NEDERLANDS NIEUWSTE WATERWEG GEOPEND Mislukte moordaanslag op Indonesisch mil. attaché Duitsland zal 150.000 man op de been brengen Opbouw bescherming burgerbevolking te Goes vordert uitstekend Amsterdam rechtstreeks met de Rijn verbonden V ooruitzichten woningbouw zijn ongunstig PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een gewichtig feit in de waterstaatkundige geschiedenis Koningin decoreerde de werkers (r^ Piet Hein voer de Prins Bernhardsluis binnen Na dagenlange conferenties Vermoedelijk Maandag ondertekening der Duitse verdragen Dodelijke ongevallen op bedrijven en langs de weg Brandputten in diverse stadsgedeelten Nog zijn vele vrijwilligers nodig Geen verandering in situatie ter beurze Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2178 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 23 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.33 u., onder 20.42 u. Maan op 4.12 u., onder 22.17 u. Hoogwater Zaterdag 24 Mei: Vlissingen: 2.05 u. 192 m., 14.30 u. 1.98 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.11 m., 15.00 u. 2.17 m. Wemeldinge: з.51 u. 1.58 m., 16.19 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.39 u. 1.32 m., 16.06 1.40 m. (Van onze speciale verslaggever.) Woensdag is met gulden letters een gewichtig feit geboekstaafd in de waterstaatkundige geschiedenis van Nederland: de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. Met de ingebruikneming van deze voor ons land zo belangrijke waterweg was bijna een dag gemoeid. Een reeks van vreugdevolle gebeurtenissen deed de uren vervliegen. Van begin tot eind was alles even feestelijk. Het begin lag in Tiel, waar een paar honderd gasten zich in de morgenuren verzamelde om getuige te zijn van het ongewone gebeuren. Nu is het geteis terde Tiel allerminst een ideale plek voor feestelijkheden, maar de gemeen te had zich wel zeer ingespannen om het een en ander te „versieren". Het stadje glom aan alle kanten van ge noegen en toen de gasten van het de partement van Waterstaat achter de muziek aan door de hoofdstraten mar cheerden, was-kennelijk heel 't mens dom in de Betuwse hoofdstad naar buiten gekomen. Hier werden de gasten voor het eerst in kennis gebracht met het arti kel sluisdeur, waarvan men in de loop van de dag (en mogelijk des nachts in zijn dromen) nog volop genieten zou: een sluisdeur op straat opende zich voor het publiek en even verder ging een andere deur omhoog. Bij het haventje van Tiel, waar het koninklijke jacht „Peit Hein" gemeerd lag, hadden ouden van dagen en schoolkinderen plaats genomen. Daar verscheen om kwart over elf H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, iö gezelschap van de Prinsessen Irene én Marijke. J3ur -.ester N. F. Cambier van Nóoten tolkte de blijdschap der Tie- itaiaars over de komst der Koningin; duidelijker dan zijn woorden was de bloemenhulde, aan de Vorstin gebracht door de oudste inwoonster van het stadje en de jeugdigste schooljongen. Het oude moedertje, gesteund door twee dames en het jongetje, parman tig op de koninklijk gezin afstappend, Symboliseerde ook metterdaad de ver gane en de moderne tijd inzake de Rijnverbinding van Amsterdam: vroe ger wankel en moeizaam, nu gezond en vlot. HULDE AAN WERKERS. De opening van het kanaal was aan de „Piet Hein" toevertrouwd, welke onder lachende blikken der Konink lijke opvarenden een Oranjelint stuk- voer, dat als laatste belemmering was aangebracht. De belemmeringen, welke weggeno- moesten worden aleer het Amsterdam- Rijnkanaal voltooid was, waren van steviger kwaliteit. Hiervan gewaagde Z. Ex. minister H. H. Wemmers, aan wie de de hoogste waterstaatsbelangen zijn toevertrouwd. Nu was het moment aangebroken waarop Koningin |uliana de „Piet Hein" verliet om plaats te nemen op de salonboot „Staverden". Hier ver richtte de Vorstin een handeling welke klaarder sprak dan enige speech: zij decoreerde de werkers voor het Am sterdam-Rijnkanaal, de mensen die aan dit waterstaatsobject een groot deel Van hun leven hebben besteed. Het waren enige ingenieurs, enkele techni sche ambtenaren en een aannemer. OPERATIE KONIJNENHOK. De geweldige sluizen bij Tiel kre- fen nu een naam; zij werden naar rins Bernhard genoemd en de ver noemde onthulde zelf een in de sluiswand aangebrachte plaquette, waarop dit feit gegrift was. Daarna voer men het kanaal op. Nog de sluis had burgemeester mr A. J. d Ailly een uiteenzetting van het be lang ener goede verbinding van Am sterdam met de Rijn gegeven. •lijk betekent dit kanaal ook andere plaatsen. Daarvan getm: namens alle gemeenten op de oever burgemeester jhr mr C. J. A. de Hamtz van Utrecht, dewelke herinner de aan de offers door bedoelde ge meente gebracht op hope van later profijt. Men naderde de brug bij Zoelen. Hier het een vrolijk stel Betuwnaars era konijnenhok (in de vorm van een sluisdeur) op de „Piet Hein" neer. De opmtie „konijnenhok" slaagde voor treffelijk. Dat was zeker de mening van de Prinsessen Irene eri Margriet, 6 «ee?„ lief wit kontintje in het liok aantroffen: voor ieder een en ook voor de zusjes thuis! Van Zoelen tot Ravenswaay, dwars door de Betuwe, scheen de vreugde over het nieuwe kanaal ten top te stij- °P beide oevers escorteerden lan delijke ruiters de zegetocht. Vliegtui gen cirkelden boven de schepen. Want j*ein' en „Staverden" werden gevolgd door een menigte pleziervaar tuigen. Langs de oevers lagen „werksche- PCn j ka£ëermachines e.d. Overal wa ren de varensgasten met het werk op gehouden om de blijde vaart toe te juichen. Nabij de sluis te Ravenswaay, waar Prinses Marijke door het onthullen an een plaquette haar naam gaf aan net waterwerk, trokken versierde boe renwagens langs de wachtende feest- vioot. De overtocht over de Lek bij Wijk bij Duurstede gaf een aardig accent aan het geheel. Deze interessante wa- terkruising verstrekte de beschouwers een indruk van het machtig water staatswerk. Bij de Prinses Irenesluizen te Wijk bij Duurstede had de schippers jeugd zich verzameld en voorts de school jeugd uit vele omliggende dorpen. Het gejuich en gevlag was niet van de lucht toen Prinses Irene de plaquet te onthulde, die de naamgeving van deze sluis vermeldde. Hiermede was het „varend gedeelte" van de opening achter de rug. Nu volg de in Amsterdam nog het openen van de tentoonstelling „De Rijn in de R. A. I." Ook dit kwam voor rekening van onze Landsvrouwe. Fantastisch was de aanblik van de namaak-Rijn in het enorme gebouw. Duizenden stonden op de „oevers" op eengepakt toen Koningin Juliana, via het paviljoen der lage Landen, de grote zaal betrad, die voornamelijk aan Duitsland en Zwitserland is ge wijd. Er volgde wederom een toespraak en wel van mr D. A. Delprat, voorzit ter van de Stichting Amsterdam-Rijn kanaal 1952. Toen drukte Koningin Juliana op de knop: ruisend zette de „waterval van Schauffhausen" zich in beweging. Een langdurig scheepssignaal volgde, de inzet van de expositie, welke op haar beurt weer een inzet was, laat ons hopen van ontelbare scheepssigna- len op Nederlands nieuwste waterweg. Daders ontkwamen in de duisternis Gisternacht omstreeks twaalf uur is een moordaanslag gepleegd op de militaire attaché van het Hoge Com missariaat van Indonesië in Den Haag, Luit. Kol. H. T. Harjono. De daders twee onbekend geble ven mannen wisten te ontkomen. Tot nu toe ontbreekt elk'spoor van de daders. Luit. Kol. Harjono woont in een flat aan het einde van de Laan van Meer- üervoort te Den Haag. Omstreeks twaalf uur ontving hij de telefonische ..lededeling, dat over enkele ogen- i.slikken een belangrijk telegram van radio-Scheveningen zou worden ge bracht. Kort na dit telefoongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden twee mannen voor de deur. Zij haalden een revolver te voorschijn bevalen hem mee naar beneden te gaan voor een bespreking. Op de trap van de eerste etage werd Luit Kol. Harjono vervolgens tegen de muur ge zet waarbij de oudste hem met een revolver bedreigde .Luit. Kol. Har jono slaagde er in op een onbewaakt ogenblik de pols van zijn belager te grijpen. Door deze handeling haalde de man de trekker van de revolver naar achteren, waardoor het schot af ging. De kogel baande zich door een ruit een weg naar buiten. De tweede man schoot toen ook, maar de kogel ketste. D'e man sloeg Luit. Kol. Har jono toen met de kolf op het hoofd. Op het geschreeuw en de sehoten ren den enkele bewoners naar beneden. De daders kozen het hazenpad. Een urveillerende agent, die de schoten ook gehoord had en reeds een onder zoek naar de herkomst instelde, is de Toegejuicht door duizenden vaart de „Piet Hein" met aan boord de kvonink- lijke gasten onder de machtige hefdeur de Prins Bernhard sluis binnen na de officiële opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. De Europese defensiegemeenschap is in de afgelopen dagen een flink stuk dichter bij de verwezenlijking gekomen. Drie volle dagen hebben de minis ters der zes landen, die zullen deelnemen, te Parijs vergaderd en Woens dagavond zijn zij uiteengegaan na overeenstemming bereikt te hebben over de voornaamste punten. De nog niet opgeloste problemen zullen vandaag op een conferentie te Straatsburg worden behandeld. Een nog belangrijker stap echter is, dat met grote waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat Maandag a.s. te Bonn de verdragen ter beëindi ging van de bezetting van West-Duitsland zullen worden getekend, waar door Duitsland tot de E.D.G. zal kunnen toetreden. Twaalf uur lang heeft Dr Adenauer Woensdag vergaderd met de Hoge Commissarissen, maar na afloop kon hij verklaren: „Nu zijn wij gereed voor de ministers van Buiten landse Zaken!" Deze worden vandaag te Bonn verwacht; op het hoofd kwartier van de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy zullen zij het 400 pagina's tellende dossier nog eens doornemen, waarna Maandag de onder tekening kan volgen. man tot tekening overgaat. Wanneer echter alles loopt zoals ver wacht wordt, dan zal Duitsland binnen kort een strijdmacht van 150.000 man op de been brengen voor de E.D.G., Minister Stikker is halsstarrig. De ministers die in Parijs vergaderd hebben, hebben kennis gemaakt met de halsstarrigheid van Nederlands mi nister van Buitenlandse Zaken. Op tal van punten kon men overeenstemming bereiken, maar men bleef steken bij de vraag voor hoe lang men de over eenkomst moest aangaan. Frankrijk en Italië voelden voor een tijdperk van 50 jaar omdat ook de Kolen- en Staalge meenschap voor 50 jaar is aangegaan, maar minister Stikker wilde hiervan niets weten: een even lange termijn als het Atlantisch Past, zo betoogde hij, want de defensiegemeenschap is onlosmakelijk met dit pact verbonden. En hij ging zelfs zo ver, dat hij ver klaarde: „Het verdrag zal gesloten worden voor 17 jaar mèt ons of voor 50 jaar zonder ons!" Hoe het uiteinde lijk zal worden hangt van de bespre kingen van vandaag af. Als het verdrag in werking zal zijn getreden zullen de zes landen hun land- en luchtstrijdkrachten samen brengen onder één enkele generale staf. Wat de marine betreft zuilen al leen de kustschepen samengebracht worden, de zeestrijdkrachten zullen onder nationale commando's blijven. WAT IN BONN WERD BEREIKT. In Bonn heeft men te lange leste overeenstemming bereikt over de fi nanciële lasten die Duitsland te dragen zal krijgen voor de defensie. Opgelost moet nog worden de vraag hoe de po sities van de Franse en Belgische be zettingstroepen zal zijn na de beëindi ging der bezetting. Een andere mogelijkheid is nog, dal de Bondsdag, die al op reces was ge gaan, bijeen zal komen op verzoek van de sociaal-democraten. Deze willen een debat over de verdragen, maar aangenomen wordt dat de regerings partijen het verzoek om een debat niet zullen steunen, zodat de vergade ring weer uiteen zal gaan. In dat ge val zullen de vertegenwoordigers van de socialisten de ondertekening van het verdrag boycotten: zij zullen weg blijven uit de vergaderzaal van de Bondsraad waar de ondertekening zal plaats vinden. Zelfs de (socialistische) voorzitter van deze Raad zal niet aan wezig zijn! En een derde obstakel is, dat ook de Franse volksvertegenwoor diging eerst wel eens een woordje wil spreken alvorens minister Schu- een Duitse generale staf. Uiteraard heeft dit niet de sympathie van de Oost-Duitse premier Grotewohl. Hij heeft verklaard dat de ondertekening van het verdrag Duitsland in onmid dellijke nabijheid van een burgeroor log en een derde wereldoorlog zal brengen en hij heeft alle Duitsers op geroepen petities tegen het verdrag te tekenen. In Bonn hecht men echter niet veel waarde aan zijn gepraat! Het geschil in het haringvisserij- bedrijf. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het college van Rijksbemiddelaars een be slissing genomen inzake het geschil in het haringviserijbedrijf. De beschik king van het college is inmiddels bei de partijen aangeboden. De inhoud van deze beschikking zal hedenochtend aan de werknemers worden medege deeld. Woensdagmorgen om 6.30 uur is in het nieuwe gebouw van de Provinciale Stoombootdienst eén klein brandje ontstaan. Door broeiing zijn poetslap pen, welke waren opgeslagen in een zonder dat er evenwel sprake zal zijn steenen bak in brand geraakt. De van een onafhankelijk Duits leger of brandweer heeft het vuur geblust. Centrale directie Wederopbouw: De moeilijkheden voor de woning voorziening in 1951 zijn groot geweest, maar de resultaten in dit jaar waren, om dat ze door deze moeilijkheden nog weinig of niet zijn beïnvloed, zeer gunstig. Voor 1952 zijn de vooruitzich ten heel wat minder gunstig, zij het dan nog niet verontrustend. Aldus valt te lezen in het jaarver slag over 1951 van de Centrale directie van de Wederopbouw en Volkshuis vesting. Het aantal woningen, dat in 1951 aan de voorraad was toegevoegd is weliswaar groter dan in enig vooraf gaand jaar en zelfs aanzienlijk meer dan de aanbouw in de jaren van de grootste productie voor 1940, doch de opgaande lijn in de woningproductie, dreigt nu te worden onderbroken. De bouwkosten zijn aanzienlijk gestegen en ook de stichtingskosten van wonin gen, die de laatste tijd geleidelijk wa ren gedaald, vertoonden weer een belangrijke stijging, terwijl daarnaast ook de rentevoet op de vrije markt een stijging onderging. Aangezien gedurende het verslag jaar 58.666 woningen zjjn voltooid en dus aangenomen moet worden, dat be halve de 52,719 woningen, die aan het begin van het jaar in uitvoering wa ren, nog plm. 6000 woningen zijn ge reedgekomen, waarvan de bouw in 1951 is aangevangen, leidt het geringe aantal goedkeuringen in de eerste helft van 1951 tot de verwachting, dat in de eerste helft 1952 aanmerkelijk minder woningen gereed zullen komen dan in de overeenkomstige maanden van 1951 en dat ook de totale aanbouw in 1952 zal achterblijven bij die van 1951. vluchtende mannen gevolgd. In de duisternis Is hjj de mannen evenwel uit het oog verloren. Onmiddellijk werd een uitgebreid justitieel onderzoek ingesteld. Politie honden, de technische dienst en ander politiepersoneel namen aan het on derzoek deel. Dit duurde de gehele nacht voort, doch er kon geen spoor worden gevonden. Luit. Kol. Harjono wordt thans in het Haagse ziekenhuis „Bronovo" ver pleegd. Slechts familieleden en leden van de recherche worden tot hem toe gelaten. Woensdag werd een 27-jarige bank werker uit Hoensbroek in een steen gang op de 546 m. verdieping van staatsmijn „Emma" door een losge raakt gedeelte van een kolentrein aan gereden en op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. Op de scheepswerf van P. Smit te Rotterdam is Woensdag een 33-jarige hulparbeider, die belast was met het toezicht op een rijdende kraan, door onbekende oorzaak met het hoofd tus sen het kraanhuis en de opstaande wand van een wagon geraakt en aan de gevolgen overleden. In de Verenigde papierfabrieken te Eerbeek is de bedrijfsleider M. van Delden met zijn rechterarm tussen de papiercylinder en het viltdoek geraakt Ook hij is aan zijn verwondingen be zweken. Gisternacht reed op de Rijksstraat weg te Ermelo een truck met oplegger in volle vaart tegen een boom. De chauffeur, de 35-jarige Z. N. uit Nie- zijl, gemeente Grijpskerk werd op slag gedood. jRaadsleden werden voorgelicht De opbouw van de organisatie voor de bescherming van de burgerbe volking in oorlogstijd verkeert in Goes reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Dit is gebleken op een Woensdagavond gehouden bijeen komst van de gemeenteraad, waar de heren H. B. Pilaar, hoofd van de kring Noord- en Zuid-Beveland en de heer J. Oranje, plaatselijk hoofd van Goes, een uiteenzetting hebben gegeven. De heer Pilaar, die een cursus heeft gevolgd aan de stafschool te Barne- veld, gaf eerst een overzicht van de op bouw der organisatie. Zeeland is inge deeld in div. kringen waarvan de beide Bevelanden er samen één vormen. Deze kring is nu ingedeeld in drie rayons, te weten Noord-Beveland, West Zuid-Beveland en Oost Zuid- Beveland. Deze indeling was noodza kelijk omdat, zowel de Zandkreek als het kanaal door Zuid-Beveland in oorlogstijd een onoverkomenlijke af scheiding kunnen vormen en de drie rayons, die dan ontstaan zouden, af zonderlijk moeten kunnen werken. Het kringhoofd beschikt over een centrale meldingspost, waar alle ge gevens binnenkomen en van waaruit dan weer de diverse maatregelen ge nomen kunnen worden. Er is reeds een aantal diensten ingesteld, waarvan er reeds verschei dene functionneren kunnen. Zo be schikt men over een geneeskundige dienst met hulpziekenhuizen in Wis- sekerke, Colijnsplaat, Goes, Heinkens- zand en Krabbendijke. Er zullen voorts mobiele geneeskundige teams worden gevormd evenals brandweer ploegen en opruimings- en reddings diensten. De politie zal waken tegen plunderingen en orde-verstoringen en er zal een dienst sociale verzorging worden ingesteld. Voorts zal een dienst waterleiding tot stand komen, teneinde de bevolking te verzekeren van drinkwater als de gewone water voorziening mocht stagneren; er komt een dienst voor de vee-evacuatie, een dienst voor de gas-radiatie en ten slotte bom-demonteerploegen. Aan de opruimings- en reddingsdienst zal een „verbindingsofficier" worden toege voegd als schakel tussen deze diensten en de zgn. bedrijfsbescherming. CURSUSSEN DRAAIEN REEDS. Voor vele van deze diensten zijn reeds cursussen aan de gang. Uit iedere gemeente ontvangen thans instruc teurs les van een hoofd-instrueteur teneinde later in hun gemeente de plaatselijke ploegen te instrueren. Ook E.H.B.O.-cursussen zijn in volle gang. De heer Pilaar betreurde het, dat het moeilijk is de E.H.B.O.-ers door een verband-acte te binden. Voor een goede uitvoering van de plannen zijn zeer vele vrijwilligers nodig en hij deed dan ook een beroep ■op allen, die hiervoor in aanmerking komen. IN GOES. De heer Oranje, die toelichting gaf over de opbouw van de organisatie in Goes een B-gemeente met A- tendenzen vertelde, dat de stad verdeeld is in Oost en West. De or ganisatie van de plaatselijke bescher ming is net eender als die van de Kring. In Oost komt een meldings post in de noodsehool aan de Tulp straat, in West in een der lokalen ach ter de Geref. Kerk. De hoofdpost kómt aan de Kade. Een van de belangrijkste diensten voor de stad is de brandweer. Goes beschikt over twee uitrük-eenheden van tesamen 26 man. Nodig zal zijn, dat er nog twee babyspuiten (kosten f 15.000) worden aangeschaft. Voorts zullen in diverse gedeelten van de stad bluswater-reservoirs moeten wor den gebouwd. Van grote waarde acht te hij ook de opruimings- en reddings diensten. In Goes zijn vier van deze ploegen, van totaal 60 man, nodig. De werving van het personeel voor de diensten in Goes moet, zoals el ders, nog beginnen doch de heer Oran je schatte, dat hij van de 500 man, die men in deze stad nodig heeft, reeds op 150 man kan rekenen. Hij achtte het voorts een gelukkig teken, dat er van de zestien blokhoofden, die Goes nodig heeft, zich reeds veertien heb ben gemeld en dat dit kader zich reeds voorbereidt op de ongetwijfeld moeilijke taak, die wacht. „ONBEHOORLIJKE ROVERIJ", Goesenaars voor het Haagse gerechtshof. Voor het Haagse gerechtshof ver schenen Woensdagmorgen D. J. J. en F. A. C. uit Goes, twee kooplieden, die voor de Middelburgse rechtbank resp. waren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens heling en tot een jaar en zes maanden wegens dief stal. Beiden met aftrek van voorar rest. J. en C. hadden indertijd in gezel schap van zekere S. B. eveneens koop man te Goes, verschillende café's be zocht en waren, toen ze reeds meer hadden gedronken dan goed voor hen was, met een taxi naar Rotterdam ge reden. Toen de chauffeur onderweg aan zijn niet meer brandschone pas sagiers vroeg hoe of het met de be taling zat nam C. de portefeuille uit B.'s zak, voldeed daarmee de rekening en verdeelde de rest tussen zichzell en J. C., laatstgenoemde verklaarde, dat hij 'n soort volmacht had gekregen, maar B. wist daar niets van. Hij ont hulde tot de grote verbazing van het Hof, dat hij B. niet had bestolen doch dat hij dit bedrag, groot f 1200, bi) zich thuis voor B. bewaarde. De proc. generaal noemde het ge heel een onbehoorlijke roverij, eisto tegen J. bevestiging van het Middel burgse vonnis en gaf C. er nog een jaartje bij, zodat de eis tegen deza koopman 2 jaar en zes maanden wordt. Uitspraak over 14 dagen. Boot brandde uit op Ooster-Schelde Donderdagmorgen was de heer Ver biest uit Bergen op Zoom met zijn motorboot uitgevaren om een tochtje te gaan maken op de Schelde. Toen hij ter hoogte van het Thoolensche Gat voer geraakte door onbekende oorzaak zijn motor in brand. Aan blus sen viel niet te denken. Gelukkig lag er in de buurt een visser die de onfor tuinlijke Bergenaar kon redden. De boot brandde uit en werd later naar Bergen op Zoom gesleept. Hoezeer de beurs in haar geheel het besluit tot stopzetting van de handel ondersteunt, is wel gebleken uit een telegram dat de Nederlandse bankiers- vereniging aan de minister heeft ver zonden en waarin tevens de wense lijkheid wordt uitgesproken, zo spoe dig mogelijk tot een oplossing van het geschil te geraken. Op verzoek van minister Lieftinck is gistermorgen te Amsterdam een bij eenkomst gehouden tussen de commis sie van bijstand voor de uitvoering van de beurswet 1914 en de commissie van advies in beurszaken. Hierbij wa ren ook enkele hoofdambtenaren van het ministerie van financiën aanwe zig. Naar wij vernemen,zal het over leg worden voortgezet. In de situatie ter beurze zal dus heden geen ver andering komen. Een firma in Den Haag, een speciale zaak op het gebied van militaire kleding en uitrustingen, heeft van Keizer Haile Selasse van Abessinië opdracht gehad 180 galauniformen te vervaardigen voor de keizerlijke garde. De uniformen moeten in Juli a.s. gereed zijn om in September a.s. gebruist te kunnen worden bij fees telijkheden in Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië. DE BILT ZEGT. Enkele wolkenvelden. Enkele overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1