MEER EENHEID DOOR GELOOF DAN DOOR DICTATUUR Maandag ondertekening Bonn, zegt Adenauer te Hemelvaartsdag West Berlijnse economie bedreigd 1 SNIPPER I Vi NIEUWS k Middelburgse buurtverenigingen zullen 20 blokhoofden aanwijzen Bevolking moet zelf voor schuil plaatsen zorgen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND H Eisenhower over de geestelijke achtergrond van de NA10 Macht van een natie verankerd in drie factoren: geestelijke-, economische- en militaire macht Twaalf mijnwerkers door gas gedood MMI WgMmmMmËMm* m 1500 m3 hout verloren bij brand in Zaandam A, M. WESSELS overleden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2177 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 21 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.36 u., On der 20.39 u. Maan op 3.19 u.', onder 19.51 u. Hoogwater Donderdag 22 Mei: Viissingen: 0.43 u. 1.68 m., 13.09 u. 1.87 m. Terneuzen: 1.12 u. 1.88 m. 13.37 u. 2.07 m. Wemel- dinge: 2.23 u. 1.42 m., 14.50 u. 1.65 m. Zierikzee: 2.07 u. 1.18 m., 14.38 u. 1.40 m. EMELVAARTSDAG is maar niet 'n - genoeglijke vacantiedag. Hemel vaartsdag is veel meer. Het is de dag van de troonsbestijging van de Here Jezus Christus. In Majesteit heeft Hij Zich immers boven de zienlijke we reld verheven om ten hemel in te gaan en daar te zitten ter rechterhands Gods En wat is dat voor die Here Je zus Christus een dag geweest van hoggestemde blijdschap! Hij ging weer terug naar de hemel der heerlijkheid. Zijn werk hier op aarde was teneinde. Een nieuwe periode ging aanvangen. Zijn werk hier op aarde was het be gin. Nu ging Hij, vanuit de hemel, ver richten het werk der voleinding. Van uit de hemel immers vergadert, be schermt en onderhoudt Hij Zijn Kerk en brengt Hij zó Zijn Godsrijk tot vol tooiing. Hemelvaartsdag is een dag vol blijdschap voor de Zoon van God. Het is ook een dag vol blijdschap voor Zijn discipelen. Want Jezus werd wel van hen gescheiden toen Hij ten he mel voer, maar het was een zegenend opvaren. Wij lezen in Gods Woord, dat Jezus de handen zegenend over Zijn discipe len uitbreidde, toen Hij van hen weg ging. En de opheffing van die handen op de Olijfberg, was maar niet een daad, die na dat ogenblik zijn beteke nis verloren was. Die zegenende han den blijven altijd, waar wij ook zijn, en waar wij ook arbeiden.. Wat een rijke belofte geeft de Here Jezus Christus in die uitgestrekte han den! Zijn betroosting blijft nabij. Dat is iets groots in het leven van 's Heren discipelen. Zij blijven niet hulpeloos achter. En ook zij mogen delen in 's Heren gemeenschap en in Zijn gunst. En de zegen, die wij ontvangen, be staat niet altijd in een succesrijke loopbaan. Neen, menigmaal is er juist tegenspoed in het leven, en is er lij den en strijd en dood. Maar de Here onthoudt Zijn hulp niet, zelfs niet in de moeilijke ogenblikken van ons le ven. GEDURENDE Zijn omwandeling op aarde heeft Jezus Christus Zijn zegen gegeven. Hij heeft gezegend door woord en daad. Genade was op Zijn lippen uitgestort. En hongerigen en dorstigen heeft Hij verzadigd. Ook heeft Hij gezegend, toen Hij de blin den deed zien en de melaatsen reinig de. Maar als Hij op het punt staat om van Zijn discipelen te scheiden dan heft Hij de handen over hen op en geeft een zegen, die veel rijker is dan de zegen, in Zijn aardse leven rondom Zich heen verspreidd. Hij geeft vrede met God, en blijdschap des geloofs en een gedurige gemeenschap met de Here. Vanuit Zijn hemel zal Hij Zijn discipelen nog meer onderwijzen door Zijn Woord. Hij zal voor hen bidden en hen brengen tot de eindoverwin ning. Aldus zegenend stijgt Jezus op naar de onzienlijke wereld. Hij zegent Zijn apostelen, die rondom Hem staan. Hij zegent allen, die in Hem geloven. OP HEMELVAARTSDAG mogen wij met een glimp zien van de glorie van de Zoon van God. Maar het zien van Jezus met het oog moet overgaan tot een geloven in Hem met het hart. En daarom komt er een wolk tussen de ten hemelvarende Christus en Zijn op de Olijfberg ach terblijvende discipelen. De tijd van zieii is voorbij. Zij moeten leven uit het geloof. De discipelen hebben de hemelvaart van Jezus Christus mogen aanschou wen, maar zij hebben nog hun plich ten op de aarde. En omdat zij Jezus Christus mochten aanschouwen in Zijn verhoging en verheerlijking, ontvingen zij nieuwe kracht om hun taak, die zij moesten aanvangen, te verrichten. De discipelen liepen, door het staren naar de hemel, gevaar hun opdracht, om het Evangelie tot aan de einden der aarde te verkondigen, te vergeten. Maar gesterkt door die blik naar de hemel konden zij de hand aan de ploeg slaan. LJ EMELV AARTSDAG zegt ons, dat 11 wij een hemelse wereld boven ons hebben en dat wij een stoffelijke we reld onder onze voeten hebben. En de vraag is gewettigd: „Is er bij ons een opzien naar de hemel in nauw verband met de vervulling van onze aardse roeping?" Moeten wij niet er kennen, dat de materiële, zienlijke din gen menigmaal meer aantrekkings kracht hebben in ons leven, dan de hemel met de verheerlijkte Christus? Menigmaal immers moet tot ons het verwijt gericht worden, dat de mens bij brood alleen niet zal leven. Maar ook mogen wij de aarde niet uit het oog verliezen en in overgees- telijkheid ons uitsluitend bezig houden met de dingen die bovep zijn. Het moet zijn, een omhoog zien naar de hemel en dan, gesterkt, op aarde de strijd aanbinden, die wij te voeren hebben! TEDER MENS heeft 'n strijd op aard. Maar God lof: er is een zegenende Christus boven ons. Hij geeft kracht en maakt ons meer dan overwinnaars. En als eens het stervensuur komt dan geeft Christus Zijn zegen, bestaan de in een ruime ingang in Zijn heer lijkheid. Dan is de strijd gestreden en mag ook onze ziel ten hemel gaan, om eeuwiglijk met de Here te zijn en Hem in Zijn glorie te aanschouwen. Th- v. d. W. Man stortte van glooiing. Maandagmorgen vroeg werd aan de voet van de glooiing aan de Boulevard Bankert nabij café Victoria, een be wusteloze man aangetroffen, welke bij nader onderzoek de 59-jarige H. uit Viissingen bleek te zijn. Men vermoedt dat H. door de duisternis te dicht bij de rand van de Boulevard is gekomen, waardoor hij naar beneden stortte. In het St. Joseph Ziekenhuis constateer de men enkele kneuzingen en een zware schedelbasisfractuur. Dinsdag middag was het slachtoffer nog niet bij kennis. De politie stelt een onder zoek in naar het gebeurde. Generaal Dwight D. Eisenhower heeft zich gistermorgen in gezel schap van Ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, naar het paleis Soestdijk begeven, waar hij door H. M. Koningin Juliana voor de lunch was uitgenodigd. De Koningin met haar gast op het terras. Rechts Z. K. H. Prins Bernhard, links Ir. C. Staf. Generaal Eisenhower heeft gistermiddag de Spiritual Life Confe rence, de conferentie over de geestelijke verzorging van de N.A.T.O.- luchtstrijdkrachten, welke in Zeist wordt gehouden*), toegesproken. Het was zijn laatste officiële rede in Nederland als generaal. In deze rede wt.s hij op de geestelijke achtergrond van de N.A.T.O., die hij karakteriseerde als een betere eenheid dan die, welke gerealiseerd wordt door een, zoals hij het noemde, „nekschot" en „een mes tussen de schouderbladen". „N.A.T.O. bracht Shape voort en ik sterkste punt van hem is en het uit kan u verzekeren," aldus Eisenhower, dat Shape niet alleen een levendige belangstelling heeft in de geestelijke verzorger en zijn taak, maar ook in de geest van de volkeren, die tezamen de vrije wereld vormen." En in een vrije wereld en een vrije regering kon hij niet anders zien dan de poging een diep beleefd godsdiens tig vertrouwen in politieke taal om te zetten en op politiek terrein te mani festeren. Komende op de taak van de geeste lijke leider betoogde generaal Eisen hower, dat het diens taak is ons nooit te doen vergeten, dat geloof en vrij dom kanten van dezelfde medaille zijn. zonder de een is de ander op de duur niet mogelijk. „Iedere soldaat heeft een reden no dig om voor te vechten. In de geeste lijke aspiraties van de mens en in zijn vastberadenheid ligt de bron van alle vooruitgang, die is gemaakt in deze wereld. Als een man zijn leven gaat riskeren doen we een beroep op deze geestesgesteldheid, omdat dit het Twaalf mijnwerkers zijn om het le ven gekomen, toen gas de schachten van een kolenmijn te Frugières, nabij Clermont-Ferrand, binnendrong. Een reddingsploeg met gasmaskers heeft de lijken kunnen bergen. Alle omgekomen mijnwerkers waren ge huwd en hadden kinderen. Ongeveer 100 mijnwerkers waren aan het werk op de plaats van het on geluk. Verscheidene van hen sprongen in paniek in de lift, terwijl anderen zich in veiligheid wisten te stellen langs ladders in de luchtverversings kanalen. Het ongeluk deed zich voor op een diepte van 600 meter in de nieuwe ga lerij, waar de kolendelving nog niet was begonnen. De mijnwerkers waren bezig met aanbrengen van stutten en uitrusting. gangspunt van alle andere kracht." Sprekende over de bedreiging van de vrije wereld zei de generaal geen methode te kunnen bedenken die de vrije naties in de oorlog kan zenden dan de goddeloze dictatuur van Rus land. „Wij moeten de vrije mens to nen, dat alles wat hem dierbaar is be dreigd wordt. Wat de mens dierbaar is, is de idee dat hij uit God geboren is. Hem dat steeds voor te houden is de taak van de geestelijke verzorger". Spr. betoogde, dat alle macht van een natie verankerd is in drie facto ren: geestelijke, economische en mili taire kracht. Deze drie factoren zijn niet te scheiden en als een er van nul is, is het totaal nnl. Wanneer een der factoren in waarde stijgt, stijgen ze alle drie. „Geen andere groep heeft in deze constellatie een grotere verantwoorde lijkheid dan u", zo richtte Eisenhower zich tenslotte tot de vergadering. „Wees daarom niet in de verdediging en verontschuldig u nooit als u tot de man over zijn ziel spreekt en over het feit dat hij gemaakt is naar het even beeld en de gelijkenis van zijn schep per". Generaal Dwight Eisenhower is gis termiddag om 17.05 uur in de Constel lation van de Amerikaanse luchtmacht, die hij voor zijn rondreizen gebruikt, van Schiphol naar Parijs vertrokken. Zie ook pag. 3. „Ike" kreeg een poppenhuis. De chef van de technische dienst van Aero Holland, de heer B. Penha, die tijdens zijn wachtdiensten op Schiphol een poppenhuis heeft ver vaardigd, dat een getrouwe copie van een normale woning is, bood dit Eisenhower aan voor diens vertrek, ten behoeve van zijn drie kleinkin deren. De generaal lachte hartelijk en verbaasd over de vele snufjes van het poppenhuis zoals schemer lampen, bel, stromend water, perzi- sche tapijtjes enz. „That's wonderful" en „Oh, I think that's good" zei hij dankbaar. NIEUWE SPELDEPRIKKEN. De Oost-Duitse spoorwegen, die alle spoorwegverbindingen tussen West- Berlijn en West-Duitsland in handen hebben, hebben de vervoerskosten van alle goederen in West-Berlijn of van West-Duitsland met 50 procent ver hoogd. Deze verhoging is nog niet offi cieel bekend gemaakt, doch alle Oost- Duitse goederenstations is de onmid dellijke ingang van deze tariefsverho ging meegedeeld. Door de verhoging zullen de kosten van interzonaal goederenverkeer van de Oost-Duitse spoorwegen op hetzelf de niveau komen als die van de West- Duitse spoorwegen, die verleden jaar de tarieven verhoogden. De tarieven voor goederenvervoer in Oost-Duits- land blijven ongewijzigd. West-Berlijnse vervoersautoritei- ten menen, dat de verhoging ern stige gevolgen zal hebben voor de West-Berlijnse economie, die geheel afhangt van de handel met West- Duitsland. West-Berlijnse fabrikan ten zullen het zwaarst worden ge troffen, aangezien door stijging der transportkosten concurrentie met r r i i i Een gevangene werd gedood en 85 gewond toen in een krijgsgevangen kamp te Poesan in Zuid-Korea de com munisten probeerden te beletten, dat aan medegevangenen medische hulp werd verstrekt. De kampleiding be sliste toen dat een kleine groep fana tieke opruiers naar een ander kamp moest worden overgebracht. Toen deze zich hiertegen verzetten volgde een gevecht met vermelde gevolg. De benzineprijs in België is verhoogd tot 6 fr. 60 centimes per liter. -• Dertien Spaanse soldaten zijn om het leven gekomen toen gisteren in een munitie opslagplaats in de provincie Burgos 'n granaat ontplofte. Eva Peron zon, volgens een Canadees blad, drie we ken geleden in een ziekenhuis te Lon don in Ontario (Canada) een behan deling met kobaltstralen hebben on dergaan. Ze zou onder de grootste ge heimhouding naar Canada zijn ge reisd. Bij een treinongeval in de buurt van Santiago de Compostella in N.W. Spanje zijn negen personen om het leven gekomen toen een trein in botsing kwam met losgeraakte spoor wagons met benzine. De passagiers kwamen in de vlammen om. Wat er van Hitlers siegfriedlinie is overge bleven is ter beschikking van de Duit se autoriteiten gesteld. Meer dan 6000 bunkers van de linie zijn ontmanteld. De afbraak van de bunkers zal, naar schatting, 72.000 ton ijzer opleveren en 3500 ha. landbouwgrond zal ter be schikking komen. West-Duitse fabrikanten moeilijker worden zal. Per maand wordt per spoor van West-Duitsland uit 260.000 ton goede ren naar West-Berlijn verzonden, Door het wegvervoer en de binnenscheep vaart wordt per maand 276.000 ton vervoerd. Hiervoor blijven de tarievên ongewijzigd. De goederen die naar West-Berlijn worden gezonden zijn meestal voedsel en grondstoffen. Verkeersvertraging te Helmstedt. De Oost-Duitse politie te Helmstedt aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland is Maandag begonnen met grondig onderzoek van de vracht auto's, die op weg zijn naar West-Ber lijn. Hierdoor werd soms een opont houd veroorzaakt van twaalf uur. De politie verklaart op zoek te zijn naar onwettig vervoer van propagandamate riaal, „dat bestemd is om de demo cratische orde in de Oost-Duitse repu bliek te verstoren". Het verkeer uit Berlijn naar het Westen ondervond slechts een uur vertraging. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 24-jarige S. te Viissingen met een wiel van zijn Solex tussen de rails nabij de Keersluis geraakt. S. kwam zodanig te vallen, dat hij in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Bethesda moest worden vervoerd. De verdragen met West-Duitsland* De West-Duitse bondskanselier dr Adenauer heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Bondsdag medegedeeld, dat de con tractuele overeenkomsten tussen de Westerse verbondenen en West-Duits land, welke in de plaats zullen komen van het bezettingsstatuut, Maandag ochtend a.s. te Bonn zullen worden ge tekend. Het verdrag, waarin de instel ling van een Europees leger zal wor den vastgelegd, zal Maandagmiddag of Dinsdag a.s. te Parijs door West-Duits- land worden getekend. Van een zijde, die in verbinding staat met genoemde bondsdagcommis sie, wordt vernomen dat dr Adenauer voorts mededeelde dat de drie Wes terse ministers van buitenlandse zaken Vrijdag a.s. te Bonn worden verwacht, waar zij de laatste besprekingen zul len voeren, nodig om tot de opstelling van de definitieve ontwerpen te ko men. z De socialistische leden der bonds dagcommissie voor buitenlandse aan gelegenheden hebben ziel, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, „nog vastbeslotener dan voorheen tegen het sluiten der verdragen verzet". Vandaag worden de besprekingen herópend. Er wordt op gerekend dat dr Adenauer zal vasthouden aan het Gisterenmiddag werd de Zaandamse brandweer gealarmeerd voor een brand in een houten opslagplaats van de N.V. Fibra, een houtslijpselfabriek in het Westzijderveld te Zaandam. Kort na twee uur ontdekten arbeiders van het bedrijf de brand in de stapel plaats van hout, die ten noorden van de fabriek gelegen is. Ware de wind niet uit oostelijke richting gekomen, het gehele fabriekscomplex zou een prooi der vlammen geworden zijn. De hitte was enorm groot. Meer dan 100.000 liter water werden via 25 stralen per minuut op de vlam menzee geworpen. De verstikkende rook vormde af en toe een com plete zonsverduistering. Het vuur sloeg over naar de gemeentelijke vuil nisbelt, waar een houten keet stond, die in vlammen opging. Insiders schatten, dat een kwantum van 1500 kubieke meter hout verbrand is. Dit hout was voornamelijk geïm porteerd uit Luxemburg om tot pa- pierstof verwerkt te worden. voornemen om dit meningsverschil, met enkele van minder ingrijpende aard, voor het forum der ministers te brengen, wanneer deze tijdens het weekeinde naar Bonn zullen komen. De poging der Duitse socialisten om nog deze week een debat over de ver dragen te ontketenen wordt hier niet als een ernstig obstakel voor Adenauer opgevat. Wel beseft men, dat zulk een debat een slechte inleiding tot de on dertekening zou zijn, doch het lijkt hoogst waarschijnlijk dat er inderdaad 'een debat zal worden gehouden. Inbraak te Viissingen, In de vroege morgen van Zondag j.l. hebben onbevoegden zich via een W.C. raampje toegang weten te verschaffen in een woning aan de Boulevard Evert- sen te Viissingen. Zij slaagden er in onopgemerkt een fiets, enige kleding stukken en wat levensmiddelen mede te nemen. De politie stelt een onder zoek in. Gistermorgen is tengevolge van een hartverlamming plotseling overleden de heer A. M. Wessels te Goes. De heer Wessels was in leven 2e se cretaris van de Vereniging voor Chris telijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland en con servator van het museum te Goes van Noord- eri Zuid-Beveland. Van de hand van de heer Wessels verschenen verscheidene artikelen en boeken. Zo schreef hij op Zeeuws-kerkhisto risch en -folkloristisch gebied de boe ken: Ons Zeeuwsch Verleden, Een merkwaardig vijftal, Waar de Schelde stroomt, God Ons Een Schild, een ge schiedenis van de Gereformeerde Ker ken te Goes. Verder schreef de heer Wessels: Ver raad en dapperheid, Uit het leven van de predikant-dichter P. Huet en Floris Blankespoor. Van zijn hand verschenen ook arti kelen in De Reformatie, „Het Zeeuwsch Weekend" en andere perio dieken. 1 DE ORGANISATIE BESCHERMING BEVOLKING. In de trouwzaal van het stadhuis te Middelburg waren Dinsdagavond afge vaardigden van bijna alle buurtverenigingen bijeen om een uiteenzetting aan te horen over de organisatie van de bescherming der bevolking in oor logstijd in de gemeente. Er is aan het eind van de bespreking een dringend beroep gedaan op de besturen der buurtverenigingen om door samenspreking te komen tot de aanwijzing van de 20 blokhoofden, die aan het hoofd komen te staan van de blokken van 1000 inwoners, waarin Middelburg is ingedeeld. In zijn openingswoord zei de burge meester ,mr dr N. Bolkestein, dat nu de tijd gekomen is, dat niet langer bin nenskamers wordt gewerkt aan de voorbereiding van de Bescherming Be volking, doch dat de bevolking zelf dient te worden ingeschakeld. Hij ver heugde zich over het grote aantal aan wezigen, waardoor hij goede verwach tingen koesterde over het aanwijzen van de benodigde functionarissen in casu de blokhoofden en hun plaatsver vangers. Het plaatselijk hoofd van de Be scherming Bevolking, de heer J. L. R. Kapitz, gaf hierna een uiteenzetting van de organisatie. Komende tot de bespreking van de activiteit, die van de blokploegen wordt verwacht, zei hij, dat de leden van de blokploeg bij alarm in dienst komen en dan door het Rijk worden betaald. Hij wees voorts MINISTER TEULINGS IN DE KAMER. Critiek op ontwerp-omzetbelasting. Zelfs op de laatste maal, dat de Tweede Kamer in haar huidige samen stelling bijeenkwam heeft Minister Lieftinck bet haar niet gemakkelijk gemaakt. Het nieuwe ontwerp inzake de omzetbelasting werd door de Ka mer aanvaard, omdat industrie en middenstand erop zitten te wachten, maar er werd openlijk uitgesproken, dat de minister een onsportief spel speelde. In dit wetsontwerp is de verlaging van de belasting op tijdschriften ver dwenen. Zelfs wordt er niet meer ge sproken over de geïllustreerde tijd schriften, hoewel de minister deze aan vankelijk zelf had voorgesteld. De heer Lucas zei, niet zijn bitterheid tot uit drukking te willen laten komen, hoe wel hem dat slecht afging. Maar de heer Van der Heuvel (A.R.) hekelde de minister, omdat hij steeds het „on aanvaardbaar" uitspreekt inplaats van te argumenteren. De kamercommissie was zo ontstemd, dat zij de minister enige pikante vragen stelde. Uit het antwoord bleek, dat deze het hele tijd schriftenprobleem nog eens wilde be kaken. Wel zei hij niet van plan te zijn om in het nieuwe ontwerp een ge hele vrijstelling van de omzetbelasting voor tijdschriften te regelen. De be windsman houdt dus ook nu nog zijn been stijf. Op een vraag van de heer Lucas of het ontwerp zo zal worden opgesteld, dat het zonder staatrechte lij ke bezwaren geamendeerd kon wor den, antwoordde prof. Lieftinck be vestigend. Dit betekent dus, dat een eventuele opvolger het met de Kamer zal proberen te plooien. BESCHERMING BURGER BEVOLKING. Ook praatte de Kamer nog geruime tijd over de Bescherming Burgerbevol king. Een gfoot deel van het debat draaide eigenlijk' om de bouw van schuilplaatsen. Alle sprekers wensten dat de regering op dit punt grotere voortvarendheid aan de dag zal leg gen, maar minister Teulings verzette zich daartegen. Hij vreesde, dat het gevaar voor branduitbreidlng groter, zal worden als men de bevolking con-"ring geantwoord. centreert in openbare schuilkelders. De bevolking zal zelf voor redelijke schuilgelegenheid moeten zorgen. Dat kan gebeuren met eenvoudige en niet te kostbare middelen. De Kamer klaagde over het feit, dat er bij de nieuwbouw geen rekening wordt ge houden met schuilgelegenheid. Minis ter Teulings rekende voor dat daar door de woningen f 1000 per stuk duurder zouden worden. Hij bleef vol houden dat de bevolking zich ver trouwd moet maken met de gedachte, dat zij in de eerste plaats zelf moet handelen en dat de overheid slechts aanvullende hulp geeft. Hoe eenvou dig dit kan zijn blijkt volgens hem uit het groot succes, die versterkte tafels in Engeland hebben opgeleverd. Ook zal men schuilkelders kunnen bouwen in tuinen en in de laagste verdiepin gen van de woningen. De Kamer bleef echter op het standpunt, dat het kos- tenvraagstuk niet doorslaggevend mag zijn als het gaat om de bescherming van de bevolking. De betreffende wetsontwerpen wer den aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. Tenslotte heeft de voorzitter, dr Kortenhórst, een rede uitgesproken tot de Kamer in haar huidige samenstel ling, waarin hij de belangrijkste ge beurtenissen uit deze zittingsperiode herdacht. De minister-president, Dr Drees, heeft daarop namens de rege- op het grote belang van de gezinsbe scherming, waartoe mede de instelling van de blokploegen dient. De heer Ka pitz zei, dat van-evacuatie geen sprake meer zal zijn, omdat men in tijd van oorlog toch niet weet, waar men veilig zal zijn. Nog dit jaar, zo kondigde hij aan, zullen er van Rijkswege richtlij nen voor de gezinsbeschetming worden verstrekt. Binnenkort zal de inspec teur van Politie, de heer Malipaard, naar Barneveld gaan en daar worden opgeleid, waarna hij de burgemeester en de organisatie kan adviseren. De opdracht, die moet worden uitgevoerd kan in vier fasen worden ingedeeld, t.w. wat nu moet gebeuren, wat bij oorlogsdreiging dient te geschieden, bij mobilisatie en in tijd van oorlog. Aan de eerste fase is men thans toe. ZWARE TAAK. De blokploegen is geen eenvoudige taak toebedeeld en daarom zullen alle leden van de ploeg worden opgeleid door middel van cursussen, die op kos ten van het Rijk worden gegeven. De instructeurs zijn reeds in opleiding. Met nadruk wees de heer Kapitz er op, dat 't blokhoofd en zijn plaatsver vanger moet voortkomen en worden aangewezen door de blokbewoners. Hij las hierop de eisen voor, die moeten worden gesteld aan een blok hoofd. Aangezien vele leden van een blokploeg door werkzaamheden buiten de blok op een aantal uren van de dag, niet aanwezig kan zijn, zullen in die tijd vrouwelijke hulpkrachten ter be schikking moeten staan. Vervolgens werd een overzicht van de blokinde ling gegeven en werd een aantal vragen beantwoord. Aan het slot van de bijeenkomst deed de burgemeester een beroep op de buurtverenigingsbesturen om bin nen een maand met een voordracht te komen, waarna bet blokhoofd zal wor den benoemd. Hij sprak de boop uit, dat allen de noodzaak van de organi satie der bescherming bevolking zullen inzien en dienovereenkomstig zullen gaan handelen. DE BILT ZEGT: Schrale wind. Weersverwachting, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Droog zonnig weer met een matige tot krachtige Oostelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1