Werkgelegenheid is het grote vraagstuk in de landbouwwereld. Werkloosheid in Zeeland was vorig jaar belangrijk groter dan in 1950. Nestor van de Middelburgse Hervormde Predikanten jubileert. Zestig duizend plattelanders op de L. Z.V. T. Schoolmuseum te Middelburg heeft dringend uitbreiding nodig» Pagina 7 Chr. Landarbeiders in vriendenkring bijeen Krachtig pleidooi voor een vaste kern bezetting» Critick op de Stichting voor de Landbouw. Er zijn te weinig zweminrich tingen in Nederland. C.M.V. gaat zijn 100c jaar in. KERK „Woning en Kleding voor ons" was een succesnummer. I^ast van zenuwen Voor administratief personeel wordt het beeld steeds somberder. 12 Mei: 40 jaar predikant 1 Juli: met emeritaat. Ds P. J. F» van Voorst Vader binnenkort met emeritaat» Jhr Mr A. F, C. de Casembroot beschermheer» VEILINGBERICHTEN Zaterdag 10 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD De Ned. Chr. Landarbeidersbond mocht te Utrecht weer zijn jaarlijkse ledenraadsvergadering houden. Op dit tweedaags samenzijn heeft men naast de bespreking van bondszaken oog gehad voor vraagstukken van algemene aard. Dit bleek in de eerste plaats uit de belangwekkende openingsrede van voorzitter P. Stokman te Leiden en ten tweede uit het referaat van vice- voorzitter D. Meyer te Haarlem betreffende de werkgelegenheid. Naar de secretaris, de heer H. Oudekerk te De Bilt aan het eind van de ledenraadsvergadering opmerkte, werd het samenzijn gekenmerkt door een kostelijke sfeer. Dat is naar waarheid gesproken! Hiermede heeft de N.C.L.B. een traditie gehandhaafd. Wat zo weldadig aandoet is de sfeer van vriendschap, welke hier tastbaar is. Dat wordt niet in het minst bereikt door het optreden van voor zitter en secretaris. Beide mannen spreken met geestdrift en overtuiging. De ernst van hun betoog spreekt temeer omdat zjj zo voor humor openstaan. En hetgeen verder opvalt is de soberheid. Geen dure vergaderzalen, geen kostbare maaltijden. Eenvoud voor alles! Enkele leden bleken teleurgesteld te zijn in de Stichting voor de Landbouw. De spreker maande hier tot kalmte. Wij hebben nooit geloofd in het sprookje tot het graf, nooit in de voorziening van de sociale zekerheid van de wieg van alle gebrek, nooit in het uitblijven van de werkloosheid. Ook nooit in de volmaaktheid nu de Stichting voor de Landbouw er is. Laten wij beginnen met enkele op merkingen uit het slotwoord van de heer Oudekerk. „Verleden jaar hebben de voorzitter en ik in Frankrijk ge reisd", aldus de spreker. „Daar zagen we de armoede van de Franse landar beiders. Toen hebben we gezegd: waaraan verdienen wjj In Nederland die goede toestanden? Wij danken dit alleen aan God, die in ons land de kerk nog in het cen trum doet staan. Als gevolg van de prediking (ook al heeft de dominé nooit het woord vakbeweging genoemd en ook al is de kerk hier zeer ver deeld) glanst er op vaderlandse bodem één onverdeelde Christelijke vakbe weging, welke de almacht Gods wil laten schitteren in de arbeidsverhou dingen. Deze wereld gaat er aan. Toch heb ben wij te leven alsof de aarde nooit zal vergaan. Waarom? Omdat de aarde niet van satan is. Zij behoort Chris tus toe, die alle macht heeft. Wij wil len daarvan getuigen. Christus heeft de macht in de zuivelfabrieken, in de D.U.W., in de boerenwerken. Wij ho pen, dat de Bond groeien mag tot 30.000, ja tot 40.000 leden om dit uit te dragen. TWAALFDUIZEND MAN TE VEEL. De heer Meyer, die over de werkge legenheid ln de landbouw sprak, bracht ln herinnering, dat jaarlijks 12.000 agra rische jongeren overcompleet zjjn. Voor deze mensen is dus geen plaatsings mogelijkheid aanwezig. De toestand ljjkt op de crisis uit der tiger jaren, toen de werkloosheid even eens benauwende vormen aannam. Het verschil tussen de voor-oorlogse crisis en de na-oorlogse bestaat hierin, dat destijds de bedrijven ln financiële moei lijkheden verkeerden, terwijl de land bouw thans zeer bevredigende uitkom- Sten oplevert. Daaraan is de huidige werkloosheid dus niet toe te schrijven. Tussen de landarbeiders op de be drijven dient een scheiding te worden gemaakt. Er zijn er die op jaarcontract werken en er zijn er die contracten voor een zeker aantal maanden heb ben. Deze twee groepen vormen samen de ruggegraat van het bedrijf. Is het daarom wel juist, zo vroeg de spre ker zich af, om die tweede dus evengoed onmisbare groep voor een deel van het jaar naar huis te sturen? De werkgever behoort een zodanig be leid te voeren, dat er ook 's winters voldoende arbeid is. Uitsluitend eco nomische factoren mogen hier de doorslag niet geven. De heer Meyer pleitte voor een vaste kernbezetting. Wil men dit niet, dan is het redelijk dat langs een andere weg wordt ingegrepen, by voorbeeld door het nemen van loonpolitieke maatre gelen. Hier knoopte de inleider aan bjj de Interpellatie-Stapelkamp, volgens welke de openbare-werkenpolitiek de voorkeur verdient boven werk in de D.U.W. De D.U.W. behoort alleen werken uit te voeren, die niet op normale vvjjze ver richt kunnen worden. Hier moet de grootst mogeiyke waakzaamheid wor den betracht. Geen werken ln de vrjje sector komen de D.U.W toe. MECHANISATIE. Bij de discussie over dit vraagstuk kwam ook de mechanisatie (waarover Voorzitter Stokman de eerste dag al iets had gezegd) om de hoek kijken. De heer Meyer meende, dat men de mechanisatie niet moet tegengaan. De bedrijven mogen niet op achter lijke basis worden gehouden. Wil men de middeleeuwse verhoudingen hand haven, dan moet men ook niet rekenen op goede sociale voorzieningen want daar zijn de bedrijfsinkomsten niet naar! Wel kan de vraag gesteld worden of mechanisatie altijd verantwoord is. Een ondernemer kan verkorting op het arbeidsloon toepassen door het Schaffen van een machine maar tege- Ijk door het inschakelen van deze machine weer verlies boeken. Omdat de Stichting mogelijk niet in alle opzichten bevrediging gaf, moet men daarom de goede dingen ervan over het hoofd zien? Wat zouden wjj erbij winnen, riep de heer Meyer uit, wanneer de Stichting werd uitgeran geerd? Dan ontbrak plotseling alle contact. Vindt men dat het orgaan met in elk opzicht bevredigt, welnu dan dient men als organisatie zelf stappen te doen ter verbetering. Komende tot zijn conclusie, stelde de heer Meyer vast, dat men ten aan zien van het vraagstuk der werkge legenheid permanent op zijn qui-vrve behoort te wezen. De dynamiek van de landbouw maakt het geven van algemene richtlijnen onmogelijk. Mor gen ligt de situatie weer radicaal an ders dan vandaag. En alle werkloos heid keren schijnt wel uitgesloten. Minister Van den Brink heeft gezegd dat het getal van 130.000 werklozen normaal moet worden geschat voor Nederland. Het is jammer dat de overheid niet bereid bleek maatregelen te treffen waardoor een vaste kern in de be drijven wordt gevormd. Dit zou een aanmerkelijke verbetering betekenen. Wellicht kan door samenwerking van de organisaties toch iets in die rich ting worden gedaan. (Ingez. mededeling, adv.) De secretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, heeft het zwembad „De Goffert" te Nijmegen officieel ge opend. In zijn rede deelde hy o.m. me de, dat er van de 1015 Nederlandse ge meenten er 737 geen zwembad hebben. Men moet er niet naar streven Iedere gemeente haar eigen zwembad te ge ven. Het zou niet te exploiteren zijn, aldus dr Muntendam. Maar uit deze cijfers blijkt wel, dat wy nog lang ons doel niet hebben bereikt, nl. om door samenwerking van gemeenten streeks gewijze ons land met een net van goede zweminrichtingen te overdekken. Van de ongeveer 400 onoverdekte inrichtin gen ls er geen dertigtal van het moder ne type, d.w.z. circulatie-baden met fil tratie en desinfectie van het water, het z.g. rondpompsysteem. Een onderzoek, Ingesteld bij de over dekte zweminrichtingen, leerde, dat ge middeld 2 baden per hoofd van de be volking geteld worden. Deze wijze van uitdrukking laat een nog veel te gunsti ge indruk achter, omdat het slechts een beperkt deel van onze bevolking is, dat geregeld blijft zwemmen als eenmaal het diploma werd verkregen. Een zeer groot deel haalt het aantal van twee baden per jaar niet. In het uitzonderlijk warme jaar 1947 bezocht toch slechts 7 pet. der bevolking één of meermalen een zwembad. Op 21 en 22 Mei (Hemelvaartsdag) a.s. houdt het Christeiyk Jonge Man nen Verbond zijn 99e bondsdag in het Ahoy'-complex te Botterdam. Daarmee gaat het C.J.M.V. zyn 100e jaar in. Men denkt het eeuwfeest ln Den Haag te vieren. De eerste dag Is er 's morgens een officiële ontvangst in het stadhuis en daarna wordt om 11 uur begonnen met een zestal sectievergaderingen, waarna om 2 uur een huishoudelijke vergade ring wordt gehouden. De avond ls be stemd voor ontspanning door middel van muziek, zang en gymnastiek, als mede de vertoning van een parodie op een bestuursvergadering. De tweede dag, Hemelvaartsdag, vangt aan met een viertal kerkdiensten en daarna opmars naar Ahoy', waar om half elf de morgenvergadering begint. Onder meer staat een bondsrede van voorzitter dr G. P. van Itterzon op het programma, muziek door de harmonie vereniging „Obadja", een toespraak door de algemeen secretaris E. J. M. Faber en kleine speeches door jongeren zelf. De tweede voorzitter, ds H. J. van Heerden,, zal, aansluitend op het devies van Rotterdam, nog spreken over: „Sterker door Strijd". De dag wordt besloten met een rondvaart door de haven. Dit is de eerste bondsdag, sinds 30 jaar te Rotterdam gehouden. indinq Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akkrum, J. van Duyne te Terhorne. Bedankt voor Ernst G. C. Severijn te Hoogeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Vriezenveen, W. C. ter te Giessendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Viezenveen, W. C. Lamain te Grand-Rapids. BELGISCHE REPORTERS IN ZEELAND. Twee Belgische reporters van de N.I.R. hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Zuid-Beveland en Walche ren om een reportage op te nemen, die in het kader van de uitzendingen der Belgische radio over de provincies van ons land een plaats zal vinden. Gisteren werden bezoeken gebracht aan Goes, Middelburg en Vlissingen, waar door de bestuursleden van de plaatselijke V.V.V.'s (er waren op deze tocht ook twee herer, van de A.N.V.V. uit Den Haag aanwezig) uit eenzettingen werden gegeven. Vandaag gaan de reporters naar West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, resp. des morgens en des middags. Agrarische Jaarbeurs uitstekend geslaagd. (Van onze speciale verslaggever). Eden laat mogelijkheid van vier- mogendhedenconferentie open. In antwoord op vragen van socialis tische leden heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brit- tannië zeker niet bereid is te wachten met het tot stand brengen van een zo hauw mogelijk verenigd Westen, tot dat een conferentie met de Sowjet- Unie is gehouden. „Dit sluit echter niet de mogelijkheid van het uitschrij ven van een viermogendhedenconfe- rentie op een daarvoor geschikt tijd stip uit", voegde hij hieraan toe. Eva Peron „geestelijk hoofd van de natie". Ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van Eva Peron, de echtge- van het Argentijnse staatshoofd, hebben beide huizen van het parle ment haar op een speciale vergade ring uitgeroepen tot „geestelijk hoofd na^e"- Juan Peron kreeg de titel van „bevrijder van de natie", een titel, die tot nu toe slechts gebruikt werd voor generaal José de San Mar tin, die aan het begin der vorige eeuw de Spanjaarden verdreef. De eerste zelfstandige Beurs voor Landbouw, Zuivel, Visserij en Techniek heeft een zeer bevredi gend verloop gehad. Niet minder dan 60.000 personen bezochten dit evenement voor de agrarische we reld. Ongetwijfeld heeft het prach. tige weer tot het welslagen van de L.Z.V.T. meegewerkt. 'Inzonder heid de „enorme aanval" van plat telandsvrouwen gaf een bijzonder cachet aan deze Beurs. Mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, vertelde ons, dat initia tiefnemers en organisatoren van de LZVT zo voldaan zijn over de Beurs omdat men er precies de bezoekers kreeg die gewenst waren. Het bezoek bepaalde zich uit sluitend bij de boeren, althans op het terrein Croeselaan. In de gebouwen op het Vredenburg, waar de zuivelindustrie exposeerde, ver schenen de directies van zuivelfabrieken. Maar bet verschijnsel van de ongeïnte resseerde buitenstaander, waarmede men tijdens de gewone beurzen altijd te ma ken heeft, deed zich hier niet voor. De grote toevoer van plattelanders heeft vooral betekenis voor de toekomst. Veel van deze mensen (en zeker de vrouwen) waren nooit op een Jaarbeurs geweest. Zij zullen voortaan wellicht elk jaar een bezoek aan de LZVT op hun programma zetten. Er werden tijdens de beursdagen 550 autobussen met bezoekers geteld; het aantal geparkeerde auto's op de daar voor aangewezen terreinen in Utrecht bedroeg 8025. Uit het gehucht Donger- waard, dat 300 inwoners telt, waren op zekere dag 105 personen op de LZVT De tentoonstelling „Woning en Kle ding voor Ons" droeg in belangrijke mate b(j tot het succes van de beurs en zal in de komende jaren niet meer gemist kun nen worden. Do samenwerking met de CBPB en de Bond van Plattelandsvrou wen was uitstekend en vraagt om voort zetting van het experiment. De belangstelling van de dames con centreerde zich op de shows. Er werden 78 kledingshows en 72 schoenenshows gehouden! De tentoonstelling blijft nog open tot 14 Mei. VERKOOP. Hoe staat het met de verkoop? Deze stond in het teken van de huidige eco nomische situatie: de markt is verzadigd. Nochtans waren de resultaten over het algeméén verblijdend. Vooral de Nederlandse landbouwwerk- tuigenindustrief maakte een, goede beurt. Enthousiast waren de deelnemers omdat gebleken is hoe hun product in een be hoefte voorziet. Deze industrie, oorspron kelijk ontstaan uit landbouwsmederijen, zette veel schoffelmachines af en ook reminstallaties voor landbouwwagens. Bij de importeurs hoorde men verschil lend oordelen; één firma verkocht 82 trac toren (waarvan de prijs ligt tussen 5 a 10.000 gulden per stuk), een andere le verde 50 aardappelrooiers. Hoe verrast ook de bezoekers waren, toont het voorval met een landbouwer uit Westerbork die op de LZVT een trekker kocht. De volgende dag kwam h\j echter terug en bestelde een zaaimachine. En toen kwam h(j nog een derde keer om zich een kunstmeststrooier aan te schaf fen. De Nederlandse boer koopt over het algemeen niet zo vlot. Naar de mening van ir. G. Goemans, chef van de agra rische afdeling der Jaarbeurs, zullen bin nen enkele maanden de orders wel los komen! Zo slaagde dan de LZVT. Uit 26 landen kwamen bezoekers naar Utrecht (Duits land nam de eerste plaats in van het buitenland). Het tijdstip van de Beurs lag volgens insiders iets te laat; hier mede zal volgend jaar zeker gerekend worden. De afdeling zuivel zal in 1953 ln het teken staan van het internationaal zuivelcongres te Scheveningen. (Ingezonden Mededeling adv.) Mijnhatdt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Gewestelijk Arbeidsbureau brengt verslag uit. „Vrijwel het gehele jaar door waren de werkloosheidscijfers in Zeeland vrij belangrijk hoger dan in 1950. Vooral de seizoenwerkloosheid, hetgeen in een over wegend agrarisch gewest niet vreemd is, nam verder toe. Bovendien stond ge regeld een aanzienlijk aantal bouwvak- en losse arbeiders ingeschreven tengevolge van de financieringsmoeilijkheden in de bouwvakken. Op Walcheren nam dit wel de grootste vormen aan", aldus de inleiding in het jaarverslag 1951 van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg. Aan het einde van het verslag wordt passing van een werktijdverkorting werd een opsomming gegeven van de voor naamste moeilijkheden ten aanzien van de bemiddeling. Er was een zeer geringe vraag naar kantoorpersoneel, waarvan net aanbod toenam ook tengevolge van het inschrijven van gerepatrieerden. Voor oudere aroeidskrachten werden de plaat singskansen geringer i.v.m. de afnemen de oehoefte aan personeel. In de metaal nijverheid bestonden nog steeds tekorten aan goede vaklieden en vooral in de rayons, waar industrie is gevestigd, is nog steeds een tekort aan woonruimte. Bovendien ontbreekt in verschillende rayons, geschikt en in staat om de daar voorkomende arbeidsoverschotten op te nemen, de industrie totaal. Als bezwaren voor de bemiddeling worden ook genoemd de moeilijke ver bindingen tussen verschillende delen van het gewest, alsmede de ongunstige lig ging der provincie, waardoor het dikwijls onmogelijk wordt elders beschikbare krachten hier te plaatsen of naar elders over te plaatsen. Tenslotte wordt gezegd, dat de geringe bevolkingsdichtheid in verschillende rayons een rem vormt voor de aantrek king van industriële bedrijven. DE BEDRIJFSTAKKEN. in het verslag worden alle bedrijfstak ken stuk voor stuk behandeld. De voor naamste mededelingen daaruit laten wij volgen. Öp het glasbedrijf te Sas van Gent was er het gehele jaar vraag naar arbeiders, vooral tengevolge van de ver vanging van Belgische grensarbeiders, die ontslag namen. Het zwaartepunt in de bouwnijverheid lag in 1951 in de water-, spoor- en wegenbouwsector. Omdat vrij veel werk tegelijk in uilvoering kwam, was het niet steeds mogelijk aan de vraag te voldoen. Vooral naar grondwerkers was er een ruime vraag. Verschillende malen moesten dan ook ploegen Ambo nezen en arbeiders uit Brabant worden Ingeschakeld. Hoewei in mindere mate dan het voor gaande jaar heeft de werkgelegenheid zich bij de grote chemische bedrijven in Terneuzen en Axel verder uitgebreid. Het aantal binnengekomen aanvragen om klompenmakers was gering, daar de pro ductie in alle bedrijven achteruit is ge gaan. In het tweede halfjaar was er een belangrijk mindere activiteit in de maat- kledingbedrijven. Het overschakelen van maat- naar confectiekleding is wel één der voornaamste oorzaken. DE METAALBEDRIJVEN. Op de Kon. Mij. „De Schelde" moesten, daar nog steeds een tekort aan geschool de metaalarbeiders bestond, dertig Bel gische grensarbeiders van een zuster maatschappij uit Antwerpen worden aan getrokken. Het tekort aan ongeschool den op de ijzergieterij te Middelburg kon geleidelijk worden aangevuld. Was de bedrijvigheid in de textiel- maal, na Juli hadden alle bedrijven met industrie in de eerste helft van 1951 nor- grote moeilijkheden te kampen. Door toe vooral het mannelijk personeel aan de bedrijven gebonden. De vlasindustrie in Z. Vlaanderen maakte nog steeds een gunstige ontwikkeling door. Ook in Schouwen en Duiveland is de vlasindus trie, vooral door de modernisering van verschilende bedrijven, nog groeiende. ST1JFSELFABRICAGE EN LANDBOUW. Bij de Stijfselfabriek te Sas van Gent konden regelmatig arbeiders worden be middeld. Doordat ter plaatse niet vol doende krachten beschikbaar waren, kon den ook diverse maien arbeiders uit de rayons Terneuzen en Oostburg worden aangetrokken. Voor de campagnewerk zaamheden op de suikerfabrieken te Sas van Gent moest opnieuw een aanzienlijk aantal Belgische grensarbeiders worden ingeschakeld.. In de landbouw vond enige verschuiving plaats naar de teelt van arbeidsextensieve gewassen. Van een be paalde spanning bij de arbeidsvoorzi- ning is, met uitzondering van enkele ge bieden, geen sprake geweest. Sleets voor West-Z. Vlaanderen en voor Zuid-Beveland moesten arbeiders over grote afstanden worden aangetrok ken. Vooral nu de Belgische grensarbei ders verstek laten gaan, lijdt West-Z. Vlaanderen onder een tekort aan sei zoenarbeiders. Bij de fruitpluk werden ook minder va lide personen ingeschakeld, een proef, die uitstekend is geslaagd. ADMINISTRATIEF PERSONEEL. Wat het administratief personeel aan gaat wordt gemeld, dat er geen wijziging ten goede is gekomen, maar dat 't sombere beeld zich verder heeft doorgezet. Vooral voor de oudere administratieve krachten zijn de vooruitzichten er niet beter op geworden. De personeelstekorten in de diverse ziekenhuizen zijn slechts van wei nig betekenis. De bemiddeling van ar- tisten en musici nam grotere vormen aan. Met verschillende grote verenigingen, vooral in Middelburg, was steeds contact. Ds P. J, F, van Voorst Vader, Ned, Herv. predikant te Middelburg, zou er, wanneer h(j het voor het zeggen had, nog niet aan denken met emeritaat te gaan. Maar daar z\jn nu eenmaal de reglementen die voorschryven, dat ook voor een predikant eenmaal het ogenblik aanbreekt, waaróp hy z\jn ambt moet neerleggen. Reeds enige tjjd geleden werd ds van Voorst Vader 65 jaar, maar hjj werd in de gelegenheid gesteld de gemeente nog te biyven dienen tot na zqn veertigjarig ambtsjubileum, dat hy met zjjn gezin en gemeente Dinsdag 12 Mei a.s. hoopt te vieren. Ds van Voorst Vader heeft ons in zyn pastorie aan de Rouaansekaai veel verteld van die 40 jaar. De predikant stamt uit een geslacht, dat sinds de 18e eeuw op Noord-Beveland heeft ge woond. Zyn grootvader was rechter te Goes en later te Middelburg. Dominé werd geboren te Harderwijk. Hij was de eerste uit een juristenfamllie, die theo logie ging studeren, n.l. in 1905 aan de Universiteit van Utrecht. In 1910 deed hij te Leeuwarden zijn prop. examen. De winter van 1910'11 bracht hij door in Glasgow, waar hy studeerde. De Sy node benoemde ds van Voorst Vader in 1911 tot hulpprediker te Dusseldorf. In 1912 kwam de predikant voor een moeiiyke beslissing te staan, Hy werd beroepen in Zeeland (Schore en Vlake) en te Nederhemert in de Bommeler- waard. Hij koos voor de laatste ge meente en heeft daar, ondanks de ker- keiyke verschillen, met groot genoegen drie jaar gewerkt. In 1915 ging hy naar Doesburg en vyf jaar later was het opnieuw een ge meente met kerkelijke verschillen, t.w. Lochem, waar men ds van Voorst Va der beriep. NAAR MIDDELBURG. Bijna een kwart eeuw is da van Voorst Vader nu predikant in Middel burg, waar hij op 15 Juli 1924 ds H. Jonker opvolgde. De Herv. gemeente telde toen zes predikantsplaatsen, welk aantal spoedig op vijf werd gebracht. In de oorlog was er zelfs een tyd, dat mede wegens het in gijzeling vertoeven van ds W. H. Kelder Jr, het werk door slechts twee predikanten moest wor den gedaan. Ds van Voorst Vader heeft (C MET DE HOGE HOED IN DE BOOT. Tegenwoordig bedienen de pre dikanten zich niet meer van een roeiboot om 's Zondags te gaan preken Ds van Voorst Vader had in zijn eerste gemeente echter geen ander vervoermiddel. Nederhe mert had twee kerken, aan iedere Maasoever één. Daarom kon men in de tijd, dat de predikant deze gemeente diende, hem 's Zondags in een roeiboot de Maas zien oversteken, compleet in zijn zwart pak en met de hoge hoed op. De predikant roeide vaak zelj en wanneer hij na de dienst te rugkeerde, hielp hij de veermat altijd. al die jaren practisch dezelfde wyk ge houden. wy hebben ds van Voorst Vader ook naar zijn mening gevraagd over de nieuwe kerkorde. Hy was van mening, dat daarin veel goeds te vinden is. De instelling van de wijkkerkeraden b.v. is van groot belang. Moeilijkheden zul len zich echter nog genoeg voordoen, want alles moet nog groeien. Een instructieve jaarvergadering. Te Goes is gisteren de jaarvergadering gehouden van de vereniging' School museum Middelburg. Na de huishoudelijke zaken, die tijdens de morgen vergadering werden afgedaan heeft de heer F. Post, medewerker van het Nutsseminarium voor Paedagogiek aan de Universiteit te Amsterdam ge sproken over de betekenis van het tekenonderwijs, 's Middags voerde dr P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek het woord. De voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, stelde voor om de Com missaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, te vragen het be schermheerschap van de vereniging te willen aanvaarden, een voorstel, dat met instemming door de talrijke aanwezigen werd begroet. hij, uitbreiding komen, om de experi menten te kunnen tonen, die op on derwijsgebied in Zeeland gaande zijn. De verslagen werden goedgekeurd en de heren A. A. Leenhouts en A. de Jonge, beiden te Middelburg, werden bij acclamatie herkozen. EXPRESSIE. De lezing van de heer Post had tot titel: „Het manco in ons onderwijs zuivere expressie en aesthetische vor ming". Hij begon met de vraag te stellen of het tekenonderwijs zoveel waarde heeft. Er zal, zo meende hij, op de scholen meet gelegenheid gege ven moeten worden tot vrije expres sie, waardoor een kind zich kan uit leven. Zonder expressie werken bete kent, volgens hem, een déraillement van het kind in de hand werken. Men zal moeten afzien van het standpunt, dat een kind tekenen moet leren. Men leert tekenen niet door copieëren. Wanneer meer gelegenheid werd ge geven tot vrije expressie op de scho len, dan betekent dit dat allerlei on gewenste activiteiten als baldadigheid e.d. worden afgeremd. Het levens- rhythme moet zich kunnen ontplooien, niet door rekensommetjes of de taal les, doch door het tekenonderwijs. Naast het tekenonderwijs wees de heer Post op de mogelijkheden voor expressie in de muziek, rhythmische dansen enz. Expressie en aesthetische vorming, zo besloot hij, zullen de ba sis moeten vormen voor het toekom stige onderwijs. MIDDAGVERGADERING. Dr Glazema heeft in de middagbij eenkomst aan de hand van tal van licht beelden een overzicht gegeven van de recente oudheidkundige opgravingen in Nederland. Hy ging daarbij vooral de vondsten na van de oudste Romeinse ne derzettingen, zoals deze te voorschijn zyn gekomen by de opgravingen in en rond de kerk te Eist, bij Valkenburg in de buurt van Leiden en bij Maastricht. Ook de vondsten, die wqzen op de tijd na de Romeinse bezetting werden door hem uit voerig besproken en met lichtbeelden toegelicht. GOES. 9 Mei. Aardbeien 2—6 per 100. stuks: Aardbeien 1.60—2.90 per kg. Groenten: Bloemkool A 38—54; B 26—36; C. en D 16—35; Kropsla 5— 7.50; Komkommers C 35, alles per 100 stuks; Ra dijs 3—5.50; Bosselderij 5—8; Wortelen 35, ped 100 bos; Rabarber 6—8; Spinazie 13—28; Aardappelen 7—13, alles per 100 kg. Ds W. S. H. van Dalen in Moskou gearriveerd. Ds W. S. H. 'van Dalen, Ned. Herv. predikant te Colijnsplaat, is in Mos kou aangekomen. Hij zal deelnemen aan de door de Russische Orthodoxe Kerk georganiseerde religieuze vredes conferentie. Ds van Dalen vertrok Woensdag per vliegtuig uit Amster dam. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr mr J. W. Quarles van Ufford, die jarenlang be schermheer der vereniging is geweest. De heer A. Schout, die namens Ged. Staten de vergadering bijwoonde, werd in het bijzonder welkom geheten. Naar aanleiding van het jaarverslag werd er op gewezen, dat er onder handelingen gaande zijn met het kleu teronderwijs om te komen tot het in richten van een eenvoudige stand ten behoeve van dit onderwijs in dit mu seum. De heer L. Heymans te Middelburg hield een warm pleidooi voor uitbrei ding van het museum. Men beschikt thans over twee lokalen, doch hij meende, dat, wil het museum goed functionneren er minstens 4 lokalen beschikbaar moeten zijn. Hij wilde het museum zien als een centraal levend studiecentrum. De voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad het streven van het bestuur is, doch er zijn grote moeilijkheden te overwinnen. Er moet, zo betoogde HUIS VAN BEWARING. Ds van Voorst Vader is voor de oor log assessor geweest in het classicaal bestuur en tydens de oorlog praeses, toen ds J. S. Hartjes bulten Zeeland vertoefde. Slechts by weinigen is het voorts bekend, dat de predikant 15]^ jaar lang de geestelijke verzorging heeft gehad in het Huls van Bewaring. Dit werk is hem lief geworden. Voor de oorlog was dit werk niet zo omvangrijk maar tydens de oorlog, toen vele goede vaderlanders met het H. v. B. kennis maakten, legde dit werk meer beslag op hem. zyn eigen zoon moest hij er bezoeken, omdat deze door de Duitsers werd Ingerekend en later naar Amers foort gebracht. Vele jaren is ds van Voorst Vader voorzitter van de Gem. Zendingsraad en tevens heeft hij zit ting gehad in de Classicale Zendings raad. Bovendien is hij de laatste jaren voorzitter van de beide scholen en cu rator van het Gymnasium. HERDENKING EN AFSCHEID. Ds van Voorst Vader hoopt in de dienst op Zondag 18 Mei a.s. enige woorden te wijden aan zyn ambtsjubi leum. Op Zondag 29 Juni a.s. zal hij afscheid nemen van de gemeente. Hy biyft voorlopig in Middelburg wonen. „Wanneer ik zo alles eens overzie", zo zei de predikant, „dan is er grote reden tot dankbaarheid. Het predik ambt is een heerlgk en prachtig werk en ik heb het altyd met veel genoegen gedaan. Daarby komt, dat ik al die ja ren in prettige gemeenten heb mogen werken." Twee zoons van ds van Voorst Va der zyn momenteel reeds predikant en de derde zal binnenkort beroepbaar zijn. Brussel is gekozen tot hoofdkwartier van de nieuwe internationale journalis tenfederatie. De federatie werd Donder dag officieel in het leven geroepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 7