Een stralende Hemelvaartsdag bracht duizenden Christen-jongeren bijeen naaiUw smaak Vlissingse V.V.V. vierde het zestig jarig bestaan de Commissaris der Koningin opende gebouwencomplex te Nieuwdorp Bondsdagen op vier plaatsen a e Eeestvreugde maar ook vastberadenheid en begrip voor de vragen van deze tijd Dr. J. Schouten sprak tot de Geref. jongelingen KERK EN SCHOOL Herv, jongeren op G.G. beraadden zich over belijden en leven Ds. Kamphuis belichtte de plaats der overleden professoren OUDE GENEVER, JENEVER, CITROEN, BRANDEWIJN, LIKEUREN, COGNAC, WIJNEN C.J.M.V, gaat volgend jaar zijn eeuwfeest vieren Kortgene krijgt nieuw schoolgebouw van 1,8 ton Succesvolle korfbalwed- strijden te Middelburg De zagende pijnen CL. OJ tq K> Ga VO Ln Vrijdag 23 Mei 19l>2 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pagina 3 N ta Cd C m O X Cd Cd Cd Z cu "■9. 3' CU O- CU tQ Cs> OU vO UI to H N Cd Cd in O S Cd cd cd 2 O Het is al een traditie van vele jaren: Hemelvaartsdag is de toogdag van de Prot.. Christelijke jongeren. Of zij nu „jongelingen" heten of „jonge mannen", op die dag komen zij bijeen, uit Noord en Zuid, uit Oost en West, om hun toogdagen te vieren, om de wereld te doen weten dat het geloof ook onder de jongeren nog leeft met onuitblusbare vlam en ook om die vlam weer te doen aanwakkeren door bezielende woorden, tot hen gesproken door voormannen van kerkelijk of politiek terrein. De Gereformeerde jongeren hebben hun bondsdag te 's-Hertogen- bosch gehouden en hebben daar geluisterd o.a. naar een rede van de A.R. fractieleider, Dr J. Schouten; de bondsdag van de vrijgemaakte Gereformeerde Jongelingsverenigingen werd te Utrecht gehouden en stond, hoe kan het anders, in het teken van dankbaar gedenken en gelovig vc -rtbouwen, nu zo plotseling twee hoogleraren uit hun midden zijn weggenomen. In Utrecht vergaderden ook de Hervormde jeugd organisaties op Geref. Grondslag, waar o.a. het woord werd gevoerd door Prof. Dr J. Severijn, terwijl de leden van het C.J.M.V. in Rotter dam vergaderden onder leiding van Ds G. P. van Itterzon. Stralend zonneweer heeft deze bijeenkomsten tot een feest gemaakt, een feest door het samen zijn, het samen mogen zijn, maar bovenal een feest omdat men zich gezamenlijk voor Gods troon heeft gesteld en het uitgesproken heeft, dat men alleen van Hem het heil voor deze aarde verwacht. De Bondsdag van de Geref. Jonge- lingsbond te 's-Hertogenbosch was de gen en zestigste van deze organisatie en ruim 5000 jongelui namen er aan deel. De leiding berustte bij de bonds voorzitter, de heer H. Algra, die in Zijn openingswoord allereerst een dankwoord sprak tot de heer I. Stap, de bondsadministrateur, die eind 1952 met pensioen hoopt te gaan en dus voor de laatste maal in die functie een bondsdag bijwoonde. „Mannen in uniform" had de heer Algra zijn openingsrede getiteld. „Misschien nog nooit" aldus spre ker „hebben wij een tijd gekend, Waarin de militaire lasten zo zwaar drukten op ons volk. Dat betekent voor vele jonge mensen een zware persoonlijke last. Niemand kan de Vraag voorbijgaan, of het voor God tn de mensen geoorloofd is een leger Op te bouwen. Het is een aanvaarden Van een zware verantwoordelijkheid, jnaar het mag en het moet, omdat een Volk, dat een oorlog doorstaat, weer Kan oprijzen, opnieuw kan leven, al p het verminkt, een geschonden le- yen, maar een volk, dat in de greep yan het communisme raakt en blijft, t' rordt vernietigd, verstikt in de leuzen, erpulverd door de terreur. Sterk keerde de bondsvoorzitter zich tegen de mening, dat de Europese in tegratie ons er toe moet brengen ons hationale leven op het tweede plan te «tellen. Juist In Europees verband kunnen wij als Nederlanders een con structieve bijdrage leveren. Wij hebben een vaderlijk erfdeel. Wanneer wij de wortels van het natio nale leven doorsnijden, dan zijn wij weg. Daarom is noodzakelijk verdie ping van het nationale leven en ver sterking van het nationale besef. WAAROM GEREFORMEERD? Prof. dr ir H. van Riessen sprak in de morgenvergadering over het onder werp: „Waarom zijn wij Gerefor meerd?" Hij verklaarde, dat de ont wikkeling der techniek en de duide lijke neiging naar collectivisme ge- faard gaat met een ernstige crisis in et humanisme, dat via de godlooche- ping hier en daar reeds terecht geko- ftien is bij het nihilisme, het beginsel der wetteloosheid, de ontkenning der normen op elk terrein. In dit milieu leven ook de Gerefor meerden. En de vraag naar de inhoud Van het Gereformeerd zijn wordt niet beantwoord met 't twijfelaar van pro fessie worden en het omkegelen van Overtuigingen (christelijke beginselen, levensstijl, organisaties enz.), want dat |s in feite afbraak, maar door te ge loven, dat God ons vasthoudt in Zijn Verbond en daarin me'. Zijn Woord en Geest tot ons komt. God moet tot Zijn eer komen in ons doen en laten op die weg, welke niet ylleen betrekking heeft op het behoud Yan onze ziel, maar op het volle leven. Want er bestaat geen gebied, waar wij het met humaan kunstlicht kunnen Stellen, waar beide wegen ineen zou den vloeien. Gods gemene gratie maakt samenwerking vaak mogelijk, maar die mogelijkheid betekent een kans temeer om het leven te vormen naar Cods geboden. Het volle licht, dat de gehele weg verlicht en waarop de christen door geloof, dat hem uitsluitend uit genade toeviel, wandelt en werkt en worstelt, dat is Gereformeerd", aldus prof. van Riessen, „en omdat niet de theorie van mensen, maar het vertrouwen op het kompas van d< levende God ons leidt, daarom is het een eer Gereformeerd te zijn. Geeft u daaraan met hoofd en hart. Weest strijdvaardig, maar in een houding van diepe ootmoed voor God." „IK DIEN MIJN VOLK". Dr J. Schouten besprak in zijn rede eerst de vraag, of het goed was, dat de A.R. partij de laatste jaren in de oppositie is geweest. Hij was van me ning, dat deze oppositie vruchtbaar v:as. Vervolgens ging spr. nader in op de nationale politiek, die de A.R. par tij vanaf het begin heeft gevoerd en nog voert. Een nationale politiek, die meewerkt aan de samenwerking van ons land met andere landen, maar die steeds opkomt voor de eigen plaats en taak van ons volk, Dr Schouten gaf een uitvoerige uit eenzetting van de A.R.-opvatting ovêr het wezen der vrijheid, geestelijk en nationaal, voor de enkeling en de ge meenschap. Zij kan alleen positieve waarde hebben, als eerst in het geloof wordt aanvaard de vrijheid, die Chris tus ons schenkt Vervolgens ging dr Schouten in op de verhouding van godsdienst en staatkunde. Ondanks het feit, dat met name in de beginselprogramma's van de V.V.D. en de P. v. d. A. heel an dere geluiden worden gehoord dan voorheen, moet toch de conclusie wor den getrokken, dat de noodzaak tot handhaving van de christelijke poli tieke partij nog aanwezig is. Want de andere partijen verwerpen juist de christelijke levensbeschouwing als basis voor haar staatkundige be ginselen en voor haar optreden. Zij zijn in dit opzicht „neutraal", d.w.z. het interesseert haar niet, hoe de le vensbeschouwing harer leden is. Voor de christen echter is er een onlosma kelijk verband tussen de godsdienst en de politiek, dat ook door de politieke partij van zijn keuze behoort te wor den erkend. Na deze rede werd de heer Schouten de zegenbede uit Psalm 134 toege zongen. De slotrede werd uitgesproken door ds W. C. v. d. Brink te Den Haag, on der de titel „Verborgen bronnen". Ds v. d. Brink noemde het allerbeheersen- de, dat het Woord des Heren in ons leven overwint. DE JAARVERGADERING. Aan de vooravond van de Bondsdag werd in het Casino de huishoudelijke jaarvergadering gehouden. De vele honderden afgevaardigden der vereni gingen gingen accoord met het voor stel van het Bondsbestuur om, zo mo gelijk, in 1953 de Bondsdag in Zwolle te houden. De jaarverslagen van de secretaris, de heer H. de Ruig, en van de pen ningmeester, de heer A. van Rijn, lok ten dit jaar weinig bespreking uit. Zij werden, na verdediging door de beide heren, goedgekeurd. Het voornaamste punt van deze avond was het voorstel van de Ring „Amstelland", geamendeerd door het Bondsbestuur, om in het vervolg de bijdragen voor het Steunfonds en het Geref. Jeugdcentrum in de bondscon Ti o> CQ. 3° Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ermelo, L. Blok te Kampen. Beroepen te Purmer, R. G.' van der Voet, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Hoogeveen, A. den I "togh te Scherpenisse. Geref. Kerken. Beroepen te Tuindorp-Oostzaan, P. Heinen, cand. te Heerlen; te Ede (2e ^ac-)> J- M. Bloemkolk te Treebeek en G. Meijster te Oud-Beyerland. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Niezijl en te Kommer- njl, H. Brink te Krommenie. Bedankt voor Sliedrecht, J. van der Haar te Emmen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Haarlem, M. Baan te Dordrecht en I. de Bruyne te Hilver- tum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk, J. B. Bel te Krabbendyke. hierdoor het element van vrijwillig heid, maar daar staat tegenover, dat het euvel, dat de trouwe verenigingen in feite dubbele lasten hebben, ver dwijnt en de incassokosten zeer ver minderen. Het Bondsbestuur stelde voorts voor de contributie per lid der aangesloten verenigingen per jaar te bepalen op f 0.40 en de bijdragen voor Steunfonds en G.J.C. eveneens op elk f 0.40. Aldus werd besloten. Tot lid van het moderamen werd met grote meerderheid herkozen de heer H. de Ruig te Heemstede. Al jaren achtereen pleegt de Bea- trixhal van de Utrechtse Jaarbeurs zich op Hemelvaartsdag te vullen met j-ngens en meisjes, leden van de her vormde jeugdorganisatie op Geref. Grondslag. Ook ditmaal was dit zo, enige dui zenden jongeren waren naar Utrecht getogen om de verschillende sprekers te horen en om het gemeenschappe lijk lied aan te heffen. Ds J. Vermaas te Bodegraven, voor zitter van de Jongelingsbond, leidde de morgenvergadering; mevr. A. E. E, Mulder-Rupke te Houten, presidente van de Meisjesbond, nam 's middags de hamer in handen. Aan prof. dr J. Severijn was het eerste woord. Deze Utrechtse hoogle raar sprak een hemelvaartsmeditatie uit. De bondsdag hield zich bezig met de verschillende aspecten van belijden en beleven. Ds B. N. B. Bouthoorn te Bennekom ging na wat dit betekent voor het jonge leven; mr A. B. Roos jen te Amsterdam schetste de beteke nis van het belijden en beleven op politiek terrein; ds L. Kievit te Putten gaf de waarde van het belijden aan ten opzichte van het kerkelijk leven, De heersende richting in het theo logisch denken der hervormde kerk ziet haar belijden wel in verband met de belijdenis, maar acht zich niet aan de belijdenis gebonden. Dit hoort alzo niet te wezen. De be lijdenis is in het kerkelijk leven met gezag bekleed; zij ontleent dit gezag aan de Heilige Schrift. Hiermede is niet gezegd, dat de belijdenis onfeil baar zou zijn. Men dient haar telkens weer aan de Heilige Schrift te toetsen. Doch ook al blijft het beroep op de Bijbel open, nooit zal men daarom los van de belijdenis mogen staan. Dat dit grote waarde heeft voor het kerkelijk leven, toonde ds Kievit in het vervolg van zijn rede aan. Meer en meer dringt de geest van deze eeuw het huis der kerk binnen. Men praat wel over herkerstening maar de ver wereldlijking wordt in de hand ge werkt. Hiertegenover past terughou dendheid. Daarom is de Gereformeer de belijdenis van het grootste gewicht. Zij immers is bij uitstek kerkelijk be lijden. Aan het eind van zijn betoog wekte ds Kievit de aanwezigen op belijden en beleven als een waardevol element te zien in het kerkelijk leven. Ken nende de ongerechtigheid der kerk, zal men deze ongerechtigheid als eigen zonde moeten aanmerken. De vrucht van belijden en beleven in de kerk is, dat men niet de ongerechtigheid na streeft maar de gerechtigheid Gods. De vergadering verzond een tele gram aan H. M. de Koningin en een aan luit. gen. b. d. L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage, anders een trouw bezoeker van de bondsdag, maar nu door ziekte verhinderd naar Utrecht te komen. Dat de Utrechtse bondsdag van de Bond van vrijgemaakt Geref. Jonge lingsverenigingen zou staan in een te ken van dankbaar gedenken en gelovig vertrouwen was te verwachten, nu zo plotseling twee beminde hoogleraren, Schilder en Holwerda, zyn weggeno men. Doordat op de huishoudelijke ver. (Ingez. mededeling, adv.) IBIS Nieuwe school, badhuis en verenigingsgebouw Woensdagmiddag heeft de Commissaris der Koingin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden te Nieuwdorp een uniek gebouwencomplex geopend, dat van grote betekenis is voor de gehele bevolking. Want niet alleen betrok de openbare lagere school een nieuw gebouw, maar de inwoners van het dorp konden een ruim Verenigingsgebouw, dat tevens dienst zal doen als gymnastieklokaal en een comfortabel badhuis in gebruik nemen. Het was een belangrijke dag voor Nieuwdorp en niet zonder reden vlagde het gehele dorp en was een ieder in een feeststemming tributie te begrijpen. Helaas verdwijnt gadering, die Woensdag gehouden werd, de bonds- en organisatorische vragen gelukkig tot een minimum beperkt ble ven, en enkele zaakjes in een snel tem po afgehandeld konden worden, kon al le nadruk op de bondsdag zei1 gelegd worden. In twee gebot: .ven kwam de jeugd samen. De openingswoorden, die door de voorzitter, de heer Jac. v. Oord en de tweede voorzitter, ds J. Vink, werden uitgesproken, getuigden reeds van wat in de laatste maanden was gepasseerd. Ook telegrammen en brie ven, die binnengekomen waren uit Ca nada en Zuid-Afrika spraken erover. Maar in het bijzonder kwam het ge beurde naar voren In de referaten, die in de middagvergadering gehouden wer den. Ds Knoop van Delfshaven sprak in de zaal Tivoli over: „Blijft aan Uw voorgangers gedenken en volgt hun ge loof na". Ds J. Kamphuig van Bunscho ten-Spakenburg refereerde over: „Mes siaanse keurcorpskeuze''. Aangezien de rede van ds Knoop door de radio werd uitgezonden, geven we hier enkele no tities uit de rede van ds Kamphuis. Spr. begon met op te merken, dat de keuze van zijn onderwerp mede bepaald was door het heengaan der hoogleraren Schilder en Holwerda Hij nam daarbij zijn uitgangspunt in 2 Sam. 23 en 1 Kron. 11, waar ons een lijst gegeven wordt van Davids helden In die keuze van David blijkt, dat er bij deze koning geen aanneming des persoons was, zoals bij zijn voorgan ger Saul, die volgens 1 Sam. 22 7 en 8 in zijn latere regeringsperiode zijn keuze liet bepalen door vlees en bloed (alleen mannen uit zijn eigen stam Benjamin). Doch Davids keuze blijkt te staan onder de wet der theocratie. Niet: wie ben je, doch: hoe ben ie, Bijzonder instructief was de statistiek, die ds Kamphuis gaf over Davids corps-keuze, waaruit bleek, dat van de 53 namen er slechts 13 uit Juda Davids stam, waren en dat David ook zyn mannen requireerde uit heidenen ïondom. Hier staan bij Saul en David atval tegenover geloofsgehoorzaamheid secte tegenover kerk. Wat ons van Davids helden beschreven wordt zijn geen bravourstukjes van mannetjes putters doch het doet ons zien hoe ze de oorlogen des Heren voerden hoe ze polemiek bedreven. Ook hun' ver bondenheid aan de gezalfde des He ren wordt duidelijk beschreven, b v de geschiedenis van Bethlehems born put. Davids keuze was messiaans. En dit is door Christus vervuld geworden m de hemelvaart. David koos het corps binnen de kerk, Christus maakt heel zijn kerk strijdbaar. De strijd gaat vandaag niet tegen bloed en vlees. Het is alles nu veel geraffineer der. Bij dit verrassend en ontdekkend licht der Schriften, aldus spr., kunnen we de plaats van prof. Schilder en Holwerda bepalen. Toen Schilder be gon op te treden was er een geest van strijdensmoeheid, al daverden de liederen. Een lichtzinnige verbondsleer en een bevroren gemene gratie theorie ver vaagden, de antithese. Toen heeft de God van de oorlogen des Heren Schil der verwekt. Hij had geen burenruzie, doch hij zag het front. Zijn zwaard bliksemde naar alle zyden: naar de ethisch gereformeerden, de christen democraten, de N.S.B. enz. Hij heeft gevochten tegen 'n valse ireniek, gevoed uit een veronderstelde wedergeboorte leer. Daarnaast stond Holwerda, uit wiens preken spr. citeerde, waaruit bleek hoe ook hij de kerkfronten zag lopen. En daarvoor hebben ze zich in de studie verteerd. Davids helden waren geen mannetjesputters en Schilder en Holwerda waren geen stu diekoppen. Ze hebben de heilige oor log gezien en ze hebben gebeefd. Wat gaat Christus' jeugd nu doen? Bewaar ons voor het epigonendom, het gepoch op grote mannen, waarop we zouden gaan teren. Dat kan niet eens. Het kerkfront van 1952 is anders dan dat van 1942. We zullen de Here lofzingen om wat Hij gaf. Maar de lofzang is nooit te scheiden van het strijdlied. Want als krijgsman woont God onder de lofzangen Israëls. Door enkele Utrechtse predikanten werd nog een slotwoord gesproken. In het nieuwe Verenigingsgebouw, waar we behalve de leden van Gede puteerde Staten, de heren mr dr A. J. J. Mes, C. Philips en A. Schout en het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke, vele autoriteiten op merkten, voerde burgemeester Elen- baas eerst het woord, die eveneens als de vele andere sprekers van deze mid dag vol lof was over het nieuwe ge bouwencomplex. Burgemeester Elen- baas vertelde, hoe de nog betrekke lijke nieuwe openbare lagere school te Nieuwdorp 1 November 1944, een dag na de bevrijding, in puin werd geschoten en hoe een lange weg afge legd moest worden, voordat dit nieu we gebouw tot stand kwam. „Het platteland mag niet achter blijven bij1 de stad", zo zei burgemeeser Elenbaas verder. „Laten we nu eens in Nieuw dorp met dit prachtige gebouw een voorsprong hebben op de stad". Tot slot dankte de burgemeester allen, die hadden meegewerkt aan de bouw van het gebouwencomplex. Ook de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot ge waagde in zijn openingswoord van het snelle tempo waarmee het platteland zyn achterstand op de stad inloopt. Onder applaus deelde de Commissaris der Koningin mee, dat G.S. het be sluit van het gemeentebestuur had goedgekeurd om een nieuwe woning te bouwen voor de concierge van het Verenigingsgebouw, de heer Dommis sen. Met de bede, dat God het onder wijzend personeel sterke in zijn moei lijke taak besloot de Commissaris der Koningin zijn toespraak en verklaarde hij het gebouw voor geopend. Vervolgens voerden het woord, de heren A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs; Ir P. J. 't Hooft, Scheldestad zonder vreemdelingen ondenkbaar. Wat zou Vlissingen zijn zonder het strad, de unieke boulevard, de Wester- Schelde met de scheepvaart. Bovendien heeft Vlissingen zoveel te bieden, dat de vreemdeling zich wel bijzonder tot de Scheldestad aangetrokken moet gevoelen. Dat heeft men 60 jaar geleden In Vlissingen ook begrepen en men heeft de hoofden bij elkaar gestoken. Het resultaat was, dat de Scheldestad een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer kreeg, die heel veel voor de stad is gaan betekenen. De generatie, die dit alles met vooruit ziende blik, op het oog heeft gehad, is niet meer in leven, doch het nage slacht plukt de vruchten en mocht Woensdagmiddag het 60-jarig bestaan van de vereniging vieren. Er werd een drukbezochte receptie gehouden in hotel „Noordzeeboule- vard", waar tal van vooraanstaande personen uit Vlissingen en vertegen woordigers van vereniging het huidige bestuur kwamen complimenteren. We zagen er o.m. de commandant Mari tieme Middelen, de overste J. G. Broekhuijsen, de directeur van het Loodswezen, de heer F. J. Krips, ver tegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en tal van deputaties. EEN VAN DE DRIE. Burgemeester mr B. Kolff, gewaag de in een toespraak van de gestadige groei van V.V.V., een groei, die para- lel loopt met de groei van de stad. Hij noemde het vreemdelingenverkeer, naast de industrie van de haven, een der drie pijlers waarop het economi sche leven van Vlissingen rust. Hij wees voorts op de nauwe samen werking met het gemeentebestuur en op de nieuwe weg, die V.V.V. na de oorlog heeft ingeslagen. Tot sl'ot sprak de burgemeester de hoop uit, dat de vereniging nog veel voor Vlissingen zal kunnen doen. TOESPRAKEN. Mr J. Moolenburgh sprak geluk wensen uit namens de A.N.W.B. en Prov. V.V.V. De heer Hens, burgemeester van Valkenburg en voorzitter van V.V.V. „Geuldal", de oudste V.V.V. in Nederland bood een gedenkpenning aan. De heer P. Blaauw zei, sprekend namens V.V.V. Middelburg, dat beide verenigingen gelijk zijn opgericht en dus de Middelburgse V.V.V. dit jaar 60 jaar bestaat. Ook hij bood een ge schenk aan. Namens de Bedrijfshoreca sprak de heer W. ten Haaf, terwijl de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersver. een toespraak op rijm hield en aankondigde, dat het kam pioenschap van Walcheren tijdens de door V.V.V. te organiseren feestelijk heden zal worden verreden. 60 ring- rijders komen daartoe naar de Schel destad. Vervolgens spraken nog de heren H. Groenouwe, voorzitter Vlissingse Middenstandscentrale, H. A. Bosshardt, voorzitter Zeeuwse Journalisten Kring, Jhr I. F. den Beer Poortugael namens V.V.V. Veere en de heer F. Naere- bout, voorzitter Kon. Harmonie „Ons Genoegen". Namens de Mij „Zeeland" sprak de heer Witte. DANKWOORD. De voorzitter van V.V.V., de heer J. L. Verhagen herdacht in zijn dank woord het vele werk, dat wijlen bur gemeester van Woelderen in het be lang van het vreemdelingenverkeer heeft gedaan. Hij toonde zich een voorstander van centralisatie van het werk van de Wal- cherse V.V.V.'s opdat niet iedere plaats voor zichzelf werkt doch dat men Walcheren als een eenheid zal beschouwen. Tot de vertegenwoordiger van de Mij „Zeeland", zei de heer Verhagen: „De plaats, die èèn der directeuren vroeger in ons bestuur innam is nog steeds open''. Hij koppelde aan deze opmerking de wens, dat -de onderhan delingen, die zullen worden geopend over de terugkeer van de „Zeeland" naar Vlissingen een succes zullen wor den, omdat de maatschappij in Vlissin gen thuishoort. Deze woorden werden door de talrijke aanwezigen met applaus onderstreept. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was geweest, volgde 's avonds een diner, waaraan nog hartelijke toespraken werden gewisseld en de secretaris, de heer A. Metz, leuke her inneringen, die hij uit de oude notu lenboeken had opgediept, heeft ver teld. architect te Goes; D. v. d. Made, Ned. Herv. predikant te Nieuwdorp; I. W. Bakker, hoofd der openbare lagere school te Nieuwdorp, die een klok aan bood; C. Melse, hoofd der bijz. lagere school te Nieuwdorp; Bueninck, con sulent lichamelijke opvoeding; M. Otto, aannemer; A. Traas, voorzitter ouder commissie, die een projectielantaarn overhandigde en W. J. Vlieger, ere voorzitter oudereommissie. Burgemeester Elenbaas, die hartelijk deze toespraken .beantwoordde, liet, sprekend over de rivaliteit tussen de dorpen in de gemeente en de plannen van de gemeenteraad, doorschemeren, dat 's-Heer Hendrikskinderen in de toekomst wellicht een nieuwe school tegemoet kan zien en dat misschien nog dit jaar begonnen zal worden met de aanleg van een voetbalveld halver wege 's-Heer Arendskerke en Nieuw dorp. Tot slot bezichtigden alle genodig den en belangstellenden het nieuwe gebouwencomplex. (Ingezonden Mededeling adv WTiLL,t>E. GOUDEN pdÖfeTE." MIDDELBURG TEL: 2769 Bijna vierduizend jonge mannen uit diverse delen van ons land woonden in de Ahoyhal te Rotterdam de 99ste bondsdag bij van het Christelijk Jonge Mannen Verbond. Onder de gasten bevonden zich o.m. de heren P. Huijgens van de West- bund van het Duitse C.J.M.V., J. Ros- seels van de C.J.M.V. van het Vlaams sprekende deel van België, ds J. Steenbeek, voorzitter van de Neder lands Jeugd Gemeenschap en de Her vormde Jeugdraad en Ds J. Wolfens- berger, voorzitter van de Generale Synode. De bondsvoorzitter, Ds G. P. van It- terson uit Den Haag, sprak een bonds rede uit, waarin hij o.m. zei, dat hem d vraag was gesteld of het niet mo gelijk zou zijn, dat enkele oude bonds- vrienden van een halve eeuw geleden in 1953 op de 100ste bondsdag moch ten komen. Het zouden er wel niet veel zijn, doch al waren het er maar enkele: door de ontmoeting met het verbond na vijftig jaar zouden zij het opnieuw weten: oud en nieuw Neder land saam: wij scharm ons het evan gelie van Jezus Christus niet. Spr. herinnerde aan de na-oorlogse t\d en meende, dat wij nu weer een phase verder zijn: er wordt weer ge werkt, er wordt zelf:, door jongeren weer stevig aangepakt. Toen het ver bond in 1853 was gesticht, telde het na een jaar zeven verenigingen, die op 5 Juni 1854 voor het eerst in een bonds vergadering bijeenkwamen. Over de verhouding van de bond tot de Ned. Herv. Kerk sprekend, zeide ds van Itterson deze verhouding alleen goed te kunnen zien, als zij elkander lief hebben, het verbond en de kerk, maar ook de kerk en het verbond, en als zij over en weer lief en leed, span ning en zorg met elkaar willen delen, De bondsvoorzitter besloot: „Zo gaan wij, zo God wil, ons eeuwfeest tege moet, niet maar in een feeststemming, ni t met onwerkelijk hoerageroep, maar, staande in de strijdende kerk, met een roeping, een ideaal, een op dracht: door jongemannei voor jonge mannen en allen tot Christus!" Het verdere programma van deze dag vermeldde o.m. samenzang, terwijl er een aantal tienminutenspeeches werden gehouden, o.a. door Henk Prins en Leo Peeman. De algemeen secretaris, E. J. M. Faber, en de twee de voorzitter, Ds H. J. van Heerden, spraken resp. over de onderwerpen „Je neus buiten de deur" en „sterker door strijd". Aan deze bondsdag ging een beslo- te i huishoudelijke vergadering voor af, waarin o.m. de jaarverslagen een punt van bespreking uitmaakten. In deze vergadering werd sterke nadruk gelegd op de arbeid onder militairen en het werk van de C.J.M.V.-zieken- dienst. Verder zal het C.J.M.V. een open oog moeten houden, zo werd be toogd, voor de geïndustrialiseerde ge bieden in Nederland, die een sterke aanpak vragen. Gekozen als bondsbestuurders zijn de heren G. Dolfsma uit Meppel en J. Schipper uit Groningen, resp. voor de provincies Drente en Groningen. De vergadering benoemde de heer H. Gordeau tot ere-bestuurder. Ook werd het voorstel aangenomen, inhou dende, dat juniores-leidsters lid kun nen worden van het C.J.M.V. Einde van schoolmisère in zicht. De gemeenteraad van Kortgene heeft Woensdagavond in een langdu rige raadsvergadering het voorlopig besluit genomen om over te gaan tot de bouw van een schoolgebouw, be staande uit negen klassen, bestemd voor het openbaar lager onderwijs en het meer uitgebreid lager onderwijs. De kosten van de school, waarvan men de bouw dit jaar nog hoopt te beginnen, bedragen f 1P9.000 exclusief grond en meubilair, B. en W. zijn er in geslaagd vau par ticuliere zijde op het eiland, welke on bekend wenst te blijven, een lening op te nemen van f 100.000. De resterende f 80.000 hoopt men te lener bij de Coöp. Boerenleenbank. Binnen afzi ->bare tijd zal er dus een eind komen aan de schoolmisèra in Kortgene. De kleuterschool, die on dergebracht is in een schuur, kan on dergebracht worden in de tegenwoor dige U.L.O.-school. De U.L.O.-school, die veel te nauw behuisd is, zal met de o.l. school, waarvan het gebouw reeds twintig jaar geleden onbewoon baar was, het nieuwe gebouw de toe komst kunnen betrekken De door Swift te Middelburg geor ganiseerde serie wedstrijden zijn een groot succes geworden. Om even 4 uur verschenen de vertegenwoordigende twaalftallen van Dordrecht en Eindho ven tussen de lijnen, die ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan der Zeeuwse Korfbalbond overgekomen waren. Zij speelden een vlotte wed strijd, waarin duidelijk aan het licht trad, dat zij zowel taktisch als tech nisch ver boven de Zeeuwen uitste ken. Met de rust leidde Eindhoven met 31, het einde kwam met 64 voor de mensen uit de lichtstad. Over het geheel genomen waren de Eind- hovenaren wel wat sterker, doch dient direct gezegd dat het schieten de Dortenaren niet meezat. Vooral de be kende Deetosspeler Seits had veel met pech te kampen. De eerste en de tweede prijzen in de verschillende afdelingen werden respect, gewonnen door: Afd. la: Swift I (beker); Regen boog uit Dordrecht; Afd. lb): Zeelan- dia I (beker); Olympia '47; Afd. lc: Merksen uit Antwerpen (beker); Tjoba I; Afd. 2a: Swift II; Regenboog II; Afd. 2b: De Poel; olympia I; Afd. 3a: K.V. Brugse I; Elto I; Afd. 3b: Swift IV; K.V. Brugse II; Afd. 3c: Madjoe; Togo II; Afd. 3d: Vopo; Atlas; Afd. 3e: Zeelandia II; Top; Afd. 3f: Fortuna; Animo; Afd. 3g: Olympia II; Swift V; Afd. 3h: Scampolo III. Ad- spiranten: Afd. A: De 'Foei; Afd. B: Zeelandia; Afd. C; Scampolo. Ingezonden Mededeling (adv.). van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Meisje aangereden te RiUand. Gistermorgen is te Rilland op de kruising HoofdwegDerde weg, het 14-jaxige meisje S. de Visser uit Ber gen op Zoom, dat met een viertal vriendinnetjes op de fiets op weg was naar Bath, aangereden door een uit Bath komende jeep, waarin een wacht meester en een korporaal van de Kon. Marechaussee zaten. Hoewel de be stuurder v o de jeep zeer krachtig remde, reed hij het meisje aan. Zij werd bij omwonende binnengedragen en later nadat dr Nanninga de eerste hulp had verleend, met een wond aan een der enkels en vele schrammen per auto naar huis vervoerd. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Op 21 Mei 1952 overleed onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante JANNA BRUYNZEEL, Wed. van C. de Jager, in de ouderdom van 84 jaar. Wemeldinge: Fam. F. DOMINICUS— BRUYNZEEL. Rilland: Fam. P. BRUYNZEEL— BLOK.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3