EERSTE KAMER VERWERPT HAAST ALLE GRONDWETSWIJZIGINGEN Geen Min, Wemmers stelde zich op de hoogte van vele Zeeuwse problemen Rus in de Commissie van Toezicht Magere verdediging van minister Beel door „hoongelach" onderbroken De zaak ds van Herwijnen Chr* Stichting opgericht voor School- en Beroepskeuze Successen van Taft k SNIPPER NIEUWSk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerst het Koninkrijk Gods! Slachting onder de regeringsvoorstellen Noordelijken geven toe Hoe stemt Nederland 25 Juni Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Djjkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAABGANG No. 2166 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 8 ftlEI 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.55 u., onder 20.10. Maan op 20.40 u., onder 4.06 u. Volle Maan 21.16 u. Hoogwater Vrijdag 9 Mei 1952: Vlissingen: 1.20 u. 1.88 m., 13.45 u. 2.08 m. Terneuzen: 1.48 u. 2.07 m., 14.13 u. 2.27 m. Wemeldinge: з.04 u. 1.59 m., 15.31 u. 1.80 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.34 m., 15.18 1.54 m. Enkele dagen geleden heeft de protestants-Christelijke werk gemeenschap in de Partij van de Ar beid haar vijfde jaarvergadering ge houden en aan de vooravond van dit lustrum had men een bijeenkomst belegd, waar een viertal sprekers het woord heeft gevoerd. En nu gaan wij U een gedeelte van het A.N.P.-verslag over deze samenkomst citeren, n.L dat deel dat de rede weergeeft, die ds P. Lugtigheid, Ned. Herv. predikant te 'g-Gravenhage, heeft gehouden. Dit verslag luidt als volgt: Ds Lugtigheid verklaarde, dat de protestantse Christenen geen lid van de P. v. d. A. zijn geworden om in deze „heidense" partij te evan geliseren. „Wij zijn de partij bin nengekomen alleen om partijlid te zijn". Spr. zei zelf lid geworden te zijn, omdat hij zich als lid van de kerk schuldig voelde tegenover de arbeidersbeweging. „Mijn overgang beschouw ik als een geschenk van God!" Het meelopen in een revolu- tionnaire beweging is niet in strijd met het wezen van een Christen een Christen zou juist handelen tegen de geest van zijn Christen zijn in als zijn hart niet warm zou kloppen voor een revolutionnaire beweging. De kerk, aldus ds Lugtigheid, ver geet dat God de wereld vanaf het kruis regeert, dat hij vandaar vóór gaat in de strijd om het Koninkrijk Gods waar sociale gerechtigheid zal zijn. „Abraham Kuyper heeft dit in de nacht gezien, maar hij heeft het in de morgen vergeten." De para bel van de barmhartige Samaritaan leert de orthodoxe protestant dat samenwerking met humanisten of Rooms-Katholieken goed is. OP GEVAAR AF, dat Evert Ver meer ons weer door zijn rode bril gaat bekijken en ons verwijt, dat we niet volledig zijn geweest in ons weerleggen van al deze stellingen (maar heus, kameraad Evert, we heb ben nu eenmaal niet zoveel ruimte!), willen we over de rede van deze pre dikant enkele opmerkingen maken. Ds Lugtigheid heeft waarschijnlijk in zijn Bijbel ook wel eens deze woor den van Jezus gelezen: „Mijn Ko ninkrijk is niet van deze wereld". Als hij het dus zo stelt, dat God vóórgaat lü de strijd om het Koninkrijk Gods, dan weet hij zo goed als wij, dat dit Godsrijk ook geen rijk van deze wereld zal zijn. En dan weet hij ook, dat het in dat Godsrijk helemaal niet gaat om sociale gerechtigheid. Lees eens in Uw Bjjbel na, ds Lugtigheid, hoe het zal zijn in dat Godsrijk. Het „Heilig, heilig, heilig" zal daar door da hemelen schallen! God de lof en da aanbidding en de dankzegging toe te brengen dat zal het enig doel zijn van de hemelingen. Sociale ge rechtigheid? Het is een schoon goed op deze aarde. Maar het „heilig, drie maal heilig", de eer van God gaat daar ver boven. Ook op deze aarde! STEL ECHTER, dat wij ds Lugtig heid verkeerd begrepen hebben. Dat ook hij van oordeel is, dat het de eerste plicht van de Christen is het Koninkrijk Gods en Zijn gerech tigheid (wat heel iets anders is dan „sociale gerechtigheid") te zoeken, welke plicht hebben wij dan ten op zichte van de dingen dezer wereld? Het is toch immers zo, dat wij tot taak hebben sociale gerechtigheid na te streven! En kunnen we dat dan niet het beste doen in die partij die het vurigst daarvoor ijvert? Hebben wij ons niet te scharen bij de arbei dersbeweging, die immers het meest geleden heeft onder de sociale onge rechtigheid? Die vraag is slechts te beantwoorden na het stellen van een tegenvraag: „Wat is het hoogste doel van deze arbeidersbeweging? De mens? Of God?" Zeg niet, dat deze vraag verkeerd gesteld is, want het is de enige wezenlijke vraag op aar de. „Zoek ik Gods eer of mijn eigen eer (of zo men wil: de eer van mijn medemensen)?" Want weet het goed: deze twee dingen zijn niet te eombi- nerenl Men kan niet God dienen èn de mens dienen. Niemand kan twee heren dienen. Want altijd zal er dan het dilemma zijn: de een liefhebben en de ander haten! En laat hier nu niet dit misverstand bestaan, dat men onze woorden zo zou gaan uitleggen, dat wij het on mogelijk zouden achten het welzijn van de mensheid te zoeken en aldus God te dienen. Dat is niet alleen geen onmogelijkheid, het is zelfs Christen plicht. Maaruitgangspunt moet het dienen van God zijn, niet dat wel zijn van de mens. En zie, als ds Lugtigheid de beginsel envan de Par tij van de Arbeid bestudeerd heeft en u'.e heeft hij ongetwijfeld bestu deerd. want hij is immers die partij binnengegaan om partijlid te zijn en hij verbindt er deze klemmende uit spraak aan, dat hij dat binnengaan beschouwt als een geschenk van God - clan weet ds Lugtigheid ook ter dege, dat deze partij alleen maar uit is op het welzijn van de mens. Over Gods eer wordt niet gerept! ODE ZIJ DANK is het echter niet alleen de Partij van de Arbeid, die naar sociale gerechtigheid streeft. Andere partijen, die wel Gods eer voorop stellen, streven er ook naar, misschien minder spectaculair maar daarom niet minder intens. Mogelijk is ds Lugtigheid het tempo waarin deze partijen tot sociale gerechtigheid willen komen, te langzaam en ver iest h(j daarom het revolutionnaire boven het bezonnene. Dan mogen we ds Lugtigheid wel deze uitdrukking voorhouden: „Hardlopers zijn dood- lopers!" De P. v. d. A. in Nederland zowel als b.v. de Labour in Engeland nebben die landen door hun doldriest streven naar het sociale paradijs aan de rand van de afgrond gebracht. We zijn allerlei op zichzelf prachtige oorzieningen rijker geworden maar we betalen die met geleend geld, zodat we in werkelijkheid straatarm zijn geworden. Maar dat is slechts een practijkargument, dat in waarde ver (Van onze parlementaire verslaggever.) Wie leed gisteravond in de Eerste Kamer de grootste nederlaag? Was het de regering of de K.V.P.-fractie uit de Tweede Kamer, uit wier midden de onzalige amen dementen-Andriessen voortkwam? Een feit Is, dat beiden het slecht verging. Toen na een spannende schorsing van ongeveer een uur de stemming over de grondwets wijziging plaats had, bleek dat de magere rede van minister Beel de tegenstander niet had kunnen overtuigen. En het bleek ook heel dui delijk, dat de tegenstand feller was, dan menigeen had vermoed. Zo werd het ontwerp om de rechtsorde met Indonesië te wijzigen ver worpen met 16 tegen 34 stemmen. Alleen de K.V.P. was voor. Dit was niet zo ernstig, daar men algemeen twijfelde aan de mogelijkheid, dat dit voorstel in tweede lezing de vereiste tweederde meerderheid zou behalen. De uitbreiding van de Eerste Kamer werd ook door de senatoren afgewezen en wel met 21 tegen 29 stemmen. Alsof dit nog niet genoeg was, onderging de verlaging van het passief kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten hetzelfde lot. Met 20 tegen 30 stemmen sneuvelde dit ont werp. Gezien deze uitslag was het logisch, dat de handhaving van de leef tijdsgrens voor leden van de Eerste Kamer van 30 jaar werd aangenomen met 43 tegen 7 stemmen. De uitbreiding van de Tweede Kamer was een dubbeltje op zyn kant. Met de hakken over de sloot haalde de regering een meerderheid. Maar de stemverhouding 27 tegen 23 was niet erg over tuigend. Het ontwerp over de buitenlandse betrekkingen, dat als meest urgent werd beschouwd, behaalde met 45 tegen 5 stemmen de voorlopige eindstreep. De slachting onder de voorstellen was dus wel compleet. De hand having van de leeftijdsgrens der Eer ste Kamer is overbodig geworden, terwijl het de vraag is wat het toe komstige lot zal zijn van het voor stel om de Tweede Kamer uit te breiden. De stemverhouding tart elk optimisme. En het feit, dat de ver houdingen in het ledental tussen de beide Kamers worden verbroken, is evenmin opwekkend. STAATSMAN ROMME. Dat dit ontwerp zo een slechte beurt maakte is vooral te wijten aan de amendementen-Andriessen inzake het quorum en de stemoverdracht. Dit laatste kon onze senaat niet verteren. In de Tweede Kamer hadden de A.R., S.G.P. en communisten geheel tegen gestemd, terwijl de C.H.U. en de K.V.P. verdeeld waren. Van de P. v. d. A. stemde toen alleen de heer van Sleen tegen. Dit amendement kwam de K.V.P, duur te staan. Eerst had den de katholieken de kwestie van de stemoverdracht in de staatscom missie ter sprake gebracht. Toen men daar geen succes had, moest de Tweede Kamer eraan geloven en werd door de fractievoorzitter Romme par tijgenoot Andriessen in het veld ge stuurd. Aanvankelijk met resultaat. Maar onze Eerste Kamerleden ston den pal. Zowel de K.V.P. en de P. v. d. A. verklaarden de stemoverdracht in strijd met ons staatsbestel. In ons Parlement beslist men pas na het debat met de regering. Het overleg is een van de peilers van onze democratie. Is dit niet heel sterk gebleken bij deze voorstellen? Hebben de K.V.P. Classis Zeeland (Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O.) conformeert zich aan besluit der Synode. De classis Zeeland der (vrijgem.) Geref. Kerken hield zich in haar ver gadering van gisteren opnieuw bezig met de zaak-ds v. Herwijnen, die in 1944 als predikant van Rilland-Bath werd geschorst en afgezet. De classis had tot nu toe ds van Herwijnen niet erkend als predikant in de vrij gemaakte kerken, en zich aanvanke lijk niet geconformeerd aan het be sluit der Gen. Synode van Kampen 1951. Thans waren er enkele voor stellen ter tafel, waarvan na brede bespreking het voorstel van de kerk van Terneuzen met een kleine meer derheid van stemmen werd aangeno men, dat inhoudt, dat de classis zich alsnog zal conformeren aan het be sluit der Gen. Synode van Kampen en dat zij mitsdien terugneemt haar eerder genomen besluiten. De classis zal voorts overwegen, wat haar in deze zaak verder te doen staat. Van dit besluit zal aan de zusterkerken in het land kennis worden gegeven. De classis benoemde eveneens op haar vergadering de afgevaardigden naar de Part. Synode van het Zui den, die in Juni zal bijeenkomen. Af gevaardigd werden de predikanten K. Deddens, J. ten Hove, A. I. Krij- tenburg en A. Kuiper; de ouderlingen Herrebout (Zaamslag), De Putter (Hoek), Solinger (Schoondijke) en de Wolff (Middelburg). en de P. v. d. A. niet verklaard zich te laten overtuigen? En kunnen we niet vaststellen dat minister Beel daar in gisteren in gèen enkel opzicht is geslaagd. Dat was wellicht de reden waarom het de regeringsvoorstellen zo slecht verging. Maar niet alleen de grootste fracties, ook de A.R., C.H.U. en V.V.D. wilden niets van het amendement-Andriessen weten. Voor velen was de afkeer daarvan zo groot, dat zij tegen de uitbreiding van de Tweede Kamer waren. Nee, in dit op zicht heeft het de heer Romme aan staatsmanswijsheid ontbroken. MAGERE REDE. De redevoering van minister Beel was van een zeer matig gehalte. Stel lig betoonde hij zich niet de vechter, die de wetsontwerpen persé aangeno men wilde krijgen. De verlaging van het passief kiesrecht vond hij zelf „geen sensatie", terwijl hij het ook moeilijk vond om de geestelijke rijp heid in jaren vast te leggen. Dit was zijn verdediging van het regerings voorstel Zowel de socialistische als de katholieke woordvoerder hadden ver klaard voor de uitbreiding te zullen stemmen als het landsbelang kon worden aangetoond. De minister be perkte zich tot de opmerking dat de wetgever in 1887 gehandeld heeft in het belang van het land, toen zij het aantal leden op 100 stelden. Op tal van punten was de Kamer het met de minister niet eens en nu en dan werd zijn verdediging met een soort hoongelacht ontvangen. Dat het voorstel inzake de nieuwe rechtsorde er niet kwam, lag aan de socialisten. In de Tweede Kamer heb ben zij voorgestemd, maar thans oefende de heer van Walsum grote critiek uit op het amendement-de Graaff. Door dit voorstel maakte de Tweede Kamer het onmogelijk, dat de wijziging van de status van Nieuw- Guinea bij tractaat zou kunnen ge schieden, zodat de Kamer achteraf slechts kon goedkeuren of verwerpen. De socialisten wilden echter deze mogelijkheid openhouden. DE STEMMINGEN. Tegen de uitbreiding van de Twee de Kamer waren drie A.R. afgevaar digden (de Wilde, Algra en Rip), 6 socialisten, 5 K.V.P.-ers, de C.H.U. en de C.P.N. Dit werd dus aangenomen met 27 tegen 23 stemmen. De uitbrei ding van de Eerste Kamer werd ver worpen door 8 socialisten, 9 katho lieken, 3 A.R., de G.H.U. en de C.P.N. Uitslag 2129. Tegen de ver laging van de leeftijdsgrens stemden 2 V.V.D.-ers, 9 K.V.P.-ers, 6 socialis ten, de A.R. en de C.H.U. Tegen de handhaving van de leeftijd der Eer ste Kamer waren de communisten, de heer Weyers (K.V.P.) en 3 socialisten. „De buitenlandse betrekkingen" werd aanvaard met 445 stemmen. „Orcades" met 1400 passagiers aanboord vastgelopen. Het ruim 28.000 ton metende pas sagiersschip „Orcades" van de Oriënt- Line is gistermorgen vroeg, vier en een half uur na vertrek uit Melbourne naar Londen, in de baai van Port Philip Melbournes haven op 'n zandbank gelopen. Er zijn veertien honderd passagiers aan boord. Drie krachtige sleepboten pogen het schip vlot te trekken. Het weer was helder doch er stond een krachtige wind uit de kust. Het schip kon zichzelf met behulp van zijn schroeven in goede positie houden. De kapitein seinde per radio, dat er geen gevaar was. Volgens havenbeambten bestaat ech ter de kans, dat het schip door de wind nog verder op de zandbank wordt geduwd. Generale Synode der Geref. komt 26 Augustus bijeen. De Generale Synode der Geref. Kerken is in gewone driejaarlijkse zitting bfjeen geroepen door de ker- keraad van Rotterdam tegen Dinsdag 26 Augustus a.s. De bidstond zal ge leid worden door dr J. Hoek van Den Haag-West, praeses der vorige synode. Behalve de gewone zaken komen een groot aantal rapporten aan de orde. Verwacht wordt, dat de synode tal van weken zal duren. AANVRAAG VOOR SUBSIDIE VAN GEMEENTE RIJK, PROVINCIE EN Dezer dagen werd overgegaan tot de definitieve oprichting van de Chr. Stichting voor School- en Beroeps keuze in Zeeland, die uitgaat van de vier Chr. Maatschappelijke Organisa ties (C.B.TJ5., C.N.V., Chr. Werk- geversbond en Chr. Middenstands bond), de Chr. Onderwijs- en Onder wijzersorganisaties voor L.O., M.UX.O. en M.O. en de Chr. Vrouwenorgani saties. Een dagelijks bestuur van 5 leden, 3 Hervormden en 2 Gereformeerden, werd gekozen, n.I. H. C. van Donk, Goes, voorzitter; drs 3. 3. Knibbe, Goes, le secretaris; J. Lodder, Vlis singen, penningmeester; mevr. A. de Jong-Bikker, Middelburg, 2e secreta resse en dr P. J. Hoogteyling, Goes, alg. adjunct. Het voorlopig contact met het La boratorium van toegepaste Psycholo gie, directeur prof. dr J. Waterink, is voortgezet in een tweetal besprekin gen te Amsterdam. Op 3 Juni a.s. hoopt prof. Waterink zelf te Goes te komen om een defini tieve regeling te sluiten. Men leze ook, wat „Onder de Loupe" hierover ge schreven is. De bedoeling is, dat in diverse cen tra van onze provincie, o.a. Goes, Mid delburg, Zierikzee, Tholen, Terneuzen en Oostburg een team van ca. 4 leden van het Laboratorium op geregelde tijden komt, om een wetenschappe- Credietbeperking voor kopers bij veilingen. Voor de aanvang van de veiling te Kapelle is gisteren aan de kopers meegedeeld, dat zij voortaan verplicht zijn de gekochte producten te betalen binnen 7 dagen na de week van aan koop. Kopers welke deze regeling niet nakomen, zullen op geen enkele vei ling meer mogen kopen. Deze rege ling is tot stand gekomen na over leg van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen met de bij de ver koop betrokken vakgroepen. Het doel is om de ongezonde cre- dietneming door kopers, ten koste van de bonafide handel, tegen te gaan. lijk verantwoord onderzoek in te stellen en daarmee de euders van ad vies te dienen bü de keuze van de opleidende school voor het toekom stig beroep. (Zij, die aan deze tests hun kinderen zullen laten onderwer pen, zullen daarmee zichzelf veel nut teloos verspild geld aan ondoelmatig onderwjjs en hun kroost veel verdriet, verlies aan kostbare leerjaren e.d. besparen.) Daar de kosten van het onderzoek, die zo laag mogelijk zullen gehouden worden, nochtans voor sommige ouders een bezwaar zullen zijn, zal een suppletiefonds gevormd worden. Hiertoe zal een beroep gedaan wor den op de organisaties, die de Stich ting vormen en op de besturen der Chr. scholen in ons gewest. Ook zal, via de Christelijk Psycho logische Centrale, de landelijke organi satie waarbij de Stichting zich aan sluit, subsidie van Rijk, Provincie en Gemeentebesturen gevraagd worden. De Stichting hoopt, dat per 1 Sep tember a.s. de practisehe arbeid van het Adviesbureau zal kunnen be ginnen. Bij de Amerikaanse voorverkiezin gen heeft Taft in zijn thuisstaat Ohio alle 56 afgevaardigden naar de Repu blikeinse Nationale Conventie gewon nen. Volgens niet-officile tellingen is Taft nu verzekerd van de steun van in totaal 332 conventie-afgevaardigden tegen Eisenhower 81. Senator Taft leidt in de staat Ohio. Volgens de eerste uitslagen heeft Taft in 32 districten meer stemmen dan Harold Stassen, de enige tegencandi- daat. In Florida had de democratische candidaat der Zuidelijke staten, Rus sell, toen de uitslagen van 1398 van de 1682 districten bekend waren, een voorsprong op Kefauver, die acht op eenvolgende voorverkiezingen in an dere staten heeft gewonnen. In Florida leidt Russell bij de de mocratische voorverkiezingen, maar senator Kefauver heeft eveneens veel stemmen verkregen. Waarnemers zien hierin een teken, dat de populariteit van Kefauver, die zich vooral naam maakte door zijn optreden tegen de georganiseerde misdadigheid, ook in de Zuidelijke staten groter wordt. LESTOESTEL STORTTE NEER. Gistermiddag omstreeks balf vijf is een met twee personen bemande „Harvard" van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeuwarden) verongelukt. De motor van het toestel sloeg af, waardoor het vliegtuig in een „spin" schijnt te zijn geraakt en ter aarde stortte. Beide inzittenden kwamen om het leven. Het toestel is tussen Birdaard en Rinsumageest in een weiland terecht gekomen vloog on de grond in brarr r r i i t i 4 4 Het verdrag, dat voorziet in üe in stelling van een Europese verdedi gingsgemeenschap, zal vermoedelijk morgen door de delegatieleiders der zes betrokken landen worden gepara feerd. Het echtpaar Van Suylekom- Snijders te Raamsdonksveer zal 10 Mei zijn 60-jarig huwelijksfeest vie ren. Vandaag verleent H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk audiëntie aan de Antilliaanse en Surinaamse delegaties van de conferentie Neder land—SurinameNed. Antillen. Op Maandag a.s. zullen in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam door het Leger des Heils 45 jonge heilssoldaten bevorderd worden van kadet tot officier, die worden uitge zonden naar diverse evangelisatie- posten en maatschappelijke inrich tingen. AMBTSBEZOEK AAN SCHOUWEN, WALCHEREN ZUID-BEVELAND EN achter ligt bij dat eerste: dat niet God maar de mens door de P. v. d. A. in het middelpunt wordt gesteld. En tot slot die vreemde opmerking over de samenwerking (in onbegrij pelijk verband gebracht met de barm hartige Samaritaan). Heeft ds Lugtig heid nooit gehoord van de coalitie kabinetten van voor de oorlog? En weet hij niet, dat ook vandaag de dag nog het C.N.V. b.v. krachtig samenwerkt met de K.A.B. en het N.V.V.? Heus, de orthodoxe prote stant weet wat samenwerking is. Maar.... de orthodoxe protestant werkt samen vanuit zijn eigen be ginsel hij zet niet eerst zijn be ginselen opzij om die van anders denkenden te ondertekenen. En dat doet U en de hele protestants-Chris telijke werkgroep in de Partij van de Arbeid wel, ds Lugtigheid! Enkele tientallen Zeeuwen zijn gisteren in de gelegenheid gesteld om hij de minister van Verkeer en Waterstaat, ir H. A. Wemmers, de belangen van hun streek of gemeente te bepleiten. Concrete toezeggingen zijn door de minister nergens gedaan, doch met grote belangstelling nam de bewinds man kennis van de problemen, waarmee men in Zeeland te kampen heeft. De resultaten zullen dan ook op langere termijn moeten worden bezien. De minister arriveerde gistermor gen te Anna Jacobapolder, vergezeld van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en de directeur-generaal van het Verkeer, de heer H. van Galen Last, alsmede het hoofd van het bureau Bruggen bouw, de heer Debussy. Het gezel schap werd begroet door de Commis saris der Koningin, jhr mx A. F. C. de Casembroot, het college van Ged. Staten, de griffier der Staten, mr J. M. Pilaar, de hoofdingenieur-direc teuren van Rijks- en Prov. Water staat, de heren ir Th. Heyblom en ir H. D. J. Swaters, de hoofdingenieur van 'de Rijkswaterstaat in de afd. Goes, ir J. G. Snip en mr J. L. Nieu- wenhuis, rijksinspecteur van het Ver keer in Zeeland. Op de boot naar Zijpe was de directie van de R.T.M. aanwezig. IN ZIERIKZEE. In het stadhuis van Zierikzee is uitvoerig gesproken over het ver voersprobleem van en naar het eiland Schouwen en Duiveland, alsmede de moeilijkheden bij het vervoer op het eiland. De gehele kwestie, destijds ontstaan naar aanleiding van het ver voer der schoolkinderen, werd in de besprekingen nog eens naar voren gebracht. Ook de bootverbindingen met Schouwen vormden een onder werp van gesprek. De besprekingen werden bijgewoond door veie burge meesters van Schouwen en Duive land, een delegatie uit de Verkeers- commissie, de directie van de R.T.M. en de heer C. H. van Oeveren, de exploitant van de busonderneming. ZUID-BEVEL AND. Na de lunch in „Mondragon" te Zierikzee ging het gezelschap naar Katseveer, waar zich ir A. Wiebes, arr. hoofdingenieur van de Rijks waterstaat bij hen voegde. Na aan komst te Katseveer ging men naar Wemeldinge, waar de sluizen werden bezichtigd. Het gemeentebestuur heeft daar ge pleit voor een bespoediging van het herstel van de brug over het kanaal door Zuid-Beveland. Te Hansweert werden eveneens de sluizen bekeken, terwijl het gemeentebestuur van Krui ningen de minister vroeg een betere voetbrug bij de sluizen te laten aan brengen, aangezien bij laag water het verkeer van voetgangers en fiet sen moeilijkheden met zich brengt. MIDDELBURG. Vijf kwartier duurden de besprekin gen, die in het stadhuis te Middel burg zijn gevoerd en waarbij B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad hun wensen aan de minister hebben voor gelegd. Allereerst is de minister ge wezen op de duinafslag bij het water wingebied te Oranjezon. ONDERHANDELINGEN IN KOREA IN EEN CRITIEK STADIUM Generaal Ridgway heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de voor waarden der Verenigde Naties bij de recente onderhandelingen te Pan- moendjon publiceert. Hierin zegt hij, dat de Noordelijken het laatste aanbod der V.N. hebben verworpen. De Verenigde Naties zijn bereid 70.000 krijgsgevangenen, die zich niet werkelijk met geweld tegen terugkeer verzetten, aan de Noorde lijken uit te leveren in ruil voor 12.000 man, die de Noordelijken volgens hun zeggen in krijgsgevangenschap houden. De Verenigde Naties zouden dan bereid zijn alle verwijzingen naar de bouw van vliegvelden in een wapenstilstandsovereenkomst weg te laten. De V.N. blijven zich echter ver zetten tegen een Sowjet-deelneming aan de Commissie van Toezicht op het nakomen van het bestand. Generaal Nuckols, woordvoerder van de Verbondenen, heeft na afloop van de bijeenkomst van gisteren ver klaard, dat de Noordelijke delegatie zich op 2 Mei bereid haeft verklaard af te zien van haar eis, dat de Sow- jet-Unie vertegenwoordigd zal zijn In de Commissie van Toezicht op de na leving van een bestand. Zij liet deze eis varen op voorwaarde, dat de Ver bondenen 132.000 der 160.000 krijgs gevangenen die zij vasthouden, vrij laten. Men gelooft, dat de kwestie van de uitwisseling der gevangenen thans het enige belangrijke onopge loste vraagstuk is. Men weet nog niet. of generaal Ridgway's verklaring, dat het jongste voorstel der Verbondenen door de Noordelijken was afgewezen, werd opgesteld vóór of na de jongste ontwikkelingen te Panmoendjon. President Truman heeft gisteravond verklaard, dat de Verenigde Staten geen bestand in Korea zullen kopen door mensen over te leveren voor slachting of slavernij. Het waterwinkanaal ligt er slechts op 125 m. van de zee, waardoor het chloorgehalte te hoog wordt, terwijl het gevaar van een doorbraak wel niet onmiddellijk, dan toch in de toe komst aanwezig is. Verlegging van het kanaal werd dan ook als een oplos sing door het gemeentebestuur aan de hand gedaan. Vervolgens werd ge sproken over de lage waterstand in het kanaal door Walcheren. Dit brengt n.L schade met zich aan de palen langs de kademuren. DE BOOTDIENST. Het gemeentebestuur heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat men er in de Zeeuwse hoofdstad prijs op stelt, dat de veerdienst Vlissingen Breskens behoorlijk functioneert. B. en W. hadden zich gewapend met sprekende cijfers, waarmee werd aangetoond, dat het vreemdelingen verkeer van eminent belang is voor de welvaart van de stad. Tenslotte is een algemene discussie ontstaan, waarbij de busdiensten in midden- Zeeland onder de loupe werden ge nomen. Om even over zessen vertrok het gezelschap naar Veere, waar nog een kort bezoek werd gebracht aan de sluiswerken, waarna in de „Camp- veerse Toren" werd gedineerd. Van daag wordt het bezoek aan Walcheren voortgezet met een ontvangst van het gemeentebestuur van Vlissingen in de Statenzaal te Middelburg, een conferentie met de Polder Walcheren, alsmede een bezoek aan de dijk te Westkapelle en het bedreigde duinen gebied te Oostkapelle. Na bezichti ging van sluizen en fuik te Vlissin gen gaat men naar Breskens, waar de haven en de fuik de belangstel ling van de minister zullen hebben. Tenslotte zal men in Terneuzen be sprekingen voeren. De kamerverkiezingen staan weer voor de deur. Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft nagegaan hoe de politieke voorkeuren van het publiek op het ogenblik liggen. De Anti-Rev. stemmen namen toe. De laatste peiling levert 13 A.R. stemmen op. De Chr. Historischen verloren enig ter rein en staan nu op 10 in de laatste peiling. De barometer van het opinie-onderzoek wijst op het ogenblik dus op winst voor K.V.P. en Anti-Rev., op weinig verschil voor Party v. d. Arbeid en Christelijk Historischen en op enig verlies voor V.V.D. en C.P.N. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Zonnig. Overwegend zonnig weer, maar later op de dag in het Zuiden van het land een kans op enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot ma tige wind Uit Oostelijke richtingen. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1