ZEELAND DOOR WATER EN VUUR eilanden an s ce' s BETALINGSBALANS NIET ONGUNSTIG Onbekende verzetsstrijders geëerd. r Maar het tekort aan dollars is nog een bron van onrust. Slechte voeding, enge behuizing en weinig oefengelegenheid* J ïr~ ri- S 950 sF De Nederlandse deviezennota. Verrassende gunstige wending na regerings maatregelen mede door externe invloeden. SLACHTOFFER VAN ZIJN OMGEVING Mcnadonecs op vrije voelen. Monument onthuld op erebegraafplaats Loenen. iiigaiiiiiiiiiiiiiiMui;'?' Minister Staf achtte klachten over blauwe aardappelen onredelijk. MARNIX D'HONTENISSE KORTE BERICHTEN ;v Pagina 2 Maandag 5 Mei 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 maar ik zeg moeien. Kom zó treurig ta U kunt dat st wilde de ide een touw doeleinden, dt een divi- vag gemaakt van de com- 'ries. n der deel- Idigingsdefilé an de ver- iana gehou- D. van den n de Stich- erijbelangen, tegenwoordl- nd. niet voor lar dit défilé zstdijk gade- Geluk uit duiven op plaatst, op 't 'om een ver- nhard onder- a wijze met ertegenwoor- eer van den verzameling regen is de wel een der tallen jaren, icht op het Het gemid- ot sergeant ;e is de heer heer Bal is iaar Woens- nsdag hoopt [art zijn 65- t tot 10 uur de muziek- bevrijdings- e pauze zul- hore worden ■an gladiolen bijeen met 3eveland op kvoort werd proken. Tot ling werden ier J. West ster C. van hrier en A. A. Luteyn heer Wattel iet een dro- roken werd dd van de Waarde zijn ladiolenteelt ITEN eicn f 9.00 per 48—69idera 510Knol- pinazie 8—21; 10; Aardappe- ij 6-12; Vio- .80, Alles per >pelcnBeve- mians Blauwe appelen, grote inette 4659; Aardbeien per 14Bloemkool 53idem D Spinazie 8 Rabarber 10 .2-16; Witlof 27Spinazie 8 12; Prei 10— 90-12.30; As- sla A 10—13; idem B 30 Radijs 35; .verden aan- er te Haatn- entiën ><&v> lei w 2rs, v ot- o^> i, als 3538, s. EN Het jaar 1951 is voor Nederland uit een oogpunt van betalingsba lansontwikkeling zeer bewogen geweest, zo ontlenen we uit een nota van regeringswege inzake de deviezenpositie. De eerste maanden van 1951 vertoonden een continu ongunstig verloop, waardoor het tekort een alarmerende omvang dreigde aan te nemen. Omstreeks het mid den van het jaar trad echter een plotselinge verbetering in en nadien konden aanzienlijke overschotten worden geregistreerd. Deze opmerke lijke ontwikkeling moest ook in de met meer vertraging beschik baar komende cijfers van de lopende rekening van de betalings balans tot uiting komen. Voor deze gang van zaken geeft de werd hierdoor tijdelijk een gunstig kli- deviezennota verschillende oorzaken aan. maat geschapen. Tengevolge van net conflict op Korea ontstond een internationale prijsstijging, weUe een ongunstige invloed had op on— oetalingsbalans. het einde van het jaar moest de rea—mg de noodzaak onder het oog zien over te gaan tot het nemen van ingrij pende, op evenwichts herstel gerichte maatregelen, welke na de vorming van de nieuwe regering op 17 Maart 1951 in grote lijnen werden bekend gemaakt. Verdergaande maatregelen bleken even wel niet noodzakelijk. In de loop van het derd# kwartaal kwam een zeer duidelijke omslag ten goede tot stand in het be talingsverkeer met het buitenland. Een omslag, welke meer was dan een seizoen verschijnsel alleen. In de nota wordt het oordeel uitgesproken, dat het regerings- ingrijpen ongetwijfeld in aanzienlijke mate tot deze verheugende ontwikkeling heeft bijgedragen. De verbetering zou echter nimmer zo spectaculair zijn ge weest, indien niet gelijktijdig andere fac toren hun invloed hadden doen gelden. De extra voorraadvorming bij het be drijfsleven zomede de versterkte aanko pen door de consumenten van duurzame verbruiksgoederen konden uiteraard niet onverminaera voortduren en een reactie hierop moest wel volgen. Deze reactie werd aanzienlijk versneld, toen ook in ternationaal de vraag bleek terug te lo- fien en prijsdalingen van soms aanzien- ïjke betekenis op de wereldmarkten tot stand kwamen. Vertoonde onder invloed van de ge noemde factoren de invoer een duidelijke teruggang, de afzet naar het buitenland bleef zich gunstig ontwikkelen. Ongetwij feld heeft naar de mening van de rege ring de export in 1951 mede kunnen pro fiteren van het feit, dat ook in andere landen na het ontstaan van de Koreaanse crisis de vraag toenam en hierdoor werd de afzet van Nederlandse producten ver gemakkelijkt. Bovendien was van bete kenis, dat zich in vele landen, onder in vloed der oplopende invoerprijzen, een Btyging ontwikkelde van binnenlandse kostenfactoren als winsten en lonen. Voor de uitvoer van Nederland, waar na het eerste kwartaal 1951 zowel het loon- als het prijsniveau nagenoeg stabiel bleven. Ingezonden Mededeling (adv.). Probleem, waarmee duizenden sukkelen Geuren, die van buitenaf naar binnen dringen, van fabrieken in de omge ving, van het verkeer, de poes van de buren, dit alles herinnert ons er aan, dat wij waarlijk ni t alléén op de we reld zijn. Maar ook onze eigen huis luchtjes, overkokende melk, „onge lukjes" van de kleine peuter, tabaks walm en geuren van het dagelijkse maal, al deze onwelkome luchtjes be dreigen onophoudelijk de welverzorgde sfeer van onze woning. Met Air-Wiek kunt u al die nare luchtjes prompt velbannen en maakt uw woning op elk uur van de dag een prettige, gast vrije indruk. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want net bevat 125 reukdodende bestand delen en chlorophyl, het bladgroen dat da buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Alr-Wick f 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een behage- lijke omgeving enhet is te merken als u vergeet de Air-Wiek open te zettten! Het complex van regeringsmaatregelen tezamen met andere, reeds gereleveerde factoren hebben behalve een verbetering van de betalingsbalans ook een terugslag op de binnenlandse bedrijvigheid en daarmede op de werkgelegenheid gehad. Het was niet te vermijden dat de dras tische maatregelen, welke met het oog op de ontwikkeling der deviezenreserves geboden waren, op korte termijn over eenkomstige repercussies teweeg zouden brengen. Met name bleek de export, hoe wel deze zich op zichzelf gezien bevredi gend bleef ontwikkelen, niet in staat de door het teruglopen van de binnenlandse vraag vrijkomende productieve krachten volledig emplooi te verschaffen. BENELUX. Met de gunstige omslag in de ontwik keling van de Nederlandse betalings balans sinds midden 1951 zijn de pers pectieven voor de Benelux wezenlijk ver beterd. Met het benaderen van evenwicht in de totale Nederlandse betalingsbalans nam ook het tekort van Nederland tegen over de B.L.E.U. een meer normale om vang aan. Defe gunstige ontwikkeling vergemakkelijkt een verdere uitbreiding van de samenwerking met de B.L.E.U. in het kader van het streven naar een Eco nomische Unie. DE EUROPESE BETALINGSUNIE. Da periode van ongeveer 12 maanden, welke sedert het indienen van de vorige deviezennota is verlopen, gaf voor de E.B.U. belangrijke mutaties te zien. Per Maart 1951 telde de E.B.U. onder de be langrijkste cumulatieve crediteuren En geland, Frankrijk, België, Zwitserland en Portugal, terwijl van de debiteurlanden in het bijzonder West-Duitsland en Ne derland moeten worden genoemd. Per Maart 1952 waren verschillende dezer posities volledig omgekeerd. Fran krijk en Engeland figureren thans als de belangrijkste debiteuren. Onder de credi teuren moeten nu behalve België, Zwit serland en Portugal ook Zweden, Italië, West-Duitsland en Nederland worden ge noemd. De regering is van mening, dat de Be talingsunie ondanks haar gebreken en het feit, dat zij slechts een beperkte groep landen omvat en als zodanig stellig geen ideale oplossing biedt voor de re gulering van het inter-Europese Beta lingsverkeer tot dusver voor de deel nemende landen, en ook voor Nederland, zeer belangrijke vruchten heeft afgewor pen. Zij acht het dan ook van het groot ste belang, dat voor de voortzetting van de E.B.U. na Juni 1952 een bevredigende oplossing wordt gevonden. HET DOLLARTEKORT. De kern van het convertibiliteitsvraag- stuk waarvoor Nederland zich, ook bij een gunstige ontwikkeling van de totale betalingsbalans, ziet gesteld, is gelegen in het dollartekort. In 1951 was de ontwik keling van de lopende rekening in U.S.A. dollars niet gunstig. Het tekort steeg n.l. ten opzichte van 1950 'met 52 en was 14 hoger dan in 1949. De uitzonderlijk gunstige ontwikkeling met betrekking tot het dollartekort, wel ke zich in het tweede halfjaar van 1950 voordeed, heeft zich in 1951 niet besten digd. Voor de wereld in het algemeen zowel als voor Nederland echter blijft dit tekort voor de toekomst een ernstig probleem vormen. Wil de wereld zoveel mogelijk de voor delen van internationale arbeidsverdeling genieten, dan dient de oplossing van het dollarvraagstuk in een toenemende uit voer naar de Ver. Staten, zowel van goe deren als van diensten, te worden ge zocht. Het dollartekort zou dan worden opgeheven bij een maximaal niveau van wederzijds economisch verkeer. Voor de uitvoer naar de Ver. Staten is van groot belang de ontwikkeling van de Amerikaanse koopkracht en import neiging. Aangezien het dollartekort van de we reld op lopende rekening (bij de bestaan de deviezenrestricties) slechte ca. 20 van het nationale inkomen der Verenigde Staten uitmaakt, zou dit tekort theore- Bij vervroeging heeft de president van de Rotterdamse Rechtbank overwegen de dat de zaak van de vrijheid als het hoogste rechtsgoed geldt Vrijdag uit spraak gedaan in hgt kort geding, dat diende en aanhangig was gemaakt door de in Menado geboren H. de P. De president van de Rotterdamse Rechtbank wees de vordering van eiser toe. De president meende, dat het vonnis van de Japanse Landraad in strijd is met het volkenrecht en met art. 43 van het landoorlogsreglement. Aan dit vonnis dient in Nederland rechtskracht te wor den ontzegd. Voorzover de dwangsom be treft, werd deze eis afgewezen, omdat naar het oordeel van de president Ne derland altijd de vonnissen van de eigen rechter nakomt. De P. werd onverwijld op vrije voeten gesteld. Gedaagden werden veroordeeld in de kosten van het kortgeding. (Ingez. mededeling, advert.) Met ingang van Maandag 5 Mei wordt het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Vlissingen VERPLAATST NAAR LAMMENSSTRAAT 17 Het tele!, no. blijft ongewijzigd tlsch door een betrekkelijk geringe koop krachtstUging kunnen worden opgeheven. Een ernstige moeilijkheid vormt hier echter de geringe importneiging van de Verenigde Staten, welke mede moet wor den toegeschreven aan de traditionele bescherming door dit land van de eigen productie tegen buitenlandse concurren tie. De regering is van oordeel, dat een land als Nederland voor een toekomstige oplossing van zijn dollarvraagstuk niet tezeer mag vertrouwen op het eerder be reiken van een dollarevenwicht door der de landen, aangezien een oplossing langs deze weg zowel onzeker als tijdrovend zou zijn. Inmiddels is de oplossing van het dol larvraagstuk vooralsnog niet in zicht, to dat een wegvallen van de Amerikaanse hulpverlening zeer ongunstige gevolgen zou hebben. Bjj het dollarvraagstuk doen zich nog grote moeilijkheden voor, waar van de oplossing op korte termijn niet is te verwachten. Het moet uitgesloten wor den geacht, dat Nederland binnen afzien bare tijd op eigen kracht een dollareven wicht zal kunnen bereiken. Dubbele bezetting had nare gevolgen: Slechte voeding, ondeugdelijke behuizing en onvoldoende oefengelegenheid, dat waren wel de voornaamste klachten van de eerste ploeg militairen, die In Maart en April j.I. In Oirschot onder de wapenen U geweest. De Minis ter van Oorlog en Marine Ir O. Staf heeft naar een en ander een onderzoek doen Instellen. Hoewel dit onderzoek nog niet geheel is afgesloten, was de minister tijdens een Informeel gesprek met persvertegenwoordigers op zijn mi nisterie toch bereid, over het gebeurde van gedachten te wisselen. Minister Staf gaf toe, dat zich in Oirschot door onoplettendheid en on voorziene omstandigheden ongewenste situaties hebben voorgedaan. De le gerleiding had er op gerekend, dat de parate troepen, die in de wintermaan den in Oirschot waren gelegerd, voor de komst van de voor herhalingsoefe ningen opgeroepen eenheden naar de nieuwe Veluwekampen zouden kun nen verhuizen. De nieuwe kampen waren echter nog niet klaar. Daar door kreeg Oirschot een dubbele be zetting met alle onaangename gevol gen van dien. De keuken kon het werk niet aan, zodat de militairen laat hun koud eten kregen. Klachten over blauwe aard appelen noemde minister Staf onre delijk. Iedere huisvrouw weet, dat de aardappels in Maart-April niet best meer zijn.Ondertussen is door een re organisatie van de keuken het per soneel is o.m. uitgebreid met burger werklieden voor een verbetering van de voeding gezorgd. De dubbele bezetting had verder tot gevolg, dat er niet intensief ge oefend kon worden. Het beschikbare materieel kon dan door de ene, dan door de andere groepen worden ge bruikt. Daar kwam nog bij, dat de instructeurs niet voldoende op de cur sisten waren ingesteld. De vrijwillige wintercursussen voor de officieren hebben namelijk tot het verrassende resultaat geleid, dat de officieren, die in Oirschot opkwamen ongeveer even veel wisten als hun instructeurs. Ook hierin is verandering gebracht. Ove rigens wees minister Staf erop, dat men, als er over tijdverlummelen ge sproken wordt, vergeet, dat de militai ren veel meer tijd moeten besteden aan het onderhoud van hun materieel. Daarnaast mag men niet uit het oog verliezen, dat er in het leger in vre destijd altijd militairen rondlopen, die gezien hun functie, b.v. de ziekendra gers, niet voortdurend beziggehouden kunnen worden. Minister Staf deelde voorts nog mede, dat de kampcom mandant van Oirschot ondertussen is vervangen. Deze vervanging houdt geen veroordeling in, zo zei hij. Er blijkt alleen uit, dat een ander offi cier meer geschikt geacht werd om de organisatorische moeilijkheden op te lossen. „Oirschot ls voor ons een goede les geweest", zo besloot de mi nister. 60. Even later kwam de officier met het bekende bescheiden «i 6j-0p da deur kamer binnen en dat bezoek bracht afleiding genoeg, zodat de zwijgzaamheid van Henk en zijn rusteloosheid niet opvielen. Op handige wijze wist hij gedurende enkele dagen eten en drinken naar het boomgaardloodsje te smokkelen. Geen ™e™.had iets verdachts gemerkt. Tot zijn geruststelling nad hij ook in het dorp geen enkele maal van geruchten gehoord waaruit blijken kon, dat de Duitsers zochten naar een Engelse piloot. Bij vorige keren, dat er een Engels vliegtuig was neergeschoten, was het gehele land in rep en roer geweest, tot de piloten gevonden waren. Henk ging naar een naburig dorp, waar, bij een bakker weieens geheime vergaderingen werden gehouden naar hij wist. De dochter, wier verloofde in Engeland vertoefde, was door haar koeriersdiensten een zeer gewaardeerde fchakel in het ondergronds verzet. Ook was daar een zeer levendig centrum voor verspreiding van illegale blaadjes, loor de gehele provincie heen, en Henk had al meermalen meegeholpen deze ilaadjes te verspreiden. Hij kende het meisje. - Het was avond en donker toen hij de achterdeur van de oakkenj binnenliep en naar haar vroeg. In de bakkerij, bij een schaars lichtje, kwam ze op hem jf, een donker meisje, hoog voorhoofd en een paar door- InngenJe ogen. Hij vertelde wat er gebeurd was en wat "ij van plan was. Z? knikte begrijpend en vroeg niet veel. Ga maar naar huis, als ik het voor elkaar heb, kom k wel eens bij je aan. Dat is beter van niet, zei hij. Thuis weten ze nergens 'an en het moet daar maar onbekend blijven. Wil je oversteken, zonder dat ze er bij jullie thuis vat van weten? Hij knikte. Kom dan volgende week weer hier zowat op dezelfde ijd, stelde ze voor. Henk fietste weer terug naar „My Home". Toen hij op de afgesproken tijd terug was stond hij in de ehemerachtige bakkerij tegenover een hem onbekende onge man. Hier heb je de papieren, zei deze. Je moet over Hoe- lekenskerke naar Terneuzen zien te komen. Het personeel van de boot is allemaal best, daar heb je geen last mee, maar je moet er op rekenen, dat er aan de wal bij aan komst scherpe controle kan wezen. Je moet je er maar doorheen zien te werken. Kan ik de Schelde niet ergens met een bootje over gezet worden? Is dat niet veel veiliger? De jonge man schudde het hoofd. De hele Schelde staat onder controle en als ze je op de Schelde in een bootje ontdekken ben je zeker de pisang. Je moet het zo onopvallend mogelijk doen en daarom is het 't beste, dat je gewoon met de boot gaat. En als ik in Terneuzen ben? Dan moet je naar Clinge zien te komen, en dan vraag je naar wachtmeester De Kuinder. Die is goed en zit in de ondergrondse. Die heeft al meer piloten de grens overge- holpen. Hij zal je wel verder de weg wijzen. Trouwens hij weet al van jullie komst af. Er gaan er tegelijk met jullie meer de grens over. Er viel niet veel meer te praten. Henk fietste opnieuw de weg terug. De weg was hem zo vertrouwd en bekend. Maar het was een vreemde gewaarwording zich te realiseren, dat dit voor lange tijd de laatste keer kon zijn en misschien ook voor.... goed de laatste keer. Want hij begreep wel, dat wat er ging gebeuren, hoogst gevaarlijk was. De avond was donker. Alle ramen der huizen waren af geschermd, nergens was een kiertje licht te ontdekken. Bij Vlissingen schoten lichtbundels het luchtruim in en zochten tastend de hemel af naar vliegtuigen, die blijkbaar weer overkwamen. In de verte hoorde hij al geronk Bij het hek sprong hij van de fiets en liep over het grind pad naar de schuur, waar hij zijn fiets opbergde. Peinzend stond hij een ogenblik naar de donkere lucht te staren, die zwaar bewolkt, geen plekje openliet voor sterrenschijnsel. Even afgesloten als die donkere lucht lag zijn toekomst voor hem. Hij wist het. En opnieuw stond hij in weifeling of hij zijn vader toch maar niet zou inlichten. Was het niet hard, zó weg te gaan? Maar hij' overwoog ook opnieuw, dat zijn vader het hem zou willen verhinderen, terwijl toch ook het gevaar groot bleef, dat wanneer zijn vader op de hoogte was, later, wanneer hij gezocht werd, dit het verhoor van zijn vader maar moeilijker zou kunnen maken. Zo draaide zijn gedachten maar in een cirkel rond (Wordt vervolgd) Een predikant, die voor geen kleintje vervaard was. In 1654 werd de candidaat of zooals men destijds ze ide pro ponent Bernardus van Deinse predikant te Westkapelle. Hij stamde uit een oud Zeeuws pre dikantengeslacht. Zo was zijn va der Gideon van Deinse in 1604 de eerste predikant te Oostburg. Later stond deze te West-Sou burg en Veere. Ds B. v. Deinse van Westkapel le keerde op zekere dag terug van Vlissingen, waar hij zijn driemaandelijks salaris had ge beurd. Tussen Zoutelande en Westkapelle werd hij opgewacht door een paar booswichten, die hem van zijn geld wilden bero ven. Onze dominee, die fors van persoon en daarbij onversaagd was, was verre van genegen zijn salaris gewillig af te geven. Hij wierp zijn geldbeurs voor hun voeten op de grond en hun zijn vuisten voorhoudende, zei hij: „Pak aan als je durft". De ban dieten, op zo'n tegenstand niet gerekend hebbende, kozen het. hazenpad. Ds B. van Deinse, die ook in 1666 vlootpredikant en in 1674 legerpredikant is geweest, werd later predikant te Vlissingen, waar hij op 22 Juli 1706 overleed. Nederlandse vloot onder Engels en Amerikaans opper-commando. Tijdens de Vrijdag j.I. gehouden pers conferentie heeft minister Staf medege deeld, dat een gedeelte van onze vloot als een onderdeel van het Kanaalcom mando op de Noordzee en In het Kanaal zal opereren (Engelse leiding) en een ander deel op de Atlantische Oceaan on der Amerikaans commando. De minister vertelde ook, dat onze luchtmacht bijzonder veel belangstelling heeft voor de Engelse éénmotorige, één persoonsstraaljagers supermarine „Swift" en Hawker „Hunter" (P1067). Belde vliegtuigen hebben een snelheid ongeveer gelijk aan of groter dan die van het ge- "uid. EUROPESE LEGER. „Het ontwerp voor het Europese leger is vrijwel voor elkaar", aldus een mede deling van de heer Staf. Verwacht wordt, dat de voorbereidende besprekingen volgende week tot een eind worden gebracht, zodat aan het einde van de maand de voorlopige parafering kan volgen. Dit zal niet in den Haag ge beuren. Minister Staf verwachtte, dat het verdrag inzake de Europese defensie ge meenschap tegen October geratificeerd zal kunnen worden. De aanvaarding van de E.D.G. zal tot gevolg hebben, dat de organisatie van onze divisies hier en daar ingrijpend zal moeten worden veranderd. Eisenberger heeft Australië aangeraend De Amerikaanse generaal Robert Ei senberger heeft Australië aangeraden zijn noordkust te versterken en op de eilan den in de Stille Oceaan een bufferzone te vormen. Italië heeft b(j Joego-Slavië een protest ingediend tegen „beledigende uitlatingen over Italiaanse militairen", welke de Joego-Slavische onder-minister van De fensie generaal Gosjnjak zou hebben ge daan. De Duitse vrachtrijder J. Tausend- teufel ls te München tot acht maanden gevangenisstraf, duizend mark boete en 105.000 mark vergoeding veroordeeld we gens medeplichtigheid bij het smokkelen van 40 millioen Amerikaanse sigaretten uit Nederland naar West-Duitsland. Dinsdag 6 Mei zal dr I. Samkalden het ambt van hoogleraar in de rechts- en staatswetenschap aan de Land bouwhogeschool openlijk aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula der hogeschool. Te Leeuwarden is op 79-jarige leef tijd overleden de heer T. Nauta, die gedurende 24 jaar burgemeester van Dantumadeel en 40 jaar lang lid van de Prov. Staten van Friesland is ge weest voor de A.R.-Partij. (Van onze correspondent.) Op indrukwekkende w(jze heeft Vrijdag te Loenen op de Veluwe de ont hulling plaats gehad van een monument ter nagedachtenis aan een onbe kende verzetsstrijder. Enige jaren geleden werd op de heide tussen Loenen en de Woeste Hoeve een begin gemaakt met het aanleggen van een erebegraafplaats voor de stoffelijke resten van hen, die In de strijd voor de vrijheid gevallen zijn, al thans voor zover deze resten buiten het vaderland ter aarde zijn besteld. De Oorlogsgravenstichting heeft er voor gezorgd, dat sindsdien velen van deze gevallenen naar het eigen land zijn overgebracht. Wanneer de familie dat wenst kan de herbegrafenis ge schieden in de eigen woonplaats, doch men kan ook de centrale erebegraaf plaats te Loenen daarvoor aanwijzen. Thans zijn te Loenen al 800 graven aangelegd voor deze strijders, die wel een bijdrage voor de bevrijding le verden maar die zelf de bevrijding des vaderlands niet mochten zien. Alle te Loenen begraven resten zijn gedekt door eenzelfde zerk, wat het geheel der begraafplaats een treffend aanzien geeft. Het zal niet mogelijk zijn alle ge vallenen naar Loenen over te brengen Daarom heeft men ter ere van alle onbekenden die hun leven verloren op weg naar de vrijheid, een monu ment laten plaatsen op dit ereveld. VAN MEI TOT MEI, Alvorens men tot de onthulling van het ereteken overging, hield mevr. H. G. van Anrooyde Kempenaer, presidente der Oorlogsgravenstichting, een toespraak. „Wij tellen onze dagen van Mei tot Mei", zeide zij, er speciaal tot de nabestaanden van de verzets strijders op wijzend, dat dit stille stuk heidegrond de aangewezen plek is om de doden te herdenken. Inzonderheid wanneer de herinnering aan de Mei dagen weer levend wordt. „Een steunpunt voor de concentratie van uw liefdevolle aandacht", zo be titelde oud-minister L. Neher, lid van de Raad van Bestuur der Oorlogsgra venstichting de begraafplaats. Hy her innerde er aan hoe wijd verspreid over de hele wereld graven voor ver zetsstrijders zijn gedolven. Te hunner nagedachtenis is het monument ge sticht. Zo wordt iets ingelost van de belofte, dat de gevallenen niet ver geten zullen worden. „Onbekende verzetsstrijders, het Nederlandse volk is u dankbaar voor uw voorbeeld", riep de heer Neher uit ten besluite van zijn toespraak. De Koninklijke Militaire Kapel, die zich reeds bij de aanvang van de sa menkomst had laten horen, speelde „Letzter Frühling" van Grieg ter in leiding van de declamatie door mevr. Hélène Oosthoek. Deze voordracht kunstenares heeft evenals mevr. Van Anrooy, haar echtgenoot in de ver zetsstrijd verloren. EEN OFFER IN VERBORGENHEID. De onthulling van het monument zelf was de eenvoudigst denkbare plechtigheid. Een ongenoemde nabe staande verrichtte de handeling. Het monument, een op een zuil van Franse kalksteen geplaatste offerschaal, brengt het offer in beeld dat door verzetsstrijders werd gebracht. Aan gezien deze offerande in verborgen heid geschiedde, is het gedenkteken ook op een stille plek gezet. „Aan de onbekende verzetsstrijder" luidde de inscriptie. Een grote menigte was naar Loenen Dief kreeg berouw. Een inwoonster van Drachten kreeg dezer dagen bezoek van een reclasse- ringsambtenaar die haar f 175 kwam brengen. Dit bedrag bleek de ver goeding te zijn voor een fiets, die haar drie jaar geleden was ontstolen. De dief had in totaal f 2000 beschikbaar gesteld om de schade voor deze en andere diefstallen te vergoeden. getogen om de plechtigheid mede ta maken. Onder hen bevonden zich de ministers dr L. J. M. Beel (die een krans legde namens de regering) en ir S. L. Mansholt; mr J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Ka mer; de Commissarissen der Konin gin van Gelderland en Zeeland jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en jhr mr A. F. C. de Casembroot; zeer veel militaire autoriteiten, vertegenwoor digers van organisaties van oud-ille galen, e.d. Namens H.Iv.H. Prinses Wilhelmina legde mej. J. Geldens, particulier secretaresse van de Prinses, een krans; generaal I. A. Aler bracht een krans aan namens de chefs van staven. Vele tientallen volgden. Daarna trok men in een stille tocht langs de gra ven. Nog urenlang zweefde men over de begraafplaats rond of vertoefde men in de kapel. De herdenking van gevallen strijders was op waardige wijze ingeluid. De sterkte van het Amerikaanse leger. Generaal Lynch, directeur van de Amerikaanse recruteringsdienst, heeft verklaard, dat in de loop van het op Juli a.s. beginnende belastingjaar 610.000 mannen onder de wapenen zullen worden geroepen. Voorts is het leger voornemens 70.000 reservisten op te roepen en het hoopt op 520.000 vrij willigers. GEMEENTERAAD. RITTHEM. Trottoirs van Dorpsstraat zullen met klinkers worden bestraat. De raad kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter P. Daniëlse. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten zal en geldlening worden aangegaan. De voorzitter deed mededeling dat ver moedelijk in het najaar 1952 een transportleiding ten behoeve van de waterleiding vanaf het Oude Dorp, via de Bosschaartsweg in Welzinge naar het Ronde Putje aan de Oude Vlissingse weg te Oost Souburg 'zal worden aangelegd. Van de N.V. Waterleiding Mij „Midden Zeeland" was bericht ont vangen, dat alle percelen welke thans nog niet op het waterleidingnet zijn aangesloten, zullen worden verplicht zulks te doen. Aan de orde was de verbetenng van de Dorpsstraat. Een vraagpunt was of de trottoirs van betontegels dan wel van klinkers zouden worden gemaakt. De heer Poelman bepleitte trottoirs van klinkers. Hij merkte op dat tegels in het geheel niet pasten in net cachet van het dorp. Bij stemming werd besloten cie trot toirs met klinkers te doen vernieuwen. Eveneens werd besloten net weg dek van de Dorpsweg binnen de be bouwde kom te vernieuwen. In over leg met de directeur van het Bouw- en Woningtoezicht alsmede ir Wiersma van de Polder Walcheren werd besloten de te vernieuwen stra ten in het midden van rioleringsbui zen te voorzien, evenals in de Wever straat (totaal 350 meter). Na deze besprekingen kwafri het college van Gedeputeerde Staten ter vergadering. De Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot gaf een toelichting op de a.s. grens wijzigingen. De voorzitter gaf een uiteenzetting over het aparte karakter van Ritthem, zijn eenheid, zijn financiën en zijn lig ging. De heer Joh. Cevaal hield een gloedvolle rede en pleitte voor de zelfstandigheid van de gemeente even als de heren W. Boogaart en Adr. Poelman. De Vlissingse Nutsspaarbank in April. In de maand April werd bij de Vlis singse Nutsspaarbank f 39.081,18 meer terugbetaald dan Ingelegd, zodat het totaal tegoed terugliep tot f 7.887.455.70 Bij het hoofdkantoor werd f 41.013.64 meer terugbetaald dan ingelegd. Te Goes werd f 55.146,66 terugbetaald en f 49.056,88 ingelegd. Te Souburg en Wolphaartsdijk waren deze bedra gen respectievelijk f 9.471,77, f 13.478.19 en f 3.294,82, f 4.242,03. Het totale liqui diteitssaldo was f 694.039,73. .1

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3