VANDAAG GOEDKEURING VAN HET E. V, G. -VERDRAG Opbouw Duits leger vijandelijke daad UITSTEKEND SPEL VAN ORANJE-TEAM Communistische gevangenen nemen generaal in gijzeling Tweede Kamer ging niet voor min, Lieftinck uit de weg Regering wenst invoering van tarieven voor de Wester-Schelde veren Europa zal één land-, zee- en luchtmacht samenbrengen onder één commando k SNIPPER NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als het in Parijs meeloopt Dr H, M. Hirschfeld vroeg ontslag. d i Zware luchtaanval op Soean Wat in geen 7 jaar gebeurde Commissie-Harmsen is met haar werk gereed Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlïssingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie '009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2167 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 9 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op4.54 u., onder 20.21 u. Maan op 22.06 u., onder 4.29 u. Hoogwater Zaterdag 10 Mei: Vlissingen: 1.58 u. 2.01 m., 14.22 u. 2.12 m. Terneuzen: 2.28 u. 2.2Ó m., 14.25 u. 2.31 m. Wemeldinge: з.44 u. 1.67 m., 16.12 u. 1.80 m. Zierikzee: 3.32 u. 1.40 m., 15.59 1.53 m. Als het vandaag door de leiders van de delegaties van Frankrijk, West-Duits- Iand, Italië, België, Nederland en Luxemburg te Parijs te paraferen verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap (E.V.G.) door de zes landen zal zijn goedgekeurd, zullen de deelnemers een gezamenlijke land-, zee- en luchtmacht onder een gezamenlijke generale staf en één commando samenbrengen. Een aanval op een der leden van de E.V.G. zal beschouwd worden als een aanval op allen. Voorts zullen de E.V.G. en Engeland, en de E.V.G. en de N.A.V.O. waarvan alle E.V.G.-leden behalve West-Duits- land lid zijn elkander bijstaan tegen iedere aanval van buitenaf. Om te voorkomen, dat een toekom stige regering van een verenigd Duits land zich uit de E.V.G. zal terugtrek ken en een eigen leger zal opbouwen hebben Amerika en Engeland zich verbonden een dergelijke schending van het verdrag op de Europese ver dedigingsgemeenschap te beschouwen als een vijandige daad. Het Europese leger zal onder di recte controle van een commissariaat van negen man komen, bij eenstem migheid door de regeringen, via de ministerraad voor het Europese leger, te benoemen. Het Europese leger zelf komt onder bevel van de S.H.A.P.E., het hoofd kwartier van de N.A.V.O. in Europa. De ministerraad zal bestaan uit zes leden, elk een Kabinetsminister uit een der deelnemende landen. Deze raad, die het commissariaat contro leert, zal verantwoordelijk zijn aan een assemblee voor 't Europese leger, bestaande uit 21 Duitsers, 21 Fran sen, 21 Italianen, 10 Belgen, 10 Ne derlanders en 4 Luxemburgers. Zij zullen waarschijnlijk worden gekozen uit bestaande leden van de assemblee van de Raad van Europa. Naar het A.N.P. verneemt heeft dr H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris voor het economische en militaire hulppro gramma, reeds enige tijd geleden aan de regering de wens te kennen gegeven bin nenkort zijn functie neer te leggen. In afwachting van een regeling voor de ver vulling dezer functie zal de heer Hirsch feld op verzoek van de regering nog ge durende enige tijd zijn taak blijven ver vullen. Het kleurlingenstemrecht in Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaanse premier, dr D. Malan, heeft zich bij de behandeling in de Volksraad van het regerings wetsontwerp tot instelling van een parlementair hooggerechtshof bereid getoond tot een compromis over de kwestie van het kleurlingenstemrecht. Later heeft de Volksraad het voor stel tot instelling van een parlemen tair hooggerechtshof aangenomen. Tenminste 85 procent van de bij drage van elk land moet in het land van herkomst worden besteed, en niet meer dan een bedrag, gelijk aan 115 procent van de nationale bijdrage, mag in dat land worden besteed. De eerste financiële bijdragen zijn nog niet vastgesteld, doch zij zullen ge lijk zijn aan de normen van de N.A.V.O. Het commissariaat van negen zal zeggenschap hebben over opleiding van de troepen, bewapening, uitrus ting, soldij en uitvoering van de be groting. Voorts zal er een Hof van Justitie komen, dat waarschijnlijk in Den Haag zal zetelen. Harderwijker visser op IJsselmeer verdronken. In de nacht van Woensdag op Don derdag is de Harderwijker visser Evert Foppen op het IJsselmeer ter hoogte van Urk verdronken. De 24-jarige Fop pen bevond zich met zijn broer Goos- sen op een botter ter visserij. Goossen Foppen verklaarde, toen hij in over spannen toestand in Harderwijk terug keerde, dat zijn broer is verdronken tengevolge van een ongeluk met de zeilen. Omdat de netten waren uitge zet, zou Goossen reddingspogingen hebben moeten uitstellen tot de net ten waren gekapt. Toen het zover was, zou Evert reeds verdronken zijn. NEDERLAND A—SUNDERLAND 0-1 Rusland verwerp Amerikaans plan om de wapenen te tellen. De Sowjet-Unie heeft gisteren het Amerikaanse uit zes punten bestaan de plan voor ontwapening verwor pen en verklaard, dat slechts het Sowjetrussische plan voor het verbod van atomische wapens bruikbaar is. Malik deelde de ontwapeningscom missie van de V.N. mede, dat de Ver enigde Staten, geholpen door Enge land en Frankrijk, trachten een tel ling van bewapening in de gehele wereld door te drijven in plaats van te beginnen met een verbod van ato mische wapens. In de ontmoeting tussen het Neder landse A-elftal en Sunderland, gister avond in het Feyenoordstadion te Rotterdam, waren de Engelse profs hun tegenstanders Li techniek en af werking van combinaties de baas. Met afgemeten en geraffineerd drie hoeksspel werden de aanvallen, voor al toen de in het wit gestoken Neder landers nog niet waren ingespeeld, in het middenveld opgebouwd. Met han dige schijnbewegingen flitsten de bal kunstenaars als Shackleton en Ford langs de eerste Nederlandse verdedi gingslinie, maar aan het prijsschieten kwamen de profs nu niet toe. Met enthousiasme trokken zij tel kenmale ten aanval en bij een actie van de Nederlandse voorhoede deden zij alles om te trachten het gevaar zo tijdig mogelijk te bezweren. Maar het was het tegenspel van het Neder lands elftal, dat de Engelse eerste klassers de voet naar een grote en gemakkelijke zege dwars zette. Over de spil Hendriks van Vitesse, die Terlouw verving en de beide backs Odenthal en Alberts kunnen wij te vreden zijn. Achter dit goed spelen de drietal stond Kraak, die geen fou ten maakte en zich weer zeer goed Het Amerikaanse atoomkanon heeft, volgens Franke Pace, minister voor het Leger, een enorme vuurkracht, waarvan het effect het grootste is tegen samengetrokken vijandelijke troepen. Het kanon weegt 55 ton. De speciale agrarische jaarbeurs te Utrecht is gisteren geëindigd. Het ge EISENHOWER WAAR SCHUWT DE AMERIKAANSE SENAAT. Eisenhower heeft verklaard, dat de vermindering van de voor het mili- middeld dagbezoek van 10.000 belang- stellenden was ver boven de ver wachtingen.*— Op 20 Mei a.s. is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaan Charles Lindbergh als eerste vlieger de Atlantische Oceaan overvloog. Op het paleis Soestdijk is gisteren aan Koningin Juliana een moederdag taart aangeboden. De eerste van de 7 nieuwe DC 6B's van de K.L.M. is gisteren om 17.30 uur op Schip hol aangekomen. Twee Amsterdam se vrijgezellen, de 25-jarige Karei Kramer, voormalig handelsemployee, en de 28-jarige autotechniker Jan Helms, gaan per auto naar Kaapstad take hulpprogram aangevraagde gel den door de Senaat met een milliard dollar, een mogelijke drastische her ziening van het- Amerikaanse hulp verleningsplan tengevole zal hebben. Dit brengt de opbouw van de Wes terse verdedigingsmacht in gevaar. President Truman verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie o.m. dat, indien zijn programma's voor de Amerikaanse buitenlandse politiek en de hulpverlening aan het buitenland ten uitvoer zouden worden gelegd, m de wereld een algemene en duur zame vrede zou heersen. MERKWAARDIGE TOESTAND OP KOJE De communistische krijgsgevangenen, die in kampen op het ten Zuid westen van Poesan gelegen eiland Koje zijn ondergebracht, hebben zich meester gemaakt van de persoon van de algemene kampcommandant gene raal Dodd, die zij thans als gijzelaar gevangen houden. Van gezaghebben de zijde wordt vernomen, dat dit 48 uur geleden zou zijn gebeurd. Er zijn reeds eerder moeilijkheden m de kampen voor krijgsgevangenen op het eiland Koje geweest. 18 Fe bruari en 13 Maart j.l. kwamen de communisten eveneens in verzet en vielen hun bewakers aan, waarbij doden en gewonden vielen. Gisteravond is door het achtste leger het gevangennemen van brigade generaal Dodd bevestigd. In een of ficiële verklaring is gezegd, dat op 7 Mei generaal Dodd, toen hij en een andere officier bij de poort van een der afdelingen met communistische leiders besprekingen voerde, zonder waarschuwing werd gegrepen en door de gevangenen binnen de omheining werd gevoerd. De andere officier wist te ontsnappen. In de verklaring van het achtste leger is voorts gemeld, dat een briefje in generaal Dodds hand schrift was ontvangen, waarin hij ver klaarde ongedeerd te zijn. Volgens de laatste berichten van gisteravond zijn pogingen om tot onderhandelingen over vrijlating van generaal Dodd te komen, op niets uitgelopen. Op Koje zy?,.33 met prikkeldraad omheinde afdelingen voor gevangenen'. Mogelijk1 bevinden zich in de afdeling, waar generaal Dodd wordt vastgehouden, 3000 gevangenen. BAAL OUD PAPIER DOODDE VOORBIJGANGER. In de Vierwindenstraat te Amster dam is Woensdagmiddag een 50-jarige voorbijganger, D. J. S., dodelijk ge wond door een baal oud papier, die van de tweede verdieping van een papierhandel viel. Een arbeider was met een steekwagentje op de tweede verdieping de baal, die 276 kg woog, aan het verkruien. Hij loste de baal op on geveer V/2 meter afstand van een ge opend luik aan de straatzijde. De baal kantelde en viel naar buiten. Volgens een artikel van de Ameri kaanse journalist Robert Allen in de „New York Post" zijn onderhandelin gen gaande tussen de Perzische pre mier Mossadeq en een groep hoge ambtenaren van het Sowjetrussische „Nephtesindikat" over een handels overeenkomst. opstelde. Hoewel de strijd op het middenveld zonder twijfel in het voor deel van de profs verliep, kregen Biesbrouck en vooral de zwoegende Wiertz gelegenheid in samenwerking met Bennaars en Lenstra aanvallen op te bouwen. Jammer was het dat het gehouden, zodat de Engelsen er dan tussen konden komen. Lenstra begon zeer actief, maar allengs werd zijn ijver minder en weer bleek, dat de grote tijd van de Fries voorbij is. Hij verloor duels, plaatste de bal soms recht op een Engelsman en miste ook dat feilloze positiegevoel van vroeger. Van Melis was weer de enige spe ler, van wie het minste uitging. Vrij wel geen bal werd goed behandeld. De Engelsen hebben de wedstrijd met het kleinst mogelijke verschil gewonnen. Het was een verdiende overwinning, die wat kansen betreft, veel groter had kunnen zijn. Dat het bij het doelpunt van de rechtsbinnen Davis, die zich 8 minuten na de rust goed vrijspeelde en onhoudbaar in schoot, is gebleven, is behalve aan het feit dat de Engelsen bij het schieten enkele malen bepaald pech hadden (Shackleton en Reynolds knalden ieder eenmaal de bal buiten bereik van Kraak tegen de lat), te danken aan het uitstekende tegenspel van het voorlopige Oranje-team, dat de bijna 50.000 toeschouwers een prettige wed strijd bezorgde. Noordelijke opslagplaatsen gingen in vlammen op. Gealliëerde vliegtuigen hebben gis teren de hevigste aanval van de ge hele Koreaanse oorlog uitgevoerd. Het doelwit was Soean, 45 km ten Zuiden van Pjongjang, waar de com munisten reusachtige voorraden had den opgeslagen. De aanvallende ge alliëerde vliegtuigen werden begeleid door straaljagers. Communistische straaljagers poogden de aanvallers te onderscheppen. Bij het daarop volgen de lucht-evecht werden twee jagers der Noordelijken vernietigd en één beschadigd. In het door de gealliëerde leger leiding te Tokio uitgegeven commu niqué is medegedeeld, dat tonnen springstoffen zijn uitgeworpen, waar door te Soean door de communisten opgestapelde voorraden in vlammen opgingen. De afgevaardigden te Panmoendjon zijn gisteren voor het eerst na zeven besloten vergaderingen in 't openbaar bijeen gekomen. Beide partijen ver klaarden op deze vergadering van 18 minuten, dat zij niet van hun stand punt ten aanzien van het uitwisselen van krijgsgevangenen zouden af wijken. Inmiddels hebben Amerika, Nieuw- Zeeland, Canada, Engeland en Neder land him volledige instemming met de laatste voorstellen betuigd. Volgens een Noordelijke verbin dingsofficier te Panmoendjon hebben vliegtuigen der Verbondenen deze maand twee nachtelijke aanvallen op een krijgsgevangenenkamp te Tsjang- song nab'ij de Zuidelijke oever van de Yaloe uitgevoerd. Demonstratie op Cyprus. Ondanks een verbod van de Griek se regering is Donderdag te Athene een massabijeenkomst gehouden, waar in werd aangedrongen op een vereni ging van Griekenland en de Britse kolonie Cyprus. Het overheidsperso neel had het werk neergelegd en win kels en kantoren waren voor de bij eenkomst gesloten. De straten waren met vlaggen versierd en de kerk klokken luidden. Twee meisjes van elf jaar, die in de Kerkelanden te Almelo aan het wandelen waren, vonden een pakje, dat in kranten gewikkeld in het struikgewas was verborgen. In dit pakje werd het lijkje van een pas geboren baby aangetroffen. Gemaskerde Engelse vrouwen demonstreren in de Londense straten voor gelijke betaling van vrouwen en mannen. Zij zijn op weg van Charing Cross naar Piccadilly. Vandaag wordt in het kader van deze campagne „Justice for Women" genaamd, een grote vergadering belegd in Central Hall, Westminster, waar verschillende vrouwelijke parlementsleden het woord zullen voeren. VERLAGING VAN OMZETBELASTING OP WEELDE ARTIKELEN UITGESTELD (Van onze parlementaire verslaggever.) Na zeven jaar ging de Tweede Kamer vannacht niet voor minister Lief tinck uit de weg. Gedurende de laatste bewindsperiode van onze minister van Financiën heeft deze de Kamer meer dan eens door de knieën doen gaan, door het „onaanvaardbaar" uit te spreken. Deze methode deed vele zeer becritiseerde wetsontwerpen toch in het Staatsblad komen. Om mid dernacht, waarschijnlijk op de laatste dag, dat de minister in de Tweede Kamer aanwezig was, stonden de leden echter pal. Of deze flinkheid in het belang was van degenen, die nauw betrokken waren bij de verlaging van de omzetbelasting, valt echter te betwijfelen. Wellicht had de Kamer dit paardenmiddel beter enige jaren eerder kunnen toepassen. Dan zou de minister daaruit lering hebben kunnen trekken. Wat was er aan de hand? Er lag een wetsontwerp om de omzetbelas ting voor talrijke artikelen te verla gen. Wasmachines, gasgeysers, foto toestellen, schemerlampen, boeken, kunstwerken en vele andere artikelen werden minder zwaar belast. De po ging van de vaste belastingcommissie, vervat in een amendement om ook de tijdschriften van omzetbelasting vrij te stellen, stuitte echter op grote moeilijkheden. De minister uitte daar tegen grote staatsrechtelijke bezwa ren, daar het amendement z.i. niet paste in het kader van dit ontwerp. Bovendien was hij van mening, dat de tijdschriftuitgevers niet in een noodtoestand verkeren. Het staats rechtelijk debat dat hier op volgde, deed de Kamer en de minister steeds feller tegenover elkaar staan. Geen der fracties kon de bezwaren van de minister delen. Op een vraag van de heer Hofstra (Arb.) wat de minister zou doen als het amendement werd aangenomen, zei deze het „onaan vaardbaar" uit te spreken. De socialist, die zijn partijgenoot niet in de steek wilde laten, verklaar de daarop tegen het amendement te stemmen, dat hij zelf had ondertekend om het ontwerp te redden. Geen en kele andere fractie volgde dit voor beeld. Zo haalde minister Lieftinck bakzeil. Na de uitslag van de stemming vroeg hij schorsing van de beraadslagingen. Men kan aannemen dat de verlaging van de omzetbelasting hierdoor voor lopig van de baan is omdat de Kamer over enige weken alleen nog maar bijeenkomt om de burgerlijke be scherming te behandelen. Dit is zeer te betreuren, daar juist de tegen standers de belastingpolitiek van de minister hekelden door op te merken, dat er eerst verlichting in de belas ting komt als de toestand onhoudbaar wordt. Het strakke volhouden van de minister irriteerde de Kamer op niet geringe wijze. ONTVANGT DE POLDER W ALCHEREN RIJKSSTEUN? In een onderhoud, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Wemmers, ons aan het einde van zijn tweedaags bezoek aan Zeeland toestond, heeft hij medegedeeld, dat de hoofdschotel van het gesprek met het college van Ged. Staten is geweest de wederinvoering der tarieven op de veren over de Wester-Schelde, een uitdrukkelijke wens der regering. Zij wil n.I. zo spoedig mogelijk komen tot een vermindering der financiële tekorten, die voor dit jaar op 2 millioen 250.000 galden zijn geraamd, ter wijl zij in 1938 nog slechts 2 ton bedroegen. De voorstellen der regering worden Ged. Staten toegezonden en zij zullen op korte termijn hun mening daarover moeten kenbaar maken. Betreffende de exploitatie der stoom bootdiensten op de Wester-Schelde heeft de minister verklaard, dat, in dien een regeling voor de verdeling der kosten tussen Rijk en Provincie getroffen kan worden, welke voor het Rijk bevredigend is, de Provincie de exploitatie in handen zal houden. Deze mededeling betekent dus, dat waarschijnlijk reeds deze zomer ieder, die van de boten over de Wester- Schelde gebruik maakt, daarvoor zal moeten betalen. Als uitgangspunt voor de vaststelling der tarieven is genomen de prijs, die men volgens een derde klasse-tarief in bus of trein moet betalen over gelijke af stand als de Schelde. Wat de auto's aangaat is het tarief gebaseerd op de kosten, die men moet maken als men over dezelfde afstand op de weg rijdt. De tekorten zullen echter niet ver dwijnen door deze maatregel. Be rekend is, dat ongeveer een derde der totale tekorten door de opbrengst der heffingen zal worden gedekt. De minister legde er de nadruk op, dat men dus het niet zó moet stellen, dat nu uit deze opbrengst b.v. een nieuw schip (een millioenenkwestie!) of 'n tweede fuik in Breskens kan worden bekostigd. Overigens was minister Wemmers ervan overtuigd, dat in Breskens de tweede fuik er moet komen. Wanneer dat het geval zal zijn, hangt echter geheel af van de vraag, hoeveel in totaal op de begroting van Water staat voor 1953 zal kunnen worden uitgetrokken. „Ik hoop maar, dat er wat ruimere armslag zal zijn dan dit jaar, maar meer kan ik er niet van zeggen", aldus de minister. DE MIJ „ZEELAND". Minister Wemmers, met zijn staf, had gistermorgen in de Statenzaal te Middelburg een bespreking met het Vlissingse gemeentebestuur. Dit over handigde hem een nieuw memoran dum over de noodzaak van de terug keer der Stoomvaartmij „Zeeland" naar de Seheldestad. De minister verklaarde zich bereid begin Juni een bespreking te leiden tussen Ged. Staten van Zeeland, het Vlissingse gemeentebestuur en de dl rectie van de „Zeeland". In het Polderhuis van de Polder Walcheren vond een bespreking plaats met het dagelijks bestuur van deze Polder, waarna een bezoek werd gebracht aan Westkapelle en Oost- kapelle (in het gemeentehuis alhier werd geluncht) en besprekingen wer den gehouden met de resp. gemeente besturen, terwijl in deze gemeenten ook de waterstaatkundige werken van de Polder Walcheren werden bezich tigd. In de besprekingen viel de volle nadruk op de grote financiële moei lijkheden, waarmede deze Polder heeft te worstelen: de vernieuwing van de Westkappelse zeedijk en de verdediging van de duinvloer inOost- kapelle, die in de komende jaren enorme bedragen zullen eisen en waarvoor van de ingelanden reeds grote offers worden gevraagd. Minister Wemmers verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de Polder alleen de werken niet zal kunnen financieren. In principe is rijkssteun zeker niet uitgesloten, maar de tech nische diensten zullen eerst moeten uitmaken, in welke mate investerin- gen nodig zfjn. Bovendien zal eerst delen, dat het personenvervoer op de de vraag beantwoord moeten worden, of en in hoeverre de Provincie zal kunnen bijspringen. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, merkte naar aanleiding hiervan op, dat steun verlening door de Provincie tal van vragen oproept, indien niet de bepa lingen van de wet van 1870 op de calamiteuze polders (waartoe de Pol- aer Walcheren zou moeten gaan be horen, indien hij steun van anderen nodig heeft), zouden worden toe gepast. Dit zou n.I. een precedent kunnen scheppen voor andere polders en waterschappen in Zeeland. In Vlissingen werden direct na de middag de sluiswerken en de fuik aan de haven bezichtigd, waarna het gezelschap overstak naar Breskens. TERNEUZEN. Te Terneuzen in hotel „Rotterdam" legde het gemeentebestuur de minis ter tal van problemen voor. Burge meester Teilegen sprak o.m. als wens uit, dat bij het vaststellen van een nieuw tracé voor het kanaal Terneu zenGent bij een ev. verbreding, de Westzijde van dit kanaal beschikbaar wordt gehouden voor de vestiging van industrieën, hetgeen dus betekent, dat de Rijksweg niet onmiddellijk langs het kanaal komt te liggen. Verder werd gepleit voor een be tere veerverbinding TerneuzenHoe- dekenskerke. Eveneens werd een lans gebroken voor hervatting van de treinenloop tussen Hoedekenskerke en Goes. De kwestie van het Terneuzense kraan- bedrijf kwam uiteraard ook ter spra ke. Deze is in behandeling bij een speciale commissie. Getracht zal wor den het Rijk bij één en ander finan- ciëel te interesseren. Tenslotte kwam tijdens deze be spreking naar voren, dat binnen af zienbare tijd de z.g. Kraagbrug zal worden aanbesteed. HULST—MECHELEN PER BUS. De heer H. van Galen Last, direc teur-generaal van het verkeer, kon tijdens deze persconferentie mede lijn HulstMechelen, dat tot 18 Mei a.s. per trein door de Belgische Spoor wegen wordt verzorgd en daarna wordt gestaakt, wordt overgenomen door een Belgische autobusmaatschap pij. De aansluitingen zullen zijn in Hulst en Belgisch Klinge. Deze rege ling is getroffen in overleg met het Belgische ministerie voor het Ver keerswezen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Op vragen omtrent het vervoer op Schouwen en Duiveland werd geant woord, dat de R.T.M. voor de dienst A. J. PolderZijpe een eeuwigduren de concessie heeft en daarvan geen afstand wil doen, omdat dit gedeelte een onderdeel vormt van haar ver voersgebied. De Provincie heeft zich geruime tijd geleden reeds bereid ver klaard de dienst over te nemen, doch de R.T.M. wenst dit niet. Het Rijk is echter bereid om, zoals minister Wemmers opmerkte, ter oplossing van het probleem „constructief mee te denken". Zeer gewenst achtte de mi nister hier een schip met koplading, waartoe in principe de R.T.M. ook veel voelt en bereid is medewerking te verlenen. POLDERLASTEN. Ir A. G. Maris, dir.-generaal van de Rijkswaterstaat, deelde mede, dat de z.g. commissie-Harmsen, die tot taak heeft voorstellen te ontwerpen tot een meer billijke verdeling der polder- en waterschapslasten, met haar werk gereed is en het rapport aan de minister heeft aangeboden. Er zal „administratief" echter nog een lange weg bewandeld moeten worden, voordat in de praktijk de voorstellen effect zullen gaan sor teren. Tenslotte deelde de Commissaris mede, dat ook gesproken is over de noodzakelijke verbetering van de we gen Sluisgrens en GoesHoede kenskerke, die voorkomen op het rijkswegenplan, maar in onderhoud zijn bij de Provincie. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Nog warm. Enkele overdrijvende wolkenvelden met een kans op een regenbui of on weer in het Zuiden en midden van het land. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1