NEDERLAND VIERDE HET GOUDEN JUBILEUM DER STAATSMIJNEN Zes landen parafeerden het Verdrag voor de Europese Verdedigingsgemeenschap Zuid-Limburg, badend in het licht, is één sprookjesland vol feestgedruis De nieuwe staatsmijn te Vlodrop zal „Beatrix" heten 'SNIPPER A NIEUWSk Dodd wordt niet vrijgelaten Hoogste onderscheiding Grootse plannen voor landbouw^ dagen te Axel* Ontbinding van le en 2e Kamer Nieuw-Guinea moet tot Indonesië behoren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het mijnlandéén vreugdebrand Moeder Het woord is aan de Parlementen Hef „Zuid-Nederlands Sana torium" te Breda. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van tier Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2167 ZATERDAG 10 MEI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.52 u., onder 20.22 u. Maan op 23.25 u., onder 5.04 u. Hoogwater Zondag 11 Mei: Vlissingen: 2.37 u. 2.09 m., 15.01 u. 2.17 m. Terneuzen: 3.06 u. 2.28 m. 15.34 u. 2.34 m. Wemel- dinge: 4.27 u. 1.72 m. 16.55 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.45 m. 16.41 u. 1.52 m. HET EERSTE WOORDJE dat vrij wel ieder kind leert stamelen is moeder en menigeen heeft met de moedernaam op zijn lippen zijn dood strijd gestreden. Want tussen moeder en kind is een band, die door geen pen beschreven kan worden en door geen psycholoog tot in de diepste diepte kan worden doorgrond. Een wondere band.als kind denkt men daar niet aan; hoe vanzelfsprekend aanvaardt het jonge kind, dat moeder er altijd is en dat moeder altijd voor hem zorgt. Is hij gevallen moeder geeft een kusje op de zere plek en de traantjes drogen vanzelf weer. Heeft hij honger bij moeder kun je altijd terecht al zou ze haar laat ste boterham moeten weggeven, zo als in die bange oorlog die we pas herdacht hebben, zo menigmaal het geval is geweest. En ligt het kind ziek en ijlt het in bange koortsdroom, dan is het moeder, die haar hand op het verhitte hoofdje legt en rust brengt. Later bij het ouder worden, is moe der de vertrouwde. Vader kan een goede vriend zijn met wie je omgaat ais met je kameraden maar het kind, jongen zowel als meisje, zal met zijn geheimen toch het eerst naar moeder gaan. Zij weet het het eerst als haar dochter haar geliefde ge vonden meent te hebben en zij is de eerste aan wie de jongen vraagt of hij zijn meisje eens mee naar huis mag brengen. En nog later, als de kinderen ge trouwd zijn en zelf misschien al kin deren hebben, blijft moeder toch de spil, de trekpleister naar het ouder lijk huis. Iedere man, ook al is hij nog zo gelukkig getrouwd, vindt het fijn om af en toe eens naar huis te kunnen gaan omdat hij moeder daar vindt, zoals hij haar vroeger vond, als kind. En iedere jonge vrouw zal de eerste gelegenheid, die zij vinden kan, te baat nemen om aan haar moe der te vertellen, dat zij zelf een kind verwacht, moeder zal gaan worden. Denk echter niet dat met dit alles de band tussen moeder en kind ook maar ten naaste bij omschreven is.. Want ieder weet het: een zoon kan nog zo ver van het rechte pad zijn afgedwaald, kan misschien alles wat zijn moeder hem geleerd heeft over boord hebben gegooid maar nooit wanhoopt zijn moeder aan hem. Al tijd zal zij hem nog verdedigen, het goede in hem naar voren willen bren gen. Waarom? Omdat hij haar kind is en omdat die band zich nooit zal verloochenen! UITZONDERLIJK ZWAAR is de taak van een moeder. En nu den ken we niet eens in de eerste plaats aan het materiële, aan al die huis houdelijke bezigheden, al die zorgen en moeiten, die iedere moeder zich dagelijks getroost voor man en kin deren laat iedere man en laten alle kinderen daar voor zichzelf maar eens over nadenken. Omdat het mor gen moederdag is, is dat een mooie gelegenheid! Maar moeilijker nog dan dit alles is het de kinderen werkelijk op te voeden. Wij weten het, dat is niet de taak van de moeder alleen; in een goed huwelijk zal de opvoeding een punt van voortdurend overleg zijn tussen de ouders. Maar op moeders schouders rust toch grotendeels de taak om de plannen tot uitvoering te brengen: het lastige kereltje, dat wat streng moet worden aangepakt komt voor rekening van moeder. En het wat schuwe meisje, dat moet leren met andere kinderen om te gaan, is moeders zorg. Vader is immers de meeste uren van de dag van huis ei geen enkele moeder zal graag wil len, dat hij, in die weinige uren, dat zijn kinderen hem zien, voor boeman moet spelen. Het is dan ook niet teveel gezegd, als men beweert, dat de kinderen het stempel dragen van de moeder. Soms een duidelijk leesbaar stempel, soms ook maar nauwelijks zichtbaar, omdat het kind niet ontvankelijk bleek voor de lessen en het voorbeeld van zijn moeder. En misschien is dat wel de grootste zorg van de tegenwoordige moeders: dat indrukken van het stem pel is vandaag de dag zo moeilijk, omdat het huiselijk leven zo anders is dan vroeger. Er wordt meer bui tenshuis geleefd of meer in het eigen kamertje, waar het huiswerk gemaakt moet worden. En de jeugd is aan zo veel meer invloeden van buitenaf bloot gesteld dan vroeger. De stem van de moeder wordt in,deze lawaaie rige tijd zo snel overschreeuwd! F) IT LAATSTE is het wat vooral de Christen-moeder in deze tijd zo'n bijzondere zorg baart. De levens stijl van vandaag is zo volkomen an ders dan twintig of zelfs tien jaar geleden, ook in Christelijke kring. De verhoudingen zijn zo opmerkelijk ver anderd: de verhoudingen tussen ouders tn kinderen, tussen jongeren en oude ten, tussen jongens en meisjes. De longe mensen zijn zelfstandiger ge worden dan vroeger, nemen niet meer zo voetstoots van ouderen aan wat wel en wat niet goed is, wat men aocn kan en wat men laten moet. De onderdanige gehoorzaamheid is ver dwenen en heeft plaats gemaakt voor oen sterk-critische houding. Dat geldt voor de gewone dingen het geldt ook voor de geestelijke waarden. Meer nog dan vroeger rust op alle ouders en opvoeders de taak vooral door hun Nederland en in het bijzonder Limburg vierde gisteren het 50- jarig bestaan van de Staatsmijnen: De avond vergleed naar het don ker, toen overal feestelijk licht opspatte. De volle maan, die nieuws gierig over het milde heuvelland kwam gluren, ontwaarde op zeven tien hoge punten rond de mijnconcessies vlammende vreugdevuren, een omheining van een steeds groeiende baaierd van licht in talloze kleuren en vormen. Het was 'n fantastisch niet na te vertellen schouw spel, die men in de stoutse dromen niet beleefde. Limburg, het mijn- land was één vreugdebrand. De mijnzetels waren met hun straling in het avondlijk duister amper te herkennen. De „Maurits" met zijn grote gebouwen-complexen was in het licht van schijnwerpers en gasfakkels vervormd tot een droomfahriek. De „Emma" en de „Hendrik" waren uit de strakheid van alle dag gehaald in reeksen van speelse fantasieën met electrische- en gasverlichtingen. Het feest straalde op in een land, waar vijftig jaar geleden begonnen werd met de aanleg van de „Wilhelmina", de enige staatsmijn, die in rouw gehuld was door een steenstorting, die gistermorgen een jonge mijnwerker het leven kostte. Maar ook daar zal vandaag de feestverlichting branden. En dan Limburg zelf. Het hart van Geleen gloeide met een enorm am phitheater, waarin vele voorstellingen uit het mijnbedrijf waren opgesteld. Openbare gebouwen en hoofdwegen waren kunstig gesierd met duizenden en duizenden lampjes en zo was het ook in Sittard. In Brunssum is een wonderpark aangelegd met giganteske fonteinen en fleurig licht tussen het jonge groen en de bloesem van bo men en struiken. Lanen en straten van Treebeek, Hoensbroek, Terwinse- len, Kerkrade en Heerlen werden omgetoverd in een lichtallee. Overal heerste grote drukte. REDEVOERINGEN. Limburg is vol van feestgedruis. Een feest, dat officiëel was begonnen met vele redevoeringen. Minister van den Brink sprak over het verleden en de toekomst van de mijnen en ein digde met de woorden: „Moge het na tionale bedrijf der Staatsmijnen ook in de toekomst onder Gods zegen rijke vruchten afwerpen in het goede Lim burgse land tot voordeel van geheel Nederland". Daarna reikte de minister de on derscheidingen uit. Dr Groothoff werd bevorderd tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau, ir Dinger werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, de heer C. Zeiander tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Vele andere onderscheidingen volgden nog. Tevoren sprak de president-direc teur van de mijnen, dr ir Ch. Th. Groothoff tfjdens een herdenkings samenkomst in kleine kring, waarbij aanwezig waren Prins Bernhard, mi- nister-president dr W. Drees, de mi nister van Economische Zaken, prof. dr G. van den Brink, de minister van Waterstaat, de heer H. H. Wemmers. Nadat de Commissaris van de Ko ningin, mr dr Houben, het woord had De meeste plaatselijke bestuurs departementen in de zone van het vrije gebied van Triëst zullen onder Italiaanse beheer komen. <- Minister Rutten zal een bezoek aan Grieken land brengen. Minister Mansholt voert op het ogenblik besprekingen in West-Duitsland over problemen, die Nederland en Duitsland raken. Dr Adenauer zal dit weekeinde zijn Kabinet de bijna volledige tekst van het Duitse Verdrag kunnen voorleg gen. Admiraal Carney krijgt het regionaal bevel van de strijdkrachten te land en ter zee in Griekenland en Turkije. Braziliaanse persfotografen hebben duidelijke foto's gemaakt van vliegende schotels. De Nederlandse soldaten in Korea zijn van het front teruggetrokken om krijgsgevangenen op het eiland Koje-Do te bewaken. Binnenkort zullen weer Nederland se soldaten naar Korea vertrekken. voorbeeld de jeugd te leiden. Want die jeugd mag ruwer geworden zijn, zij is ook eerlijker geworden. Als onze woorden in strijd zijn met ons eigen leven, als ons voorbeeld t - niet deugt, dan ziet zij scherp en oordeelt onbarmhartig. Die jeugd is en blijft toevertrouwd aan de moeder. Zij zal de handen van het jonge kind moeten nemen om het de eerste schrede te doen zetten op de smalle weg, die God voor Zijn kinderen heeft uitgestippeld. En of het kind die weg verder zal gaan, hangt voor een groot deel van haar af. Van haar woorden, maar meer nog van haar voorbeeld. En dat maakt die taak zo zwaar! jl/TORGEN is het moederdag. Het 1*1 is goed als de kinderen moeder dan verrassen met hun geschenkenen hun kleine attenties. Het is een be wijs hoezeer haar zorgen gewaardeerd worden. Maar een veel kostelijker ge schenk dat wij aan alle moeders op deze wereld kunnen aanbieden is ons gebed tot de alwijze God, dat Hij haar kracht mag geven de moeilijke taak, die op haar schouders rust, te vol brengen tot Zijn eer. Wij weten welk een kracht er uitgaat van de gebeden van een moeder.... laten wij haar de kracht schenken van ons gebed. Labour won opnieuw bij Britse gemeenteraads' verkiezingen. Bij de ln 372 van de 392 gemeenten in Engeland gehouden raadsverkiezin gen van Donderdag hebben de conserva tieven 472 zetels verloren en 52 gewon nen. Labour won 656 en verloor 16, de liberalen wonnen 12 zetels en verloren 29, de onafhankelijken (independent) wonnen 24 en verloren 210. De commu nisten boekten geen winst en leden ook geen verlies. Labour kreeg hierdoor de controle in 94 gemeenteraden, dit is 19 meer dan oorspronkelijk. In de textielsteden van Lancashire die thans te lijden hebben onder de tex- tielcrisis, sprong de Labour-meerder- heid het meest in het oog. Hier kreeg Labour de contróle over vijf raden. In Birmingham, de op één na groot ste stad van Engeland, werd de conser vatieve meerderheid van 35 verminderd tot 2. gevoerd, sprak de heer W. J. de Vries, lid van de ondernemingsraad, namens de arbeiders der staatsmijnen. Namens de beambten en maand- loners sprak de heer Hieleraa, lid van de Ondernemingsraad voor de staats mijnen. Naar schatting 3000 personen heb ben gistermiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid om het directo rium van de jubilerende Staats mijnen te complimenteren in de grote hallen van het Heerlense raadhuis. STAATSMIJN „BEATRIX". Langdurig en daverend was het applaus, toen minister v. d. Brink meedeelde, dat de nieuwe 5e staats mijn te Vlodrop „Beatrix" zal heten. Men leze ook de reportage over het zwarte goud van onze speciale verslaggever op pagina 3. Maar hij mag nog telefoneren. De bevelhebber van het achtste leger in Korea, generaal van Pleet, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het eiland Koje, waar communis tische krijgsgevangen officieren reeds drie dagen de Amerikaanse brigade generaal Dodd als gijzelaar gevangen houden. Generaal van Fleet noemde na zijn bezoek de voorwaarden, waar op de gevangenen generaal Dodd willen vrijlaten, onredelijk. Generaal Dodd heeft via een telefoonverbin ding, die de gevangenen hadden hel pen leggen naar een der vele tenten binnen de omheining, de kampautori teiten gisteren meegedeeld, dat hij in weinig gevaar verkeerde en opti mistisch gestemd was. De krijgsgevangenen is meegedeeld dat generaal Dodd niets meer is dan een gewone Amerikaanse militair. Als kampcommandant is hij vervangen door generaal Colson. De Urker vissers zijn nu Argentijnen. De Argentijnse immigratiedienst heeft gisteren de twintig Urker vis sers meegedeeld, dat zij in Argentinië kunnen blijven en dat ze mogen wer ken waar zij willen. Door hun oor spronkelijke verblijfsvergunning wa ren de vissers gebonden aan het vis serijbedrijf dat hen had aangenomen. Donderdagmiddag reikte de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken, de onderscheidingen uit, die ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, door het hoofd bestuur van het Rode Kruis verleend waren. Baron van Tuyll van Serooskerken overhandigt de hoogste onderscheiding, die door het Rode Kruis verleend kan worden, n.l. het Kruis van Verdienste, aan de Inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht, Generaal-Majoor dr J. Th. Wilkens. Op 26, 27 en 28 Juni a.s. Zeeuwsch'Vlaanderen zal tonen wat het op agrarisch terrein presteert. Tijdens een Vrijdagmiddag in Paviljoen „Zomerlust" te Axel gehouden gehouden persconferentie hebben ir P. R. Bouman, Rijkslandbonwconsulent, en de heer W. Koster Jzn, voorzitter der afd. Axel van de Z.L.M., uitvoerige en interessante mededelingen gedaan omtrent de op 26, 27 en 28 Juni a.s. te Axel te houden landbouwdagen, die een daverende manifestatie zullen worden, zoals de heer Koster het uitdrukte, van wat Zeeuwsch-Vlaanderen op het gebied van de landbouw en de veeteelt presteert. De tentoonstelling zal worden gehouden op het terrein der V.V.Z.F. bij de watertoren. Er is ook medewerking van diverse andere Axelse verenigingen, o.a. van de V.V.V. en de Winkeliersver. „Axel Vooruit" en niet te vergeten van het gemeente bestuur. i Vast staat, dat deze tentoonstelling de grootste zal zijn na die van Goes in 1946, welke na de oorlog in Zee land is georganiseerd. De opening zal geschieden op Donderdagmiddag door De vertegenwoordigers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Neder land, België en Luxemburg hebben gisteren te Parijs het verdrag voor de instelling van een Europese verdedigingsgemeenschap (E.V.G.) gepara feerd, dat voorziet in het door deze staten gezamenlijk instellen van een Verenigde Europese strijdmacht. Het verdrag wordt eerst van kracht, wan neer de volksvertegenwoordigingen der zes betrokken landen het hebben bekrachtigd. De parafering zal worden gevolgd door de ondertekening, waarna de parlementen het verdrag gaan behan delen. Indien de volksvertegenwoordi ging van een der zes landen het ver drag zes maanden na de onderteke ning nog niet zou hebben bekrach tigd, zullen de zes ministers van Bui tenlandse Zaken bijeen komen om de daardoor ontstane toestand te be raadslagen. Van kracht worden van het verdrag en de contractuele over eenkomsten betekenen onder meer dat (West-) Duitsland, voor het eerst na de Duitse capitulatie, het recht zal hebben over land-, zee- en lucht strijdkrachten te beschikken. Jhr mr A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh-Stachouwer, de Nederland se vertegenwoordiger in de Noord- atlantische Raad, heeft namens Neder land geparafeerd. Herve Alphand, de (Franse) voor zitter van de conferentie over het Europese leger, heeft verklaard, dat volgens hem het verdrag een werke lijke omwenteling betekent, die de oorzaken van Europese oorlpgen, waarvan Frans-Duitse vijandschap de voornaamste was, wegneemt. Hij zei nog, dat de respectieve nationale par lementen zeggenschap zouden houden over de duur van de militaire dienst van hun eigen soldaten. Gedurende de beginfaze zal een Europese gene raal van Duitse nationaliteit het bevel hebben over het recrutering en op leiding van Duitse soldaten voor het Europese leger. Een gisteren verschenen staatsblad bevat een K.B., waarbij de minister van Binnenlandse Zaken wordt ge machtigd om namens de Koningin de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te sluiten in een verenigde vergadering der beide Kamers op Za terdag 12 Juli, des middags te drie uur. De Eerste en de Tweede Kamer worden ontbonden met ingang van Maandag 14 Juli. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zuHen plaats hebben op Donderdag 26 Juni. De verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 25 Juni, de candidaatstel- ling voor de verkiezing in elke kies kring op Dinsdag 13 Mei. De eerste samenkomst van de nieu we Kamers zal plaats hebben in ver enigde vergadering op Dinsdag 15 Juli. Ook in de andere leden-staten zul len nationale generaals gedurende deze aanlooptijd, die tot anderhalf jaar na het van kracht worden van het verdrag zal duren, de recrutering en opleiding in handen hebben. De procedure, die gevolgd wordt, is analoog aan die voor het verdrag van de kolen- en staalgemeenschap. Ernstig ongeval te Vlissingen. Gistermorgen om half elf gebeurde op het terrein van de in aanbouw zijnde P.Z.E.M. Centrale een ernstig ongeval. Door het losschieten van een metaaldraadstrop kwam een metalen z.g. trog van een hoogte van ongeveer 8 m. naar beneden vallen, waarin drie werklieden zaten. Twee van hen, de 47-jarige M. uit de Bosjeslaan te Vlis singen en de 32-jarige C. uit Souburg, werden ernstig gewond en met in wendige kneuzingen en gebroken ledematen in het St. Josephzieken- huis opgenomen. De politie stelt een onderzoek in omtrent de schuldvraag. Regeringsverklaring van Wilopo DE VEILIGHEID VAN HET LAND EIST HET „Aangezien West-Irian in politiek opzicht een nationale claim is en stra tegisch uiterst vitaal voor de veiligheid van de republiek Indonesië, zal de regering onophoudelijk en met alle middelen, welke tot haar beschikking staan, voortgaan pogingen in het werk te stellen om West-Irian zo spoedig mogelijk in het Indonesische grondgebied op te nemen.". Aldus de woorden van de Indonesische premier Wilopo in een uitgebreide regeringsverklaring, waarmee hij zijn 1 April gevormd Kabinet introdu ceerde. De jonge staat Indonesië moet alle krachten en aandacht wijden aan de opbouw van de maatschappij en het bestuur. Het herstel van de veiligheid en het verhogen van de economische standaard van het volk zijn van pri mair belang. De regering erkent, dat Indonesië, zijnde een jonge staat met een tekort aan kapitaal, uitrusting en deskundi gen, nog gelegenheid moet verstrek ken aan buitenlandse ondernemingen en buitenlands kapitaal om deel te nemen in de economische activiteiten. Wilopo zei, dat bij nauwkeurige be schouwing van de veiligheidstoestand in geheel Indonesië men tot de conclusie moet komen, dat het grootste deel van het land het peil heeft bereikt, waar de veiligheid ge handhaafd kan worden door de civie le organen. Daarnaast noemde hij speciaal West-Java bij de gebieden, waar het leger nog deelneemt in het oprollen van tamelijk sterke bendes. Wilopo kondigde aan, dat binnen kort de staat van oorlog en beleg zal worden vervangen door een nationale wet. In Zuid-Sumatra is de staat van oorlog en beleg deze maand reeds op geheven. De Japanse politie heeft 23 studenten en een professor van de Waseda-univer- siteit in hechtenis genomen na een mid dernachtelijk gevecht tussen ongeveer 1000 studenten en 500 politiemannen. Meer dan 70 studenten en agenten wer den bij dit gevecht gewond. Het college van commissarissen der Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid-Nederlands Sanatorium" te Bre da besprak in zijn te Breda gehouden vergadering, na het afdoen van huishou delijke zaken, de huidige situatie van de plannen tot sanatoriumbouw. De be spreking hierover werd ingeleid door de voorzitter van het bestuur, ds P. van Til, Geref. Predikant te Middelburg. Ondanks de zorgvolle economische omstandigheden, waarin ons land ver keert, werd de voortzetting der arbeid volkomen zinvol en verantwoord ge acht. Een onlangs door de medische commissie ingestelde enquête, waarin ook aandacht werd geschonken aan het landelijke aspect der sanatoriumverple- gtng en de nieuwe geneeswijzen, toonde aan, dat de totstandkoming van een sa natorium niet alleen ln een regionale behoefte voorzien zal, daar het Zuiden geen Prot. sanatorium heeft, doch dat het ook een landelijk belang dient. Niet Inkrimping der verplegingsrulm- te komt dus de eerste jaren aan de or de, maar veeleer totstandkoming van beter geoutilleerde Inrichtingen dan de nóod-saaatoria kunnen zijn. En dan verpleging in eigen geestelijke sfeer, zo dicht mogelijk by de woonplaatsen der patiënten. een hoge landbouw-autoriteit. De vol gende dag wordt het hoogtepunt, om dat dan de grote demonstraties wor den gehouden met paarden en rund vee. Bij mooi weer kan hierbij op een massaal bezoek worden gerekend, ook uit het buitenland, waar men de goede naam van de Zeeuws-Vlaamse paar denfokkerij kent, tot in Frankrijk en Italië toe. Reeds nu is de oppervlakte van het terrein, dat belangeloos voor dit doel aan de Z.L.M. wordt afgestaan, te klein, waarom men in ondehandeling is voor meer standruimte. I" Bouman deelde mede, dat hon derden paarden worden verwacht, ook uit België. Tevens wordt Vrijdag ook een grote keuring en een rund veedemonstratie gehouden. Het werk tuigenpark vraagt nu reeds een op pervlakte van 8 tot 10.000 m2. Het aantal aanvragen hiervoor stijgt nog steeds. Tal van nieuwe machines zul len worden gedemonstreerd. WEDSTRIJDEN. Er zal een wedstrijd worden geor ganiseerd in landbouwinventarissen tussen de verschillende afdelingen van de Kring Axel der Z.L.M. Voorts komt er een puzzlestand van werk tuigen, waaraan allerlei fouten kle ven. Het is de taak van de bezoekers deze fouten op te sp' ren en op een formulier aan te geven. Zes tenten tot een totale oppervlakte van 2500 m2. zullen stands van Rijksdiensten op agrarisch terrein bevatten. Hier door zal men met alle landbouwsecto ren kunnen kennis maken. In een speciale tent zullen doorlopend land- bouwfilms worden vertoond. Men was van mening, dat men de dames meer moest dienen dan tot dusver en daarom zullen vele stands van middenstanders op het tentoon stellingsterrein aanwezig zijn. Men is ook doende een modeshow te organi seren SPORTMIDDAG. 'es Zaterdags wordt een sportmid dag gehouden, waaraan ook de L.J.G. en de Z.P.M. zullen medewerken en die verder gevuld zal worden met volksdansen, muziek enz. Op Vrijdag zal de V.V.V. Veluwse boerendansers laten optreden, terwijl de winkeliersvereniging een etalage wedstrijd zal organiseren. Een evenement voor de gehele streek zal zijn de jaarlijkse rijtoer van de Z.L.M.-ers. De medewerking van de Prov. Stoombootdiensten zal wor den ingeroepen voor het vervoer der vele honderden over de Schelde. Donderdags is er een hoofdbestuurs vergadering in „Het Centrum" te Axel, waarna de tentoonstelling offi ciëel zal worden geopend. Daarna wordt een koffiemaaltijd gehouden en vervolgens een excursie gemaakt naar de Braakmaninpoldering. Des avonds is er een officiële ontvangst ten ge meentehuize, gevolgd door een diner met genodigden. Alle scholen in O.Z. Vlaanderen zullen in groepsverband een bezoek brengen aan de expositie. Voor leerlingen zullen speciale films worden vertoond. DE BILT ZEGT: joMééf Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselende bewolking met later op de dag kans op een enkele verspreide bui. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1