Uit Zeelcmdó Meden. De avonluren «an ^crljan en baartje* Kloetingse raad stelt B* en W* niet in staat van beschuldiging* Middelburg. Vlissingen. LIKDOORNS WONDEROLIE Straffen voor Z.-Vlaanderen. Goes. 1 et neuzen. Zierikzee. Uitslag Merriestamboekkeuring. Maandag 19 Mt< 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Critiek op persverslagen Opmerkingen van de heer Schipper voor een groot deel weerlegd. De gemeenteraad van Kloetinge heeft Vrijdagavond zijn afkeuring uit gesproken „over de sensationele wijze waarop het verslag van de gemeen teraad van Vrijdag 2 Mei j.l. in de pers is opgenomen en verklaart B. en W. hierover niet in staat van beschuldiging te stellen". Bij deze uitspraak onthielden de wethouders zich van stemming en stemde de heer D. Schipper (F. v. d. A.) blanco. Deze uitspraak deed de raad nadat men zich in besloten zitting had beraden over het antwoord van de burgemeester, mr H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye, naar aan- leidiug vau de opmerkingen van de heer D. Schipper gemaakt in de raads vergadering van 2 Mei j.l. Na heropening van de openbare zitting werd er ernstige critiek ge leverd op het gepubliceerde krantenverslag, volgens welke B. en W. in staat van beschuldiging zou zijn gesteld. De heer E. Buitenhuis (A.R.) ver klaarde met nadruk, dat het gewraakte krantenverslag juist was en dat alleen de kop wat sensationeel was gesteld. Hij stelde voor om de uitspraak vau de raad in deze zin te wijzigen, dat men zijn afkeuring uitsprak over de pers in het algemeen. Hiermee ging de raad accoord, waarna gestemd werd over bovenvermelde uitspraak. In zijn antwoord op de gedane op merkingen van de heer Schipper in de vorige raadsvergadering is de voor zitter breedvoerig ingegaan. In het al gemeen merkte hij op, dat erover het beleid van B. en W. altijd verschil van mening mogelijk is vooral wan neer het In de politieke sfeer wordt getrokken. De voorzitter stemde toe, dat er administratieve fouten waren gemaakt en voegde hieraan toe dat dit overal wel het geval is. Verder haalde de burgemeester een voorbeeld san van voortreffelijk werk verrL.it door het zecretarie. „B. en W. menen", zo zei mr Baron Schimmelpenninck van der Oye. „dat de zaak op de spits is gedreven". Hij stelde met nadruk vast, dat B. en W. geen staat van beschuldiging accep teren. In het bijzonder ging de voorzitter in op de opmerkingen van de heer Schipper, waarvan lijj verscheiden van, de hand wees. Naar aanleiding van bepaalde critiek van de heer Schipper maakte de voorzitter zijn excuus. Naar aanleiding van de opmerking dat er te weinig raadsvergaderingen worden gehouden, zei de voorzitter, dat het niet mogelijk is om constant om een bepaalde tijd een vergadering te houden, omdat er voldoende punten van bespreking op de agenda moeten staan. Toe werd gegeven, dat inder daad stukken ontbroken hadden in de raadsportefeuille. Naar aanleiding van de geleverde critiek op de wijzigingen van de gemeentebegrotingen deelde de voorzitter mee, dat dringend aan de secretaris is verzocht, dat de leden tijdig op de hoogte worden gesteld van de wijzigingen. Naar aanleiding van de opmerking dat de Memorie van Toelichting betreffende de begro ting te beknopt is leverde de voorzit ter critiek op de raad en zei, dat veel vragen van administratieve aard die soms in de raad worden gesteld in overleg met de secretaris door de com missaris van onderzoek kunnen wor den afgehandeld. Beleidsvragen kun nen altijd in de raad worden gesteld. Verder vroeg de voorzitter de heer Schipper naar aanleiding van an dere opmerkingen, welke raadsbeslui ten niet werden uitgevoerd en waarom de voorlichting van de raadsleden niet Voldoende is. Betreffende het hand haven van een vijfde leerkracht werd Opgemerkt, dat het geld in deze toch goed was besteed ten nutte van het onderwijs. Dat B. en W. een vijfde leerkracht handhaafden vond zijn oor zaak in het feit dat een bepaald wets- onderdeel gewijzigd werd, waarvan B. en W. geen kennis hadden genomen en het departement had verzuimd aanvankelijk deze fout te corrigeren. Tevens weerlegde de voorzitter, dat het bouwvolume 1951 niet was besteed. De burgemeester rekende de heer Schipper vervolgens voor dat het sec retarie-apparaat geen f 31.000 kost maar f 12.380,26. Naar aanleiding van de ingekomen Itukken ontstond er enige discussie Over het rapport van de Commissie van Toezicht over de aanleg van een zandbak voor de kleuterschool. Ook werd gepraat over het al of niet toe laten van de jeugd op de speelweide. De raad besloot voor een te houden E.H.B.O.-cursus een lokaliteit aan te wijzen en een subsidie van f 65 te ver lenen voor lesgelden. Verder besloot men de betegeling van het schoolplein voor een bedrag van f 3589 aan te besteden aan de Fa. Dekker en in principe besloot men de Wat brengt de radio? DINSDAG 20 MEI 1952. HILVERSUM I (402 M.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Reportage; 8.25 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 9.40 ..Lichtbaken", causerie 10.00 Voor de kleuters10.15 Gram.10.40 School radio; 11.00 Vc/or de huisvrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gevarieerd pro gramma; 14.55 Gram; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de j^ugd. 17.45 Regeringsuitzending: Lucie A, tMuygïirs: „Krakatau, afbraak en opbouw in de natuur"; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportage; 18.20 $portpraatje18.30 Promenade orkest; 19.00 Gram. 19.20 „Zoek de zon op is onze leuze", klankbeeld; Ï9.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Heuws en weerberichten20.08 De gewone man 30.15 Omroeporkest en soliste; (Om plm. 20.40 Actualiteiten); 21.25 Radiodokter; 21.35 Kamer- piu/.iek; 22.10 Alt en piano; (In de pauze: gram.) 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (298 M.): AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Gagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 8.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw9.30 Gram.10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Viool en bouwmededelingen12.33 Voor het platteland; piano; 12.00 Lichte muziek12.30 Land- en tuin- 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Vooy de vrouw; 14.30 Gram.14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.15.30 Onze Amerikaanse Buren16.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Frie sevolksliederen17.45 Reportage; 18.00 Nieuws; 18.15 Orkestconcert; 18.55 Voor de kin- de ren; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Saxofoonkwartet19.50 Causerie over de toe lating tot de K.M.A. 20.00 Nieuws; 20.05 Geva rieerd programma; 21.10 Grant.; 21.20 „Ik weet, Ik weet wat U niet weet"; 21.35 Dansmuziek; 22.05 „Dit is uw land, uw volk", klankbeeld; 22.30 Gram.; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.2021.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 M.): 11.45 Operacon cert: 12.30 Weerberichten; 12.34 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Grain.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.15 Zang en piano; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Pianorecital; 18.00 Boekbespreking; 18.10 Grant.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram. 19.50 Causerie20.00 Hoorspel; 21.30 Gram.; 21.45 Actualiteit; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 22.15 Gram.22.55—23.00 Nieuws. AVRO-TELEVISIEUITZEND1NG. 30.15—21.45 1. Opening; 2. „Levensader van Amsterdam", documentaire; 3. Televizier; 4. De Nederlandse Spoorwegen; Pauze; 5. Biljartdemon stratie. closets te verbeteren. Ook stond op de agenda weer een wijziging in de begroting 1952: In de begroting 1952 is post 158, on derhoud gemeente-gebouwen enz. uit getrokken op f 1.075, hiervan is f 275 bestemd voor de woning van het hoofd der school, hoofdzakelijk schilderwerk. De kosten van het schilderen van trap en gang enz. en het behangen van één kamer zijn door de districts opzichter geraamd op f 235. Om een en ander te kunnen uitvoeren zou der halve een verhoging van de post met f 125 nodig zijn. De raad ging hier mede accoord. We komen nader op deze vergadering terug. REHABILITATIE TE BAARLAND, In de openbare raadsvergadering dezer dagen te Baarland gehouden, hebben B. en W. naar aanleiding van een schrijven van de Officier van Justitie te Middel burg, dat reeds tijdens de vorige raads vergadering in haar bezit was, de heer van Royen, ambtenaar ter secretarie, ge rehabiliteerd. Verder werd meegedeeld dat in het dorp ongeveer bij de muziektent een bus halte zal komen. De Baarlanders behoe ven in de toekomst dus niet meer een eind te lopen, voordat men per bus kan reizen. De heer G. Houtekamer voor de radio. De secretaris van de Prov. V.V.V., de heer G. Houtekamcr, hoopt Dinsdag a.s. des middags om 12.33 over Hilversum II een radio-causerie te houden. De heer Houtekamer zal de betekenis toelichten van Zeeiands proeftuin en proefbedrijf in de Wilhelminapolder. Successen van Zeeuwse ^bakkers. In aanvulling op ons bericht van Vrij dag kunnen wij nog meedelen, dat niet alleen de Zeeuwse bakkers, van wie we de namen publiceerden prijzen hebben behaald tijdens de bakkersvakschool dagen, die te Eindhoven zijn gehouden. Van de patroonscursus te Middelburg be haalde een derde prijs de heer L. W. Anthonisse te Wolfaartsdijk. Van de banketcursus te Middelburg behaalde de heer L. M. Beun uit Middelburg een 4e prijs in kl. 14 en de heer P. A. Schau- waai't uit Axel een le prijs in kl. 23. De Zeeuwse successen zijn zeer opmerkelijk, daar het bakkersvakonderwijs in Zeeland voor het eerst aan de wedstrijden deel nam. TOETTOET. „Kijkt u eens", vervolg de Maartje, „we hebben schipbreuk geleden, ziet U. We zijn allemaal over boord geslagen en het schip is toen doorgeva ren". „Ja, meneer", vulde Gertjan aan, „er was een grote woedende vis en het scheelde niets of hij had ons allemaal opgegeten!" „Ik daar niets mee te maken hebben", snauwde de agent, terwijl hij steeds maar in zijn boekje schreef. „Jullie een agent van politie beledigd hebben en daarmee basta!" Onze bruine agent had nog steeds niet bemerkt dat ook kleine Pam aan boord was. Zachtjes sloop het bruine ventje in het rond om te zien welke mop hij nu nog met de agent kon uithalen. Toen hij zag, dat de woedende neger naast de stoompijp van het schip stond, kreeg hij een idee. Voorzichtig pakte hij het touw van de stoom fluit in zijn handen en trok„Toettoetgilde het aan het oor van de agent. Verschrikt maakte hij een luchtsprong en liet zijn boekje en potlood uit zijn handen vallen. Directie van Polak bood personeel een feestavond aan. Zaterdag j.l. heeft de directie van de N.V. M. Polak en Zn. ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der zaak en het 40-jarig jubileum van de heer M. Polak Sr het personeel in het Schuttershof een feestavond aangebo den, die klonk als een klok. Nadat enige toespraken waren ge houden heeft het gezelschap „Luna" onder leiding van Joop van Dijssel een gevarieerd en geestig programma verzorgd, dat de stemming onder de personeelsleden er al vlug in bracht. De jubilerende directeur hield eerst een toespraak van hart tot hart. Hij vertelde voldoening en blijdschap te hebben over dit jubileum en niet min der om het feit, dat hij met 97 pCt der aanwezigen in de zaal mocht sa menwerken om de zaak tot bloei te brengen. Dat de eenparigheid in het dienen van het bedrijf bij ieder mag blijven bestaan was één van zijn voor naamste wensen. Dank bracht hij speciaal aan de Belgische collega's, die, zoals hij op merkte, in vier jaren opbouwden wat hij en zijn medewerkers in veertig jaar tot stand brachten. En hij voegde daaraan voor zijn personeel toe, dat het ervoor moet zorgen, dat het Bel gische bedrijf Polak niet boven het hoofd zal groeien. Speciaal dankte de heer Polak de man, die al die 40 jaar zijn mede werking gaf, de heer P. v. d. Berg. Tenslotte herdacht hij in enkele ge voelvolle woorden de stichters van het bedrijf, zijn grootvader en vader. Te hunner nagedachtenis werden eni ge ogenblikken stilte in acht genomen. Daarna verschenen elf personeels leden-op de planken, die vanwege hun harde werken voor de feestweek van de broer van de jubilerende directeur, de heer M. Polak, boeken in ontvangst mochten nemen. Boeken waren er ook voor de heer en mevrouw Cohen. De heer Cohen, die later nog zijn felici taties aanbod, is directeur van de dochteronderneming „Holmeeo" in BRESKENS Benoeming. Tot ambtenaar ter gemeen tesecretarie te Groede werd met ingang van 16 Mei benoemd mej. H. de Meijer, alhier. Overplaatsingen. Van de brigade Bres kens van de Kon. marechaussee zijn de volgende leden overgeplaatst: Ma'-echaussee M. A. de Graaf naar Hansweert; Wachtmeester M. Daes naar Den Haag. De marechaussee J. Th. Damman heeft ontslag genomen bij het corps. De mare chaussee J. Huisman is van Hulst over geplaatst naar Breskens, Bevorderd. De Wachtmeester 2e klasse der Rijkspolitie van de groep Breskens. J. van Dijk, werd bevorderd tot Wacht meester le klasse. BRUlNlSóc, Wedvlucht. Door de postduivenhou- dersvereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse werd deelgenomen aan de wed vlucht uit Neufvilles. De uitslag was als volgt: 1 en 4. C. Bal, Sirjans- land; 2 en 2e overduif, C. J. Maas, Zijpe; 3 en 7. A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 5. H. W. Bossers, Bruinise; 6 en 8. I Deur- loo, Bruinisse. Verkeersexamen. Voor het praktisch gedeelte van het verkeersexamen wer den geëxamineerd 48 leerlingen uit de hoogste klassen der beide lagere scholen. Er slaagden hiervan 22 'leerlingen. s~GRAVEN POLDER Afscheid en installatie. Vrijdagavond waren vele belangstellenden in het Ver enigingsgebouw samengekomen om af scheid te nemen van Mej. Salm, die ruim vijf en een half jaar ais onderwijzeres verbonden is geweest aan de Prot. Chr. Kleuterschool te 's-Gravenpolder. De voorzitter, de heer Slotboom, memoreer de in het kort de geschiedenis van de Kleuterschool. In zeer waarderende be woordingen schetste hij het werk van mej. Salm, die hij namens de ouders en het bestuur een fraaie klok aanbood. Een hartelijk welkom riep hij toe aan mej. Nijsse, die het werk van mej. S. zal over nemen. Na de pauze sprak nog de heer L. Hoekman, het oudste bestuurslid, waarna alle aanwezigen in de gelegenheid wer den gesteld persoonlijk van mej. Salm afscheid te nemen en met mej. Nijsse kennis te maken. HOEDEKENSKERKE Huwelijksfeesten. Het was Donderdag te Hoedekenskerke druk met de 50-jarige huwelijksfeesten. Het hele dorp leefde mee met de echtparen Jac. de Bart Lukasse en J. Thomson—Verhage. De vlaggen wapperden en het ontbrak beide echtparen niet aan belangstelling. KAMPERLAND Geslaagd. Voor het examen voor apo thekers-assistente, gehouden te Leiden, is geslaagd mej. J. W. Buijze te Kamper land. KAPELLE Postduivenvlucht. De uitslag van de wedvlucht vanuit St. Quentin van de. Postduivenhoudersvereniging „O.W.T.B.' Voetbalwedstrijd voor het Rode Kruis. Zaterdag 31 Mei zal er 's avonds op het Gem. sportterrein een voetbalwedstrijd worden gespeeld waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis. De strijd zal gaan tussen een elftal van gemeenteraad, gemeenteambtenaren en politie tegen een elftal van bestuur, di rectie en personeel van de veiling. Aan de muziekver. „Ons Genoegen" en het tamboer en pijpercorps „Jonge Kracht" is gevraagd muzikale medewerking te verlenen. KATS Gouden bruiloft. Het echtpaar C. Taze laarNoordhoek alhier herdacht vandaag hun 50-jarig huwelijksfeest. De muziek vereniging „Excelsior" bracht een sere nade. KILLAND-BATH Reygerbergse Polder. Vrijdagmiddag werd in de zaal van de heer P. Nijsse, de jaarvergadering gehouden van de Reijgerbergse Polder, onder voorzitter schap van de dijkgraaf J. M. Krijger. De ontvanger-griffier deelde mede dat de ontvangsten nadden bedragen f47463.79, de uitgaven f44217.16, batig saldo alzo f 3246.03. De begroting voor 't dienstjaar 19521953 werd vastgesteld op f589U8.06 met een post voor onvoorziene uitgaven van f5948.28. Het dijkgeschot werd weer vastgesteld op f30 per H.A. Er werd een voordracht opgemaakt voor dijkgraaf: 1. J. M. Krijger, 2. L. J. Bruijnzeel, 3. J. D. Woutersen. VROUWENPOLDER 55-jarig huwelijk. Op 19 Mei a.s. hoopt het echtpaar H. JanseWalrave het 5b- jarig huwelijksfeest te herdenken. WEMELDINGE Wedvlucht. De P.V. „Postduif" te We- meldinge nam deel aan de wedvlucht van uit Neufvilles. De uitslag was als volgt: 1. M. Pieterse; 2. P. Oudeman; 3. F. Jere- miasse; 4, 5. P. C. Vuijk; 6. C. Bolle; 7, 8. M. Schouten. Bevolkingsonderzoek. Het bevolkings onderzoek T.B.C. zal in deze gemeente plaats hebben op 19, 20 en 21 Mei a.s. WOLPH AARTSDIJK Wedvluchten. De uitslag van de P.V. „De blauwe doffer" uit Vilvoorde is als volgt: 1, 2, 3, 7. G. v. Strien; 4. P. v. Loo; 6, 8. Gebr. Houtekamer. Uit Neufvilles: 1. P. v. Loo; 2, 5. A. Walhout; 3, 8. Gebr. Houtekamer; 4. I. Boer; 6, 7. M. Antho nisse. Verkoping. Vrijdag werd in hotel Os- sewaarde ten verzoeke van de wed. J. Overbeeke door notaris van Dissel uit Goes publiek verkocht een woonhuis en erf staande in de Papeweg. Koper werd de heer J. Lookman voor de som van f 6400. IJ ZEN DIJ KE Inbraak. Donderdagmiddag is bij de heer C. Haas, wonende in de omgeving van Pyramide te IJzendijke, ingebroken. Een onbekend persoon heeft, gebruik makend van de afwezigheid van de be woner, zich toegang tot de woning ver schaft en enkele jassen en een bedrag Brussel en hij deelde onder daverend applaus mede, dat t.g.v. de viering van het vijfjarig bestaan van die onder neming einde 1952 er 25 personeels leden van Polak met hun vrouwen naar Brussel mogen komen. De heer S. J. Engelvaart, voorzitter der personeelsvereniging, bood ver volgens de beide directeuren een fraaie foto aan van de gedenksteen (marmer in brons), die in het kantoor is aange bracht en die Donderdag j.l. door het personeel was aangeboden. De heer P. v. d. Berg richtte zich in zijn toespraak speciaal tot de vrou wen van de directeuren, die hij de „moeders van het grote Polakgezin" noemde en die hij hartelijk dankte voor hun medeleven met het perso neel. Namens alle dames van het per soneel overhandigde hij beiden een fruitmand en een aardig geschenk. Tenslotte werden nog hartelijke woorden gesproken door enige ver tegenwoordigers van het personeel van „Holmeeo" en „Zogaf" het bedrijf in Vilvoorde, de heer M. Wildstroom en de heer L. Polak, zoon van de oudste directeur, die zijn vader en oom nog vele tientallen goede jaren toewenste. Daarna was het woord aan Joop van Dijssel, die met zijn gezelschap de aanwezigen volop heeft vermaakt met zang, muziek, goocheltoeren en con ference. Middelburgse emigrant interviewt emigranten. De bijzondere medewerker van de N.C.RV., die Vrijdagavond in de radio krant een vraaggesprek hield bij de aan komst van enkele emigranten in Nieuw Zeeland, was de Middelburger D. Kamp, die onlangs zelf naar Nieuw Zeeland emi greerde. Zij, die hebben geluisterd, zullen hem ongetwijfeld aan zijn stem hebben herkend. Ds Durkstra neemt beroep aan. Ds E. Durkstra, hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente van 't Zand heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat hij het beroep van deze gemeente heeft aangenomen. Ds Durkstra komt daar mee in de plaats van ds M. Enker, die hij tijdens dienstreis naar Israël enige maanden heeft vervangen. Ds Enker zal zich over enige tijd definitief in Israël vestigen. Gouden jubileum van de heer E. C. Wijsveld. Vrijdag wapperde van de Lutherse kerk in de Walstraat te Vlissingen de nationale driekleur ter gelegenheid van de zeldzame feestelijke gebeur tenis in deze kleine kerkelijke gemeen te, het jubileum van de heer P. C. Wijsveld. 's Avonds werd in het kerkgebouw een speciale gemeente-avond gehou den. De predikant der gemeente Vlissin (Ingezonden Mededeling advert t Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.S5 be spaart U veel ellende. luidt: 1. M. J. Nelisse; 2. A. van Driel; i aan geld ontvreemd. De Rijkspolitie te 4, 6, 7 en 9. B. Ridderhof; 5. C. Hun-1 IJzendijke stelt een onderzoek naar de dersmarek; 8. P. Butler; 10. P.vd .Vliet, i dader in. Rechtbank te Middelburg» Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg werd Vrijdag de zaak behan deld tegen de 39-jarige chauffeur T. A. E. v. d. W. uit Maldcgem, die op 9 April 1.1. met zijn auto door de Dorpsstraat te Breskens had gereden, terwijl hij dron ken was. Op de bewuste dag zagen enige Polietie-amotenaren v. d. W. dronken uit een café te Breskens komen, verdachte stapte in zijn auto en reed weg, nog voor dat de politiemannen hem konden aan houden. Even later suaagden zjj er ech ter in verdachte aan te nouden, waarna proces-verbaai volgde. Tegen deze ver dachte eiste de Officier van Justitie, daar was komen vast te staan, dat hij wel degelijk onder invloed yerkeerde, 1 maand gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen. De 35-jarige mejuffrouw Th. M. C., kantoorbediende te Hontenisse, had voor de Kantonrechter terecht gestaan, omdat zij op 14 Januari 1.1. bij de Dubbele Poort te Hulst geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. Hierbij was een aanrijding ontstaan, waarbij zij zelf licht werd gewond en haar fiets werd beschadigd. Door de Kantonrechter was deze verdachte echter ontslagen van rechtsvervolging. In hoger beroep werd tegen deze verdachte, die verklaarde dat zij op het bewuste ogenblik de auto hele maal niet had zien aankomen en deze ook geen signalen had horen geven, be vestiging van het beroepen vonnis ge- eist. E. J. v. D., machinehandelaar te Hulst, was door de Kantonrechter veroordeeld tot f25 of 10 dagen, omdat hij op 24 No vember 1.1. in zijn woonplaats op de hoek van de Gentsestraat en de Burg. F. van Waesberghestraat een lichte aanrijding met een autobus had veroorzaakt. De Officier van Justitie eiste tegen deze ver dachte, die zich helemaal niet schuldig voelde, omdat volgens hem de autobus de aanrijding gemakkelijk had kunnen vermijden, bevestiging van het beroepen vonnis. R. A. de V., timmerman te Mcerdonk (B.), was door de Kantonrechter te Ter- neuzen veroordeeld tot 2 geldboeten van resp. f20 en f30, wegens een dubbele overtreding van het Wegenverkeersregle ment, gepleegd op de Westkade te Sas van Gent. Verdachte had allereerst met zijn wagen niet goed rechts gehouden en bovendien was hij niet naar rechts uit geweken toen een andere auto hem wilde inhalen. Ook tegen deze verdachte werd bevestiging van het beroepen vonnis ge- eist. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. gen-Middelburg, Ds H. Johannes, opende de avond en bracht in een toe spraak dank en de waardering van kerkeraad en gemeente over voor de liefde en trouw waarmede de jubilaris zijn taak deze 50 jaar heeft verricht. Nadat het kerkkoor had gezongen volgde enkele toespraken, waarin Ds C. F. Nolte, Ev. Luth. predikant te Utrecht en persoonlijk vriend, de ge lukwensen, dank en waardering over bracht namens de Ev. Luth. Synode, waarvan de heer Wijsveld ook reeds 20 jaar voor de groep Arnhem deel uit maakt. Achtereenvolgens spraken Ds M. P. Stol uit Groede, de voorzitter der kerkeraad van de Luth. Gem. te Mid delburg, de heer D. Y. Lefeber, Ds M. v. Empel uit Middelburg en de Doops gezinde predikante Ds M. Boer van Vlissingen. Nadat het koor had gezongen „Ach blijf met Uw genade", dankte de jubi laris bewogen. Na een pauze sprak het oudste lid der gemeente, de heer W. P. Harent, en droegen de 2 jongste lidmaten, de dames Corry de Jonge en Annie Pee man het cadeau der gemeenteleden, een fraaie tuinparasol en een bouquet witte anjers voor Mevr. Wijsveld aan. Nadat ouderling Rietbergen een ge denkalbum had aangeboden, vervolgde de heer Wijsveld zijn woorden van dank. Hierbij bood hij de gemeente als jubileumgeschenk een speciaal ontwor pen wit marmeren kruis aan. Nadat Ds Johannes voor dit ware ju bileumgeschenk had bedankt en het kerkkoor had gezongen, sprak Ds Jo hannes een woord van besluit naar aanleiding van enkele verzen uit Jo hannes 15. Dubbel jubileum. Vrijdag waren mej. Ir M. Beekman, waarnemend directeur bij de Keurings dienst van Waren, en de heer P. C. Kor- stanje, laboratoriumbediende, 30 jaat werkzaam bij deze dienst. Dit feit werd in intieme kring herdacht, waarbij bei den door de directeur en de hoofdkeur meester werden toegesproken. Bazar Kinderherstellingsoorden. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden, dat zich tot doel heeft gesteld zwakke kinderen voor enige tijd uit te zenden naar buiten, bestaat nu reeds 50 jaar. Een halve eeuw lang heeft men zich actief gewijd aan de zorg van de kinderen en menige knaap en meisje is door de nobele arbeid van het Cen traal Genootschap er weer bovenop ge komen. De afdeling Goes organiseerde Vrijdag en Zaterdag ter gelegenheid van dit gou den jubileum een bazar in het „Schut tershof", die zeer druk bezocht werd. Het was erg gezellig in de schouwburgzaal en het was vooral de muziekclub „Hogex op", die de bazarstemming verhoogde. Burgemeester mr W. C. ten Kate, die in geleid was door mevr. Irsaël-Maas, open de Vrijdagavond plechtig deze bazar, waarvan de opbrengst ten goede komt aan Goese zwakke kinderen Twee aanrijdingen. Vrijdagmiddag half twee werd de wiel rijder F. te Terneuzen in de Nieuwstraat aangereden door een hem achterop ko mende vrachtauto van A. V. uit Terneu zen. F. werd op de grond geslingerd en liep hoofdwonden op, die door dr Gra nada ter plaatse werd behandeld. Het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd. Om ongeveer zes uur had een aanrij ding plaats op de Westsluis ter hoogte van de baleybrug. De 67-jarige C. L. van M. te Terneuzen is door een militaire personenauto, bestuurd door een zekere W. uit Breda, aangereden. Van M. stak met een bromfiets plotseling de rijweg over, waardoor de hem achterop komen de auto hem aanreed. De bromfiets werd beschadigd, v. M. kwam er goed af. Rede van Prof, Zuidema. „Waar het altijd om gaat". Over dit on derwerp sprak Vrijdagavond prof. dr S. U. Zuidema, op uitnodiging van de A.R.- kiesvereniging. Na ingeleid te zijn door de voorzitter, de heer H. Koevoets herinnerde prof. Zuidema aan het beginselprogramma van Groen van Prinsterer. Hij wees er op, dat de tegenstanders in die dagen beweerden, dat deze beginselen te laat kwamen. Ver volgens nam hij het beginselprogramma van de P.v.d.A. onder de loupe. Wij wil len de suiker in de thee niet betalen van een groot aantal klassenstrjjders, die zijn ondergebracht in deze partij, zo zeide hij. Tegenover de twee beginselen van de P.v.d.A.: democratie en socialisme stelde hij de A.R.-beginselen: democratie bij de gratie Gods en souvereiniteit in eigen' kring. Voorts wees prof. Zuidema op de fatale regeringspolitiek, vooral ten aan zien van Indonesië. Tenslotte zei Proi. Zuidema, dat het bij alles moet gaan om Jezus Christus, die alle macht heeft in hemel en op aarde. De uitslag van de wedvlucht uit Neuf villes van de P.V. Zlerick te Zierikzee is als volgt: F. D. Hillebrand 1; A. M. Berrevoets 2; C. Kloet 3; J. Verwijs 4; H. Slag boom 5, 6; J. v. Beveren 7; W. Slag boom 8, ST. MAARTENSDIJK 1. Corrie, M. J. Buijs, Poortvliet; 2. Samba, H. Rijstenbil, Scherpenisse. THOLEN. 1. Irene, M. J. Geluk; 2. Roza van da Maasdijk, M. A. Geuze; 3. Dwina, A. A. Geluk; 4. Gerda v. Langeweg, P. J. Goorden, allen te Oud-Vossemeer. 5. Glo rie v. Bleijendaal, J. F. Brooymans; 6. Gerda v. Bleijendaal, J. F. Brooymans, beiden te St. Annaland; 7. Dora v. d. Een dracht, C. J. Koster, Tholen. ST. PHIHPSLAND. 1. Juliana, Jac. v. Gastel; 2. Sera v. Reephoeve, H. v. Iwaarden; 3. Ada v. Zuiddijk, M. Noorthoek, allen te St. Phi- lipsland; 4. Anna, A. C. v. Strien, Anna Jacobapolder; 5. Lisette, H. Timmers, St. Philipsland. ZIERIKZEE. 1. Brina v. d. Spaanse Zee, J. W. v. Oeveren, Capelle bij Zierikzee; 2. Eva, J. Deïst, Nieuwerkerk; 3. Irene v. d. Lang Hoeve, C. Krabbe, Oosterland; 4. Lady, C. Boudeling; 5. Karla, A. J. A. Bolijn, beiden te Ouwerkerk; 6. Ciska v. Dintel- oord, A. J. Deïst, Zonnemaire. RENESSE. 1. Meta v. Acacia, W. J. Boogerd, Dui- vendijke. Beoordeling der Jury: De voorgebrachte merries gaven weinig bevrediging, behalve die te St. Philips- land, welke van betere kwaliteit waren. GEMEENTERAAD. BIGGEKERKE. Gemeentewoning wordt secretarie. De raad, die Vrijdagmiddag vergaderde, besloot o.m. het subsidieverzoek van Si- ma vi af te wijzen. Aan mej. Verschuure Philipse werd eervol ontslag verleend als schoonhoudster van het gemeentehuis m.i.v. 1 Juni 1952. Tot haar opvolgster werd met 51 stemmen benoemd mej. K. Simpelaar. B. en W. werden gemachtigd de ge meentewoning in te richten als secretarie. Deze woning werd tot voor kort bewoond door de voormalige gemeente-veld wachter, welke naar St. Laurens is ver huisd. In de oude secretarie zullen in da toekomst slechts de raadsvergaderingen, ev. andere samenkomsten en trouw plechtigheden worden gehouden. Voor da meubilering van de gemeentewoning; waarin dus de gehele administratieva dienst wordt gehuisvest, werd een crediet van f 1000.verleend. De gemeentever goeding voor 1951 voor de Ver. voof Geref. Schoolonderwijs werd vastgesteld op f 1371,33 en het bedrag, dat voor 1951 voor vergoeding in aanmerking komt, op f 1387,92. Voor de Ver. voor Chr. Volks onderwijs zijn deze bedragen resp. f 946. en f 1069,74. Voor nuttige handwerken werd voor genoemde verenigingen de vergoeding bepaald op resp. 1312,56 en f305,18. Besloten Werd cie Ver. voor Geref. Schoolonderwijs medewerking te ver lenen tot het aanschaffen van een nieuwe rekenmethode en Bijbeitjes met de nieuwe vertaling. In het kader van het herbouwplan werden gronden toegewezen aan G. Stroo en aan de Ned. Herv. ge meente. De vacantietoeslag voor het ge- meentepersoneel voor 1952 werd, wat het maximum aangaat, verhoogd van f 50. tot £75.—. Bij de rondvraag vroeg de heer van Splunder inlichtingen over bescherming der bevolking. Burgemeester Dregmans verstrekte de gewenste gegevens. Op een vraag van de heer Schout met betrekking tot een ev. hogere Rijksbijdrage in de meerdere kosten, die gemaakt moeten worden, nu gebleken is, dat de grond slag op de plaats, waar de nieuwe C.V.O.- school wordt gebouwd, veel te zacht is, werd geantwoord, dat het meerdere in het financieringsplan is opgenomen, zo dat het Rijk ook meer zal vergoeden. SCHAKEN. Schaakpromotie. Voor de promotie naar de 1ste klasse Zeeuwse Schaakbond wordt vanavond de wedstrijd tussen Vlissingen en Middel burg III gepeeld. Daar echter Vlissingen met een aantal reserves zou moeten uit komen, werden reeds nu vijf van de tien partijen gespeeld. De Scheldestadbewo- ners wonnen drie partijen, terwijl er twee moesten worden afgebroken. De uit slagen waren: J. JansenL. J. Woudstra 10; A. Mast— K. Holster (afg.); E. C. van Noppen—J. van Belzen (afg.); G. Ruyg—J. M. de Ko ning 10; H. SteinhauserJ. Goedbloed 1—0. De Amerikaanse luchtmacht heeft Vrijdag alle „Thunderjef'-jagers op de basis Manston (Engeland) een verbod tot opstijgen opgelegd. De laatste drie weken zijn twee van deze toestellen neergestort. Er wordt een grondig on derzoek Ingesteld. NAGEKOMEN AD VER l'ENTIE <a#5> <SsfS><as*6> Onze geliefde Ouders, q) l ABRAHAM MALJAARS 5 en Y JANNETJE MALJAARS- 5 V/ONDERGEM, hopen op 22 Mei de dag te her- X j) denken, dat zij 40 jaar geleden i in de echt verbonden werden. 5 Dat zij nog lang gespaard mogen S> blijven is de, wens van hun vj rt dankbare 2, Kinderen, Behuwd- en Njj S Kleinkinderen. x a Oostkapelle, „Plantlust". a y Os5® <25Jè>

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2