Russen houden Britse en Amerikaanse patrouilles tegen op de weg naar Berlijn Hervormde Kerkvoogden te Goes bijeen Zierikzee heeft een nieuwe BX*0*~school DUIZENDEN GULDENS SCHADE DOOR BRANDEN SNIPPER NIEUWSk Jeugdherbergen op Walcheren werden officieel geopend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het rommelt weer in West Duitsland Ernstige ongeregeldheden bij communistische betoging in Essen De reis van ds Van Dalen naar Moskou. Jongetje te Utrecht omgekomen Gen» Dodd vrijgelaten Rumoer rond verklaring van Fechfeler Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van üer Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No 2168 MAANDAG 12 MEI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.50 u., onder 20.24. u. Maan op onder 5.54. Hoogwater Dinsdag 13 Mei: Vlissingen: 4.05 u. 2.16 m., 16.31 u. 2.08 m. Terneuzen: 4.34 u. 2.33 m., 17.03 u. 2.25 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.78 m„ 18.25 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.41 u. 1.52 m„ 18.08 u. 1.43 m. De Russen hebben Zaterdag hun oude tactiek, de belemmering van het verkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn, weer eens hervat. Zaterdag morgen hielden de Russen alle Britse en Amerikaanse patrouilles op de hoofdweg van Berlijn naar Helmstedt tegen. Het normale wegverkeer onder vindt tot nog toe geen hinder. Communisten hebben Zondagmiddag in Essen een betoging gehouden, waarbij het tot ernstige ongeregeldheden is gekomen. Eén der demonstranten werd gedood. Tegen de Russische maatregelen be treffende het tegenhouden van de mi litaire patrouilles, hebben de drie Wes telijke commandanten inmiddels pro test aangetekend. Voorts hebben de Russen een waarschuwing laten uit gaan betreffende het luchtverkeer, daar gebleken is, dat een Frans vlieg tuig buiten de corridor heeft gevlogen, die naar Berlijn leidt. De Fransen heb ben toegegeven, dat het vliegtuig in derdaad buiten de corridor heeft ge vlogen. IN ESSEN. Aan de demonstraties in Essen, waartoe geen toestemming was ver leend, namen 30.000 communisten deel. De demonstratie was gericht tegen de overeenkomsten van West-Duitsland met de Westelijke geallieerden. Daar Hij sloeg het synodale vermaan in de wind. In het weekblad „De Hervormde Kerk" van 10 Mei j.l. heeft ds F. H. Landsman een artikel geschreven onder de titel: „Moskou activeert de religies", naar aanleiding van de tocht van ds W. S. Hugo van Dalen te Colijnsplaat naar Moskou. Ds Landsman deelt daarin mede, dat ds van Dalen (wiens reisgenoot zich te ruggetrokken heeft) het moderamen Van de generale synode wel met zijn plannen op de hoogte heeft gesteld en getracht een soort van opdracht tot, of althans een blijk van waardering voor deze reis te ontvangen. Hem werd ech ter, naar ds Landsman vernam, door het moderamen te verstaan gegeven, dat dit het onjuist zou achten, als hij aan de uitnodiging van Moskou gehoor gaf. Hem werd dan ook verzocht, dit bij een ev. perspublicatie over zijn reis, waarin de naam van de synode zou ge noemd worden, te vermelden. Ds van Dalen heeft zowel dit syno dale vermaan als dit synodale verzoek in de wind geslagen, aldus luidt de con clusie van ds Landsman, die daarna zijn visie geeft op de achtergrond van het religieuze vredescongres in Moskou. O.m. zegt hij, dat in aanmerking moet worden genomen, dat van een ech te ontmoeting van de christelijke ker ken geen sprake zal kunnen zijn, omdat het programma er op wijst, dat dit con gres een onderdeel uitmaakt van de z.g. vredesactie der Sowjet-Unie en daarom even voos is als de door haar georganiseerde „Wereldvredesraad". de demonstranten met stenen naar de politie, die tussenbeide kwam, wierpen, maakten de politiemannen van hun vuurwapens gebruik. Eén der demon stranten werd gedood, anderen werden gewond. MAARSCHALK TITO OVER TRIËST. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat de Londense overeenkomst over de Italiaanse deelneming aan het bestuur van Triëst schandelijk is en een Inbreuk betekent op het Italiaanse vredesver drag. Joego-Slavië, zo verklaarde Tito, behoudt zich het recht voor die maat regelen te treffen, die nodig zijn voor de bescherming van de belangen van het land. Tito ontkende, dat zijn land op de hoogte was gehouden over de besprekingen. RIDGWAY NAAR DE V. S. Generaal Rirgway, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, vertrekt heden naar de V. S., waar hjj tien dagen zal blijven. Hij gaat 24 Mei naar Parijs. De generaal zal bij zijn vertrek uit Japan het afscheid van een held wor den bereid, gelijk aan dat van gene raal Mac Arthur. WILLIAM H. DRAPER IN NEDERLAND. William H. Draper, president Tru man's persoonlijke vertegenwoordiger in Europa en permanent gedelegeerde van Amerika in de Noord-Atlantische raad, arriveerde per vliegtuig uit Pa rijs in ons land. Hij zal hier bespre kingen voeren met vertegenwoordi gers van de Nederlandse regering. Blind meisje schadeloos gesteld. Vorige week heeft een man, die zich uitgaf voor controleur van het ge meentelijk gasbedrijf te Den Haag, een blind meisje bestolen. De man 'maakte zich meester van f 425, het be drag, dat het meisje had opgespaard voor haar huwelijk. Een heer, die on bekend wenst te blijven, heeft op het hoofdbureau van politie een bedrag, gelijk aan het gestolene afgegeven, om het meisie schadeloos te stellen. AMERIKAANSE AMBASSA DEUR TERUG IN ONS LAND. De ambassadeur van de V. S. in ons land is met zijn echtgenote in Den Haag teruggekeerd. Beiden vergezel den het Koninklijk Paar op de tocht door de V. S. De heer Chapin vertel de, dat koningin Juliana in de V. S. een grote en diepe indruk heeft ge maakt. Nog steeds wordt er, aldus de ambassadeur, In de kringen van het congres over haar bezoek en rede voeringen gesproken. Vissen uit Nederlands Guiana voor Engelse aquaria. In Plymouth is een lading vissen uit Nederlands Gulana aangekomen ter waarde van f 10.000. Het zijn er 2000, bestemd voor Engelse aquaria. De vissen werden ln verwarmde bak ken vervoerd op het Nederlandse schip „Cóttlca". In samenwerking met „Blij dorp" zijn zij aan land gebracht en op vracht auto's vervoerd naar Parkstone, 160 ki lometer van Plymouth. Hier zullen zij een tijdje in quarantaine worden gehou den. ZATERDAG VOND DE OFFICIËLE OPENING PLAATS. 1 Zaterdagmorgen had op het stadhuis de officiële opening plaats der B.L.O.- school „Beatrix" in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van G.S. en vertegenwoordigers der gemeente besturen. De Commissaris sprak zijn vreugde uit over de opening der school. Uit de praktijk op Walcheren, aldus de Commissaris, blijkt van hoeveel belang een dergelijke school is. Het verbaasde hem altijd, dat zoveel propaganda nodig is om de ouders te bewegen hun kinderen dit onderwijs te doen volgen. Met het uitspreken van de wens, dat Gods zegen dit onderwijs moge bekronen, verklaarde de Commissaris de school voor geopend. In zijn openingsrede verwelkomde de schoolarts, in deze dank deelden. voorzitter van de Beatrixschool, burge meester jhr mr J. Schuurbeque Boeije, een groot aantal genodigden. Hij wees op de maandenlange voorbereidingen en dankte in het bijzonder de heren Schout, lid van G.S., Lijnzaad, direc teur der Stichting Zeeland en Vlletstra, hoofdinspecteur voor het b.l.o., voor him grote medewerking bij de uitwerking der plannen, terwijl ook de heer Ro- sink, het hoofd, en de heer de Koek, In verschillende plaatsen van ons land hebben gedurende het weekeind branden gewoed, die voor duizenden guldens schade hebben aangericht. De ernstigste brand woedde gistermiddag in een opslagplaats van de groenten- en fruitveiling te Utrecht. Daarbij is een jongetje om het leven gekomen. De brand is ontstaan doordat het slachtoffer met een vriendje vuur hebben gestookt. Het vriendje werd met brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. De opslagloods herbergde vele lege kisten van verschillende firma's. De brand werd onmiddellijk met groot materieel bestreden. De brand zou zijn ontstaan in de afdeling waar spaan houten manden lagen opgeslagen. Het lijkje van de jongen werd ge heel verkoold aangetroffen. Tijdens 'n verhoor in het ziekenhuis heeft het vriendje, de 8-jarige R. O., verklaard, dat zij vuurtje hadden gestookt. De schade beloopt bijna 100.000,De loods is grotendeels uitgebrand. Amerika en de kwestie-Triëst. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Frans- Amerikaans-Britse overeenstemming over het bestuur van de zóne-a van Triëst, volgens welke meer Italianen Ingeschakeld zullen worden, geen twistappel tussen Joego-Slavië en Ita lië dient te worden. Door dit accoord wordt de legale status van de zóne in genen dele ver anderd. Het is geheel in overeenstem ming met het Italiaanse vredesver drag. Het ministerie hoopt, dat de de finitieve regeling van de kwestie van het vrije gebied tot stand zal komen door rechtstreekse Joega-Slavisch- Italiaanse onderhandelingen. DE C.V.P. NEEMT NIET DEEL AAN VERKIEZINGEN. Het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij deelt mede, dat deze partij niet aan de komende verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer zal deel nemen. De landelijke uitbouw van de C.V. P. wordt meer urgent geacht dan deel neming aan de komende verkiezingen. Heel haar arbeid zal erop gericht zijn om in zoveel mogelijk plaatsen haar doelstellingen bekend te maken en door het vormen van afdelingen deel neming aan de gemeenteraadsverkie zingen in 1953 voor te bereiden. De C.V.P. wil de eenheid tussen de pro testanten op politiek terrein, onge acht kerkelijke richting, alsmede koersverandering t.a.v. de practische politiek bevorderen. De C.V.P. wil 'n werkelijke Christelijk-Sociale politiek voeren. DRIE MOTORRIJDERS VONDEN DE DOOD. Bjj ongelukken met motoren, zijn Za terdag 3 personen om het leven geko men. Bij Leek (Gron.) reed een gara gehouder tegen een vrachtauto. Bij de zelfde gemeente reed de Rotterdammer P. v. A. tegen een melkauto. Beiden overleden kort na het ongeval. De echt genote van v. A. werd zwaar gewond. Bij Lunteren is een motorrijder uit Sloten tegen een electrische trein ge reden. Hjj was op slag dood. De burgemeester van Berlijn, prof. Ernst Reuter, zal op 14 en 15 Mei a.s. het congres, dat gehouden wordt door «e Ver. van Ned. gemeenten, bijwonen. REORGANISATIE BIJ POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST. Bij de postcheque- en girodienst is de mogelijkheid van een reorganisatie in studie. Dit heeft de directeur-gene raal, de heer Neher, verteld op een bijeenkomst in Groningen. De strekking van het onderzoek is hoe men de be zwaren kan ondervangen, van opeen hoping van een zeer groot personeel op één plaats. Een rol speelt ook de industriesprei ding en in verband hiermede de vraag hoe men de postcheque- en girodienst kan laten aansluiten bij de verande ringen in de samenstelling van de be volking in de verschillende delen van het land. Het is niet een kwestie van vandaag of morgen, zeide de heer Ne her, maar één van de mogelijkheden zou zijn Nederland in de toekomst te verdelen in drie sectoren, een sector van de drie Westelijke provincies, één voor de drie Zuidelijke provincies, een deel van Gelderland, en één voor de vier Noordelijke provincies plus de rest van Gelderland. De Urker vissers, die zoals bekend, thans in Argentinië mogen blijven, hebben van de kamer van de visserij - industrie van Mar del Plata en van de vereniging van visserspatroons het aanbod gekregen in Mar del Plata te werken. j 4 4 l\fJ H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond te Den Haag het concert, dat in het gebouw van O.K.W. werd ge geven door het Symphonie Orkest van Boston, bijgewoond. -• Te Den Haag is een wagenpoetser van de spoorwe gen onder een trein geraakt. Hem werden beide benen afgereden. Morgenochtend om 9 uur wordt met de ontscheping begonnen van 125 Korea-vrijwilligers, die per troepen transportschip in Rotterdam aanko men. Bij Winschoten is zout aan geboord. Het steenzout bevindt zich op een diepte van 425 m. Dr Gra- vemeyer, die in opdracht van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk een be zoek aan Zuid-Afrika heeft gebracht, keert 17 Mei in ons land terug. De directie van de N.V. Hollandse Sig- naalapparatenfabriek te Hengelo heeft aan het personeel (100 man) van de te Almelo gevestigde afdeling mee gedeeld, dat deze afdeling per 1 Oc tober wordt opgeheven. —De Oosten rijkse Bondskanselier Figl is in de V. S. aangekomen. Hij zal er bespre kingen voeren met Truman en Ache- son. In Kiel is tengevolge van brand 50 ton Duitse munitie in de lucht ge vlogen, waardoor grote schade is ont staan. Er hebben zich geen persoon- Ijjke ongelukken voorgedaan. NOG DRIE. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een schoenfabriek te Kaatsheuvel. Het middelste deel van de fabriek brandde totaal uit. Er wer ken 60 arbeiders in dit bedrijf. In Hooge Zwaluwe zijn gistermiddag door een felle brand twee woningen en drie schuren in de as gelegd. Drie gezinnen werden dakloos. In een pa tronaat te Maastricht ontstond Zater dagavond brand, waarbij een schade van 10.000,werd veroorzaakt. Prof. dr H. A. Kramers herdacht. In Leiden is Zaterdag de onlangs overleden atoomphysicus prof. dr H. A. Kramers herdacht. Tijdens de bij eenkomst, die was georganiseerd door de Nederlandse natuurkundige ver eniging is gewezen op de waarde van de onderzoekingen, die door de over ledene werden verricht. Zijn werk als Nederlands gedelegeerde bij de on derhandelingen met Noorwegen over de samenwerking op het gebied van het atoomonderzoek resulteerde in de tot stand koming van de reactor te Kjeller. Prof. Kramers is voorts voor zitter geweest van de V.N.-commissie voor controle op de atoomenergie. GETUIGEN VAN JEZUS CHRISTUS. Verhoging van pacht, herziening van hoofdelijke omslag en combinatie van kleine gemeenten voorgesteld. „U bent op deze plaats gesteld, om met de middelen, die u ter hand zijn gesteld te werken aan de opbouw van de Kerk en de uitbreiding van het Evangelie", zo sprak ds J. H. Talma uit 's Heer Arendskerke Zaterdagmiddag in de jaarvergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk afd. Zeeland. In een ernstig woord wees ds Talma de bezoekers van deze vergadering, die in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, naar aanleiding van de schriftwoorden uit Hand. 118 op de taak van de kerk voogden om in de eerste plaats getuigen te zijn van Jezus Christus. Deze druk bezochte vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer M. Krijger uit Bruinisse. De tweede refe rent van deze middag was de heer J. Moll uit Vlissingen, die sprak over de financiën der Kerk. Sprekend over de moeilijke overgangstijd nu de nieuwe Kerkorde van kracht is geworden en de oude reglementen, die toch veel goeds bevatten, niet meer geldig zijn, wees de heer Moll er met nadruk op, dat men ook in deze dingen bezig moest zijn met de opbouw der Kerk. Het beheer van de financiën is door de dure tijd, de verwaarlozing van voor de oorlog en door andere factoren een moeilijke zaak. Om deze financiële moeilijkheden 't hoofd te kunnen bieden deed de heer Moll in zijn belangwekkend referaat drie voorstellen, n.l. het verhogen van de pacht, het herzien van de hoofde lijke omslag en een combineren van kleine gemeenten. Verder deelde de inleider mede, dat de bouw- en res tauratiecommissie een plan heeft ont wenden voor goedkope kerkbouw. Dit plan houdt in, dat de kosten voor de bouw van een nieuwe kerk worden beraamd op ƒ300,per zitplaats. De gemeente is verplicht 20 pet van de totale kosten op te brengen en een stichting, die in het leven geroepen moet worden zal 80 pet van de kosten bijdragen. De stichting leent in dit ge val het geld en de gemeente is ver plicht de rente te betalen en de schuld af te lossen. Tot lid van het hoofdbestuur namens de afdeling Zeeland koos de vergade ring de heer J. Moll uit Vlissingen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. C. Burger te Goes, M. J. Be stede werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van de heer C. Kamer mans te Vlissingen koos men de heer J. Moll en in de vacature A. A. Schuit te Kortgene de heer J. v. Maldegem te Kortgene. Na het slotwoord van de voorzitter, ging ds Talma in dankgebed voor. De communistische krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben Zaterdag de Amerikaanse brigade-generaal Dodd, die zjj reeds drie dagen vasthielden, vrijgelaten. De generaal bevindt zich in goede welstand. Op zijn verzoek hadden de V. N. een plan om hem met geweld te bevrijden niet uitgevoerd. Er zou overeenstemming zijn bereikt tussen de generaal en de 80.000 krijgsgevan genen, die zich op het eiland bevin den. Men had reeds 20 tanks gereed staan om de generaal zo nodig te be vrijden. Oorlog voor 1960 onvermijdelijk? Het Franse blad „Le Monde" publi ceerde Vrijdag een bericht, dat de Ame rikaanse admiraal Fechteler heeft ver klaard, dat een oorlog voor 1960 onver mijdelijk is. Dit bericht zou zijn ont leend aan een rapport, dat in Januari is opgesteld. Het bericht wordt o.m. door generaal velander te Oud-Vossemeer, J. Koene I Eisenhower en de Britse inlichtingen- te Meliskerke en D. J. Braai te Haam- dienst tegengesproken. De burgemeester wees erop, dat het pad niet steeds over rozen, doch veel eer door en over doornig struikgewas en steenslag is gegaan, maar dat het hier gaat om het kind en niet om het dogma. De gemeente Zierikzee heeft het ter rein en het gebouw, waarin de school is gehuisvest, gekocht en zij financiert thans de exploitatie, zolang er nog be zwaren bestaan om de gemeenschappe lijke regeling goed te keuren. De bur gemeester deelde vervolgens mede, dat in de afgelopen drie maanden ca. 150 kinderen zijn getest, van wie er 90 tot 100 voor het b.l.o. in aanmerking kwa men. Sedert 1 April draait de school, aanvankelijk met 39 kinderen. Dit aan tal beweegt zich ln stijgende lijn. De school heeft een ideale ligging. Het is een verbouwde villa aan de Grachtwegj die in 1949 eigendom der gemeenta werd. De aankoop vroeg rond f 13.300 en de verbouwing f 17.000. Voor meubi lering en inrichting was f 19.500 nodigt voor herstel der verwarming f 4200, aan vloerbedekking en gordijnen f2700, zodat met diverse andere uitgaven me de totaal f 59.000 nodig is geweest om de school op gang te krijgen. In deze school zullen de z.g. debielen les ont vangen. De z.g. imbecielen worden in een apart gebouw ondergebracht, n.l. in het vrijwel leegstaande Burgerwees huis, dat de gemeente heeft gehuurd en dan thans in gereedheid ls gebracht. Zolang het definitieve aantal leer krachten nog niet ln dienst is, zal ook mevr. Rosink, de echtgenote van het schoolhoofd, helpen. Per 1 Juli zal als onderwijzeres in dienst treden mej. van Duuren, thans nog werkzaam aan het Zeehospitium te Katwijk aan Zee. De hoofdinspecteur van. het B.L.O.- onderwijs, de heer Vlietstra, legde speciale nadruk op de sociale kanten van deze school. Hierna werd door de firma van Gor- cum uit Assen, die de school heeft ge ïnstalleerd, een in een lijst vervatte kaart in oude uitvoering aangeboden. Het hoofd dezer B.L.O.-school, de heer G. Roosink, hoopte, dat de grote be langstelling blqvend moge zijn. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Grachtweg, alwaar de school bezichtigd werd. Weg Middelburg—Arnemuiden gestremd. De K.N.A.C. bericht, dat in verband met herstelwerkzaamheden de grind weg van Middelburg naar Kleverskerke, Veere en Arnemuiden ter plaatse van de draaibrug over het Arnekanaal zal zijn gesloten voor het verkeer met rij en voertuigen op 12 en 13 Mei a.s., tel kens van 7 tot 18 uur. QE BILT ZEGT: Lagere temperaturen. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele regen- en onweersbuien. Matige wind uit Westelijke richtingen. Lagere temperaturen. JEUGDAPPEL IN „NIEUW WALCHEREN" TE DOMBURG. DE DAG DER TREKKERS EN ZEEUWSE JEUGDBEWEGING. Walcheren is op één dag twee jeugdherbergen rijk geworden. Zeeland be zat na de oorlog geen enkele jeugdherberg meer, doch sinds enige tijd zijn reeds het jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg en „De Schelde- stroom" te Vlissingen officieel in gebruik. Zaterdag zijn beide jeugdherbergen officieel geopend. In Domburg waren tal van jeugdorganisaties bij de opening tegenwoordig, waardoor het geheel een fleurige aanblik opleverde. Op 14 Juni a.s. zal de derde jeugdherberg in Zeeland, n.l. die te Axel, officieel worden geopend. In Domburg voerde op het ruime plein, omzoomd door de barakken, de voorzitter van de Stichting Jeugdcen trum „Nieuw Walcheren", ds W. C. F. Metz, het woord. Hij heette de geno digden en de jeugd welkom. Hij gaf uiting aan zijn blijdschap, dat het com plex kon worden geopend. Hij herin nerde aan de 10e Mei 1940 en wees op het Walcherse landschap, waar de sporen van de oorlog nog altijd zicht baar zijn. Ds Metz zei verder, dat door samenwerking van velen, het jeugd centrum tot stand is gekomen. Hij bracht dank aan ds A. G. Barkey Wolf, die destijds in Amerika gelden ontving voor het jeugdcentrum. Tenslotte her dacht ds Metz wijlen dokter G. Sis- singh, die tijdens zijn leven zoveel voor de totstandkoming van het jeugdcen trum heeft gedaan. VOOR WALCHEREN. Vervolgens sprak ds Barkey Wolf, die vertelde in 1946 in opdracht van de regering naar Amerika te zijn ge weest, om het Amerikaanse volk en de kerken te danken voor de hulp aan Nederland geboden. De toenmalige mi nister van O., K. en W., wijlen prof. v. d. Leeuw, vroeg hem, welke bestem ming hij zou geven aan gelden, die hem eventueel zouden worden aange boden. Als Zeeuw wilde de predikant graag iets doen voor het getroffen Walcheren, zodat de bedragen, die hem na zijn toespraken in Amerika werden aangeboden, hun bestemming vonden in het jeugdcentrum. Hij zei, dat de stoerheid van de Zeeuwen grote indruk heeft gemaakt in de V.S. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de jeugd vanuit dit centrum de vrijheid zal uitdragen, die ook het voorgeslacht heeft bezield. TOESPRAKEN. De voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Ver hagen, zei hierna tot de predikant, dat deze door zijn daad, een monument heeft opgericht in de harten van de Zeeuwse bevolking. Hij uitte zijn dankbaarheid over het feit, dat bijna alle groeperingen van de jeugdbeweging in Zeeland hebben meegewerkt en hü sprak de wens uit, dat de R.K. jeugd, ondanks het feit, dat R.K. vertegenwoordigers zich des tijds uit het Stichtingsbestuur terug trokken, toch van het centrum gebruik zal maken. Ook bracht de heer Ver hagen dank aan de Classicale Herv. Jeugdraad van Walcheren, die epn be- dan 50 jeugdherbergen in ons land heeft. Mr. Tupker richtte zich, na dank te hebben gebracht aan tal van instan ties en personen, tot de huisouders, het echtpaar de Boer. De wnd. Com missaris der Koningin, de heer C. Phi- lipse, bood de gelukwensen van het Prov. Bestuur aan. Hij vroeg de jeugd te blijven streven naar een zo groot mogelijke eenheid. De heer Philipse zei de morele steun van het Prov. Bestuur toe. Onder tromgeroffel hesen drie pad vinders hierna de driekleur, aan de vlaggemast op het binnenplein. De muziekvereniging „Apollo" uit Dom burg, die de plechtigheid opluisterde, speelde hierna het Wilhelmus. Direct daarop werden de vlaggen van tal van jeugdorganisaties in Zeeland gehesen. De heer F. van Bitten voerde het woord namens de Vlaamse jeugdher bergcentrale. Hij bood een wandbord aan en zei, dat de drie jeugdherbergen in Zeeland een bijdrage kunnen leve ren in de komst van meer Vlaamse trekkers naar Nederland. Leden van de C.J.V.F. en het UJ. M.V. brachten hierna een vlaggenpa- rade, die besloten werd met het zingen van de Bondsliederen. De A.J.C. voer de een lekenspel op. Nadat het Zeeuw se volkslied was gezongen, werd een broodmaaltijd gehouden en volksdan sen uitgevoerd. Naar ds Metz nog mee deelde zal op een of andere wijze de naam van prof. Hoffman, de Ameri kaan, die het initiatief nam tot de geldinzameling, in het centrum worden geëerd. In Vlissingen waren Zaterdagavond in de jeugdherberg „De Schelde- stroom" vele genodigden aanwezig, W.o. de burgemeester mr. B. Kolff, de wethouders M. A. van Popering en W. Poppe, de gemeentesecretaris A. de Beijl, enkele gemeenteraadsleden, de directeur van Gemeentewerken C drag aanbood, waarvoor een vormmgs- ouwehand, de commissaris van Politie lnlrr.nl lrn— mnKlinn 111 n'OflAnT' lokaal kon worden ingericht. De voorzitter van de Ned. Jeugd herbergcentrale, mr. J. C. Tupker, sprak hierna de wens uit, dat de eens gezindheid uit de bezettingstijd, die door velen na de oorlog uit het oog werd verloren, in het jeugdcentrum opnieuw gestalte zal krijgen. Hij wees op het feit, dat de N.J.H.C. nu meer C. v. d. Mark, de burgemeester van Axel, de heer Lenaarts en de Inspec teur van het L.O. de heer A. A. Leen- houts. De heer A. Rorije, voorzitter van de Stichting „De Scheldestroom", heette allen van harte welkom, in het bijzon der mevr. Laernoes, wier man de jeugdherberg heeft opgericht. HU dankte het gemeentebestuur voor de medewerking bij het klaarmaken van dit gebouw. In zijn rede zei mr Tupker, voorzit ter der N.J.H.C., dat de Vlissingse jeugdherberg al sinds 1929 bestaat. Hij dankte B. en W. voor de belangrijke steun. Hij zei dat het voor de N.J.H.C. onmogelijk is om zonder de financiële steun van gemeentebesturen en parti culieren nieuwe jeugdherbergen te stichten. Hij dankte verder dokter A. Staverman en de heer Louwerse voor het vele goede werk dat zij verricht hebben. Hij dankte ook het Prins Bernhard Fonds voor de belangrijke gift, gege ven voor de inrichting van „De Schel de stroom". Verder sprak hij tot de ouders van de jeugdherberg, de heer en mevr. Koops, en wees op de zware en moeilijke taak welke zij hebben. Hierna overhandigde hij als symbool de sleutel van het gebouw aan de heer Rorije. Burgemeester Kolff vergeleek de toestand van 50 jaar terug, toen alleen de rijke mensen met vacantie konden gaan met die van thans, nu ieder voor weinig geld in jeugdherbergen kan overnachten. Hij wees op de belang rijkheid van de jeugdherberg en ook dat de jeugd hierdoor in staat is het eigen land te leren kennen. Hij meen de dat Vlissingen zeker geen gebrek aan trekkers zal hebben, daar de Scheldestad in zeker opzicht op de fantasie van de jeugd werkt. Daarna sprak de heer Leenhouts, inspecteur van het L.O. Deze had drie foto's meegebracht van de jeugdher berg uit 1932, toen spreker met zijn vrouw en enkele klassen schoolkinde ren een paar dagen in de jeugdherberg hadden doorgebracht. Hij had uitste kende herinneringen aan de jeugdher bergen in Nederland, België en Duits land. Ook de heer J. L. Verhagen, voorzitter van „Nieuw Walcheren", bood zijn gelukwensen aan. De mandolinevereniging „Tovido onder leiding van de heer Ventevogel, speelde hierna enige nummertjes. Na de pauze werd een lekenspel en opgevoerd en speelde de mandoline- vereniging. o

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1