast, dat deze verklaring verschenen als gevolg van de kwestie, aangeduid als „het geval Hardegarijp" een interne aangelegenheid van de Hervormde Kerk is. Als interkerkelijke organisatie, aldus mr Donner, treden wij niet in allerlei vragen die hier rijzen en houden wij geen beschouwingen over de theologische ach tergronden. Evenwel, deze verklaring strekt zich verder uit dan de grenzen der Hervormde Kerk. Daarom wilde de voorzitter van G.S.V. er toch iets van zeggen. De heer Donner keerde zich vooral tegen het feit dat de ouders worden vrij gelaten in hun schoolkeus. De verklaring noudt immers de gelijkstelling in van beide soorten onderwijs ten opzichte van de christelijke opvoeding. Dit is een gelijkstelling die door ons niet kan worden aanvaard, zei de heer Donner. Ook de gedachte, dat het godsdienst onderwijs het aangezicht van de open bare school zal veranderen, verwierp de voorzitter. Dit godsdienstonderwijs maakt de openbare school niet christelijk en wat het onderwijs van de christen-leerkracht betreft: dit kan ieder ogenblik door be voegd gezag worden afgebroken. Daarom past de synodale verklaring slechts één antwoord: de school met de Bijbel dient zonder restrictie te worden gehandhaafd en aan de christenouders moet als heilige plicht worden voorge houden hun kinderen naar deze school te zenden. WAARSCHUWING. Voorts liet de heer Donner een waar schuwing horen ten aanzien van de Her vormde Raad voor Kerk en School. Dat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zich door dit orgaan laat voorlichten, achtte de voorzitter wederom een interne aangelegenheid. Echter heeft deze Raad zich na de oor log ook geschaard onder de christelijke onderwijsorganisaties. Nu vroeg mr Don ner zich af, of de samenwerking van be doelde organisaties met een lichaam, dat zich niet achter de christelijke school stelt, nog wel mogelijk is. G.S.V. EN SCHOOLRAAD. Bij de behandeling der jaarverslagen door mr Th. A. Versteeg te Amsterdam, secretaris en penningmeester van G.S.V., vroeg de heer J. van Woerden te 's-Ura- venhage of geen samensmelting mogelijk is van Gereformeerd Schoolverband en de Schoolraad voor Scholen met de Bij bel. Als ik de openingsrede van dr Van Itterzon ter vergadering van de School raad hoor, aldus deze spreker, dan acht ik dr Van Itterzon minstens even gere formeerd als professor Dijk. Prof. Dijk. „Nog gereformeerderi"! Waarom kan men dan niet in elkaar opgaan? Hierop antwoordde de heer Donner, dat wél van samenwerking maar niet van samensmelting sprake kan zijn, daar de Schoolraad een gans andere organisatie is dan G.S.V. Laatstgenoemd orgaan is echter wel bij de Schoolraad aangesloten. Ter sprake kwam het onderling school bezoek, waarover de heer G. Hogeweg te Achterveld een rapport uitbracht. Hier bij bleek, dat het onderling schoolbezoek in sommige districten wordt gebracht maar in andere streken niet. Op een vraag van de heer D. Zuider- veld te Sneek aangaande het aardrijks kundig onderwijs op de christelijke school, verklaarde prof. dr J. Waterink (die zijn zilveren jubileum als paedago- gisch adviseur van G.S.V. vierde) dat men bezig is met een rapport over deze materie. Getracht wordt een methodiek voor aardrijkskunde te vinden, die inleidt in het christelijk leven. Op school leert men bij Gelderland wél dat de „Hoge Veluwe" bestaat, maar niet dat ook Hoenderlo daar ligt met zijn christelijke stichtingen. Plaatsen als Ermelo, Noordwijk aan Zee e.a., kent men niet in verband met de christelijke philantropische instellin gen aldaar. Op een r.k. examen bleek onlangs hoe enkele leerlingen wisten, dat dr Kuyper als predikant te Beesd had gestaan; zelfs kenden zij de naam van Pietje Baltus. Waar op christelijke scholen worden bij de aardrijkskunde van de Betuwe deze dingen bijgebracht, vroeg prof. Waterink. SAMENWERKING C.N.S. De vergadering aanvaardde een voor stel om volgend jaar de middagsamen komst van G.S.V. gemeenschappelijk met Chr. Nationaal Schoolonderwijs te hou den. Dit is een eerste poging tot grotere samenwerking tussen G.S.V. en C.N.S. In het vervolg van de vergadering hield men zich bezig met de bespreking van de „Toelichting bij enkele punten in het rapport Bijbelse Geschiedenis-Onderwijs", geschreven door I. Snoek en dr G. Wie- lenga. Mr Donner trad aan het eind van de vergadering als voorzitter af. In de va cante bestuursplaats koos men prof. dr L. W. G. Scholten te Utrecht. Jeugdconferentie van de Christe lijke Evangelische Gemeenten in Zeeland. Op Hemelvaartsdag hield de Christe lijke Evangelische Gemeente te Nieuw- vliet een Jeugdconferentie voor alle jon geren in Zeeland onder leiding van ds Q. van de Vrie te Nieuwvliet. Dat er veel belangstelling voor deze jeugdcon ferentie was, mag wel blijken uit het feit, dat er zelfs jongelui uit Yerseke, Wemeldinge, Goes, Middelburg en zeer veel uit West Zeeuwsch-Viaarideren wa ren komen opdagen. Na de Hemel- vaartsdienst, waarin ds W. F. Traas voorging, werd er een wandeling naar zee gemaakt, waarij er op het mooie strand van Nieuwvliet allerlei spelen werden gedaan. In de middagsamen komst sprak ds Q. van de Vrie, over de Hemelvaartsdag voor de jeugd, waarbij hij enkele zeer mooie voorbeelden aan haalde. Hierna werd de gezamenlijke koffiemaaltijd gebruikt en werden vele goede getuigenissen door verschillende jongeren afgelegd. Het hoogtepunt van de avondsamenkomst was het leken spel: ,,'t Leven". Dit lekenspel werd zeer goed vertolkt en werd dan ook met grote aandacht aangehoord. Ten slotte werd er nog een voordrachtwedstrijd gehouden, waarbij er ook goede pres taties geleverd werden. Theologische studenten. Blijkens de Mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 April jJL volledig inge schreven als student in de godgeleerd heid aan de R.U. te Leiden 142 man nelijke en 28 vrouwelijke studenten. Voor de R.U. te Utrecht waren deze cijfers 279 en 18; voor die te Gronin gen 88 en 3. Aan de Gem. Universi teit te Amsterdam studeren 149 man nelijke en 49 vrouwelijke studenten in de theologie en aan de Vrije Uni versiteit 376 mannelijke en 10 vrouwe lijke studenten. Aan deze universiteiten studeren derhalve totaal 1122 studen ten theologie. Nieuwe dijkgraaf te St. Maartensdijk. Door de ingelanden van het waterschap St. Maartensdijk werd de gezworene A. P. Geluk gekozen als dijkgraaf in de plaats van de heer P. J. Noom, die de 70-jarige leeftijdgrens had bereikt. In de plaats van de heer Geluk werd tot gezworene gekozen de heer O. G. Kloet.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3