35 millioen extra voor herbouw oorlogs schade en premiebouw Vanmiddag en Maandag kiest de haringvloot het ruime sop Silo te Axel draagt bij tot wel vaart van de streek Voorlichting leerkrachten en jeugd over industrie laat alles te wensen over en PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister in 't Veld over de woningbouw Bestrijding werkloosheid door meer scholen bouw en onderhoudswerk De dertigdaagse veldtocht Twee straaljagers neergestort Nieuwe rode agressie? De moordaanslag op Luit. kol. Harjono 1 SNIPPER A'j' i VJ NIEUWS''' Directie van Spoorweg bouwbedrijf ontslagen Sigarenverkoop enige dagen gestagneerd 3agina 6 van jong en). idekerke. n van koffie lauze. :AFÉ, beste ffie, is icbikt zellisr ekent (jkste linute ffle te nver- t 3 of nooit naakt henkt ce ge». koffie ïkt nis gemaakt a" ONDER, aar zeer te» Probeert a 1AGE, ZuidE- oelle. igens mooi® S en leuk® DFB GOEDKO: t, Goes. 7 Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammensrtraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2179 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 24 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en oudergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.32 u., onder 2U.43 u. Maan op 4.54 u., onder 23.13 u. Hoogwater Zondag 25 Mei 1952: Vlissingen: 2.43 u. 1.96 m., 15.08 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.12 u. 2.15 m., 15.41 u. 2.14 m. Wemeldinge: 4.31 u. 1.61 m., 16.59 u. 1.62 m. Zierikzee: 4.19 u. 1.34 m., 16.45 u. 1.36 m. Minister mr dr 3. in 't Veld heeft gistermiddag op een persconferentie medegedeeld, dat de Raad voor Economische Aangelegenheden goedgevon den heeft, dat voor herbouw van oorlogsschadegevallen en premiebouw een bedrag van f 35 millioen extra zal worden toegestaan. Gezocht wordt naar een juiste verdeling. De minister meende, dat het wel mogelijk zal zijn de premiebouw het gehele jaar door te laten gaan. De R.E.A. heeft voorts besloten f3 millioen extra beschikbaar te stellen teneinde in de sector onderhoudswerk aan woningen arbeid te verschaffen. Binnenkort komen er nadere gegevens over de mogelijkheid de premieregeling voor woning verbetering weer in werking te doen treden. WONINGTEKORT IN 1960 VAN DE BAAN De minister, die van oordeel zeide te zijn, dat de toestand niet zo erg somber is als men het wel eens wil doen voorkomen, gaf allereerst een overzicht van de rijksgoedkeuring in zake woningbouw. Hij merkte daarbij op, dat, als men te royaal is met goed keuringen, dit betekent, dat men over enkele maanden een inzinking krijgt. Het doorzetten van de huidige lijn leek hem beter dan een politiek van hollen en stilstaan, die hem verweten is. Eind December 1951 waren 36 37.000 wo ningen tegelijk in aanbouw. Thans zijn er 44.000 in aanbouw en dit aantal zal de komende maanden stijgen tot 47 a 48.000. Dit is alleen mogelijk als men niet alleen in de woningbouw, maar ook in de premiebouw zo royaal mo gelijk is met goedkeuringen. wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊËKÊÊÊÊÊÊÊ» MET DE VERKIEZINGEN voor de Tweede Kamer begint het nu ernst te worden. De vorige week heeft de officiële eandidaatstelling plaats gehad en uit de toen gestelde candidaten zullen nu op 25 Juni a.s. 100 Kamerleden wor den gekozen. Een voor land en volk hoogst be langrijke zaak. Ons volk heeft nu de gelegenheid zich uit te spreken over het gevoerde regeringsbeleid. En tegelijkertijd over de vraag welke partijen straks in de Kamer de meerderheid zullen vormen en indirect over de vraag hoe straks het nieuwe Kabinet zal worden samen gesteld. Tot nu toe heeft, sinds het beëindi gen van de oorlog de rood-roomse combinatie het voor het zeggen ge had. In de Kamer en ook in het Ka binet. Ons volk heeft daarvan de wrange vruchten geplukt. Aan het drijven van deze combina tie is voor een belangrijk deel te dan ken de verbreking van het Rijk, tot grote schade van Nederland en In donesië beide. En wanneer er in de politieke si tuatie geen verandering, intreedt, dan is er een grote kans, dat ook Nieuw- Guinea van Nederland wordt los gescheurd. Over de eerste vier maanden van 1952 zijn 11.000 premiewonin- gen goedgekeurd, hetgeen tegen een premie van f4000 gemiddeld, een to taal van f44 millioen betekent. Wan neer in hetzelfde tempo wordt door gegaan zou het bedrag van f 60 mil lioen, dat beschikbaar is, voor 1 Juli op zijn. Daarom doet men het wat kal mer aan met de premiebouw. DE WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN. De minister besprak ook de werk loosheid in de bouwvakken. Op 30 April 1.1. waren er 26.000 werklozen in het bouwbedrijf. Dis is voor hem een tegenvaller geweest, want hij had gedacht, dat de daling van deze werk loosheid sterker geweest zou zijn. Niet temin is het cijfer in twèe maanden teruggelopen van 41.000 op 26.000. Naar 's ministers oordeel hebben drie factoren hun invloed erop uitgeoefend, dat zijn verwachting niet tot werke lijkheid is geworden. Ais eerste dezer factoren noemde hij de militaire bouw- bedrijvigheid. Hij had verwacht, dat deze op peil zou blijven. De genie had op 1 April 7000 mensen minder aan het werk dan op 1 Januari. De kazer nebouw op de Veluwe is intussen af gelopen. De staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, heeft hem echter ver zekerd, dat binnenkort belangrijke opdrachten aan de markt komen, vliegvelden en weg- en waterbouw werken, die evenwel minder arbeids intensief zijn. De werkgelegenheid in de militaire sector zal niet stij gen boven het peil van 1 Januari 1.1. Als tweede factor gaf hij aan het langzamer op gang komen van de wo ningbouw dan in het algemeen ver wacht was. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat er in de komende maanden een be langrijke teruggang in de werkloos- beid zal intreden. Maatregelen hiertoe worden overwogen. Eventueel zon men kunnen komen tot meer scholen bouw, het onderhoudswerk zou kun nen worden gestimuleerd en de open bare werken-politiek zou ruimer kun nen worden. Op de vraag, wanneer het woning tekort zal zijn bedwongen, antwoordde de minister, dat we bij een productie van 55.000 per jaar in 1964 door het tekort heen kunnen zijn. Bij voldoen de duplexbouw zelfs in 1960. De ani mo voor duplexbouw is echter afge lopen. Dat verstoort de gemaakte be rekeningen. Thans wordt nagegaan, wat de consequenties ervan zijn. Hij meent, dat het mogelijk is in 1960 door het tekort heen te zijn, want men kan z.i. nog iets boven de 55.000 woningen per jaar uit. Piloten kwamen om het leven. Terugkerend van een weervlucht boven de Waddenzee is gisterochtend een meteorstraaljager van de basis Leeuwarden tussen Terschelling en Hariingen in zee gestort. De piloot, de 25-jarige 2e luit.-vlieger G. R. Eecen uit Bergen kwam daarbij om het leven. Gistermiddag is in de bossen bij Austerlitz <Utr.) een tweede straalja ger van Leeuwarden neergestort, waarbij de piloot, de init.-vlieger Van de Berge uit Bussum het leven ver loor. Een visser uit Hariingen kon de red dingboot „Brandaris", die onmiddel lijk van Terschelling uitvoer, de plaats waar het wrak van eerstgenoemde toe stel was neergekomen aanwijzen. Het toestel was op 500 meter afstand van zijn scheepje neergestort. Het toestel, dat bij Austerlitz neer stortte, was voor een formatievlucht van Soesterberg opgestegen. Toen het neerstortte veroorzaakte het een klei ne bosbrand, die echter door mariniers uit Doorn, die in de buurt aan het oefenen waren en door de Utrechtse brandweer snel kon worden geblust. Tien dagen geleden hebben de Verenigde Staten een waarschuwing gezonden aan de 16 landen van de V. N. met strijdkrachten in Korea om op hun hoede te zijn voor mo gelijke nieuwe „communistische agressie in het Verre Oosten". In verband gebracht met Westerling. In Indonesische kringen vermoedt men, dat de aanslag op Luit. Kolonel Harjono in verband staat met het uit leveringsverzoek van Indonesië inzake Westerling. Men wijst er op, dat de daders wel zeer goed geïnformeerd moeten zijn geweest. Doch mr A. G. Veldhuis uit Naarden, die Westerling na diens arrestatie voor de Amster damse rechtbank terzijde heeft ge staan, verklaarde ons, dat hij Wester ling veel te verstandig acht om zich met een dergelijke „dwaasheid" bezig te houden. De aanhangers van Westerling wa ren volgens de advocaat „te goed ge disciplineerd" om zoiets op eigen hout je te doen. De Justitie houdt rekening met een mogelijk verband tussen deze aanslag en het feit, dat mr Besar, de schoon vader van Luit. Kol. Harjono, die on langs met papieren betreffende de zaak-Westerling naar Nederland is ge komen, in het huis van de militaire attaché logeerde. De politie heeft on dertussen vingerafdrukken gevonden van de daders. Deze hebben, zo blijkt thans, de heer Harjono in het trap penhuis gevraagd zich te legitimeren en toen deze hen zijn rijbewijs toon de, dit beetgepakt. De daders hebben het rijbewijs op de vlucht weggegooid. Het politie-onderzoek wordt met kracht voortgezet. VOLDAAN MAAR NIET TEVREDEN. Haringrace gaat door Vanmiddag en Maandag kiest de Nederlandse haringvloot 't ruime sop. Beide partijen hebben zich accoord verklaard met de door het college van Rijksbemiddelaars genomen besluit in zake de arbeidsvoorwaarden. Gistermorgen werd besloten pas hedenmiddag na drie uur uit te varen. Dit betekent, dat men vannacht niet zal vissen en dat pas Maandagmiddag De P. v. d. A. heeft zich al bereid I aan schot zal worden gegaan. verklaard aan deze nieuwe afbraak mee te werken en de geschiedenis heeft geleerd, dat van de K.V.P. geen afdoende tegenweer is te verwachten. Dat is één van de punten waarover het bij deze verkiezingen gaat. Een andere vraag is, of de kiezers wensen mee te werken aan een nog verder drijven in staats-socialistische richting, met als gevolg een vergaan de beknotting van onze volksvrij- heden. En voorts is aan de orde de vraag, of meer dan tot nu toe het geval was in het staatkundig beleid met de Christelijke beginselen rekening zal worden gehouden. Of aan de ene kant het gezag van de Overheid zal wor den gehandhaafd en daarnaast de rechtpnatige volksvrijheden en volks invloed zullen worden geëerbiedigd. Om dit te bereiken zal het nodig zijn de positie van de Prot. Christelijke partijen zoveel mogelijk te versterken. Daarom zal in de nog resterende tijd met inzet van alle krachten gewerkt moeten worden. Niemand mag zich daarbij afzijdig houden. Verstaan moet worden, dat het recht om in vrijheid aan de verkiezingen deel te nemen een onschatbaar voorrecht de verplichting mee- brengt om ons met volle kracht aan ae verkiezingsarbeid te geven. Er zal nog veel gedaan moeten wor den. En de tijd die ons nog rest is be trekkelijk kort. Nog ongeveer vijf weken zegt mis schien deze of gene. Inderdaad. Maar ais we van de nog beschikbare tijd de Zon- en feestdagen aftrekken, dan blijven er nauwelijks een dertigtal da gen over. De dertigdaagse veldtocht dus. wat zullen wij doen? ■f^e'\ons §6makkelijk maken en maar alwachten om dan straks te zuchten over de politieke verwarring, waar door de vorming van een krachtig Ka binet en het voeren van een waarlijk nationale politiek onmogelijk wordt gemaakt? 01 zullen wij tonen onze roeping te verstaan en met geestdrift de ons van Godswege opgelegde staatkundige taak vervullen? Wij weten niet wat de uitkomst van de dertigdaagse veldtocht zal zijn. Maar laat het niet zó zijn, dat straks ïilif ,00],' onze laksheid en onverschil ligheid de christelenke partijen wor- dcn geslagen en de communisten kun- juichen omdat hun krachtigste en meest principiële tegenstanders wer den verzwakt. G' Z. In Scheveningen begon de monste ring reeds gisterochtend op een ge deelte van de vloot. Het andere deel van de vloot zal, eveneens in Katwijk, Vlaardingen en de andere plaatsen, Maandag wanneer het tij gunstig is, vertrekken. Ruim honderd loggers zul len aan de vangst gaan deelnemen. De belangrijkste wijzigingen, die voor de teelt 1952 zijn vastgesteld zijn de volgende: Het gegarandeerd weekinkomen van de matroos wordt verhoogd van f41 tot f 50, onder handhaving van het thans geldende besammingspercentage. De teelt wordt ten aanzien van de berekening van deze garantie in drie perioden gesplitst. De vacantie wordt bepaald op één dag per gevaren maand. Een vacantietoeslag wordt in gevoerd van een halve dag garantie loon voor elke volle vacantiedag. De tweede voorzitter van de Cen trale bond van werknemers in de transportbedrijven, de heer C. de Boon, was van mening, dat men in de Op 59-jarige leeftijd is gisteren, na langdurige ziekte overleden, de heer J. L. C. v. d. Heyden, burgemeester van Rijswijk. De beverplaag op Flakkee schijnt zich nog steeds uit te breiden. Deze uitheemse dieren, losgelaten door een naar Canada vertrokken emigrant, worden steeds in wijder omtrek gesig naleerd. Ook werden reeds nesten met jongen gevonden. Gisteren hebben 400 arbeiders van de N.V. Nederlands- Amerikaanse autobandenfabriek Vre- destein te Enschede het werk hervat. Een kleine 100 man is nog in staking. Pogingen tot een bespreking met de directie zijn mislukt. Op 5, 6 en 7 Juni a.s. wordt in Breda het jaar lijks congres van de Alg. Ned. Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer ge houden. De Oost-Duitse volkskamer heeft gisteren een wetsontwerp aange nomen tot reorganisatie van de Oost- Duitse regering. De wet geeft de rege ring nieuwe volmachten, die, volgens van West-Duitse zijde gegeven com mentaar, gebruikt kunnen worden voor blokkade-maatregelen tegen het Westen. De West-Duitse bondsdag heeft bij handopsteken de motie van de sociaal-democraten verworpen om de contractuele overeenkomsten tus sen West-Duitsland en de Westerse ge allieerden te bespreken voordat zij door Adenauer worden ondertekend. De communisten steunden de motie. toekomst zal moeten streven naar een collectieve arbeidsovereenkomst in het bedrijf. „We gaan morgen varen onder betere omstandigheden", zo zeide hij, „maar tijdens deze vaart zullen reeds de wensen voor het volgend jaar gaan formuleren". De haringrace gaat dit jaar normaal door. Zoals bekend ontketenen de beman ning van de Nederlandse haringsche pen ieder jaar een sportieve strijd om de premie, die de gemeente Velsen heeft beschikbaar gesteld voor de log ger die de eerste haring aan de vaste wal brengt. DE RAMP MET DE „KONINGIN JULIANA". Oorzaak onbekend. De uit drie man bestaande Ameri- rikaanse raad van deskundigen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de omstandigheden waaronder het vier motorige „D.C.-6"-toestel van de K. L. M., „Koningin Juliana", waarmee het Koninklijk Paar de reis naar de V. S. zou hebben gemaakt, heeft Vrijdag uit spraak gedaan. De raad, die in zijn on derzoek, dat twee maanden heeft ge duurd, is bijgestaan door Nederlandse luchtvaartdeskundigen, heeft meege deeld geen oorzaak voor de ramp te hebben kunen vinden. Ernstige beleidsfouten van de direc tie van het Spoorwegbouwbedrijf N.V. hebben, aldus verneemt het A.N.P., ge leid tot het direct ingaande gevraagde ontslag van de directeur van 't Spoor wegbouwbedrijf, Ir S., en het per 1 Januari 1953 ingaande ontslaf van de adj.-directeur de heer B., al de het direct ingaande ongevraagd ontslag aan de procuratiehouder, de heer S. en het voorlopig in zijn functie schorsen 'van een employé. De afdeling generale controle van de Ned. Spoorwegen, de eigen accoun tantsdienst, die de controle heeft over de dochtermaatschappijen van de N.S., heeft deze beleidsfouten onder de aan dacht gebracht van de Raad van Com missarissen, waarvan de president van de N.S., Ir F. Q. den Hollander, presi dent-commissaris is. Het gaat hier om twee gevallen van het bouwen van huizen, n.l. een in Bilthoven voor de directeur en een in Den Dolder voor 'n uit Schijndel over geplaatste functionnaris. Voorts zou den huizen voor employé's zijn ge kocht. In deze gevallen zijn de com missarissen buiten de opdrachten ge houden. De directie van de N. S. heeft nu de chef van de dienst van Weg en Werken der N.S., ir J. L. A. Cuperus, die voorlopig als waarnemend direc teur van het Spoorwegbouwbedrijf was aangewezen, tot directeur be noemd. Woensdag 28 Mei wordt de accijns op sigaren verlaagd. De vakgroep detailhandel tabak deelt mede, dat op die datum bij de winkeliers de sigarenvoorraden wor den vastgesteld, welke zij Maandag voordien bij de belasting hebben moe ten opgeven. In de winkels zullen dus geen siga ren kunnen worden verkocht van Maandag tot en met Woensdag. Euac.e ïiujieii .ui öawjcï in ue slaat Michigan v. 11 gioie zware truck in botsing gekomen met een goederentrein van de Chesepeake Ohio Maat schappij. De trein, die 107 wagens telde, kwam er slecht af. Meer dan dertig rijtuigen kantelden. Verschillende ervan werden totaal versplinterd, anderen lagen her- en derwaarts verspreid. De truck drong tot in de trein door en de spoorbaan werd een reusachtige ravage. Drie jongelui uit de truck wer den zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd. r Jhr mr A. F. C. de Cascmbroot verrichtte de opening Met het doorknippen van een oranje lint en het overhalen van een handle heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, gisteren te Axel de nieuwe silo officieel in gebruik gesteld, die door samenwerking van de Chr. Boeren en Tuindersbond en het C.B.K. tot stand is gekomen. Honderden genodigden en hun dames hebben deze feestelijke opening bijgewoond. Nadat de heer C. de Putter uit Axel, voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. en president-commissaris van de silover eniging de bijeenkomst met bijbelle zing en gebed had geopend, sprak hij een woord van welkom en vertelde hij, dat de record-opbrengsten in de Zeeuws Vlaamse landbouw noopten naar andere ruimte uit te zien. Men kwam al spoedig met het C.B.K. tot overeenstemming en de bouwers heb ben het zelfs mogelijk gemaakt, dat de eerste producten reeds in 1951 kon den worden opgeslagen. Het gebouw is hoofdzakelijk voor brouwgerstopslag en -schoning bestemd, doch ook andere granen en peulvruchten kunnen er worden verwerkt. Het noemde het bui tengewoon verheugend, dat met een monster van 75.000 kg gerst, die in deze silo was verwerkt, op een ten toonstelling van de Nakobrouw een eerste prijs werd behaald. VERHOGING VAN DE WELVAART. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, die vervolgens aan het woord kwam, prees de nauwe samenwerking tussen de C. B. T. B. en de bierbrouwerijen en sprak een gelukwens uit met het reeds behaalde resultaat. De bouw van deze silo zal, zo meende Jhr de Casembroot, zeker bijdragen tot verhoging van de welvaart. De Commissaris, die eveneens het woord nog over de tariefkwestie van de veren over de Wester-Schelde JAARVERGADERING NIJVERHEID EN HANDEL. Het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gisteren zijn jaarlijkse ledenvergadering gehouden in het Bad hotel te Domburg onder voorzitterschap van de heer D. F. P. Hoegen. Voor de lunch werden de huishoudelijke zaken afgedaan en daarna heeft drs M. Klaassen, oud-Resident, thans algemeen secretaris van de Alg. Werkgevers vereniging te Haarlem, een zeer boeiende lezing gehouden over Nieuw- Guinea. De jaarverslagen van de secretaris, ir L. G. H. M. van Gooi, en de pen ningmeester, mr J. J. Snoep, werden goedgekeurd. Het bezit bleek in 1951 met f 6.11 te zijn verminderd tot f 1131.10. Het ledental steeg van 131 tot 139 per eind December 1951. Thans bedraagt het reeds 155. Mr Snoep was aftredend en niet herkiesbaar. Hij ont ving van de voorzitter hartelijke dank woorden voor zjjn werk tijdens een vijfjarig bestuurslidmaatschap. Tot zijn opvolger werd bij acclamatie gekozen de heer A. J. van Heel te Goes. Naar de jaarvergadering der Maat schappij te Haarlem, tijdens welke het 175-jarig bestaan zal worden gevierd, werd als bestuurslid afgevaardigd de voorzitter en uit de leden de heer B. J. Schroder te Vlissingen. JEUGD EN INDUSTRIE. Tijdens de rondvraag deelde de heer Hoegen mede, dat de plannen van het bestuur om de jeugd meer rijp te ma- krachten en onderwijsinstellingen en het is de bedoeling de hoogste klassen van lagere scholen bezoeken te doen brengen aan de industrietentoonstel ling, die momenteel op „De Schelde" te Vlissingen te bezichtigen is. Vooraf zullen de leerkrachten worden voorge licht. Voorts werd medegedeeld, dat na een bespreking met prof. dr ir Jansen te Delft gebleken is, dat de kwestie van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren in studie is, maar niet bij een man, zoals het Departement had voorgesteld, doch bij een team van studenten. Overigens moet men deze zaak op lange termijn bezien wat mogelijke uitkomsten van de studie betreft. „VIJLEN EN VIEZE HANDEN". Ir G. Kranen, bedrijfsingenieur bij de Vitrite Fabriek te Middelburg, brak vervolgens een lans voor een gedegen voorlichting omtrent de industrie van ken voor de Industrie concretere vor- I de leerkrachten aan middelbare scho- men hebben aangenomen. Contact is len als gymnasium en H.B.S.-en. opgenomen met schoolhoofden, leer-J Hjj was van oordeel, dat er in deze kring een duidelijke afschuw bestaat van „vijlen en vieze handen" en dat de leerlingen wordt ingeprent met een grote boog om alle rokende fabrieks schoorstenen heen te lopen. De jongelui op deze onderwijsinrich tingen worden uitsluitend klaar ge maakt voor „export" buiten de provin cie en uit gesprekken met sollicitan ten blijkt steeds weer een meer dan ontstellende lacune in het begrip van wat een bedrijf is. Volkomen vergeten wordt, dat er ook in de Zeeuwse be drijven mogelijkheden liggen voor technisch, administratief en organisa torisch kader. Ir M. de Vink wilde wachten met het doen van stappen op eventuele besluiten van de jaarverga dering, waarin ook de kwestie van jeugd en industrie aan de orde zal ko men. Ir J. Berdenis van Berlekom verklaarde, dat het accent veel meer moet liggen op een heropvoeding der leerkrachten en niet minder van het departement van onderwijs. Er wordt maar gepraat en er gebeurt niets. Industrie is voor de ambtenaren daar alleen maar fabrieken en export. Ons land is op het punt van een behoor lijke opvoeding der jeugd in deze rich ting het achterlijkst in Europa. Over de voorbereidende klasse aan de tech nische scholen wordt al jaren gekletst, maar daar blijft het dan ook bij. (De rede van drs Klaassen, die hij na de lunch uitsprak, publiceren wij Maandag. Red.) voerde, wees er met nadruk op, dat G.S. nog volkomen onbekend zijn met de tarieven. Minister Wemmers heeft zich, tijdens zijn bezoek aan Zeeland, uitgelaten ais had hij zich twee systemen gedacht, namelijk wijziging der bestaande tarieven en opheffing van de vrijdom. „Wij zul len alles doen" aldus jhr. de Casem broot om de tarieven zo voordelig mogelijk te doen uitvallen." Velen hebben hierna het woord ge voerd. Namens de directie van de voedselvoorziening sprak dr D. Herin ga, namens het C.B.K. de heer J. Em- mens. Burgemeester P. L. D. J. van Oeveren vertolkte de blijdschap van de gemeente Axel. Vervolgens sprak de heer D. van Opsta], die de machi nes leverde, de heer Wieland, namens de Bredasche Betonmij., burgemeester J. Bosselaar van Aagtekerke namens de Zeeuwse en landelijke C.B.T.B.; Ir J. Wansink, hoofdbestuurslid van de C.B.T.B. en tenslotte de heren Bom uit Kortgene en Dieleman uit Axel. Nadat de directeur van de silo, de heer M. Brandes, een overzicht had gege ven van de capaciteit van de silo en Jhr de Casembroot de openingsplech tigheid had verricht, werd een rond gang door het gebouw gemaakt en ver bleef men nog enige tijd gezellig bij een. DODD EN CÖLSON GEDEGRADEERD, Brigade-generaad Dodd, de vroegere bevelhebber van het V. N. krijgsge vangenkamp Koje in Zuid-Korea, die onlangs door communistische krijgsge vangenen werd overrompeld en als gij zelaar vastgehouden en zijn opvolger brigade-generaal Colson, die de com munisten verregaande concessies deed om de vrijlating van Dodd te bewer ken, zijn gedegradeerd en teruggezet tot de rang van overste. Dodd, aldus de beslissing, toonde gemis aan gezond oordeel door met de gevangenen te onderhandelen aan de poorten van hun afdelingen in plaats van hun afge vaardigden onder gewapend geleide naar zijn bureau te laten brengen. Colson's concessies werden later door de rode delegatie te Pan Moen Jon uit gebuit. Beide generaals zijn inmiddels van hun taak ontheven. Middelburgse vrouw overleed op straat. Gistermiddag omstreeks 3 uur is mej. J. C. M. de V., woonachtig op 't Zand, toen zij op de Langevielebuitenbrug liep, plotseling onwel geworden en overleden. Er werd een hartverlam ming geconstateerd. Het slachtoffer was 53 jaar oud en ongehuwd. DE BILT ZEGT: Noord-Westelijke wind. Weersverwachting, geldig van Zater dagochtend tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met in Zuiden en Oosten van het land enkele opklaringen. Ongeveer de zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Meest matige Noord-Weste lijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1