„Wij zullen ons niet door de Russen uit Berlijn laten verjagen" Nederland-Zweden 0-0 leren" SNIPPER NIEUWS Aan „Kinderzorg" zijn ruim 200 kinderen toevertrouwd Veertig jarig bestaan van de Ven van Ned* Gemeenten herdacht inkoop- s slagers zen van fc7S |75 eeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaart Overeenkomst met West Duitsland wordt op 24 Mei a»s» te Bonn getekend Nieuw ontwerp tot her ziening van omzetbelasting A'j Poortvliet's nieuwe burgemeester Geen uitstel van R*T+C met de West De heer W. N. van Liere nam afscheid van Vrouwenpolder en Gapinge Het horloge is gevonden Vragen over tarieven over de Wester-Schelde Pagina 6 ities in ons ncie gelezen i bruto erBy» para. (ede» I erna n en JDELBURG. Sept. 1952. bezit Ulo- aar 4e klas toelatings- toegelaten. Gymnasium nemen. rog examen overlegging oortedatum, icteur: ENNEKOM, irdstraat 49. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. ■10, Tel. 2754, Middelburg Korte .oordstraat 35. Tel. administratie J009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No 2172 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 15 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Eruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds- A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.44 u., onder 20.30 u. Maan op 1.58 u., onder 11.32 u. L.K. 15.39 u. Hoogwater Vrijdag 16 Mei 1952: Vlissingen: 6.51 u. 1.96 m., 19.15 u. 1.68 m.; Terneuzen: 7.21 u. 2.18 m., 19.46 u. 1.91 m.; Wemel- dinge: 8.30 u. 1.73 m., 20.56 u. 1.42 m.; Zierikzee: 8.13 u. 1.53 m., 20.34 u. 1.22 m. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat de V.S. vastbesloten zijn hun positie in Berlijn te handhaven en te helpen bij de bescherming van de belangen van het volk van West-Berlijn. Hij zei, dat de V.S. een onderzoek instellen naar het ophouden der militaire patrouilles op 06 weg van Berlijn naar West-Duitsland. Inmiddels is gister middag weer een Amerikaanse patrouille op de weg toegelaten. Tevoren confereerden geallieerde officieren met hun Russische collega's over de Rus sische maatregelen. Het was de eerste maal sinds Don derdag, dat een militaire patrouille werd doorgelaten. TEKENING VERDRAGEN. Naar te Bonn wordt medegedeeld, Middenstand is van mening: CREDIETVERLENING VOOR KLEINBEDRIJF TELEUR STELLEND LAPMIDDEL. De vak- en standsraad van het Ned. verbond van Middenstandsverenigin gen heeft er bij de regering op aan gedrongen het vraagstuk van de liqui diteitsmoeilijkheden en de moeilijk heid van een bevredigende crediet- verstrekking als middel om te komen tot een gezond middenstandsbedrijf op te lossen door een welbewuste or dening van de vestiging van winkels en bedrijven, met toepassing van het behoefte-element, zijnde het enige middel tot bestrijding van de destruc tieve krachten welke voortvloeien uit de ongebonden economie en om te komen tot een waarlijk positieve mid- denstandspolitiek. De credietverlening kan individueel van betekenis zijn, maar voor het midden- en kleinbedrijf als geheel moeten alle pogingen en maatregelen welke op dit terrein worden geno men of getroffen teleurstellende lap middelen blijven. Voor tijdschriften een afzonderlijk wetsontwerp. Naar het A.N.P. verneemt is het ont werp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelas ting, waarvan de behandeling vorige week Donderdag op verzoek van de mi nister van financiën is geschorst, door de regering ingetrokken. In verband met de omstandigheid, dat het merendeel van de in het inge trokken ontwerp van wet vervatte maatregelen van urgente aard is en dat verschillende ervan, met name voor de desbetreffende takken van bedrijf en voor de werkgeledenheid in het land, van grote betekenis zijn, kan dezer da gen de indiening van een nieuw ontwerp van wet worden tegemoet gezien, dat gelijkluidend Is aan het ingetrokken ontwerp met dien verstande, dat daar in ten aanzien van tijdschriften gener lei voorziening is getroffen. In de Memorie van Toelichting zal de minister van Financiën mededelen, dat hij bereid is te bevorderen, dat be treffende de belastingheffing van tijd schriften ten spoedigste, doch in ieder geval nog in deze parlementaire peri ode, een afzonderlijk ontwerp van wet bij de Tweede Kamer zal worden Inge-, diend. .er auto's aanzienlijk beschadigd en één gewonde Doordat gisteravond enige automo bilisten in Goes niet voldoende dach ten aan de verkeersregel Verkeer van rechts gaat voor hadden er om streeks tien minuten over zeven in de Leliestraat twee botsingen plaats, waar door vier auto's aanzienlijk werden be schadigd. Eén dame werd gewond. Zo reed de heer W. uit Hilversum in de Leliestraat, gaande de richting Kamperfoeliestraat zijn nieuwe Austin personenwagen in, door op de donker blauwe Opel te botsen van de heer van de B. uit Goes, die in de Vogelzangs- weg reed naar de Voorstad. Nauwelijks had het publiek op dit kruispunt LeliestraatVogelzangs- weg zich rond de lelijk beschadigde wagens verzameld, of er kionk op nieuw een luide knal. Nu waren het de heren van W. en H. uit Goes die met hun wagens een vijftig meter verder op de hoek LeliestraatKamperfoeliestraat op el kaar gebotst waren. De heer van W., die met zijn bestelwagen in de Kam perfoeliestraat naar de Violenstraat reed, kon niet verhinderen dat hij op de hoek van de Leliestraat de Chevro let van de heer v. W. uit Goes ramde. Ook hier liepen beide wagens geen ge ringe schade op. Dit ongeluk nep zonder persoonlijke ongelukken af. Bij het eerste ongeval echter op de hoek van de Vogelzangs- weg werd mevrouw van de B. gewond aan benen en hoofd. Ook klaagde zij over inwendige pijnen. De poiitie Heeft beide ongevallen nog in onderzoek. Ongeval te Kloetinge Dinsdagavond kwam de 15-jarige bromfietser v. d. V. in de Buys Ballot straat zodanig te vallen, dat hij in het ziekenhuis te Goes moest worden op genomen. Dr Wouda, die de eerste hulp verleende, had een liesbreuk ge constateerd. De jongen, die achterop de bromfiets zat, kwam met de schrik vrij. zal het Duitse verdrag met de Weste lijken op 24 Mei a.s. te Bonn door de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken en kanselier Adenauer worden getekend. Het verdrag over de Europese verdedigingsgemeenschap zou tussen 27 en 30 Mei te Parijs wor den getekend. Minister Acheson is van plan binnen I deze dieren zoet en geen zout water 10 dagen naar Europa te vertrekken. I bevat. Zonder eten en drinken. ZES MAN OP EEN VLOT OVER DE OCEAAN. De 27-jarige hartspecialist dr Alain- Louis Bombard, heeft een weten schappelijke expeditie georganiseerd. Nog deze maand zullen 6 mannen op een geperfectioneerd vlot zee kiezen in Monaco om als vrijwillige schip breukelingen de Atlantische Oceaan over te drijven, waarbij ze him eten en drinken uit de zee moeten halen. Dr Bombard wil daarmee bewij zen, dat de mens in staat is lange tijd zonder ander drinken en voedsel te leven, dan hetgeen de zee hem op levert. Het benodigde zoetwater zal ver kregen worden uit de lichamen van gevangen vissen, daar het lichaam van Kraak speelde als nooit tevoren ZWEEDSE EN NEDERLANDSE VOORHOEDE NIET PRODUCTIEF PIET KRAAK, onze nationale doelman, heeft gisteravond in 't Olym pisch Stadion te Amsterdam, de wedstrijd van zijn leven gespeeld en aan hem is het te danken, dat de Zweedse ploeg zonder één doelpunt te maken, naar Stockholm kan terugkeren. De Nederlandse voorhoede bracht er ook nu weer niet zo bijster veel van terecht en de Zweedse verdediging was zo hecht, dat er nauwelijks van gevaarlijke momenten voor het Zweedse doel kon worden gesproken. Overigens is het een vlot gespeelde wedstrijd geweest, die weinig specta culaire dingen heeft opgeleverd. Over de stand (00) mag men aan Neder landse zijde zeker tevreden zijn, wanneer men in aanmerking neemt, dat een. kleine nederlaag werd verwacht. de goedspelende spil Rinus Terlouw, die na 9 minuten spelen, in deze helft, moest uitvallen. Hij werd vervangen door Hendriks van Vitesse, die zijn plaats met ere in nam en goed debuteerde. Een heel wat vrolijker moment volgde toen Alberts in het veld rustig van broek verwis selde. STEEDS WEER KRAAK. Het laatste halfuur van de wedstrijd heeft Kraak bewezen, dat hij nog al tijd tot de beste kepers van Europa be hoort. Op waarlijk fenomenale wijze plukte hij de ballen uit de lucht, dook in alle hoeken, liep uit en zelfs in de laatste seconden was het weer Kraak, die zijn doel sehoon hield op een wijze, die bewondering afdwong. Slechts één fout hebben we de doel man zien maken, toen hij waarschijn lijk door de schemering faalde, doch de Zweed Westerberg schoot keihard tegen de paal. Hoe zwaar de Zweedse druk was, bewijst het grote aantal cor ners, die zij te nemen kregen, t.w. 11. Twee goede aanvallen in het laatste kwartier, door de Nederlandse voor hoede opgebouwd, strandden, hoewel het eenmaal leek of een doelpunt zou worden geboren, toen Svendson de bal niet goed stopte. DE SPELERS. Van de Nederlandse spelers moet Kraak met ere genoemd worden. De back Alberts speelde een uitstekende partij en aanvoerder Biesbrouck was overal waar gevaar dreigde. De voor hoede bleek opnieuw het zwakke punt van onze nationale ploeg. Hoewel de Zweedse verdediging met de spil aan het hoofd een keurige partij voetbal speelde, was onze gehele voorhoede practisch niet in staat het doel onder zodanige druk te zetten, dat men een in de lucht hangend doelpunt kon voor spellen. V. d. Kuil was zeker de beste in de voorhoede. HET SPELVERLOOP. Het Nederlands elftal liet zich de eerste tien minuten al direct van de goede kant zien. Er waren nog geen twee minuten verlopen of de Zweedse verdediging had twee aanvallen laten stranden en in corners omgezet. Na 4 minuten spelen loste v. d. Kuil een gevaarlijk schot op het Zweedse doei, doch het schot ging rakelings over de lat. De ene aanval na de andere werd door de Nederlandse voorhoede opge bouwd, doch de Zweedse verdediging bleek zo hecht, dat er geen doorkomen aan was. Langzamerhand veranderde het spelbeeld. De Zweden maakten zich uit de verdediging los en de strijd ging wat meer gelijk op. Een hoek schop van de Zweden werd slecht ge nomen en direct daarop loste Bennaars een gevaarlijk schot, dat rakelings naast ging. Kraak bleek in zijn doel in goede vorm te verkeren en voor zo ver Terlouw, Odenthal en de uitste kende op dreef zijnde Alberts er niet in slaagden de Zweden te onderschep pen, wist Kraak door keurige safes te redden. Opnieuw veranderde het spelbeeld, want de Zweden begonnen een over wicht te krijgen. De Zweedse linksbui ten Sandberg kwam alleen voor het doel, doch Kraak was juist iets eerder bij de bal. Twee hoekschoppen achter elkaar, met gevaarlijk in de richting van het Nederlandse doel, draaiende banen, brachten opnieuw de spanning er in. Kraak stond echter precies op zijn post en toen hij eenmaal geslagen was, was het Alberts, die door een fraaie kopbal, de bal uit de doelmond hield. De Nederlandse aanvallen werden op het laatst steeds spaarzamer en al leen van Melis, die niet opgewassen bleek tegen de spil Nilsson, kreeg nog een kans, doch de Zweedse doelman redde keurig. Bij een handsbal van Odenthal ontsnapte het Nederlandse doel opnieuw aan een doorboring, want de Zweden kogelden over de lat. In de laatste minuten van de eerste helft kwam Broth alleen voor het Ne derlandse doel, doch Kraak viste hem de bal voor de neus weg. DE TWEEDE HELFT. De tweede helft vertoonde een ge lijk beeld als de eerste. Nederlandse aanvallen, die echter strandden op de hechte Zweedse verdediging. De hardwerkende v. d. Kuil had bij na succes toen hij de Zweedse doelman met bal en al over de doellijn wist te werken, doch de keper stond toen juist naast zijn kooi. Jammer was het voor il i Prins Bernhard heeft een deel van de oefening „De Kempen", die ten Zuiden van Eindhoven door Nederl. troepen wordt gehouden, bijgewoond. Ruim 9000 auto's, 200 bussen en 8000 fietsen stonden tijdens de interland wedstrijd NederlandZweden bij het stadion te Amsterdam geparkeerd. In Indonesië heeft een bende een kam pong platgebrand. In Meerkerk is 'n 26-jarige kaasmaker, die bij reparatie werkzaamheden een kijkje ging nemen op een fabrieksschoorsteen, van 25 m hoogte naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. De Nederlandse am bassadeur te Londen, die Dinsdag overleed, zal Zaterdagmorgen te Was senaar worden begraven. Generaal Eisenhower is te Londen aangekomen voor een afscheidsbezoek. Senator Taft leidt bij de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap. Tot op heden zullen 349 kiesmannen voor hem stemmen en 302 voor Eisenhower. DE ATOOMINDUSTRIE IN RUSLAND De Sowjet-Russische afgevaardigde in de ontwapeningscommissie der V.N., Jacob Malik, heeft Woensdag ver klaard, dat de atoomindustrie in de Sowjet-Unie geen geringe omvang heeft. De commissie besprak de oprichting van een of andere soort internationale controle op de productie van atoom energie. Diï is ae nieuwe burgemeester van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn uit Hulst, die met ingang van 1 Juni a.s. is henoemd. Onkruidbestrijding per vliegtuig in Zeeuwsch-Vlaanderen Gisteren werden in het land van Axel diverse percelen landbouwgewas sen met een vliegtuig besproeid tegen trips. De bestrijding geschiedde door de fa. Wiersma uit Groningen. Het toe stel vloog op ongeveer 5 meter hoogte en liet de stof door een pijp van 10 meter lengte, waardoor de stof in een soort nevel op de gewassen neerviel. Daar dit de eerste keer was, bestond hiervoor grote belangstelling. „ALLEEN JEZUS CHRISTUS MOET DIT HUIS REGEREN" In de algemene vergadering sprak mr. B. W. van Houten over „Adoptie" „Het enige doel van „Kinderzorg" is de eenzaamheid van de ons toever trouwde kinderen in Christus' naam te doorbreken. Wij willen deze kinderen laten zien, dat de naaste er is als een mens en niet als een vijand, een mens, aan wie zij him liefde kunnen geven en van wie zij liefde ontvangen. Als de spanning van het geloof ontbreekt en de onderlinge liefde niet gevonden wordt is ons werk verloren. Alleen Jezus Christus moet dit huis regeren". Met deze ernstige woorden eindigde ds G. H. van Willenswaard te Dom burg, voorzitter der Vereniging „Kinderzorg", zijn openingswoord voor de jaarlijkse algemene vergadering, die gisteren in de gymnastiekzaal aan de Veersesingel werd gehouden. De AntQIaanse delegatie in de RTC heeft in een schrijven aan de voorzit ter van de conferentie gezegd, dat zij voortzetting van het overleg in een of andere vorm, eventueel door een kern comité, gewenst acht, daarbij rekening houdend met de tot op heden bereikte resultaten. Zoals bekend, heeft de Surinaamse delegatie Dinsdag verzocht de R.T.C. te verdagen om alles nog eens rustig te kunnen overleggen. Ds van Willenswaard nam in zijn openingswoord zijn uitgangspunt in het gelezen Schriftgedeelte, de geschiede nis van Jezus en Zacheüs, de eenzame, die zijn volk had verraden, maar van wie er ook staat, dat Jezus hem zag en met hem meeging naar zijn huis. Die eenzaamheid van Zacheüs is ook het deel van de pupillen van „Kinder zorg". Eenzaamheid voor God en voor de naaste. Maar ook voor hen is het Evangelie: Christus ziet hen en Hij wil hun mens-zijn herstellen door de waar achtige ontmoeting met Hem en de naaste. HET JAARVERSLAG. In de morgenvergadering werden de huishoudelijke zaken afgedaan. De secretaris, ds F. H. v. d. Wind te Se- rooskerke (W.) bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij het werk in „Kinderzorg" vergeleek met het zaaien: wij willen zo graag en zo vlug resultaten zien, maar God oogst op Zijn tijd. Toch waren er in het afgelopen jaar resultaten, die met grote dank aan God werden gereleveerd. De toestand in de tehuizen is zeer bevredigend en de gebouwen verkeren in goede staat. Waren er op 31 December 1950 in to taal 222 pupülen aan de zorgen van directie en personeel toevertrouwd, 'n jaar later was dit aantal tot 231 ge stegen. Het tehuis te Middelburg telde 107 kinderen, „Welgelegen" te Seroos- kerke 41. In pleeggezinnen waren 81 kinderen ondergebracht en 2 jongens gingen in militaire dienst. Het totale aantal verpleegdagen bedroeg 74.106. Ds v. d. Wind betreurde het, dat de kinderen zo vaak in pleeggezinnen bui ten Zeeland moeten worden geplaatst, omdat de animo in de provincie zelf veel groter kon zijn. Er is zelfs een kind in een gezin op Urk onderge bracht! De secretaris deelde verder nog me de, dat enige tijd geleden als adminis trateur der Vereniging is aangesteld de heer J, Grook JKQflrbeec. werkzaam op het departement van Justitie te Den Haag. DE FINANCIëN. De penningmeester, de heer C. C. Mantz te Middelburg, gaf een uitvoe rige toelichting op rekening en begro ting, waaraan wij reeds een artikel wijdden. Zijn beleid werd goedgekeurd en voor het eerst was er een accoun tantsrapport van het Advies- en Veri- Mr. P. J. OUD EREVOORZITTER Mr. A. J. D' AILLY TOT VOORZITTER GEKOZEN Te Den Haag wordt de algemene ledenvergadering gehouden van de Ver. van Ned. Gemeenten, die dit jaar haar 40-jarig bestaan viert. Tijdens de huishoudelijke vergadering van giste ren heeft de voorzitter, mr P. J. Oud burgemeester van Rotterdam, zijn functie neergelegd. Zoals bekend, gaat de heer Oud op Het bestuur van de bond van West- Duitse vakverenigingen heeft bekend gemaakt, dat het spoedige hervatting van de onderhandelingen met Israël over schadevergoeding noodzakelijk acht. 1 Juni a.s. met pensioen. Tot zijn op volger is benoemd de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d' Ailly, Aan mr Oud is het ere-voorzitterschap van de vereniging aangeboden. Verduistering te Goes Door de magazijnbediende v. S. van de drogistfirma M. is in de laatste tijd fraude gepleegd. Van S. heeft zijn pa troon voor enige duizenden guldens opgelicht. Tegen v. S. is door de po litie een vervolging ingesteld. Dit heeft hem zo zeer aangegrepen en overstuur gemaakt, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. EEN GOEDE BURGEMEESTER EN EEN GOEDE BOER Grote waardering voor zijn arbeid De burgemeester van Vrouwenpolder, de heer W. N. van Liere, heeft gisteravond voor de laatste maal een raadsvergadering gepresideerd. Na af loop van de vergadering is afscheid van hem genomen, wegens zijn benoeming te Oudelande en Baarland, waar hij Vrijdag a.s. zal worden geïnstalleerd. Er bestond voor dit afscheid grote belangstelling en een lange rij sprekers heeft uiting gegeven aan de gevoelens van genegenheid, die men voor de scheidende burgemeester koestert. In zijn afscheidsrede herinnerde de burgemeester aan het feit, dat hij op 14 Mei 1945 als wnd. burgemeester naar Vrouwenpolder kwam. Er is bij zijn ontvangst de opmerking gemaakt: „Je bent een goede boer, ik hoop, dat je ook een goede burgemeester zult zijn!" Deze opmerking, aldus de heer van Liere, is mij steeds bij gebleven. Voorts wees hij er op, dat zijn aanstelling tij delijk was, zonder uitzicht op een be noeming tot burgemeester. Toen er echter sollicitanten werden opgeroe pen, werd vanuit de bevolking zoveel aandrang op hem uitgeoefend, dat hij besloot toch te solliciteren, waarop in derdaad een benoeming volgde. Hij dankte de raad voor het feit, dat hij in Oostkapelle mocht blijven wonen, en daardoor zijn boerderij kon blijven besturen. De heer van Liere herinnerde aan de moeilijke dagen, die Vrouwenpolder en vooral Gapinge in de na-oorlogse ja ren hebben gekend. Hij gaf een resu mé van de voornaamste besluiten, die door de raad in de afgelopen jaren zijn genomen en wees op het grote belang van het vreemdelingenverkeer voor Vrouwenpolder. Vervolgens bracht hij dank aan de secretaris, het gemeente- personeel, de wethouders, raadsleden en vele anderen. Sprekend tot de burgerij, zei de heer van Liere, dat hij allen hartelijk dank baar is voor de tegemoetkomende hou ding, waardoor zijn taak lichter werd gemaakt. Ik wens u toe, zo besloot hij, dat het u allen goed moge gaan in de toekomst en dat geen grenswijziging of iets van die aard uw mooie en goede gemeenschap zal verscheuren. TOESPRAKEN. De burgemeester werd hierna toege sproken door de wethouder, de heer N. Mesu, die gewaagde van de prettige samenwerking. Namens de raad sprak het oudste lid, de heer J. Janse, waar derende woorden. Het jongste raads lid, de heer G. de Vos, bood de burge meester een bloemenmand aan. De ge- gemeente-secretaris, de heer A. T. de Boer, dankte eveneens voor de prettige verstandhouding. Nadat de raadsvergadering gesloten was, volgde nog een lange rij sprekers, die allen uiting gaven aan hun waar dering voor het werk van de heer van Liere. Achtereenvolgens voerden het woord de heren dokter M. v. d. Sluijs, Geldof, hoofd van de Keuringsdienst, Z. Maljaars namens de gemeente Oost kapelle, J. L. Dregmans, voorzitter van de vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, Jhr I. F. den Beer Poortugael, burgemeester van Veere, M. v. d. Broeke, voorzitter Oranjevereniging, ds J. de Boer, Ned. Herv. predikant en ds J. Spoelstra, Geref. predikant. Ook vertegenwoordigers van tal van verenigingen spraken nog woorden vun dank. Tenslotte sprak ook de heer Bol, loco-burgemeester van Baarland. Wim Ruth, de radio-verslag gever, die vorige week Maandag, de bevrijdingsdag, boven Goes een verlichte parachute ajwierp en toen, per ongeluk natuurlijk, zijn horloge naar beneden gooide, krijgt dat nuttige apparaat terug. Het waren Goese arbeiders, die gisteren aan de Vogelzangsweg op het terrein van de heer J. v. Melle groeven en het practische door heel Nederland dejinitef verloren gewaande horloge von den. Ze wonden het horloge op en het liep ook nog. Alleen het bandje was stuk.... ficatiebureau van de Ned. Herv. Kin- derzorgbond. Aan het einde der mor genvergadering deed de directeur, de heer J. v. d. Windt, enige mededelin gen over het ontstaan, de ontwikkeling en het werk van het debielenhuis, dat ruimte biedt voor 48 pupülen. Aan het begin der middagvergade ring (de meeste bezoekers gebruikten de koffiemaaltijd in één der zalen), deelde ds van Willenswaard mede, dat tot bestuursleden waren herkozen de heer J. Adriaanse te Vlissingen, mevr. S. C. de CasembrootBaronesse v. d. Feltz te Middelburg, mr W. F. E. Ba ron v. d. Feltz te Middelburg, de heer J. Chr. Kram Jr te Kapelle, mevr. M. W. van der PeylSchuilwerve te Goes, jhr mr T. A. J. W. Schorer te Middel burg, ds G. H. van Willenswaard te Domburg en ds M. H. F. Witteveen te Biggekerke. In de vacature van mevr. C. J. SickeszSnijder werd gekozen mevr. M. T. JacobsJansen, eveneens te Vlissingen. ADOPTIE. Daarna sprak mr B. W. van Houten, kinderrechter te Arnhem, over het on derwerp „Adoptie". Mr van Houten, wees er allereerst op, dat na de oorlog steeds meer ten gevolge van een ver dieping en een nadere bestudering der psychologie, ook op het gebied der kin derbescherming over de hele linie een heroriëntatie noodzakelijk blijkt, die zeer ingrijpende practische en financi ële consequenties medebrengt. Nederland en Portugal zijn de enige Europese landen, die de adoptie niet kennen. Van de hier enige tijd geleden opgerichte Bond van Pleegouders is 'n wettelijke regeling der adoptie één der doelstellingen. Mr van Houten was van oordeel, dat het principiële argument, dat door adoptie de door God gegeven scheppingsorae wordt aangetast, niet voldoende, omdat God ook hierin zélf het leven in deze richting leidt. Voor een waarachtig ouderschap is de biolo gische band alleen niet voldoende. Een wettelijke regeling der adoptie is dan ook veel meer een practische aangele genheid. STELLINGEN. Aan het emae van zijn rede poneerde mr van Houten enige stellingen. In de eerste plaats zijn er z.i. voldoende ge vallen, waarin adoptie de oplossing is en waartoe een wettelijke regeling is gewenst. Hij wilde adoptie echter be perken tot de uitzondermgsgevaüen en tegen misbruik beperkende bepalingen in het leven roepen. Een zeer gedegen onderzoek is steeds noodzakelijk, ter wijl een ruime proeftijd voor de pleeg ouders niet kan worden gemist. Men ga voorts slechts tot adoptie over, als menselijkerwijze iedere twijfel uitge sloten is, of het juiste kind wel bij de juiste ouders terecht komt, terwijl ten slotte de wettelijke aanspraken der echte ouders zeer nauwkeurig dienen te worden beoordeeld, voordat tot adoptie wordt besloten. Het is gewenst, dat voor alle adoptiegevallen" een cen trale instantie in het leven wordt ge roepen. Indien het onverhoopt niet tot een wettelijk geregelde adoptie mocht ko men, dan is versterking van de positie der pleegouders noodzakelijk, hetgeen ev. bereikt kan worden door enige be perking der mogelijkheden tot herstel in de ouderlijke macht van de wettige ouders. Mr. van Houten behandelde tenslotte enkele hoofdpunten, die een wettelijke adoptieregelmg zal dienen te bevatten. Het Eerste Kamerlid, de heer Kra mer (Arb.), heeft de minister van Ver keer en Waterstaat vragen gesteld over de in te voeren tarieven voor de veer diensten over de Westerschelde. De heer Kramer vraagt of de minis ter bereid is in het licht van de op 30 Maart 1949 en 15 Maart 1950 in de Ka mer z.h.s. aangenomen moties Kramer c.s. de Kamer nauwkeurig in te lich ten over de voornemens, die de rege ring ter zake koestert en over de over wegingen, die daartoe hebben geleid. Tenslotte wordt gevraagd aan de voornemens geen uitvoering te geven voordat de Kamer het antwoord der regering op de gestelde vragen zal heb ben kunnen overwegen. Aan de nieuwe Geref. school aan de Pres. Rooseveltlaan te Vlissingen is be noemd mej. H. Kingma te Marum, thans onderwijzeres aan de Chr. school te Stiens (Fr.). DE BILT ZEGT Ochtendmist. In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden en vooral in het binnenland vrij zonnig. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. In het Noorden onge veer dezelfde, in het Zuiden iets ho gere temperaturen dan gisteren. (Ingezonden Mededeling advert.) maar denk aan de juiste bescher ming tegen schadelijke invloeden van het zonlicht voor Uw ogen. Een zonnebril van Baayens opticien, Goes, geeft een werke lijke beveiliging.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1