.DJweeF Oost-Duitse vice-premier keert zich tegen Westelijke overeenkomst met Bonn Nederland zal in 1952 gestelde doel bereiken !k SNIPPER A A'j NIEUWS1 Spanjaard sloeg politieman te Putte neer Poortvliet kreeg een nieuwe burgemeester Ds P* J* F* van Voorst Vader gehuldigd (PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veel geschreeuw en weinig wol Betoging te Essen zou voorspel van West-Duitse verzetsbeweging betekenen De schaduw op de achtergrond* Pleegden communisten chantage 1 K.L.M. moet vliegdiensten inkrimpen Wandel- en fietsfolder. Uitlevering van Westerling gevraagd Aanvragen bouwpremies tijdelijk stopgezet R. van d.v. M. Gustaaf en H. de H. van en M. j. en L. z.v. P. T. M. o« e, 31 if L. Til- B akker, van A. Zieken- eeftijd). stijgen genees- binnen- nadere en gras, 1 Nov. Mei a.s. iggeker- op de ipen wij ,oen in spotprijs INTER- r bij het ;e R'dam fPLEEG- ieven m. etter U. idel en nnenweg Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No 2170 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 13 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.47 u., onder 20.27 u. Maan op 1.09 u„ onder 8.31 u. Hoogwater Woensdag 14 Mei: Vlissingen: 4.57 u. 2.15 m., 17.19 u. 1.99 m. Terneuzen: 5.28 u. 2.33 m., 17.51 u. 2.18 m. Wemeldinge: 6.44 u. 1.80 m„ 19.10 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.28 u. 1.56 m., 18.48 u. 1.38 m. De Oostduitse vice-premier Ulbricht heeft in een rede een verklaring af gelegd, waarin hij de Westduitse communisten oproept om het sluiten van overeenkomsten tussen de Westduitse regering en de geallieerden te voor komen. Voorts zei hij, dat Oostduitsland nog geen verdedigingsstrijdkrachten heeft, doch deze zeker op de been zou brengen, indien de contractuele overeenkom sten tussen Duitsland en de Westelijken zouden worden getekend. Ulbricht heeft van de gelegenheid tevens gebruik gemaakt, om de Westelijken van allerlei dingen te beschuldigen. De Amerikaanse politiek om West- Duitsland tot een oorlogsbasis te ma ken, zou volgens Ulbricht niet eindi gen bij de Oeral, zoals in de bedoeling lag, doch bij Oostende. Ook over het vliegen van geallieerde toestellen buiten de corridor naar Ber lijn heeft Ulbricht gesproken. Hij meende, dat dit gebeurde om foto's te kunnen maken ten einde de weg te openen voor terreurbommenwerpers. Iedere provocatie tegen Oostduitsland zou met wetenschappelijke nauwkeu righeid beantwoord worden. Ff VELERLEI VORM en toonaarden is in ons blad, in tal van andere bladen ook, gewezen op de steeds toe nemende Overheidsbemoeiing. Weliswaar wordt nog steeds door ve len het particulier initiatief hartelijk geprezen en hoog geroemd, maar daar bij mag toch niet vergeten worden dat meerderen dezer lofprijzers het vrije organisatie- en verenigingsleven toch maar het liefst zoveel mogelijk willen beknotten en aan banden leggen. Zolang het particulier initiatief zichzelf dus zonder steun van Over heidsgelden kan redden is die kans op vrijheidsbreideling nog niet zo erg groot. Anders wordt het echter als men om steun of subsidie moet aankloppen bij gemeente, provincie of Rijk. Met opzet neem ik de Overheids instanties in deze volgorde. In de regel heeft men van gemeen telijke subsidie-voorwaarden niet zo erg veel last. Ook met die van provinciale zijde loopt het meestal, met wat eigen vrij heid van handelen betreft, nog al los. De moeilijkheden komen in veel ge vallen pas met de subsidievoorwaar den, welke door het Rijk aan allerlei organisaties en verenigingen worden gesteld. Want met name hier wordt steeds meer het streven openbaar om het par ticulier initiatief zoveel mogelijk te binden en te regelen. Dit is, bij alle waardering voor steun van Rijkswege aan allerlei ver enigingen en organisaties, de dreigen de schaduw op de achtergrond. WEL ZEER STERK komt dit bijv. uit bij de Verenigingen voor Chr. Wijkverpleging en de plaatselijke afdelingen van het Groene en Wit- Gele Kruis, die naast het werk der Wijkverpleging, ook dat van de prae- ventieve gezondheidszorg (tuberculose bestrijding, moederschapszorg en kin- der-hygiëne, rheumatiek-bestrijding enz.) op zich genomen hebben. Willen deze Verenigingen voor een Rijkssubsidie in aanmerking komen en zonder dat is het hun practisch onmogelijk hun werk naar behoren te doen dan zijn ze aan allerlei voorwaarden onderworpen. Tegen meerdere daarvan rijzen geen bezwaren, doch anders wordt het als ln Art. 17 van die voorwaarden wordt gedecreteerd: „In vacatures voor ver pleegster wordt niet voorzien, dan na dat de hiertoe op te maken voordracht door de inspecteur is goedgekeurd". Terwijl Art. 25 van deze voorwaar den zegt: „De inspecteur heeft het toezicht op het werk der verenigingen en geeft zo nodig hieraan leiding. Aan de inspecteur moet tijdig een uitnodi- gng, alsmede de agenda worden ge zonden voor de vergaderingen van het bestuur, zowel als voor de algemene vergaderogen". In beide artikelen komt de schaduw op de achtergrond wel zeer duidelijk en scherp uit. De voordracht voor de benoeming van een nieuwe verpleegster vereist de goedkeuring van de Geneeskundige Inspecteur van de Volksgezondheid. Deze zelfde Inspecteur heeft toe gang tot alle vergaderingen, zowel van het bestuur als van de leden. Waar blijft op die wijze de vrijheid van de Chr. Wijkverplegingen aan gesloten bij het Oranje-Groene Kruis alsmede van het Groene en het Wit-Gele Kruis? In de bezettingsjaren rees en te recht krachtig verzet tegen de po gingen om he Christelijk onderwijs in éénzelfde keurslijf te dringen. Heeft men bij de Kruisverenigingen de dreigende schaduw van veel te krasse Overheidsbemoeiing niet of niet voldoende opgemerkt? Deze schaduw, ze is er evenwel ter dege en ze tekent zich steeds duide lijker af. \700R ALLEN, die het wel menen met de vrijheid van al onze parti culiere organisaties en verenigingen, ligt hier een taak. Subsidievoorwaarden, ze zijn nodig. Maar ze mogen zich niet met het Interne organisatie- en verenigings leven inlaten, hetgeen bij de Kruis verenigingen inmiddels wel op zeer krasse wijze het geval is. Tolereert men dit dan wordt men uiteindelijk slechts een departementale bijwagen, Is men in naam nog vrij in werke lijkheid volkomen gebonden. Welke betekenis heeft echter een dergelijke beknotte en aan banden gelegde vrijheid nog? De dreigende schaduw op de achter grond, ze zij al onze organisaties en verenigingen onze Christelijke niet het minst! in deze tijden tot een ernstige waarschuwing. J. Hs. Volgens Gen. Mark Clark, de opper bevelhebber van de V. N. in Korea, hebben de communisten chantage ge pleegd alvorens zij generaal Dodd vrij lieten. Generaal Dodd heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de communisten hem met eerbied en be leefd hebben behandeld. Hij noemde de eisen van de gevangenen onbelang rijk, evenals de concessies, die zijn gedaan. DE BETOGINGEN. De betogingen, die Zondag te Essen werden gehouden noemde Ulbricht een voorteken van de nationale verzetsbe weging in Duitsland, die zal ontstaan ter omverwerping van de Duitse rege ring in Bonn, indien de overeenkom sten met de Westelijke worden aan gegaan. De eenvoudigste oplossing voor het Duitse probleem noemde hij verkiezin gen, gevolgd door een hereniging van Duitsland. Westduitse regeringskrin gen beschouwen al deze bedreigingen als een kwestie, waaraan men niet te veel belang moet hechten. HEROPENING VAN DE DIRECTE WEG H AMBBURG - BERLIJN Met ingang van 15 Mei wordt de di recte hoofdweg van Hamburg naar Berlijn geopend, die sinds de oorlog afgesloten is geweest. De weg mag al leen door Duits en niet-geallieerd ver keer bereden worden. De huidige weg van Hamburg naar Berlijn maakt een omweg van 55 km. Het controlepunt bjj de zonegrens te Herrenburg bij Lübeck wordt met in gang van 15 Mei gesloten en een nieuw controlepunt bij Boizenburg geopend. Het geallieerde verkeer tussen Ber lijn en Hamburg mag alleen gebruik maken van de grote autoweg, die over MarienborgHelmstedt leidt. Het Amerikaanse hooggerechtshof is Maandag begonnen met het horen van de argumenten der verschillende par tijen met betrekking tot de wettigheid van president Trumans opvordering van de staalindustrie op 9 April j.l. ter voorkoming van een staking. Een pluim van William Draper BETREKKINGEN VAN NEDERLAND TOT DE N.A.V.O. BESPROKEN William H. Draper, de reizende ambassadeur en Amerikaans speciale ver tegenwoordiger in Europa, die belast is met het toezicht op de uitvoering van het programma voor wederzijdse beveiliging, heeft gisteren minister-president dr W. Drees, de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën, Economische Zaken en de staatssecretarissen van Oorlog en Marine, bezocht. N. De Canadese ambassadeur, de heer Fierre Dupuy, die benoemd is tot am bassadeur te Rome, zal op 6 Juni ons land verlaten. Hij heeft zich met de ministers een beeld gevormd van de toestand in ons land met betrekking tot de N.A.V.O. Lissabon, zo zei hij op een perscon ferentie, betekende een belangrijke stap vooruit. Er werd voor 1952 een vast doel gesteld. Voor 1953 een voor lopig te verwezenlijken doel, terwijl voor 1954 de plannen werden ontwik keld. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat er geen twijfel bestaat of ons land zal het voor 1952 vastgestelde doel berei ken. Er is alle reden aan te nemen, dat zulks ook voor 1953 zal gebeuren, hoewel zulks nog nader zal moeten worden bezien. Nadat er een aanlooptijd van enige maanden nodig was, zo vertelde hij, zijn in de laatste 3 a 4 maanden de Amerikaanse leveringen van het mate rieel voor de N.A.V.O.-landen in be langrijke mate toegenomen. In dit ver band herinnerde hij- aan de levering van de militaire voertuigen, de vlieg tuigen en van het andere materieel voor de defensie. Draper legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse steun slechts ten doel heeft te helpen een duurzame vrede tot stand te brengen. Die vredesgedach- te is er in uw land, in alle N.A.V.O.- landen en bij ons. HULPVERMINDERING Toen hem gevraagd werd hoe het staat met de vermindering van de hulp die de V.S. onder het programma voor wederzijdse beveiliging dachten te ge ven, merkte mr Draper op, dat men het in de V.S. over het programma eens is. Over dat programma en de details bestaat geen verschil van mening, al dus de heer Draper. Door de senaatscommissie en de commissie van het huis van afgevaar digden is evenwel een vermindering voorgesteld van het aanvankelijk ge noemde bedrag, omdat dit voor de V.S. een te grote last betekent. Het was hem na zijn laatste bezoek aan ons land, een aantal jaren geleden, duidelijk, dat er hier een enorme voor- Prins Bernhard is gistermiddag de gast geweest van de M.S.A.-missie in Nederland. Hij gebruikte de lunch o.m. met de heer William Draper. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft een bezoek gebracht aan de Zuid-Hollandse eilanden. Daarbij is "epleit voor een vaste oeververbinding via Tien Gemeten. De Belgische minister van Openbare Werken heeft zich in ons land op de hoogte gesteld van de waterwerken. Niet alleen Belgische ministers komen bij hun bu ren kijken. Minister Mansholt voert momenteel besprekingen in Bonn en minister Rutten bevindt zich in Athe ne. De vlaggetjes week te Katwijk is gisteren begonnen met een grote optocht. De Westberlijnse burge meester, prof. Ernst Reuter, is in Den Haag aangekomen. uitgang werd bereikt. De levensstan daard was volgens hem in Nederland aanmerkelijk verbeterd. Ook de Ne derlandse betalingsbalans en onze po sitie in de E.B.U. Hij kon zeggen, dat ons land in een zeer gelukkige toe stand verkeerde, al wilde hij niet be vestigen, dat dit ook de mening van onze minister-president was. Met het oog op het tekort aan vlieg- tuigbenzine, veroorzaakt door de sta kingen in de petroleumindustrie in de V.S., zal de K.L.M. haar vliegdiensten een sterke inkrimping laten onder gaan. Vanaf morgen zullen op tal van lijnen beperkingen ingaan, hetgeen in veie gevallen neerkomt op 50 pet. Ook voor de passagiers, die reeds plaatsen hebben besproken, zullen ver anderingen onvermijdelijk zijn. Men verwacht, dat deze maatregel zowel voor het zaken- als toeristenverkeer veel ongerief met zich zal brengen. Zodra mogelijk zal men naar de nor male toestand terugkeren. Duitse hulpkrachten in het geallieerde leger ontwapend De Westelijke geallieerden zijn met de Westduitse kanselier Adenauer overeengekomen, dat de Duitse hulp krachten, die in hun leger dienst doen, zullen worden ontwapend en binnen twee jaar na het van kracht worden van de contractuele overeenkomsten ontbonden. De Britten, Amerikanen en Fransen hebben Duitse eenheden in dienst, die voor de bezettingsstrijdkrachten aller lei werkjes verrichten, zoals het be waken van opslagplaatsen, chaufferen en corvee. De sterkte van deze een heden is een militair geheim, doch vol gens officieuze gegevens hebben de Engelsen ongeveer dertigduizend van deze mensen in dienst, gedeeltelijk met geweren gewapend, en de Ameri kanen dertig- a vijftigduizend, groten deels van lichte wapens voorzien. Verschenen is een keurig ver zorgde en geïllustreerde folder, waarin men bijzonderheden kan lezen over onze wandeltocht en fietstoch, die Zaterdag 14 Mei zal worden gehouden. Deze fol der en een inschrijfformulier zijn aan alle deelnemers van onze tochten, die verleden jaar wer den gehouden, toegezonden. Wij twijfelen er niet aan, dat we spoe dig deze formulieren ingevuld in onze postbox zullen vinden. Ieder die in het bezit wil komen van deze folder, sturen we een exem plaar op aanvraag toe. Binnenkort volgen in ons blad nadere mededelingen over de komende wandel- en fietstocht. Binnenkort divisie van Amerikaanse luchtmacht naar Engeland De leiding der Amerikaanse lucht macht heeft Maandag te Washington bekend gemaakt dat de 49ste divisie der Amerikaanse luchtstrijdkrachten binnenkort naar Engeland zal vertrek ken. De divisie omvat B 45 lichte, door straalmotoren aangedreven bommen werpers en de andere Thunderjet- jachtbommenwerpers. De „B 45" is de eerste meermotorige Amerikaanse straalbommenwerper, die naar Europa wordt gezonden. Het toe stel bezit vier straalmotoren, het be reikt een snelheid van ongeveer 880 km per uur, met een actieradius van ruim 1900 km. CLANDESTIENE GRENSOVERSCHRIJDING VERIJDELD KLOPJACHT AAN DE BELGISCHE GRENS Vrijdag j.l. werden aan de grens bij Putte een zestal Spanjaarden door een kommies aangehouden. De vreemdelingen probeerden zonder papieren de grens over te steken. Ze liepen de kommies a.h.w. in de armen, doch de aanhouding ging minder vlot. Er moest van de vuurwapens gebruik worden gemaakt, doch toen een schot van de kommies ketste, trok één der Spanjaarden zijn revolver en be dreigde daarmee de kommies. Deze wist echter assistentie te krijgen en er konden drie Spanjaarden worden gearresteerd; de andere drie wisten te ontkomen. Dit was echter nog maar het begin van een serie gebeurtenissen. Het trio werd opgesloten en onder bewaking gesteld van de Rijkspolitie te Putte. Zaterdag werden twee van hen aan de Belgische politie uitgeleverd. De Span jaard, die de kommies had bedreigd, bleef in arrest. VECHTPARTIJ. Zondagavond vroeg deze arrestant aan de politie om water, waarmee hij zich zou kunnen verfrissen. Toen de dienstdoende wachtmeester met een emmer water terugkwam, overrompel de de Spanjaard hem, sloeg hem tegen de grond en wist te ontsnappen. De achtervolging, die onmiddellijk werd ingezet, leverde niet direct resultaat op. Alle omliggende politieposten wer den gealarmeerd. Maandagmiddag zag Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat het Westelij ke antwoord op de Sowjet-nota over Duitsland over één of twee dagen te Moskou zal worden overhandigd. „Landing-Permits" voor Nieuw- Zeeland nu zes maanden geldig. De commissaris voor de emigratie heeft na een bespreking met de Nieuw- Zeelandse autoriteiten zyn instemming betuigt met haar voorstel om de gel digheidsduur van de „landing permits" voor Nieuw-Zeeland van twee jaren op zes maanden terug te brengen. Belanghebbenden wordt derhalve dringend aangeraden van een be staande boekingsmogelijkheid spoe dig gebruik te maken, mede in ver band met het feit, dat de medische verklaringen voortaan eveneens een beperkter geldigheidsduur zullen hebben. Aangezien het boekingsaanbod in beginsel slechts eenmaal zal plaats vinden kan van Nederlandse zijde ge nerlei garantie worden gegeven voor een hernieuwde boekingsmogelijkheid indien van het aanbod geen gebruik wordt gemaakt, terwijl aan hen die direct van het aanbod gebruik maken vervoersprioriteit zal worden gegeven. Zij die het aanbod niet aanvaarden zullen in elk geval onder aan de wachtlijst worden geplaatst, zodat, aangezien de aanvragen voor emigratie naar Nieuw-Zeeland gestadig ver meerderen, er een grote kans bestaat, dat zij in de loop van dit jaar niet meer op regeringsschepen vervoerd zullen kunnen worden. DE HEER W. J. VAN DOORN BENOEMD Bij K.B. van 10 Mei 1952, no. 11, is met ingang van 1 Juni a.s. be noemd tot burgemeester-secretaris van de gemeente Poortvliet de heer W, J. van Doorn te Hulst. De heer Willem Jan van Doorn werd geboren 26 September 1918 te Ter neuzen. Na het behalen van het Mulo diploma was hij als volontair en later als tijdelijk ambtenaar werkzaam op de secretarie te Terneuzen. Met ingang van 16 Juni 1941 werd de heer Van Doorn benoemd tot commies-chef der afdeling algemene zaken en kabinet van het secretarie van de gemeente Hulst. Van Februari 1944 tot Septem ber 1945 was hij tevens belast met de waarneming van het ambt van ge meenteontvanger van Hulst. De nieuw benoemde burgemeester van de gemeente Poortvliet is gehuwd PREDIKANTSJUBILEUM TE MIDDELBURG Gemeenteleden en predikanten boden geschenken aan In zijn woning aan de Rouaansekaai te Middelburg is ds P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Herv. predikant, gisteren op hartelijke wijze door gemeente en collega's gehuldigd. De gehele dag was het in de pastorie een komen en gaan van hen, die ds van Voorst Vader en zqn echtgenote hun gelukwensen kwa men aanbieden, 'a Morgens vond een intieme huldiging plaats namens de gemeente, 's middags kwamen de pre dikanten de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. Om elf uur vond in de pastorie een bijeenkomst plaats, waar een comité uit de wijken I en V, waar de predi kant werkzaam is en geweest is, na mens de gehele gemeente gelukwensen en geschenken kwam aanbieden. Daarbij werd de jubilaris en zijn echtgenote toegesproken door de wijk- ouderling, de heer J. de Nood. Namens de gemeente bood hij ds van Voorst Vader een radiotoestel aan, alsmede 'n herdenkingsalbum en een bloemstuk. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer J. Allewijn, die jarenlang met de predikant als ouderling in de wijk heeft gewerkt. Ds van Voorst Vader sprak een dankwoord. In de middaguren kwamen alle col lega's uit de ring Middelburg de jubi laris hun gelukwensen aanbieden. Daarbij is het woord gevoerd door ds J. van Woerden, die ds van Voorst Vader namens de ring Middelburg een prachtig boekwerk aanbood. Ook de predikanten uit Vlissingen kwamen hun gelukwensen aanbieden. Ds van Voorst Vader is voornemens om in de morgendienst, die a.s.-Zondag in de Oostkerk wordt gehouden en waarin hij zal voorgaan, enkele woorden aan zijn 40-jarig jubileum te wijden. Zoals bekend zal de predikant op 29 Juni a.s. afscheid van de gemeente ne men in verband met zijn emeritaat op 1 Juli a.s. Ned. Protestanten Bond te Tholen jubileert Zondag a.s. zal het 65-jarig bestaan van de Ned. Protestanten Bond, afd. Tholen, worden gevierd. Er zullen 2 kerkdiensten worden gehouden. In de avonddienst zal ds Wybenga voorgaan. Deze dienst wordt opgenomen en op Zondag 25 Mei a.s. door de V.PR.O. worden uitgezonden. Coloradokevers bij Bergen op Zoom aangetroffen Vermoedelijk meegespoeld door het water van de Schelde, zijn gisteren in de buurt van Bergen op Zoom enkele coloradokevers aangetroffen. Er is on middellijk aangifte van deze vondst bij de politie gedaan. Ophokken van kooieenden Bij besluit van Ged. Staten van Zee land zullen dit jaar de kooieenden door de kooiman moeten worden op gesloten of gehokt van 23 Juli a.s. tot de dag, waarop dit jaar het vangen van waterwild door middel van een denkooien weer zal worden toegestaan. en heeft drie kinderen. De heer Van Doorn is lid van de Ned: Herv. Kerk en tevens lid van de C.H.U. Behalve het Mulo-diploma behaalde de heer Van Doorn het diploma G.A. I, en stu deerde hij gemeente-financiën en staatsinrichting M.O. De heer Van Doorn bekleedt tal van functies. Zo is hij secretaris van het vleeskeuringsbedrijf, bestuurslid van de Ned. Bond van Gemeente-ambtena ren O.-Zeeuwsch-Vlaanderen, be stuurslid van het Instituut „Steun Wettig Gezag", eveneens in dit gewest, secretaris van de sportcommissie van de Kon. Ned. Jagersvereniging en lid of bestuurslid van andere verenigin gen. MOSSADEQ KOMT EIND MEI NAAR DEN HAAG Premier Mohammed Mossadeq zal niet later dan 26 Mei uit Teheran naar Den Haag vertrekken, teneinde voor het interantionaal gerechtshof het Per zische standpunt te verdedigen in de zaak van de „Anglo Iranian". De president van het internationaal gerechtshof heeft vorige maand naar aanleiding van het Perzische verzoek om uitstel, besloten de mondelinge be handeling dezer zaak een maand uit te stellen. De juiste datum zal nog wor den bekend gemaakt. In Perzische kringen wordt 6 Juni genoemd. De wnd. hoge commissaris van In donesië in ons land, mr. Susanto Tir- toprodjo, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom. De heer Susanto heeft bij die gelegenheid het officiële Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uitlevering van Westerling aan In donesië overhandigd. FECHTELER BLIJFT ONT KENNEN Admiraal Fechteler, aan wie door het Franse blad „Le Monde" werd toe geschreven, dat hij in een rapport had gezegd, dat een oorlog voor 1960 on vermijdelijk was, heeft te Washington nogmaals uitdrukkelijk ontkend een dergelijke verklaring te hebben afge legd. Hij noemde het artikel in het Franse blad fantastisch. een lid van de Kon. Marechaussee op een akker een onbekend persoon en hij trachtte hem aan te houden. On danks de waarschuwingsschoten, die werden gelost, nam hij de benen. Da achtervolging had succes, want na enig zoeken werd de man, die inderdaad de ontsnapte Spanjaard bleek te zijn, in een sloot, waarin hij zich schuil hield, gevonden. Hij is opnieuw gearresteerd en in gesloten. WERKGEVERS DRINGEN OP SPOED AAN Het verbond van Ned. werkgevers, waarin de drie werkgeversorganisaties zich hebben verenigd, heeft een tele gram gezonden aan de minister-presi dent, waarin er op wordt aangedron gen, dat het door minister Lieftinck na het debat in de Tweede Kamer te ruggenomen wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting, zo spoedig mo gelijk opnieuw zal worden ingediend en behandeld. Met ingang van gisteren worden voorlopig geen aanvragen om toeken ning van premies op basis van de pre mieregeling woningbouw 1950 meer in behandeling genomen. De aanvragen, die voor 12 Mei reeds zijn ingediend zullen nog worden afgehandeld. Na verloop van enkele maanden zal met het toekennen van premie weer wor den voortgegaan. De maatregel vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in de eerste 4 maanden van 1952 reeds voor de bouw van 12.000 woningen premiën werden toegezegd, waardoor verhoudingsge wijs het voor dit jaar beschikbare be drag is bereikt. Het aantal in uitvoe ring zijnde woningen, dat een inzin king had ondergaan, is weer op peil gebracht. DE KERKELIJKE CONFERENTIE TE MOSKOU De leiders van de 27 godsdienstige organisaties in de Sowjet-Unie, die te Moskou een conferentie hebben ge houden, waaraan buitenlandse kerke lijke leiders deelnamen, hebben Maan dag op de slotbijeenkomst een oproep aan de gelovigen in de gehele wereld getekend om de regeringen te dwingen van oorlogsmiddelen af te zien. In de redevoeringen op de conferen tie werden de eisen van de wereld- vredesraad voor een conferentie tussen de vijf grote mogendheden en een ver bod van atoom- en bacteriologische wapens gesteund. EISENHOWER TEGEN HULP VERMINDERING Generaal Eisenhower heeft zich tot de Amerikaanse senaatscommissie ge wend en gezegd, dat een vermindering van het door de regering aangevraagd bedrag voor de buitenlandse hulpver lening de bondgenoten zal ontmoedi gen en een aansporing zal betekenen voor een mogelijke vijand. Zoals bekend wil de senaatscommis sie het door president Truman aange vraagde bedrag met 7900 millioen dol lar verminderen. ATOOM-OORLOGSSCHEPEN OP STAPEL IN DE V.S. Dan Kimball, de Amerikaanse mi nister van Marine, heeft in een radio vraaggesprek de hoop uitgesproken, dat de V.S. over tien jaar de beschik king zullen hebben over een met atoom-energie voortbewogen kruiser, een vliegdekschip en een torpedoboot- jager, alsmede over een atoomduikboot die reeds op stapel staat. Hij verwachtte, dat het congres zou terugkomen van zijn besluit tegen da bouw van een tweede super-vliegdek- schip, zoals de 60.000 ton metende „Forrestal", waaraan thans gebouwd wordt. Kimball hoopte, dat de „For restal" in het najaar van 1954 voltooid zou zijn en het tweede schip 6 tot 12 maanden later. Drie ernstige verkeersongevallen te Apeldoorn Vijf zwaar en twee licht gewonden zijn het gevolg geweest van drie ver keersongevallen, die te Apeldoorn plaats vonden. Achtereenvolgens reed een auto tegen een boom, waarbij vier personen verwondingen opliepen; een auto slipte bij het passeren van een andere wagen, waarbij de twee inzit tenden van de passerende auto werden gewond. Tenslotte werd een vijfjarig meisje aangereden door een motor. DE BILT ZEGT: snu/X: O- veel bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen* Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1