KIESPUN ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Financiële nood in de Hervormde Kerk is hoog gestegen» Gereformeerde meisjes komen 2e en 3e Pinksterdag naar Middelburg. VaVmwopqew*1 wRlGW Dc trots van Protestants Z.-Vlaanderen Een oplossingGrotere samenwerking der gemeenten. AKKERTJES Een Amerikaanse bommenwerper en een Russische straaljager* VJ blijft i gezonde Gebrek aan offervaardigheid. Van kerkegoed naar levend geld» ONTSPANT. VERKWIKT ORANJEBOOM BIER! Een sober, maar groots bouwwerk» ia 2 Maandag 19 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Etoom- br van botlood liet; 2. van da A. A. P. J. |5. Glo- fans; 6. lymans, ld. Een- ?era v. tda v. $t. Phi- Anna Iers, dt. W. v. |2. Eva, ld. Lang 1- Lady, Bolijn. I Dintel- l'd, Dui- i weinig |Philips- waren. retarie. kaderde, (van Si- Ihuure pend als bn tehuis |volgster nd mej. de ge- Icretarie. pewoond Jte-veld- is ver- én in de leringen, trouw- IVoor da (woning; ptratieve crediet lentever» er. voot stgesteld loor 1951 Tromt, op Volks- f 946 iwerkea jigen de |12,56 en Geref. |te ver- nieuwe iet de Ivan het (gewezen (erv. ge- het ge- wat het |n f 50. (Van onze speciale verslaggever). De Verenigingvan -Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft te Utrecht haar algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. A. Bakker te Menaldum. Had men in vorige jaren vooral de positie van de kerkvoogd in de nieuwe kerkorde van alle kanten bekeken, ditmaal vroe gen de kerkelijke financiën de aandacht der vergadering van het begin tot het eind. In zijn openingswoord, waarin de heer Bakker allereerst de aandacht van de leden vroeg voor het nuttige werk van het bureau der Vereniging, stelde de voorzitter vast dat men terzake van de financiën eigenlijk de noodklok behoorde te luiden. II y wilde dit echter niet doen doch liever als oorzaak het gebrek aan offervaardigheid aanwijzen. En dan meende de heer Bakker, dat men veel klachten over de kerk hoort van mensen, die zeif het offer nog moeten leren. Wanneer middelen worden aange wend om tot gezonde verhoudingen op geldelijk gebied te geraken, dan moet ook de geest verdwijnen van „zover krijgen we het nooit". Deze middelen zijn: de bijdragen voor de Generale Kas en de gulden die de leden der kerk jaarlijks behoorden af te dragen voor het werk der synode. De heer Bakker betreurde het, dat er in de Ned. Herv. Kerk een twee ledigheid bestaat, daar nog niet alle gemeenten zich aan de nieuwe ker kelijke ordening hebben aangepast. Uit deze tweeledigheid vloeit vaak een critiek voort op allerlei kerke lijke instanties, waarin een rem tot offervaardigheid moet worden gezien. VAN KERKEGOED NAAR LEVEND GELD. Het hoofdbestuurslid der Vereniging, de heer H. Oltmans te Zaltbommel, hield hierna een rede over: „de finan ciën der kerk en de kerkvoogdijen". Nadat hij eerst had toegelicht waarom de kerk momenteel met zoveel te- Korten zit, maakte de spreker duide lijk dat de moeilijkheden eigenlijk be gonnen ln 1918. Als gevolg van de prijsverhogingen moeten de predi- kantstractementen worden opgevoerd. Daar echter ook de inkomsten uit het kerkegoed zijn gestegen, kunnen tal van gemeenten het nog wel bolwer ken. Wanneer echter na de tweede we reldoorlog een nieuwe prijsverhoging Intreedt, delgen de Inkomsten uit het kerkegoed de schalden niet meer die men door hogere lasten heeft gekregen. Dit betekent, dat men de inkomsten vrjjwel geheel of voor een groot deel dient te verkrijgen uit het levende geld. Het accent ls verplaatst; niet meer het kerkegoed maar het levende geld wordt de uitgangsbasis en dit moet worden opgebracht door de betrekke lijk kleine groep van belangstellenden. Gevolg! veie kleine gemeenten zijn niet moer in staat een predikantsplaats te handhaven. TRACTEMENTEN, PENSIOENEN, KERKGEBOUW. De druk op de gemeenten is ook op andere wijze zwaarder geworden. In 1951 moest de bijdrage voor de cen trale kas worden verhoogd, voor 1952 ging ook het quotum omhoog, daar de administratiekosten der kerk in de laatste jaren zijn gestegen. Een commissie is thans bezig met het ontwerpen van regelingen voor predikantstractementen en pensioenen. Wil men deze saneren, dan zullen de gemeenten er voor moeten opkomen. Dan de nieuwbouw van kerken of het herstel van oorlogsschade, hoeveel kapitalen zullen hier voor nodig zijn. Gemeenten die hier buiten vallen, hebben wellicht weer extra lasten wanneer de monumentenwet er komt, aangezien men dan verplicht wordt jaarlijks een uitgave voor onderhoud te doen, hetgeen tegenwoordig op de lange baan kan worden geschoven. WAT ER NODIG IS. Aan de hand van een tekening maakte de heer Oltmans de aanwe zigen duidelijk, dat er in de Ned. Herv. Kerk jaarlijks nodig is: voor predi kantstractementen 11 millioen gulden; voor andere functionarissen en onder houd gebouwen 5 millioen; voor de diaconie 7,5 millioen; voor de raden en werkgroepen 3 millioen; voor de administratie 0,5 millioen; voor de zending 1 millioen, totaal dus onge veer 28 millioen gulden. Hiervan komt 9 millioen uit bezit, de rest derhalve meer dan tweederde deel uit het levende geld. Vergelijkt men deze'cijfers met de getallen van het jaar 1920, dan blijkt dat in het laatstgenoemde jaar slechts een derde behoefde te worden opge bracht van hetgeen momenteel nodig is! Met feiten toonde de spreker aan, dat niet de nieuwe kerkorde schuldig staat aan deze verdrievoudiging der kosten. Een zeer geringe vermeerde ring der kosten bracht de kerkorde wel mee (was zij niet ingevoerd dan zou men bij het uitgeven van een be drag van f 100 voor de kerk f 0.75 hebben kunnen besparen!) doch men moet eens nagaan welke voordelen de kerkorde reeds heeft gebracht, doordat zij een apparaat schiep dat de kerk vele diensten bewijst. De Bouw- en Restauratiecommissie mocht allerlei gemeenten de weg wijzen naar Ingezonden Mededeling (adv.). t-TOp trch niet rond met tergende pijn. Neem een'AKKERTJE* Wèg pijn, ookvannacht. En natuurlijk zo gauw mogelijk naar de tandarts. he/pert direct f de herbouw van kerken dat reeds 350 van de 400 kerken waren her bouwd. De stijging der kosten van de kerk liggen voor 90 pCt in de gemeenten zelf, die tekort hebben aan levend geld. Dit tekort is ontstaan door de geringe belangstelling voor het ker kelijk leven. De eerste weg om ver meerdering van inkomsten te verwer ven is dus het activeren der gemeen teleden en wel door middel van huis bezoek. Voorts zou men, aldus de heer Olt mans, de inkomsten uit vermogen be langrijk kunnen vermeerderen. En wat de financiering van de kerkbouw aan gaat, hier zag de spreker deze oplos sing: als alle kerkelijke instanties een 5 pCt van haar bezit zouden lenen aan een daartoe in het leven te roepen stichting (uiteraard een lening tegen matige rente) dan zouden er voldoen de middelen zijn om de nodige ker ken te laten bouwen. Alles zit tenslotte vast op samen werking. Wanneer de gemeenten ge zamenlijk haar schouders onder het werk zetten, dan zal men in die weg een oplossing kunnen vinden. Besloten werd de contributie met ingang van 1953 te verhogen met 25 pCt. Aangezien men thans al voor een tekort zit zal aan de gemeenten per predikantsplaats een vrijwillige bij drage van vijf gulden worden ge vraagd. Bij de bespreking van het een en ander kwam vooral de heer Tj. Jouw- stra te Zeist geregeld iir oppositie. De heer Jouwstra is het hoofdbestuurslid dat zich in woord en geschrift tegen de aanpassing van kerkvoogdijen aan de kerkorde verzet Ds J. R. Wolfensberger te Amster dam, praeses van de Generale Synode, sprak aan het begin der samenkomst een wijdingwoord. Op de tweede ver- gadering refereerde dr J. C. C. Rupp te 's-Gravenhage over de financiële werfkracht der kerk. Nieuwe verschijningen in de lucht. Terwjjl de Amerikanen een straalbom men werper, de Boeing B 52-Stratofor- tress thans in serie bouwen (boven), verschijnt in het blad „Aviation Age" een bericht, dat in Rusland proefvluchten worden gemaakt met een nienwe twe«- zi t SS t raai jager, de Mig-15 F. «Ml Drie landelijke congressen in Juni en Juli, Notarisklerken en hoofden van lagere scholen houden hun jaarvergaderingen. Ook dit jaar zal Middelburg weer het ontmoetingspunt zijn van de leden van enige landelijke organisaties, die er haar jaarvergaderingen en con gressen komen houden. Op 2 en 3 Juni a.s. zullen de Bondsdagen van de Bond van Meisjesverenigingen op Gereformeerde grondslag ln de Zeeuwse hoofdstad worden gehouden, op 6 en 7 Juni a.s. volgt de tweedaagse jaar vergadering van de Bond van Notarisklerken in Nederland en op 3 en 4 Juli a.s. hoopt de Ned. Ver. van Hoofden van Lagere Land- en Tuinbouw scholen haar jaarlijks congres hier te organiseren. De Gereformeerde meisjes, van wie er enige duizenden worden verwacht, zullen op vier plaatsen samenkomen, n.l. in de grote veilinghal aan de Nieuwe Vlissingseweg, die ongeveer 2500 meisjes kan bergen en verder in drie kerken, n.l. de Hofpleinkerk, de Noorderkerk en de Oostkerk. Op de avond van Tweede Pinkster dag zal in de veilinghal een bijeen komst worden belegd, die een enigs-, zins feestelijk karakter zal dragen. Er zal een Zeeuws toneelstuk worden op gevoerd en een koor van meisjes der Middelburgse M.V.'s zal zingen. DERDE PINKSTEREN. De eigenlijke Bondsdag valt op 3 Juni, derde Pinksteren. In de morgen vergadering zullen eerst de huishou delijke zaken aan de orde komen en daarna zal het woord worden gevoerd door prof. dr J. Waterink te Amster dam, ds J. Kremer te Utrecht en bur gemeester A. Warnaar Jzn. van Wad- dinxveen, die alle drie de met de emi gratie samenhangende problemen aan de orde zullen stellen. In de middagvergadering zullen de dames het woord voeren en wel mevr. prof. dr G. v. d. Molen te Amster dam, mevr. G. Kraanvan de Burg te Vlaardingen, mevr. C. H. van Al kemadeKwakkelstein te Rotterdam en mevr. L. A. LeverBrouwer te Amsterdam. De meisjes uit andere delen van het land, die niet meer naar huis kunnen, zullen gastvrij in Gereformeerde ge zinnen in en rondom Middelburg wor den ondergebracht. Minstens 1200 bed den zijn voor haar al „gereserveerd". Verder staan enige uitstapjes op het programma. Zo zal zowej op Tw ede als op derde Pinksterdag "een bustocht over Walcheren worden georganiseerd. Andere groepen zullen bezoeken bren gen aan het Stadhuis, het Oorlogs museum en de Abdijgebouwen en voor de liefhebsters van wandelen zijn toch ten georganiseerd over de bolwerken, de Singels en langs de mooie gebou wen van de stad. NOTARISKLERKEN. Van wel totaal andere aard is de (Ingez. mededeling, adv.) de echte MARNIX D'HONTENISSE landelijke jaarvergadering van de Bond van Notarisklerken in Neder land, die zijn 35-jarig bestaan op fees telijke wijze in Middelburg zal vieren. Het is voor de eerste keer, dat deze Bond naar Zeeland komt. Voor de jaarvergadering van 1940 waren alle plannen om naar Middelburg te ko men reeds in orde, maar toen gooiden de Duitsers roet in het eten. De notarisklerken zullen in het Schuttershof vergaderen. Op 6 Juni zal daar een feestavond worden ge organiseerd, nadat het gezelschap, dat uit ongeveer 150 personen zal bestaan, ten Stadhuize door het gemeentebe stuur zal zijn ontvangen. De daarop volgende dag vindt de algemene ver gadering plaats, waarin speciaal de kwestie van het pensioenfonds in het middelpunt der belangstelling zal staan. Waarschijnlijk zal nog een rond rit over Walcheren worden georgani seerd. DE SCHOOLHOOFDEN. En dan komen tenslotte op 3 en 4 Juli a.s. de hoofden der lagere land en tuinbouwscholen in Nederland bij een. Er worden 125 tot 150 leraren verwacht. Op de eerste dag worden de vergaderingen gehouden en voor 4 Juli staat een excursie door België op het programma. -Iet werd laat die avond. Geen van vieren had lust naar o d ta gaan. Het korte briefje van Henk werd gelezen en herlezen. 1' ar het was kort en zakelijk: De toon was verontschul digend. „Vader ik kön niet anders.De laatste regel, in arote haast neergekrabbeld, was: „Ik zal gauw van me laten horen op de een of andere manier, wanneer ik in En geland zit. Maken jullie zich niet ongerustFijn dat Mams, nog even meeliep tot aan het hek Heel laat die avond kwam dominé Versendaal nog aan- 'open. Er viel een vreemde stilte en de predikant voelde al spoe dig, dat er iets aan mankeerde. Waar zit Henk? vroeg hij, toen hij merkte, dat alles wat hij aansneed, de familie verstrooid bleef en wat ge heimzinnig. We zullen het dominé maar zeggen vrouw. Hij moet het tenslotte toch weten. Ze knikte en De Wilde liet hem het briefje lezen. Versendaal vloog de regels langs en knikte begrijpend. Heb ik wel gedacht, mompelde hij. Dus je jongen heeft de sprong gewaagd. Dr Wilde knikte. Hij wenste wel dat hij de sprong niet gewaagd had. Je moet dit van de goede kant bekijken, De Wilde. De jongen zag hierin zijn plicht. Wie zal zeggen welke innerlijke noodzaak hem dreef? Dat hij wat geheimzinnig deed, ligt voor de hand. Maar dat ging tegen zijn karakter jn' Hij 2ai er moeite genoeg mee gehad hebben om jullie te bedriegen. Zijn karakter is open genoeg. Maar hij kon in dit geval niet anders. Hij begreep natuurlijk best, dat, wanneer hij open kaart gespeeld had, jullie hem nooit had den laten gaan. Ik hoop van harte, dat hij zijn doel mag lereiken en we spoedig nader van hem horen. Ik kan niet anders dan jullie met zo'n zoon en broer feliciteren. Hij is uit het goede hout gesneden. In ieder geval zullen we ons er bij moeten neerleg den, verzuchtte De Wilde. 11401 en':'lous'asme van de predikant kon hij nog niet ersendaal bemerkte de aarzeling in de vader. T begrijp je gevoelens, zei hij, maar de jongen heeft ■och ge.ljk. Wanneer ik de kans zag en in gelijke situatie was, zou ik het misschien ook doen. Maar ik heb een vrouw en kinderen en bovendien mijn ambtswerk, dat ik niet in de steek mag laten, maar anders Het was stil in het vertrek. Versendaal fantaseerde zich de vrijheid, die Engeland bood. De vrijheid om te spreken en te schrijven en te werken. We zitten hier in een gevangenis, De Wilde, zei hij tenslotte. Toen de predikant vertrokken was, voelde De Wilde zich <toeh iets opgelucht. Ze maakten aanstalten om naar bed te gaan, het was al laat in de nacht. Wanneer we maar eens zekerheid kregen, dat onze jongen behouden is aangekomen, zei moeder De Wilde. De rest komt dan wel terecht. We moeten maar trouw naar radio-Oranje luisteren. Misschien krijgen we daar een boodschap door, waaruit we iets begrijpen kunnen, meende Gerda. Dat zal wel niet kind, want dan had hij een code moeten achterlaten. Er werd die nacht in huize „My Home" niet veel ge slapen Het was niet nodig op een radiobericht uit Londen te wachten. Een paar weken na het verdwijnen van Henk, gebeurde het op een morgen, heel vroeg, ze waren nog maar net uit bed, dat Gerda een brief in de bus vond. De post kon nog niet geweest zijn. De brief moest er 's nachts door een par ticulier in geworpen zijn. Op het blanke couvert stond geen enkele naam of adres aanduiding. Alleen de letters „M.H." prijkten er op. Paps een brief! riep ze. Verwonderd maakte hij de couvert open. Van Henk! Van Henk? werd uit drie monden tegelijk herhaald. Zijn ogen vlogen langs de regels en zijn gezicht klaarde op. Goddank! de jongen is behouden in Engeland aan gekomen. Gerda schreeuwde een juichkreet, door Dina herhaald. Ze dansen door de kamer en namen hun moeder tussen hen in en maakte met haar een rondedans. (Wordt vervolgd) Toogdag van de Jonge Kerk op Tweede Pinksterdag. Op de „Goudsberg" te Lunteren zal op 2e Pinksterdag de landelijke toog dag van "de Jonge Kerk worden ge houden. In het kader van deze dag worden 's morgens kerkdiensten ge houden met ais onderwerp: God kan het niet laten. De toogdagrede heeft als onder werp: „Wij kunnen het niet laten" en wordt uitgesproken door de algemeen gedelegeerde der Ned. Herv. Kerk Dr K. H. E. Gravemeyer. Verder is er op dit terrein een ten toonstelling, poppenkast, satire over het Jonge Kerkbedrijf e.d. Ook zal 's middags de première voor Neder land plaats vinden van het spel „Mozes". BINNENKORT VRIJLATING VAN GEVANGENEN IN INDONESIë? De Indonesische ministers van De fensie en van Binnenlandse Zaken, sultan Hamengko Boewono eri mr Moh. Rum zijn op het ogenblik in Se- marang voor besprekingen over de veiligheidstoestand in midden Java. Zij onderzoeken in het bijzonder de mogelijkheid tot vrijlating van en kele duizenden personen, die volgens de bepalingen van de staat van oor log en beleg zijn gearresteerd. Mr Rum deelde aan de pers mee, dat het totaal aantal gevangenen ln geheel Indonesië ongeveer 21.000 bedraagt, waarvan in midden Java 11.000. De mi nister was van mening, dat ongeveer 70 procent van de gevangenen ban worden vrijgelaten. De wijze van vrijlating zal te voren nauwkeurig worden geregeld. De mi nister deelde verder mee, dat de staat van oorlog en beleg in Indonesië bin nenkort zal worden opgeheven en vervangen door nationale veiligheids wetten. De opheffing zal geleidelijk worden uitgevoerd, Sumatra zal het eerst aan de beurt komen. Boven: de eerste niet geretoucheerde foto van Amerika's nieuwste jet-super- bommenwerper, de Boelng-B 52 Stra- toiortress. Met het vrijgeven der foto's zijn ook enige gegevens over het uiter lijk van het toestel bekend gemaakt. De acht Pratt en Whitney J-57 straalmo toren zijn paarsgewijze, ver naar voren uitstekend, aan de vleugels bevestigd. Het toestel heeft een vleugel wijdte van 55 m, een lengte van 45 m en een staarthoogte van 15 m. Een nieuwig heid aan de B-52 is het landingsgestel, dat is samengesteld uit acht grote wie len, die gesteund worden door kleine .zekerheids''-wielen, die in de vleugel tippen verdwijnen. De vleugels zijn bij zonder dun, noodzakelijk voor buitenge woon hoge snelheden. Evenals zijn be roemde voorganger, ae „-a superfor tress van de laatste oorlog, wordt ook de B-52 reeds ln serie gebouwd, voordat het proefmodel gereed of In de vlucht is. Onder: De Russische luchtmacht maakt ln Oost-Duitsland proefvluchten met een nieuwe tweepersoons straalja ger, volgens het blad „Aviation Age". De nieuwe nachtjager voor alle weer, de Mig 15 F, schijnt gewapend te zijn met zwaar kaliber kanonnen, waarvan twee aangebracht zijn onder de neus van het toestel. Het toestel heeft een langere romp om ruimte te maken voor het tweede bemanningslid en afgeronde inplaats van rechte vleugeltippen, waar. schijnlijk om de stabiliteit op grote hoogten groter te maken. Ingezonden Mededeling (adv.). Opnieuw millioenenorder van Amerikaanse leger voor Neder landse zuivelindustrie. De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk en melkproduc ten aan de in Duitsland, Frankrijk en Engeland gelegerde Amerikaanse troepen, welke juist is gehouden, heeft opnieuw geleid tot plaatsing van een zeer belangrijke order bij de Neder landse zuivelindustrie. De combinatie „Domo-Sterovita", welke van het begin af het leeuwen aandeel der leverantie verzorgde, is thans als enige Nederlandse leveran cier aangewezen. De order, die de respectabele hoe veelheid van ca. 600.000 liter melk en melkproducten per week bedraagt, betekent een versterking van onze de- viezeninkomsten met tien millioen dollars. Het ziekenhuis te Terneuzen. Het in aanbouw zijnde Protestantse ziekenhuis te Terneuzen is gelegen tussen de oude stad en de nieuwe wijken aan de Oostzijde. Het ligt aan het eind van een groenstrook (de van Steenbergenlaan) op ongeveer 700 m. van de Schelde, waarover de hoog gelegen verdiepingen aan de Noord- en Oostzijde (o.a. het Zusterhuis) uitzicht zullen hebben. Stedebouwkundig zal het gebouw in de toekomst zeer fraai komen te liggen, omdat op het eind van de van Steenbergenlaan diverse groenstroken langs het waterleidingkanaal zullen samenkomen. In Valkenswaard heeft een rijwiel hersteller, de heer G. van Gerven, een volkomen naadloze kettingkast, zonder haken geconstrueerd, die door het over halen van een kleine handle meteen ge heel open ls. Brengt men deze handle ln zijn oorspronkelijke toestand terug, dan is de kast stofvrij gesloten. De rij wielhersteller heeft op deze constructie octrooi aangevraagd. De begane-grond verdieping ligt ongeveer 1.30 m. boven het maai veld. Voor de hoofdingang worden flauw hellende op- en afritten aan gebracht. De toegangen voor lopende patiënten en ambulance-patiënten zijn gescheiden. Na zich gemeld te hebben, of door begeleiders gemeld te zijn, bij de administratie, bereikt men via de opname-afdeling de lift schacht, waarin twee bedden- en één snellift komen. De toegang tot de Polikliniek ligt geheel apart. Vanuit de Polikliniek- wachthal voor publiek, die op het Zuiden ligt, komt men op een terras en een apart tuingedeelte. Er is een buffetje aangebracht bij de hal, waar men verversingen kan krijgen. De röntgenafdeling vormt als het ware de trait-d'union tussen kliniek en polikliniek. Het laboratorium en het depót van de apotheek liggen onmid dellijk naast het hoofdtrappenhuis met liften. In de afdeling derde klasse begane grond en eerste verdieping bieden de grootste kamers plaats aan 6 bedden. Op de tweede verdieping komen 2e klasse kamers met 2 bed den en enkele le klasse kamers met 1 bed. Op de 3e verdieping een kraamafdeling met 2 verloskamers, babyzaaltjes en 2-persoons kamers. Op de vierde verdieping drie zaaltjes voor respectievelijk zuigelingen, kleu ters en oudere kinderen, alsmede 6 quarantaine-boxen. Er zijn drie opera tiekamers, waarvan één streng a-sep tisch en één duidelijk septisch. In de vleugel van het Zusterhuis zijn de slaapkamers voor het inwonend per soneel over drie verdiepingen ver deeld; zij worden ieder door één per soon bewoond. Alle afdelingen zijn voorzi< van de nodige isolatiekamers. De dienstafdelingen in het sous- terrain worden via een verdiepte weg d.m.v. aparte ingangen bereikt. De keukens en de wasserij liggen nabij de voet van de goederenlift. Voor de bezoekers van de opgeno men patiënten komt in het sousterrain een hal van ruim 100 m2. Met een aparte ingang aan de zijde van de Leeuwenlaan komt een losliggend infectiepaviljoen voor tuberculose en andere besmettelijke ziekten. Het ge bouw zal 142 ziekenbedden bevatten, 63 kamers voor inwonend personeel en een woning voor de adjunct-direc trice. Enerzijds is bij het ontwerp en de uitvoering gestreefd naar een uiterste soberheid, anderzijds naar een zo groot mogelijke doelmatigheid en bedrijfs efficiency. De volgende data van de uitvoering zijn te vermelden: 5 Maart 1951: Aanvang uitvoering betonbouw; 19 Maart 1951: eerste spade in de grond; 21 Mei 1951: diep ste bouwpunt (voor ketelhuis onder het Zusterhuis) gereed; 26 Mei 1951: eerste beton gestort funderingsvloer liftschacht Beddenhuis; 21 April 1952: aanvang uitvoering afbouw; 26 April 1952: dakvloer Beddenhuis gestort. Totaal werd verwerkt: graafwerk 15.000 m3; beton 3400 m3; cement 1200 ton; betonijzer 350 ton; bekistingen 23.500 m2. Mondaccordeonconcours te Wemeldinge. Op Hemelvaartsdag zal te Wemel dinge een concours gehouden worden op initiatief van het mondaccordeon- gezelschap „Concordia". Het aantal deelnemende verenigin gen bedraagt zes, te weten: „Concor dia", Wemeldinge; „Scheldegalm", El- lewoutsdijk; „Erato", Rilland; „Sym- phonette", 's-Heerenhoek: „Paola Sop rani", Terneuzen en „Internos", Kloe- tinge. De avondconcerten zullen gegeven worden door „Paola Soprani", Ter neuzen en „Animato", Goes. De plaats, waar het concours ge houden wordt, zal zijn in de garage van de heer Joh. Ruissen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3