ZEELAND DOOR WATER EN VUUR SPORT en SPEL. TERHORST Bergen op Zoom r Niet het kerkverband, maar de gemeenten op de eerste plaats* ,,'t Is Oranjebloed" Verdrag met Duitsland wordt op 23 of 24 Mei te Bonn getekend* BOUW VAN 32 MIJNENVEGERS De Duitsers in het Europese leger RUPPERT CRITISEERT DE A,-R. PARTIJ. Dulles is niet mals in zijn critiek. Zaterdag 17 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Gere/. Mannenver. (ondevh. art. 31 K.O.) hielden bondsdag. De professoren Schilder en Holwerda herdacht. (Van onze correspondent) Op de jaarvergadering van de Bond van Geref. Mannenverenigingen (onderh. art. 31 K.O.) te Amsterdam, heeft de ioorzitter, drs K. H. Bremmer te Zwolle i zijn openingsrede een woord gespro- en ter nagedachtenis aan de hoogle. iren dr K. Schilder en B. Holwerda. Schilder, aldus de voorzitter, was een woudreus in de kerk. God velde hem in »en ogenblik. Araper bekomen van die *lag nam God Holwerda weg, een jonge boom, nauwelijks aan de vruchten toe. Deze twee hoogleraren vulden elkan der aan. Schilder was een massieve fi guur, Holwerda blonk uit als exegeet. In sommige vrijgemaakte kringen trekt men bepaalde conclusies uit deze twee Sterfgevallen. Sommigen aarzelen niet daarbij plaats te nemen In de raadszetel Godes. Drs Bremmer waarschuwde hiertegen. Wat God doet in het verbor gen komt niet aan ons ter beoordeling toe. Wel dient men zich ervoor te wach ten deze verschrikkelijke feiten te ne geren. Komende aan een bespreking van de gang van zaken in de vrijgemaakte Ge reformeerde kerken, stelde de voorzit ter vast dat velen hun eigen Ideetjes en theorietjes navolgen, dwars tegen de an deren in. Er is bjj ons te weinig bereidheid om elkander vast te houden. Wij mogen echter niet gejaagd worden in het slop van de secte, wij moeten blijven op de brede helrweg der kerk, aldus drs Bremmer. BELIJDENIS EN KERKORDE. Een zeer Interessante doch wel bui tengewoon breedvoerige verhandeling leverde ds I. de Wolff te Enschede over de plaats van het kerkverband in Schrift en historie. Men had voor dit onderwerp vrijwel de hele dag genomen want nadat er des morgens naar geluisterd was, kwamen de aanwezigen 's middags met commen taar en vragen. Ds de Wolff concludeerde dat het kerkverband nergens in de Heilige Schrift wordt bevolen, Christus is het Hoofd van elke plaatselijke gemeente. Men had aanvankelijk het verband niet nodig, omdat de apostelen nog leefden en de gemeenten niet aan elkander doch aan de apostelen hun moeilijkheden konden voorleggen. belangrijke order voor kleine scheepswerven. Amerika hielp met financiering. Zestien of zeventien kleine scheepswer ven, verspreid over geheel ons land, o.m. ju Winschoten, Hoogezand en langs de Lek, Noord en Merwede worden inge schakeld bij het bouwplan van 32 mij nenvegers voor de Koninklijke Marine. Door de bouw vau deze schepen, waarvan de kosten in totaal 170 a 175 miilioen gul den bedragen, zal de Koninklijke Marine kunnen beschikken over de 48 mijnen vegers, welke volgens het vlootplan van 1947 nodig zijn, aldus is van bevoegde zijde in Den Haag medegedeeld. Zoals bekend kunnen deze mijnenve gers worden gebouwd dank zij de hulp van de V.S. De kosten, verbonden aan de bouw van twee kruisers en een aantal torpedobootjagers en onderzeeërs waren zo hoog, dat er voor de bouw van mijnen vegers onvoldoende middelen beschik baar bleven. Amerika bood toen aan, me de ter verhoging van de industriële be drijvigheid in ons land, hier 18 mijnen vegers tegen dollarbetaling te doen bou wen op voorwaarde, dat Nederland zelf 14 mijnenvegers bestelde. Het daarvoor benodigde geld is gevonden in de tegen- waaruefondsen van het plan Marshall. Hoewel de contracten nog niet gete kend zijn, kan verwacht worden, dat tegen November a.s. met de bouw van enige mijnenvegers begonnen kan worden. In midden 1953 zal de eerste gereed zijn, eind 1955 moeten alle schepen gebouwd zijn Zij zullen dan voor een groot deel wor den opgelegd, hoewel natuurlijk met en kele divisies mijnenvegers steeds ge oefend zal worden. In de tijd van Calvijn herhaalden deze omstandigheden zich. Toen gold de kerk van Genève en inzonderheid de persoon van de reformator als de cen trale plek voor de los naast elkander staande Gereformeerde kerken. De belijdenis die wij momenteel heb ben, ls dan ook niet ontstaan omdat de Bijbel dit voorschreef, maar omdat men als kerken der reformatie een afgren zing begeerde tegenover de dwalingen van buitenaf. Dat was stellig in de Schriftuurlijke lijn. Zo ook de kerkorde. Hiervoor vinden we evenmin directe richtlijnen in de Heilige Schrift; maar het ls begrijpelijk dat men, wanneer men als kerken in één verband gaat leven, een orde heb ben moet. Niet vergeten mag worden (de Schrift leert dit In de geschiedenis der kerk van Jeruzalem en de historie wflst het uit b(j de totstandkoming van de refor matorische kerken in Frankrijk in Cal- vijns tijd), dat niet het kerkverband als zodanig maar de gemeenten boven aan staan. Christus sticht gemeenten. Hij verschijnt niet aan Johannes of aan één gemeente maar aan zeven gemeen ten en HIJ is voortgegaan met het zaaien van gemeenten over de wereld. De vrijgemaakte kerken zijn het late zaaisel van de Koning der kerk. Ds J. A. Vink te Amersfoort sprak op deze bondsdag een slotwoord. Ingezonden Mededeling (adv.). 'N GEHEEL NIEUWE COLLECTIE JAPONNEN Bij de omwenteling in 1795 moesten alle regeringspersonen, zelfs de kerkeraadsleden en de leden van 't polderbestuur van Walcheren, een verklaring onder tekenen, waarin o.a. stond een onveranderlijke afkeer te hebben van het stadhouderschap. Met dit laatste werd natuurlijk be doeld het Oranjehuis. Wie dit niet deed, werd, uit zijn ambt ontzet. Zo was ook de nieuwe vroed schap van Vlissingen tegen Oranje. Nu woonde er in 1795, het eerste jaar der zo hoog geroemde Bataafse vrijheid, te Vlissingen een zekere H. Gooyen, die zijn kind had laten dopen met de namen FrederikaSophia, Wil- helmina. In het dagelijks leven noemde hij zijn dochtertje Wil- helmina. De vader van de dope ling moest voor de heren op 't stadhuis komen en verklaren, waarom hij zijn kind genoemde voornamen had gegeven, daar toch niemand uit zijn familie zo heette. Tegen de namen op zich zelf hadden zij geen bezwaar, doch opmerkelijk was, dat de vrouw van de pas uitgeweken Prins Willem V dezelfde voor namen droeg. Zij wisten, dat Gooyen een echte Oranjeman was en dit niet onder stoelen of banken stak. Nu hadden zij een goede gelegenheid hem te treffen. Nadat hij bekend had zijn doch tertje naar de vrouw van de stad houder genoemd te hebben, werd hij veroordeeld om gegeseld te worden. Toen de geseling op de blote rug was geschied en döor de sla gen bloed te zien was, riep hij: ,,'t Is Oranjebloed!" Wat een brutaliteit! Op last der overheid werd hij ten twe- den male gegeseld en uit de stad gebannen! J) Na zeventien en een half uur vergaderen. Alleen de financiële kwestie nog niet opgelost. Bij het opstellen van de contractuele overeenkomsten tussen de Westelijke ge allieerden en West-Duitsland zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Een Ameri kaanse woordvoerder verklaarde na afloop van een bespreking van zeventien en een half uur tussen de drie Hoge Commissarissen en bondskanselier Adenauer, die halverwege de vergadering door prof. Hallstein werd afgelost ,dat men over 27 van de 30 pnt, welke ter sprake zijn gekomen, overeenstemming heeft bereikt. Er zal nog één bespreking nodig zijn, speciaal gewijd aan de financiële kwestie van de West-Duitse bijdrage aan de West-Europese verdediging, welke bespreking waar schijnlijk Maandag a.s. zal worden gehonden, aldus de woordvoerder. Bij de jongste conferentie zijn o.m. de van de zijde der partijen van de West- Duitse coalitie gerezen bezwaren uit de weg geruimd. Zo is b.v. de tekst gewij zigd van het artikel betreffende het recht der Westelijke geallieerden om in de bondsrepubliek de noodtoestand af te kondigen. Genoemde woordvoerder deelde voorts mee, dat de contractuele overeenkomsten op 23 en 24 Mei te Bonn zullen worden getekend, nadat de ministers van buiten landse zaken, die elkaar te Straatsburg zullen ontmoeten, er de laatste band aan hebben gelegd. Prof Hallstein verklaarde, dat de mo gelijkheid is geschapen om bepaalde delen van de overeenkomsten van kracht te doen zjjn, zonder te wachten op de rati ficatie van het verdrag inzake de Euro pese Verdedigingsgemeenschap door de zes deelnemende landen. Het zal voldoen de zijn, als dit verdrag door Frankrijk en de bondsrepubliek wordt bekrachtigd, al dus Hallstein. ADENAUER HEEFT VRIJHEID Het Westduitse Constitutionele Hof heeft gisteren geweigerd te bepalen, dat kanselier Adenauer, bij het on dertekenen der verdragen met de Westelijke gealliëerden, aan het Hof het recht moet toekennen een beslis sing te nemen over de grondwettige geldigheid er van. Het Hof deed uitspraak in een ge ding, aanhangig gemaakt door twee hondsafgevaardigden, een sociaal-de mocraat en een lid van de centrum partij. Een Duitser opperbevelhebber der landstrij dkrachten? Duitsland zal 330.000 soldaten voor het Europese leger bewapenen, zo is medegedeeld door een Amerikaans persbureau, dat pretendeerde inge licht te zijn door het bureau van de Duitse vertegenwoordiger bij de be sprekingen in Parijs, de heer Blank. Daarvan zullen er 280.000 behoren tot de landstrijdkrachten, 20.000 tot de luchtmacht en 30.000 tot de zeestrijd krachten. In Bonn wordt verklaard, dat de Duitsers er naar zullen stre ven in de opperste leiding van het Europese leger de post van opper bevelhebber van de landstrijdkrach ten door een Duitse officier te doen bezetten. Deze zou dan direct onder maarschalk Juin staan. Vier met de modernste en zwaarste tanks uitgerus te pantserdivisies zullen de kern van het Duitse legercontingent uitmaken. In Bonn zijn deze berichten tegen gesproken of grotendeels onvolledig genoemd. Gisteren is in Den Helder de 40.000- ste Inwoner Ingeschreven. Het was de zoon van de familie F. van Wijngaar den, die Donderdag werd geboren. Bij de aangifte werd de vader door het col lege van B. en W. ontvangen, waarbij hem een spaarbankboekje met een be- rag van f 100 werd overhandigd. MARNIX D'HONTENISSE HOOFDSTUK X. Toen Henk niet op de afgesproken tijd thuis kwam na zijn bezoek aan de oom in Kortgene, maakte zich een onver- tlaarbare ongerustheid meester van De Wilde. Hij vond het inderachtig zijn broer op te bellen. Misschien bleef Henk fiog een nacht weg. Maar dan had hij toch even kunnen bellen? dacht hij. Een paar keer had hij de haak van het toestel in de hand gehad, maar hij besloot telkens weer te wachten. Maar toen zijn vrouw hem vroeg: Waar blijft Henk toch? had hij moeite zijn onrust ver borgen te houden. Zou je niet eens opbellen? vroeg ze. Toen besloot hij het te doen. Terwille van zijn vrouw, »o -.riskte hij zichzelf wijs. Met een zo rustige stem, als nog maar mogelijk was, vroeg hij zijn broer: Mag ik Henk even aan de telefoon, Jan? Henk? Mijn Henk? Maar die is het dorp in. Kan ik de boodschap niet overbrengen, als hij thuis komt? Ik bedoel jouw Henk niet maar de mijne, zei De Wilde wie de onrust plots naar de keel vloog. Jouw Henk? Maar die is hier helemaal niet. Zou hij hier heen komen? De gedachten van De Wilde werkten snel. Het telefoon gesprek kon worden afgeluisterd. Niets was te vertrouwen. Hij moest zich beheersen. Nou, het kan een misverstand zijn. 't Komt wel in orde. Wanneer je in de buurt bent kom dan eens aan. Nu moet ik afbellen. Want ik heb het nog druk, tot ziens. Zijn vrouw stond dodelijk wit weggetrokken naast hem. Henk is wegzei ze zacht. Henk is naar Engeland, vrouw. De Wilde liet zich in zijn stoel vallen. Zweet parelde op zijn voorhoofd. Hij voelde een leegte in zich en kon moeilijk meer denken. Zijn vrouw herstelde zich sneller dan hij. Ik ga in zijn kamer kijken, zei ze. Hij zal wel iets «enter jeiaten hebben, waaruit we wijs kunnen worden. Ze rende de trap op naar zijn kamer. En De Wilde volgde haar. Ze rukte een kastdeur open. g Hij heeft bijna niets meegenomen. Al zijn goed ligt hier nog. Ze tilde een pakje lijfgoed op, en vond meteen daar de afscheidsbrief. Is hij gek geworden, hijgde De Wilde. Naar Engeland! 't Kan zijn leven kosten. Maar ik heb 't altijd wel gedacht. Hij deed veel te stiekum. Als ik 't geweten had, zou ik hem nóóit hebben laten gaan. Het is compleet gekkenwerk. Wat is er gekkenwerk? vroeg Gerda, die om het hoek je van de kamerdeur kwam kijken, met ogen groot van verbazing over de ontsteltenis, die ze op de gezichten van haar ouders las. Haar moeder vertelde wat er gebeurd was. Henk was niet, zoals hij het had doen voorkomen naar Korgene ge gaan, maar hij was gevlucht, naar Engeland. Ik geef hem groot gelijk, zei Gerda kalm. Wanneer ik een jongen was, ging ik ook. Schaaip je, zei De Wilde, verbolgen. Denken jullie helemaal niet meer aan je ouders? Natuurlijk wel, vadertje. Daar heeft Henk vanzelf ook aan gedacht. Maar je kunt als jongen in Engeland op 't ogenblik méér voor je ouders doen, dan wanneer je hier blijft zitten koekeloeren. Waar of niet? Ik vind 't gekkenwerk, herhaalde De Wilde. En dan zo stiekum. Ik haat dat geheimzinnige gedoe. Wie weet hoe lang hij met dat idiote plan heeft rondgelopen zonder zijn vader er iets van te vertellen. Ik houd er niet van dat kinderen geheimen hebben voor hun ouders. Brommend liep hij de trappen af. Gerda zei tot haar moeder: Ik blijf er bij, dat we trots kunnen zijn op onze Henk en vadertje zal er, als hij tot kalmte komt, wel net zo over gaan denken. Denk u ook niet, moedertje? Ja kind, dat zal wel, maar het is nog lang niet zeker, dat die arme jongen onderweg Ze eindigde de zin niet. Wat haar voor de geest kwam was te erg. Dezelfde moordende angst om het lot van haar jongen, als zij in de eerste oorlogsdagen had gehad, greep haar weer aan. Ze hoorden beiden, dat er beneden iemand met De Wilde in gesprek was in zijn kantoortje. Kind, we moeten ons goed houden en aan niemand iets laten blijken. Ga jij Dina opzoeken en de zaak vertel len. Ik ga zien wie er bij je vader is. Denkelijk zal het wel de meesterknecht zijn. (Wordt vervolgd) Tc veel negatieve critiek op regeringsbeleid. Tijdens een Donderdagavond in Koog a.d. Zaan gehouden bijeenkomst van de anti- revolutionnaire kieskringen uit de Zaan streek, heeft de voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de heer C. M. Ruppert, die zoals hij zelf zeide niet sprak als voorzitter van het C.N.V., doch als gewoon burger, ernstige critiek geleverd op de gang van zaken in de anti-revolutionnaire partij. Deze critiek hield o.m. in het volgens de heer Ruppert verwarrende standpunt van de A.R.-partij over de geleide eco nomie, het feit, dat de meerderheid van de Eerste en Tweede Kamerfracties der A.R.-partij tegen de wet op de P.B.O had gestemd, en het stemmen tegen het wetsontwerp credietscontrêle. Het ernstigste bezwaar noemde de heer Ruppert het standpunt van de A.R.-partij tegen de laatste kabinetsformatie, waarbij men medewerking had geweigerd op grond van het feit, dat de heren prof dr de Gaay Fortman en oud-minister Mey- nen, politiek en parlementair niet erva ren worden geacht. Ondanks deze critiek wilde de heer Ruppert de A.R.-partij toch steunen, om dat zijn critiek op de andere partijen nog groter was. In de na-oorlogse kabinetten miste hij een vaste lijn en een geestelijke basis. Het departement van sociale zaken noemde hij het zwakste dat ooit in Ne derland bestaan heeft'en ook op het de partement van economische zaken had hij critiek. De heer Ruppert achtte het onjuist met negatieve critiek het rege ringsbeleid te bekijken Met name de cri tiek op minister Lieftinck achtte hij in vele gevallen onoorbaar. Hulde aan Frankrijks leiderschap. John Foster Dulles heeft Donderdag in een rede te Pittsburg verklaard, dat de Ver. Staten gedoemd zjjn ten onder te gaan door omslngelingspolitlek en tenslotte door een directe, hevige aan val van het Russische communisme. Dulles, die juist is teruggekeerd van een bezoek aan generaal Eisenhower te Parijs, leverde felle critiek op de poli tiek der Amerikaanse regering, die z.i. te veel aandacht aan West-Europa be steed heeft, met verwaarlozing van Azië. !n dit verband zei spreker, dat de Amerikaanse ministers van Buitenland se Zaken sinds de val van Duitsland in 1945 „17 reizen naar Europa hebben gemaakt, waarmee 457 dagen waren gemoeid". In deze periode hebben zij echter geen enkele maal Azië, of het ge bied van de Stille Oceaan bezocht, al dus Dulles, die van mening was, dat de oorlog in Korea voorkomen had kunnen worden door een krachtige houdig der Ver. Staten. De Amerikaanse politiek ten aanzien van West-Europa noemde hg „weife lend, ondoeltreffend en buitensporig kostbaar". De vorderingen In de rich ting van een Europees leger waren z.i. te danken aan „het schitterende leider schap van Frankrjjk en aan het per soonlijke initiatief van generaal Eisen hower". SCHAKEN. Schaakkampioenschap. Door twee overwinningen, op drs. M. C. Verburg en drs J. Scheltens, heeft de Middelburger G. G. Boon in de wedstrij den om het persoonlijk schaakkampioen schap van Zeeland de leiding genomen. In de derde ronde verloor hy echter van de titelhouder J. L. Woudstra, terwijl drs. Verburg zijn tweede nul te incasseren kreeg van J. J. v. d. Hagen. De tweede en derde plaats wordt nu gedeeld door J. L. Woudstra en M. J. Quakkelaar, elk met 1% punt uit 2 partijen. De uitslagen waren: G. G. Boondrs. J. Scheltens 10; drs. M. C. VerburgG. G. Boon 01; J. J. v. d. Hagendrs. M. C. Verburg 10; G. G. BoonJ. L. Woudstra 01; Voor het persoonlijk kampioenschap der eerste klassers werden slechts vier wedstrijd engespeeld. De uitslagen waren: A. J. NiemarktC. A. v. d. Koorde 10; J. C. BreelK. J. Holster afg.; W. Flisse- baaljeE. C. van Noppen 10; J. M. de KonmgJ. C. Breel 10; J. M. de Ko ning heeft nu de leiding met 2 punten uit 2 partijen. De tweede en derde plaats wordt gedeeld door L. J. Woudstra en W. Flissebaalje, elk met 1 uit 1 partij. In de strijd om het jeugdkampioen schap van Zeeland heeft de Middelburger M. de Wit zich teruggetrokken, zodat de door hem gespeelde partijen werden ge annuleerd. De stand is nu: 1. I. Marsilje, 2% uit 3 (1 afg.); 2. W. A. Duvekot, 1% uit 2 (2 afg.); 3. G. Woudstra, i uit 2 (2 afg.); 4. G. Snip, uit 2 (1 afg.); 5. de Wolf, uit 3 (1 afg.) Terneuzen heert goede kans op promotie.- In Zeeuwse schaakkringen bestaat goe de hoop, dat de Schaakvereniging Ter- neuzen weer in de 2de klasse van de Kon. Ned. Schaakbond zal terugkeren. In de promotiewedstrijd tegen Ruy Lopez uit Voorburg wist Terneuzen met 64 te winnen, terwijl Ruy Lopez de eerste wedstrijd tegen De Pion uit Rotterdam eveneens met 64 won. Terneuzen moet nu nog spelen tegen De Pion en mag de ze wedstrijd zelfs nog met 4%5% ver liezen om toch nog te promoveren, daar dan het bordgemiddelde beter zal zijn dan dat van Ruy Lopez. De gedetailleerde uitslagen waren: G. den DeckerE. V. A. Remouchamps 10; G. E. van HalsemaJ. F. Waterreus 10; P. v. d. SandeC. G. W. Schilperoord 10; M. J QuakkelaarPater dr M. G. v. Doornick 1—0; A. v. d. StaalP. A. J. Stadhouders ijA. StadhoudersP. A. v. d. Kroon 01; Mr G. Tichelman H. A. W. van Doorn ijij; J. P. v. d. StaalH. van Everdinck 10; H. Voor hansPater E. Krekelberg 01; A. de ConinckI. P. van Ham 01. Sluise toren wint van Middelburg III. Voor de promotie naar de 1ste klasse van de Zeeuwse Schaakbond ging Sluise Toren op bezoek bij Middelburg III. De club uit Zeeuws Vlaanderen wist een voorlopige 2ij4% overwinning te boe ken. Drie partyen moeten nog worden gearbitreerd. De gedetailleerde uitslagen waren: F. de BuyzerI. Risseeuw 01; L. J. WoudstraD. M. Vermet ij; G. WoudstraF. de Putter 01; K. J. HolsterG. J. van Oorschot 01; J. A. VerdonkL. Verheye 01; K. van Bel- zenJ. Schakel afg.; D. FaaseJ. A. Roos afg.; J. M. de KoningI. Luteyn afg.; F. de KlerkJ. de Groot 10; J. Goedbloedn.o. 10. Wintercompetitie „Middelburg" De resultaten van de onderlinge win tercompetitie van de schaakvereniging „Middelburg" waren als volgt: Groep I: 1. J. L. Woudstra 11 p. uit 14 partijen; 2 en 3. J. H. Verleur en A. Dob belaar elk 10 p.; 4 en 5. H. Strooband en P. D. de Zeeuw elk 9% p.; 6 drs J. Schel tens lij p.; 7. G. Boot 7 p.; 8. P. M de Kleijn 6% p.; 9 en 10. D. de Vos en J. Sinke elk 6 p. Groep II: 1 en 2. F. de Buijzer en G. G. Boon elk 13 punten uit 15 partijen; 3, 4 en 5. K. van Belzen, W. Flissebaalje en P. Muiser elk 9 p.; 6. G. Woudstra 8 p.; 7 t.m. 10. L. J. Woudstra, A. J. Ver donk, D. Faase en K. J. Holster elk lij p. Groep m: 1. J. Wondergem 13 punten uit 16 partijen. 2. H. Vermeule 12% p.; 3 en 4. J. Bonthuis en G. Snip elk 10% p.; 5. F. de Klerk 10 p.; 6 en 7. C. A. v. d. Koorde en T Klaver elk 9% p.; 8. K. v. d. Loos 8% p.; 9 en 10. D. Kee en A. J. W. Matthijssen elk 8 p. Groep IV: 1. Mevr. Woudstra-Roden burg 11% p. uit 16 partijen; 2. Mevr. Woudstra-Meijer 10% p.; 3. A. Strubbe 9 p.; 4 en 5. W. de Jong en Kallemein elk 8% p.; 6. J. Midavaine 8 p.; 7 en 8. J. Wielemaker en Mevr. Holster 6 p.; 9. Mevr. Kee 4 punten. De Smet bewees opnieuw zijn kunnen door Sinke een nederlaag toe te brengen. De achterstallige partij tussen Goed- bloed en Boogaard werd door laatstge noemde op fraaie wijze gewonnen, zodat Goedbloed, die een goede start had, ver der achterop raakte. De stand is thans: 1 en 2. R. Rijkse, Yerseke en J. L. Stroo band Jr., Middelburg, elk 13 punten uit 8 partyen; 3 Joh. de Smet, IJzendijke, 11 punten uit 8; 4. L. Anderson, Goes, 11 uit 9; 5. J. Blom, 's-Gravenpolder, 10 uit 8; 6, 7, 8 en 9. W. Boogaard, Middelburg, 8 uit 9; W. Heijdra, Vlissingen, M. F. de Jonge, Middelburg en J. Sinke, Goes, elk 7 punten uit 8 partyen; 10. L. Goedbloed, Vlissingen, 5 uit 8; 11. D. Davidse, Arne- muiden, 5 uit 9; 12. D. v. d. Kreeke, Goes, 5 uit 11. Eerste klasse: In de eerste klasse wer den de volgende partijen gespeeld: Brasserv. d. Voorde 11; Corstanje— Ganseman 20; op 't Hofde Vos 11; v. Overloopde Vlieger 11; Valkier- Meerman 20; De Vlieger behield hier de leiding met 13 punten uit 8 partijen. Hij wordt gevolgd door Corstanje, die thans alleen de 2e plaats bezet met 11 p. VOETBAL. Zomeravondvoetbal. Rayon Middelburg: 19 Mei: B. e. v. E. P.Z.C.; 19 Mei: V.S.V.—E.M.V.V.V.; 20 Mei: P.G.Z.—Z.C.F.; 21 Mei. S.V.Z.— Focus (Zand); 23 Mei: V.C.N.M.—Olym- pia. Rayon Vlissingen: 22 Mei: V.A.W.S. G.V. (66); 24 Mei: P.T.T.—V.S.T. II (66); 24 Mei: Bakkers IV.S.T. I; 24 Mei: S.B. L.V.—Coal '52. DAMMEN. Damkampioenschap van Zeeland. Hoofdklasse: In de 8e ronde van het tour- nooi om het damkampioenschap van Zee land wisten Strooband Jr en Rijkse hun voorsprong te behouden, doordat zij bei de partijen wonnen, respectievelijk van Goedbloed en van Davidse. De titelhou der Anderson is gedurende het tournooi goed in yorm gekomen. Hij won nu van Boogaard in een scherp gespeeld eindspel. De Jonge moest ook tegen Heydra en de Smet met remise genoegen nemen, hoewel hij vooral tegen eerstgenoemde belangrijk voordeel behaalde. KORFBAL. Wijzigingen in het programma. In het korfbalprogramma voor van daag zijn enkele wijzigingen gekomen. Zo is in de 3e klasse A de wedstrijd Zuid westersStormvogels uitgesteld, waar voor in de plaats gekomen is Top—Zuid westers. In 3 B is ingelast SwiftVIV.K V. II en in 3 D KatsS.S.S. II. In adspi- ranten B Animo BAtlas. VOLLEYBAL. In de volleybalcompetitie op Schouwen en Duiveland werden de laatste wedsrij- den gespeeld. Bij de dames waren de uit slagen: ActiefAvanti 20; LyceumL. H.S. 12; Op. UloLyceum B 20; Ly ceum ALyceum B 20; ActiefOp.Ulo 20; L.H.S.Avanti 20; Op. UloL.H. S. 02; Lyceum AAvanti 20. De eind stand is: L.H.S. 1018; Lyceum A 1016; Avanta 108; Op. Ulo 10—8; Actief 108; Lyceum B 102. In de le klasse heren waren de uitsla gen: PadvindersSet Up 21; Muske tiersZeelandia 20. Hier is de eind stand: Padvinders 1020; Set Up 1014; A.B.S. 1014; Musketiers 106; Zeelandia 104; Saturnus 102. In de 2e klasse heren waren dé uit slagen: A Comb. Chr. Ulo 0—2; Zierikzee Hermandad 24. De eindstand is: Smash 1018; Zierikzee 1016; Chr. Ulo 1010; Mevo 108; Hermandad 106 A Combinatie 102. Vrijdagavond spelen Saturnus en Smash een promotiewedstrijd om een plaatsje in de le klasse. Politietournooi. In de gymnastiekzaal van het Lyceum te Zierikzee werd een vollybaltournooi gehouden, georganiseerd door de Rijks politie op Schouwen en Duiveland, Tho- ien en St Philipsland. Er werd deelge nomen door twee ploegen van de Rijks politie, de gemeentepolitie te Zierikzee en het Lyceum te Zierikzee. De uitslagen waren als volgt: LyceumRijkspolitie A 20; Gemeente politieRijkspolitie A 0—2; Lyceum Rijkspolitie B 1—2; Gemeentepolitie— Rijkspolitie B 0—2; Lyceum—Gemeente politie 2—0; Rijkspolitie ARijkspolitie B 21. Rijkspolitie A, Rijkspolitie B en Lyceum eindigden dus gelijk. Zij speel den nog een halve beslissingscompetitie van één game. De uitslagen waren: LyceumRijkspolitie B 10 (153); Rijkspolitie ARijkspolitie B 10 (15 10); LyceumRijkspolitie A 10 (15—11). De eindstand was: 1 Lyceum; 2. Rijks politie A; 3. Rijkspolitie B; 4. Gemeente politie Zierikzee. ATHLETIEK. Ook Harry de Kroon, Willy Lust en Puck Brouwer naar Vlissingen. Behalve Fanny Blankers, Wim Slijk huis en Hans Harting zullen Woensdag avond 11 Juni a.s. te Vlissingen eveneens uitkomen de nationale 800 m crack Harry de Kroon, die vorig jaar bijzondere suc cessen boekte en de Olympische sprint sters Willy Lust en Puck Brouwer, die beiden in Nijmegen Fanny dicht op de hielen bleven. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag'. Zon op 4.40 u„ onder 20.35 u. Maan op 2.36 u., onder 15.44 u. Hoogwater op Maandag 19 Mei 1952. Vlissingen: 10.32 u. 1.65 m., 22.54 u. 1.46 m. Terneuzen: 10.58 u. 1.87 m., 23.23 u. 1.67 m. Wemeidinge: 11.58 u. 1.54 m., u. m. /„crikzee; 11.44 u. 1.36 m., u. m. Onder ({g loU^ ONVOORZICHTIG! In een periode voorafgaande aan de verkiezingen moet ieder die uit hoofde van beroep of functie aan de weg timmert, uitermate voorzichtig zijn met wat hij zegt en niet zegt. In een dergelijke periode worden door iedere partij de eigen verdiensten breed uitgemeten, terwijl door ande ren gemaakte fouten in een zoo schril mogelijk daglicht worden geplaatst. En men doet dit niet om elkaar nu eens te plagen: men weet uit erva ring, dat dit invloed heeft op de massa, die wit als wit wil zien en zwart als zwart! In de verkiezingsstrijd van thans speelt het sociale element een grote rol. De P.v.d.A. haalt Dr Drees naar voren als de man die meer voor de arbeidersbevolking gedaan heeft als alle voorgaande „reactionnaire" re geringen bij elkaar. En doorbraak mannen als Dr van Rhijn verkondigen overal luide, dat zij zich niet thuis voelen in de Prot. Christelijke par tijen, omdat men daar geen sociale politiek weet te voeren. Thans heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, in een ver gadering te Koog aan de Zaan nogal critische woorden gericht aan het adres van de a.-r. partij en het rege ringsbeleid zoal niet verdedigd, dan toch veel critiek hierop onbehoorlijk genoemd. Gezien in het licht van wat wij hierboven schreven, kunnen we deze rede niet anders dan als onvoorzichtig" betitelenhierbij vol komen in het midden latend of de critiek al dan niet gewettigd is. Wel iswaar heeft de heer Ruppert voor op gesteld, dat hij hier sprak als particulier en niet als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond en misschien heeft hij zijn hoorders daarvan ook wel kunnen overtuigen (al zal de uitnodiging om te komen spreken vermoedelijk wel aan de voorzitter van het C.N.V. zijn ge richt!), maar zeker is dat vrijwel alle lezers van het krantenbericht zullen zeggen: Tussen het C.N.V. en de A.R. botert het toch ook niet zo erg. Zie maar eens naar die woorden van Ruppert!" En ze zullen er hun con clusies uit trekken, want Ruppert is nu eenmaal hun voorman! En een vraag die nog zwaarder weegt is deze: „Kan een mens zich in meerdere delen verdelen?" Als de particulier Ruppert een bepaalde me ning heeft, zal hij die mening dan niet hebben als voorzitter van het C.N.V.? Anders gesteld: zal voorzit ter Ruppert zich in zijn doen en la ten niet laten beïnvloeden door de mens Ruppert? Natuurlijk kan deze vraag alleen maar met „ja" beant woord worden! In kringen waarin men nogal snel met etiketjes werkt, heeft men oj: de heer Ruppert al het etiket „socialist" geplakt. Volkomen ten onrechte, daar van zijn wij geheel en al overtuigd. Maar gegeven deze omstandigheid, die de heer Ruppert toch zelf ook niet onbekend zal zijn, en gegeven het feit dat we voor verkiezingen staan, zou het dan niet beter geweest zijn dat juist de arbeidersleider Ruppert juist zijn critiek op het sociale be leid van de grootste Prot. Chr. partij voor zich gehouden had of althans niet aan de openbaarheid had prijs gegeven? Mensen die een positie be kleden als hij moeten nu eenmaal be denken, dat ze niet als „particulier" kunnen spreken in een openbare ver gadering. Altijd toch worden hun woorden gekoppeld aan hun functie. Het is misschien vervelend, maar een dergelijke functie brengt nu eenmaal deze last mee! Officiële Publicatiën HERHALINGSOEFENINGEN. De militairen, die op Maandag 19 Mei in de legerplaats „De Wittenberg" bij Stroe voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten ko men, dienen te reizen met de treinen van de nor male dienstregeling (zomerdienst) met de eer ste reisgelegenheid na zeven uur tot Amers foort of Apeldoorn. Voor het vervoer van Amers foort of Apeldoorn naar Stroe zullen naar behoefte extra-treinen worden ingelegd, waarvan de ver trektijden op de stations Amersfoort of Apeldoorn bekend gemaakt worden. STEMMEN DOOR KIEZERS, OPGENOMEN IN HET CENTRALE BEVOLKINGS REGISTER. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een kiezer, die is opgenomen in het centrale bevolkings register, op zijn verzoek in een willekeurige ge meente aan de stemming kan deelnemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 11 Juni a.s. schriftelijk mededeling aan de burgemeester van 's-Gravenhage. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde verklaring (kiezerslegimitatiekaart) wenst te ontvangen. Na inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer een kiezerslegimitatiekaart. Aan de kiezer, wiens kiezerslegitimaliekaart in het ongerede is geraakt, wordt geen nieuwe verstrekt. De hou der van een kiezerslegitimatiekaart kan zich, onder overlegging van die kaart, in een gemeen te te zijner keuze vervoegen aan het stemlokaal, hetwelk voor houders van kiezerslegitimatiékaar- ten is aangewezen en waarvan het adres in elke gemeente ter openbare kennis is gebracht. Indien geen kiezerslegitimatiekaart kan worden verstrekt, ontvangt de aanvrager daarvan 'mede deling. Voor de mededeling dat men m een willekeurige gemeente wil stemmen dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. De voorzitter van het Hoofdstembureau ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Kieskring XII Middelburg brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag 17 Mei a.s. des morgens te half negen een zitting zal worden gehouden, waarin beslist wordt over de geldigheid der op 13 Mei j.l. ingeleverde lijsten van candidaten en over de handhaving der daar op gestelde candidaten. De voorzitter van het Hoofdstembureau ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Geraal in Kieskring XH Middelburg, maakt bekend, dat de op 13 Mei j.l. ingeleverde lijsten van candidaten ter inzage liggen op de Gemeentesecretarie, 3e afdeling. HINDERWET. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat verzoeken van de Esso Nederland N.V., en Shell Nederland N.V. om resp. bij de percelen KL Vlaanderen 57 en Balans 7, kadastraal bekend in resp. sectie A, nr 2069 en A nr 1211 een onder grondse benzinebewaarplaats met aftapinrichting en een electrische benzinepomp te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. VERKIEZINGEN. B. en W. der gemeente Vlissingen maken be kend, dat in verband met de op 25 Juni a.s, te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, verkiezingsbiljetten kunnen wor den aangeplakt op: de bestaande aanplakborden, de blinde muur van de woning Koudekerkseweg 26; het houten vismijngebouw bij de oorhaven; de bunker aan de zeezijde van de Coosje Busken- straat; de bunker aau de Boulevard Bankert ter plaatse van de vroegere pier; de tankmuur aan de Wilhelminastraatop de nood-aanplakborden, welke zijn aangebracht in de Inslaan, Bloemen- laan, Bonedijkestraat en Koudekerkseweg en Havendorp.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5