10 minuten van doodsangst op de „Starhill". Zaans journalist gegijzeld. Belangstelling voor Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling is zeer gering. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR AKKERTJES „Ik dacht aan mijn moeder, en het hield maar aan." HIER Het verhaal van een gewonde soldaat. de *ha<3 naar» Uw smaak Hij wilde zijn zegsman niet noemen* mNSM Actie voor herstel van de Eusebiuskerk te Arnhem. „Ga ik zo goed naar Timor V Bemoeiingen van G. A. B. met de gedemobiliseerden zijn geëindigd. ..--"A y fcrftttd- aqnliddel GEMEENTERADEN MARNIX D'HONTENISSE HOOFDPIJN! Heeft de Sowjet-luchtmacht een nieuwe jager? Maandag 12 Mel 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het vuur viel rampzalig kort De correspondent van de leger voorlichtingsdienst, kapt. B. M. Koster, schreef het volgende uit Korea Dit is het verhaal van de hel bij de ,,Starhill", het verhaal tevens van korporaal G. P. W. van Berkel te Klimmen. De geschiedenis speelde zich af tijdens de laatste grote actie van het Nederlandse bataljon der Verenigde Naties in Korea. Tien mi nuten lang lag er een hevig vuur op de „Starhill", die genomen moest worden. Het zo geheten „dekkingsvuur" "viel kort, rampzalig kort. Tien minuten lagen daar Hollandse jongens angstig tegen de grond gedrukt, ieder bij zichzelf denkend, dat het laatste oordeel was be gonnen, dat de laatste minuten van het leven geleefd zouden wor den. Het was verschrikkelijk. Korporaal van Berkel, die een mortierscherf tegen de heup kreeg en één in het linkerbeen, zit nu rechtop in bed aan boord van de „Jutlandia" het Deense hospitaalschip, dat inmiddels op weg is naar Europa als het ware in trance de geschiedenis na te vertellen, de vreemde gebeurtenis opnieuw te beleven. „We lagen tegen de grond un ik bad", zo zegt korporaal van Berkel en er trekt jets roods weg uit dat frisse gezicht. „Ik hoorde een verschrikkelijk gegil van li weet wel, diedan noemt hij de fiaam van één zijner kameraden. Hij schreeuwde om hulp, doch het geluid van de inslagen overstemde het gekreun. Ik voelde een klap tegen mijn been. De sol daat J. P. Voois, die bij mij lag, vroeg: Ben je gewond1" „Ja", zei ik, „ik ;eloof het wel". Toen kreeg ik weer een .;lap, veel heviger. Voois krabbelde wat jiaar mij toe, doch het was glad met die jfneeuw. Hij scheurde met zijn bajonet mijn broekspijp in flarden. Ik had een Scherf tegen mijn scheenbeen gekregen. „Dat valt wel mee", zei Voois, maar ik zei: „Joh, je moet hoger wezen...." Daar lag mijn heup aan diggels. Ik kreeg verschrikkelijke pijn. Ik probeerde weg te schuifelen, maar door de sneeuw mislukte dat steeds. De pijn was niet om te harden. Ik bad om dood te gaan, want ik was bang, dat ik ongelukkig zou wor den. Ik geraakte buiten bewustzijn. Onze dokters hadden me eerst verbon den en een spuitje gegeven. Toen kreeg lk een verschrikkelijke tocht met een en over de grenzen Volgens mecicut',.,igen van vluchtelin gen uit de dorpen Thanh-Phong en Trung- Nghia, gelegen in de door de Vietminh beheerste provincie Tanh-Hoa ten Zui den van de Tonkinese Delta, zou de voor het merendeel Rooms-Katholieke boeren bevolking van deze plaatsen onlangs te gen de Vietminh in opstand zijn gekomen. Het Zweedse schip „Agra" heeft ge seind, dat het in het Nauw van Calais op een voorwerp onder water is gestoten. Er is echter geen schade geconstateerd. De kapitein seinde, dat het mogelijk een mijn met geringe explosiekracht of een onder zeeboot is geweest. Het landbouwverbond in Westfalen en Lippe heeft een alarmkreet tot de rege ring gericht en haar verzocht de invoer van groenten en fruit te verminderen en de voor invoer gesloten perioden uit te breiden. Joego-Slavie heeft een protest aan Bulgarije gezonden tegen het gedurende enkele uren aanhouden van de Joego slavische militaire attaché te Sofia op éen Mei, aldus radioBelgrado. Naar de Canadese radio meldt hebben Canada, Amerika en Japan in een ver drag hun vrije vaart op de Oceaan tussen die drie landen vastgelegd. Het verdrag, dat het eerste is, dat Japan tekent na zijn onafhankelijkheidsverklaring, voorziet ook in maatregelen, om de visstand in die wateren op peil te houden. De vorige maand waren er meer Britse arbeiders werkloos dan op enig ander tijdstip sedert 1947. Het Britse ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt, dat het aantal werklozen op 21 April gestegen was tot 467.871, in een maand tijd met 34.897. 120 mijnwerkers te Collinsville (Aus tralië) zijn na een ondergrondse staking van negen dagen weer boven gekomen, mager en vermoeid. Hun bezwaren tegen de loonregeling, waarvoor zij in staking waren gegaan, zullen 20 Mei door de steenkoolraad worden aangehoord. Konijnen krijgen gewoonlijk zo'n vijf, tien, twaalf kindertjes tegelijk. Het ko nijn van de heer J. Coster te Barneveld heeft echter alle records geslagen door een negentienling ter wereld te brengen. De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, Gordon Dean, heeft verklaard, dat een nieuw program voor uitbreiding van 't werk der commissie, ter waarde van 5.000.000.000 dollar, binnen tien dagen bij het Congres zal worden ingediend. stretcherjeep. Dat zal ik nooit vergeten. In de ambulancewagen ging het beter, want het spuitje werkte reeds en het duurde niet lang of ik was al weer aan een helicoptère gebonden. In geen tijd lag ik op de operatietafel. Toen ik weer wist, dat er een leven bestond, lag ik geheel in het gips. Zes dagen bleef ik zo liggen, vervolgens werd ik per vliegtuig naar Tokio vervoerd. Het gips werd er af gehaald en de Amerikaanse zuster had de scherf, die mij zo verwond had, op mijn buik „gespalkt". De Amerikanen houden van souvenirs. Lange tijd heb ik die scherf bij mij gehouden, doch ik ben hem met dat steeds verhuizen, kwijt ge raakt. Het gaat nu veel beter met mij. Het zal wel een aardig tijdje duren voor ik weer de oude ben, doch de dokter heeft gezegd, dat alles weer in orde zal komen. In heel mijn leven zal ik die tien minuten niet vergeten. Dat vreselijke gekreun van die kameraad, mijn eigen verwondingen en niet in staat te zijn ergens te helpen, die orkaan van vuur.. De „Jutlandia" rommelt wat. Over enige uren gaat het in Korea zo bekende hospitaalschip naar het oude Europa. Het schip heeft vele gewonden, afkomstig uit dit werelddeel aan boord. In de long- room zit generaal Ridgway te eten met een aantal gasten, vertegen woordigers van naties, die deelne men aan de strijd in Korea. De ge neraal heeft warme woorden voor de gewonden aan boord. Voor deze mannen van d^ Verenigde Naties, die 15.000 kilometer van huis een plicht gingen vervullen. Korporaal van Berkel uit Klimmen is er een van. Het vaderland kan trots op hem zijn. Ingezonden Mededeling (adv.). IBIS Nederlands-Frans-Britse maritieme oefeningen. In de loop van volgende week zal het 121-ste squadron mijnenvegers onder be vel van luitenant ter zee der le klasse, A. J. Bos, en bestaande uit Hr Ms „Deur- loo", „Westerschelde", „Oosterschelde", „Hollandsdiep", „Marsdiep", „Volkerak" en „Borndiep" uit Den Helder uitvaren om tezamen met Britse en Franse zee- en luchtstrijdkrachten deel te nemen aan oefeningen in mijnenleggen en mijnen vegen in het kanaal voor de Franse kust. De schepen worden 16 Mei te Cherbourg verwacht. De oefeningen zullen omstreeks 10 da gen in beslag nemen. Engeland, Italië en de V.S. hebben overeenstemming bereikt over een over eenkomst, waarbij Italië een aandeel in het besuur van de zöne van (Ingezonden Mededeling adv.) fi -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering I Zaanse en Amsterdamse journalisten zijn Vrijdag in het geweer gekomen, toen bekend werd dat hun collega A. H. Hommerson uit Zaandam door de justitie was gegijzeld, omdat hij als getuige in een strafzaak gehoord had geweigerd de zegs man te noemen van een in „Het Vrije Volk" door hem gepubliceerd (onjuist) bericht over de arrestatie van een Amsterdamse radiohandelaar. Inmiddels heeft de Federatie van Ned. Journalisten zich over deze zaak heraden en aan de minister van Justitie en aan de Amsterdamse rechtbank een telegram verzonden. In beide telegrammen heeft de Fede ratie geseind, dat zij zich genoopt voelt aandacht te vragen voor deze gijzeling. „Naar ons oordeel", zo wordt gezegd, „kan de pers haar critische functie in een democratie niet vervullen, wanneer haar zegslieden niet op absolute geheim houding mogen rekenen. Op deze regel kan derhalve geen uitzondering worden gemaakt. De journalist mag deswege nimmer het vertrouwen op geheimhou ding van zijn zegslieden beschamen". CONFLICT VAN PLICHTEN. „De toepassing van het instituut der gijzeling brengt de journalist in een voor hem onoplosbaar conflict van plichten. Zij miskent de betekenis, die het geheim houden van de nieuwsbron door de jour nalist voor ons maatschappelijk bestel en voor het handhaven van de rechtsorde zelf heeft. Wij dringen er derhalve met klem bij u op aan te willen overwegen op welke wijze kan worden voorkomen, dat de journalisten wegens het niet noe men van hun zegsman aan gijzeling wor den onderworpen. Het niet noemen van de zegsman door de journalist spruit geenszins voort uit een gebrek aan begrip voor de plichten, die ieder staatsburger tegenover de jus titie heeft. Zij dringt er op grond van de hierboven aangevoerde redenen bij u op aan de gijzeling van de journalist A. H. Hommerson onverwijld te beëindigen". Het omstreden bericht betrof een over val in de Purmer. In September van het vorig jaar lanceerde „Het Vrije Volk" de mededeling, dat de dader was gearres teerd. Diens initialen, beroep (radiohan delaar) en woonplaats (Amsterdam) werden vermeld. Ingezonden Mededeling (adv.). zenuwpijnkiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want "AKKERTJE S'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, f helpen direct/ Het vermeldde tevens, dat „de door ons om bevestiging gevraagde politie autoriteiten generlei uitsluitsel wilden geven". Toen de volgende dag bleek, dat het bericht onjuist was, rectificeerde het blad het bericht onmiddellijk. „Door vuur geveld, met vuur hersteld". De thans vijf honderd jaar oude Euse- bius of Grote Kerk te Arnhem, werd in de Septemberdagen van 1944, zoals men weet, grotendeels verwoest. Met de res tauratie vordert het nog steeds niet, zo dat de Stichting „Herstel Grote Kerk", onder voorzitterschap van de commissa ris der Koningin in de provincie Gelder land, jhr dr C. G. G. Quarles van Ufford, heeft besloten een landelijke en interna tionale actie op touw te zetten, teneinde deze restauratie te bevorderen. De slagzin luidt: „Door vuur geveld, met vuur hersteld". Men vertrouwt uit deze actie alleen al zeventig mille te ha len. Op 13 Mei des avonds te negen uur zal de actie symbolisch worden ingezet door de ontsteking van een gasvlam op het kerkplein bij de resten van de toren. Er wordt aan gedacht in deze actie ook andere plaatsen door middel van een es tafette te betrekken. Voorts gaat men aan het werk onder oud-Arnhemmers in binnen- en buitenland. De adressen kun nen gezonden worden naar Postbus 96 in Arnhem. Het binnengekomen geld wordt uitsluitend besteed voor het ge bouw, dus niet voor de inventaris. Twintig schoolmeisjes in Atlanta gewond. In Atlanta (Georgia V.S.) is een personentrein in botsing gekomen met een autobus met 31 schoolmeisjes 20 meisjes werden gewond, van wie drie ernstig. De bus werd 25 meter weggeslingerd, doch bleef overeind. Binnen vijf minuten hadden zich vijftig personen verzameld, die de meisjes uit de bus bevrijdden, hetgeen in 20 mi nuten was geschied. „Ga ik zo goed naar Dili op Ti- mor?" Dat vroeg de vijftigjarige Australiër Jack Fairweather, die met een eigengemaakt vlot van op drie vliegtuigtanks vastgebonden drijfhout de verraderlijke Timorzee trotseerde, toen de schipper van een voorbijkomende vissersboot aanbood hem aan boord te nemen. Hij wei gerde beslist zijn eenzaam avontuur op te geven, ofschoon het oude kleed, dat bij wijze van zeil aan een soort bezemsteel op zijn vlot was beves tigd, reeds aan flarden was gewaaid. De vissersman kon niet anders doen dan te verzekeren dat hij in derdaad in de goede richting ging doch nog driehonderd mijl „voor de boeg" had. In Darwin aan gekomen deed de viss.er het verhaal van zijn ontmoeting, en daarop on dernam een Lincoln bommenwerper van de Australische luchtmacht een speurtocht naar de koppige vlotvaarder, die als veelbereisd en welopgevoed man bekend staat. Het vliegtuig is Donderdagavond onver richter zake teruggekeerd. In 1951 werden in Zeeland 184 minder valide personen geplaatst. In het verslag over 1951 van het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg wordt uitvoerig aandacht besteed aan de verschillende bijzondere taken van het G.A.B. Over de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling wordt o.m. medegedeeld, dat aan het begin van 1951 er 33 cursisten waren, doch in December slechts 5. De oorzaak van de teruggang moet gezocht worden in de afloop van de terugkeer van mili tairen uit Indonesië en in de geringere piaatsingskansen voor deze mensen. Gezien de beperking, die de Arbeids- bureaux per 1 Mei werd opgelegd met betrekking tot de beroepskeuzevoorlich ting, werden in 1951 slechts 443 adviezen verstrekt tegen 448 in 1950. De tewerkstelling van minder valide arbeidskrachten had in 1951, gezien de omstandigheden, een gunstig verloop. Er werden in totaal 184 personen geplaatst. Het aantal plaatsingen voor vast werk liep terug van 88 in 1950 tot 29 in 1951. GEDEMOBILISEERDEN. Hoewel in het begin van 1951 de be moeiing met gedemobiliseerden nog om vangrijk was, liep deze reeds in Juli sterk terug om per eind September ten gevolge van het beëindigen der demo bilisatie geheel af te lopen. De bemoeiin gen met de gerepatrieerden namen aan merkelijk toe. In totaal werden 270 ge- repatrieerden ingeschreven, waarvan 208 mannen en 62 vrouwen. De bemiddeling leverde over het algemeen geringe resul taten op. Het aantal plaatsingen bedroeg dan ook slechts 42 mannen en 13 vrou wen. De Ambonezen konden, voorname lijk in groepsverband, in tijdelijke dienst worden tewerkgesteld. Blijkens medede lingen van werkgevers hebben zij over het algemeen behoorlijke prestaties ge leverd. MILITAIRE DIENST. Het aantal door de gemeentebesturen ingediende verzoeken om advies met be trekking tot verzoeken om uitstel of vrij stelling van militaire dienstplicht was aanmerkelijk geringer dan in 1950, n.l. resp. 168 en 263. In 79 gevallen werd gunstig, in 89 gevallen afwijzend gead viseerd. Er werden in 1951 129 ontslag kwesties behandeld. Het aantal uit andere gewesten tewerk gestelde arbeiders liep tengevolge van het ruimere plaatselijke aanbod terug van 1.104 in 1950 tot 758 in 1951. Enige stijging viel waar te nemen in het aantal uit deze provincie in andere gewesten geplaatste arbeiders, n.l. van 184 in 1950 tot 259 in 1951. VREEMDELINGEN. Gedurende 1951 werd voor de tewerk stelling van 3.765 vreemdelingen een ver gunning aangevraagd. In 2.255 gevallen betrof dit nieuwe vergunningen, waar van 1.755 voor mannen en 500 voor vrou wen. In 1.510 gevallen werd een reeds eerder verleende vergunning verlengd. Op 31 December 1951 waren 1.978 man nelijke en 737 vrouwelijke arbeidskrach ten van vreemde nationaliteit werkzaam. Een jaar daarvoor waren deze aantallen resp. 2.261 en 841. RUSSISCHE WAARSCHUWING, De Sowjet-autoriteiten in Duitsland hebben bij de Franse commandant te Berüjn geprotesteerd tegen het schenden van de internationale luchtcorridor tus sen West-Duitsland en Berlijn door een Frans vliegtuig type Beaehcraft C45. Als de Franse autoriteiten niets doen om zulke schendingen te voorkomen, zijn de gevolgen voor hun rekening, aldus het protestschrijven, aangehaald door het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. De Russen zeggen, dat de Fransen al ver schillende Russische klachten over schen dingen naast zich hebben neergelegd. Ingezonden Mededeling (adv.). V 'n Ja man, als Je weer grond onder de voeten hebt, Is er geen betere ontspanning denkbaar I En vergeet piet de PRIJSVERLAGING tot 65. Henk had de indruk, dat dit een vrijgevochten streek was, een smokkelhoek. De dag duurde lang. De Engelse piloot bracht een groot gedeelte door met kaarten in ge zelschap van de andere onderduikers. Maar Henk onthield zich. Hij kende het spel niet en voelde er ook niets voor. Hij had geen behoefte aan afleiding. Zijn gedachten waren thuis. Ze wisten nu natuurlijk al dat hij gevlucht was. Hoe zouden ze het opnemen? Zou vader begrip hebben voor de situatie? Zou moeder niet al te ongerust zijn? En wat stond hem nu verder te doen? De tocht was vol gevaren, wist hij. De kust werd streng bewaakt. Snelle boten patrouil leerden in menigte langs de kuststrook. Er waren mijnen velden. Wanneer hij alleen was, zou hij er de voorkeur aan geven het over land via Frankrijk, Spanje en Portugal te proberen. Maar nu deze piloot er bij was en zij onder ge leide van de ondergrondse stonden, had hij eenvoudig te doen wat ze hem zeiden. Trouwens, het was in goede han den. De Belgische ondergrondse kende het klappen van de zweep. Hij keek naar het groepje spelende mannen. De piloot zat er rustig bij, alsof er geen oorlog was en geen Duitse legermacht, die beslag op hem konden leggen. Het flegma lag getekend op geheel zijn persoon en houding. Het werd avond. De mannen zaten bijeen hun boterham te eten, toen er driemaal geklopt werd op de reeds gesloten deur. De waard deed als de vorige nacht en vroeg het Wachtwoord, dat precies klopte. De deur werd geopend en in de opening verscheen een Duits officier, met een Duits soldaat vlak achter zich. Er kwam plots een radicale verandering in de houding van de Engelse piloot. Hij stond op en bliksemsnel haalde hij een revolver uit zijn zak en richtte deze op de Duitsers. De waard stond naast hem en gaf een klap op zijn arm. De revolver ging af en er viel kalkgruis uit het plafond. Laat dat, goed volk! zei de waard schor en dodelijk bleek. Henk haalde diep adem. We are friends, zei de officier met een kalmerend handgebaar. De soldaat sloot de deur achter zich. De Engelse piloot keek nog wantrouwend in de richting van de waard en zijn hand omknelde het pistool. Hij be greep het nog niet. Maar de Duitse officier stelde hem gerust. Hij had een camouflagepakje aan. Ze waren met een Duitse militaire auto en kwamen de onderduikers afhalen om deze dwars door het Vlaamse land heen te brengen naar de Franse grens. Dat was de beste manier om snel en veilig verder te komen. Het verhaal werd in tamelijk goed Engels gesproken en de piloot scheen overtuigd te zijn. Hij stak de revolver weer in zijn zak. Geef dat ding maar aan mij, zei de camouflageman. Feitelijk mocht u dat wapen niet bij u hebben. Het is te gevaarlijk. Hij strekte de hand uit om het wapen in ontvangst te nemen. Never! zei de piloot robuust en schudde energiek zijn magere kop. De man drong verder niet bij hem aan. Als u alleen maar oppast dat ding niet te snel te ge bruiken, er had daar net al een ongeluk kunnen gebeuren, wanneer de kastelein niet naast u gestaan had, waarschuw de hij. All right! zei de piloot, weer in volkomen rust, en met het flegma, dat hem weer tot de nonchalante Engelsman maakte. De mannen volgden de beide in Duitse uniform gekleed- de verzetsmensen. Het café lag een minuut of vijf lopen van de weg af en daar stond de legerauto gereed. Het was een tot truck omgebouwde personenauto, een soort over valwagen, die aan Henk een gevoel van onbehagen gaf, toen hij er achterin moest klauteren. Het kwam hem alle maal een beetje onwezenlijk voor. Maar hij begreep, dat er niets anders op zat dan zich volkomen over te geven en toe te vertrouwen aan de Belgische verzetsorganisatie, die wel zou weten wat zij deed. Met veel lawaai zette de wagen zich in beweging en de kast rammelde en stootte over de ongeriefelijke Belgische kinderhoofdjes, waarmee de binnenwegen geplaveid zijn. Het lawaai was zo erg en het botsen en slingeren was van die aard, dat een regelmatig gesprek buitengesloten was. Er werd met een woeste vaart gereden. Maar voor zover Henk zich kon oriënteren ging het steeds in Zuid-Westelijke richting, dus naar de kust. De tocht duurde verscheidene uren en werd zonder op onthoud volbracht. Controle was er niet en niemand viel hen lastig. Tenslotte stopte de wagen op een binnenweg, temidden var) een bos van hoog opgaand geboomte. (Wordt vervolgd) 's-HEER ARENDSKERKE. Commissaris der Koningin opent badhuis en Verenigingsgebouw, Burgemeester Elenbaas van 's-H eer Arendskerke heeft in de raads vergadering meegedeeld, dat de officiële opening van de school, het Verenigingsgebouw en het badhuis te Nieuwdorp 12 Mei zal geschieden door de Commissaris der Koningin. Op 23 Mei zal de publieke inwijding plaats hebben. Het verdere program ma vermeldt een cabaretavond op 27 Mei, uitgaande van de oudercommissie en 29 Mei de uitvoering van een kin deroperette voor de leerlingen van de school. Uitvoerig sprak men over de pro jectie van een voetbalterrein halver wege Nieuwdorp en Lewedorp. B. en W. beloven een voorstel in te dienen. Mededelingen worden gedaan over de bouw van een Landbouwhuishoud- school, waarvoor geld geleend kan worden waarschijnlijk bij de Boe renleenbank. Het gebouw wordt ge plaatst naast de landbouwschool. KATTENDIJKE. Bouw van vier woningen te W ilhelminadorp. Donderdagavond vergaderde de raad in het zo juist gerestaureerde ge meentehuis. Van het architectenbu reau irs 't Hooft en Rothuizen was be richt ontvangen, dat de restauratie kosten van de toren te Kattendijke met 25 pet. verhoogd moeten worden. De nieuwe begroting zal naar het de partement van O., K. en W. worden gezonden. Aan de Simavi werd een subsidie verleend van f 10 per jaar. Met de Bank van Ned. Gemeenten werd voor f 36.000 een rekening- courant-crediet gesloten voor de bouw van vier woningwetwoningen te Wil- helminadorp. De Bank berichtte, dat bij de na tionale woningbouwleningen voor f 8.100 voorkeur voor deze gemeente was uitgesproken. Besloten werd t.z.t. dit bedrag op te nemen. Toegekend werd een subsidie aan de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke voor 1952 van f120 en aan de sportvereniging te Kattendijke van f40. De zangver eniging „Zanglust" te Wilhelminadorp krijgt f 40 subsidie. Besloten werd tot de bouw van een kleuterschool te Wilhelminadorp zo dra de goedkeuring van de minister van Onderwijs er is. Verhuurd werden vier woningwet woningen te Wilhelminadorp aan J. Minderhoud, J. v. d. Schraaf, C. Mol en H. G. Pak. VEERE. Winkels voortaan op Zondag gesloten. In de Donderdag gehouden raads vergadering is in tijdelijke dienst be noemd tot stadsbeiaardier de heer J. Kwist. Het verzoek van V.V.V. tot het instellen van een verkeersverbod voor auto's en autobussen op de Kade werd niet ingewilligd. Op het ver zoek van Simavi werd afwijzend be schikt. Een voorstel tot toetreding als lid van de Ver. voor Gemeentebe langen werd met de stemmen van de heren J. Mol en A. C. van Nieuwen- huijzen tegen aangenomen. Na enige discussie werd besloten tot toekenning van een jaarlijks sub sidie van f 75 per Veerse leerling aan de opleiding voor kleuteronderwij zeressen verbonden aan de Rijks kweekschool te Middelburg. Op een verzoek tot toekenning van een tegemoetkoming aan de heer L. P. J. Neve in de reiskosten t.b.v. zijn leerplichtig kind, dat de r.k. lagere school te Middelburg bezoekt, werd met 4 tegen 2 stemmen afwijzend be schikt, Tegen de heren Mol, Houter man, van Nieuwenhuijzen en Bakker. Volgens een nog steeds van kracht zijnde verordening van 29 Maart 1935 was het aan diverse winkels toege staan op Zondag voor publiek open te zijn, hoewel abusievelijk enige ja ren geleden aan de belanghebbende winkeliers was medegedeeld, dat het openstellen van winkels op Zondag was verboden. Een voorstel tot wij ziging van dit artikel van deze ver ordening werd met de stemmen van de heren Mol en van Nieuwenhuijzen tegen en die van de heren Kodde, Kasse, Houterman en Bakker voor aangenomen. Met algemene stemmen werd ver der besloten alle winkeliers toe te staan de winkels voor het publiek ge opend te hebben tot 9 uur des avonds op iedere Zaterdag gedurende de maanden Juni t.m. September. Na de rondvraag, waarin de heren Mol en van Nieuwenhuijzen de bur gemeester lof toezwaaiden voor het vele en belangrijke door hem gedane werk inzake de voorbereidende be sprekingen voor verbouwing van de o.l. school, ging de Raad in besloten zitting over. De heer W. de Jonge was door ziekte afwezig. ZOUTELANDE. Krijgt de C.J.M.V. subsidie? Donderdagavond vergaderde de raad. Een schrijven inhoudende klachten over het slachthuis werd in handen gesteld van B. en W. G.S. hebben goedkeuring verleend tot het aangaan van een geldlening voor de woning bouw. Besloten werd de woningwet woningen Langedam 2022 te ver huren k f 5 per week resp. aan de heren C. v. Sluys en A. Louwerse. B. en W. werden gemachtigd be denkingen in te brengen tegen de wijzigingen van de polderreglemen ten. Wat de lagere school betreft werd de vergoeding vastgesteld op 124 x f 20 f 2480 en de uitgaven voor vakonderwijs in handwerken op f 288. B. en W. stelden voor het verzoek van de C.J.M. om subsidie voor hun bibliotheek af te wijzen. De heren J. Riemens, P. Leynse en J. Wisse protesteerden hiertegen. De voorzitter stelde voor de beslissing aan te hou den om eerst een onderzoek in te stellen. Dit voorstel werd met 51 stem (van de heer Riemens) aange nomen. Bij de behandeling van de Kam- peerverordening drong de heer G. Ga- briëlse aan op wat meer vrijheid. Bij stemming over art. 1 bleek, dat met 51 stemmen (van de heer J. Ga- briëlse) het artikel onveranderd bleef. Het verzoek van Simavi om steun verlening werd voor kennisgeving aangenomen. Voor de tweede maal werd door B. en W. een ontwerp ver ordening op de heffing en invorde ring van de electriciteitsbelasting in gediend. Deze belasting bedraagt 7,04 pc. van de grondslagen, welke voor ieder gebouwd eigendom in een tabel zijn vastgesteld. Deze belasting kan worden afgekocht. Voorts werd besloten het plan tot afvoer van rioolwater naar Westka- pelle te aanvaarden, terwijl B. en W. zullen onderzoeken in hoeverre Biggekerke en Meliskerke aan een afvoer willen medewerken. De heer J. Riemens vroeg tijdens de rondvraag terrein bij de licht- wachters vrij te maken voor parkeer terrein. De heer J. Gabriëlse vroeg een clausule op te nemen voor het klokluiden tijdens begrafenissen na te laten. Ook vroeg hij niet met de aan leg van de riolering te beginnen in 't badseizoen. (Ingezonden Mededeling adv.) Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders.Doos 47 ct. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Avlaton age" beproeft de Sowjet- luchtmacht thans in dag- en nachtma noeuvres in Oost-Dultsland een nieuwe twee-persoonsjager met straalaandrij ving. Volgens het blad kan dit toestel, de Mig-15, onder alle weersomstandig heden opereren. In April is een aantal van dit nieuwe type op Oostdultse vlieg velden aangekomen. Het toestel ls, zo ziet het er naar uit£ voorzien van zware kanonnen, waarvan de lopen van twee uit de neus steken. De lopen hebben een grote omvang en zijn waarschijnlijk van schokdempers voorzien. Eén en ander zou erop wij zen, dat de jager uitgerust is met ra dar en dus in staat zou zijn zware bom menwerpers in het vizier te nemen. Tot nu toe had men niet meer dan tien of twaalf van deze toestellen boven Oost- Duitsland waargenomen. Zuid-Afrikaanse vakbond wil nieuwe grondwet en verkiezingen. De algemene Zuidafrikaanse vakbond die zich als vertegenwoordiger be schouwt van ruim tien millioen niet- blanke Zuid-Afrikanen, heeft de V.N. in een petitie verzocht de regering van Malan op te dragen een nationale con ventie te beleggen van alle rassen om een nieuwe grondwet op te stellen en nieuwe verkiezingen voor een „volks regering" uit te schrijven. De bond ver zoekt de V.N., de Zuidafrikaanse grondwet en de regering onwettig te verklaren, „daar de grondwet onwettig is ontworpen door een blanke minder heid". Collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Alom in de lande zal deze week ge collecteerd worden voor de beide Prot. Chr. T.B.C.-sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Tezamen bieden deze inrichtingen plaats aan 800 zie ken. Zij openen hun deuren niet alleen voor Protestanten, doch ook voor pa tiënten van andere gezindten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3