M VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE OVER DUITSLAND'S TOEKOMST Gen* Colson van commando over krijgsgevangenkamp ontheven k SNIPPER NIEUWS A'j Minister in 't Veld verkoopt spaarbrieven Pensioen- en Spaarfondsenwet aangenomen Twee opslagplaatsen voor afvalstotten een prooi der vlammen Warmwaterroterij voor vlas te Aardenburg in bedrijf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westelijke mogendheden stellen de Sowjet-Unie voor Onpartijdige commissie moet rapporteren over de mogelijkheid van vrije verkiezingen Koreavrijwilligers ontscheepten in Rotterdam. Dertien partijen dienen candidatenlijsten in Ned* ambassadeur te Londen overleden Suriname wii overleg tijdelijk opschorten na naar", ramen arting d, bij. isingse Mid- heb- zodat aalftal nd, in 1 het in het erwijl -Dor- iuren. uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No 2172 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 14 MEI 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.45 u., onder 20.29 u. Maan op 1.37 u., onder 10.02 u. Hoogwater Donderdag 15 Mei: Vlissingen: 5.49 u. 2.08 m„ 18.11 u. 1.86 m. Terneuzen: 6.21 u. 2.27 m., 18.44 u. 2.07 m. Wemeldinge: 7.34 u. 1.78 m., 19.59 u. 1.54 m. Zierikzee: 7.17 u. 1.56 m., 19.38 u. 1.32 m. Volgens de drie Westelijke mogend heden moet op de door hen voorgestel de conferentie van vertegenwoordigers der vier mogendheden over twee pun ten worden gesproken, t.w.: Het spoedig houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, waarbij, waar nodig, de hiervoor vereiste voor waarden moeten worden geschapen en de door de vier mogendheden te geven waarborgen, dat de regering voor ge heel Duitsland, welke wordt gevorm^d op grond van de uitslag van deze vrije verkiezingen, in de periode, voordat het vredesverdrag van kracht wordt, de nodige vrijheid van handelen heeft. In de Westelijke nota wordt herhaald, dat de drie mogendheden er weliswaar sterk de voorkeur aan geven, dat een V.N.-commissie een onderzoek instelt naar de omstandigheden voor het hou den van vrije verkiezingen, doch dat zij bereid zijn om ieder ander practisch en duidelijk omschreven voorstel, dat de Sowjet-Unie eventueel naar voren wil brengen, in overweging te nemen, mits het waarschijnlijk is, dat een der gelijk voorstel het spoedig houden van verkiezingen bevordert. DUITSLAND EN DE V.N. De Westelijke mogendheden verwer pen echter het Russische standpunt dat het Duitsland verboden moet worden, om tot bijzondere groepen van mogend heden toe te treden. Het voorgestelde toetreden van Duitsland tot de V. N. maakt elke voorziening van deze aard overbodig, aldus de Westelijke nota's. DE E.V.G. In het bijzonder ingaand op de kwes tie van het toetreden van W.-Duitsland tot de Europese verdedigingsgemeen schap, zeggen de Westelijke mogend heden, deze gang van zaken te steunen en dat zij zich niet van dit standpunt zullen laten afbrengen, omdat zij er meer dan ooit van overtuigd zijn, dat dit de ware weg van de vrede bete kent. In de nota's wordt ook de Russische opvatting bestreden, dat de Duitse Oostelijke grens langs de Oder en de Neisse zoals vastgesteld te Potsdam, als definitief moet worden beschouwd. REACTIES. De Westduitse regering gaat één stemmig accoord met de Westelijke nota. De nota is zeer bevredigend, daar zij de Russen gelegenheid geeft om hun goede wil te tonen, aldus verklaarde men in Bonn. De persdienst van de Westduitse so cialisten zei: Wij zijn ingenomen met het concrete Westelijke antwoord op de concrete verklaring der Sowjet- Unie. De socialisten zijn altijd van mening geweest, dat het Westen er niet aan moet vasthouden, dat het on derzoek naar vrije verkiezingen in ge heel Duitsland bij uitsluiting door de commissie der V.N. wordt gedaan, hoe wel deze commissie zeker het geschikt ste lichaam zou zijn. illiiliiiliniiiiii'1: minmin De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag de Sowjet- Unie in gelijkluidende nota's voorgesteld, een bijeenkomst van vertegen woordigers der vier mogendheden over de toekomst van Duitsland te be leggen, zodra een onpartijdige commissie rapport heeft uitgebracht over de mogelijkheden van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Deze nota's vormen een antwoord op de Russische nota van 9 April, waarin een eerder gedaan Westelijk voorstel om een commissie der VN. het boven genoemde onderzoek te laten instellen werd verworpen en een onderzoek door een commissie van vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden werd bepleit. MOTIES VAN DE WESTDUITSE SOCIALISTEN De Westduise socialisten hebben Dinsdag in een motie in de Bondsdag de regering verzocht, de Westelijke ge allieerden mede te delen, dat West Duitsland eerst tot de Westeuropese verdedigingsgemeenschap kan toetre den, wanneer het constitutionele hof heeft uitgemaakt, dat zulks in over eenstemming met de grondwet is. De socialisten hebben, gesteund door de federalistische unie, het hof, dat te Karlsruhe zetelt, verzocht zich in deze kwestie uit te spreken. Men verwacht, dat het hof in Juni uitspraak zal doen. In een tweede motie verzochten de socialisten de regering om de volledige teksten van de verdragen, die een ein de aan de bezetting zullen maken en Westduitsland in de E.V.G. zullen op nemen, aan de commissie voor Buiten landse Zaken van het parlement over te leggen, alvorens bondskanselier Adenauer deze tekent. Opening van het nieuwe zittingsjaar der Surinaamse staten Gisteren heeft gouverneur Klaasesz het 86ste zittingsjaar van de staten van Suriname geopend. In zijn rede zei de gouverneur, dat hoopvolle verwachtin gen voor Suriname's toekomst niet on gerechtvaardigd zijn, doch de bevol king zal zich buitengewone inspanning moeten getroosten, willen deze ver wachtingen niet verkeren in teleur stelling, De gouverneur herinnerde aan de bereidheid van Nederland tot het verlenen van financiële bijstand voor de uitvoering der welvaartsplannen voor Suriname. Nadat het muziekkorps van de Hu zaren van Boreel de Braban^onne en het Wilhelmus ten gehore had gebracht begon gistermorgen aan de Lloydkade te Rotterdam de ontscheping van 125 Nederlandse en 54 Belgische Korea vrijwilligers, die met het Amerikaanse troepentransportschip „General J. H. Mc Rae" in ons land waren aangeko men. Dit detachement, het tweede aanvul lingsdetachement, vertrok op 26 Mei 1951 naar Korea met 156 man. Van dit aantal sneuvelden er vijf, één man werd vermist, terwijl anderen om ver schillende andere redenen, werden af gevoerd, zo vertelde ons de comman dant, majoor J. H. Luijkenaar. De laatste actie van dit detachement, dat voortdurend in de voorste linies is ge weest, was in October 1951. De militairen werden namens de re gering toegesproken door generaal-ma- joor mr W. J. van Dijk. Alle militairen ontvingen het Kruis voor Recht en Vrijheid, dat door generaal-majoor v. Dijk aan de peletonseommandanten werd uitgereikt. Namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht was aanwe zig kapitein W. Erdmann. De Belgen werden verwelkomd door de Belgische militaire attaché in Den Haag, generaal-majoor J. Woussen, die de minister van Landsverdediging ver tegenwoordigde. Namens de Belgische ambassadeur in Den Haag was aanwe zig de consul-generaal te Rotterdam, de heer E. van der Pitte. NASLEEP VAN ONGEREGELDHEDEN TE KOJE Chefs van Amerikaanse generale staven gelasten onderzoek Brigade-generaal Colson is Dinsdag van zijn commando over het krijgs gevangenkamp op het eiland Koje ontheven, nadat hij de eisen van de ge vangenen had ingewilligd om de vrijlating van zijn gegijzelde voorganger, generaal Dodd, te verkrijgen. Zowel generaal Colson als generaal Dodd zullen weer worden toegevoegd aan het achtste leger op Korea. Brigade-generaal Haydon Boatner is nu belast met het commando over het kamp. BESPREKINGEN TE BONN VERLOPEN VLOT Op een conferentie tussen bonds kanselier Adenauer en de Westelijke geallieerde Hoge Commissarissen zijn een deel van de amendementen van de Westduitse regering en de partijen van de regeringscoalitie op de contractuele overeenkomsten met Westduitsland In het ontwerp opgenomen. Over de kwesties, waarover nog geen overeenstemming werd bereikt, zal Donderdag worden onderhandeld. De ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen, die kort voor de ondertekening nog bijeenkomen, zul len vermoedelijk alleen nog hebben te spreken over de Duitse bijdrage aan de Westeuropese verdediging. Bondskanselier Adenauer blijft van mening, dat de overeenkomsten nog deze maand te Bonn zullen worden on dertekend. De Tweede Kamerverkiezingen Voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die op 25 Juni a.s. worden ge houden, zijn door 13 partijen candida- ten gesteld, t.w. de A.R. partij, de C. H.U., Communisten, Geref. Folitiek Verbond, Jong Conservatief Verbond, R.K. Volkspartij, Kath. Nationale Par tij, Middenstandspartij, Partij van de Arbeid, Partij voor recht, vrijheid en welvaart, Socialistische Unie, Staatk. Geref. Partij en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De Middenstandspartij komt uit in 17 van de 18 kieskringen en het Jong Concervatief Verbond in 12 van de 18. Deze laatste partij neemt o.m. niet deel aan de verkiezingen in de kieskring Middelburg. Vijf van de genoemde partijen hebben geen zetel in de Twee de Kamer, t.w. Geref. Pol. Verbond, Jong Cons. Verbond, Middenstands- partij, Partij voor recht, vrijheid en welvaart en de Socialistische Unie. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de door generaal Colson met de gevange nen gesloten overeenkomst op ver schillende punten misleidend was. In de overeenkomst is sprake van het doden van krijgsgevangenen door de V.N.-troepen, doch het ministerie zegt, dat dit betrekking heeft op tfoor opstandige gevangenen veroorzaakte onlusten in de kampen op Koje. Be treffende het door de communisten te berde gebrachte over hun herbewape- ONTWERP PACHTWET NOG DIT JAAR IN BEHANDELING? Minister Mansholt heeft meegedeeld, dat het ontwerp-pachtwet hoogstwaar schijnlijk in het komende zittingsjaar door de Staten-Generaal zal kunnen worden behandeld. Nieuwe Indische president legt ambtseed af. Dr. Rajendra Prasad, de eerste presi dent van India die gekozen is volgens de bepalingen van de nieuwe grondwet, heeft Dinsdag te New Delhi zijn ambts eed afgelegd. Binnen een uur na de be ëdiging trokken drie stoeten van demon stranten, rode vlaggen zwaaiend en roe pend „Geef ons eten!", naar het Indische parlementsgebouw. De demonstranten waren leden der Indische communistische socialistische en revolutionnair-socialis- tische partijen. De premier van India, Nehroe, heeft een nieuwe regering, bestaande uit 15 ministers, gevormd. Nehroe blijft mi nister van Buitenlandse Zaken. Er zijn zes nieuwe ministers. vVet Toezicht Credietwezen 16 Mei in werking. Gisteren is een Koninklijk Besluit ver schenen in het Staatsblad, waarbij wordt bepaald, dat de Wet Toezicht Credietwe zen op 16 Mei 1952 in werking treedt. Op diezelfde datum zal de wet van toe passing worden op drie van de vier soor ten van credietinstellingen n.l. de han- ZEEROVERS VERMOORDDEN 500 PERSONEN. Volgens door de Philippijnse marine- autoriteiten gepubliceerde berichten zou den Moro-zeerovers op het eiland Dala- wag 500 personen om het leven hebben gebracht. Philippijnse eenheden zijn naar het gebied gezonden om een onderzoek in te stellen. (De Moro's maken deel uit van groe pen opstandelingen, die de laatste tijd in de Zuidelijke gebieden van de Philippjj- nen optreden.) VLIEGTUIGBOTSING BIJ DE AMERIKAANSE WESTKUST Een bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht met 13 personen aan boord is Dinsdag 15 km ten Zuid- Westen van het eiland Santa Catalina aan de Amerikaanse Westkust, in bot sing gekomen met een jachtvliegtuig van de marine, die gewoonlijk één man aan boord heeft. Acht personen, die met htm valschermen in de zee waren terechtgekomen, konden worden opge pikt. A ning, zegt het ministerie, dat in het geheel geen herbewapening wordt overwogen. Inmiddels heeft de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven aan generaal Mark Clark verzocht on middellijk rapport uit te brengen over de stand van zaken op Koje. FIGL VOERT BESPREKING MET ACHESON Bondskanselier dr Figl van Oosten rijk heeft Dinsdag een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. In een na afloop uitgegeven verkla ring werd gezegd, dat in het algemeen de toestand van Oostenrijk is bespro ken en in het bijzonder de pogingen, die worden gedaan om tot een staats verdrag met Oostenrijk te geraken. Later op de dag werd Figl door pre sident Truman ontvangen. DE ZAAK WESTERLING. Hoge Raad stelt Officier van Justitie in het gelijk. De Hoge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan omtrent het beroep in cassatie van de Officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam tegen de beschik king van die rechtbank, waarbij de Offi cier niet ontvankelijk verklaard was in zijn beroep van de weigering van de rechter-commissaris te Amsterdam om een bevel tot bewaring tegen Wester ling uit te vaardigen. Overeenkomstig de conclusie van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, oordeelde de Hoge Raad, dat ondanks de ongebruikelijke vorm het bestaan van de beslissing van de rechter-commissaris met voldoende duidelijkheid was gebleken. Het gevolg is, dat de rechtbank thans op het beroep van de Officier zal moe ten ingaan en de vraag van de aanwezig heid van gronden voor voorlopige hech tenis zal moeten beoordelen. Op de Braderie in Zaandam, de grote verkoopsactie op straat, georganiseerd door de Zaandamse winkeliers, heeft minister In 't Veld, die vóór hij met bet ministerschap werd belast, burgemeester was van Zaandam, zich inge spannen Spaarbrieven aan de man te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd door een aantal burgemeesters uit de Zaanstreek. Mr J. in 't Veld, minister van Wederopbouw, beproeft zijn verkooptalenten en tracht een pak Spaarbrieven aan de man te brengen. EERSTE KAMER WAS DRIE UUR BIJEEN KAMERLEDEN TOONDEN ZICH ZEER TEVREDEN (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer deed het deze week kalmpjes aan. Slechts enkele uren was zij bijeen. Drie wetsontwerpen werden z.b.s. aangenomen. De commu nisten waren alleen tegen de „financiering aanbouw vaartuigen voor de Kon. Marine". Het feit, dat dit ontwerp waar zoveel haast mee gemaakt wordt door de Koningin is getekend in Sea Island Georgia sprak volgens hen boekdelen. De Hinderwet leverde helemaal geen debat op. Slechts de Pen sioen- en Spaarfondsenwet nam enige tijd in beslag. In drie uur tijds was echter de gehele agenda afgewerkt. Alle sprekers, de heren Vixseboxse (C.H.), Schipper (A.R.), Molenaar (V.V.D.) en Kramer (Arb.), zagen dit ontwerp als een regeling die de sociale zekerheid zeker zal versterken. Prof. Molenaar vroeg Staatssecretaris van Rhijn deze wet soepel en geleidelijk toe te passen. De autonomie der fondsen moet niet beknot worden door de fi nanciële controle van het Rijk. Een bezwaar vond hij dat iedere werkgever zijn toezegging omtrent pensioen moet honoreren. Dat zal wel gebeuren, maar de mogelijkheid bestaat dat nieuw per soneel daarvan de dupe wordt. De heer Vixseboxse was verheugd dat de co ördinatie van de pensioenvoorzienin gen door dit ontwerp wordt bevorderd, terwijl de heer Schipper het pleit voer- ZWARE BRAND TE DEN HAAG SCHADE BELOOPT ANDERHALVE TON Een zware brand heeft gisteren in Den Haag weer voor duizenden guldens schade berokkend. Door tot op heden onbekende oorzaak brak brand uit in een opslagplaats voor afvalstoffen, waarbij tonnen oud papier en grote voor raden lompen en metalen een prooi der vlammen zijn geworden. De brandweer werd om vier uur gealarmeerd en de nablussingswerkzaam- hedei» duurden tot diep in de nacht. Bolwerk van de communisten in Birma veroverd. Birmese regeringstroepen hebben Za terdag j.l. het laatste bolwerk van de communistische opstandelingen in het district Pjinmana veroverd. De leider der opstandelingen, Thakin Than Toen, en zijn staf zijn er echter in geslaagd te ontsnappen. Het bolwerk omvatte negen tig gebouwen. Alvorens zich terug te trekken vernietigden de opstandelingen de aanwezige voorraden. De tonnen water, die door twintig stralen op het vuur werden gespoten, konden niet verhinderen, dat bijna al le loodsen en gebouwen op het terrein aan de Binckhorstlaan verloren zijn gegaan of zwaar zijn gehavend. De Zuid-Westenwind wakkerde het vuur, dat gretig voedsel vond in de af valstoffen, flink aan. Een ogenblik leek het of ook een rietmattenfabriek vlak bij het terrein van de brand, een prooi der vlammen zou worden, doch het bleef bij het verbranden van enkele stapels riet. De schade wordt voorlopig op 150.000,geraamd. Bij de ge troffen firma's werken 40 man. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. cn d- Opnieuw zijn gisteren 25 Korea vrijwilligers per vliegtuig naar Korea vertrokken. De actie „Een heitje voor een karweitje" van de Ned. Pad vindersorganisatie heeft 100.000, opgebracht. Ondanks de geschillen tussen de haringvissers en hun werk gevers zal de vlaggetjesdag doorgang vinden. In Amsterdam zullen weer 192 woningen en 24 garages worden gebouwd, waartoe B. en W. de raad een crediet van zes millioen gulden vragen. Koningin Elisabeth van Bel gië zal op 13 Juni a.s. een Bachconcert dat in het kader van het Holland-fes tival te Gouda wordt gegeven, bijwo nen. De minister van O., K. en W., prof. Rutten, die in Griekenland ver blijft, heeft een ere-doctoraat in de fi losofie aan de universiteit van Athene gekregen. De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding zal dit jaar op 6 September a.s. worden gehouden. Ter gelegenheid van het 85-jarig be staan van het Ned. Rode Kruis zal op 28 Juni a.s. te Den Haag een groot défilé worden gehouden. Ruim 3000 personen zullen er aan deelnemen. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Vaals twee koffiesmokkelaars aangehouden. Zij vervoerden ieder 20 kg koffiebonen. De mijnenvegers Goeree", „Schiermonnikoog", „Schou wen" en „Walcheren" zullen van 13 delsbanken, de landbouwcredietbanken I tot 26 Mei a.s. oefeningen houden voor spaarbanken. jde Nederlandse kust. BIJDRAGE VOOR DE INDUSTRIALISATIE COMMISSARIS DER KONINGIN VERRICHTTE OPENING Het was met enige krachtsinspanning, dat het gisterenmiddag de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gelukte een warmwater kraan van het bedrijf de „Coöperatieve Warmwaterroterij voor Vlas" te Aar denburg open te draaien, waarmee de Commissaris het bedrijf officieel in werking stelde. Na een rondgang door het bedrijf werd een plechtige samen komst gehouden in het Patronaatsgebouw. De voorzitter der Coöperatie, de heer Stettewager, heette in het bijzonder de heren A. L. S. Lockefeer, lid van G.S., de burgemeester van Aarden burg, J. M. A. C. van Dongen en tal van anderen welkom. De Commissaris der Koningin wens te allereerst de heer Stettewager geluk met de koninklijke onderscheiding die hij had ontvangen, waarna de vereni ging „Vlassersbelang" werd gecompli menteerd met deze dag. Jhr mr de Casembroot sprak de wens uit, dat de Coöperatie zou bijdragen tot de indus trialisatie van Aardenburg, West- Zeeuwsch Vlaanderen en een bron van welvaart zou zijn voor Aardenburg, Zeeland en heel Nederland. De heer Catsman uit Aardenburg, lid van de Stichting „Vlassersbelang", sprak na zijn gelukwensen een speci- aan woord tot de heer Lockefeer, lid van G.S. De heer Catsman pleitte voor een directe verbinding te Vlissingen met de Provinciale Stoombootdiensten sprak de wens uit dat er in de toe komst geen commissie ad hoe meer nodig zou zijn, maar dat er de directe aansluiting zou komen. Hierna werd nog een gezamenlijke maaltijd gehouden, tijdens welke ver scheiden autoriteiten het woord voer den. Te Londen is in een verpleeginrich ting, waar hij twee operaties heeft on dergaan, overleden Jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, de Neder landse ambassadeur in Engeland. De overledene werd op 2 December 1885 te Den Haag geboren. In 1915 kwam hij bij het departement van Buitenlandse Zaken en van 1920 tot 1923 was hij gezant in Praag. Jhr Michiels van Verduynen werd in 1939 benoemd tot gezant te Londen, waar na in 1942 zijn bevordering tot ambas sadeur plaats vond. In het Londense kabinet—Gerbrandy was de overledene enige tijd minister zonder portefeuille. Hij was drager van verschillende bin nen- en buitenlandse onderscheidin gen. JOEGOSLAVISCHE NOTA OVER TRIEST De Joegoslavische vice-minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag de ambassadeur van de V.S. en de kanse lier van de Britse ambassade te Bel grado ontvangen en hun een nota over Triest overhandigd. Men meent te weten, dat de nota, waarvan de tekst niet is gepubliceerd, een antwoord bevat op het Zaterdag door Engeland en de V.S. aan de Joe goslavische regering overhandigde me morandum waarin de besluiten van de Londense conferentie over Triest zijn uiteengezet. Middelburgse buurtverenigingen en de Burgerlijke verdediging Dinsdag a.s. zal in de trouwkamer van het Stadhuis aan de Markt te Mid delburg een bijeenkomst worden ge houden. Hiertoe zijn uitgenodigd alle buurtverenigingsbesturen in de Zeeuw se hoofdstad. Er zal gesproken worden over de organisatie van de bescher ming der burgerbevolking in oorlogs tijd in Middelburg. KWESTIE TUNIS WEER ACTUEEL De twaalf Arabisch-Aziatische lan den, die zich bezig houden met de Tu nesische kwestie, hebben Maandag éénstemmig besloten hun pogingen voort te zetten om bijeenroepmg te verkrijgen van een speciale zitting van de algemene vergadering van de V.N. over deze kwestie. In Tunis is gisteren een postkantoor opgeblazen, waarbij vier personen om het leven kwamen. Labourfractie keurt oproep van het partijbestuur goed De parlementsfractie van de Britse Labourpartij heeft Dinsdag de jongste oproep van het partijbestuur, waarin werd aangedrongen op spoedige be sprekingen over vereniging van Duits land met de Sowjet-Unie, goedgekeurd. de voor de bedrijfspensioenfondsen. Staatssecretaris van Rhijn wenste geen keus te maken tussen een onder- nemings- en een bedrijfspensioen fonds. Het voordeel van dit laatste is dat de verplichtingen beter kunnen worden nagekomen daar het aantal verzekerden zo groot is. Het voordeel van een ondernemingspensioenfonds is echter dat er een nauwere band zal bestaan tussen werkgever en werkne mer. Schokkende dingen werden er ook over dit wetsontwerp niet verteld, zodat het niemand verwonderde dat 't z.h.s. werd aangenomen. Volgende week Dinsdag komt de Eerste Kamer weer bijeen. Zij zal zich dan o.a. bezig houden met het Japans vredesverdrag en de wet op de Emi gratie-organen. JONGEN DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD Dinsdagmiddag is op een wei in de Edisonstraat te Rooseldael een tragisch ongeluk gebeurd. Enige kinderen uit die straat waren op deze wei aan het bloempjes plukken. Toen het vijfjarig zoontje van de fam. Heeren daarbij achter een paard liep, schrok het dier zo, dat het achteruit sloeg en het kind met een volle slag op de borst raakte. Het werd zo ernstig verwond, dat eni ge ogenblikken later, toen een dokter arriveerde, deze slechts de dood kon constateren, De R.T.C. met de West De voorzitters der delegaties van de R.T.C. met de West hebben een com- muniqpé uitgegven, waarin wordt ge zegd, dat op de vergadering van de centrale commissie, Maandag voor enige belangrijke punten nieuwe re dacties zijn vastgesteld, waarmee na genoeg een afgerond geheel werd ver kregen. De Surinaamse delegatie heeft in verband daarmee gistermiddag voor gesteld, om de verkregen resultaten aan een rustige beschouwing te onder werpen, waartoe het overleg tijdelijk zou moeten worden opgeschort. De commissie zal heden over dit voorstel beslissen. DE STAAT TEKENT HOGER BEROEP AAN Namens de Staat der Nederlanden heeft mr E. Droogleever Fortuyn ho ger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de president van de Rotter damse Rechtbank in het korte geding, dat de in Menado geboren H. de P. op 1 Mei j.l. aanhangig heeft gemaakt te gen de Staat der Nederlanden, de Of ficier van Justitie te Rotterdam en do directeur van de Rotterdamse strafge vangenis. Zoals we reeds berichtten, is de P. in 1940 te Surabaja aangehouden, ver dacht van moord. Na tal van omzwer vingen arriveerde hij op 23 Januari j.l. uit Nieuw-Guinea te Rotterdam, waar hij in de strafgevangenis werd opgesloten. Aangezien hij van mening was, dat hier sprake was van weder rechtelijke vrijheidsberoving, maakte hij het kort geding aanhangig. DE BILT ZEGT Zwaar tot half bewolkt, maar bijna overal droog weer. Matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer zelfde temperaturen als gisteren. de-

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1