PROBLEMEN OVER DUITS VERDRAG NOG NIET OPGELOST Hansweert krijgt een scheepswerf voor nieuwbouw en reparatie Bonn onprettig verrast door Russische reactie VSNIPPER A NIEUWS Koningin Juliana legde eerste steen voor nieuwe St-Laurenskerk* Electrificatie in het Noorden* Meer dan 250 schepen en 400 vliegtuigen gaan oefenen* Geslaagde ramp-oefening te Goes* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beslissing ter elfder ure? Plechtige kerkdienst in de ruïne der kerk. SCHUMANHOF IN DEN HAAG? Ook ons land neemt er deel aan. Een mooi „industrialisatie"-succes Mogelijkheden voor enige honderden arbeiders d.v. z.v. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2176 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 20 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp- J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuid erna, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.37 u., onder 20.38 u. Maan op 3.02 u., onder 18.28 u. Hoogwater Woensdag 21 Mei: Vlissingen: 12.26 u. 1.79 m., u. m. Terneuzen: 0.22 u. 1.77 m., 12.53 u. 1.99 m. Wemel- dinge: 1.30 u. 1.33 m., 14.02 u. 1.62 m. Zierikzee: 1.12 u. 1.11 m. 13.49 u. 1.38 m. HET DUITSE VERDRAG zal inderdaad nog beslissingen ter elfder ure nodig maken. Dr Adenauer en de hoge commissarissen hebben Maandagavond moeten besluiten hun meningsverschillen over de ver deling van de door Duitsland te betalen verdedigingsbijdrage aan de ministers voor te leggen. Die zullen nu vlak voor de ondertekening moeten beslissen of Duitsland al dan niet een verlaging van de kosten zal krijgen, die het voor de vreemde troepen op zijn gebied zal moeten dragen. Nu Bonn zich reeds voorbereidt op de plechtigheid der ondertekening van het verdrag hebben de onderhande laars dus nog steeds niet de laatste moeilijkheden kunnen oplossen. Ter wijl de kranten in Ocst-Berlijn dreigen met de vorming van een Oost-Duits nationaal leger als tegenmaatregel te gen de aansluiting van West-Duitsland bij het Westelijke blok, hebben dr Adenauer en de hoge commissarissen Maandag in Mehlem bij Bonn hun een en dertigste bijeenkomst over het ver drag gehouden. De zitting duurde Maandagavond nog voort en volgens een verklaring van dr Adenauer wilde men nog in de nacht van Maandag op Dinsdag be slist alle buiten de financiële kwestie nog omstreden punten tot een oplos sing brengen. De zitting werd echter vannacht af gebroken en zal Woensdag worden voortgezet. Het staat met dit al nog niet vast wanneer de ondertekening van het verdrag zal plaats vinden. Van Duitse zijde werd Maandag de da tum van 26 Mei genoemd, doch de Amerikaanse hoge commissaris ver klaarde dat definitieve besluiten over plaats en tijd van de onderte kening nog niet waren genomen. De door de partijen der regerings coalitie tegen de verdragen inge brachte bezwaren zijn thans zo goed als geheel verstomd. Slechts wordt de Duitse kanselier nog belegerd door telegrammen van soldatenbon- den, die van hem ter elfder ure eisen, dat hij de geallieerden tot een algehele amnestie voor oorlogsmis dadigers beweegt. Trouwens ook uit de liberale partij is in de laatste da gen nog zulk een poging onderno men. Conflict verscherpt. Hoe meer de dag der beslissing na dert ,hoe scherper vormen het conflict tussen regering en oppositie over de verdragen aanneemt. De socialistische partij geeft het ene protest na het andere uit zonder nieu we argumenten aan de reeds vaak ge bruikte toe te voegen. Zij heeft in sa menwerking met de federalistische unie opnieuw een speciale zitting van de bondsdag gevraagd om de verdra gen nog voor de ondertekening te be spreken. De partijen beschikken samen over een derde deel van het aantal af gevaardigden, genoeg om zulk een zit ting te eisen. De bondsdag zelf heeft vorige weck reeds geweigerd zulk een debat te houden. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het nog tot zulk een duel zal komen Meer be.augsieumg gaat in Bonn dan ook uit naar de ontwikkeling van de Russische reacties. In Bonn was men Maandag onprettig verrast door verdere aanduidingen van een zich af tekenende afsluiting der Oostejijke zone. De Oost-Duitse spoorwegen heb ben het verkeer over het grenspunt Gutenfuerst bij Cuborg aan de grens tussen Thuringen en Beieren stop ge zet. De grensautoriteiten zijn nu ook begonnen met moeilijkheden voor het kleine grensverkeer. Uit de onder Sowjet-toezicht ver schijnende pers leidt men in Bonn af, dat een der eerste stappen der Russen zal zijn de instelling van een nationaal leger in hun zone. De kranten in Oost- Berlijn hebben gisteren in grote op- 1 i i Koningin Juliana en Prms Bernhard zullen op Hemelvaartsdag de Olympi sche dag in het Olympisch stadion bij wonen. Een 28-jarige vrouw is gis terochtend gedood door kortsluiting in haar wasmachine. Twee Haarlemse knapen van resp. 15 en 16 jaar zijn door de politie opgesloten wegens het plegen van een overval op een 70- jarige winkelier. Ze belden aan de ge sloten winkeldeur en trachtten hem bewusteloos te slaan toen hij open deed. De man bleef echter bij zijn po sitieven en riep om hulp, waardoor het een voorbijganger gelukte een der jon gens te grijpen. Vandaag zal de Ne derlandse torpedobootjager „Van Ga len" in Willemstad arriveren. Op 5 Juni zal het schip, dat komende uit de Koreaanse wateren, een tocht langs verscheidene Zuid-Amerikaanse havens heeft gemaakt, weer naar ons land te rugkeren. Ir F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur van N.V. Phi lips Gloeilampenfabriek, is door de Koning van België benoemd tot Com mandeur in de Orde vanXeopold II. Generaal Eisenhower Beeft- gisteren een bezoek gebracht aan de Kon. Mili taire Academie te Breda, waar hij werd begroet door de Chef van de Generale Staf, Luit. Generaal Hassel- man. „Ike" spaak de cadetten toe en ontving tenslotte de gouden medaille der K.M.A. De benzineprijs in En geland is verhoogd met een halve tot een penny per gallon. maak, zogenaamd door de bevolking gestelde, eisen gepubliceerd om „ter verdediging van de Duitse democra tische republiek met de wapens in de hand bereid te staan". Vooral de voor de jeugd bestemde bladefi ,gaan voort met te werven voor éen„nationaal verdedigingsleger". Zo bericht het or gaan van het eenheidsjeugdwerk over gesloten toetreding van jeugdgroepen tot de volkspolitie en het pleit voor militaire opleiding binnen het jeugd werk. In Bonn is reeds eerder de over tuiging uitgesproken, dat de volkspoli tie in verhouding snel tot een leger van twintig divisies zou kunnen wor den hervormd. SITDOWN-STAKING BI] VREDESTEIN. Bij de N.V. Nederlands-Amerikaanse Autobandenfabriek Vredestein te En schede is gisteren een wilde staking uitgebroken, welke op het ogenblik on geveer 300 man omvat. Het betreft hier een staking, die niet door de vakbon den wordt gesteund. De arbeiders zijn wel op het werk verschenen, doch zij hebben de machines niet in werking gesteld. Het is dus een z.g. sitdown- staking. De directe oorzaak van het conflict moet gezocht worden in de verande ring van de werktijdregeling. Deze werktijden zijn zodanig gewijzigd, dat alle ploegen 471/3 uur per week dienen te werken, terwijl 48 uur, zonder ver dere toeslaguren, behalve in geval van overwerk, zullen worden betaald. Tot dusver was het zo dat de arbeiders in de nachtploeg 40 uur werkten, waar bij zij volgens de wettelijke bepalingen over 48 uur loon kregen. Bovendien werd een extra loontoeslag van vier uur betaald en deze zal nu komen te vervallen. Op grond van deze nieuwe regeling zal er gemiddeld enkele uren per week meer worden gewerkt, zon der dat er een extra vergoeding zal worden betaald. Voordien was er een vergadering gehouden waar besloten werd de proteststaking uit te roepen. Rotterdam vierde Opbouwdag. Aan de Opbouwdag 1952 te Rotterdam werd dit jaar bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van Koningin Juliana, die de eerste steen he"*'* opl.-ovl voor d» rot' i'iT-,tie van de "rote of St. Laurenskerk. Aan de grens van de gemeente werd zij gistermorgen begroet door mr P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en mr K. P. van der Mandele, Kamer heer in buitengewone dienst. De stoet begaf zich door de feeste lijk met vlaggen getooide stad naar de kerk, waar de Koningin werd be groet door ds F. Oberman, voorzitter van de centrale kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, die haar naar haar zetel leidde, welke was geplaatst onder een afgeschut gedeelte van de ruïne der kerk. Na de dienst, die door ds Oberman werd geleid en die o.m. werd bijge woond door de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, minister mr dr J. in 'tVeld, het hoofd van de M.S.A. in Nederland, Clarence E. Hunter en tal van bur gerlijke en militaire autoriteiten, ging H. M. over tot het leggen van de eer ste steen voor de herbouw van het historische bedehuis. De steen, waarop vermeld staat „Deze steen is gelegd door H. M. Ko ningin Juliana op 19 Mei 1952 als teken van de herbouw van onze kerk", hing in een takel boven de voet van één der toekomstige zuilen der kerk. De Koningin bracht de metsel-kalk aan op het voetstuk uit een noten houten metselbak met een speciale troffel. De steen daalde en de Konin- Televisieketen over de Atlantische Oceaan? De Amerikaanse regering heeft plan nen in studie voor het inrichten van een z.g.n. televisieketen over de Atlan tische Oceaan. Er is een project opge- de j steld, dat voorziet in de bouw van 63 relais-stations in Labrador, Groenland, IJsland en de Far-oereilanden. Het be gin van de keten zal liggen in New York en het eind in Londen. Het pro ject zal ongeveer 50 millioen dollar kosten. gin sloeg met drie tikken van een notenhouten steenhouwershamer de steen aan. Daarna hield zij een korte toespraak. Nadat de predikant in ge bed was voorgegaan weerklonk het Wilhelmus. Daarmede was deze plech tigheid afgelopen en begaf Koningin Juliana zich naar het stadhuis. Nederlands aanbod. De Nederlandse regering heeft be sloten aan de landen, die deel uitma ken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het internatio nale gerechtshof, dat van deze gemeen schap deel zal gaan uitmaken, in Den Haag te vestigen, en wel achter het Vredespaleis. Ditzelfde gerechtshof zal, naar het zich laat aanzien, in de toekomst even eens als orgaan van de Europese De fensie Gemeenschap dienen. De taak van dit nieuwe lichaam is het beslech ten van geschillen, die ten aanzien van de uitvoering van het overeengekome- ne tussen de deelnemende landen zou den kunnen rijzen. De Carnegiestichting, die de eigena resse is van het Vredespaleis, heeft zich jegens de regering bereid ver klaard haar volle medewerking te ver lenen. De Carnegiestichting heeft reeds voorbereidingen getroffen opdat het plan der Nederlandse regering zo con creet mogelijk kan worden ingediend. In opdracht dezer stichting heeft Ir. M. J. Luthman, architect B.N.A., bouw kundig adviseur der Carnegiestichting, een voorlopig ontwerp gemaakt voor een gebouw, dat aan de Carnegielaan in de tuin achter het Vredespaleis kan worden opgetrokken. De hoofdingang bevindt zich in de as van het Vredes paleis, links en rechts hiervan strek ken zich twee vleugels uit, waarin zich de kamers van de president van het hof en van de rechters en voor het griffiepersoneel bevinden. Volgens te Brunswijk ontvangen in lichtingen voert de Oost-Duitse volks politie aanzienlijke versterkingen aan langs de zonegrens tussen Helmstedt en de Harz, een afstand van 200 kilo meter. Alle grens wegen zijn afgeslo ten en scholen en huizen in de nabij heid van de grens ontruimd en inge richt als onderkomens voor de volks politie. Zaterdag zijn met een officiële rit de nieuwe geëlectrificeerde spoorlijnen ZwolleLeeuwarden en MeppelGroningen in gebruik genomen. Overal langs de nieuwe lijnen uitte de bevolking haar vreugde over de totstand koming van de electrificatie. In Beilen hadden de jongste leden van de Gymnastiekvereniging op een weiland bij het station de letters N.S. gevormd als hulde voor de Neder landse Spoorwegen. In Grouw heeft de burgemeester aan de president-directeur der Spoorwe gen, Ir F. den Hollander, een fraaie bank overgedragen. Ir den Hollander staat midden van enige dames in Friese klederdracht. Achter de micro foon burgemeester Renken. .Castinets" in Juni. Onder leiding van de geallieerde op perbevelhebber van het Kanaal-com mando, Admiraal of the Fleet, Sir Ar thur Power, die deze oefening van zijn hoofdkwartier nabij Portsmouth uit zal dirigeren, wordt in Juni een grote vlootoefening gehouden van zeestrijd krachten en marineluchtstrijdkrachten van landen van het Noord-Atlantisch Pact, waarbij meer dan 250 schepen en 400 vliegtuigen zullen worden betrok ken. Deze oefening zal worden aange duid met de naam „Castinets". De deelnemende landen zijn België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Por tugal, Noorwegen, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Nederland. Het Britse contingent omvat o.m. een groot deel van de „Home Fleet" onder bevel van admiraal Sir George Creasy. De Nederlandse oorlogsschepen, die HARINGVLOOT NOG NIET NAAR ZEE. Reders wijzen bemiddeling af. Enkele uren voor het moment, dat de helft van de Nederlandse haring vloot had moeten uitvaren, namen de bij de Centrale- en Christelijke bond aangesloten haringvissers het besluit, dat zij in afwachting van het ver loop van de besprekingen tussen de unie-verkeer en de reders bij de or ganen die daarvoor hun bemiddeling kunnen verlenen voorlopig nog niet zullen monsteren. De reders hebben elke bemiddelings poging door de stichting afgewezen. Dit deelde de heer A. de Boon, tweede voorzitter van de centrale bond van werknemers in de transportbedrijven Maandagavond mede. aan de oefening deelnemen, zullen on der bevel staan van commandeur F. T. Burghard. Het hoofddoel van „Castinets" is het beoefenen van de oorlogsorganisatie van het Kanaal-commando, van dema- ritieme verdedigingsorganisaties van de verschillende landen en de daartoe leidende toegangswegen en het beoefe nen van oorlogsoperaties door de ge allieerde zeestrijdkrachten, vooral op het gebied van handelsbescherming en van maatregelen tegen mijnen. „Castinets" zal worden gehouden in de Noordzee, het Kanaal en de aan grenzende zeegebieden. Zij zal vele da gen duren. Gedurende deze oefening zullen alle daaraan deelnemende strijd krachten opereren onder oorlogsom standigheden. MOTIE OVER DE VRIJE VEREN. De raad van Temeuzen heeft giste ren besloten een protest te zenden aan minister Wemmers betreffende de op heffing van de vrije veren over de Wester-Schelde. Deze motie zal even eens ter kennis gebracht worden aan de overige Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten teneinde hiervoor adhaesie te ver krijgen, terwijl een exemplaar gezon den zal worden naar de regering, de leden van de le en 2e Kamer en G.S. Tevens werd besproken het houden van een massa-protestvergadering van alle gemeentebesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen en de diverse belangheb benden indien de antwoorden, welke de minister in de Kamer zal geven op ter zake gestelde vragen niet bevre digend zullen zijn. Bij een spoorwegongeluk in Turkije hebben 32 mensen het leven verloren, 24 reizigers liepen zware verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in een bergachtig gebied. Zestien wagons ontspoorden en een aantal wagons stortte langs de berg hellingen omlaag. E.H.B.O. en Rode Kruis werkten samen. Gisteravond omstreeks tien over half acht werden de bewoners in de omge ving van het industrieterrein aan de Frans Naereboutstraat te Goes opge schrikt door een luide explosie. Toen men naar buiten ijlde zag men een zeer afschrikwekkend tafereel. Vlak bij een projectiel, dat een hevige rook ontwikkelde trof men daar een man in bewusteloze toestand aan, van wie een arm tot aan de oksel was weggeslagen. Een vrouw was aan een arm verwond door splinters en een jonge man had een gevaarlijke buikwond opgelopen. Toen echter in allerijl een ploeg E. H.B.O.-ers en de Goese colonnes van 't Nederlandse Rode Kruis kwamen aan snellen, om onder toezicht van de dok toren Griep en Van Joost, de slacht offers hulp te bieden, begreep de toe- Naar wij vernemen staat het thans vast, dat binnen zeer afzienbare tijd in Hansweert (gemeente Kruiningen) een scheepswerf zal worden gevestigd, die aan zeer velen werk zal bieden. Na vele voorbereidingen zijn de plannen het tijdstip van uitvoering genaderd en waarschijnlijk zullen binnen enkele weken reeds de eerste arbeiders aan de slag gaan. De nieuwe werf zal gebruik maken van de nog overgebleven installa tie van de voormaUge „Zeeland"-werf, die in het begin van de twin tiger jaren werd opgeheven. Er is voor het nieuwe bedrijf reeds een kern van leidinggevend personeel gevormd, dat momenteel nog in dienst is bij andere scheeps bouwmaatschappijen, maar daar ontslag heeft genomen om zo spoe dig als mogelijk is bij de nieuwe maatschappij, een naamloze ven nootschap met uitstekende interna tionale relaties, aan het werk te gaan. Men verwacht voldoende bui tenlandse orders om geleidelijk aan de personeelsbezetting te doen uit- Het betreft hier een bedrijf van flinke grootte. Er zullen verschillende typen schepen, w.o. grote kustvaarders, kunnen worden gebouwd en bovendien zal de werf in staat zijn kleine en grote reparaties aan schepen te verrichten, hetgeen met het oog op eventuele slappe tijden van zeer groot belang moet worden geacht. De ligging van déze werf is ideaal, vlak aan de Schelde en bovendien aan het zuidelijke begin van het kanaal door Zuid-Beveland. Voor de toegang tot het werfterrein ligt momenteel nog veel slib, maar zeer binnenkort zal worden begonnen dit weg te baggeren. groeien tot enige honderden men sen. Er kunnen heel wat onge schoolde arbeidskrachten worden ingeschakeld, hetgeen voor de streek rondom Hansweert van grote betekenis moet worden geacht. GROTE VOLDOENING. In het kader van de industrialisatie van onze provincie moet de stichting van deze scheepswerf, niet alleen voor Hansweert en Kruiningen, maar voor geheel Oost-Zuid-Beveland. met grote voldoening worden begroet. Dit is een succes dat niet iedere dag en zelfs niet ieder jaar wordt behaald. Het grote voordeel bij de onderhandelingen met de initiatiefnemers was, dat hun een reeds bestaande installatie met gebou wen kon worden geboden, 'hoewel het vanzelf spreekt, dat die niet alleen niet volledig, maar ook niet onmiddellijk bedrijfsklaar is. In ieder geval bete kende dit voor de oprichters dit voor deel, dat zij zeer veel minder hadden te investeren, want ieder weet, dat hét tegenwoordig practisch ondoenlijk is, tengevolge van de enorme investerin gen, een nieuw modern geoutilleerde scheepswerf te stichten. En een tweede factor, die ongetwijfeld de doorslag zal hebben gegeven, was de bijzonder gun stige ligging voor een werf. Hoe het zij, Hansweert is te feliciteren met dit succes! gestroomde menigte al ras, dat het hier een oefening betrof en. zorgde het, zon der het zelf te weten, voor een realis tisch effect door de verplegers in hun werk te belemmeren, precies zoals het bij een eventuele werkelijke ramp wel kan geschieden. Het was voor de eerste maal, dat het Rode Kruis in samenwerking met de Goese afdeling der E.H.B.O. een der gelijke buitenoefening hield en met ge noegen mag geconstateerd worden dat deze avond een onverdeeld succes bleek te zijn. De slachtoffers werden op de juiste manier verbonden en met een ambulancewagen naar een nood hospitaal vervoerd. Dit noodziekenhuis jvas gevestigd in de katholieke school aan de Westwal, waar de damescolonne van het Rode Kruis met enige nervositeit de ambu lance verwachtte, teneinde de theorie aan de practijk te toetsen. Aan deze oefening werd deelgeno men door drie ploegen van het Rode Kruis en een ploeg der E.H.B.O. De af deling van het Rode Kruis te Wemel- dinge, die eerst aan deze gecombineer de oefening deel zou nemen, moest door een volksonderzoek dat aldaar werd gehouden, verstek laten gaan. Na afloop der oefening kwamen alle ploegen, nog even bijeen en werden de gemaakte fouten besproken. Het beste resultaat boekte de Rode Kruisploeg onder leiding van de heer Lockefeir, direct gevolgd door de E.H.B.O.-groep, daarna de tweede Rode Kruisgroep on der leiding van verpleger Snoep. Na mens het hoofdbestuur reikte de heer van Heel aan de Rode Kruissoldaat Bruggeman te Goes een oorkonde uit wegens diens tienjarig jubileum als medewerker van het Rode Kruis. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van alle daarbij betrokken gemeen ten is Zaterdagmorgen in het Rotterdam se raadhuis officieel de overeenkomst on dertekend tussen de Bataafse Petroleum Maatschappij en de gemeenten Rotterdam en 's-Gravenhage over de levering van kraakgas. Burgemeester Oud was de eer ste, die met de speciaal daarvoor beschik baar gestelde gouden pen zijn handteke ning zette. DE BILT ZEGT: Zonnig en droog. Weersverwachting, geldig van Dins dagochtend tot Dinsdagavond: Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige Noordoostelijke tot Oos telijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1