Lt.-Gen. Aler„Wij moeten leiders van de mensen zijn". GERO ZILVIUM Het Amsterdam-Rijnkanaal beklonken. Britse firma's gaan China verlaten. Dc Nederlandse bijenteelt wordt met ondergang bedreigd. Chefarine „4" wonderen GERO ZILVER Antillianen dienen nieuw ontwerp voor Rijksgrondwet in* Chi\ Academie voor Lichamelijke Opvoeding start in September* Duitsland en Israël* Geestelijke verzorgers der Nato-strijdkrachtenconfereren. „De principes zijn goed, maar de praktijk faalt Gijzelaars in het oerwoud* Turner Joy wordt vervangen* Een verlies van 300 millioen pond Een kleine groep zakenlieden zal de belangen blijven behartigen* de nieuwe naam voor Besprekingen over herstel betalingen vrijwel mislukt. Moordende concurrentie van buitenlandse honing. Hoofdadministrateur in Indonesië ontvoerd. HIER Woensdag 21 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 t* In Hotel Figi te Zeist wordt thans de „Spiritual Life Conference", een vierdaagse conferentie over de geestelijke verzorging van de N.A.T.O.-strijdkrachten ge houden. Geestelijke verzorgers van diverse confessionele richtingen van 10 landen (Amerika, Engeland, Canada, Frankrijk, België, Noorwegen, Denemarken, Italië, Luxemburg en Nederland) zullen tot Zaterdag a.s. te Zeist bijeen zijn voor het zoeken van een gemeenschappelijk werkprogramma, met erkenning van en het ontzien van de principes van de godsdienstige richtingen. Bij de militaire leiders van de N.A.T.O.- landen bestaat voor deze conferentie eveneens veel belangstelling. Zo spraken generaal Eisenhower, It. gen. Norstad, commandant van de verenigde lucht machten Centraal Europa gisteren de vergadering toe. De chef-staf van de Ned. luchtmacht, It. gen. I. A. Aler, sprak Maandagavond een openingswoord. Hij wees er daarbij op,- dat men de geestelijke problemen van deze tijd met open oog tegemoet moet treden en re denen voor hoop moet vinden, die sterker zijn dan de gevaren, die ons bedreigen. He militaire gemeenschap van heden is voor de jongelingschap tehuis, schooi, kerk, ontspanning en sociaal centrum geworden en de militaire leiders zijn verantwoordelijk geworden voor hun geestelijk en lichamelijk welzijn. „Wij moeten leiders van de mensen zijn", aldus gen. Aler, „we zijn geroepen hen te hel pen hun verantwoordelijkheid te dragen en de morele kwaliteiten van het indi vidu, dat bij de gewapende macht dient, te versterken. Wij hebben deze verplich ting tegenover de ouders van deze jonge mannen en tegenover de Atlantische we reld. En we moeten al het mogelijke doeu om aan deze enorme en prachtige ver antwoording te voldoen". FALEN. „In dit opzicht falen wij in grote mate, zoals ik het voel. Wij praten altijd in cijfers, in squadrons, in strijdmachten, in divisies en in personeelsgetallen. Maar we praten niet voldoende over morele overtuiging, kwaliteit, de menselijke kwaliteit van het individu. We verbeteren tot in de kleinste onder delen technisene training, bewapening en vliegtuigen, maar aan onze mentale voor bereiding, aan het pantser van de ziel, doen we maar bitter weinig", „Onze eerste taak is óns en onze men sen duidelijk voor ogen te stellen de wer- Avonturiers loeren op diamanten. Uit Rio de Janeiro zijn drie vlieg tuigen met parachutisten opgestegen om hulp te gaan verlenen aan een Amerikaanse piloot en een Braziliaan se majoor-vlieger, die in het Brazili aanse oerwoud, nabij het wrak van de onlangs verongelukte stratocruiser van de „Pan American Airways", als gijze laars worden vastgehouden door een groep van dertig of meer mannen, die enige dagen voor de officiële expeditie van de Pan American daar met val schermen in de omgeving van het wrak zijn geland. De door de P.A.A. uitgeruste expe ditie had de opdracht de lijken van de 60 by de ramp omgekomen inzittenden naast de overblijfselen van het vlieg tuig te begraven en heeft dit werk ook verricht. De avonturiers, die onder leiding zouden staan van een parlementslid uit de staat Sao Paulo, zouden volgens Reuter, op eigen gelegenheid een on derzoek willen instellen naar de la ding van de stratocruiser, die grote hoeveelheden diamant zou hebben ver voerd. Zij eisen, omdat hun eigen helicop- tere defect is geraakt, met het hef' sehroefvliegtuig van de Amerikaanse expeditie naar de bewoonde wereld te worden teruggebracht en houden daar toe de hierboven genoemde vliegers, die na de eerste landing waren achter gebleven, als gijzelaars vast4 Bovendien wordt de bestuurder van het hefschroefvliegtuig, naar hij radio grafisch aan zijn basis in Panama sein de, gedwongen de groep avonturiers te bevoorraden, waarbij hij gevaarlijke vluchten van 100 kilometer moet ma len boven een dichte wildernis. DE EERSTE VROEGE AARDAPPELEN. Op de veiling van de Langerdijker groentencentrale zijn gistermorgen de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Er werden twee par tijen van resp. 333 en 300 kg eerstelingen geveild. De prijzen varieerden van 47 tot 51 gulden per 100 kg. De groeitijd was door het prachtige voorjaarsweer acht tot negen weken geweest. Het vorige jaar werden de eerste aardappelen van de koude grond op deze veiling op 6 Juni aangevoerd. De vroegste datum is tot nu toe 13 Mei geweest. kelijke waarden van onze civilisatie. Dit is geen gemakkelijke taak, omdat velen voelen, dat we niet veel ten toon kunnen spreiden. De principes zijn goed, maar de practijk faalt. Democratie en vrijdom zijn grote waarden, maar we weten allen ook, dat er veel onrechtvaardigheid, heb zucht, zelfzuchtigheid en discriminatie in onze westerse wereld is. Het is ons ide aal de maatschappij te verbeteren. Daar voor hebben we een klare en besliste levensfilosofie nodig". HET VERLOSSENDE WOORD. Komende op het probleem van het ver lossende woord te vinden, dat onze strijd krachten samensmeedt, stelde hij de vraag hoe diegenen te bereiken, die in religie geen richtsnoer voor hun levefl vinden. „Gezien van onze verantwoordelijke taak als leiders uit zijn zij degenen, die we de grootste aandacht moeten schen ken", aldus de generaal. „Ik behoor niet tot degenen, die zeggen, dat deze mensen over het algemeen onverschilligen, mate rialisten of nihilisten zijn en dat zij nood zakelijkerwijs een onverschillige levens houding bezitten". „Hoe we hen moeten bereiken en in spireren, hoe hen een ideaal te geven en (als ze er een hebben) hoe dat te ver sterken is één van de dingen, die ons het meest moeten bezig houden". Ingezonden Mededeling (adv.). 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.7S' Viee-admiraal Turner Joy zal als be velhebber der vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten worden vervangen door vice-admiraal Robert Briscoe, aldus maakt het hoofdkwartier der Amerikaan se vlootstrijdkrachten in het Verre Oos ten bekend. Generaal-majoor William Harrison, lid van de delegatie voor de besprekingen over een wapenstilstand in Korea, zal Turner Joy van Vrijdag af in Panmoen- djon vervangen. Vice-admiraal Joy keert naar de V.S. terug. Hij wordt directeur van de marine-academie te Annapolis (Maryland). Vice-admiraal Joseph Clark zal vice- admiraal Briscoe opvolgen als bevelheb ber van de Amerikaanse zevende vloot. Rapport over het loonpeil in de landbouw. Een commissie uit de landbouw- organistaties onder voorzitterschap van de directeur van het Landbouw Econ. Instituut prof. dr J. Horring. heeft op grond van een studie over de relatieve gelijkstelling van de so ciale positie van landarbeiders en vergelijkbare arbeiders ten plattelan- de een aantal conclusies ter verbete ring van de lonen getrokken. De com missie is eenstemmig van mening, dat de lonen van volwassen vakarbeiders in het „grote loongebied" met 3,5 cent zullen moeten worden verhoogd. Voor de overige loongebieden, name lijk Krimpenerwaard-Gouda en mid den Zuid-Holland zou de verhoging 3 cent, voor het kustgebied van Zuid en Noord-Holland (behalve de Wie- ringermeer) 2,5 cent en voor de N.O.- Polder en de Wieringermeer 1,5 cent moeten bedragen. De lonen der jeug dige arbeiders zouden volgens de commissie een evenredige verhoging moeten ondergaan. Volgens voorschrift van de Sowjet- russische bestuurscommissies is met ingang van Zondag alle spoorwegverkeer op lange trajecten in de Sowjetzóne van Duitsland en van en naar Oostberlijn buiten de westelijke sectoren van Berlijn omgevoerd. Tengevolge van deze maat regel doen de sneltreinen de stations in de westelijke sectoren niet meer aan, be halve het station Zoo, dat voor het inter zonale verkeer wordt gehandhaafd. An- halter-Bahnhof en Stettiner-Bahnhof zijn gesloten. Een van de deelnemers aan de grote etalageir.edstrijd, welke door een be kende Amsterdamse likeurstokerij is uitgeschreven, had het oude met het nieuwe gecombineerd door op originele wijze het Amsterdam-Rijnkanaal te vermelden. Een jury, bestaande uit de figuur van de oprichter van de li keurstokerij, kapitein Banjaerd van Egmond, de aanvoerder van het schut tersvendel uit 1575 (rechts) en de jonckheer Carolus van Pijpenlae tot Rijnckanaal (links) kwam de etalage beoordelen. De Britse zaakgelastigde te Peking heeft aan communistisch China Maandag een nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat grote fir ma's in China voornemens zijn het land te verlaten, maar waarin wordt voor gesteld, om na het vertrek van deze firma's een handelsschakel te laten bestaan. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de nota niet van invloed is op de Britse diplomatieke betrekkingen met China. Ook wordt volgens de woordvoerder het vraag stuk van schadevergoeding voor de Britse firma's in China niet aange roerd. In de nota wordt gezegd dat de fir ma's de zaken met China in het belang van beide landen zouden willen voort zetten. Dit zou mogelijk kunnen ge schieden door bemiddeling van een kleine groep Britse kooplieden, die in het land blijft. Het terugtrekken van de Britse handelsbelangen zal mogelijk een verlies van activa van Ingezonden Mededeling (adv.). KWALITEIT. AFWERKING EN GARANTIE BLljVEN DEZELFDE niet minder dan 300 millioen pond sterling betekenen. Tot de betrokken firma's behoren de grote scheepvaart- en handels firma's Jardine, Matheson and Com pany. Andere grote belangen zijn Butterfield and Swire, Patons and Baldwins, Shell en de British and American Tabacco Company. GEEN EINDE AAN DE HANDEL. De vice-voorzitter van de China As sociation, een groep van handelaren met China te Londen, G. E. Mitchell, verklaarde, dat het terugtrekken van de Britse firma's uit China niet be hoefde te betekenen, dat er een einde komt aan de Britse handel met China oï aan de Britse aankopen van Chine se producten. Deze zouden kunnen ge schieden door een kleine vereniging van kooplieden, maar dit zou alleen mogelijk zijn, wanneer de Chinezen haar vertegenwoordigers een redelij ke vrijheid van beweging zouden toe staan. Mitchell zei, dat de voornaam ste reden voor het besluit der firma's is, dat zij niet kunnen blijven voort gaan met verlies te werken. Cit Washington wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard heeft, dat enkele Ameri kaanse zakenbelangen in China trach ten zich daaruit te trekken. Hjj deed dit naar aanleiding van het bericht over het terugtrekken van Engelse fir ma's uit China. Meer dan 2 millioen Nederlanders ontvangen onderwijs. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte publicatie De Nederlandse jeugd en haar on derwijs 1950'51" blijkt, dat 2,2 mil lioen personen (w.o. 1 millioen vrou wen) in ons land onderwijs ontvan gen. Kleuter-onderwijs ontvangen 340.000 kinderen, lager onderwijs 1,2 millioen, Ulo 128.000, dag-v.h.m.o 84.000, dag-vakonderwijs 130.000 en hoger onderwijs: 30.000. Bijna 220.000 personen ontvangen part-time (mees tal avond-) onderwijs. Logischer en eenvoudiger Meer invloed toegekend aan de wetgevende macht. Dezer dagen is door drie leden van de Antilliaanse delegatie, namelijk J. fl. Sprockel, dr E. J. v. Romondt en L. D. Gerha- s, aan de R.T.C. een ont werp voor een Rijksgrondwet ingediend. De voorstellers zijn hiertoe overge daan, omdat, naar hun mening, door logischer opzet ervan eerder kan wor den tegemoetgekomen aan geopperde bezwaren en omdat gebleken is, dat de R. T. C.-besprekingen niet tot volledig resultaat hebben geleid. In de in leiding wordt voorts opgemerkt, dat geen gelegenheid bestond in dit ontwerp rekening te houden met alle punten, waaromtrent bij de laatste gehouden besprekingen overeenstemming werd bereikt. ten'van de vorige R.T.C. klevende bezwaren zijn, verschillende gedele geerden blijven voelen voor het idee van een Rijksgrondwet. Het thans in gediende ontwerp van de voorstellers heeft dus tot richtsnoer een volledige grondwettelijke regeling van het Ko ninkrijk in een Rijksgrondwet, doch tast de Nederlandse grondwet niet aan, dit laatste, gezien de gerezen be zwaren daartegen van Nederlandse zijde. In het ontwerp is aan de wet gevende macht der landen meer in vloed toegekend dan in het oorspron kelijk statuut bij het totstandkomen van algemeen bindende wettelijke maatregelen. Het oorspronkelijke ont1- werp van het statuut liet veel over aan algemene maatregelen van rijks bestuur, hetgeen in dit ontwerp zo veel mogelijk is vermeden. Het ont werp werd Zaterdag aan de R.T.C Naar het A.N.P. vernam, hebben de opstellers van het ontwerp er sedert het begin van de R.T.C. aan gewerkt, doch achtten zij het niet opportuun het ontijdig tijdens de ingewikkelde debatten over het statuut in te dienen. Zij hebben de loop der zaken aange zien en dienden het in, toen de be sprekingen practisch waren vastgelo pen, om de gedelegeerden in de ge legenheid te stellen enige grondge dachten ervanover te nemen. Het ontwerp bevat geen principiële afwijkingen vergeleken met het sta tuut, doch de bewoordingen der arti kelen van het ontwerp achten zij zo danig, dat overneming in een logischer constructie dan thans in het nieuwe werkstuk neergelegd, mogelijk is. Het ontwerp grijpt terug 'naar de Bedachte van de oorspronkelijke Rijksgrondwet voor de R.T.C., doch vermijdt de zware constructie daar van. Trots de aan de bekende 17 pun- Om een opdracht te vervullen Prof. Waterink t Dc gedachte* dat de lichamelijke opvoeding tot weinig nut is* moet uitgeroeid worden. „De lichamelijke opvoeding heeft In protestants christelijke kringen niet altyd de belangstelling, die zij behoort te hebben", zo zeide prof dr J. Wate rink Maandagavond tijdens een persconferentie in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. „De in deze kringen verbreide opvatting, dat de lichamelijke opvoeding tot weinig nut is, moet grondig worden uitgeroeid, omdat ook ten aanzien van het lichaam, de tempel van de geest, de mens een opdracht heeft''. Om zich bewust in te stellen op hetprincipiële vraagstuk van de lichame lijke opvoeding in protestants-christelijke kring is thans in oprichting „de Christelijke Academie voor lichamelijke Opvoeding", die zal worden gevestigd om het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. In September a.s. hoopt men in deze academie, waar mensen worden opgeleid, die straks aan het op dit punt noodlijdende christelijke onderwijs de christelijke jeugd- en sportorga nisaties worden afgeleverd, de eerste studenten te kunnen ontvangen. De gedupeerde bruidegom" gearresteerd. De politie te Palermo is er in ge slaagd de man te vinden, die onlangs aangifte deed van de verdwijning van zijn bruid en zijn auto nabij Paestum. 't Is de 26-jarige H. Bauer uit Munchen De politie heeft verder ontdekt, dat hij degene is, die enige tijd geleden de villa medici, zetel van de „Acade mie de France" binnendrong. Bauer, op wie een revolver werd gevonden, is naar Rome overgebracht, waar hij zal worden ondervraagd door de vreemdelingenpolitie. Kuester beschuldigt Bonn van onwil. Professor Franz Boehm, hoofd van de West-Duitse delegatie op de conferentie, die te 's-Gravenhage wordt gevoerd over de betaling van schadevergoeding aan Joden, heeft gisteren tegenover Reuter verklaard dat hij heeft aangeboden zijn functie neer te leggen. Hij deed dit aan bod j.l. Zondag aan kanselier Adenauer, omdat h(j van mening was, dat „onder de huidige omstandigheden een bevredi gende oplossing van het probleem inzake dc Joodse vorderingen op W.-Duits!and niet mogeljjk is". Dr Otto Kuester, plaatsvervangend hoofd van de delegatie, heeft eergisteren zijn ontslag aangeboden omdat „de regering niet het ernstige plan heeft zijn aanbod uit te voeren een com pensatie te geven aan de Joden". Hij was het niet eens met het hoofd van de Duitse delegatie op de Londense conferentie, Hermann Abs, dat het geven van prioriteiten bij het voldoen aan de Israëlische eisen zou leiden tot het mis lukken van de besprekingen te Londen, iln Londen wordt door een West-Duitse delegatie met de geallieerden onderhan deld over Duitsland's schulden). VoJgens een gewoonlijk betrouwbare bron in Bonn, hebben de vorige week de heren Abs en Schaeffer, minister van Financiën, er bij hun collega's op aan gedrongen alleen herstelbetalingen aan Israel aan te bieden, nadat op de Lon dense conferentie is vastgesteld, weike andere verplichtingen West-Duitsland ten opzichte van het buitenland heeft. Men stelde voor het doen van een concreet aanbod een maand uit te stellen. Volgens dezelfde bron zou W.-Duitsland misschien niet in staat zijn Israel meer dan 10 van de erkende eisen aan te bieden. Dit zou overeenkomen met 300 millioen mark van het bedrag van drie milliard mark, dat de delegatie van professor Boehm heeft vastgesteld als de kosten voor de vestiging van de Joden in Israel. De Israëlische delegatie had een bedrag van één milliard dollars aan West-Duitsland gevraagd. Lit bevoegde kringen wordt vernomen, dat Israël olie zal kopen in de Sowjet- Unie. Men is naar verluidt overeenge komen Sowj et-olie en oliederivaten te importeren, nadat de financiële bespre kingen zijn mislukt, omdat de minister van Financiën het verzoek van Israël om credieten voor de aankoop van Britse ruwe olie, die geraffineerd zou worden in de geconsolideerde raffinaderijen te Haifa, had afgewezen. Turner Joy heeft de verklaring der Noordelijken te Panmoendjon Dinsdag „minderwaardige en vernederende propa ganda" genoemd. De zitting, die ruim een uur duurde, werd tot Woensdag -verdaagd zonder dat iets was bereikt. H.M. fregat „Johan Maurits van Nas sau", op thuisreis uit Nieuw-Guinea, zal op 26 Mei Tanger aandoen voor een vloot- bezoek, dat tot 29 Mei zal duren. (Ingez. mededeling, adv Regering moet op korte termijn maatregelen nemen. In een vergadering, die de Nederlandse imkers te Utrecht hebben gehouden, heeft de voorzitter, mr. L. R. J. ridder van Rappard, geconstateerd, dat de regering de imkers opnieuw met lege handen naar huis stunrt. De prijzen der bedrijfs- benodigdheden, waaronder de voedersuiker de voornaamste plaats inneemt, zijn met ongeveer 700 gestegen en deze stijging wordt niet gecompenseerd door een hogere honingprijs. De imkers ondervinden een moordende concurrentie van de buitenlandse honing, die ongelimiteerd kan worden ingevoerd. De honingimpor- teurs maken bij doorvoer van deze honing zulke hoge winsten, dat de in Nederland blijvende honing hun practisch niets meer kost en voor elke prijs op de markt kan worden geworpen. Tot nu toe ressorteerde een oplei ding voor het M.O.-examen lichame lijke opvoeding onder „de vrije leer gangen", een in 1947 opgerichte stich ting bedoeld als christelijk opleidings instituut voor leraren en leraressen aan het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De geheel andere eisen voor het M.O.-examen lichame lijke opvoeding dan voor de overige acten van „de vrije leergangen" en het geheel andere karakter van de opleiding maakten een aparte organi satie voor dit onderdeel van het chris telijke onderwijs noodzakelijk. De plannen tot de oprichting van de Christelijke Academie voor Lichame lijke Opvoeding" zijn thans in een vergevorderd stadium. Het doel van de stichting: „Het op leiden tot het verkrijgen van de mid delbare acte voor lichamelijke opvoe ding en voorts de bevordering van de lichamelijke opvoeding binnen en bui ten schoolverband" tracht men onder meer te bereiken door het geven van leergangen, het geven van voorlich ting en het verlenen van bemiddeling bij het plaatsen van leraren en lera ressen in de lichamelijke opvoeding. De C.A.L.O. wil het centrale punt zijn van waaruit de belangen van de christelijke lichamelijke opvoeding en aangeboden, doch zal wel niet meer sportbeoefening in al zijn geledingen in behandeling worden genomen. ikan worden gediend. Daartoe is de oprichting van een bureau in voorbe reiding. Prof. dr J. Waterink te Amsterdam zal het presidium van het curatorium voeren. Het 'college van directeuren wordt o.a. gevormd door de heren: H. Algra, lid van de Eerste Kamer, H. J, Bonda, industrieel te Rotterdam, lui tenant-generaal mr H. Calmeyer te Den Haag, Ad. Kuiper, directeur van het Geref. Jeugdcentrum te Huis ter Heide en mr J. Wolters te Leeuwar den, griffier van de Prov. Staten. Integratie-deskundige van de Stichting voor de Landbouw. Dr E. van der Wiel, adjunct-direc teur van het Landbouw-Economisch Instituut is overgegaan in dienst van de Stichting voor de Landbouw, door welke instelling hij belast is met de behandeling van integratievraagstuk ken namens de georganiseerde land bouw. Dr van der- Wiel vertoeft thans te Parijs als lid van de Nederlandse delegatie bij de werkgroep voor de komende Europese landbouwconfe- rentie, die waarschijnlijk in Juni zal worden gehouden. De regering heeft namelijk de Stichting voor de Land bouw in de gelegenheid gesteld een zetel in de Nederlandse delegatie te bezetten. In de nabuurlanden heeft men het spuiten van giftige stoffen in open bloe men wettelijk verboden en strafbaar ge steld, doch in Nederland vallen jaarlijks millioenen bijen ten offer aan de ziekte bestrijding van gewassen als fruit en koolzaad. Ook dit jaar zijn er weer hele bijenstanden aan dit euvel ten gronde gegaan. De vergadering nam een motie aan, waarin er met klem bij de regering op werd aangedrongen op zeer korte termijn maatregelen te treffen, die de bijenteelt in ons land voor een algehele ondergang kunnen behoeden. TOEZEGGING. Daarvoor had de directeur van de Tuinbouw en het Tuinbouwonderwijs, ir F. W. Honig, namens de minister van Landbouw de toezegging gedaan, dat het wetenschappelijke onderzoek in ruimere mate door de regering zal worden ge financierd, nu het aantal imkers en daar mede het- aantal bijenvolken in ons land sterk terugloopt. Verder zullen de im kers niet mogen verwachten, dat ze de voedersuiker voor hun bijenvolken voor twintig cent of een kwartje krijgen, doch de minister had hem gemachtigd de im kers toe te zeggen, dat de voedersuiker voor de laagst mogelijke prijs beschik baar zal worden gesteld. De hoofdadministrateur van de on derneming Tjisanda in het gebied van Patoe, die tevens vertegenwoordiger te Bandoeng is van de firma Ross and Taylor, J. C. A. Bosschieter, werd in de nacht van Donderdag op Vrijdag het slachtoffer van een ontvoering. De heer Bosschieter werd 's nachts uit zijn appartementen in de Djalan Diponegor te Bandoeng ontvoerd. Een lerares van het lyceum te Bandoeng, die medebewoonster van dit pand is, meende, dat hij gearresteerd werd. Bij navraag bij de Nederlandse commis saris bleek, dat de politie-instanties niets van een arrestatie bekend was. Het Amerikaanse bureau voor de prüs- stabilisatie heeft de prijscontrole op ka toen en op bijna alle textielgoederen met inbegrip van uit wol, katoen en synthe tische vezels vervaardigde producten op geheven. Welingelichte regeringsambtenaren te Washington hebben verklaard, dat de V. S. een voorlopige overeenkomst met Libye hebben bereikt betreffende het voortgezette gebruik door de Amerikanen van de luchtbasis Wheelus buiten Tripoli en over de grenzen Na langdurige besprekingen is op 19 Mei door de plv. directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkin gen, mr S. Th. J. Teppema, en de Britse ambassade een overeenkomst getekend met betrekking tot het goederenverkeer tussen Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk. Deze regeling zal gelden tot 31 December 1952. De Perzische minister-president, Mos- sadeq, vertrekt 26 Mei uit Teheran naar Den Haag. Hij zal vermoedelijk voor zijn vertrek zich niet meer met het nieuwe parlement kunnen verstaan, daar de mandaten der leden nog niet bekrachtigd zijn. Vertegenwoordigers van meer dan 20 millioen landbouwers van de gehele we reld zullen in het voorjaar van 1953 bij eenkomen, wanneer de internationale federatie van landbouwproducenten haar zesde conferentie houdt te Rome, in het nieuwe hoofdkwartier van de voedsel- en landbouworganisatie der V.N. De zitting van het Amerikaanse Opper- gerechtshof is tot Maandag a.s. verdaagd zonder dat het Hof een beslissing aan gaande de opvordering van de staalin dustrie door president Truman bekend maakte. Het is nog niet bekend, wanneer het Hof uitspraak zal dpen. Egypte heeft Dinsdag tegenvoorstellen ingediend voor een oplossing van het Engels-Egyptische geschil over de Soe dan. De voorstellen werden door de Egyptische ambassadeur te Londen, Ab- doel Fattah Amr Pasja, mondeling aan de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, meegedeeld. Generaal Franco opende Dinsdag te Puertollano een fabriek voor synthetische benzine en smeermiddelen, die voor 75 in de nationale behoeften aan deze olie producten zal voorzien. Als grondstof worden bitumineuse leisteen en de kolen van de mijnen van Puertollano gebruikt. Op- en onderga: g van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.34 u., onder 20.40 u. Maan op 3.41 u., onder 21.08 u. Nieuwe Maan 20.28 u. Hoogwater op Vrijdag 23 Mei 1952: Vlissingen: 1.23 u. 1.82 m., 13.50 u. 1.95 m. Terneuzen: 1.52 u. 2.0L m., 14.18 u. 2.14 m. Wemeldinge: 3.07 u. 1.51 m., 15.36 u. 1.67 m. Zierikzee: 2.53 u. 1.126 m., 15.23 u. 1.41 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3