TIEN JAAR NOORD-OOST-POLDER ZEELAND DOOR WATER EN VUUR de loupi Onenigheid onder Britse socialisten over West-duitse herbewapening. Feest van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 Juli. Inzicht bij commissie uit Tweede Kamer ontbreekt nog bijna geheel» Het land is in cultuur gebracht Vakfotografen richten zich tot het publiek, Regering bracht tal van wijzigingen aan in de wetsvoorstellen» THEE prijsverlaging BLAUWMERK 72 GROENMERK ROODMERK GEELMERK 55 MARNIX D'HONTENISSE Lagerhuisfractie kwam niet tot overeen stemming. Nederland heeft het hoogste geboorte- en laagste sterfte cijfer. „Verenig u of ga onder" Prof. Chr. bakkers zijn niet tevreden. HIER Donderdag 8 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 even ont- er moet it Gertjan nken dook ns de tijd Werkloosheid in April gedaald. Het aantal bij de arbeidsbureaux ge registreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 145.387 tot 129980, t.w. 94.465 geheel werklozen (vo rige maand 105.962), 35.125 D.U.W.-arbei- ders (38.959) en 390 geheel werkloze wachtgelders (446). In Zeeland bedroeg het aantal werklozen eind April 2706. (Ingezonden Mededeling adv.) Altijd tntuti wttt et* nódiï Mosltitfy fotcrt&t Gelukkige mensen moeten dat zijn in Monaco. Altijd schijnt er de zon en de Staat heeft geen belasting nodig omdat het Ca sino van Monte Carlo genoeg opbrengt. U zoudt er natuurlijk óók kunnen gaan wonen, maar ach 't is een dure reis en zoals 't klokje thuis tikt Maar, U hoeft helemaal niet écht op reis te gaan om de wereld te leren kennen. Met het prachtige Faam album „Vlaggen van alle landen" reist U waar U heen wilt. Vol met interessante beschrijvingen van alle landen van de wereld is het een aardrijkskundige ency clopaedia waar Uw kinderen spelend uit leren. Wetenschap pelijk verzorgd door Drs Hop mans, leraar aan het Lyceum te Roosendaal. Laat Uw kroost genieten van het sparen van de prachtige leerzame vlaggeplaatjes die ze by elke rode rol Faam peper munt cadeau krijgen. Laat ze genieten van de gezonde fris heid van echte Faam peper munt! Gun ze de weelde van een prachtig verzorgd ongeloof- ïyk goedkoop boekwerk. Bestel het, voor slechts ƒ2. bij Uw winkelier of bij de N.V. De Faam, Breda! (Giro 6192.) de feestdagen zal worden gehouden, officieel geopend. Deze expositie wil een indruk geven van hetgeen er in de Polder is tot stand gebracht. Verder staat voor deze dag nog op het pro gramma een voetbalwedstrijd tussen de Wieringermeer en de N.O.P. en an dere sportwedstrijden. Op de fokveedemonstratie van Don derdag wil men de aandacht vestigen op de stand van zaken op dit gebied van de landbouw. Vrijdag 4 Juli is er een groot concours hippique. Ook zul len er volksfeesten, een lunapark e.d. zijn. In de Noord Oost Polder zal het feest zijn van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 Juli. Dan is het nl. tien jaar geleden, dat de Polder droogviel. Met dat tijdperk van tien jaar acht men de wordingsge schiedenis van de N.O.P. afgesloten. Het land is in cultuur gebracht en de maatschappelijke opbouw voltrekt zich meer en meer. Op een te Emmeloord gehouden bij eenkomst heeft ir A. P. Minderhoud, hoofd van de sociaal-economische af deling van de Polderdirectie, het één en ander verteld over de ontwikkeling van het nieuwe gebied. Hij merkte op, dat de uitgifte van boerenbedrijven al behoorlijk vordert. Van de 1617 bedrij ven zijn er thans 680 verpacht, terwijl voor dit jaar de uitgifte van ongeveer 80 bedrijven op het programma staat. De bevolking neemt snel toe. Er tvonen nu ruim 2500 gezinnen. Ruim 500 daarvan zijn boeren- en 950 landarbei dersgezinnen. Het agrarisch element overheerst dus sterk, maar het zaken- en bedrijfsle ven ontwikkelt zich goed. Dit jaar zullen weer 30 tot 40 nieuwe winkel zaken worden betrokken. De polder heeft een nog jonge bevolking: het grootste deel heeft een leeftijd tussen 20 en dertig jaar. HET FEEST. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer W. G. de Feijter, heeft daarna een uiteenzetting gegeven van de plannen voor de vier feestdagen. Op Woensdag 2 Juli wordt 's mor gens om half 11 de officiële herden kingsbijeenkomst gehouden. Men hoopt, dat de minister-president of de minister van Verkeer en Waterstaat hierbij aanwezig zal zijn. Verder zal i)a. worden gesproken door de Land drost, dr ir S. Smeding. Muziek en zang zullen het gesproken woord af wisselen. Om 12 uur die dag wordt da tentoonstelling, welke gedurende OPENLUCHTSPEL.. De eerste, tweede en vierde feest dag worden opvoeringen gegeven van het door Maurits Dekker geschreven openluchtspel „De achtste dag'', dat on der regie van Ad Hooykaas door ca. 250 personen, allen uit de Polder, zal worden opgevoerd. Het ij een groots opgezet spel, dat tegen een decor van verscheidene etages tot een breedte van 45 meter en een hoogte van 12 meter, zal wor den opgevoerd. Muziek, koren en film zjjn in dit spel ingeschakeld. Het open luchtspel wordt uitgevoerd op een ter rein in het centrum van Emmeloord. Elk der drie opvoeringen zal door on geveer 5000 personen kunnen worden begewoond. Ingezonden Mededeling (adv.). Daalde het aantal werklozen beneden de 100.000? Het lid der Tweede Kamer, de heer Nederhorst (Arb.) heeft aan de minis ters gevraagd of de werkloosheid per 1 Mei inderdaad beneden de 100.000 gedaald is. Verder vraagt hij of de ministers geen verder strekkende maatregelen dan in uitzicht gesteld zijn bij de behandeling van de interpellatie-Stapelkamp-Neder- horst op 21 Februari 1952 noodzakelijk achten, speciaal voor zover het betreft de teruggang in de vraag naar duurzame verbruiksgoederen? De vier Tunesische nationlistische ministers, die op 26 Maart na het af zetten van de Tunesische regering naar het eiland Djerba aan de Zuid oostkust van Tunesië waren verban nen, zijn gisteren vrijgelaten. Vice-admiraal John F. Cassady, bevel hebber der Amerikaanse tweede vloot in de Stille Oceaan, heeft verklaard, dat de Amerikaanse vliegkampschepen thans vliegtuigen bezitten, die iedere atoombom welke tot nu toe is gefabriceerd, naar iedere plaats ter wereld kunnen brengen. (Van onze verslaggever). In de komende maanden zal in ver schillende plaatsen een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken af komstig van de leden der Nederlandse Vereniging van Vakfotografen (N.F.P.V.). Deze organisatie, indertijd gesticht door een 80-tal personen, telt nu 900 vak fotografen als lid. Zij heeft zich tot he den in hoofdzaak bezig gehouden met het behartigen van de belangen der by haar aangesloten fotografen, maar treedt dit jaar eens voor het voetlicht. De be doeling daarvan is natuurhjk niet anders dan om toch ook weer het belang van de leden te dienen. De wijze waarop de N.F.P.V. (de P. in deze afkorting herinnert aan de vroe gere naam der organisatie, waarin Pa troons verenigd waren) zich aan het pu bliek presenteert, verdient echter alle belangstelling. Men heeft zich op het standpunt gesteld, dat de meeste mensen van fotografie veel te weinig afweten. Wel zijn er velen, dié op dit gebied ama- teurswerk doen, maar van fotografie als kunst dragen de meeste mensen niet veel kennis. De tentoonstelling is genoemd „Kunst en Ambacht". Dit wijst er al op, dat de N.F.P.V. een duidehjke bedoeling met haar expositie heeft. Zij wenst het ar tistieke werk van de vakman te tonen. Welnu, deze opzet is gelukt. De tentoon stelling zal vele bewonderaars hebben. Er hangt een keur van foto's, die be trekking hebben op de menskinder, foto's, opnamen van bruidsparen e.d. Niet minder boeiend zijn echter de foto grafieën van moderne bouwwerken bruggen, sluizen, machines en bedreven. Deze laatste categorie geeft de bezoeker een indruk van de mogelijkheden, welke er op het terrein van de fotografie liggen voor de reclame. De tentoonstelling is gestart in Utrecht, omdat de N.F.P.V. in die stad haar al gemene vergadering hield. Ingezonden Mededeling (adv.). Bescherming van de bevolking. „.ia kennis genomen te hebben van de door de regering ingezonden nota's van wijzigingen over de wetsontwerpen tot bescherming van de bevolking is de com missie tot de conclusie gekomen, dat zü een nog verre van voldoende beeld heeft gekregen van de bescherming der bevolking in ruime 'zin. De aanhangige ont werpen vormen daarvan slechts een deel. Inzicht in verband met de nationale verdediging ontbreekt de commissie nagenoeg geheel". Aldus een slotalinea van de mededeling der Tweede Kamercommissie, die op 2 Mei nog een langdurig onderhoud had met de ministers Teulings en Beel. De commissie oordeelt een spoedige openbare behandeling niet doenlijk. De commissie was van oordeel, dat in het kader van het wetsontwerp bescher ming bevolking waar mogelijk de col leges van B. en W. en de raden der ge meenten zouden moeten worden inge schakeld. De regering verklaarde zich bereid aan dit verzoek te voldoen. Eveneens is de regering bereid aan de Commissarissen der Koningin by de vast stelling van de provinciale beschermings plannen zoveel mogelijk overleg te ple gen met de colleges van Ged. Staten. Overwegende bezwaren had de com missie ook tegen de bepaling, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken een ter- goedkeuring aangeboden plan eigenmach tig kan wijzigen of aanvullen. De rege ring heeft deze bepaling geschrapt De kosïen. die de provincies maken voor de bescherming van de bevolking, zuiien bij het ministerie van Binnenland se Zaken kunnen worden gedeclareerd De commissie achtte het ook gewenst, dat de bijzóndere bevoegdheden elke toe vallen resp. aan de minister van Binnen landse Zaken en aan de Commissarissen der Koningin, alleen zullen worden uit geoefend, indien het algemeen belang zulks dringend eist. De regering was be reid de desbetreffende artikelen te wij zigen. Besprekingen in Korea dreigen mis te lopen. Op het bestands-hoofkwartier heerst thans het gevoel, dat de stij gende spanning over de bestands besprekingen haar punt van uit- barsten gaat bereiken. In nauw met de gealliëerde onderhandelaars ver bonden kringen meent men, dat er aanwijzingen zijn, volgens welke de periode van uitzitten der besprekin gen bijna ten einde is. Hoewel geen van beide partijen toegegeven heeft dat een dood punt is bereikt, is gisteren officiéél verklaard, dat er geen vorderingen worden ge maakt. Volgens Radio-Peking schij nen de besprekingen in de ernstigste impasse sedert haar begin te zijn ge raakt. Geniet en profiteerl Duizenden genieten van het fijnste kopje Thee en profiteren bovendien van Albert Heijn's 66 60 ZILVERMERK voor liefhebbers van heeriijkeChinamelange Ov AH- thee; zo geurig, ztmaft™'*"'"1"' 63. Op dat ogenblik kwam de kapitein op het tweetal toe en nam Henk en zijn kameraad scherp op. Een eigenteelt si gaar bungelde tussen zijn lippen. Hij schoof zijn pet naar zijn achterhoofd en zei, met een knik naar de piloot: Jij en j8 makker worden zeker afgehaald in Terneu- zen? Henk keek hem onthutst aan, doch herstelde zich ter stond. Hoe zo? vroeg hij, tijd winnend. De kapitein gaf hem een knipoogje en zei: Blijven jullie maar een beetje in mijn buurt, dan komt het wel in orde. Begrepen? Hoe wist de man het? vroeg Henk zich verbaasd af. De boot legde aan en twee marechaussee's kwamen de loopplank over en stelden zich op de boot aan weerszijden van het plankier op. Alle persoonsbewijzen moesten worden gecontroleerd. De Duitse militaire auto verdween met de officer en een paar soldaten. Dat vond Henk alvast een opluchting. Ook de overige soldaten gingen aan wal. De mensen verdrongen zich naar het plankier, maar nenk en de piloot hielden zich wat op de achtergrond, in ae nabijheid van de kapitein. I Zij behoorden tot de laatsten. Toen kwam de kapitein naar voren en gebaarde Henk hem te volgen. Hij schoof angs de linkse politie en gaf deze een knipoogje. De beide jongens lieten hun persoonsbewijs zien. De politieman be keek ze zeer zorgvuldig en zei met een duidelijke stem: in orde, ga maar aan wal! Henk begreep, dat deze een „goeie" was. „TLZetten hu" voetreis voort naar Clinge, aan de Bel- kwamenre"S 6n was laat in de avond toen ze daar aan- !ioogtehtmeeStei" de Kuinder was met hun komst op de i b!i^Pikt^reng julli?Jbij tante Beth- zei h«- Eaar moet je ik niet nlt ig !Trdt' Hoe lang dit duren zal> weet z in tu »n twee,dagen z'Jn en het kan ook een week m hangt van de omstandigheden af. Het srWn.lth" ™°°ndf aan de buitenkant van het dorp. iet scheenbeen klem boerderijtje metlen wetrf hem bÜ de achterdeur af vertrok Zï was een klein vrouwtje met bolle waneeties en een npneus. Haar witte muts omlijstte een mnd gezichUe en - keek alsof er geen oorlog en levensgevaar op de wereld In de boezem der Britse socialistische partij heerst onenigheid over het ten opzichte van de voorgestelde Westduitse herbewapening in te nemen standpunt. De socialistische Lagerhuisfractie heeft in een Dinsdag gehouden besloten bueen- komst, die twee uur heeft geduurd en waarin de debatten vaak een stormachtig karakter droegen, vergeefs gepoogd de tegengestelde standpunten te verzoenen. Het officiële standpunt der Britse par tij t.a.v. een Westduitse herbewapening is nog steeds gegrondvest op de verkla ring van Attlee in Februari 1951. Attlee zei toen, dat z.i. eerst de andere Atlan tische staten bewapend zouden moeten worden. Duitse militaire eenheden zouden in de Westeuropese verdedigingsmacht moeten worden opgenomen om het ont staan van een nieuw Duits militairisme te vermijden. Ook zouden de Duitsers zelf met herbewapening moeten instem men. Kortgeleden hebben echter te Bonn vertegenwoordigers der Britse, Franse en Westduitse socialistische partijen een bij eenkomst gehouden. Daarna heeft de nationale partijraad van Labour de vol gende eisen gesteld: er moet een vier- mogendhedenconferentie worden gehou den (Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie) over de mogelijkheid van het verenigen van O.- bestonden. Kom maar mee, zei ze. Ze werden in het achtervertrek] e gebracht, waar nog twee jonge kerels zaten, die zich als Piet en Gerrit voor stelden. Aan hun spraak merkte Henk direct, dat ze geen Zeeuwen waren. Natuurlijk ook onderduikers, We benne hier ondermekaere en asse we niet te hard praete dan kenne we hier zegge wat ter op 't harte leit, zei „tante Beth". Zonder wat te vragen schoof ze een paar boterham bordjes voor de beide jongens beladen met grote boter hammen, dik belegd met kaas en ham. Ze kregen er een grote kop zwarte koffie bij. De andere onderduikers praatten over „de ploeg van Dolf", die op België aan werkte; ze hadden het over „Huize Musica", waar een sterk ondergronds verzet scheen, in de maak te wezen; ze hadden het over een dokter, die veel ondergronds werk deed en de jongens, die naar Duitsland moesten, bloed in de urineblaas spoot, zodat ze door de Duitse dokter werden afgekeurd. Tante Beth schudde bedenkelijk het hoofd. Jullie kletsen weer veul te veul, waarschuwde ze. Waarom? vroeg er een. We benne hier ommers onder mekaar? Van zwiegen heit ter nog nooit iemand berouw gehad, zei ze. De jongens zwegen en keken naar Henk en de Engelse piloot, die nog geen woord gezegd had. Na de maaltijd nam tante Beth een stallantaarn en zei tegen Henk: Kom nou maar is mee met je makker, dan zal ik je slaapplekkie is anwiezen. Ze ging hen voor de schuur in. Er stond een ladder tegen een berg hooi. Klautert ter maar is op, zei ze. De beide jongens deden het en werden door tante Beth gevolgd. Hier ken je slapen. Dekes kriegen je nie, want as de Moffen komme of de zwarthemden motte ze niks kenne vinden. As ter onraad is, hei je hier een luuk, daar krupe je maar in en dan kom je in een hok, waardat ze je niet zo gauw vinde zallen. En genacht. Geen lucifer» gebruke en no smoke, dat is hier verboje. Did you get it? vroeg Henk aan de piloot. Deze knikte. Het lantaarnschijnsel verdween en het was pikdonker. (Wordt vervolgd) Nederland heeft van alle West-Euro- pese landen het hoogste geboortecijfer. Wel is het aantal geboorten per dui zend inwoners de laatste vijf jaar ge regeld gedaald, n.l. van 30,2 tot 22,3 maar in de andere landen is het ge boortecijfer belangrijk lager. Alleen in een reeks niet-Europese landen is het aantal geboorten per duizend in woners hoger dan in ons land, b.v. in Canada en in de Ver. Staten. Het sterftecijfer is in Nederland la ger dan in enig ander land ter we reld. Lager ook dan het ooit tevoren is geweest. Het sterftecijfer is nu 7,6 per duizend inwoners. Dit laagste re cord wordt in Europa het dichtst be naderd door Noorwegen, dat 8,3 sterf gevallen per duizend inwoners telt. Ook in Amerika en Canada ligt het sterftecijfer hoger. Ons hoger geboorte- en lager sterfte cijfer heeft tot gevolg, dat Nederland ook bovenaan staat onder de West- Europese landen wat betreft de ge middelde jaarlijkse toeneming van het zielental. Van 1945 tot 1951 was het toenemingspercentage van ons land 1,7. en W.-Duitsland. Voorts zouden in West- Duitsland nieuwe algemene verkiezingen moeten worden gehouden, waarna de nieuwe volksvertegenwoordiging zich zou moeten uitspreken over de voorge stelde Westduitse deelneming aan de ver dediging van Westeuropa. VERBAZING Deze verklaring heeft vele partijleden verbaasd, daar zowel de plaatsvervangen de partijleider en oud-minister van Bui tenlandse Zaken Morrison, als de gewe zen socialistische minister van Landsver dediging Shinwell hun medewerking hebben verleend aan een politiek van voorzichtige herbewapening van West- Duitsland en beiden, naar verluidt, ge kant zijn tegen het uitstel der Westduitse herbewapening, dat het eerst uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen met zich zou brengen. Aan het debat der fractie is noch door Morrison noch door Sinwell deelgenomen. Verscheidene fractieleden gaven echter blijk van sterk uiteenlopende meningen. Er waren er, die aandrongen op een spoe dige Westduitse herbewapening om de Russen te tonen, dat het Westen niet kan worden afgebracht van zijn besluit om zich opnieuw te bewapenen, tenzy het Kremlin zich werkelijk genegen vindt ernstig in te gaan op voorstellen voor een vier-mogendhedenconferentie ter op lossing van internationale geschilpunten. Andere sprekers waren evenwel van mening, dat een Westduitse herbewape ning het wellicht onmogebjk zou maken met de communisten tot overeenstemming te komen. Eisenhowers boodschap aan Europa: Generaal Eisenhower heeft te Rome een aantal verklaringen uitgegeven, die een samenvatting vormen van en kele van zijn belangrijkste overtui gingen, verworven in zijn ambtsperi ode in Europa, aldus de „New York Times". De volgende punten, welke in feite neerkomen op een „verenig u of ga ten onder", zou men kunnen zien als de kern van de afscheids- boodschap aan Europa: een spoedige tenuitvoerlegging van het reeds ge ratificeerde plan-Schuman, de spoe dige vorming van een Westeuropese defensiegemeenschap met inbegrip van West-Duitsland en een Duits aandeel in een Europees leger. Het bijeenroepen van een Europese constituerende vergadering, die een grondwet voor „Verenigde Staten van Europa" zal moeten opstellen. Generaal Clark, de opvolger van gene raal Ridgway in Korea, is Woensdag te Tokio aangekomen. Onder GEEN MISLEIDENDE VOORSTELLING VAN ZAKEN Tijdens de morgenvergadering van het Prov. Comité van A.R.-Kiesver. enigingen in Zeeland op 26 April j.l te Goes heeft, zoals wij meldden, de heer H. C. van Donk o.m. verklaard, dat de directeur en adjunct-directeur der Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk tijdens een onderhoud met dr H. R. Wijngaarden van het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie te Amsterdam hadden ge zegd, dat aan de Zeeuwse Stichting voor School- en Beroepskeuze ook de christelijke organisaties als de C.B T.B. en het C.N.V. meededen. Wij hebben deze kwestie nader on derzocht en daarbij is ons gebleken, dat er geen sprake is geweest van enige valse voorlichting of van eer misleidende voorstelling van zaker door genoemde heren tijdens het on derhoud met dr Wijngaarden. Beide partijen hebben volkomen te goeder trouw gehandeld. De heren var de StichtingZeeland deelden mede dat bovengenoemde organisaties niei aan de algemene Stichting zouder deelnemen, doch dr Wijngaarden heefi dit zó opgevat, dat wellicht deelgeno men zou worden door personen, dit voor deze organisaties representatie konden worden geacht. Dit misver stand is wel zeer te betreuren, maa\ nog meer moet worden betreurd, dar in de vergadering te Goes een mis leidende voorstelling van zaken is gegeven. De situatie is thans zo, dat het La boratorium geen der partijen, de al gemene en de christelijke stichting voor beroepskeuze dus, zijn mede werking zal geven. Het is echter van harte te hopen, dat beide partijen alsnog tot overeenstem ming komen in het belang van de zaak: een goede en verantwoorde be roepskeuzevoorlichting. In dit verband is het van groot be lang, dat prof. dr J. Waterink begin Juni zelf naar Zeeland zal komen om in een bespreking met beide partijen te trachten tot een oplossing te ge raken. T. In de jaarvergadering van Prot.- Chr. Werkgevers in het Bakkersbe drijf in het Kurhaus te Scheveningen is uitvoerig gesproken over de politiek betreffende de broodprijs. De voorzitter, de heer H. Smits kamp, achtte de economische positie in het bakkersbedrijf onbevredigend. Mede tengevolge van het door de re gering ten aanzien van de broodprijs gevoerde beleid is er reden voor rechtmatige ontevredenheid. De verwachting, dat met spoed en op loyale wijze gevolg zou worden ge geven aan de door de Tweede Kamer aanvaarde motie, welke betrekking had op een redelijke broodprijs, is nog steeds niet in vervulling gegaan. Bo vendien achtte de heer Smitskamp het onjuist, dat de overheid bij het vaststellen van de broodprijs het in komen van de ondernemer in haar beschouwingen betrekt. Algemeen bleek de vergadering van oordeel, dat ook de jongste door de regering getroffen maatregelen door wijziging van subsidie en bloemprij- zen geenszins aan de rechtmatige ver langens der bakkerij zijn tegemoet ge komen. Oostenrijkse verzetsstrijder in Russische handen. Naar de Weense pers bericht is een leidende figuur van het Oostenrijkse verzet tijdens de laatste oorlog, Gustav von Grimm, tijdens een autorit in de omgeving door een Russische patrouil le aangehouden en tot het verstrekken van inlichtingen naar de Russische commandopost in Moedling gebracht. Sindsdien heeft men van de oud majoor von Grimm niets meer ver nomen. en over de grenzen President Truman heeft op een banket te Washington meegedeeld, dat hij /an plan is volgend jaar als particulier te velde te trekken tegen die Amerikanen, die pogen de regering „te fnuiken", dooi* het besnoeien van toewijzingen. Volgens de president speelt men op deze wijze Stalin in de kaart. Bi) een treinongeluk op het station van Berala (24 km van Sydney) zijn zeven personen om het leven gekomen en ten minste 100 gewond. Een eleetrische trein met arbeiders, die in de ochtend naar hun werk reisden, ramde een stilstaande trein. Er hing een zware mist. In de gevangenis te San Bruno (in de nabijheid van San Francisco) hebben Maandag 240 gevangenen een „vernie lingsdemonstratie" gehouden. Zij lieten water lopen, staken matrassen in brand en sloegen ruiten in. De gevangenen staakten hun demonstratie na ongeveer vier uur, nadat hun verbetering van het voedsel en de wasgelegenheid was toe gezegd. De nieuwe regering van Bolivia zai de mijnen, spoorwegen en onproductieve landbouwbedrijven nationaliseren, zo heeft de minister voor olie-aangeiegen- heden en mijnbouw, Juan Lechin, ver klaard. Sedert de Brnse conservatieve rege ring aan het bewind kwam is zij over gegaan tot invoerbeperkingen tot een totaal bedrag van 500 millioen pond ster ling. Een belangrijk deel daarvan heeft betrekking op de handel met Europa. De gewezen minister van Financiën van Hitier, Schacht, heeft na een privé- bezoek van vijf dagen aan Portugal ver klaard, dat het niet waar is, dat hem verzocht is financieel adviseur van de Spaanse regering te worden. Schacht is Woensdag naar Madrid vertrokken. In de Sowjet-Unie wordt Woensdag radio-dag" gevierd ter herdenking van het feit, dat de Russische natuurkundige Popof 57 jaar geleden de eerste radio uitzending tot stand bracht. Het Internationaal Gerechtshof heeft Sir Arnold Monair (Groot-Brittannië) gekozen tot president. De heer Gustavo Guerrero (Salvador) werd herkozen als vice-president. Bü K.B. is met ingang van 16 Mei 1952 benoemd tot burgemeester van Schaes- berg de lïëer H. M. J. Dassen, Tweede Kamerlid voor de K.V.P. Op 22 Mei a.s. wordt de bekende tenor Louis van Tulder 60 jaar. Er heeft zich een comité gevormd, dat hem op die dag een huldeblijk wil aanbieden. O.m. heeft daarin zitting dr A. Staverman te Vlis- singen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3