ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Deskundigen stellen oprichting van een ,*Visserijbank" voor* Herv* ouderlingen bezinnen zich op nieuwe verenigingsvorm* Rotterdam gaat burgemeester Oud huldigen* Flitsen van de Olympische dag* Naar een stro-afeetorganisatie voor het Zuid-Westen? Naar sanering van de zeevisserij Financiële steun voor vissers zowel als voor viswinkels noodzakelijk. Grotere vakkennis vereist e„„ Spoorwegconflict in de V. S. ten einde. HIER MARNIX D'HONTENISSE Zaterdag 24 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gertjan. terwijl de voedingswaarde van vis (ei wit) zeer groot is. Aanbevolen wordt om maatregelen te nemen de handel in vis, de verkoopplaatsen, doch ook de pro ducten zelve te verbeteren, waardoor grotere vraag enerzijds en meer deskun dige hulp anderzijds kan ontstaan. Verbetering van het afzetapparaat is een belangrijke voorwaarde voor het wel slagen van het saneringsplan voor de Een commissie van deskundigen onder presidium van prof. dr. J. Tinbergen heeft aan de minister van Landbouw een rapport uitgebracht over mogelijkheden tot sanering van de zeevisserij. In dit rapport wordt sanering van de vloot in ten hoogste tien jaar tijds voorgesteld. Aanbevolen wordt een aantal onrendabele schepen te slopen en nieuwe schepen te bouwen op basis van een aanvoercapaciteit van loggers, kotters en trawlers, die met de vraag naar de haring, vis en vismeel in overeenstemming is. Voor de financiering wordt het oprichten van een visserij- bank voorgesteld. Aan nieuw te bouwen schepen zal de eis moeten worden gesteld, dat zij het ganse jaar in bedrijf zullen kunnen zijn, dat de visserij er normaliter rendabel mee moet kunnen worden uitgeoefend, afgezien van de onrendabele top door hoge materiaalprijzen en dat de accomodatie aan redelijke eisen zal moeten voldoen. De commissie-Tinbergen komt tot de !7etr de a'z®4 van vis in het binnen- conclusie, dat financiële hulp van over- visverbruik in ons land is zeer heidswege voor sanering van de vissers- - verhouding tot andere landen, viool ten zeerste gewenst is. Deze zal in hoofdzaak dienen te geschieden door middel van een, ten dele renteloos cre- diet, waarbij rente en aflossing afhan kelijk worden gesteld van de bedrijfs- uitkomsten (facrliteitencrediet)De vis serij zou tenminste 50 procent van de bouwsommen uit eigen middelen (incl. slooppremie) en hypotheken moeten four neren. EEN „BODEM" IN DE MARKT. Teneinde een hogere opbrengst van visserijproducten te bereiken beveelt de commissie aan een bodem in de markt te leggen. De commissie wenst prijsrege- lende maatregelen door het bedrijfsleven zelve te zien genomen, met behulp van en in overleg met de distributieschakels. Nevensdien zou vissen en aanvoeren in „pool-verband" in belangengemeen schap dus ook tot een regelmatiger gang van zaken kunnen bijdragen. Het rapport laat voorts zijn licht schijnen over een coöperatief bedrijfsverband, dat in Nederland nog weinig ontwikkeld is. Ruimere toepassing van de coöperatieve gedachte verdient haars inziens ernstige overweging. De commissie dringt aan op verbetering van vakonderwijs (speciaal viskunde) voor de vissers en voor vis handelaren. Voorlichting van vakgenoten en voorlichting en propaganda met be trekking tot de consument dienen te worden voortgezet en uitgebreid. De commissie beziet de „verre visserij als van essentieel belang voor de addi tionele aanvoer van volksvis en voorts ter vervanging van de grote hoeveelhe den vismeel, die jaarlijks voor de vee stapel worden geïmporteerd. Men meent, dat van stonde af aan tenminste drie trawlers hiervoor moeten worden ge bouwd. Het drie jaar oude spoorwegconflict in de Verenigde Staten is geëindigd doordat de drie grote vakverenigin gen, hoewel „met enige teleurstelling'' het voorstel van de regering hebben panvaard. Dit houdt in, dat meer dan 150.000 arbeiders loonsverhoging krij gen tot maximaal 37 cent per uur, m8t terugwerkende kracht tot October van het vorig jaar. Het beheer der spoorwegen zal nu wel spoedig weer in particuliere handen komen. De nieuwe loonovereenkomst geldt tot October 1953. De spoorwegen werden in Augus tus 1950 onder beheer van het leger geplaatst teneinde een staking in het gehele land te voorkomen. De thans gesloten overeenkomst is in grote trekken gelijk aan het ac- coord, dat in December 1950 weliswaar door de leiders der drie vakvereni gingen was aanvaard, doch dat ver worpen werd door de arbeiders zelf. De vierde grote vakvereniging heeft deze regeling reeds een jaar ge leden aanvaard. RUSSEN LEGGEN VERSTERKINGEN AAN. Verklaring van Ridgway. Generaal Ridgway, de aftredende Amerikaanse opperbevelhebber in bet Verre Oosten, heeft in Washington verklaard, dat In de laatste 12 maanden in het Verre Oosten de Sowjet-militaire macht „toenemend en aanzienlijk" is versterkt. Hij verklaarde dit tegenover ver slaggevers na een geheime bespreking van 2% uur met leden van de senaats commissie voor de strijdkrachten. Bij deze bespreking heeft hij, naar ge meld wordt, o.m. gesproken over een opbouw op grote schaal van de com munistische kracht in Korea geduren de de 10 maanden,, die de bestands onderhandelingen nu duren. Volgens Ridgway was het ook veelbetekenend, dat meer en meer de Sowjet-lucht- macht achter de Chineze grenzen wordt uitgerust met straalvliegtuigen. Reeds geruime tijd zijn de Russen in dit gebied bezig met aanleg van nieuwe vliegtuigen en verbeteringen van oude, aldus Ridgway. In een rede voor het Amerikaanse congres verklaarde Ridgway, dat de wapenstilstandsonderhandelingen „geen mislukking" was, niettegen staande er nog geen bestand is geslo ten. De communisten hebben thans een „logisch, redelijk en eervol voor stel" gekregen om tot een einde van de strijd in Korea te komen, aldus Ridgway, die hieraan toevoegde, dat over de nog niet besliste kwesties „niet gemarchandeerd zal worden". Een Chr. Middelbare school te Eindhoven. Te Eindhoven worden pogingen aangewend om te komen tot oprich ting van een school voor Chr. Middel baar en Voorbereidend Hoger Onder wijs. In een drukbezochte vergadering is een studiecommisie benoemd, die voor 15 Sept. a.s. nader rapport zal uitbrengen. Bondsdag Chr. Bond van Schoen makerspatroons. De bondsdag van de Christelijke bond van schoenmakerspatroons wordt dit jaar op 8 Juni in Dordrecht gehouden, ter gelegenheid van het 30-jarig be staan dezer afdeling. De dag begint met de jaarvergadering van de afdeling financiële hulp bij ziek te, waarna de bondsvergadering wordt gehouden. Behalve de gebruikelijke huishoudelijke zaken staat een voorstel inzake het beleggen vim kadervergade ringen op het programma. De dag wordt besloten met een feest avond in hotel Bauer. vloot. De commissie acht het gewenst, dat de groothandel ter modernisering van de outillage, zowel ook als de levens vatbare kleinhandelsbedrijven, credieten zullen moeten kunnen krijgen. Voor de kleinhandel zou ter modernisering van 1000 viswinkels, 25000 visvoertuigen en „100 fish and chipswinkels" totaal ruim 15 millioen gulden nodig zijn binnen hoogstens tien jaar. Door roulering van kapitaal middels rente en aflossing kan met een kleiner werkkapitaal dan -het totaal worden volstaan. De commissie beveelt verdere mecha nisatie van visconservenfabrieken, roke rijen en inleggerijen aan. Enige credïet- verlening zou daarbij nodig zijn. EEN „VISSERIJBANK". De commissie heeft op het punt van de financiering van de vlootsanering in haar volle omvang, zowel als voor de finan ciering van latere producten en het be drijf in het algemeen, studie gemaakt. Aanbevolen wordt een speciale instel ling, namelijk een „Maatschappij tot fi nanciering van de visserij (Visserijbank)" op te richten. Volgens het rapport kan alleen een ge specialiseerde instelling voldoende des kundigheid bezitten om de financiering van dit bedrijf met zijn geheel eigen ka rakter op de juiste wijze te verrichten. (Van onze correspondent.) De Vereniging van Ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk heeft op Hemel vaartsdag haar jaarvergadering ge houden te Utrecht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, dr C. P. Gunning te Amsterdam, er aan dat de Vereniging juist haar 25ste verjaardag vierde (op 1 Mei). De vraag komt op of dit kroonjaar niet een goed moment is om de Ver eniging op te heffen, waar immers de Raad voor de Herderlijke Zorg zich met ongeveer hetzelfde werk bezig houdt. Zo althans verklaarde de voorzit ter te hebben gedacht. Maar na een gesprek met de Raad bleek, dat men in bedoeld college andere gedachten was toegedaan. Daar vond men dat samenwerking tussen Vereniging en Raad de voorkeur verdiende boven samensmelting. Volgens dr Gunning was reorgani satie van de Vereniging echter zeer gewenst. Wij zouden veel vruchtbaar der kunnen werken en meer kerke lijke allure hebben wanneer wij een federatie van prggjayteries zouden vormen, meende hij. Bovendien is de Vereniging te oud. Dr Gunning noemde zichzelf als 66- jarige het jongste bestuurslid; de kerk orde laat. niet toe dat men na zijn 70ste jaar nog zitting neemt in de kerkeraad, zodat een verjonging van de Vereniging wel zeer gewenst is. De Vereniging heeft het in haar 25 levensjaren nooit zo gemakkelijk ge had. Vooral aan financiën ontbrak het. Daarom stelde dr Gunning voor om na het reorganiseren van de Vereni ging een beroep op de kerkvoogdijen te doen voor een bijdrage. Met de dan ontvangen gelden zou men in samen werking met de Raad voor de Her derlijke Zorg iets kunnen uitrichten. De vergadering gaf het bestuur vol macht naar een nieuwe vorm te stre ven. Zodra de reorganisatieplannen op papier zijn gezet, zal men een nieuwe vergadering bijeenroepen. Tot die tijd blijft het tegenwoordige bestuur in functie. SYNODALE WAARDERING. Namens het moderamen van de Ge nerale Synode sprak ds F. Landsman te 's-Gravenhage woorden van waar dering voor het werk der Vereniging van Ouderlingen gedurende 25 jaar. In het stadion Feijenoord te Rotter dam wordt op 31 Mei a.s. des middags een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarop de burgerij van Rotterdam bur gemeester Oud, die per 1 Juni a.s. zijn ambt zal neerleggen, zal huldigen. Als eerste programmapunt heeft het comité „Huldiging burgemeester Mr P. J. Oud" een défilé ontworpen, waar aan deputaties van bedrijven, vereni gingen en organisaties zullen deelne men en vervolgens zullen duizend meis jesscholieren rhythmische oefeningen uitvoeren. Na een voetbalwedstrijd tus sen de elftallen van Feijenoord en Spar ta, worden door de gezamenlijke mane ges en landelijke ruiterverenigingen ruiterdemonstraties gegeven. Als climax van het programma ziet het comité de slotmanifestatie, waar aan zangkoren, muziekkorpsen en meis jesscholieren hun medewerking zullen verlenen en waarbij 1500 ballonnen zul len worden opgelaten. Een bloemenhul de, van een helicoptère uit, en een dag vuurwerk besluiten deze huldigingsmia- dag. Op deze bijeenkomst zal de voorzitter van het comité, Mr K. P. van der Man- dele, namens de burgerij een cadeau aan de scheldende burgemeester aanbieden. Hoewel nog niet definitief vaststaat, waarop de keuze van de burgemeester zal vallen, gaat zijn voorkeur er naar uit tezamen met zijn echtgenote een buitenlandse reis tê maken. De bijeen gebrachte gelden, waarvoor het comité een beroep op de burgerij doet, zullen dus hoogstwaarschijnlijk hiervoor wor den bestemd. In de ochtenduren wordt de burge meester een tocht door de haven aan geboden. Des avonds zal er een bijeen komst ten stadhulze zijn. Een taptoe door de marinierskapel vormt het einde van deze huldigings dag. De bezinning op het ambt is door de kerkorde wel in de hand gewerkt en zeker wordt men tot heroriëntering genoodzaakt door een voorval als met ds Loos te Hilversum, die wijding aan de ambten wenst toe te kennen. Ds Landsman bleek een voorstander van het voortbestaan der Vereniging, zij het in nieuwe vorm. Een Federatie van Presbyteries leek hem echter niet de aangewezen weg. Liever zag hij een parallel met de predikantenvereniging getrokken. Nadat men over het een en ander van gedachten had gewisseld, waarbij ook jhr L- de Geer te Zeist, visitator- generaal, zijn stem liet horen, sprak ds C. B. Burger te Utrecht, over het onderwerp „Retraite". Op Hemelvaartsdag is in het Olympisch Stadion te nsterdam de 13de Olympische dag gehouden, een belangrijke sportevenement nu dit jaar weer de Olympische Spelen zullen plaats vinden. Een groot deel van de middag woonde het Koninklijk gezin de spelen bij. De joto laat een twee tal flitsen van deze dag zien. Boven ziet men een spelmoment uit de voet balwedstrijd van het Nederlands Bondselftal tegen Oostenrijk B. Het eerste doelpunt werd door Bennaars gescoord. De eindstand was 32 in het voordeel van Nederland. De onderste foto toont de finish van het num mer 100 meter hardlopen voor dames. Winnares werd Puck Brouwer in de tijd van 12,1 sec. Dagelijks bestuur der Z.L.M. vergaderde. Voorlopige lijst van natuurgebieden is vastgesteld. Het dagelijks bestuur van de ZX.M. vergaderde deze week onder voorzit terschap van de heer P. Scheelede Putter, die in z|jn openingswoord ge- De verlaging van de accijns op sigaren heeft reeds spoedig een gunstig resultaat opgeleverd voor de werkgelegenheid. Het filiaal van de Velasques sigarenfabrieken te Reusel, waar ca. 100 man emplooi kunnen vinden zal namelijk op 26 Mei a.s. heropend worden. lukwensen richtte tot de heer P. J. J. leende koninklijke onderscheiding. Hij deelde o.m. mede, dat er be sprekingen gevoerd worden om in verband met de toenemende concur rentie van het buitenland de telers in het komende seizoen in de gelegen heid te stellen naast de bekende ma ten pootgoed de nieuwe maten 2528, 2840 en 40 opwaarts met 5 mm of veelvouden daarvan, af te leveren. De vergadering verklaarde zich hiermede accoord, indien de regeling voor de export noodzakelijk zou blijken. De strocartonfabrikanten hebben besloten de productiebeperking nog te verhogen tot 40 pet. Het lijkt, dat de stromarkt vooreerst van de in dustrie niet teveel kan verwachten. Van oogst 1951 werd tot nog toe rond 10.000 ton naar België geëxporteerd. De vergadering sprak de wenselijk heid uit om te komen tot een stro afzetorganisatie voor het Zuid-Weste lijk zeekleigebied, teneinde tot een betere prijsvorming te kunnen komen. GRAAN. Voor oppervlakten tarwe van 30 are en kleiner zal geen leveringsverplich ting gelden. De telerspremie, ook voor de arbeiders, blijft gehandhaafd op 50 kg. per persoon. De eerste 2 ha haver is vrij van leveringsverplichting; indien bij de Mei-inventarisatie meer dan 4 paar den van twee jaar en ouder op het bedrijf aanwezig zijn, komt daar voor ieder paard boven de 4 nog 50 are bij. De vergadering achtte het gewenst, dat ontheffing van de graanregeling wordt verleend aan hen, die tenge volge van ruilverkaveling, met toe deling in het voorjaar, niet meer in staat zijn geweest om tarwe te zaaien. Met genoegen nam men er kennis van, dat de Kring Noord-Beveland der ZX.M. zijn medewerking zal geven aan de Gezondheidsdienst om het eiland nog dit jaar vrjj te maken van t.b.c. Er bestond reeds enige tijd menings verschil met de minister van Finan ciën over de uitleg van artikel 72 lid 5 en volgende artikelen van de Wet op de Materiële Oorlogschade. Het scheidsgerecht voor oorlogs schade heeft de minister nu in het ongelijk gesteld, waardoor de toeslag voor de landbouwsector geraamd kan worden op ca. 65 millioen. TUINBOUW. Medegedeeld werd, dat de oogst- vooruitzichten gunstig zijn, doch de exportvooruitzichten minder gunstig. Minimumprijzen zullen in de naaste toekomst voor verschillende producten worden vastgesteld, terwijl de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. overleg met de Minister heeft gepleegd over een weerstandsfonds voor de tuinbouw, dat gebruikt zou kunnen worden naast de minimumprijzen, indien zich moeilijkheden bij de afzet voor zou den doen. Ter vergadering werd overgelegd een voorlopige lijst van natuurgebie den, opgesteld door de voorlopige na- tuurbesehermingsraad. Besloten werd deze zaak in de be trokken kringen door te spreken. LANDBOUWPOLITIEK. De indertijd door de Stichting voor de Landbouw ingestelde Werkgroep Prijspolitiek heeft enige nota's het licht doen zien, waarin zij de Sticht- ting advies uitbrengt over de in de toekomst te voeren landbouwpolitiek. Dekker in verband met de hem ver- Na een gedachtemvisseling- bleek, dat men de door de Werkgroep voor gestelde richtlijnen een gcede basis achtte voor het toekomstige land bouwbeleid ook in economisch minder gunstige tijden. Veel zal echter afhan gen van de wijze, waarop de richtlij nen in de praktijk zullen worden toe gepast. Speciaal is dit het geval t.a.v. de mogelijkheid op ondernemerswinst, welke wordt geboden door de in te stellen maximumprijzen. De vergadering nam kennis van het rapport van de commissie Loonadvies 1952/1953, waarin deze tot de conclu sie is gekomen, dat de sociale positie van de landarbeiders achterstaat bij vergelijkbare arbeiders ten platte- lande. Besloten werd het rapport in een volgende vergadering nader te be spreken. De minimum veilingprijs voor aard- beien is dit jaar gesteld op 45 cent per kilogram. Mocht onverhoopt op de vei lingen een kwantum aardbeien door draaien, dan zal dit zo veel mogelijk voor het centraal bureau van de tuinbouw veilingen door samenwerkende fabrikan ten verduurzaamd worden voor latere verkoop. Oorlogssouvenirs in B. op Zoom. Woensdagmiddag vonden enige werk lui, die in de tuin van het kantonge recht te Bergen op Zoom een leiding aanlegden, nog een geschenk van de Duitsers. Vroeger was hier een Duitse Wehrmachtsheim gevestigd. Bij de muur van de B.B.A. vonden zij een aantal kleine trekbommen en hand granaten die daar achter waren ge laten. De mijn-opruimingsdienst werd gewaarschuwd die een onderzoek zal instellen of er nog meer souvenirs achter zijn gebleven. Het graafwerk is voorlopig gestaakt. Tunesiërs in vrijheid gesteld. De Franse resident-generaal in Tu nesië De Hauteclocque, heeft Donder dag bekendgemaakt, dat 400 Tunesiërs, die ruim zes weken geleden om poli tieke* redenen naar afgelegen plaat sen werden verbannen, in vrijheid zijn gesteld. Ook de avondklok is met ingang van Donderdagavond opge heven. Minister voor de pensioenen Temple keerde Donderdag naar Parijs terug om, zoals het in een te Tunis uitge geven communiqué heet, „de hervor mingen, welke de regering binnen de kortst mogelijke tijd in Tunesië wil invoeren", met de Franse minister raad te bespreken. Blijde gebeurtenis verwacht aan Engelse hof. In kringen bij het Britse hof verwacht men, dat tegen einde Juni per officieel communiqué zal worden meegedeeld, dat „de Koningin geen officiële verplichtin gen meer op zich zal nemen". Dit is de formule waarmee te kennen wordt gegeven, dat een blijde gebeurtenis in het koninklijk gezin aanstaande is. en over de grenzen Het sterk drogende, zonnige weer neeft verschillende Friese boeren verleid tot een poging reeds nu het eerste hooi bin nen te halen. Te Eindhoven heeft een 43-jarige vrouw vermoedelijk in een vlaag van verstands verbijstering, haar dochtertje van ruim twee maanden met een mes gedood. De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, Prof Dr van den Brink, is naar Canada vertrokken, teneinde op 2 Juni a.s. de internationale handels beurs te Toronto op uitnodiging van de Canadese regering officieel te openen. De minister maakt de reis aan boord van het 20.000 ton metende „Scythia". Door de douane te Vaals werd een Belgische auto aangehouden. In een ge heime bergplaats werd 20 kg koffie ge vonden, bestemd voor Duitsland. Auto en koffie werden in beslag genomen en de Belgische bestuurder werd gearres teerd. In de Staatscourant is een beschik king van de minister van Financiën ge publiceerd, waarbij de financierings- en premieregeling oorlogsschade boer derijen is vastgesteld. In deze regeling wordt een nadere uitwerking gegeven van de financiële tegemoetkomingen, die krachtens de wet op de materiële oor logsschaden kunnen worden verstrekt boven de reeds verleende bijdrage naar de waarde per 9 Mei 1940 voor de her bouw of het herstel van boerderijen, die tijdens de oorlog beschadigd of geheel ve 'oren zijn gegaan. Federale Raad van Italiaanse Engelische Kerken heeft bij mlnister- piesident Aleide de Gasperi een protest ingediend over „talloze voorvallen van onverdraagzaamheid en inbreuk op de vrijheid van godsdienst" in Italië. Ds Sbaffi, de voorzitter van de Raad, ver klaarde nader, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken verscheidene pro testantse kerken had doen sluiten en een toestemming gaf voor de opening van andere, op grond van een wet uit 1929. Prof. Boehm, heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat hij zijn ontslag aanvrage als hoofd van de Westduitse delegatie bij de onderhandelingen te Den Haag over schadeloosstelling aan de Joden door .West-Duitsland heeft uit gesteld, totdat hij het bedrag, dat de Bondsregering van plan is Israël aan te bieden, zal hebben gezien. De jongerenorganisatie van de Duit se Socialistische Partij in Berlijn, die 10.000 Westberlijnse jongeren omvat, heeft het „Deutschland ueber alles" als Duits volkslied verworpen. Herinvoering van dit volkslied la volgens „belediging van de slachtoffers der fascistische ter reur en een gevaar voor de democrati sche ontwikkeling van Duitsland". De mondeling behandeling van het Brits-Perzische geschil Inzake Anglo- Iranian Oil Company voor het Interna tionale Hof van Justitie te Den Haag- is bepaald op 9 Juni a.s. De Duitse regering te Bonn heeft een bedrag van twee millioen mark vrijge geven voor de aanvoer van fruit, inclu sief aardbeien, uit Nederland. Het Amerikaanse vliegdekschip „Tri poli" heeft te Kopenhagen 45 Thunder- jet jagerbommenwerpers met straalaan drijving voor België en Nederland aan wal gezet. Meer dan tweederde deel dezer vliegtuigen is bestemd vo >r de Neder landse tactische macht. Gevolg van het mooie weer. OVER 14 DAGEN NIEUWE AARDAPPELEN. Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is het aanhoudende mooie weer de oor zaak, dat de groenten en het fruit van de volle grond aanmerkelijk vroeger aan de veiling komen dan het vorige jaar. Ook de grote aanvoer van nieuwe aardappelen kan dit seizoen twee we ken eerder dan gewoonlijk worden verwacht (begin Juni). Jaarvergadering „Bond tegen het vloeken", - De jaarlijkse algemene vergadering van de „Bond tegen het vloeken" wordt ge houden op Dinsdag 27 Mei te 2 uur in het gebouw C.S.B. te Utrecht (Kromme Nieuwe Gracht). Na afdoening der huishoudelijke zaken spreekt ds N. Warner te Utrecht over „Iets over ban en vloek in de Bijbel". De vergadering is toegankelijk voor le den, donateurs en belangstellenden. 73. Alles werd overhoop gesmeten. Niets bleef onaangetast. Henk's kleren werden stuk voor stuk bevoeld, zijn boeken bij de ruggen aangegrepen en uitgeschud, zijn bureau lade voor lade leeg gegrist. De biezen mat van de grond getild en uitgeschud, het behang stuk gesneden. Binnen een kwar tier was het een ravage, alsof een krankzinnige aan het werk geweest was. Ze vonden niets. Zijn hier meer kamers? vroeg de magere fanaticus. De Wilde wees naar de kamer van de Duitse officier. Ze maakten de deur open. Ze zagen in de hoek een gordel met een revolverhuls staan. Als een panter sprong de magere kerel er op af en hield het met een triumfantelijk gebaar voor zich uit. Een gevoel van teleurstelling tekende zijn bleke tronie, toen hij bemerkte, dat het étui leeg was. In elk geval was het een Duits stuk kleding. Dat was niet in de haak. En De Wilde liet hem even in zijn waan. Wat betekent dat? vroeg hij, de gordel De Wilde onder de neus houdend. Deze trok de schouders op. Dat weet je niet, hé? Toe zeg op. Hoe kwam je zoon hieraan? Dat is niet van mijn zoon, zei De Wilde. O, neen, natuurlijk niet! Zeg dan maar eens van wie het dan wél is. O, dat is van een Duits officier! -Ja, dat begrijp ik, dat hoef je me niet te vertellen. Maar hoe komt dat hier, daar gaat het om! Vooruit zeg eens wat! Dat is een gordel van officier Weber. Weber, wie is Weber? vroeg de kerel verrast. Een Duits officier, die hier sedert enige maanden is ingekwartierd, was het kalme antwoord. De vent smeet het ding in de hoek en zijn teleurstelling was nu volkomen. De dikke grinnikte en trad terug in de gang. Op deze kamer behoefden ze niet Verder te zoeken. Kende je zoon die officier? vroeg de lange toen de kamerdeur gesloten was. Neen, niet dan oppervlakkig. Ze spraken elkander bijna nooit. Neen, jullie stomme Hollanders, zijn te verwaand om met een Duits officier te praten. We kennen dat, hoonde de magere kerel. Toen stapten ze Gerda's kamertje binnen, waar de wan den vol hingen met foto's en tekeningen van de leden van het Oranjehuis. Verschillende met een oranjelint omstrikt. Oók één, waar op Prins Bernhard met de Prinses waren af gebeeld, beiden zich buigend over hun pasgeboren kind, Prinses Beatrix. Jullie zijn zeker ook bolsjewisten? Natuurlijk, wat kun je anders verwachten, smaalde de lange. Hij wees met zijn puntige vinger naar het portret van de Koningin. Wij zijn geen bolsjewisten. We zijn goede patriotten, waarschijnlijk net zoals gij. We hebben met de bolsjewisten niets te maken. De dikke gromde weer wat, maar de lange brieste: Ja, ja, we kennen die praatjes, in elk geval zijn jullie Duits-vijandig, dat zien we hier wel. Die landverrader hier aan de muur zegt genoeg. Hij trok het portret van Prins Bernhard van de wand en scheurde het aan snippers. Wacht maar, we zullen het jullie wel afleren, snurkte hij. Ook dit vertrek werd geheel overhoop gehaald. Laat die meid eens hier komen! zei hij daarop. Welke meid? vroeg De Wilde, opnieuw verblekend. Die meid van dit kamertje. Hier is geen meid, zei De Wilde hem strak aanziende. Die hier slaapt, bedoel ik. Hier slaapt geen meid. De Wilde bleef hem strak aan zien. Waarop de kerel de ogen van hem afwendde. Hij scheen het geval ook niet door te hebben. Maar de korte dikke, begreep het. Mijn collega bedoelt uw dochter, die deze kamer heeft. O, nu begrijp ik het! zei De Wilde. Hij riep Gerda naar boven. Met een paar sprongen was ze bij hem en keek naar de twee kerels. Wat is dat daar aan je vinger? schreeuwde de magere bars. Hij wees naar een oranje kippenringetje, dat ze aan haar middelvinger had. Een ring, zei ze verbaasd. Je weet, dat je zo'n ding niet mag dragen, dat is demonstratie tegen Duitsland. Maar in huis is het toch niet verboden? vroeg ze naïef. Doe af dat ding! bulderde hij. Ze legde het ringetje op haar kastje. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3