ARABISCHE LIGA MENGT ZICH IN FRANS-TUNESISCH GESCHIL Vannacht varen de schepen nog niet k SNIPPER NIEUWS Feesttrein reed naar het Noorden Mevo I wint in promotie-competitie f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Marokkaanse nationalisten vragen hulp Franse minister hoopt te kunnen bewilligen Europa niet gemakkelijk te veroveren Truman zeker van democratische zege A A Electrificatie in ons land bijna gereed Tjoba sloeg Seolto na spannende strijd herstel van volharding. Platform-vergadering P» v» dA* te Goes Goese jeugd kreeg nieuwe speeltuin Uitgave s Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. BO Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2175 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 19 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon "i Maan. Dinsdag: Zon op 4.38 u., onder 20.36. u. Maan op 2.49 u., onder 17.06 u. Hoogwater Dinsdag 20 Mei: Vlissingen: 11.34 u. 1.69 m., 23.54 u. 1.56 m. Terneuzen: 12.00 u. 1.80 m., u. m. Wemeldinge: 0.26 u. 1.26 m., 13.06 u. 1.56 m. Zierikzee: 0.06 u. 1.06 m., 12.52 u. 1.35 m. De algemene secretaris van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassoena Pasja, ver zocht een spoedvergadering van de raad der Arabische Liga te beleg gen, naar verluidt op aandringen van de vertegenwoordigers der nationalistische partijen in Noord-Afrika. Sadah Ben Yoessef, ex-minister van Tunesië, Alal el Fassi, voorzitter van de Marokkaanse Istiqlal, en Tsjazli el Makki namens de Algerijnse nationa listen zouden Zaterdag het algemeen secretariaat van de Liga een nota heb ben doen toekomen, waarin zij om een dergelijke bijeenkomst verzoeken met het oog op „de internering van de Bey van Tunis, de deportatie van de Alge rijnse leider Messalk Hadj en ernstige incidenten in Marokko". In een aan de pers verstrekt com munique verklaart de leider der Ma rokkaanse nationalistische partij, dat de laatste weken honderden Marok kanen zijn gedood en duizenden man nen en vrouwen zijn gevangen geno men. AMERIKA's HOUDING. De Verenigde Staten hebben bij Frankrijk aangedrongen op bespoedi ging van „rechtmatige" politieke her vormingen in Tunesië, aldus hebben Amerikaanse functionarissen in Was hington verklaard. Waarnemers me nen, dat, als de Fransen in Tunesië geen vorderingen zouden maken, de Amerikaanse houding in de Veilig heidsraad ten opzichte van de Tunesi sche kwestie mogelijk zal worden ge wijzigd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft te Londen verklaard, dat de Brit se houding onveranderd blijft. Enge land beschouwt de kwestie als zijnde een binnenlandse aangelegenheid. Zaterdag zijn de Franse minister voor oudstrijders en oorlogsslachtoffers Temple, en de Franse resident-gene raal van Tunesië, de Hauteclocque, door de Bey ontvangen. Na afloop van het bezoek verklaar de minister Temple, die ook een on derhoud had met premier Bakkoesj, dat „het onderhoud zeer prettig was verlopen en daj de Bey had verklaard, dat men op hem zou kunnen rekenen". De tijd, na de tweede wereldoorlog, dat een verovering van West-Europa rekkelijk snel en zonder te grote op-is zou kunnen worden uitgevoerd, 8 voorbij. Elk uur worden de moei lijkheden, waarmede een mogelijke aanvaller te kampen zou krijgen, gro ter, en zij zullen groter blijven wor den, zolang wij en onze bondgenoten de politiek der gemeenschappelijke veiligheid blijven volgen", verklaarde de Amerikaanse minister voor het le ger, Frank Pace, in een door hem ter gelegenheid van de Amerikaanse „Weermachtsdag" bij een diner te Louisville, in de Amerikaanse staat Kentucky, gehouden toespraak. De communisten hebben, door hun aanval in Korea, datgene tot stand gebracht, hetgeen zij bovenal vrees den, namelijk de eenheid der vrije sta ten. Indien de Ver. Naties in Korea geen stand gehouden zouden hebben, zou de Koreaanse oorlog mogelijk een begin zijn geweest van zich voort zettende communistische agressie in Indo-China, Birma of Malakka", ver volgde hij, hieraan toevoegend: „en wie weet of de communistische aanval in Korea niet werd ondernomen om onze reactie te peilen en te onder zoeken of wij weerstand bieden aan een gewapenderhand uitgevoerde aan val? Het is niet uitgesloten dat het conflict in Korea was bedoeld als een voorloper van een z.g. „burgeroorlog1 in Duitsland, op touw gezet door de Duitse communisten". Het bezoek van Temple heeft de hoop gewekt, dat de vastgelopen Frans-Tunesische onderhandelingen weer op gang zullen komen. Temple, die in de jongste wereldoorlog bij een Noord-Afrikaanse divisie gediend heeft, zou naar men verwacht bij zijn besprekingen met gematigde nationa listische leiders herinneren aan de in dertijd bestaande Frans-Tunesische wapenbroederschap. BEWAKING OP KOJE VERSTERKT. De opperbevelhebber van de V.N. in Korea, generaal Clark, heeft bekend gemaakt, dat ter versterking van dc bewakingstroepen een Amerikaans re giment naar het eiland Koje is gezon den, „teneinde algehele controle over de gevangenen aldaar te verzekeren". „De communistische gevangenen hebben niet slechts herhaaldelijk hun toevlucht genomen tot geweld, doch, klaarblijkelijk handelend volgens in structies van buiten af, gedreigd met een massale poging tot uitbreken, die onherroepelijk zou leiden tot geweld en bloedvergieten", aldus de verkla ring van generaal Clark. De generaal verklaarde, dat de V.N. zullen voortgaan de gevangenen te be handelen volgens de conventie van Genève, doch ook de gevangenen zul len zich aan de bepalingen van deze conventie moeten houden. Te allen tjjde wordt van hen discipline en orde geëist, aldus generaal Clark. WEST-DUITSLAND's FINAN CIËLE BIJDRAGE. Een nieuw plan in de maak. Bij de onderhandelingen over de verdeling van de West-Duitse finan ciële bijdrage tot de West-Europese defensie heeft de Duitse minister van financiën, Schaeffer, de geallieer de hoge commissarissen Zondag een nieuw plan voorgelegd, dat van Duitse zijde als „constructief" werd geken schetst. Het zou hopelijk tot een op lossing van de bestaande moeilijkhe den leiden, aldus werd verklaard. De Zondag gevoerde besprekingen werden gehouden in de woning van de Amerikaanse hoge commissaris, Mccloy. Reuter meldt nog, dat een woordvoerder van de regering geen bijzonderheden van het voorstel wilde onthullen, doch gezegd heeft, dat de hoge commissarissen beloofd hebben het onmiddellijk en zorgvuldig te zul len overwegen. Men is er tot dusver niet in ge slaagd een bevredigende verdeling te vinden van de West-Duitse financiële bijdrage, die zou moeten worden ge leverd voor het Europese leger en voor het onderhoud van de geallieerde, in Duitsland gelegerde, troepen. Ontslagen bij Philips te Roosendaal. Aan 70 werknemers van de Philips- labrieken te Roosendaal is ontslag aan gezegd door de directie, die als reden voor het ontslag de noodzakelijk ge worden aanpassing van het bedrijf aan de verminderde afzetmogelijkheden van het product gaf. De maatregel treft zowel vrouwelijk ils gehuwd en ongehuwd personeel. President Truman heeft Zaterdag te Washington zijn eerste toespraak over binnenlandse politiek gehouden, sinds hij bekend heeft gemaakt zich niet meer candidaat voor het president schap te zullen doen stellen. Hij ver klaarde er van overtuigd te zijn dat een democaat tot president der Ver, Staten zal worden gekozen, „want u kunt er op rekenen dat de republikei nen iets zullen doen, waarmede zij geheel in onze kaart zullen spelen", Volgens Truman wordt de republi keinse partij overheerst door isolatio- nisten, „die elke republikeinse candi daat de wet zullen voorschrijven, al heeft hij nog zulke vooruitstrevende denkbeelden op het gebied der buiten landse politiek". „De republikeinen vormen de partij van het groot kapitaal. U kunt er ze ker van zijn dat zij dit nog wel vol komen duidelijk zullen doen blijken, voordat de verkiezingscampagne is geëindigd. Zij zullen er zeker in slagen de boer, de arbeider en de gemiddelde Amerikaanse burger in het algemeen, de stuipen op het lijf te jagen, voor dat er gestemd is, en wanneer er dan gestemd wordt, zullen de democraten het winnen", aldus Truman. DE R.T.C. MET DE WEST. NIEUW ONTWERP-STATUUT NAAR DE DELEGATIES. De voorzitters der delegaties ter con ferentie Nederland-Suriname-Neder- landse Antillen hebben Zaterdagoch tend het volgende communique uitge geven. „In de hedenochtend gehouden ver gadering van de centrale commissie is het voorstel voor een nieuw ontwerp statuut behandeld. In dat voorstel is uitgegaan van de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van eenvoudige opzet worden neerge legd, terwijl daarnaast een aantal sta tutaire regelingen zullen worden ge troffen ter uitwerking van deze grond beginselen. De centrale commissie heeft besloten dit ontwerp-statuut nog heden aan de drie delegaties voor te leggen". Strijdgroep tegen communisme. Een aantal voormalige leden van de Freie Deutsche Jugend", de Oost- Duitse communistische jeugdorganisa tie, dat naar West-Berlijn is gevlucht, heeft aldaar een groep gevormd die zich ten doel stelt „het onmenselijke communistische bewind" in Oost-Duits- land te bestrijden. De groep zal onder meer een twee-wekelijks nieuwsblad uitgeven, dat er net zo zal uitzien als „Junge Welt", het officiële orgaan van de Oost-Duitse communistische jeugd organisatie. Het is de bedoeling dit blad heimelijk in Oost-Duitsland te doen verspreiden. De uitlevering van Westerling. De secretaris-generaal van het mini sterie van Buitenlands Zaken, dr Dar- masetiawan, heeft aan Aneta medege deeld dat hij geen vrijheid heeft, de inhoud van het Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uit levering van Westerling, aan de pers vrij te geven voor publicatie. Wel kon hij zeggen, dat het^ verzoek is geba seerd op gronden van criminele aard. Dr Darmasetiawan herinnerde er aan, dat indertijd ook aan de autoriteiten te Singapore uitlevering van Wester ling op criminele gronden is verzocht, Vlaggetjesdag zonder vlaggen De festiviteiten, die voorafgaan aan het uitvaren van de haringvloot en die dan zo'n vrolijke sfeer geven aan het Scheveningse visserskwartier, vonden ditmaal geen doorgang in verband met het bekende loongeschil tussen vissers en reders. Wel deden in enkele winkel traten de winkeliers of er geen vuiltje aan de lucht was, maar de versiering van vlaggen en wat netten konden toch de traditionele sfeer niet brengen. In de oude haven was het heel stil, doch in de nieuwe haven was men toch druk aan het werk op de schepen. In IJmuiden en Vlaardingen werd weliswaar gefeest, maar het conflict wierp toch een schaduw over het ge heel. Het staat nu wel vast, dat de uitvaart van de vloot, die bepaald was omstreeks het middernachtelijk uur van heden op Dinsdag, niet door zal gaan. Er is, zo heeft de tweede voor zitter van de centrale bond van werk nemers in de transportbedrijven, de heer A. Boon, Zaterdagavond ver klaard, nog geen overeenstemming be- Doordat twee jongetjes met vuur speelden is Zaterdag aan de Lange Brink te Soest een grote boerenschuur met werktuigen in de as gelegd. Gis terochtend omstreeks vier uur, is een 13.5 m. lang houten motorjacht, dat bij de Oranjesluizen te Schellingwoude voor anker lag, nagenoeg geheel uit gebrand. Vissers, die het vuur zagen, wekten de twee opvarenden, een broer en een zuster uit Bloemendaal, en brachten hen van boord. Oorzaak: een brandend petroleumtoestel, dat waar schijnlijk is omgevallen. Een 39-jari- ge Noorse scheepskok is gisterochtend van het Noorse s.s. „William", dat voor reparatiewerkzaamheden bij de Am sterdamse Droogdok Mij. ligt, over boord gevallen en verdronken. Na drie kwartier slaagde men er pas in het slachtoffer te vinden. 450 afstamme lingen van Jan van Riebeeck hebben Zaterdag in Culemborg een grote fami- lie-reume gehouden. Namens de af stammelingen sprak de commissaris der Koningin in Gelderland, Jhr Dr C. G. C. Quarles van Ufford. Hij begon zijn toespraak onder grote hilariteit met „waarde neven en nichten". Aan de voet van de gedenkplaat in de kerk werd een krans gelegd. Drie perso nen zijn om het leven gekomen en 18 werden er gewond toen meer dan 500 personen, leden van vijandige stam men, in de inheemsenwijk van New- clare bij Johannesburg aan het vechten sloegen. Zij waren deels met assegaai en, aeels met strijdbijlen gewapend Driehonderd man politie waren nodig om de orde te herstellen. Het perso neel van het persbureau „Agence France Presse", dat ongeveer 1000 per sonen telt zou gisteravond in staking gaan uit protest tegen het regerings besluit om de bijna 6 pet. salarisver hoging, waartoe in October was beslo ten, niet te verlenen. De staking werd echter afgelast krachtens een rege ringsverordening, welke inhoudt, dat de regering bevoegdheid heeft arbeids krachten op te roepen voor een dienst, die voor de handhaving van de open bare orde noodzakelijk wordt geacht. De Franse federatie van journalisten heeft tegen dit regeringsbesluit gepro testeerd. KORT NIEUWS UIT KOREA. De stafofficieren der verbondenen en van de communisten zijn Zondag gedurende 44 minuten in voltallige zitting bijeen geweest. Vandaag wqrdt weer vergaderd. Een geallieerde patrouille heeft Zon dag een bajonetaanval uitgevoerd op een in communistische handen zijnde heuvel ten Noordwesten van Pan- moendjon. In het gevecht, waarbij ook van lichte vuurwapens gebruik werd gemaakt, zijn 27 communisten gedood, dertien gewond en twintig bunkers beschadigd. „B-29"-bommenwerpers hebben hon derd ton bommen uitgeworpen in nachtelijke aanvallen op de spoorweg emplacementen van Hamhoeng, in Noord-Oost- en op het vliegveld van Sariowon in West-Korea. reikt over de arbeidsovereenkomst die bij de monstering moet worden over legd. Hij deelde mede, dat vandaag n.l. hedenmiddag de stichting van de Arbeid met de reders en de Unie- verkeer zal vergaderen. De bij de Chr, Bedrijfsgroepencentrale georganiseerde haringvissers zijn accoord gegaan met voorstellen der reders, die neerko men op een garantieloon van f 50 per week, het indelen van de teelt in vier perioden, het toekennen van looncom- pensatie, een verbetering van de va- cantiegeld-regeling en de invoering van een ziekengeldregeling gelijk aan die, welke geldt voor arbeiders aan de wal. Vluchtende veesmokkelaar dodelijk getroffen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag trachtte een aantal personen in de pol der onder de gemeente Philippine een vijftal kalveren te smokkelen. Twee ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen, die poogden de smokkelaars staande te houden, losten daartoe eni ge waarschuwingsschoten, waarop de smokkelaars er van door gingen. Bij de ingezette achtervolging konden de ambtenaren even later vier kalveren in beslag nemen en een bij deze zaak betrokken Belg, de 38-jarige landbou wer De V. uit Boechoute (België) ar resteren. Menende, dat een der smok kelaars zich in het te velde staande gewas had verscholen, speurden de douaniers later opnieuw het terrein af, waarbij zij het stoffelijk overschot aantroffen van de 52-jarige gehuwde Belgische landarbeider, E. C. uit Boe choute (België), die waarschijnlijk door een dér waarschuwingsschoten was getroffen. Een. spoedig ontboden geneesheer kon slechts de dood con stateren. In de loop van Zaterdag arriveerde het parket uit Middelburg te Philippine voor het instellen van een onderzoek. Onder begunstiging van schitterend zomerweer heeft de directie der N.S. Zaterdag met zeer veel genodigden, onder wie de minister van verkeer en waterstaat, de heer Wemmers, het col lege van commissarissen der N.S., com missarissen der koningin in de betrok ken provincies, vele burgemeesters en anderen een officiële feestrit gemaakt langs de nieuw-geëlectrificeerde baan vakken "ZwolleLeeuwardenGronin gen. De extra trein vertrok reeds in de vroege ochtenduren uit Den Haag en nam allengs steeds meer gasten op. De trein is in het Noorden een op gewekte ontvangst bereid. Bij de sta tions was het in het algemeen enorm druk en ook langs de spoorlijn toonde veel publiek zijn hartelijk medeleven in de nieuwe verbinding, die voor de Noordelijke provincies van zo uitne mend belank wordt geacht. Overal waar de trein stopte, werd een hartelijke ontvangst aan de gasten bereid. En vele cadeaux aan de Spoor wegen geschonken. Met deze electrificatie is het electri- sche spoorwegnet in Nederland onge veer 40 pet. van de totale netlengte. Na het gereedkomen van het laatste stukje van Arnhem naar Zwolle in 1953 zal 1358 km. of 42 pet. geëlectrificeerd zijn. De electrificatie, die nu in werking is gesteld, is de grootste welke door de spoorwegen na de oorlog is uitgevoerd. Zij is in 23 maanden gereed gekomen, Uitvaart mr E. F. M. J. Baron Michiels van Verduynen. Na een plechtige mis van requiem in de kerk van de H. Willibrordus is Zaterdagochtend in het familiegraf op de R.K. begraafplaats te Wassenaar 't stoffelijk overschot bijgezet van mr E. F. M. J. Baron Michiels van Verduij- nen, in leven Nederlands ambassadeur bij het Hof van St. James. De belangstelling bij deze uitvaart was zeer groot. Onder de bloemstuk ken bevond zich een krans van arons kelken met een rood-wit-blauw lint van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Na de mis van requiem werd onder zwaar klokgelui de kist grafwaarts ge dragen, waar Kapelaan Van Vliet de absolutie verrichtte. Daarna sprak mi nister mr D. U. Stikker een afscheids woord. Namens de familie sprak de burgemeester van Maastricht, mr W. Baron Michiels van Kessenich een woord van dank. Prins Bernhard in Schotland, Bij een bezoek aan Schotland heeft Prins Bernhard te Glasgow 2000 leden van een jongensvereniging toe gesproken. Hij hield hen voor dat zij opgroeiden in een tijdsgewricht, waar in de wereld bijzonder veel behoefte heeft aan hetgeen door de vereniging wordt nagestreefd, namelijk het aan kweken van discipline en een krachtig geloof in de christelijke beginselen. De Prins heeft Schotland in een door hemzelf bestuurde „Dakota" be zocht, hij is Zondagochtend naar Ne derland teruggevlogen. Op een eiland in de Stille Oceaan zijn twee Japanners aangetroffen, die zich daar sinds acht jaar schuil had den gehouden. Zij hebben geleefd van paling, ratten, slakken en vruchten. Zij trokken er 's nachts op uit om hun voedsel te verzamelen. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL, Nieuwdorp door Golpl. Boys voor de beker uitgeschakeld. In de aflopende competitie zijn in de 3 gespeelde wedstrijden geen ver rassingen voorgekomen. V.C.K. I versloeg het degraderende Serooskerke I met niet minder dan 40. In de 2e klasse B deed Yerseke Hl, dat nu aan de promotie-wedstrijden zal gaan deelnemen, er tegen Rillandia H nog een schepje bovenop en bezorgde zijn gasten een 121 nederlaag. Tenslotte heeft ook V.C.K. Hl, zoals wij verwachtten, zich door zijn gasten niet in een hoek laten dringen en de Meeuwen met een 30 nederlaag naar huis gezonden. Promotie 2e klasse:. De ontmoeting tussen Mevo I en 's-H. Arendskerke voor de promotie naar de le klasse is geëindigd in een 20 over winning voor Mevo I, dat echter bij de andere candidaten van Yerseke III en Tern. Boys I nog wel voor heter vuren zal komen te staan. Beker-competitie (eerste ronde): Opvallend is, dat bij de wedstrijden in deze eerste ronde alle gasten wer den uitgeschakeld daar de gastheren hen zonder pardon hebben behandeld De kampioenen van Nieuwdorp I za gen geen kans het Colijnsplaatse bol werk te doorbreken en moesten met een kleine maar belangrijke 32 ne derlaag naar huis. Is Kapelle I onvol ledig geweest of had Rillandia I zo'n buitengewone goede middag? Wij weten het niet, maar de 113 overwinning voor de Rillandse gastheren is meer dan een juiste krachtsverhouding toe laat. Wemeldinge heeft aan R.C.S. IV te verstaan gegeven dat het met een AANVARING BIJ TERNEUZEN Zaterdagmorgen omstreeks kwart over zes is bij het uitvaren uit de ha ven van Terneuzen het ongeveer 1400 ton metende Belgische binnenschip „Virgo Potens" in aanvaring gekomen met het naar Antwerpen onderweg zijnde Zweedse motorschip „Silver- gate". De aanvaring geschiedde tij dens een plotseling opgekomen mist bank. De „Virgo Potens" kreeg een groot gat in het achterste ruim. Het schip is de haven van Terneu zen binnengesleept. De schipper, de Belg v. Meirlaan, werd tengevolge van de botsing aan het hoofd gewond, hij moest zich onder doktershanden stellen. De „Silvergate" is later doorgevaren naar Antwerpen. le klasser moeilijk kersen eten is en R.C.S. moest dit bekopen met een 41 nederlaag. Tenslotte wist Zaamslag zijn gasten van A.Z.V.V. met 61 te verslaan. Vriendschappelijk: De voetbalvereniging „Krabbendijke" viert dit jaar haar 30-jarig bestaan en heeft daarom jubileum-wedstrijden ge organiseerd. De eerste bezoekers wa ren het eerste en tweede elftal van Hoek. Het werd zowel voor Krabben dijke I als voor Krabbendijke II een 42 overwinning. De vereniging van Axelse-Zaterdag- Voetballers (A.Z.V.V.) gaat de verre reis naar Zierikzee ondernemen om daar met drie elftallen, le, 2e en ju nioren wedstrijden te spelen tegen Me vo. En al zullen het wel geen over winningen worden, het uitstapje reeds is de moeite waard om niet alleen te genieten maar ook de banden nauwer aan te halen. KORFBAL VAN ZATERDAG. en strekt zich uit over 237 baakvak- kilometers. Ir den Hollander vertelde, dat de electrificatie een besparing' betekent van 550.000 ton steenkolen, hetgeen een bezuiniging is van 5.5 millioen dol lar. In de eerste klas leverde Tjoba een prima prestatie door Seolto op eigen veld te kloppen. De eindstand van 35 werd bereikt na een enerverende ge lijk opgaande strijd, waarbij het beter sluiten van de Tjobanezen de balans in hun voordeel deed overslaan. Vios verloor op het nippertje van S.S.S. (34) en is hierdoor drager van de rode lantaarn geworden. Zeelandia bood Scampolo krachtige tegenstand, doch moest de punten aan de bezoeker laten (2—4). 2e klasse: Togo nOlympia I 14; De PoelSwift H I3. Togo II wist tot de rust stand te houden tegen een van de leiders van deze afdeling (00). De rust had Olympia echter goed gedaan, want binnen 20 minuten wisten ze viermaal de korf te vinden. De overwinning kwam hierna niet meer in gevaar. Swift II maakte geen fout en nam de punten mee naar huis, waardoor ze nu samen met Olympia aan het hoofd gaat. 3e klasse A: S.V.G.—Swift IV 6—7; TopZuidwester 92; B.K.C.V.K.V. 7—5. De doelpunten waren hier goedkoop, getuige de grote uitslagen. Swift IV wist maar net S.V.G. de baas te blij ven. Top schoot uit haar slof en scoor de niet minder dan negen maai. Ook B.K.C. had een productieve bui en komt langzaam maar zeker naar voren. De situatie werd er met deze uitslagen niet duidelijker op, wat de stand, die wij volgende week hopen te geven, wel uit zal wijzen. 3e klasse B: FortunaSwift V 41; MadjoeAnimo 70; A.K.C.Atlas 4—4. Madjoe schijnt er nu goed in te ko men, getuige de grote overwinning op Animo! Atlas deed goed werk door A.K.C. een puntje af te snoepen. De Aardenburgers zullen daar wel niet op gerekend hebben. 3e klasse C: EltoVopo 3I; Scam polo HZeeiandia H 24; Volharding Dios 7—2. Volharding schijnt nu de juiste op stelling gevonden te hebben en boekte een verrassende overwinning op Dios. Ook hier lopen de krachtsverhoudin gen weinig uiteen; wat Elto bewees door Vopo te kloppen. 3e klasse D: Elto II—W.K.V. 5—0; Olympia HTjoba H 42. Wemeldinge viel wat tegen en kon zelfs de eer niet redden. Olympia II deed wat van haar verwacht werd en hield de punten thuis. De adspiranten-uitslagen zijn in afd. A: De PoelSwift A 23; Zeelandia- - Scampolo 60; Afd. B: K.V.L.Anim A 04; ZuidwesterSwift Kwiek 12 Toespraken van mr Burger, mevr. Verwey-Jonker en J. A. Scheps. In een slecht bezochte platvorm vergadering van de P.v.d.A., die Za terdagavond in de „Prins van Oran je" te Goes werd gehouden, heeft mr J. A. W. Burger ten dele de ver antwoording aanvaard voor het re- geringbeleid. Door de stuwende kracht, die van onze partij uitgaat, zo bracht mr Burger naar voren, hebben we ten aanzien van Indonesië een historische taak volbracht. Met onze belasting po litiek hebben we bereikt, dat de zwa re lasten inderdaad door de sterke schouders worden gedragen. Tenslotte is het minister Mansholt geweest die een geordende landbouwsituatie heeft geschapen tot heil van de boeren en de arbeiders. In felle woorden richtte mr Burgee zich, sprekend over de Indonesische po litiek, tegen de tweeslachtigheid in de K.V.P. (Duynstee en de Bruin) en de C.H.U. (Tilanus en de halve fascist Ger- retson.) Betreffende de werkloosheid in Ne derland aanvaardde de mr Burger geen enkele critiek. Ook wilde hij de P.v.d.A. niet verantwoordelijk stellen over het feit dat de noodwet ouder domsvoorziening nog niet is vervan gen en eveneens wees de P.v.d.A.- fractievoorzitter elke critiek van da hand aangaande het niet ineens op nemen van alle werklozen in de nieu we werkloonsverzekering. Mr Burger wekte allen op op dr Drees te stemmen aangezien hij het als on mogelijk zag dat uit een zelfde partij drie keer achtereen een minister-pre sident zou komen. Mr Burger noemda in dit verband en K.V.P.-er als minis ter-president. Mevr. Verwey Jonker greep in haar referaat over de cultuurpolitiek van de P.v.d.A. terug op het partijplan „De weg naar de Vrijheid". De heer J. H. Scheps uit Den Dolder toonde in zijn betoog aan dat de P.v.d. A. aansluit bij Christendom en huma nisme zoals het zich historisch heeft ontwikkeld. Zij erkent de grote waar den van het christendom en het hu manisme, die hun stempel hebben ge zet op het Nederlandse volk. De P.v. d.A. heeft de zin van de historie ver staan en is dus in wezen christelijk: historisch. Met klem waarschuwde de heer Scheps om de Bijbel niet als een politiek handboek te zien. De politieke partij is geen kerk en heeft een eigen inhoud. Wie gelooft in het Evangelie zal het Evangelie niet inzetten voor de stembus. De Goese jeugd heeft Zaterdagmid dag de nieuwe speeltuin in bouwplan Oost in bezit genomen, nadat de echt genote van burgemeester mr. W. O. ten Kate een van de speelwerktuigen in werking had gesteld. In zijn inleidend woord gaf de heer Potter een overzicht van de totstand koming van deze speeltuin en bracht hjj dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend. In het bijzonder prees hij de arbeid van de heer Weeze- poel, die veel van zijn vrije tijd be steedde aan de aanleg van de speeltuin. In zijn openingswoord prees burge meester mr W. C. ten Kate de zelf werkzaamheid en opoffering van ve len, die zich als doel hadden gesteld de jeugd van de straat te houden. Met de wens dat de speeltuin een bloeiend be staan mocht hebben en dat ook in an dere wijken van de stad het voorbeeld van bouwplan-Oost gevolgd zou wor den, verklaarde de burgemeester, mr. ten Kate, de speeltuin voor geopend. De heer Potter sprak een opwek kend woord tot de aanwezigen om zich aan te sluiten bij de speeltuinvereni ging en verklaarde in deze rede het comité, bestaande uit de heren Ir. Ver boom, Kloet en Klap, als bestuur /ge ïnstalleerd. Vervolgens spraken nog namens de Vlissingse speeltuinvereniging, de tweede voorzitter de heer A. A. Min derhout, de voorzitter van de speel tuinvereniging de heer Kloet en na mens de buurtvereniging bouwplan- Oost de heer v. d. Voorwerpe. Deze opening, waarvoor veel belang stelling was, was voorafgegaan door een rondgang door de stad van de mu ziekvereniging „Euphonia", die ook haar verdere medewerking verleende aan het slagen van deze middag. In Zweden ls weer iemand gearres teerd, die er van wordt verdacht te hebben gespionneerd voor de Sowjet- Unle, zo meldt A.F.N. Het is de zeven de arrestatie sinds de ontdekking van een uitgebreid spionnagecomplot. Sean O'Kelly, de president van de Ierse republiek, is zonder stemming voor een nieuwe ambtstermijn van 7 jaar, die 25 Juni begint, herkozen. Hij was de enige candidaat. DE BILT ZEGT: Vrjj zonnig. In de vroege ochtend nog hier en daar mist. Overigens wisselend be wolkt met slechts enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Voornamelijk in de kuststreken iets lagere middagtempe- raturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1