Rusland neemt beslissingen met één oog gericht op handelingen der vrije wereld FEESTELIJKE INTOCHT VAN BAARLANDs BURGEMEESTER De Christelijke school is de nationale scnooi bij uitstek Kranslegging te Kapeile Oir* Ziekenhuis te Terneózcn begin 1954 gereed Middelburgse braderie in gevaar/ (PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Acheson verklaart Amerika beschikt over een atoomkanon en geleide projectielen voor het leger 't Saem eendrachtig* Na twee en half jaar wachten Het dorp gonsde van feestvreugde* Weer moeilijkheden met de Prov. veerboten Uitgave ung „Zeeuwsch Dagblad' Jkantoor Goes, L. Vorststr. rel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van üer Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2174 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 17 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.41 u„ onder 20.33 u. Maan op 2.25 u., onder 14.21 u. Hoogwater Zondag 18 Mei 1952: Vlissingen: 9.23 u. 1.63 m., 21.47 U. 1.42 m. Terneuzen: 9.48 u. 1.84 m., 22.15 u. 1.64 m. Wemeldinge: 10.48 u. 1.51 m., 23.16 u. 1.54 m. Zierikzee: 10.32 u. 1.34 m. 22.55 u. 1.04 m. Ter gelegenheid van de dag der Amerikaanse strijdkrachten is gisteren door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, een rede uitgesproken, waarin hij erop wees, dat het Kremlin zijn beslissingen neemt, met één oog gericht op de handelingen der vrije wereld. Acheson was van mening, dat er geen oorlog zal uitbreken. Met betrekking tot het Koreaanse conflict zei hij, dat ongeacht de voor uitzichten op een regeling, het in Korea bereikte een reusachtige prestatie van de V.N. betekende. BIWlï' NA DE OORLOG leefde in brede kringen de hoop, dat het zou ge lukken aan de verdeeldheid van de Prot. Christenen op politiek gebied een einde te maken en de verschillende Prot. Chr. partijen in één organisatie onder te brengen. Een niet onmogelijke wens naar het scheen. Waarom zou, wat op het ter rein van de vakbeweging, de radio, enz. mogelijk bleek en vruchtbaar, niet mogelijk zijn in het politieke leven? Zeker, er zijn meer of minder diep gaande verschillen. De ene partij .legt op dit punt de nadruk, de andere stelt een ander punt op de voorgrond. Er zijn principiële verschillen. Voorts is er een verschil van sfeer en zijn er ook zekere tradities, die een rol spelen. Maar, en dat is van groot belang, om trent de hoofdzaak, waarom het in het staatkundige leven gaat, staan ze dicht naast elkaar. Zij zijn het hierin eens, dat zij de bron van het souvereine gezag alleen in God vinden. Zij belijden gezamen lijk, dat de overheid regeert bij de gratie Gods en dat de regel, waarnaar het gezag in de staat moet worden uit geoefend, de in de Heilige Schrift ge openbaarde ordening Gods is. Hun ge zamenlijk bedoelen is op staatkundig terrein de beginselen, in Gods Woord geopenbaard, tot meerdere erkenning te brengen. Dat is niet weinig. En nu is het waar, dat er verschil van mening openbaar wordt als het gaat om de wijze, waar op dit doel moet worden bereikt. Maar gelukkig blijkt herhaaldelijk, dat men in de practijk en bij zeer belangrijke beslissingen dichter bij elkaar staat dan men op grond van deze verschillen zou verwachten. Het bloed kruipt dan toch waar het niet gaan kan. DE STICHTING van één grote Prot. Chr. partij zou niet geringe voor delen met zich brengen. Om te beginnen zou dan een einde zijn gekomen aan de onderlinge be strijding, zoals die met name in ver kiezingsdagen soms aan de orde van de dag is. Inplaats van tegenover elkaar te staan en in onderlinge strijd de kracht te verteren zou dan één ge meenschappelijk front gevormd kun nen worden. De positie van de volksgroep, die zich op staatkundig gebied wil binden aan Gods Woord, zou in belangrijke mate worden versterkt. Thans is het zó, dat de drie Prot. Chr. partijen in de Tweede Kamer resp. 13, 9 en 2 zetels bezetten of in totaal 24 zetels. Behoorden deze leden tot één partij, dan zou b.v. bij Kabi netsformatie met deze groep veel meer rekening gehouden moeten worden dan nu het geval is. FA E WENS naar meer eenheid op politiek gebied moge een vrome wens zijn, tot nu toe is het ook niet méér dan een wens. Na de oorlog zijn, althans wat be- ;.At de A.R. partij en de C.H. Unie, pogingen aangewend om tot fusie te komen. Bij de gevoerde besprekingen is echter geblekep, dat de C.H. Unie toen de tijd nog niet gekomen achtte om te onderzoeken of er serieuze be zwaren zijn, welke de vereniging in de weg staan en zo ja, of deze bezwa ren op een principieel te verantwoor den w e uit de weg kunnen worden geruimd. Teneinde echter een grotere mate van eenheid te bevorderen werd over eengekomen aan te sturen op een fe deratieve samenwerking tussen beide partijen, mede om op die wijze te ko men tot een gemeenschappelijk ur gentieprogram. Jammer genoeg kon fit besluit niet worden uitgevoerd en ijn zelfs in uitzicht gestelde perio- eke samensprekingen tussen beide Kamerfracties achterwege gebleven. ]\TU zijn er inderdaad tegen vereni- ging bezwaren ook van practische cn tactische aard aan te voeren. Wij achten het niet onmogelijk, dat, wan neer het tot fusie zou komen, enig stemmenverlies het gevolg zou zijn en dat zelfs nieuwe partijformatie niet achterwege zou blijven. Hoe dit zij, fusie, samenwerking en zelfs regelmatige samenspreking met mogelijk gebleken. Dit zijn feiten, die we hebben te aanvaarden. En toch moeten wij ons zelf en an deren blijven stellen voor de vraag, of niet alles wat mogelijk is in het werk gesteld moet worden om terug te keren tot de toestand van vóór 1897. En in elk geval moet getracht wor- cn te voorkomen, dat de Prot. Chr. 1 artijen in het gezicht van de vijand eikaar gaan bestrijden. Dat zij bij de komende verkiezingen inplaats van naast elkaar te staan en één front te vormen tegenover elkaar komen te staan. De tijd, waarin wij leven, is van grote ernst. Het éne kwaad, dat van de over heersing door het nazi-dom, is gewe ken. Andere kwaden zijn er voor in de plaats gekomen. Toenadering tussen alle belijders Acheson wees op de noodzaak om de vrije krachten gezamenlijk te ontwik kelen, zodat een aanvaller, terwijl hij nog moeilijkheden zou ondervinden met zijn pogen om ondervonden tegen stand te overwinnen, tevens de volle zwaarte van vergeldingsaanvallen zou moeten doorstaan. Indien wij in de gebieden, zo ver volgde hij, waar politieke spanning heerst, een dusdanige kracht ontwikke len, dat het een mogelijke aanvaller te voren volkomen duidelijk zal zijn, dat hij moeilijk resultaten kan ver wachten, kan oorlog worden voorko men. ATOOMKANON. De Amerikaanse generaal Colings heeft verklaard, dat de V.S. beschik ken over een kanon, dat atoomgrana ten kan afvuren. De grondstrijdkrach ten zouden binnenkort reeds de be schikking hebben over geleide projec tielen. AMERIKAANSE NOTA OVER TUNESIE Te Parfjs is Vrijdag verklaard, dat de V.S. in een nota aan Frankrijk er bij dit land op aangedrongen hebben zeer snel verstrekkende hervormingen in Tunesië in-te voeren. In de nota wordt gezegd, dat de Amerikaanse regering, indien de Tu nesische kwestie opnieuw door de V.N. zou worden behandeld, zich niet langer van stemming zou kunnen onthouden met betrekking tot de eisen tot be spreking van de kwestie, aldus wordt vernomen. ONTSTAAN EN WEZEN BEPALEN HAAR PLAATS EN TAAK PROF. SCHOLTEN SifRAK OP SonOOLDAG TE MIDDELBURG Hoewel tijdens de gisteren in Middelburg gehouden Schooldag de naam „Hardegarijp" niet gevallen is, was het in de redevoeringen en de discussies als het ware voelbaar, dat de achtergrond van deze voor het christelijke on derwijs zo uitermate belangrijke zaak bij de aanwezigen leeft en dat steeds duidelijker wordt beseft, waarom het uiteindelijk gaat. Vooral de meesterlijke inleiding van prof. dr L. W. G. Scholten te Utrecnt over het reeds een eeuw actuele onderwerp „De christelijke school als nationale school", met haar historische bewijzen, haar glasheldere conclusie en haar bewogenheid met de kinderen van ons gehele volk, zal niet nalaten de liefde van leerkrachten en schoolbesturen voor de door God opgelegde taak te verdiepen en te verbreden, ten bate van het hele Nederlandse volk. Prof. Scholten begon met vast te stellen, dat het. in verband brengen van het begrip „nationaal" met de christelijke school op grote tegenstand stuit. Het woord „nationaal" is in en na de oorlog ernstig besmeurd, in de geschiedenis van ons volk is vaak zo weinig van dat nationale gebleken en thans leven wij in een tijd, waarin zeer velen zich tot ligt „internationale" voelen aangetrokken. Maar toch mogen wij nooit vergeten, dat in heel onze geschiedenis de com binatie van het nationale en het reli gieuze niet weg te denken is. De be kende Geuzenliedekens met hun sterk religieuze inslag beschrijven onze wor stelstrijd en hoe was het met het ver zet tijdens de laatste ooriog? Al kort na de vestiging der republiek, aldus prof. Scholten, maakte dit natio nale en religieuze plaats voor „het precieuze van het stedelijk straatge zicht" en het rationalisme. In en na de Franse tijd kwam de kentering. Sn het begin der 19e eeuw bracht, met het Reveil, de geestelijke ontwaking en aaarmede weer de verbinding van het christelijke en nationale element in ons volksleven (Da Costa). Daaruit is onze christelijke school geboren, niet slechts als christelijke, maar ook als nationale school. EEN BOLWERK. Deze school is door haar ontstaan en door haar wezen de nationale school bfj uiistek. Zij werd opgericht als een bolwerk tegen het 19e eeuwse de- nationaliseringsproces, de aantasting der nationale waarden, die door de staatsschool in de hand werd gewerkt. Groen van Prinsterer wilde eerst geen christelijke school, maar een school, waardoor het Nederlanase volk en zijn jeugd bij God en de Bijbel zou worden gehouden. Maar na 18o7 werd steeds duidelijker, dat dit niet mogelijk was de bestaande staatsschool werd steeds meer een voertuig van het mo dernisme. Niet alleen de lagere school maar nog veel meer de enige jaren later opgerichte middelbare school. Vele openbare onderwijzers voedden de jeugd in Marxistische geest op en de resultaten bleven niet uit: met dc doorwerking der Marxistische ideëen ging de ontkerkelijking hand in hand Prof. Scholten wees er met nadruk op, dat Groen nimmer de christelijke overheidsschool, waarheen zijn sym pathieën uitgingen, als dwang wilde opleggen. Kij wenste een facultatieve splitsing, waarbij het beginsel der gewetensvrij heid volledig zou worden gehancknaaid. Groen streed met voor een groep of een partij, maar voor het hele volk. En na een eeuw staan daar, niet alleen van christelijke zijde, maar van alle ricntingen ia ons volk, de monumenten van deze gewetensvrijheid, door Groen voor allen verdedigd. DE BIJZONDERE SCHOOL. Door de ontwikkeling der dingen is het tenslotte veel meer gegaan in de richting van Groens tegenstander, Van der Brugghen, n.l. de bijzondere school. En deze is door haar wezen bij uitstek PRISVERLAGING SIGAREN OP 28 MEI Naar het ministerie van Financiën mededeelt, treedt de verlaging van de sigarenaccjjns in werking op 28 Mei a.s. Voor voorraden in de handel wordt teruggaaf van 15 pet. van de prijzen verleend, mits het een voorraad is van ten minste 1000 sigaren, waaronder senoritas. Wegens de teruggaaf van 15 pet hebben de sigarenwinkeliers vergun ning gekregen tot 1 November als si garen van bovenbedoelde voorraad beneden banderolleprijs te verkopen. Dit geldt natuurlijk niet voor sigaren, die door de fabrikanten tegen de nieu we Verlaagde prijzen worden geleverd en die daarom zijn voorzien van ban derolles met een blauwe lijn. Tijdens een eenvoudige plechtigheid op het Franse mditaire kerkhof te Kapeile, zijn Vrijdagmiddag de in Mei 1940 gesneuvelde Franse militairen herdacht. Voor het monument op de begraaf plaats hadden zich vertegenwoordigers van Le Souvenir Francais comité des Pays Bas, de Franse consuls van Am sterdam en Rotterdam, vertegenwoor digers van de Franse ambassade en van het gemeentebestuur van Kapeile verzameld. Ds Jospin herdacht namens het co mité in een korte toespraak de geval lenen. Hierna volgde een kranslegging na mens Le Souvenir Frangais comité des Pays Bas, namens de Franse ambas sade en namens het Gemeentebestuur van Kapeile. Tevoren was het gezelschap in het Gemeentehuis van Kapeile samenge komen, waar burgemeester van Suyie kom een welkomstwoord sprak. DE nationaal. Want zij kon ontstaan juist door de strijd om de vrijheid van ge weten, die het cement is van ons volksbestaan, dat pas een realiteit werd, toen in de tijd der Reformatie de staat der Nederlanden als het be schermingsmiddel der kerk (waar het ten diepste om de gewetensvrijheid ging) ging optreden. Zo is de christe lijke school de uitdrukking van het oegrip der gewetensvrijheid als een niet weg te denken element in het Nederlandse volk. En iedere school, die eenheid van opvatting wil opleggen door deze vrijheid te ontkennen, is in wezen on-nationaal. Prof. Schotten kon geen historische verklaring vinden voor het feit, dat juist hier, onder een volk, dat zich pas vrij gevoelt, als het een „vrijgevochten bende is en sterk de neiging tot anar chie heelt", het Calvinisme is ontstaan, dat de overheid erkent als een ge schenk van de goede God. Dit is Gods wonderbare leiding geweest in ons volksleven en daarom is de school, die dit leert en uitdraagt, nationaal. Want zij juist geeft ons volk, vooral in tijden van gezagscrises, precies wat het nodig heeft. En daar komt nog iets bij. In deze tijd, waarin het „internationale" hoog tij viert,, leert de christelijke school, eenvoudig naar de Bijbel, dat God geen amorphe mensenmassa heeft gescha pen, maar dat Hij ieder volk een eigen aard, taak en plaats heeft gegeven. Ook daarin is zij bij uitstek nationaal. Tenslotte zei prof. Scholten, dat dit alles niet is ingegeven door hooghar tigheid en farizeïsme, maar dat in de praktijk van de christelijke school het slechts betekenis kan hebben, indien het dienen in de liefde het uitgangs punt is. Nadat de spreker enkele vragen had beantwoord en de voorzitter, de heer P. Dekker, hem hartelijk had bedankt, eindigde prof. Scholten met dankgebed. HET MONUMENT VOOR COMMANDO'S TE VLISSINGEN Zoals men weet, zal op Zaterdag 31 Mei a.s. te Vlissingen een monument voor het vierde commando, dat zo'n groot aandeel heeft gehad in de be vrijding van Walcheren, worden ont huld. Naar wij thans vernemen, zullen de Britse en de Franse leden van het commando naar Vlissingen worden vervoerd met resp. de Engelse torpedo- bootjager „Opportune" en het Franse fregat „Surprise". Voor de onthulling zal worden gesproken door de burge meester van Vlissingen, mr B. Kolff, en de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. Na de onthulling en kranslegging wordt achtereenvolgens gesproken door de Britse ambassadeur, sir Nevile Mon tague Butler, en de oud-commandant van de commando's, brigade-generaal B. W. Leicester. Baarland heeft gisteren haar nieuwe burgemeester een luisterrijke ontvangst bereid Het hele dorp was één vlaggenzee, toen tegen half elf de heer W. N. van Liere, tot voor kort burgemeester van Vrouwenpolder, zijn feestelijke intocht in de plaats deed. In een optocht van ruiters, het fanfarekorps „Juliana", vele prach tig versierde wagens en tal van Baarlanders maakte de heer van Liere voor het eerst kennis met zijn nieuwe gemeente. En hoe was die kennismak.ng? Stond op de erepoort in vlammende letters welkom, het spontaan gejuich van oc zich langs de kant van de weg geschaarde dorpelingen bewees, dat dit welkom geen holle phrase was, maar een welgemeende begroeting. Het feest was 's morgens om een uur of negen begonnen, toen een optocht uit het dorp vertrok naar de grens van de gemeente, waar de nieuwe burgemeester even tien uur met zijn gezin arriveerde. Het was daar een blijde ontmoeting en de heer Zeevaart vertolkte in welgekozen woorden de gevoelens van de velen, die de heer van Liere even tevoren met een gejuich begroet hadden. Dan stond daar de speciale commissie van ontvangst, bestaande uit zes leden, die samen nog geen 45 jaar oud waren. Deze jongens en meisjes, gestoken in boeren klederdracht, waren geenszins onder de indruk van het gewichtige ogen blik en de kleine Laura Traas zei keurig een welkomstgedichtje op en bood mevr. van Liere bloemen aan. De muziek speel de een welkoms-mars en even later klonk plechtig het Wilhelmus. De heer van Lie re sprak een kort woord van dank, ge roerd door het blijk van vertrouwen, dat de bevolking reeds onmiddellijk in hem stelde. „Ik hoop", zo besloot hij zijn rede", dat-dit het begin mag zijn van een goede verstandhouding tot tevredenheid van een ieder". INSTALLATIE. Plechtige ogenblikken waren het, toen de loco-burgemeester, wethouder C. J. de Mol in een speciale openbare raadsver gadering, gehouden in het nieuwe vereni- gingsgeDouw de heer van Liere instal leerde als burgemeester door hem de ambtsketen om te hangen. Tallozen in de zaal en de velen buiten het gebouw, die de plechtigheid per luidspreker volgden, hoorden onder grote stilte de met deze handeling gepaard gaande woorden van de heer Mol: „Ik hoop, dat u deze keten met ere mag dragen. Moge de Allerhoog ste u ten alle tijde bijstaan in uw werk'' „Ik hoop dat u een vader van iedere burger mag zijn", zo had de heer de Mol tevoren in zijn installatie-rede gezegd, waarin hij de heer van Liere namens de gehele bevolking een welkom had toe geroepen. Het deed de heer Mol veel ge noegen dat Baarland als een agrarische gemeente een burgemeester mocht ont vangen, die terdege thuis is in deze sec tor van het bedrijfsleven. Maar ook vroeg hij de aandacht voor de woningbouw, de restauratie van de oude kerktoren, de ver betering van de weg OvezandeKwade- damme en andere openbare werken. Tijdens deze raadsvergadering sprak nog de wethouder, de heer M. J. Alle- mekinders en het oudste raadslid, de heer H. de Vriens. Na vriendelijke woorden van welkom zei de heer de Vriens: „De onderlinge verhoudingen in de gemeenteraad zal zeer veel van uw persoon afhangen, als u zich zal schik ken naar de besluiten van de raad". Namens het gemeentepersoneel sprak de secretaris, de heer L. Evertse. Burgemeester van Liere beantwoordde deze redevoeringen met éen dankwoord waarin hij tot de heer de Vriens zei: „Ik hoop dat mijn daden ook uw goed keuring zuilen hebben. SPREKERS. Na het sluiten van de openoare raads vergadering waren er 14 sprekers die ver der nog nee woord voeraen. Zo spraken namens ae iNeu. Herv. Kerk, de wijkverpleging en ae kleuterschool ds H. B. Beneoer; namens ae Rooms Katho- néke ingezetenen pastoor Franse uit nwadeauamme; namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen, bur gemeester J. D. Jansen van 's-liravenpol- uer; als oud-burgemeester van Baarland de heer Vogelaar, thans burgemeester van Nieuwerkerk aan de IJssei; namens de gemeente Oudelande de loco-burge meester de heer C. Douw; namens de ge meente Vrouwenpolder de loco-burge meester, de heer O. Mesu; namens de rijkspolitie de districtscommandant, ma joor Baiiegooye de Jong; namens de ge meente Vriezenveen, die Vrouwenpolder na de ooriog had geadopteerd burgemees ter, de heer H. W. K. Ridder Ttuyssen van Kattendijke; namens de Coöperatieve Boerenleenbank, de heer Melis uit Seroos- kerke; namens de kerkeraad der Gere formeerde Kerk, de heer A. Schout; als familielid de heer M. H. van Liere uit 's-Heer Kbtskerke; namens de Z.L.M. afd. Oostkapelle de heer de Buck, de heer J. West veer en de commandant van do brandweer de heer van Liere. Alle spre kers werden door de heer van Liere ba- antwoord. 's Middags begon het feest pas goed ln Baarland. Op het sportveld en in het dorp werden volksspelen gehouden. Avonds zat de stemming er helemaal ln toen de muziek- en zangklanken niet van de lucht waren en in de late avond da verlichting werd ontstoken. Zelden maak te Baarland zo een feest meel Omstreeks 16.45 uur arriveerde do veerboot „Prins Bernhard" gisteren uit Breskens voor de aanlegfuik in Vlis singen. Door een mankement aan da brug konden de auto's de boot evenwel niet verlaten. De reparatie nam noga! enige tijd in beslag. Na anderhalf uur was het euvel verholpen. De Prov. veerboot, die om half vier uit Zierikzee naar Katseveer was ver trokken, is in de Zandkreek aan dq grond gelopen. De fietsers, die zich aan boord bevonden, werden ongedul dig en besloten de veerboot te verla ten. Zij namen de fietsen op de rug en begaven zich over de schorren naar dé Zuid-Bevelandse wal. DE VLAG GING IN TOP EERSTE NA-OOkjlOGSE ZIEjajuvtiUIS IN NEDERLAND Het was gisteren voor de Stichting „Protestantse Ziekenzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen" en dus voor alle protestanten in dit gewest een heugelijke dag, daar de bouw van de eerste phase van het vijf verdiepingen hoge bouwwerk is geëindigd en waarom dan ook op de hoogste top van het betonskelet, waar later de liftschacht zal komen, door de Commissaris der Koningin gisteren in Terneuzen de vlag werd gehesen. Door de totstandkoming van dit ziekenhuis met een capaciteit van 142 bedden zal het totaal aantal bedden in ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen stijgen van 340 tot 420. Daar voor een gemengd agrarisch-industriele bevol king het gemiddeld aantal bedden op vier per duizend inwoners wordt ge rekend, mag de capaciteit van dit gebouw voldoende worden geacht voor de ongeveer 35.000 protestanten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als tijd van voltooiing heeft men gedacht begin 1954. Dan zal Zeeuwsch-Vlaanderen het eerste grote na-oorlogse ziekenhuis hebben in Nederland. Gisteren kwamen in de conversatie zaal van het rusthuis „Scheldenoord" in Terneuzen veel genodigden bijeen, o. a. het bestuur der Stichting, atg vaardigden van de Hervormde kerke raden, vele predikanten, het gemeente bestuur van Terneuzen, dr L. J. Case- mier, oud-voorzitter van de Stichting, j ele burgemeesters van Zeeuwsch- iaanderen enz. om het hijsen van de van de Christus, voorzover princieel mogelijk is, eist der tijden nood. Ja, maar en dat is van meer beteke nis ook het Woord van God. Eendracht maakt macht! Nog altijd is waar: O Neerland: so ghij maer en bout Op God den Heer altijdt, U pijlen vast gebonden hout. En 't saem eendrachtig zijt, So kan u Duyvel, Hel noch Doot Niet krencken, noch vertreen. G. z. GEEN COLLEGIALITEIT EN SOLIDARITEIT Deel van de middenstand vreest nadeel in eigen zaak Duidelijker dan ooit is gisteravond in een samenkomst over de op 24, 25 en 26 Juli a.s. te houden braderie het gemis aan coliegaliteit en solidariteit van de Middelburgse middenstand gebleken. Het bestuur der Middelburgse Mid denstands Centrale, dat in „De Vergenoeging" deze samenkomst belegde, werd daar van bepaalde zijde beschuldigd van ondemocratisch handelen, doordat het de leden niet zou hebben geraadpleegd over de braderieplannen. De voorzitter der M.M.C., de heer L. J. van 't Westende, protesteerde daar heftig tegen en verklaarde, dat juist deze vergadering was belegd om de leden over de braderie te polsen. Ieder is tenslotte volkomen vrij al of niet in te schrijven. „Wfj maken mooie etalages", zo verklaarde één der winkeliers uit het braderierayon (Lange Delft, Burg, Groenmarkt en Koorkerkstraat), „en we voelen er niets voor om op onze stoepen een stel schragen of een kraampje te hebben, waarop wordt verkocht, dan ziet niemand-meer wat van onze Deze opmerking was wel typerend voor de stemming, die onder sommige aanwezigen heerste angst voor nadeel in eigen zaken. ven door de vrees, dat zij een strop zuilen oplopen. Wat moet er gebeuren als het nu eens drie dagen regent, zo werd er ge vraagd, en moeten wij iedere morgen en avond onze goederen heen en weer sjouwen? En hoe moet het met het personeel, dat zich eigenlijk verdelen moet over winkel en stand? En met de artikelen, die zich niet of moeilijk lenen voor verkoop op de straat? Waarom worden ook niet andere straten ingeschakeld en waarom zijn de winkeliersvereni gingen (waarvan de besturen hun le den geadviseerd schijnen te hebben niet mee te doen) niet ingeschakeld? Winkeliérs, die buiten het braderie rayon wonen bleken ook al bang te zijn, omdat er de drie dagen in hun straten misschien weinig publiek zal komen. Zij meenden, dat zij daarom min of meer gedwongen werden aan de braderie deel te nemen, waaraan een ander weer toevoegde, dat de win keliers in het rayon aan deelname ook niet konden ontkomen, omdat zij dan in ieder geval geen ander op hun stoe pen hadden. VREES VOOR EEN STROP. Het was frappant te ontdekken, hoe zakenlieden, van kleine dingen enor me problemen kunnen maken, gedre- Kan het niet goedkoper, zo luidde een volgende vraag, want 12.50 per strek kende meter en 15.— voor het propa- gandafonds met daarbij de instailatie- kosten is nogal aan de hoge kant. En is het wel verstandig, de braderie tij dens de uitverkoop te organiseren, om dat men dan de mensen toch wel in de zaken krijgt? ANIMO NIET GROOT. Uit al deze vragen bleek wel, dat de animo niet groot was, hoewel de mees te sprekers begonnen met te zeggen, dat zij deplannen ten zeerste toe juichen. Het bestuur van de M.M.C. wil deze braderie organiseren om Middelburg nog meer tot koopstad voor Zeeland te manen en de ervaring in andere plaat sen, waar een braderie is gehouden, wijst uit, dat over de gehele linie de resultaten enorm zijn, zoals de heer P. I. Hamming, die met enkele be stuursleden naar de braderie te Zaan dam is geweest, uitvoerig aantoonde, maar in die plaatsen was de midden stand dan ook solidair. Het betreurenswaardige van deze ontwikkeling is, dat Middelburg weer een kans dreigt te missen, zich in bin nen- en buitenland opnieuw in het centrum der belangstelling te plaatsen. Het tijdstip van de braderie was goed gekozen, n.l. gelijk met de Vlaamse week, met de sportuitwisseling Folke stone en met de finish van de Benelux - ronde. Met de mededeling van de voor zitter, dat degene, die aan de braderie willen deelnemen zich kunnen opge ven, ging de vergadering uiteen. Wfj zijn benieuwd hoe groot de be langstelling zal zjjn! vlag bij te wonen. De Commissaris der Koningin werd verwelkomd door het bestuur. Na een kort inleidend woord van ds P. A. van de Vlugt, Hervormd predikant te Ter neuzen, werd een rondgang gemaakt door het betonnen geraamte van hei ziekenhuis en klom men steeds hoge? tot aan het hoogste platform, waar de genodigden bleven staan. Ds van de Vlugt zei in zijn toespraak o.m.: „Nu zijn we vandaag zo ver dat we deze mijlpaal hebben bereikt. Daar om willen we dit feestelijk herdenken, want God heeft ons tot hiertoe gehol pen. Thans kan de eerste phase als geheel geëindigd worden beschouwd". Hij dankte ook de Commissaris der Koningin voor diens belangstelling voor de volksgezondheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ziekenhuis in de na oorlogse verhoudingen vraagt veel of fers en veel moeilijkheden. De Commissaris der Koningin weeg op de grote ziekenhuizenmoeilijkheden voor Zeeland, waarbij dan nog komt dat men de voorkeur geeft aan zieken huisopnamen in dezelfde religieuze sfeer als thuis. De Commissaris zei tot slot: „Moge God de wijsheid en kracht schenken, om dit gebouw dat men be gin 1954 denkt te openen, verder te verwezenlijken". Een driewerf „hoera" weerklonk na het hijsen van de vlag. In de conversatiezaal gaf de archi tect, de heer J. P. Kloos, nog een uit eenzetting over de karakteristieken van dit gebouw. Ds van de Vlugt dankte allen voor hun aanwezigheid en hulpvaardigheid en riep de steun in van allen opdat dit werk zou slagen. Gisteravond heeft de N.C.R.V. in de radio-krant een reportage van dit ge beuren gegeven. NOODWONINGBOUW BEPERKT Teneinde lichtvaardig bouwen van noodwoningen tegen te gaan, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting enkele richtlijnen uitge vaardigd. Het bouwen van een nood woning mag voortaan alleen geschie den, als het gezin waarvoor een der gelijke woning bestemd, op ontoelaat bare wijze gehuisvest is en niet op an dere wijze kan worden geholpen. Hervatting van het werk in de Amerikaanse oliebedrijven Men verwacht, dat Maandag het werk in verscheidene olieraffinaderij en in de V.S. zal worden hervat, en dat andera bedrijven later in de week zullen voegen. Men verwacht tevens, dat het tekort aan vliegtuigbenzine de volgende week zal verminderen. DE BILT ZEGT Droog en zonnig. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1