Vandaag worden de verdragen met West- Duitsland te Bonn ondertekend Toestand op Koje uiterst gespannen Rusland stelt besprekingen over Duitsland voor k SNIPPER NIEUWS1 De Koningin Wilhelminaschool hield haar jaarvergadering Christelijk-Historischen hielden toogdag in Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Historische dag voor de wereld Bondsrepubliek krijgt vrijwel volledige souvereiniteit Ganzen in N.O.P. stierven van vergiftigde tarwe Twee Delftse studenten verdronken k i i Twee vliegers dodelijk verongelukt Hevige strijd verwacht tussen geallieerden en krijgs gevangenen De aanslag op luit-kolonel Harjono Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens-traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2180 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 26 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.29 u., onder 20.46 u. Maan op 6.55 u., onder Hoogwater Dinsdag 27 Mei 1952: Vlissingen: 4.05 u. 1.95 m., 16.25 u. 1.82 m. Terneuzen: 4.32 u. 2.12 m., 16.56 u. 1.99 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.64 m., 18.14 u. 1.49 m. Zierikzee: 5.36 u. 1.38 m., 17.58 u. 1.24 m. EEN HISTORISCHE DAG VOOR DE GEHELE WERELD. Zo mag men ongetwijfeld de dag van heden noemen, waarop in Bonn de ondertekening zal plaatsvinden van de contractuele overeenkomsten met West-Duitsland door de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, alsmede door de Westduitse Bondskanselier Adenauer. Het werk aan de verdragen heeft negen maanden geduurd en de laatste dagen is nog onder hoogspanning geconfereerd. Er is gisteren algehele overeenstem ming bereikt, nadat de laatste bezwaren, die van Franse zijde kwamen, waren weggenomen. De jongste Russische nota heeft geen invloed meer gehad op de uiteindelijke beslissing. de organen van de drie Hoge Com missies worden opgeheven en de be zettingstroepen krijgen de status van beveiligingsstrijdkrachten. Wederzijds zullen ambassadeurs worden benoemd. Enige rechten der Grote Drie worden nauwkeurig omlijnd. Zij hebben be trekking op de legering van strijd krachten in West-Duitsland, op Ber lijn en op Duitsland als geheel, met inbegrip van de hereniging der bei de delen en het sluiten van een vre desverdrag. De overeenkomsten bestaan uit het z.g. algemene verdrag, vier neven verdragen (het troepen-, financiële-, arbitrage- en overgangsverdrag) en het statuut voor Berlijn. De West-Duitse regering heeft van morgen vroeg te Bonn een speciale, door Adenauer ondertekende verkla ring afgelegd, waarin zij het stadsbe stuur van West-Berlijn plechtig belooft hem alle mogelijke hulp ts zullen ver lenen. De Franse minister Schuman moest Zaterdag, na uren telefonisch overleg met Parijs, zijn collega's vertellen, dat de Franse regering vier voor waarden stelde. Allereerst moesten Engeland en Amerika een krachtiger garantie geven om te voorkomen, dat leden (speciaal West-Duitsland) uit de Europese Verdedigingsgemeen schap treden. Voorts dienden Franse en Belgische troepen in Duitsland de zelfde status te krijgen als de andere geallieerde troepen, zolang zij niet zijn opgegaan in het Europese leger. Een derde voorwaarde was, dat de verdra gen doelmatiger garanties dienden te bevatten, dat de Westduitse industrie niet in een gunstiger positie zal ko men dan de industrie van de andere Navolanden en tenslotte stelde Frank rijk de eis, dat de Ver. Staten zich onthouden van inmenging in Franse aangelegenheden in Noord-Afrika. Minister Schuman heeft blijkbaar voldoende toezeggingen ontvangen, want gisteravond werd te Parijs ver klaard, dat Frankrijk met de inhoud der ontwerpverdragen accoord gaat. DE NAAM. De ministers hebben besloten het stelsel van verdragen „Conventie over de betrekkingen tussen de drie mogendheden en de Bondsrepubliek" te noemen. Zij moet door de parle menten van Engeland, Frankrijk, de V.S. en West-Duitsland worden be krachtigd en zal niet eerder volledig in werking treden dan voordat het verdrag inzake het Europese leger door de parlementen van West-Duits land, Frankrijk, Italië, België, Neder land en Luxemburg is bekrachtigd. De contractuele overeenkomsten geven West-Duitsland vrijwel volledi ge souvereiniteit t.a.v. zijn binnen- en buitenlandse politiek. Het bezettings statuut komt hierdoor te vervallen, De minister van Verkeer en Water staat heeft, ten vervolge op de beant woording van vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer van der Goes van Naters over de sterfte van een groot aantal wilde ganzen in de Noord-Oost-Polder, medegedeeld, dat nader is gebleken, dat door één der in specteurs van de Polder, in afwijking van de door de directie van de Wie- ringermeer uitdrukkelijk gegeven or ders en buitén haar voorkennis, inder daad opdracht is gegeven om op een vak van de omringdijk, waar een bui tengewoon groot aantal muizen werd aangetroffen, de muizentarwe breed- werpig te strooien, omdat hij van oor deel was, dat alleen op deze wijze de muizenplaag op dat dijkvak afdoende zou kunnen worden bestreden. Nadat deze opd: acht was gegeven, bleek het de inspecteur, dat op dat dijkvak schapen werden geweid, zodat op dat ogenblik door de met het aan brengen van de muizentarwe belaste arbeiders geen gevolg kon worden ge- gegeven aan de verstrekte opdracht, daar men begreep, dat anders de scha pen het slachtoffer zouden kunnen worden. Daar de order echter niet was ingetrokken, heeft men later, toen de schapen waren verweid, op het be trokken dijkvak toch de muizentarwe breedwerpig gestrooid. Vermoedelijk misleid door de duis ternis en door onbekendheid van de weg is in de nacht van Zaterdag op bondag een Morris in het Rijn- en ekanaal te Leiden gereden. Enkele omwonenden begaven zich te water en wisten na enige tijd de beide inzitten den op het droge te brengen. Het wa ren de 26-jarige Delftse student J. H. Bekker en de 25-jarige P. J. W. de e,venTe6ns s'udent er beiden wo nende te Leiden. Ogenblikkelijk werd znnr tm|Vge "demhaling toegepast en zuurstof toegediend. Nadat dit geruime was geschied, werden beiden ter verdere behandeling naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. Helaas s net niet meer mogen gelukken de levensgeesten van beiden op te wek- RUPSENPLAAG IN MINNESOTA. „„P j, Afrikaanse staat Minnesota bezocht door een rupsenplaag, bcJft ï?ener n°g nimmer gekend neett. Een levend tapijt van millioenen uarige, geei en zwart gestreepte rup sen beweegt zich voort over het land, eJ lli wegen en spoorbanen glibberig dor, u6rf buizen. De bomen wor- nn-r k.aal gevreten. Men heeft gesproeid, voor een waarde van 2?nder1dduEend gulden, doch dit heeft niet geholpen. JACHT OP DE HARING IS BEGONNEN. Met de reepschietertjes en de afhou- wertjes de jongste leden van de be manning, die elke teelt opnieuw uit de Katwijkse jongelingschap worden aangevuld zwaaiend in het want, is Zaterdagmiddag de uit een kleine 40 loggers bestaande Katwijkse vloot naar de haringgronden ter hoogte van de 57ste breedtegraad vertrokken. De belangstelling op de kop van de haven was bijzonder groot. Dat was niet minder het geval bij het uitvaren der Scheveningse haring vissers aan de haven, waar duizenden mensen waren samengestroomd. Van hieruit vertrokken ongeveer 60 log gers. De verwachting is, dat Woensdag a.s. de eerste Hollandse Nieuwe zal worden aangevoerd. Dinsdagmorgen zal het tweede gedeelte der Scheve ningse haringvloot, ca. 40 loggers, zee kiezen. AMERIKAANSE OPDRACHT VOOR POLYNORM. Naar het A.N.P. verneemt heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie met de N.V. Polynorm te Amersfoort een contract gesloten voor de levering van een uitgebreid magazijncomplex. Het betreft hier een opdracht ter waarde van rond 1.3 millioen dollar. Ir A. Horowitz, één der directeuren van Polynorm, is uit het buitenland ;net iet getekende contract teruggekeerd. NIEUWE NOTA AAN HET WESTEN. Verdere notawisseling wordt onvruchtbaar geacht. Rusland heeft een nieuwe nota aan het Westen gezonden, waarin bespre kingen over een Duits vredesverdrag worden voorgesteld, „daar een ver dere uitwisseling niet dezelfde resultaten kan geven als een mondelinge bespreking". De nota waarschuwt de Westelijke mogendheden „de gerechtvaardigde ontevredenheid van de Duitse natie" niet te wekken. Het Westen wordt be schuldigd van pogingen om de vor ming van een Duits leger onder nazi- generaals te legaliseren, waardoor de weg zou worden bereid voor de op leving van een agressief Westduits mi litairisme. West-Duitsland zou afhan kelijker van het Westen worden en deel gaan uitmaken van het Noord- Atlantische blok, waardoor het zou worden betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Een regering voor geheel Duitsland zou niet gebon den zijn door verdragen, die door de len van Duitsland waren gesloten. Tegelijk met het laten slepen van de notawisseling onderhandelen de Westelijken met de West-Duitse rege ring over algemene verdragen, die in feite het volk misleiden en een in PRINS BERNHARD WAS OP VLIEGFESTIJN TE LEEUWARDEN. Het bezoek van Prins Bernhard was Zaterdag één van de hoogtepunten van de laatste dag van het luchtvaartfestijn op de Leeuwarder vliegbasis. Om 14.10 uur cirkelde de door reserve majoor Gerben Sonderman bestuurde fokker S 14 met aan boord de Prins boven het vliegveld om er te landen. De Prins bleek zeer geïnteresseerd te zijn in de Engelse en Amerikaanse stuntvliegers, met wie hij zich na hun demonstratie onderhield. i i Maarschalk Tito, staatshoofd van Joego-Slavië, is Zondag zestig jaar ge worden. Tito heeft veertig jaar revo- lutionnaire arbeid achter zich. Zijn ge boortedag is in Joego-Slavië alom ge vierd. De drooglegging van de hon derdduizend hectaren in de Po-vlakte, die in November werd overstroomd, is thans voltooid. Hoewel er nog dikke lagen modder moeten worden verwij derd, worden sommige stukken al weer bebouwd. De Zuid-Koreaanse regering heeft voor Zuid-Oost-Korea en de stad Poesan het standrecht afge kondigd om 'n actie tegen hernieuwde guerilla-activiteit te vergemakkelij ken. Koning Gustaaf Adolf en Ko ningin Louise van Zweden zijn Zater dag aan boord van het vlaggeschip „Goeta Lejon" voor een tweedaags of ficieel bezoek te Helsinki aangekomen. Zaterdagmiddag is het vliegveld Texel namens de minister van Verkeer en Waterstaat heropend door de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer. Op initiatief van de Ned. Bond van Werk nemers in Boekhandel en Uitgeverij, W. B. U. en een aantal werkgevers, is een bedrijfspensioenfonds gesticht voor de werknemers in de boekhandel en de uitgeverij, alsmede in de lees bibliotheken. Vrijdag is de 66-jarige metselaar G. H. uit de Elboogstraat te Den Haag van tien meter hoogte op straat gevallen van het dak van een perceel in de Groothertoginnelaan. Zwaar gewond is de man naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Zaterdagavond heeft een felle brand de gehele bovenverdieping van het vernieuwde hotel-restaurant „Jan van de Veluwe", aan de Rijks straatweg Apeldoorn-Amersfoort, ver woest. breuk op de overeenkomst van Pots dam zijn, aldus de nota. Het is onmogelijk te roepen om Duitse eenheid en een vredesverdrag en aan de andere kant alles in het werk te stellen om het sluiten van een vredesverdrag en wederopbouw van een verenigde Duitse staat te hinderen. HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE. De eerste omvangrijke heidebrand van dit jaar op de noordelijke Veluwe heeft Zaterdag 7 ha heide en vliegden nen in de as gelegd. Dat gebeurde in het z.g. Hulshorsterzand bij Nunspeet. Meer dan twee uur waren de brand weren uit Elspeet en Nunspeet, twee bosbrandweergroepen en militaire brandpiketten uit Ermelo en Harder wijk bezig, eer het vuur, dat door de sterke wind werd verspreid, tot staan werd gebracht. Het vastlopen van twee remblokken van een trein tussen Amersfoort en Apeldoorn is Zaterdagmiddag oorzaak geworden van twee heidebranden langs de spoorlijn nabij Kootwijk in de houten assel. De wagenvoerder had niets van het gebeurde gemerkt, doch een gepasseerde blokpost waarschuwde het blokhuis aan de Jachtlaan te Apeldoorn, waar de trein tot stilstand werd gebracht. De beide heidebranden namen ten gevolge van de enorme droogte grote omvang aan enige hectaren doch konden na circa een uur worden be dwongen. Botsing tussen twee Thunderjets boven Zeeland (N.-B.). Tijdens een oefening zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag twee Thun derjets van de vliegbasis Volkel door onbekende oorzaak in de lucht met elkaar in botsing gekomen boven het Noordbrabantse dorpje Zeeland bij Mill. De inzittenden twee ervaren vliegers kwamen om het leven. Het zijn de 32-jarige kapitein-vliege M. A. Muller uit Uden (N.-B.), commandant van één der op Volkel gestationneerde squadrons en de 29-jarige eerste luite nant vlieger jhr L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nijmegen. Ook hij stond bekend als een ervaren Thun der jetvlieger. Hij zou binnenkort naar Korea vertrekken. Tengevolge van het neerstorten der Thunderjets ontstond een kleine bos brand, die spoedig was bedwongen. ii HET B.L.O. OP DE BEVELANDEN. „De Koningin Wilhelminaschool" voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Goes hield Zaterdagmiddag j.l. haar jaarvergadering-oudermiddag in het Schuttershof te Goes, onder voorzitterschap van ds C. Metselaar, die na de opening met gebed en Schriftlezing vele belangstellenden en ouders van leerlingen welkom kon heten. De secretaris, de heer L. C. Velt- huizen, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leerlingen is nog steeds stij gende en bedraagt thans 82. Het gebouw in de Voorstad onder ging in de loop van het verenigings jaar nog weer een interne wijziging, zodat nu ook een speellokaal-gymna stiekzaal aanwezig is, terwijl de leer lingen van de oudste jongensgroep nog druk bezig zijn de schoolzolder tot handenarbeidlokaal in te richten. Het aantal groepen werd uitgebreid van 4 tot 5. Britse, Canadese, Nederlandse en Griekse militairen wachten thans op het eiland Koje op instructies om samen met de 6000 Amerikanen de 80.000 Noord-Koreaanse krijgsgevangenen op het eiland in kleinere groepen te verdelen. Er wordt veel verzet van de gevangenen verwacht. bracht door middel van pijl en boog, Een geallieerde officier heeft z.g. Molotof-cocktails gevonden in een af deling van het gevangenkamp, waar de „politieke commissie" van de ge vangenen zetelt. De officier verklaar de: „Zij hebben ongetwijfeld duizen den Molotof-cocktails. Een smederij in afdeling 76 vervaardigt dag en nacht wapens. Zij zijn van plan te vechten en verkeren daarvoor in een goede con ditie. Aangenomen wordt, dat de ge vangenen over een grote hoeveelheid speren en zwaarden beschikken. TUNNELS ONTDEKT. De Amerikanen hebben tunnels ont dekt en onklaar gemaakt, die van de éne afdeling naar de andere liepen. Zij hebben ook voorbereidingen getroffen om een uitgebreid systeem van ver bindingen tussen de gevangenen op te ruimen. Berichten werden overge- Vermoedelijke daders gearresteerd. Zaterdagmorgen tussen vijf en zes uur zijn op last van de Officier van Justitie te 's-Gravenhage, mr Maris, op verschillende plaatsen in ons land aanhoudingen en huiszoekingen ver richt. Eén arrestatie geschiedde in Drenthe, in samenwerking met de Rijkspolitie in die provincie. Verborgen op een hooi zolder van een boerderij is daar aan getroffen de 29-jarige M. P., zonder beroep, afkomstig uit Den Haag. Te 's-Gravenhage is aangehouden de 24-jarige F. A.C., zonder beroep, even eens uit Den Haag. Hij werd ten huize van zijn verloofde aangetroffen. Naar van de zijde der politie werd medegedeeld blijken zij de daders van de moordaanslag op luitenant-kolonel Harjono, de militaire attaché van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag, te zijn. Eén hunner heeft een volledige bekentenis afgelegd. Verdacht van medeplichtigheid is aangehouden de 64-jarige C. A. van D., stucadoor te 's-Gravenhage, voor- zitter van de Landelijke Organisatie Oud-Illegale Strijders. Deze laatste heeft de daders van wapens voorzien en hen na hun daad geherbergd. Na verhoor zijn de aangehoudenen voor de Officier van Justitie geleid. De verdachten zijn in verzekering gesteld. Het onderzoek onder leiding van mr Maris en commissaris Hanken duurt voort. door seinen met armen op militaire wijze en ook met seinlampen. Zes bur gers, die met seinlampen werkten, zijn aangehouden. Twee tunnels, die werden blootge legd, liepen onder een weg door en een derde leidde tot buiten het prik keldraad. Tanks met vlammenwerpers zijn opgesteld en militairen staan bij stel lingen achter een dubbele haag van prikkeldraad. Er wordt traangas in gereedheid gehouden eni op het eiland zijn wegversperringen opge worpen. Er staan mobiele machine geweren opgesteld; BALINESE KUNST IN MIDDELBURG. De Stichting voor de Culturele Sa menwerking exposeert in de kunstzaal van Benthem en Jutting N.V. te Mid delburg Balinese schilderkunst en houtsnijkunst. De kleine tentoonstelling geeft een indruk van de Balinese schilderkunst van de laatste 50 jaren zoals deze in de onder invloed van andere bescha vingen (o.a. de Westerse) gegroeid is uit de eeuwenoude traditionele, uit sluitend religieus bepaalde, kunst. Een sterkere Westerse invloed bespeuren we in de werken „Feest van de var kens", dan in de andere schilderstuk ken, waarin elke perspectief ontbreekt. Wonderlijk zijn de schilderijen, die allen in de Oosterse sfeer van felheid en kleurrijkheid ademen en gewrocht zijn in een diep religieus besef; een re ligieus besef, dat .net zich meebrengt een wilde angst voor de demonen of een extatische vreugde. Zo vallen deze schilderijen in twee groepen uiteen, die een tegenstelling tot elkander vor men: we noemen als voorbeeld de de monen-afbeeldingen, die de „Roof van Sita" weergeven en de voorstellingen van de religieuze feesten. Sprookjesachtig en rijk aan détail zijn de arcadische taferelen van het akkerleven of de uitbeeldingen van dierenfabels en godenverhalen, die met het dagelijkse leven zijn verweven. We kunnen niet nalaten een vergelijking te trekken tussen deze schilderijen en werken uit de vroege Middeleeuwen. De gelaatstrekken van de hout- plastiekjes zijn zeer expressief en bgelden nu eens leed of dan weer aan bidding of trots uit. Zaterdagmiddag heeft de Middel burgse wethouder van Onderwijs en Financiën, de heer J. W. Kögeler, na Voor de groep der zeer moeilijk lerenden werd een aparte vleugel van het gebouw met eigen ingang in ge bruik genomen. Deze oplossing maakt dat de twee afdelingen, waaruit de school bestaat, volledig zijn ge scheiden. Dankbaar releveerde de secretaris de samenwerking met de financiële commissie, die steeds con amore ach ter het beleid van het bestuur heeft gestaan. De voorzitter sprak de wens uit, dat dit ook in de toekomst zo zal zijn, nu burgemeester van Suylekom in de plaats van burgemeester Bax deze commissie voorzit. Daarna bracht de penningmeester, de heer J. Hommes, zijn financiëel verslag uit. De exploitatierekening vertoonde aan ontvangsten een bedrag van f 27933.13, aan uitgaven f 31327.93, zodat een tekort van ruim f 3394.80 overblijft, dat voor het Rijk en de financiële commissie uit de gemeen ten zal worden gedekt. De boekhouding der vereniging sloot met een batig saldo van f 2740.46. De aftredende bestuursleden: ds C. Metselaar, de heren A. C. van Houdt en C. G. Phernambucq, werden bij acclamatie herkozen. De leerlingen zorgden voor een prettige afwisseling door een zang stukje: „De Veldwachter", volksdans jes en enkele vrolijke marsliedjes. Deze opluistering viel bij de aanwe zigen zeer in de smaak. Na de pauze causeerde de heer L. v. d. Wel, onderwijzer aan de school, nog over „Indrukken en ontboezemin gen over ons schoolwezen". Na en kele korte mededelingen van het hoofd der school, de heer G. Vleugel, sloot de voorzitter met dankgebed de vergadering. Hierna begaven velen zich naar het schoolgebouw voor het bezichtigen vaa het werk der leerlingen en het con tact met het personeel. Ook nu weer konden zij vaststel len, dat deze groep leerlingen, die op de school voor gewoon lager onder wijs niet mee kan, hier met voldoe ning op mooie resultaten kan zien en zodoende levensvreugde ontvangt en levensmoed. Vakverenigingsleider in Zuid-Afrika gearresteerd. Solly Sachs, de Zuid-Afrikaanse vak verenigingsleider, die van de regering bevel heeft gekregen binnen ee5 maand af te treden, is Zaterdag, toeil hij op de trappen van het stadhuis van Johannesburg een bijeenkomst toesprak, gearresteerd. Later werd h>J onder borgstelling vrijgelaten. In het regeringsbevel, dat was uit gevaardigd krachtens de wet op da onderdrukking van het communisme, werd tevens verklaard, dat Sachs in de provincie, waar hij thans woont, moet blijven en slechts vergaderingen van godsdienstige aard, recepties e.d. mag bijwonen. De politie voerde charges met gum mistokken uit tegen de duizenden de monstranten, onder wie ook vrouwên, Bij de gevechten, waarbij stoelen, flessen, stokken en andere wapens werden gebruikt, werden de glazen deuren van het stadhuis ingeslagen. Er werden 15 politiemannen en 41 de monstranten gewond. een inleidend woord van welkom van de heer B. P. Carrière, deze kleine ex positie geopend. De tentoonstelling, die we velen, ook leerlingen van de Middelbare School durven aanraden, blijft geopend tot 1 Juni. Het bezoek van de tentoonstelling was Zaterdag meer dan bevredigend. DE VERKIEZINGEN ZIJN IN ZICHT. Eén spreekster en drie sprekers voerden het woord. De besturen der C.H.-Statenkringen Vlissingen en Middelburg hadden Zaterdag in het Schuttershof te Middelburg met het oog op de komende verkiezingen een toogdag belegd, die onder leiding stond van mr W. F. E. Baron van der Feltz. Des middags spraken jkvr. mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen en luit.-generaal M. R. H. Calmeijer. In de avondbijeenkomst werden redevoeringen gehouden door de heren Tj. Krol en F. H. v. d. Wetering. Het Ned. Herv. Kerkkoor van 'tZand, onder leiding van de heer J. Kwist, verleende zijn medewerking en mevr. Betsy Bonthuis-Dhont bracht vioolspel ten gehore met begeleiding van de heer Kwist. Voor een verloting waren vele aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. In een kort openingswoord sprak Baron v. d. Feltz de hoop uit, dat 1952 voor de regeringspartijen het jaar van de afrekening zal worden en dat de huidige regeringsconstellatie zal wor den weggevaagd uit ons politieke leven. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, die sprak over het onderwerp „De vrouw en de aanstaande verkiezingen", zei, dat politiek geen liefhebberij is en po litieke belangstelling plicht van man nen èn vrouwen. Het buitenlandse be leid achtte zij in deze tijd uitermate belangrijk. Wij kunnen naar haar me ning het nationale niet meer beschou wen zonder acht te slaan op de inter nationale beslissingen, die in de we reldhoofdsteden worden genomen. De spreekster wees „de derde weg"- gedachte af. Zij is vaag en negatief, n.l. angst voor de herbewapening. Er is slechts de keuze tussen de vrijheid en de onvrijheid. Niemand mag zich door gevoelsargumenten laten leiden. Jkvr. Wttewaal noemde de Midden standspartij een soort van verleiding voor de middenstanders. Bij de C.H.U. zijn ook de belangen van deze groep veilig, want de C.H.U. ziet de sociale gerechtigheid op alle gebied als eis van het Evangelie. Tenslotte ging zij nader in op de door een weekblad gepropageerde ac tie om straks op nummer zeven van één der candidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen te stem men, teneinde daardoor zijn ongerust heid over de herbewapening tot uit drukking te brengen. Zij achtte deze demonstratie een volledige slag in de lucht. DE VERDEDIGING. De heer Calmeijer sprak over „Ne derland en de verdediging van het Westen". Hij schetste de ontwikkeling der internationale verbanden tot be scherming van onze vrijheden tegen over het gevaar van het communisme en de taak, die Nederland, thans prin cipieel de neutraliteitspolitiek verwer pend, hierin heeft. Vooral stond luit.- generaal Calmeijer stil bij de Atlanti sche gemeenschap, waara.i n ons land deelneemt, en de Europese Defensie Gemeenschap, waarbij hij er de na druk op legde, dat generaal Winkel man, menselijk gesproken, de laatste zelfstandige Neoerlandse opperbevel hebber is geweest. Na een overzicht te hebben gegeven van de structuur en de betekenis der verschillende internationale organen stelde de heer Calmeijer de vraag, wat dit alles met het christelijk-historisch beginsel te maken heeft. Hij wees er op, dat er thans éen geestelijke strijd aan de gang is, die slechts met geeste lijke middelen kan worden gewonnen, n.l. door een sterker geloof dan dat van de tegenstander. De militaire bewapening is echter geboden om deze geestelijke strijd mogelijk te maken. Wij zullen de christelijke grondslagen van het Wes ten sterker moeten maken. Ook na tionaal zullen wij de jeugd een posi tief ideaal moeten geven. En daartoe leent zich bij uitstek het christelijk- historisch beginsel. BEGINSEL EN BELANG. Des avonds was de eerste spreker de heer Tj. Krol, over het onderwerp „Beginsel- en belangenpolitiek". Hij verklaarde, dat wij niet willen weten, dat wij in een bezeten wereld leven. Tegen de Ned. Volksbeweging had de C.H.U. destijds ernstige bezwaren, om dat zij christendom en humanisme ge lijke waarde toekende. Het Kabinet- Schermerhorn achtte de heer Krol een ramp voor ons volk. Momenteel is on ze staatsschuld nog 25 milliard en wij doen nog, alsof de guldens boven de bomen uitgroeien. De C.H.U. staat loyaal tegenover elk Kabinet, aldus de heer Krol, mits het maar de christelijke grondslagen van ons volksbestaan wenst te eerbiedigen. Hij achtte het volstrekt niet erg, dat er over de toetreding van de twee C.H.-ministers tot het huidige Kabinet verschil van mening bestond. Het staat vast, dat zij op hun departemen ten goed werk hebben gedaan. De heer Krol ontkende, dat de C.H.U. conservatief is. Hij gaf een uitvoerige critiek op zeer vele regeringsdaden (credietbeperking, belastingpolitiek. noodwet-Drees enz.). De C.H.U. is wél conservatief in deze zin, dat zij Gods Woord blijft erkennen als bron voor de staatkunde. „HET VADERLAND GETROUWE" De heer F. H. v. d. Wetering hield de slotrede over „Het vaderland ge trouwe". Bij de a.s. verkiezingen gaat het, aldus de heer v. d. Wetering, om trouw aan Gods ordinantiën, aan de be ginselen, aan de Koningin en aan het vaderland. De C.H.U. wenst te leven uit Gods plan, naar Zijn bestemming voor ons volk. Verkiezing is een zaak van overweging en geloof. De heer v. d. Wetering betreurde het, dat de S.G.P. zich heeft geïsoleerd en dat door het Geref. Politiek Verbond de splitsingsgeest in de A.R.-gelederen levend is geworden. „Schoon zal de dag zijn, als A.R. en C.H. elkaar hervinden om moge lijkheden te zoeken tot samenwerking op velerlei gebied. Dit vraagt het ern stige tijdsgewricht van ons allen", zo verklaarde hij. Het plan van de P.v.d.A. achtte de heer v. d. Wetering een utopie, een fata morgana, dat door zijn eigen in consequenties en door 's werelds loop tot mislukking is gedoemd. „Wij men sen hebben niet de oplossing kant en klaar in handen. God heeft ons schop en spade in de handen gedrukt om ta bouwen, te graven en te breken. Dat is het perspectief der vrijheid als Gods opdracht. En dat is ook christelijke gehoorzaamheid". DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Aanhoudend koud. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wmd. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1